Met bloedend hart: geen vervolgonderwijs Been onderlinge Dc nieuwe begrooting aangeboden Binnen een jaar 900 vliegtuigen per maand in de V.S. Marktberichten RAAD ANNA PAULOWNA Raad Callaotsoog Wierinqen Droef einde van pleziertochtje Mishandeling van arrestanten Eerst e^n standje! Op tijd voortaan. Ceres -weer verhuurd. De gemeente doet ïn tweedehandskachels en ban ken! Gemeenterekening was netjes in orde. Zaterdags den heelen dag vrij, Woensdag den heelen dag school? 't Zal met de kolen spannen Looze jutters aan het werk. Hout van schuilkelders verdween, maar speurder Hoep had een hondenneus! De nieuwe tijd: staande de vergade ring een voorstel tot molestrisico in gediend en aangenomen. Da raad vergaderde gistermiddag. Voorzit ter de heer M. M. Th. Mijnlieff, burgemeester, secretaris de heer C. Keizer. Afwezig de heer Op 't Veld, met kennisgeving. Voorzitter ver zoekte den heeren vooral voortaan weer op tijd te zijn, de vergadering ving hu om kwart voor drie aan. Na goedkeuring der notulen, deelt voorzit ter mede, dat Gedeputeerde Staten geen be zwaar hebben tegen hocgere kosten, welke het gevolg zijn van het door den burgemees ter ter beschikking stellen van zijn auto voor politie, brandweer enz. Ingekomen is een verslag van den Vleeschkeuringsdienst en goedgekeurd is de 12e wijziging van de be grooting 1939. De wagen van den vuilnisophaaldienst, „do zilveren wagen" zooals de Schager Cou rant schreef is gearriveerd, dergelijke wa gens schijnen zeer te voldoen en de service van. de leverancier Geesink is prima. De heeren Kuiken: 't Is toch nogal duur fl, 11.000.— maar als ie goed is...! Voorzitter zet uiteen dat de heele dienst Wijziging fl 11.000.— kost. De wagen zelf echter blijft beneden de fl 10.000.— GEVAAR VAN KRUISBESTUIVING. F,en_ wijziging wordt aangebracht in de ver ©rdening tot afwending van het gevaar van kruisbestuiving bij het telen van koolzaad. liet zal verboden zijn bloeiend koolzaad te hébben, dan kunnen de oude resten vanzelf niet meer blijven staan. Ontheffing kan wor dén verleend, wanneer dié 8 maanden voor het betrokken kalenderjaar wordt aange vraagd. Aldus besloten. Cérès verhuurd op aannemelijke voorwaarden voor den huurder. Voorgesteld wordt, om om het bloembol- lenbedrijf op „Cérès" wederom voor één jaar aan den heer van Rijn te verhuren, tegen denzelfden huurprijs, evenwel met de bepaling dat een reductie op dezön prijs zal worden verleend tot een door den Raad vast te stellen bedrag, in verband met de uitkomsten van hot bloembollenbedrijf in het betrokken huurjaar. Aldus besloten. Couponbelasting. Voorgesteld wordt om te besluiten, ge bruik te maken van de bevoegdheid om de verschuldigde couponbelasting te verhalen op do rechthebbenden op de rente. Aldus besloten. Voor schoolbanken en kachels. Het Bestuur van de R.K. school te Anna Paulovvna verzoekt om gelden uit de ge meentekas beschikbaar te stellen voor aan schaffing van schoolbanken en kachels. De gemeente heeft zelf eenige goede ka chels in de school te Breezand beschik baar gesteld. Do heer Dekker zegt dat in de school te Oostpolder klachten waren over de kachels, had men dan niet beter naar die schooi' een kachel kunnen sturen? Voorzitter: We hebben méér kachels, en in don Oostpolder zat' het meer in den schoorsteen. De gemeente kan ook nog wel aan banken komen. De banken in de R.K. school moesten er spoorslags uit, die werden opgegeten door de houtworm. Zoo noodig zóu men enkele nieuwe ban ken moeten koopen, de rest kan uit de ou de school van Breezand komen. Aldus besloten. Gemeenterekening. „..De gemeenterekening over het dienstjaar 1039 wordt voorloopig vastgesteld. De cijfers publiceerden wij reeds eerder. De heer Hooimeijer rapporteert, alles was in de beste orde. spr. dankt secretaris en ambtenaren voor de hulp. aan de commis sie verleend. Kosten L.O. De kosten voor de school van gewoon la ger onderwijs over 1030 worden vastgesteld. Hot bedrag was f 3990.73. Geen vervolgonderwijs. Voorgesteld wordt om op grond van de bijzondere omstandigheden dezen winter geen vervolgonderwijs te geven. Met groot leedwezen, zegt voorzitter, maar het is on doenlijk do scholen behoorlijk te verduiste ren en het is de vraag of er zelfs genoeg kolen zijn voor overdag. In de derde plaats laat men betrekkelijk jonge kinderen lie ver niet in donker over straat gaan. Wcth. Keuris: Met bloedend hart. De heer Schra onderschrijft de moeilijk heden. maar zag toch het onderwijs graag doorgaan. Kan het niet op Woensdag- of Zaterdagmiddag? Voorzitter wijst op de schoonmaak. Als werksters mot emmers rinkinkelen zal ei weinig aandacht zijn. De heer Schra: Ër is toch altijd wel één lokaal? Voorzitter: Het stookprobloem blijft t Zou jammer zijn als door het vervolg onder wijs de gewone school eerder gesloten zou moeten worden. Do heer Dekker sluit zich hij den heer Schra aan. Onderwijs 's avonds neemt spr. niet voor zijn verantwoording, maar ver warming voor een paar uur 's middags is ïliet, zoo bezwaarlijk. De lokalen zijn nog warm van 's ochtends. Voorzitter dikt dit argument wel wat aan aldus spr. Wat schoonmaak betreft, moot men dan maar eens een keer overslaan, of de lokalen hij toerbeurt gebruiken. Voorzitter: Alleen de banken van de hoog sfe klas zijn geschikt voor vervolgonderwijs- leerlingen. Bovendien denk ik er over op de gewone scholen den vrijen Zaterdag in te voeren en Woensdagmiddag school te hou den. De heer Dekker: Ja, daar was ik ook sterk voor, 't is lastig om de kool en de geit te sparen, nu ben ik buiten gevecht gesteld. De heer Kloosterman, zal zich gezien 't nieuwe plan van den burgemeester bij 't voorstel neerleggen. De heer Schra blijft bij zijn meening, het vervolg onderwijs is te belangrijk, laat men eens zien of er animo voor is. Voorzitter: Dat sluit de problemen niet uit, animo is er wel. De hèer Hooimeyer zou één avond in de week willen houden voor vervolgonderwijs en spr. wil dan direct na schooltijd begin nen, het is dan niet zoo donker, men heeft toch nog de 40 min. tijdwinst en dan één lokaal verduisteren. Voorzitter noemt het met alle ramen een onoplosbaar probleem. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 6 tegen 3 stemmen, 1 blanco. Tegen de heeren Dekker, Schra en Klooster man, blanco weih. Keuris. (De heeren aarzelen zeer met de stem ming, de een wil graag den ander voor la ten gaanD Een administratieve begrootingswijziging dienstjaar 1930 gaat onder den hamer door. Meer geld noodig. Voorstel tot wijziging van de begroofing voor 1040, o.m. om de middelen te verkrij gen tot aankoop van meerdere rij Wiel rek ken voor het raadhuisplein en tot het aan brengen van een middel tot verwarmng van de brandweergarage. Aldus besloten. De heer Waiboer vraagt waarom de kos ten van de luchtbescherming zoo hoog zijn begroot. Voorzitter zegt dat daar in hoofdzaak schuilkelders voor gebouwd zijn en worden o.a. te Ewijcksluis. De heer Dekker: Ik heb daar hout gezien maar nu is het weg. Voorzitter: Nu is 't er weer, dat waren de looze Heldersche visschcrtjes, het hout is nogal aantrekkelijk, maar Hoep is er als een hondje achteraan gegaan. Het hout is nu weer terug. Rondvraag. De heer Waiboer vraagt hoe 't staat met de uitbetaling van de schade van 't gedis- tileerd. Voorzitter: Dat gaat even snel als de uit betaling der inundatie/schade, ook nog niets U zult nog even moeten wachten. De heer Waiboer doet dan een droef ver haal, over het invullen van moeilijke formu lieren, er zijn menschen die gebrek aan gold krijgen. Voorzitter: 't Gaat buiten de gemeente om ik weet er niets van! De heer Rekelman vraagt of het college al eens een molestverzekering voor de ge meente onder oogen heeft gezien. Voorzitter: Eerder wel, 't probleem is nu weer urgent, 't moet gauw gebeuren. Ik vraag meteen machtiging om tot mo lestverzekering over te gaan. Deze wordt meteen verleend. De heer Strooper vraagt een oplossing van de gevaarlijke hoek bij het café Rozen broek. Daar komen ongelukken van. Voorzitter noemt de bocht nietg evaarlijk, men neemt de bocht foutief. De heer Strooper: Maak dat de kinderen maar wijs! Voorzitter: De politie zal toezien, maar ik kan er niet steeds een agent bij zetten. Een bandi.jzert.je kan niet door de verduistering. De heer Schra vraagt weer eens naar de waterleiding in do onrendabele gebieden. Voorzitter kegt dat weer nieuwe lijsten zijn opgezonden, er is nog steeds geen vergun ning. Alles is gereed om te beginnen. Hierna sluiting. Hotel de Houten Lepel wordt van alle moderne gemakken voor zien en het haantje van den toren gaat weer draaien. Het eerste punt van de gisteravond onder voorzitterschap van burgemeester Rehorst gehouden raadsvergadering, die door alle le den werd bijgewoond, Is het onderzoek der geloofsbrieven van den heer K. ten Boekei Gzn. Jr., het nieuw benoemde raadslid. De heeren v. d. Plas, Van Graas en Folkerts zien een en ander na en advi- seeren tot toelating. De heer Ten Boekei wordt hierna door den heer Jimmink binnengeleid, geinstalleerd, en legt in handen van den burgemeester de door de wet geëischte beloften af. Felicitatie volgt. Voorzitter dankt nog het raadslid dat be dankte, den heer Schager, die een schrifte lijk woord van dank aan den Raad had ge richt voor de prettige samenwerking. Daar na richt hij het woord tot het nieuw geko zen raadslid, en spreekt den wensch uit, dat men op de meest prettige wijze zal samen werken. Spr. hooj)t dat de Raad van de op gedane ervaring van don heer Ten Boekei in andere colleges, zal profiteeren. De notulen gaan onder den hamef door. INGEKOMEN STUKKEN EN MEDEDEELINGEN. Eenige verslagen zijn ingekomen én zul len circuleeren. Goedkeuring van Ged. Sta ten is ontvangenop enkele raadsbesluiten, de overeenkomst van den Duinweg kan nu wor den afgesloten, het materiaal is voor een deel reeds aanwezig. Eeh brief van het Hoog heemraadschap stelt in uitzicht een lagere uitkeering voor den Dorpsweg. Dit houdt ver band met het tertiair wegenplan. Thans wordt betaald f 187.G6, het kan voor 1939 reeds een voordeel geven, betaald zal hier voor worden f 105.49. WIJZIGING BEGROOTING 1940. Verscheidene wijzigingen deels van admi- nis'tratieven aard worden aangebracht. Het arrestantenlokaal moet worden verbouwd, daartoe dient de post onderhoud arrestanten- lokaal op f 200.te worden gebracht. Er komt verlichting, verwarming en een con tactschei met den veldwachter. Ook voor be- graafplaatsonderhoud was iets meer noodig. Kosten schoolgebouwen moeten met f 300. worden verhoogd o.a. voor het leggen van een nieuwe vloer schilderen van een lokaal en het maken van een rijwielstalling. Ook de schoolborden worden verbeterd. Tegenover deze uitgaven staan diverse niet geraamde ontvangsten. De wizigingen worden z.h.s. aanvaard. REKENINGEN Dc gemeenterekening 1039 en de rekening van het Alg. Armbestuur over het dienstjaar 1939 worden voorloopig vastgesteld. De cijfers zijn als volgt: gewone dienst: Inkomsten f 57066.92 uitgaven f 55600.99, batig slot f 1465.93 kapitaaldienst uitkomsten f 13944.05 uitgaven f 13694.93, batig slot f 249.15. Alg. Armbestuur.: inkomsten f 6048.23, uitgaven f 5610.01, batig slot f 438.22 De eom missie uit de raadsleden controleeren de rekening en bevonden beide in orde. De heer v. d. Plas rapporteert. BEGROOTING 1941. Als eerste in ons gebied biedt burgemees ter Rehorst den raadsleden de begrooting 1941 aan. Zij zal worden nagezien door een comtnissie. bestaande uit alle raadsle den buiten de wethouders. De rondvTaag begint met een onderonsje tusschen den heer Mooi en den voorzitter,d at vanaf de perstribune niet is te volgen. Den heer Ten Boekei is het opgevallen, dat het haantje van den toren niet meer draait. Spr. kijkt nu eenmaal graag naar den wind. De noodwinkels te Wageningen, welke ge bouwd zijn van oudn militaire barakken, zijn gereed, (Foto Pax-Holland) Voorzitter zegt. dat de toren in de car- bolineum wordt gezet, men zal dan meteen den haan weer draaiende maken. De heer van der Plas heeft verleden jaar eens gevraagd om ten behoeve van het na zien een concept-begrooting thuis te krijgen Spr. meent dat voorzitter toen zei. dat dit in geen gemeente gebeurde, maar spr. weet van wel. Voorzitter: Dat kan ik niet gezegd heb ben, stel je voor! Spr. deelt mede. dat dit jaar aan de leden een uittreksel zal wor den gezonden. De heer van der Plas dringt er voorts op aan, het Hoogheemraadschap te verzoeken het zand bij Koger op te mimen. Als het straks gaat stormen, wordt het verschrik kelijk. De heer Mooi vraagt dan meteen te re clameeren over een paar vaten, die oorzaak van zandophoopingen kunnen worden. Voorzitter zegt. dat reeds herhaaldelijk is geschreven, maar spr. zal nog eens telefo nisch een poging doen. Nadat de voorzitter nog een vraag van den heer v. d. Plas betreffende een admini stratieve aangelegenheid tusschen polder en gemeente heeft beantwoord, volgt sluiting dezer korte vergadering. Tweede vergadering lot vorming eener Onderlinge Wieringer Molestrisico-ver zekering. DEELNAME TE GERING. Te ruim 8 uur opent de heer C. J. Bosker de vergadering en heet allen welkom. Spr, betreurt het, dat zoo'n gering aantal perso nen is bijeengekomen om een dergelijk be lang rijk punt te bespreken. Hij herinnert aan wat in de vorige vergadering is ge zegd en wat de lezer vermeldt vindt in ons blad van Maandag j.1. Men is toen blijven steken op het bedrag van het verzekerd kapitaal, Spr. wenscht alleen een verzeke ring op te richten wanneer deze geschraagd wordt door een zuivere grondslag. Velen hebben zich reeds verzekerd bij andere in stellingen, doch het meerendeel van hen kent de voorwaarden van verzekering niet en heeft in zekeren zin onnadenkend zijn handteekening gezet, 't Werd hun mooi voorgespiegeld en 't leek hun aannemelij ker. ,,'t Gaat hier bij ons niet om persoon lijk voordeel te behalen", zegt spr, „doch tot heil van de eigen Wieringer bevolking". De heer Bosker stelt voorop, dat men in ieder geval verzekerd moet zijn. Gaat deze oprichting niet door, ga dan naar een an dere maatschappij. Maar verzeker uw have en goed! Spr. noemt eenige goede groote instellin gen op. Want wanneer de Wieringers zich niet spontaan opgeven, wordt het toch weer niets. De algemeene grieven waren: onze vereeniging zou in haar circulaire ondui delijk geweest zijn èn te duur. Doch spr. zegt ook terecht: „Het was maar een voorstel van enkele besturen." Zij, die zich verzekeren, hebben zeggenschap bij algemeene vergadering, dus van de genoem de 4 pet. kan niet gesproken worden, dat 't te hoog is. Zoo is het ook gesteld met de Vé pet. entreegeld. Dit had het voorloopig be stuur gedacht als eerste reserve. Dan had men bij een eventueele schade niet direct rond te gaan bij de leden, en kan men de eerste nood lenigen. Maar nog eens: het waren maar voorstellen van de besturen. De leden kunnen het reglementair zelf vast leggen. Velen hebben overijld gewerkt, an deren willen nog weer langer afwachten Doch nu moet de knoop doorgehakt worden. Op het oogenblik is bijna een verzekerd bedrag van f 800.000 toegezegd. Dit is veel te laag en het risico veel te groot bij slechts 52 verzekerden. Spr. geeft nu de vergadering gelegenheid zich uit te spreken. De heer D. Minnes wil de vergadering voorstellen om met dit bedrag te beginnen, waarna er wel meer zullen volgen. Notaris H. P. D. J. v. d. Speek Obreen vindt het aantal verzekerden echter veel te gering. Er zijn een paar groote aangiften bij, waardoor het risico voor de anderen nog vergroot wordt en groote kapitalen gaan niet altijd gepaard met evenredige in komsten! Ook ontbroken zij bijna geheel, die een gehuurd perceel bewonen en dus alleen hun inboedel enz. kunnen opgeven. Vervolgens doet de beer Minnes een voor stel om en bloc met het opgegeven kapitaal te probeeren bij een andere verzekerings maatschappij in te gaan. De Wieringers kijken over het algemeen eerst de kat eens uit den boom om te zien, hoe of het loopt, Het bestuur heeft daar echter zeer weinig houvast aan. De heer C. J. Bosker zegt dan ook terecht: „Wij houden de menschen op die zich wel degelijk verzekeren willen. De ze willen nu niet langer risico loopen en wij mogen het nu ook niet langer meer op de lange baan schuiven." Als handleiding heeft de heer Bosker het reglement van de Wieringermeer genomen, dat door Notaris v. cl. Spèck Obreen. behoudens enkele pun ten. zeer goed genoemd werd. In den breede worden nu de feiten nog maals besproken dorh over het algemeen is men van oordeel, dat dit goedbedoelde Wie ringer initiatief te weinig belangstelling beeft genoten. Op het bedrag van ongeveer een millioon (enkelen gaven zich nog opl is niet te bouwen. Snr. ontraadt dan ook de versradering, om een eigen Onderlinge te stichten. De vergadering keurt goed. dat men zich on blor zal wenden tot een andere maat schappij. om zich daar tp verzekeren. Het bestuur zal zich onmiddellijk met eenige groote instellingen ln verbinding stellen en dé uitslag hiervan in een vergadering van belanghebbenden te berde brengen. Hierna volgt sluiting. BENOEMD. Aan de Roomseh-KathOlieke kerk alhier is tot assistent benoemd de heer H. L. Neder- stigt. 1 Over twee jaar per maand. 3009 toestellen Een bericht van United Press meldt uit Buffalo: Na de belangrijkste vliegtuigfabrie ken van de Vereenigde Staten te heb ben bezichtigd, verklaarde de voor zitter van de Nationale Verdjdigings commissie, Knudsen, dat de Ver. Sta ten binnen een jaar 900 vliegtuigen per maand zullen vervaardigen. Na verloop van nog een jaar zal het aantal maandelijks afgeleverde toestellen 3000 bedragen. Ernstige botsing tusschen ver- huisauto en melkwagen. Even buiten Zutphen, op den weg n. Voorst is gisterochtend tegen half twaalf 'n ernsti ge aanrijding geschied, tusschen een vracht auto met meubels van den expediteur Hoo- geman uit Amsterdam, die met een verhui zing op weg was naar Enschede en een met paard bespannen melkwagen. De botsing was zoo hevig, dat de vrachtauto aan den lin kerkant werd opengereten en de laadklep werd afgescheurd. Op de laadklep zaten twee Amsterdamsche jongens, de achttien jarige H. Koubier en de vijftienjarige G. Haave. Zij kwamen midden in de ravage te recht. Vooral eerstgenoemde-, een knecht van den expediteur, was er ernstig aan toe. Mij bloedde hevig uit mond en .ooren, en ver loor het bewustzijn. Hij is met den vijftien jarigen H., die voor zijn plezier den tocht meemaakte, en die een ernstige hoofdwon de opliep, in het Algemeen Ziekenhuis te Zutphen opgenomen. Politiebeambten te Aires gearresteerd. Buenos Uit Buenos Aires wordt gemeld, dat ge detineerden, tegen wie een onderzoek aan hangig is, op onmenschelijke Wijze mishan deld zijn, omdat men hun bekentenissen wilde afpersen. Deze aangelegenheid wordt meer en meer tot een politieschandaal. De rechter van instructie te Buenos Aires heeft bevel gegeven tot de arrestatie van een 25 tal politie beambten. HIPPOLYTUSHOEF. POSTNIEUWS. Belanghebbenden gelieven er nota van te nemen, dat de buslichting aan het post kantoor een uur vervroegd is 's middags. De lichting heeft plaats dus om half 2. De overige tijden zijn ongewijzigd. ANNA PAULOWNA. ZWEMBAD GESLOTEN. In verband met het in de omgeving voor komen van een geval van de ziekte van VVeil. is uit voorzorg en op advies van den dokter het zwetnbad gesloten. BREEZAND. BLOEMBOLLENVEILING. Dinsdag 10 Sept. werd er weer een bloem bollenveiling gehouden. De volgende no teering werd gemaakt: Evt.: Brillant Star z 12 f 2.Rijzende Zon z 12 op 1.90, Le IWotelos z 10—11 f 1.20. Jitliana z 12 f 1.00, idem z 11 f 1.60; Dvt.: Theeroos z 1112 f 1.60, L'Aurora z 1011 f 1.20; Elt,: Inglesc. Yellow z 12 op f 1.60. NOORDSCHARWOUDE, 11 Sept. 24100 kg. aardappelen Koopm. bl. 310390; Schotsche muizen 370; grooten 280—310; Be vel. 350360; eigenheimers 380390; bi. di to 350410; drielingen 260 20400 kg. uien drielingeni; grove 4; gele nep 4—430; sper- cieboonen 030—14.20; 5300 kg. roode kool 230- 640; 17100 kg. witte kool 240—270 2400 kg. gele kool 420—540 540 st. bloemkool 11.20. BROEK OP LAXGENDIJK. 11 Sept. Aanvoer: 8400 Kg. aardappelen: Bevel. 3.203.40, eigenheimers 3.70—3.90. bl. dito 4.304.50, drielingen 2.70, 23200 Kg. uien 44.10, drielingen 44.10, grove 4.gele nep 4.stek 11.50, 3500 Kg. peen 1.60 2.70. 2700 Kg. spercieboonen 9.50—124.20. 125 Kg. snijboonen 8.10—12.90, 200 rammenas 2.70 300 Kg. kroten 2.404. roode kool 2.50 7.70, witte kool 2.50. gele kool 3.606.50, bloemkool 8.20—12.50, 2e soort 3.20—5.10, 320 st, andijvie 1.—. PURMEREND, 10 Sept. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 15 par tijen, wegende 75.000 Kg., handel goed. hoogste prijs f 33.75. 5 stapels kleine Boe renkaas. wegende IS63 Kg., prijs f 32.25. han del vlug. S18 Kg. boter f 1.51—1.59 per kilo. Runderen, totaal 1063 stuks: 560 Vette koeien 80—96 ct. per kilo. 250 geldekoeien f 140230 per stuk. 188 melkkoeien f 240— 340 per stuk. 65 stieren f 160—250 Per stuk, 52 vette kalveren 6095 ct. per kilo. 60 graskalvercn f 4085 per stuk. 202 nuch- graskalveren f 40—85 per stuk, 202 nuchtere kalveren: voor de slacht f 1018. voor de fokkerij f 16—24 per stuk. 26 magere var kens f 2545 per stuk. 84 biggen f 8—16 p. stuk. schapen voor de slacht f 3855. voor den handel f 22—32 per stuk, 63 bokken f 4 —16 per stuk. 1314 lammeren: slacht f 22 30. handel f 7—14 per stuk. kipeieren f 6 6.50 per 100 stuks. 900 stuks Noordholland- srlie blauwen (kuikens! 8090 ct. per kilo. 7300 oude kippen en hanen: wit en rood 50 60 ct.. blauw 6065 ct. per kilo, konijnen 0.50—2.25 per stuk. 3100 eenden: jonge 65 80 ct.. oude 35471A ct. ner stuk. uitzonde ring 50 ct. duiven 40 ct. per paar. 800 longe hanen (wit en rood) 90 ct. per kilo. Coöp. Centrale Eiervelling. Eendelercn ii.80. 60.000 kipeieren 5.50—6.20.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3