Portvrijdom voor militairen in hospitalen Een vredesgeluidl De achtergrond van den strijd om Londen VOOR DE VROUW Krijgt Texel een tram? Practische kleeding Gezag in de Hervormde kerk Onverbeterlijke zakkenrolster Bommen bij Eindhoven Dc uitbreiding van de Amerikaansche vloot Automatisch luchtalarm voor telefoonabonné's Gebroken rusten en winterkou SIERADEN niet aan tijd gebonden Arbeider van stelling gevallen DE VERZORGING VAN HET HAAR Voor de practische huisvrouw Een Roomsch oordeel. Het Roomsch-Katholieke dagblad de Maas bode wijdt een hoofdartikel aan de Her vormde Syennode van dit jaar. Aan de con clusie van dit opmerkelijk artikel ontlee- nen wij het volgende: „Wij besluiten met de vraag in hoever po litieke veranderingen in ons vaderland ook op de inrichting der Nederlandsch Her vormde kerk invloed zouden kunnen uit oefenen. Onmogelijk is dit zeker niet. De organisatie der Protostantsche kerkgenoot schappen heeft altijd sterk onder den in vloed gestaan van de staatsmacht. Dit is eigenlijk van het begin van de protestant- sche reformatie af het geval geweest. De verklaring hiervan is duidelijk. Deze kerk genootschappen waren uit den tijdgeest op gekomen en konden dus niet anders dan met den tijdgeest medegaan. Zij waren niet dat Koninkrijk, waarvan Christus zeide „dat hef niet is van deze wereld". Zoo zien wij ook, als de stadhouderlijke regeering in ons land is ondergegaan na den Franschen tijd, in de Nederlandsche Hervormde kerk ten jare 1816 een kerkvorm ontstaan, die parallel loopt met de staats instellingen, die het nieuwe koninkrijk der Nederlanden ontvangen had. Alle pogingen van de kerk om zich van die knellende or ganisatie van 1816 los te maken zijn tot heden mislukt. De hoop schijnt thans te bestaan, dat de staat nu zal ontnemen, wat hij tegen den wil van de kerk in 1816 ge geven heeft. Prof. Dr. Th. L. Haitjema schreef althans in het laatste nummer van „Nieuw Kerke lijk Leven", het orgaan van het Neder landsch Hervormd verbond voor kerkherstel een artikel hierover, onder den titel „Komt nu de groote kans?" De schrijver maant ech ter terecht tot grote omzichtigheid en be toogt: „Indien de organisatie van 1816 in het stormgetij van 1910 of in de nasleep er van mocht ondergaan, dan wil dat op zich zelf nog niet zeggen, dat de ware kerkorde daarmee klaar ligt en aan onze kerk, des noods zonder ons toedoen, zal worden aan getastWij moeten erop bedacht zijn. dat er in dezen gistingsvollen tijd heel wat aan de markt zal. worden gebracht dat naar den eisch van het Woord Gods door ons zal moeten worden geweerd". Inderdaad gelooven wij, dat prof. Haitje ma en de zijnen de verwachtingen niet te hoog moeten spannen. Bij een nieuwe orde ning is bezwaarlijk te verwachten dat het democratisch element in de organisatie der Hervormde kerk, door de confessioneelen zoo gewaardeerd méér zal worden bena drukt. Ten hoogste zou men kunnen ver wachten, dat aan zeer ver naar links uit wijkende excessen, als het optreden van communistische predikanten, een einde zal worden gemaakt, en in het algemeen dat in de Hervormde kerk een sterker gezag zal worden uitgeoefend. Doch of dit gezag zal werken in de richting van prof. Haitjema s.? Dit moet worden afgewacht." De portvrije verzending van correspon dentie aan en' door militairen, welke geheel opgeheven was, wordt uitsluitend voor die militairen beneden den rang van officier die gewond of ziek, nog in militaire hospi talen of burgerziekenhuizen verblijven, ge deeltelijk hersteld. Deze portvrije verzen ding is beperkt tot: Briefkaarten, welke echter geen berich ten omtrent handelszaken of bestellingen of aanbiedingen van handels- of fabrieks- goederen mogen bevatten en Nieuwsbladen tot een maximumgewicht van 100 gram. Voor deze portvrije verzending gelden de volgende voorschriften. Aan militairen ge richte briefkaarten enz. dienen, boven het adres het opschrift „militair" te dragen. Het adres moet naam, militairen rang van den geadresseerde en aanduiding van hos pitaal of zickeninrichting bevatten. Door daartoe gerechtigde militairen verzonden briefkaarten enz. dienen boven het adres eveneens van het opschrift „militair" voor zien te zijn, welke aanduiding gewaar merkt moet worden door de handteekening van den afzender. Verder moet op de adres zijde naam en militairen rang van den af zender en een stempelafdruk van hospitaal of ziekeninrichting voorkomen. Een in 1872 geboren vrouw verscheen gis teren in het beklaagdenbankje voor de Haag sche rechtbank. Zij bleek en bekende in de laatste ze ventien maanden een twintigtal diefstallen van portemonnaies en taschjcs ten nadeele van bezoekers van de Hema of van de alge- meene markt in Den Haag op haar geweten te hebben. De ten laste gelegde serie begon op 31 Maart 1939 doch in de veertig daaraan voor afgaande jaren had zij al elf veroordeelingen wegens diefstal enz. ondergaan. Aan haar bekentenis voegde zij bij wijze van verontschuldiging toe, dat zij „van den steun" moest leven en dat zij niet genoeg steun ontving. Bovendien toonde zij een be wijs van onvermogen. De Officier van Justitie vorderde een ge vangenisstraf van twee jaren tegen deze on verbeterlijke dievegge. In den vorigen nacht hebben Engelsche vlie- gers bommen geworpen in de omgeving van Eindhoven. Een spoorweg werd beschadigd, doch deze geringe schade is zeer snel te herstellen. Persoonlijke slachtoffers zijn er niet, De rijksverkeersinspectie stelt een onder zoek in of opj Texel een tramdienst (smal spoor) kan worden ingesteld, om, nu de ben zinedistributie zich doet gevoelen, in de be hoefte aan een vervoermiddel te voorzien, vooral met het oog op het vervoer van kunst mest en landbouwproducten van Eierland naar Oudenschild. Gistermorgen is in een zuurstoffabriek aan den Distel weg in het Noordelijk stads deel te Amsterdam een ernstig ongeluk ge beurd. Door tot nog toe onbekende oorzaak is een arbeider van een stelling gevallen ten gevolge waarvan hij een schedelbreuk kreeg. Per ambulance auto van den G. G. en G. D. is hij naar het binnengasthuis overgebracht. Een geweldig vlootbouwprogram. Het ministerie van Marine der V.S, heeft aan particuliere en staatswerven opdrach ten gegeven tof den bouw van 201 oorlogs bodems voor een totaal bedrag van 3.8 miliard dollar. Dc opdrachten omvatten bijna alle door het Congres'op grond van het nieuwe vlootprogram goedgekeurde schepen, welker bouwtijd tot vijf jaar be draagt. Besteld werden o.m. zeven slag schepen van 100 millioen dollar elk, acht vliegtuigmoederschepen van 15 millioen elk zeven en twintig kruisers van 30 millioen per stuk, 115 torpedobooljagers van 8.1 mil lioen per stuk, 43 duikbooten van 6 milli oen per stuk. Het bouwprogram zal waar. schi.jnli.jk eerst over zeven jaar gereed zijn. Engelsche beweging voor com promisvrede met Duitschland? Naar Transozean meldt, verklaren de bekende Amerikaansche communisten Drew Pearson en Robert Allen in een opzienba rend bericht uit Washington in de New York Daily Mirror, dat het Amerikaansche departement van oorlog en dat van marine, den laatsten tijd betrouwbare berichten uit Londen hebben ontvangen, volgens welke een kleine, maar invloedrijke kring in de Britsche financieele wereld en bij de Brit- sche admiraliteit streeft naar een compro misvrede met Duitschland. Aan deze be weging, waarvan ook de Amerikaansche ambassadeur, Kennedy, deel zou uitmaken, zouden de volgende feiten een grondslag liggen. 1. In kringen van Britsche marine-offi cieren vraagt men zich steeds af, of Enge- lands wanhopige strijd tegen Duitschland niet in laatste instantie de belangen der Vereenigde Staten dient. Voorts vraagt men zich af, of Engeland, zelfs wanneer het aan een Duitsche invasie mocht ontkomen, niet na den slag om Engeland zoozeer leegge bloed zal zijn, dat de geheele economische en strategische oogst van den uaoorlogs- tijd door de ongedeerde Amerikaansche vloot zal worden thuisgebracht. 2. Verder betwijfelt men in Britsche ma rinekringen, of de Vereenigde Staten bereid zullen zijn in liet a.s. voorjaar bommen werpers en gevechtsvliegtuigen ter beschik king van Engeland te stellen. De vernie lingen door bommen aangericht in de Brit sche industrie zouden aanzienlijk ernstiger zijn dan in de pers wordt toegegeven. De dagelijksche stijging van de door de Duit sche bommenwerpers veroorzaakte milli- oenenverliezen doet thans reeds met zeker heid voorspellen, dat het herstel van de economische verliezen jaren zal kosten. De overeenkomst tusschen Roosevelt en Churchill zou in Londen aanzienlijke critiek ontmoeten, welke culmineert in de verden king, dat Engeland door den afstand der waardevolle steunpunten op het westelijk halfrond een al te hoogen prijs heeft be taald. De ervaring toont, dat een kleine, maar hooggeplaatste groep in Engeland onder bepaalde omstandigheden een beslis sende invloed kan verwerven op de politie ke oriënteering. Het is derhalve raadzaam met aandacht deze vredesbeweging gade te slaan, in het bijzonder wanneer het vernie tigende Duitsche bombardement aanhoudt. In Stockholm is onlangs de inrichting ter hand genomen van installaties in c(c telefooncontrales waardoor het mogelijk.is om aan alle aangeslotenen op het stedelijke telefoonnet automatisch luchtalarm te go-, ven. Daar er onder de 600.000 bewoners der stad 150.000 telefoonabonné's zijn, be- teekent dit, dat practisch de geheele Zweedsche hoofdsad door zulk een alarm bereikt kan worden. Ook in andere Zweed sche steden met automatische telefoonnetten worden dergelijke alarminstallaties inge richt. De Londcnsche correspondent van de World Union Pbess meldt, dat op talrijke Engelschen het feit, dat millioenen venster ruiten in den loop der beide laatste nach ten in scherven zijn gevlogen, ernstigen indruk heeft gemaakt. Nog is het betrekke lijk warm, maar hoe zal het worden, zoo vraagt de verslaggever, wanneer bij de na derende winterkou door steeds nieuwe bom bardementen ten slotte de laatste venster ruit in Londen aan scherven geslagen wordt en millioenen menschen onbeschermd aan de koude zijn blootgesteld? De correspon dent is van meerling, dat deze overweging vele Engelschen doet huiveren voor een voortzetting van den oorlog. Een artikel van den Voelkischen Beobach- tcr onder den titel „de slag 0111 Londen" houdt zich grondig bezig met de Duitsche luchtacties tegen de Engelsche hoofdstad, die de laatste dagen uitgevoerd worden en nog voortduren Het blad schrijft o.a.: De Engelschen noemen de huidige phase van den oorlog den „slag om Groot-Brittan- nië". Wij Duitschers geven er de voorkeur aan de huidige oorlogsphase met den be scheidener titel „slag om Londen" aan te dui den. Niemand zal wel verwacht hebben, dat deze stad door den oorlog onaangeroerd zou blijven, want zij is de politieke, economische en financieele hoofdstad en tegelijkertijd het zenuwcentrum van het Britsche wereldrijk en dientengevolge in het tijdperk van den totalen oorlog een vooraanstaand militair ob ject. Het doel van eiken oorlogstegenstander van Groot-Brittannië moet zijn Londen in zijn belangrijke functies te verlammen en uit te schakelen. Op het tijdstip, waarop Duitsche gevechts eskaders over Brittannië's hoofdstad trekken 011 dood en verderf zaaien in deze centrale der werelduitbuiting, is hel dubbel op zijn plaats zich te bezinnen op wat de Engelsche oorlog in een lang jaar aan beleedigingcn van alle menschelijke gevoelens gebracht heeft. Hij werd van den eersten dag af precies naar het voorbeeld van den wereld oorlog als een volksblokkadeoorlog, ais een hongeroorlog tegen vrouwen, kinderen, en grijsaards gevoerd. Bij honderdduizenden heeft men in den wereldoorlog en na den wapenstilstand van 1918 in de Duitsche lan- den de slachtoffers geteld, die de geesel van den honger omgebracht had. De verklaarde strategie der Britten was en is het tot op den huidigen dag dezen massalen sluip, moord te herhalen en tot alle Europeèsche volken uit te breiden. Toen den tienden Mei Duitschlands legers tegen het westen oprukten en voor de eerste maal dichter bij Groot-Brittannie's oevers kwamen, begon een nieuwe reeks Britsche misdaden. Nog denzelfden nacht zetten de eerste bomeskaders zich tegen Duitschland in beweging en wederom gold hun strijd niet den Duitschcn gewapenden man. Sinds pre cies vier maanden bevonden zich nu eiken nacht dozijnen Britsche bommenwerpers bo ven het rijksgebied, maar hef geheele totaal van deze fallooze vluchten met hun gewicht aan bommen heeft nog niet zooveel militai re schade aangericht als één enkele Duitsche eskadervlucht tegen Engelands doelen. In plaats daarvan zijn Duitsche arbeiderswo ningen, lazaretten in 129 nachten aan het „goede" mikken van de Britsche luchtpira- ten ten offer gevallen. Vier maanden lang heeft het Duitsche volk en zijn leiding deze militair zinnelooze. menschelijk evenwel ver werpelijke „daden" van de Roval Air Force en haar politieke podrachtgevers gadegesla gen en geduld. Dat deze gruwclmachine bij het begin van de Duitsche vergelding weer op toeren zou komen, hebben wij uiteraard verwacht., Dank zij een jarenlange Britsche opvoeding zijn wij in dit opzicht ijskoud ge worden. De slag om Londen wordt onverbiddelijk ten einde gevoerd. Daarbij zal de eigenlijke „slag om Groot-Brittannië" aansluiten tot de Britsche koopvaardij gebroken en een stel sel, waarvoor in het Nieuwe Europa geen plaats meer is, met wortel en tak uitgeroeid is. Tweedeelige japonnen en fantasiecos- tumes hebben een groote kans van slagen, omdat hun practische bruikbaarheid steeds weer op den voorgrond treedt. Met behulp van weinig stof kan men steeds weer af wisseling aanbrengen in den vorm van blouses, terwij] jumpers eenvoudige zoowel als gekleede uitvoeringen, nieuwe moge lijkheden bieden. De breitechniek heeft een hooge vlucht genomen, terwijl mooie, warme kleuren wol ons ten dienste staan om een harmonisch geheel te vormen met het costume. completeert dit sportieve en toch ook weer min of meer gekleede costume. Deux pièces handhaven zich eveneens, ook al, omdat zij op kille zomerdagen den mantel kunnen vervangen. De modellen zijn hoogst eenvoudig, meestal met zes- baans rokje en bovendeel met knoopslui- ting in het midden en hoogs'uitenden kraag. Smalle ceintuur om het middel. Fi guurnaden aan rug- en voorpanden bevor deren de goede snit. Een bescheiden garneering in den vorm van stiksels, nervures of relief gewerkte motieven voorkomt een te stemmig aanzien, soms ziet men er een smal piqué kraagje op dragen of een strik van organdie. De tails, die naar eigen smaak worden aange bracht en die een persoonlijke noot brengen Sieraden, dit woord is niet aan een mo derichting gebonden, het is tijdloos en zoo ver wij teruggaan in de geschiedenis, wa ren het meer of minder kostbare preciosa, die men de vrouwen vereerde. De Grieken legden een groote voorkeur aan den dag voor de agaat, die vele kleurige samenstel lingen te zien geeft. Bont gemarmerde steenen wisselen af met groen en rood of blauw en de grillige vormen zijn voor ver schillende uitleggingen vatbaar. Bij de Romeinen gold de agaat als de steen der liefde, hij bracht rijkdom en goede oogsten en thans bewonderen wij dezen gladden, ondoorzichtigen steen nog altijd, althans indien de bewerking de meesterhand ver- De topaas is als doorzichtig, 'vloeibaar goud, rein en zuiver en wisselt van geel tot wijnrood, een steen waartoe vooral de blonde vrouwen zich aangetrokken gevoe len. Althans tot de goudtopaas, welke zich zoowel voor ringen als hangers leent. De „rooktopaas" is roodbruin en als het ware door een sluier omgeven. In de blauwe grot ten van Capri wordt de aquamarin gevon den, waarvan de overlevering verhaalt, dat de druppels van het zilverblauwe water in deze steenen weerspiegeld worden. Men Wat dit laatste betreft zjjn de mogelijk heden schier onbegrensd en behalve effen gestreepte en geruite weefsels heeft de ervaring ons geleerd, dat ook wollen tricot- en jersey zoo buitengewoon practisch in het dragen is. Beide materialen leenen zich bijzonder voor koele zomerdagen. Zij zijn licht, doch warm en wat zeker een groot voordeel genoemd mag worden kreuke len niet. Vlotte, sportieve modellen, die niet aan tijd gebonden zijn, hebben de meest kans van slagen. Onze schets geeft een manteltje te zien. dat van geruite tri- cotstof gemaakt is en een effen garneering in de hoofdkleur langs den omtrek heeft. Een eenigzinds klokkend zesbaans rokje raadt. Op speelsche wijze kan men de roodviolette amethyst aan den vinger heen en weer bewegen, waarbij men steeds weer genieten kan van de vele facetten, die op kunstige wijze geslepen zijn, Is het niet alsof deze zuivere steen het licht in zich opneemt en het weer veelvuldig weet uit te stralen? Vroeger sierde de amethyst de handen van vorsten, omdat hij het sym bool van heerschersmacht was. In harmonie en toch veelzijdig zijn de kleurschakeerin- gen. waarbij nu eens rood. dan weer paars domineeren. Als halfronde steen vat men de amethyst veelal in platina om hem als lange, druifvormige hanger weer in vele facetten te slijpen. vindt er zoowel het diepe groen en blauw van de Middellandsche Zee in als het hel der blauw van een Italiaansche voorjaars lucht. Onschuld en zwaarmoedigheid wor den in volkomen schoonheid in de aquama rin vëreenigd. Wie kent niet het barnsteen „het goud der Oostzee?" Van matgeel tot diepbruin zijn de nuanceeringen van de ze harssoort, afkomstig uit het steenen tijd perk, waarvan niet alleen mooie sieraden, doch ook verschillende gebruiksvoorwer pen worden gemaakt. Zelfs het eenvoudige gewaad ondergaat een verandering indien men er enkele sie raden op draagt, die evenwel in onderlin ge harmonie moeten zijn. Sieraden zijn niet aan tijd gebonden en daarom zullen wij er ook thans geen afstand van doen, want zij hooren nu eenmaal bij de echte vrouw! Iets, dat nog niet iedere vrouw weet, is, dat er twee oorzaken kunnen zijn, waar door het haar heel spoedig nadat het ge- wasschen is, weer vet wordt. De te over vloedige vetuitscheiding van de huid, waar :nde haarwortels twee tot twee en een halve milimeter diep doordringen, berust op te sterke werking van de vetklieren. Hieraan kan de dagelijksche voeding de schuld dragen. In dat geval zal niet alleen de hoofdhuid er de nadeelen van onder vinden, doch ook de huid van het gelaat en van het geheele overige lichaam. De op lossing moet dan gezocht worden in matiger gebruik van vleesch, vet. vette sausen, als ook van allerlei soort zoetigheden, zooals pudding, koekjes, bonbons en chocolade. Is men er eerst maar eenmaal aan gewend al deze dingen te laten staan dan zal men het gemis niet eens meer voelen, vooral niet als men de goede uitwerking van deze versoberde levenswijze bespeurt aan de gezonde hoofdhuid en den beteren groei van het haar. NatuurUik moeten de van het diëet ge schrapte spijzen door andere worden ver vangen. Hiervoor komen behalve alle ver dere soorten groenten vooral sla, tomaten en komkommers in aanmerking. Ook ge droogde en gekookte vruchten zijn uitste kend om de plaats in te nemen van vleesch, vet en zoetigheid. In de sla is het beste ci troensap in plaats van olie en azijn te ge bruiken. Van minstens evenveel belang als het diëet is echter de uitwendige verzorging van de hoofd- en gelaatshuid. Terwijl men een te droge huid des avonds met een goe de crème of met olijfolie moet inwrijven, mag men in het tegenovergestelde geval absoluut niets doen om de werking der vet klieren te bevorderen. In de eerste plaats moet ieder, die last heeft van gauw vet wordend haar, worden afgeraden het haar te vaak of te krachtig te borstelen. Ook mag het in geen geval meer dan eens in dè tiert dagen worden gewasschen. Het beste middel tegen vet haar en roosvorming is dagelijks poederen met het licht geparfumeerde Sulfoderm- poeder, dat men zonder dat het haar er kleverig door wordt, weer kan uitborste len. Bovendien is dit poeder uitstekend om ongemerkt af te komen van meeëters, puist ies en alle andere soorten onzuiverheden in de huid. omdat het ondanks zijn genees krachtige uitwerking geen hinderlijke lucht heeft en zooals alle huidpoeders in de kleur van de huid verkrijgbaar is. Heeft het haar neiging om gemakkelijk te breken, dan kan dit met eert niet minder eenvoudig middel verholpen worden. Dit bestaat in het sap van een halve citroen, dat gezeefd wordt en vermengd met de dubbele hoeveelheid water of beter nog 20% spiritus. Met deze vloeistof vult men een vaporisateur en dan wordt het haar strengetje voor strengetje bestoven. Deze behandeling heeft bovendien nog het voor deel, dat het haar er zonder al te sterk borstelen zijn natuurlijken glans door be houdt. Verschillende kleine dingen vergemakke lijken het werk, men zou kunnen zeggen: „het is maar een weet." Indien men b.v. geen goedpassende kurk heeft om inmaak- flesschen mee af te sluiten, dan neemt men een reepje watten, liefst zig-zag watten, die men oprolt en in de halsopening stopt, daarna sluit men deze met cellophaan af. (Boven links.) Heeft men geen vruchten pers, dan neemt men een klein bankje of een keukenstoel, die men omgekeerd op een anderen plaatst en bindt om de vj?r pooten een servet, waarin men de gedrukte of even opgekookte vruchten doet; de sap wordt in een kom opgehan gen. (Links onderaan.) Bij het vullen van vruchten in glazen legt men een ring van gummi over den rand van het glas om t« voorkomen, dat er op den rand gemors1 het sPringgen der glazen 1 voorkomen plaatst men ze op een vochti gen doek. Onderaan rechts ziet men glazen' die met stoom gesloten zijn, doordat aa den tuit van een ketel een slang bevestig werd met plat uiteinde.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6