Verhooging van opcenten op de hoofdsom der Gemeentefonds belasting Raadsvergadering Brengt 35000 gulden in de gemeentekas ft Verkeershuis zet zyn arbeid voort De „Sterke arm Woensdag 11 September 1940 Tweede Blad Ilelp het platteland met goed- koope electriciteitstarieven Stamkaart als legitimatiekaart 1 Uit het politie-rappori werd niet vergeten De vrijheid en het witte boord Burgerlijke Stand van Den Helder De spoedeischende raadsvergadering van gisterenmiddag half vier was belegd voor het voorstel tot verhooging van het aantal opcenten op de hoofdsom der gemeente fondsbelasting, waarmee het college van B. en W. SfOOO gulden in de gemeentekas hoopt te krijgen, met welk bedrag de on gunstige financieele positie van onze stad verminderd zal worden. a De voorzitter opende te half vier de verga dering. Afwezig waren, de raadsleden Uithol (gem. en nat. belang), C. Bot (Chr. D.) Bak ker en Bulten (SDAP), Makelaar (VD) en Schoeffelenberger (Ec. groep). De laatste met kennisgeving wegens ongesteldheid. Installatie nieuwe raadsleden. Wegens het vertrek van dr. P. Feenstra Kuiper (Gem. en nationaal belang) en het overlijden van den heer v. Buuren (SDAP) had in deze vergadering de installatie plaats van de heeren E. Loesberg en G. Dol. In handen van den voorzitter legden de nieuwe raadsleden, die reeds vroeger zitting hadden, respectievelijk den eed en de belofte af, waarna zij hun zetels achter de groene tafel bezetten! H Ingekomen stukken. Van de stukken, die onder de hamer door gingen noemen we: Mededeeling van Gedeputeerde Staten, dat de toezegging tot het verleenen van een pro vinciale bijdrage in de bijkomende kosten van de uitbreiding der algemeene begraafplaats, gedaan bij hun schrijven van 10 Februari 1937, afd. 2A, no. 214, thans geacht kan worden te gelden voor de uitvoering van het nieuwe plan voor het betreffende werk. Besluit van Gedeputeerde Staten der pro vincie Noordholland van 14 Augustus 1940 tot verdaging hunner beslissing omtrent het ter goedkeuring ingezonden raadsbesluit van 7 Mei 1940 tot aankoop van grond voor uit breiding van de algemeene begraafplaats. Verklaring van den Pensioenraad, waaruit blijkt, dat le Heer P. van Dalen, gemeente ontvanger, beheerder der centrale kas voor de bedrijven en hoofd van den controledienst der gemeentebelastingen te Den Helder, uit hoofde van ziekten of gebreken voor de verdere waar neming van zijn betrekkingen ongeschikt is. m Ontslag van den heer v. Dalen. Verzoek van den Heer P. van Dalen, ge meente-ontvanger, beheerder der centrale kas voor de bedrijven en hoofd van den controle dienst der gemeentebelastingen, om hem met ingang van 15 October 1940 ontslag te ver leenen. De voorzitter merkt hierbij op, dat hij aan dit verzoek niets toe zal voegen, om dat de heer v. Dalen persoonlijk in de ge legenheid zal zijn in den openbaren raad afscheid te nemen. Gedelegeerden Ambachtsschool. Aangenomen wordt het voorstel om den heer J. A. Blanjaar te benoemen tot gedele geerd lid in het bestuur van de ambachtsschool, in verband met het bedanken van den heer H. Dollekamp. De schoolwonlng te Huisduinen. Eveneens wordt z.h.s. aangenomen het voor stel tot verbetering van de schoolwoning te Huisduinen, waarvoor een bedrag van 1350 wordt uitgetrokken. Heldersche zeewering. Voorstel tot het aanvaarden van een pri vaatrechterlijke vergunning voor het gebruik van een gedeelte der Heldersche zeewering. De heer Terra (r.k.) vraagt of die 2.50 recognitie het totale bedrag is, of dat dit per ligplaats moet worden betaald. De voorzitter antwoordt dat dit het geheele bedrag is. Onbewoonbaar. Aan de orde komt het voorstel tot onbe woonbaarverklaring van de woningen H. W. Mesdagstraat 18 en 26. De heer Terra maakt de opmerking, dat intusschen deze woningen onbewoond zijn ge worden. De voorzitter: Ja, maar het is de be doeling van de eigenaresse om als zich huur ders aanmelden, de huizen weer te verhuren. Het voorstel wordt z. h. s. aangenomen. Belastingverhooging. Aan de orde is hierna het voorstel tot ver hooging van het aantal opcenten op de hoofd som der gemeentefondsbelasting. Door deze gemeente worden op de hoofdsom der personeele belasting voor het belastingjaar 1940 145 opcenten geheven en voor het belas tingjaar 1940—'41 op de hoofdsom der ge meentefondsbelasting 55 opcenten. Een heffing van het maximaal toegestane aantal opcenten was in verband met de niet ongunstige finan cieele positie dezer gemeente tot dusver niet noodig. Door het vertrek van het marinepersoneel met gezinnen, gepensionneerden, enz. is de financieele en economische toestand dezer gemeente belangrijk slechter geworden. Verhooging van het aantal opcenten op de hoofdsommen der bovengenoemde belastingen is daardoor noodzakelijk. De opcenten op de hoofdsom der personeele belasting kunnen thans voor het belasting jaar 1940 niet meer worden verhoogd, het aantal opcenten op de hoofdsom der ge meentefondsbelasting kan voor het belasting jaar 194041 nog verhoogd worden van 55 tot 75. B. en W. stellen den raad voor daartoe te besluiten. De heer M e ij e r (v.d.) vraagt waarom het college zoo plotseling met dit voorstel komt. Had het niet kunnen wachten tot de behan deling van de begrooting? De voorzitter: Bij de behandeling van de begrooting was de toestand zoodanig, dat geen verandering van de belasting noodig was. Dat is nu anders. Verschillende bewoners heb ben ontheffing van belasting gevraagd. De opbrengsten van de belastingen zullen tarug- loopen, de uitkomsten van de bedrijven zijn minder. Om de teruggang van de inkomsten zoo gering mogelijk te maken kunnen de opcenten van de personeele belasting en van de gemeentefondsbelasting verhoogd worden tot het maximum, zooals dat in de meeste plaatsen reeds het geval is. Bij de personeele belasting was die verhoo ging nu niet meer mogelijk en dat is jammer, want het had de financieele po sitie met 50.000 gulden minder verslech terd. Voor de opcenten op de gemeente fondsbelasting is het nog wel mogelijk en dat zal waarschijnlijk een bedrag van 35.000 gulden opleveren. Er is niemand, die deze verhooging gewenscht heeft. We moeten! De gemeente zal straks wel steun van de regeering moeten vragen, maar dan moet zij eerst haar belastingen tot het maximum verhoogen. De heer Ran (r.k.) meende, dat het aan tal opcenten tot maximum 80 opgevoerd kon worden, inplaats van tot 75. De voorzitter en wethouder van financiën toonen aan, dat hij zich hierin vergist. De heer Ran vraagt nog of de gemeente niet aan kan kloppen bij de bevoegde instan ties om steun, omdat zij toch geen schuld draagt aan de positie, zooals die voor Den Helder geworden is. De voorzitter merkt op, dat dit op het oogenblik niet aan de orde is. Het voorstel wordt hierna z.h.s. aangeno men. Rondvraag. De heer Boogaard (s.d.) vraagt of het niet mogelijk is de bijkomende administratie kosten voor het legitimatiebewijs, dat met 1 October verplicht is, niet te berekenen. De voorzitter zegt, dat het geen tijd is voor cadeautjes en dat de burgers moeten beseffen deel uit te maken van een gemeen schap. De kosten zullen echter zoo laag mo gelijk gehouden worden. De heer P. v. d. Veer (a.r.) bracht de electriciteitstarieven ter sprake voor de plat telandsbevolking. De menschen kunnen geen gasaansluiting krijgen, petroleum wordt on voldoende geleverd. Hoe moet men straks zijn maaltijden bereiden? De heer v. d. Vaart wijst op het onder zoek, dat terzake ingesteld is bij de platte landsbevolking, door middel van de circulaire, waaruit slechts een matige belangstelling bleek voor het gebruik van electriciteit voor verwarmingsdoeleinden. Met den directeur van het P.E.N. is een bespreking gevoerd over een goedkoop nachttarief. Dat bleek echter niet mogelijk en het is nu geen tijd om van gemeentewege concessies te doen. Wij hopen, aldus de wethouder, zonder verhooging 1941 door te kunnen. Verandert de toestand, dan zullen natuur lijk direct maatregelen worden genomen, doch een definitief antwoord is op het oogen blik niet te geven. De heer v. d. V e e r wijst er nog nog eens op, dat de circulaire van de gemeente op een onjuist moment kwam. Er was toen geen animo. Maar nu is de situatie veranderd en als het P.E.N. in Wieringen voor 2% cent kan leveren, moet dat toch ook voor onze ge meente kunnen? De heer v. d. Vaart wijst op de onbillijk heid die er in dezen bestaat. De gemeente krijgt zijn stroom geleverd aan de grens van de gemeente voor 2 y2 cent per kw. Zij kan dus onmogelijk voor minder dan 3 cent leve ren, doch is daarmee al boven het tarief dat het P.E.N. aan verschillende particulieren be rekent. Dat is onbillijk en het college zal er niet in berusten. De heer M e y e r (v.d.) is het met de tac tiek van het college niet eens. Gas wordt toch ook tegen productieprijs geleverd. Lever dan aan Koegras ook electriciteit tegen laag ta rief, zonder verlies. De heer v. d. Vaart wijst op het princi- pieele verschil tusschen het gasbedrijf en het electriciteitsbedrijf. Vergrooting van het gas- debiet, ook tegen productiekosten, verlaagt den kostprijs, dat is met de levering van stroom natuurlijk niet het geval. Als we be ginnen met een noodmaatregel voor het platteland, moet die ook gelden voor de stad. Spr. zal de zaak echter nog eens bezien. De heer Hoornsman (v.d.) drukt er ook zijn teleurstelling over uit, dat de tariefs wijziging niet doorgevoerd is bij de behande ling van de begrooting. Spr. heeft toen ver trouwen gehad in de belofte van den wethou der, maar daarin is hij teleurgesteld. De plattelandsbevolking gaat nu een slechten winter tegemoet. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter hierna de vergadering. Door de maatregelen, die de overheid vóór 1 October voorschrijft, zijn alle Nederlanders boven 15 jaar verplicht zich te voorzien van een bewijs van Nederlanderschap. Dit gaat gepaard met kosten. Niet alleen zal men zich een pasfoto aan moeten schaffen, men zal ook voor het bewijs een gulden moeten neertellen. Dit kan voor verschillende menschen finan cieel een bezwaar zijn. Een onzer lezers stelde de vraag of het niet mogelijk I'S dat de stamkaart als geldig iegimitatlebewys kan worden ge bruikt. Op de voorzijde van de kaart is voldoende ruimte om een foto te plakken. Men heeft dan geen andere kosten dan die van de foto. Wij geven dezen tip gaarne door aan de be voegde autoriteiten. Men bespaart daardoor heel wat menschen een uitgave, die zij vooral in dezen tijd moeilijk kunnen missen. Thans als informatie-bron voor hen die gingen en... komen. 't Verkeershuis heeft een goeden naam in Den Helder. Deels is dit te danken' aan het vele en belangrijke propagandistische werk, hetwelk deze instelling der VVV gedurende verscheidene jaren presteerde, deels aan de leiding, die bij den heer W. Velthuys in voor treffelijke handen was. Het heeft wellicht zijn nut er op te wijzen dat, ondanks de benarde tijdsomstandigheden die evenwel niet specifiek Heldersch zijn, doch in praktisch geheel Nederland gelijk, het werk van 't Verkeersbureau, ook nu, voortgang heeft en in de toekomst voortgang zal hebben. Wij spraken hierover met den heer Velt huys, die uiteraard niet anders kon dan toegeven dat het VVV-werk thans, wat de propaganda betreft, stilligt. Het ligt trouwens van den lOden Mei af stil, en het behoeft wel niet nader beklemtoont te worden, dat ook de naastbijzijnde toe komst geen gelegenheid zal scheppen tot ontplooiing van dezen arbeid. Men meene echter thans niet dat nu 't Verkeershuis een overbodigheid is gewor den, iets wat men voorloopig althans ge voegelijk op non-activiteit kan stellen. Dat het tegendeel waar is werd ons door den heer Velthuys bewezen; zeer vele aan vragen waren daar en komen nog dagelijks binnen betreffende mogelijkheden tot ver voer, hetzij per bus, hetzij per boot of trein. Het zijn aam ragen, die zoowel schriftelijk ais telefonisch gesteld wor den en waarop 't Verkeershuis 't antwoord niet schuldig blijft. m Voorts is daar het correspondentie- wèrk in verband met den toestand der stad. Het blijkt steeds weer dat daar in het binnenland veelal de meening bestaat dat het met Den Helder daar in 't noorden droevig gesteld is. Den Helder toch was al diverse malen „platgegooid"... Den Hel der stond nog maar voor een deel recht... enz. enz. Nu kan men deze veronderstellingen schou derophalend voorbijgaan, dat doet aan het feit niets af dat die meeningen bestaan, en dat ongetwijfeld weifelmoedige figuren er door teruggehouden worden Helderwaarts te komen Ook ten dezen verricht 't Verkeershuis voorlichtend werk. Het deelt den juisten toe stand in onze stad mede en het wordt, als zijnde een sub-officieele instelling, geloofd. Het is begrijpelijk, dat er in de komende weken en maanden nog vele aanvragen aan 't Verkeershuis gesteld worden. Hopen wij, dat dan steeds het antwoord moge zijn, dat Den Helder zeer wel bewoonbaar is en dat het er zeker niet in meerdere mate gevaarlijk is dan elders. Men hoopt op het bureau, dat men spoe dig weer aan den slag moge gaan met het praktische WV-werk.Dat er eindelek weer de normale rust over Nederland in het algemeen en Den Helder in het bijzonder zal komen en dat uitgaand Nederland deels zijn schreden zal richten naar dat gedeelte van het vaderland, waar Noord zee en Marsdiep samenvloeien. Hoe dan ook... 't Verkeershuis is paraat. Het biedt zijn tijd en maakt dien tijd in middels productief door het geven van inlichtingen aan hem of haar, die zich nog in tweestrijd bevinden of Den Helder voor hen wel een geschikte verblijfplaats is. En.ook d t is practisch werk, waar van men de waarde zeker niet mag klei neeren! INBRAAK AAN HET 3ÏNGEL. Ook gisteren bleek dat er weer enkele in braken gepleegd zijn in Den Helder, waarbij min of meer waardevolle voorwerpen gestolen werden. Zoo kreeg een pand aan het Singel bezoek. Een radio-toestel en een kapok-matras werden als buit meegenomen. De politie stelt een onderzoek in. ZEDENMISDRIJF. Het is de zedenpolitie gelukt een geval van zedenmisdrijf aan het licht te brengen. De hoofddader is gearresteerd en naar Alkmaar I vervoerd. ELLEBOOG GESTOLEN... Dat sommige dieven zich tevreden stellen met zelfs vrij waardelooze huishoudelijke zaken blijkt uit het feit, dat bij een inbraak in een perceel aan de Erasmusstraat een... elleboog van een kachelpijp in de wacht gesleept werd. INBRAAK? Vermoedelijk werd dezer dagen een „kraak" gepleegd in een woning aan de Hoofdgracht. De bewoners bevinden zich evenwel elders, zoodat de politie moet afwachten of hier inder daad sprake is van diefstal. NOG EEN HUIS AAN HET SINGEL BEZOCHT. Nog een huis aan het Singel kreeg bezoek van ongewenschte elementen. Het bleek dat een paar rijlaarzen, een pantalon en 2 flesschen slaolie meegenomen waren. De politie stelt een onderzoek in. LICHT AAN DE BINNENHAVEN. Onverstoorbaar gaan de slechte verduister aars in Den Helder hun gang. Ditmaal was het een bewoner van de Binnenhaven, die ver zuimde zijn lichtbronnen in voldoende mate af te schermen. Proces-verbaal volgde. Maar er kan nog méér bjj! Men kan zich ongetwijfeld nog herinneren, dat wij, nog niet zoo lang geleden, net een en ander schreven over de Jeugdherberg in de Breedwarsstraat, die sedert eenigen tijd ge promoveerd is tot domicilie van het korps rijksveldwachters en maréchaussée's, terwijl ook diverse gemeentelijke politie-agenten af en toe acte de présence plegen te geven. Wij eindigden dat artikel toen met het ver zoek aan de stadgenooten, om hun boeken- en tijdschriftenbezit eens na te zien en ook hun voorraad spelen en spellen. Om reden dat de marechaussée's en rijksveldwachters, die uit alle deelen des lands kwamen en komen, daarvan tot nu toe gespeend bleven. Gisteren waren wij wederom in de „Noordkaap" en wel om ons ervan te overtuigen of die oproep weerklank had gevonden. Welnu, het bleek dat dit inder daad het geval geweest is. Inderdaad meldden zich tal van Nieüwediepers, die iets over bleken te hebben voor den „ster ken arm,, die hier thans zoo rjjkelijk ver tegenwoordigd is en die wij in eere dienen te houden, aangezien genoemde arm erop let, dat zoo weinig mogelijk schade aan de eigendommen wordt bezorgd en dat het aantal bezoeken aan woningen zoo gering mogelijk wordt gehouden. Daar zijn lieden gekomen, die hoeveel heden tijdschriften afleverden, anderen, die met kranten kwamen, terwijl zelfs verschillende personen thans regelmatig hun „Leven" of „Stad" komen brengen. En dat alles zeer ten gerieve van de be woners der „Noordkaap", die nu eenmaal niets anders in hun (weinig!) vrjje uren te doen hebben. Bij lectuur bleef het evenwel niet. Want weer anderen kwamen aandragen met een sjoel bak, zoodat ook het abele spel der witte schij ven gepleegd kan worden. Men make zich echter van dit alles geen overdreven voor telling. Het korps is, men weet het groot. Enkele dagen geleden telde het een ?C man. En 80 menschen kunnen heel wat lezen en als slechts een klein deel zich middels een spel vermaken wil, zyn daarvoor ook vele spellen noodig. Vandaar dat wij ons nog eens de vrijheid permitteeren en nogmaals een beroep doen op vriendelijke stadgenooten, die op dit gebied iets te missen hebben. Tijdschriften, couranten van recenten da tum, brochure's, boeken en boekjes, kortom, iedere soort „leesstof" is gewild en gewenscht en het is toch een niet al te groote moeite, als men even aanloopt bij de „Noordkaap" in de Breedwarsstraat, waar men gaarne ontlast wordt van de meegenomen zaken. Speciaal ook spellen (schaak, dam, kaarten en gezelschapsspelen) zal men zeer gaarne ontvangen en ook daarvan is misschien nog wel iets over. Men neme het maar eens in over weging. Misschien vindt u iets. Overigens blijft de ex-jeugdherberg nog steeds p litie-domein. Marechaussée's en rijksveldwachters komen dreunend binnen Kok Zwagerman avonturiert verder met zijn magische pollepel en wordt nog steeds geëerd inzake zyn verrichtingen met fa meuze broodpap en andere tongstreelen- de massa-malen, terwijl weer anderen de komende en gaande ordebewakers van bakken dampende koffie voorzien. Ja, wat de eterij betreft is alles in orde. Op één punt na en wel de thee. Want thee is iets, wat men in al die maanden niet heeft kunnen krijgen. Menig marechaussée, aldus merkten we, is zco langzamerhand de smaak daarvan vergeten... Maar hoe dan ook, de gastvrije jeugdher berg is gastvrij gebléven en vervult thans een taak, waarop zij straks, als de toestand weer genormaliseerd zal zijn, met voldoening mag terugzien. Schetsen uit het Buitenveld Enkele weken geleden spraken wij een pol- dersch ingezetene van hoogere orde. Het was een sub-magistraat uit een der evacuatie gemeenten en iemand wiens woord de geldig heid eens orakel bezit voor de dorpenaren. Een gróót man. Hij was het, die ons vertelde, dat er tusschen de emigranten uit Amersfoort, die er éérst geweest waren en die uit Den Helder (die daarna kwamen) een wezenlijk onderscheid bestond. Het was een zeer opvallend onder scheid, dat geen enkele dorpeling ontgaan was Het bestond nl. daaruit, dat de gevluchte Amersfoorter mét een boord in het dorp liep en de gevluchte Nieuwedieper het zónder dit kleedingstuk placht te doen. Een en ander beteekende in geenendeele, dat men in het desbetreffende dorp de Amersfoor ter hooger aansloeg dan de Jutter, maar wel was het een merkwaardig kenmerk van de meerdere welgesteldheid van eerstgenoemde categorie. Ja, wij en die Amersfoorters. Wij hebben gelezen, dat de laatsten thans cadeaux schenken aan de poldersche gemeen tebesturen als dank voor de betrachte gast vrijheid. We hebben gelezen van de machtige dankbaarheid, die zij betoond hebben aan die genen, die hen onderdak bezorgden, kortom Amersfoort en de Amersfoorters kenmerken zich door een erkentelijkheid die haar weerga niet vindt. Het was naar aanleiding van dat witte boord dat wij enkele regels willen plegen. A priori... we mogen toch aannemen, dat in deez benarde wereld toch niet alleen het witte boord als toonaangever van den maatschappelijken wel stand geldt. Als dat zoo was liep dra de gan- sche wereld in wit boord en zou men kunnen wanen dat Jan en alleman welgesteld was. En zoo is het (helaas!) nog altijd niet. Nee, dat witte boord zegt, bewijst en ver klaart niets. Maar dan ook heelemaal niets. Want neem nu onze boer. Ik weet niet op hoeveel ik 's-mans bezit moet schatten, want wat is moeilijker dan in eens anders geldbui del te zien. Maar wat als een paal boven wa ter staat, dat is het feit dat hij er geen be zwaar in ziet op een veiling een of meerdere boerderijen aan te koopen. En dat i: nog altijd iets wat op een zekeren welstand wijst. Voorts bezit de boer (of zijn vrouw) een fantastische hoeveelheid oud goud en zilver. Hij bezit een klein vermogen aan porcelein en antiek koper. Hij bezit eindelooze bunders land, hij bezit... nu ja, hij is een rjjk man. Desniettegenstaande... hij draagt géén boord. Soms, Zondags, verschijnt hij met dit halJ-bedeksel aan tafel, doch zoodra de eerste bak zwaar-gesausde koffie weggespoeld is, ver dwijnt het bord en zit hij daar, met het dikke, doorzonde bruin-bronzen vleesch van zijn hals open en bloot. Zoo zijn er meer in het buitenveld. Ze dra gen geen boord, hoewel ze er zeer wel voor in de gelegenheid zijn en kisten vol van zouden kunnen aanschaffen. En hoe staat het nu met onze boorden- loozen? Lieve lezer, schrijver dezes en zijn verwan ten bekleeden in de burgermaatschappij (in alle bescheidenheid) zeer respectabele betrek kingen. En waar het betrekkingen zijn, die fatsoenlijk gehonoreerd worden (zij het niet overmatig!) zijn wij door stand cn klasse- solidariteit gedoemd boorden te dragen. Wel nu, wij dragen ze dan ook. Heel den dag in de stad siert een blank stukje linnen dat deel onzes lichaams, hetwelk de kortste verbinding vormt tusschen hoofd en lichaam. Heel ons leven was dat al zoo en zoo ware het ook ge bleven, indien niet de oorlog gekomen was die ons wreedelijk 't buitenveld indreef. En zoo is het gebeurd: na een week werd het boord op non-activiteit gezet en thans plegen wij dit bewijs van welgesteldheid alleen nog te dragen op Zon- en feestdagen en bij hoogtijdagen (die er niet veel zijn). Voor de rest vliedt ons leven boordloos verder; en... het is een weelde zulks te mogen doen. Want wat is er tenslotte kostelijker dan des avonds, na volbrachten Nieuwediepschen dag taak, aan den kant van de Vliet te gaan zitten met den hengel en op de vlietvisschen te gaan azen. Dat we niet veel vangen weten we voor uit. Dat w a t we vangen mager en schriel is. Ook dat is bekend. Maar alleen dat kostelijk alleen-zitten tusschen het riet. Met de blauwe lucht boven en het groene water onder je. Met niets dan het zingende en pluimende riet en de dobber, die als een vroolijk bellefleurtje sid dert op den waterspiegel. Boordloos... het is het bewijs van onze vrij heid, van ons eigen-baas-zijn, van onze maling aan alles en iederen. Het is een verstolen de monstratie tegen de fatsoensnormen, die in de stad soms zoo drukken en die je hier in 't. bui tenveld zoo kostelijk kunt wegsmijten. En zoo wandelen, eten en vermaken we ons in dat buitenveld zonder boord, en niemand die er niets van zegt of ons er een verwijt van maakt. Met uitzondering van dien notabelen meneer, die het echter ook niet kwaad meent en de vergelijking alleen maar maakte ter on derscheiding van de groeps-mentaliteit En zie, zoo we al ondankbaar zijn over het buitenveld en kankeren op diverse instedingen die ons niet naar den zin zijn, Laat ons dan voor nu en later niet vergeten dat we er een deel van onze vrijheid, een deel van onze zalige ongebondenheid, een zalig stukje vaaebondis- me voor teruggekregen hebben, waaraan we tot onzen laatsten dag met genoegen zullen terugdenken. Vrijheid... ja. die hebben we in het buiten veld teruggevonden. Eindelijk eens iets anders dan het verplichte witte boordje en de glim mend gepoetste schoenen. Iets anders dan een overhemd dat als een gesteven lijkwade uw borst ui een harrenas omvat. Iets anders dan de geb' illantineerde kuif en de styf in vouw geplooide pantalon. En iets anders dan het wandelen langs het bescheiden voetweggetje van de stad, waarvan we iederen steen kennen en iederen boom kunnen uitschilderen. Tering tot de natuur... Enkek schreden tot dien weg terug schonk ons deze tijdelijke vlucht naar het buitenveld. van 10 September 1940. ONDERTROUWD: W. F. Ligteringen en M. J. van der Wal. J. Lexmond en A. Thijasen. L. J. Pols en J. Voorthuijsen. C. Bijl en M. de Ruiter. J. Ruig en J. Provilij. A. Dekker en M. de Rijke. A. Cornielje en A. Staal. S. Sel derbeek en J. E. Steenlage. J. N. Langereis en J. van de Voorde. GETROUWD: C. Th. F. Nypels en C. M. v. Nim wegen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5