op de scholen in Den Helder! Stuur de leerboeken Wilt U na 10 uur op straat**? Arrondissements rechtbank Alkmaar Donderdag 12 September 1940 Tweede Blad Mad&nieuwJ De belangstelling voor het onderwijs in een week tijds met 50 pet. toegenomen Terugkeer voor de leerlingen zeer gewenscht ULO-school weer in de Molenstraat Toenamc aantal leerlingen Ambachtsschool ïlimwLö uit U/id Visscherij Burgerlijke Stand van Den Helder De burgemeester de dichter en de baby KeA& en Zending, Uit het politie-rapport „En de aarde nu was woest en ledig" ip" Het aantal leerlingen, dat zich in de afge- loopen week aan de openbare en bizondere scholen heeft aangemeld, is verrassend groot geweest. Voor sommige lagere scholen bedroeg de vooruitgang honderd procent. Zoo steeg b.v. het leerlingen aantal aan de R.K. Meisjes school van 60 tot 123, aan de Rehobothschool van 53 tot 100, aan de Vischmarktschool van 64 op 127 en aan de Tuindorpschool van 72 op 122, terwijl de R.K. jongensschool met 53 leerlingen vooruitging en gisteren op 129 leerlingen stond. We noemden slechts enkele getallen. Andere lagere scholen gingen in ver houding niet zoo sterk vooruit, maar allen boekten toch een groot aantal nieuwe leerlin gen, zoodat over onze geheele stad de school gaande jeugd steeg van 1250, de vorige week Dinsdag, tot 2025 op gisteren, dus in één week tijds met bijna 45 procent. Trekken we de aantallen van H.B.S. en Lyceum, alsmede die van de kakschool voor Meisjes en de B.L.O.- school er af, waar de toename r.iet zoo groot was, omdat zich hier bij eerste aanmelding al een zeer behoorlijk aantal leerlingen opgaven, dan is de belangstelling voor het onderwijs in één week tijds met 50 procent gestegen. Dat is een zeer bevredigend resultaat. Het getuigt ervan dat de ouders het vertrouwen in Den Helder terugkrijgen en dat zij het belang van hun kind, waar het gaat om het onderwijs, jneer achten dan de vaak onredelijke angst cm naar Den Helder terug te keeren. Bij ons bezoek aan de schoolhoofden ver namen we gisteren weer tal van aardige dingen. Zoo is er op de Chr. M. U. L. O.- school b.v. een leerling, die iederen dag van N.-Scharwoude naar Den Helder fietst, om hier het onderwijs te volgen. De school aan de Vischmarkt heeft een eerste klas van niet minder dan 38 leerlingen. Een vrij normale bezetting dus. De open bare U.L.O.school moest, zooals men in een bericht elders in dit nummer leest, reeds tot splitsing van eenige klassen overgaan en zoo waren er meer gevallen die wezen op een gunstig herstel van den toestand in Den Helder. De toename van leerlingen op de middelbare scholen (R.H.B.S. en Gem. Lyceum) is van ■weinig beteekenis. De ouders, die van plan waren hun kinderen naar de Heldersche mid delbare scholen te zenden, hadden dit besluit reeds genomen vóór 3 September, zoodat de aanmelding hier op den eersten schooldag reeds groot was. Toch wil dit geenszins zeg gen, dat de aanmelding nu geheel stil staat. Er zijn ook onder de middenstanders velen, die nog even de kat uit den boom wilden kijken en die het er nü op willen wagen. De rust in Den Helder bemoedigt hen, de animo voor het onderwijs bij zoovelen doet ook hen besluiten, hun kinderen naar de Heldersche scholen te scholen te sturen. Meerdere toezeggingen zijn er van ouders, die einde deze week of begin volgende week terugkeeren. Sterker zal deze toename zijn voor het lager onderwijs. Zoo had b.v. het hoofd van de Come- niusschool vrij veel toezeggingen van kinderen die deze en volgende week, althans vóór Oct. zullen terugkeeren. De schooluren van de Comeniusschool zijn aan die van de openbare scholen geli k gemaakt. Men geeft dus les van 9 tot 12 en van 1.30 tot 3.15 uur. Die toezeg ging van terugkeer hebben ook de hoofden van andere scholen gekregen en het is dus te voor zien, dat tegen het einde van deze maand, als Het verzoek van de hoofden van scholen, dat wjj de vorige week aan de ouders hebben overgebracht, om de leerboeken van hun kinderen terug te sturen, Is niet zonder resultaat geble ven. Verschillende ouders hebben eraan gevolg gegeven, maar ook velen namen het voor kennisgeving aan. We richten daarom opnieuw een vriendelijk doch dringend verzoek tot alle ouders, wier kinderen nog in het bezit zijn van leer boeken van de school waarop zjj gin gen. Stuur deze boeken terug! De leermid delen zijn het eigendom van de school en u voorkomt daardoor moeilijkheden. Doe het dus vandaag nog! U kunt ze als drukwerk verzenden, geadresseerd aan het hoofd van de school. er geen bizondere dingen gebeuren, de school bevolking weer belangrijk toegenomen zal zijn. Deze terugkeer is ook voor de kinde ren van belang. Men kan niet verwachten, dat wanneer de kinderen den halven win ter wegblijven, het nog mogelijk zal zjjn, hen bij te werken. Nu levert dat nog wei nig bezwaren op, omdat de onderwijzers, ten gevolge van de kleinere klassen een nagekomen leerling nog bjj kunnen wer ken, is men echter weer eenige weken ver der, dan gaat dat moeilijker en wordt het èn voor de kinderen èn voor de ondewjjzers bezwaarlijker. Het is dus inderdaad in het belang van het kind, dat de ouders ertoe besluiten nu terug te keeren, althans niet later dan deze maand. Men voorkomt daar mee tal van onaangenaamheden voor zjjn kinderen en voor zichzelf. Wij herhalen, wat we de vorige week schreven: voor de veiligheid van de kinderen wordt op school voldoende zorg gedragen, doordat men bij eventueel luchtafweer de kinderen in de gangen brengt, waar zij onder de hoede van het onderwijzend personeel verblijven. Zoolang de school nu geopend is, dat is dus ongeveer 10 dagen, behoefde deze maatregel geen en kelen keer te worden genomen omdat in het geheel geen afweergeschut werd gehoord. Ook de nachten in Den Helder waren meer dan rustig. Laat men zich dus niet door alle moge lijke dwaze geruchten en opgeschroefde berichten in de war laten brengen, doch nuchter de feiten onder het oog zien en bij zijn besluit ook rekening houden met de practische bezwaren die aan het weg blijven verbonden zijn. Met ingang van heden. Het is een verheugend feit, dat de ULO- school, met ingang van vandaag, weer overgegaan is in haar oude woning en wel in die aan de Molenstraat. Zooals men weet, was deze inrichting van onderwijs tijdelijk gehuisvest in het gebouw van de Tuindorpschool. Naar ons de heer Datema mededeelde was deze huisvesting thans te bekrompen geworden, zulks in verband met het toe genomen (en nog steeds toenemende) aan tal leerlingen. Het aantal ingeschreven leerlingen bedroeg gisteren reeds 117, en zal zich in de nabije toekomst ongetwijfeld nog .'tbreiden. In de Tuindorp-school werkte men met 4 klassen. Thans worden echter klasse 2 en 4 weder gesplitst, zoodat men in de Mo lenstraat het werk aanvangt met 6 klas sen. Een verheugend feit. Ook vjjftig procent vooruit. Het optimisme van het bestuur van de Am bachtsschool, dat einde Juli de lessen hervatte is niet beschaamd geworden. Zooals we inder tijd schreven gaven zich op den eersten school dag ongeveer honderd leerlingen op. Nu men eenige weken aan den gang is, is dit aantal met vijftig procent gestegen. Gisteren telde men 148 leerlingen en het zal bij het ambachts- onderwijs gaan als bij het lager onderwijs, waarover we elders op deze pagina schrijven. Aan het einde van deze maand zullen nog een belangrijk aantal leerlingen terugkeeren, om dat de ouders begrijpen, dat dit het beste voor hun kinderen is. Het wordt nu al voor ver schillende leerlingen bezwaarlijk om iederen dag den langen weg heen en terug naar hun evacuatie-verblijf te trappen. Bjj een stijven bries, of bjj regen is zoo'n tocht yan een half uur of meer een straf. De ouders zullen dat begrijpen en daarom terugkeeren. Tot wien U zich moot wenden. Het komt thans iederen dag voor, dat zich personen aan het Hoofdbureau van politie wenden met het verzoek hun een bewjjs te willen geven, dat zij zich na 10 uur 's avor.ds op den openbaren weg mogcr bevinden. Wjj vestigen er de aandacht op, dat men hier tan het verkeerde adres is. De gemeentelijke politie is nameljjk niet de instantie, die daarover beslist. Voor het geval men roeent aanspraak te kunnen maken op een dergeljjk bewjjs richte men een schrjjven aan den Dis trictscommandant van de Rjjksveld- wacht te Amsterdam. Bjj dat schrjjven moeten gevoegd worden 2 goedgelijkende pasfoto's, op elk waar van ook de naam van den aanvrager dient te zjjn geschreven (achterzjjde). Voorts moet een opgave geschieden van naam, tegenwoordig adres, leeftjjd, be roep, geboorteplaats en voorts de reden waarom men roeent aanspraak te kun nen doen gelden op een vrijgeleide. (Meervoudige strafkamer). Zitting van Dinsdag 10 September. Er zat in deze zitting bitter weinig muziek, zulks als gevolg van het feit dat alle verdach ten het hun tenlaste gelegde volmondig erken den en dus alles van een leien dakje ging. Daar was allereerst verd. C. St., die in Den Helder had gewoond, doch laatstelijk verblijf hield te Rotterdam. Deze verdachte was niet verschenen. Jacht op gouden horloges. De Officier van Justitie Mr. v. d. Feen de Lille legde hem ten laste, dat hij op 13 April j.1. van den horlogemaker B. Z. te Den Helder, vier gouden dameshorloges had medegenomen en niet had teruggebracht. De waarde bedroeg 184,—. Get. C. Z. kwam een en ander bevestigen, hij had verd. de klokjes ten verkoop medege geven, maar ze nooit teruggezien. Verd. had de horloges verkocht en de opbrengst ten eigen bate aangewend. De Officier van Justitie Mr. v. d. Feen de Lille achtte het feit bewezen door de buiten- gerechterlijke bekentenis van verd. en de ver klaring van den getuige. Uit het voorlichtings rapport over verd. uitgebracht, zeide de Offi cier, dat daarin niets goeds te lezen viel en hij eischte daarom een gevangenisstraf voor den tijd van 5 maanden. De Rechtbank zal heden over veertien dagen vonnis wijzen. Een aanrijding. U kunt niet om een hoekje kjjken. Al reeds voor de vierde maal stond de taxi chauffeur L. Z. uit Den Helder voor den rech ter, maar nu eindelijk toch kreeg de zaak zijn beslag. In eerste instantie was verd. door den kan tonrechter veroordeeld tot 10,boete, subs. 5 dagen, omdat hij op den hoek van de Paul Krugerstraat en de van Galenstraat den door gang niet had vrijgelaten voor een auto, welke van rechts kwam. Waarom liet U de auto welke van rechts kwam niet voorgaan? vroeg de president. Ik heb claxonsignaal gegeven en met m'n lichten geknipperd. Maar ik zag niets aan komen en ik hoorde ook niets, aldus verd. Was er op dien hoek dan licht? wilde de president weten. Er brandde een straatlantaarn antwoordde verd. Dus dat U het licht van de andere auto niet zag, zegt niet veel, vond de president. U hadt moeten stoppen, want U kunt niet om een hoekje kijken. Reed U ongeveer op het midden van den weg was de vraag van den president. Nee, heelemaal rechts; zeide verd. De eerste getuige was dokter C. v. d. M., thans te Bus- sum woonachtig. Deze vertelde dat hjj op on geveer 250 M. van den hoek af een patiënt had bezocht en toen met een kalm gangetje was weggereden. Get. had noch claxonsignalen gehoord, noch lichtsignalen gezien. Volgens deze get. reed verd. met een behoorljjke snel heid. Zuster mej. J. M. de G., thans te Winkel wonende, zeide dat de dokter met matige snelheid reed. Zij zat bij den arts in de auto, doch kan niet vertellen of de dokter het sig naal gegeven van den anderen kant gehoord heeft. De verdediger van verd. Mr. dr. Buiskool uit Schagen vroeg get. of de dokter licht op had. Ja zeker, antwoordde get.: de groote lich ten! De Officier van Justitie requisitoir nemend, wees erop, dat beide straten nauw zijn en als men daar rechts rjjdt, dan rijdt men on geveer op het midden van den weg. Inderdaad had verd. moeten stoppen op het kruispunt om de auto van rechts voorrang te verleenen. Mr. v. d. Feen de Lille vroeg bevestiging van het vonnis van den kantonrechter, nl. 10,boete subs. 5 dagen hechtenis. De verdediger, mr. dr. Buiskool wees op het slechte uitzicht daar ter plaatse, zijn cliënt had licht- en claxonsignalen gegeven en van eenige onvoorzichtigheid van diens kant kon dus geen sprake zijn. Pleiter vroeg bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter en verzocht zijn cliënt te willen vrijspreken. Uitspraak heden over veertien dagen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hendrika, dochter van Johannes H. Nentjes en Aaltje Bakker. Jannetje, dochter van Klaas de Vries en Willempje Hakvoort. Overleden: Nanning Brouwer, oud 75 jaren, echtgen. van P. van Slooten. Ondertrouwd: Adrianus Koffeman en Elisa- beth Kramer. lede Koffeman en Jacobje van Beekhoven. Getrouwd: Jacob van der Zwaan en Pietertje Romkes. VERKOOPING. Door notaris Veenenbos van Enkhuizen zul len a.s. Vrijdag weer 2 woonhuizen worden verkocht. Het eene is gelegen in de bovenbuurt te Urk en is 46 ca. groot; het andere is eigen dom van de erven van den heer Jürie van den Berg. Daar op Urk woningnood heerscht, be staat voor deze verkooping veel belangstelling. De prijzen van de woningen zullen wel onge kend duur zijn. Urk, 10 September. Door 60 vaartuigen werd heden aan den Gemeentelijken Vischaf- slag alhier aangevoerd: 5450 pond kuilpaling, van 80 tot 400 pond per vaartuig, pt'ijs 21 tot 23 ct., 850 pond lijn- of beugaal, 26 tot 28 ct., 200 pond snoekbaars 2223 ct., 80 pond baars 910 ct. en 100 pond blei 45 ct. per pond. van 11 Sept, 1940. ONDERTROUWD: L. Zeeders en L. Run- nenburg. Van Texelsche gemoedelijkheid - en magistratelijke eenvoud. De vorige week beleefde Texel in het algemeen en het gezin van burgemeester Kamp in het bijzonder een heugelijk feit. Toen werd namelijk wereldkundig ge- j; maakt, dat het burgermeesterlijk gezin uitgebreid was met een zoon. Het is ons bekend, dat zoowel de bur- gemeester als diens echtgenoote op Texel i i een verdiende populariteit bezitten, zoo- j; dat het geen verwondering behoeft te baren dat de bekende Texelsche poëet, Huib de Rijmelaar in zijn dichterspen kroop en een waarlijk alleraardigst vers wijdde aan den jonggeborene ten huize jj Kamp. Het dichtsel viel dermate In den geest i van den gelukkigen vader, dat ook deze jj aanstonds de Pegasus besteeg en in de Texelsche Courant van repliek diende op de navolgende wijze: van Texelsche jj gemoedelijkheid en magistratelijke een- voud gseproken. Nu ons een zoon geboren is Die heel ons hart verblijdt, En waar aan die gebeurtenis Een dichtwensch is gewijd, Wil ik, Mijnheer de Redacteur, U en den Rijmelaar, jj Tezamen zeer bedanken voor Dit vriendelijk gebaar. De wenschen van de burgerij Op die manier gezegd, Hebben, met groote dankbaarheid, Wij bij de wieg herzegd, Verheugd dat Hans, de Texelaar, Hoe jong hij ook nog is, Behalve bij zijn ouderpaar, Ook Texel welkom is. Wij hopen dat zijn jeugd alhier Gelukkig zij en gaaf, Een jongensleven met vertier En liefst... niet al te braaf. En als hij dan eens appels gapt, Zooals een jongen doet, Denk ik terwijl zijn broekje knapt jj „Dat 's Texelsch juttersbloed!" Daarnaast moge de kleine Hans Eens toch het woord verstaan, Dat aller menschen grootste kans Is: dienend voort te gaan. Moog' stralen ook tot Texel's vreugd Zijn kleine levenslamp, Dat wenschen wij voor Hansje's jeugd, jj VADER EN MOEDER KAMP. DE KERKEN IN PARIJS. De kerken in Parijs hebben zoo snel moge lijk hun normale activiteit hervat. Op Zondag 23 Juni werden reeds in 22 van de protestant- sche kerken in de Fransche hoofdstad diensten gehouden en op Zondag 30 Juni in 25 kerken, waarvan zestien in de stad en negen in de voorsteden staan. Door den terugkeer van nog twee predikanten is hun aantal tot 27 ge stegen. De Lutherschen hebben tweederden van hun kerken geopend. Het aantal kerkgan gers neemt iedere week toe en had einde Juli reeds de helft van het normale bereikt. ONTBONDEN... De Christen-studentenbeweging in Letland, die gesticht was na den oorlog in 1918 en die rijke beloften voor de toekomst inhield, is op bevel van de Sovjetautoriteiten ontbonden. Schetsen uit het Buitenveld KONIJN GESTOLEN. Angifte bij de politie werd gedaan door een bewoners van de Walvischstraat, dat onbe kenden zijn volwassen konijn gestolen hadden. DIEFSTAL IN EEN ONDERWIJSINRICHTING. Aangifte bij de politie werd gedaan van een diefstal, die eenigen tijd geleden gepleegd werd in een onderwijsinrichting. Een onderzoek is ingesteld. Na de uren van slaap komt, onverbiddelijk, het ontwaken. Niet altijd is dit ontwaken prettig. En zeker niet als het geschiedt na een droomvollen slaap, een periode van louter gelukzalige ge dachten in een wereld die geen zorgen en geen angst, doch uitsluitend onbekommerms en vrede kent. Hoe verre zijn wij daarvan en hoe nabij ljjkt het in den droom. En dubbel-onprettig was dit ontwaken, als men daar de regen tegen de rieten schuur- bedekking hoort trommelen en roffelen. Dub bel-onprettig, als daar de wind tegen de muren staat te dreunen en fluit door de wielen van de hooiwagens op het erf. Dan is zoo'n ontwaken een pijnlijke gewaar wording. des te pijnlijker als men drie kwar tier moet loopen alvorens het naakte stukje station te hebben bereikt. Met een zucht begint zoo'n dag in het bui tenveld en veelal eindigt hij evenzoo... Maar dien Zondagmorgen was het anders. Dien Zondagmorgen stonden wij te turen uit het schuur-venstertje met zjjn jjzeren ge raamte en zagen voor ons het land. Dat lag daar in den regen en den storm. De volkomen verlatenheid. Het land, dat kale stoppelveld, was een poel geworden van modder en land. Daarover gierde de noordwesten wind. Die blies in de plassen en beken, die kromde de stoppels neer en deed de modder opspatten tegen het gras aan de kanten. De horizon was zeer nabij: een grauwe brug tusschen hemel en aarde. Welke woorden komen een mensch bij het zien van dit land anders in gedachten dan deze bijbelsche: „En de aarde nu was woest en ledig"... Woest en ledig. En weer stond de boer voor zijn deur; hjj stond daar breed-uit en met zjjn bruin-rooden kop als een markant beeld in het grijze herfst licht. Hij deed denken aan de boeren-gestalten, zooals Toorop ze vele malen uitpenseelde. Wij zijn samen het land opgegaan. Samen Ir eerden wij door en langs de plassen en poe len op het erf, waarop geen der fazanten, en geen der kippen zich dien vroegen morgen waagde. Die zaten, stil en huiverend, binnen. In de sloot dobberde de eendenschare. Onder de smalle vlonder waren ze samengekomen en wachtten: de snebbe rustend in het zachte veerendons van de witte borsten. Over de vlonder was het land. Dat lag daar: woest en ledig. Onze klompen zakten weg in de brei van het land. Dat sopte en klokte en zoog, het spoot stra len water omhoog in de broekspijpen en iedere voetstap werd terstond een miniatuur-moeras, dat half-vol water staan bleef. De wind viel op ons aan: daarboven vierde hij zijn woede op den zomer uit: daar blies hij op de wolken, tot ze voortrenden over het hemel-plafont met roekelooze snelheid. Die greep het water op het land en dreef het op tot groote plassen. En die rukte aan het ma gere gras aan de kanten van het land, zoodat het zich plat ter aarde moest buigen. Om vol deemoed de opper-majesteit van Koning Storm te erkennen. Wij liepen het land rond. Het was een lange en moeilijke tocht tegen wind en regen beide in. Als ik iets tegen den boer wilde zeggen draafde wij ons om, want de wind nam de woorden mee en verjoeg de klanken in zijn wilde razernij en toomelooze overmoed. De aarde beneden was grauw en zwart. Een verloren land, waarop en waarin men ver- geefsch eenige schoonheid zocht. Het was het mee t barre, onbergzame en veriatra land dat zich denken laat. En huiverend gedacht ik de intieme beslotenheid van de hofstede, die een half uur verder was en waarin ik heete koffie en croquant-gebakken brood wist. En waarin wij zoo straks den Zondag zouden gaan uit vieren met al die kleine vreugden, die de emi grant in 't buitenveld bezit. Toen greep de boer een handvol slijk. Hij bleef staan en hield de hand voor mij uitge strekt. Daarop lag het: het zwarte sljjk, dat I wegdroop tusschen de eelt-vingers van den boer. De boer vertelde, met den bollen storm in zijn rug, van dat slijk, hetwelk straks aan het zaad weer zijn onsterfelijke groeikracht zal geven. Het zaad, dat teruggevoerd zal worden in den schoot van de Al-Moeder, die Aarde heet. Nog slechts luttele weken ervoor was die aarde de voedingsLoden van rijpend graan, dat in goud-geele pracht zich golfde van greppel tot greppel. Een weelde van deinend koren. Maar de scherpe zeisen kwamen en ze maai den het graan. Overbleven alleen de armzalige stoppels, als stramme regimenten vergeten soldaten. Nu speelt de wind en de regen met de aarde en de boer heeft verteld, dat dit zoo in de natuur der dingen begrepen is en dat het de eeuwige wet is van dood en weder-geboorte. Tusschen den dood van het graan en het nieuwe leven, in die periode, moet de aarde woest en ledig zijn. Dan is de aarde van den regen en van den storm en van den nacht. Wij liepen over den akker. Vast zoog zich de modder aan onze klompen. Moeizaam kon men zich daaruit los trekken. Hoe hopeloos leek het mij, om over enkele maanden weer op da* land te gaan beginnen. oer te gaan bewerken de aarde en weer te gaan zaaien en te wachten op het nieuwe leven, dat misschien onder de zwarte en grauwe kluiten en klonten zal gaan ontluiken. Hoe zwaar is die arbeid en hoe ontzaglijk veel inspanning, overgave, optimisme, geduld, hoop en wanhoop zijn daar niet noodig om ieder jaar weer opnieuw te beginnen. Jaar-in, jaar uit, zonder onderbreking. Ik vertelde den boer van die gedachten, en hrj heeft geglim lacht. En iets verteld van de vele vreugden, die gelegen iijn in het bewerken van de aarde. Om haar iedere maal weer te mogen dienen, om steeds weer ;-aar meester en dienaar te zijn. Er is niets, dat zóózeer een is dan de boer en de aarde. Zij begrijpen elkaar, bestrijden elkaar en hebben elkaar lief. De boer leeft en de aarde is geen doode stof. Zij beiden strijden en worstelen naast en met elkander. In den herfst en in den winter is het, mis schien in de oogen van ons, stadsmenschen die dat alles niet kunnen omvatten en bevroeden, een wreed en hard bestaan. Als men dat den boer vertelt die met U wandelt op het land zal hij glimlachen, en Uw woorden niet begrijpen. Want zijn grond is voor hem altijd, en in alle jaargetijden, de goede aarde.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5