Toestand in de Stille Oceaan 80 K.M. over de grens Kabelballons boven Nederland DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Verduisteren Rijkscommissaris naar Keulen Schade aangericht in Noord Holland en Friesland KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) WOENSDAG 18 SEPTEMBER 194C 68e JAARG.No. 9032 Prins Konoje waarschuwt Italiaansche opmarsch in Egypte Vanavond gaat de verduistering in om 7.49 uur en duurt tot morgenochtend 7.20 uur Treinverkeer Amsterdam-Alkmaar gestagneerd Thailand krijgt niets van Frankrijk HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-MiJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder JHET JAPANSCHE VOLK MOET ZICH „ALS ééN MAN" VEREENIGEN". BE SPREKINGEN TE BATAVIA BEGONNEN. De onderhandelingen tusschen Ja pan en Ned. Indië inzake de econo mische kwesties zijn gistermiddag formeel begonnen. De Japansohe afgevaardigde, de minister van handel en industrie Kobajasji en de Japansche consul-generaal, Saito hebben in de vertrekken van Kobajasji in het „Hotel des Indes" te Batavia, een bespreking ge had met de NederlandsC'he onderhande laars, de heeren H. J. van Mook, directeur van Economische Zaken. K. L. J. Enthoven, directeur van Justitie en J. E. van Hoog straten, hoofd van de afdeeling Handel van het departement van E. Z. De bespre kingen Begonnen te 16.30 uur en duurden tot 18 uur. De waarschijnlijke omvang der onderhan- 'delinggen tusschen Japan en Nederlandsch- Indië werd gister door de Japansche pers uitvoerig besproken. Naar aanleiding van de onlangs door den Japanse/hen minister van economische za ken Kobavasji afgelegde verklaring, dat de onderhandelingen zich tot handelsvraag- stukken zouden beperken, geeft het te Tokio verschijnende blad Tsjoegai Sjogyo als zijn meening te kennen, dat bij de besprekin gen met den gouverneur-generaal van Ne- derlandsch-Indië ook andere .belangrijke zaken behandeld zullen worden. Het blad noemt als voorbeelden de vraagstukken van het Japansche kolonisatiererht in Neder- landsch-Indië, de Japansche beleggingen in- economische ondernemingen en de actieve deelname aan het winnen van grondstof fen. Tenslotte merkt het blad op, dat de onderhandelingen met groote omzichtigheid gevoerd moeten worden, daar Engeland en de Vereenigde Staten trachten, d<> Japan sche pogingen te verijdelen en ook van de zijde der Nederlandsch-Indische ambtenaren een zekeren tegenstand verwacht kan wor den. De premier. Konoye, heeft gistermorgen de leden van de voorbereidende commissie voor een nieuwe nationale structuur ge waarschuwd, dat de situatie, waarin Japan zich bevindt, ,in de nabije toekomst" nog ernstiger zal worden. Het Japansche volk moet zich werkelijk „als één man" vereeni gen om deze nationale crisis te boven te komen, zoo verklaarde de premien en wees er op, dat de tijd, dat de uitdrukking, „als één man" louter als een toevoeging be schouwd kon worden, tot het verleden be hoort. Konoye duidde den aard van de dreigende crisis niet nader aan. Inmiddels is de voorbereidende commissie ontbonden, na sinds 28 Augustus j.1. zesmaal vergaderd te hebben, met de aanvaarding van een program en nevenbepalingen voor ONLANGS KWAMEN ENGELSCHE TROEPEN VIA KAAP DE GOEDE HOOP UIT ENGELAND IN EGYPTE AAN ROME 17 Sept, (Stefani) De Itali aansche troepen zijn bij hun op marsch in Egypte volgens een be richt in de „Giornale d'Italia" aan gekomen voor Sidi el Barrini, dat een bruggenhoofd vormt van de twee de Britsche verdedigingslinie, be staande uit artilleriestellingen en mitrailleurposten, beschermd door loopgraven en gesteund door vlieg velden. De Italiaansche troepen be vinden zich bij Sidi el Barrani tach tig kilometer over de grens en zullen nog 130 kilometer moeten afleggen om de versterkte stellinge van Mersa Matroe te bereiken. De Engel- schen bieden krachtigen tegenstand. Op 1 Augustus bevonden zich in Egypte 110.000 manschappen, voornamelijk bestaan de uit Engelsche Hindoes, Australiërs en Rhodesiers. Hierbij moeten nog worden ge voegd 80.000, die uit Palestina naar Egypte zijn gestuurd. De Engelsche legerleiding acht te deze strijdkrachten onvoldoende en zeer kort geleden zijn in Egypte nog 30.000 solda ten aangekomen. In totaal beschikken de En- De Japansche minister-president Prins Konoje. de nieuwe nationale beweging, die officieel nog geen naam heeft. De commissie heeft aan Konoye de beslissing gelaten omtrent den naam van de beweging, de vaststelling van den zetel, de regeling der betrekkingen tusschen den premier en den voorzitter, de benoeming van vice-voorzitters en de gede tailleerde organisatie van de werkzaamhe den van het hoofdkwartier. Admiraal Kosjiro Oikawa, minister van marine, heeft bekend gemaakt, dat de vloot in samenwerking met het leger energiek zou deelnemen aan de totstandkoming van de beweging. EEN ONHEILSPELLENDE VERANDERING Japansch blad vreest Engelsch Amerikaansche tusschenkomst inzake Fransch Indo-China. Het Japansche blad de „Hotsji" Sjimboen" waarschuwt de natie dat de Stille Oceaan een onheilspellende verandering ondergaat als gevolg van den Europeeschen oorlog. De overeenkomst inzake de verdediging tusschen de Vereenigde Staten en Canada, de verpachting door Groot Brittannië aan de Vereenigde Staten van acht vloot- en luchtbases, het stationneeren van de hoofd macht van de vloot der V. S. in den Stillen Oceaan en de driehoeks-onderhandelingen welke gaande zijn tusschen de Vereenigde Staten, Groot Brittannië en Australië, dit alles, aldus het blad, heeft den status quo van den Stillen Oceaan gewijzigd. De verklaringen onlangs van den Brit- schen minister van buitenlandsche zaken lord Halifax en van den Amerikaanschen mi nister van buitenlandsche zaken Cordell Huil waarin groote bezorgdheid tot uiting kwam over de handhaving van den statis quo van Fransch Indochina worden door de „Hotsji Sjimboen" opgevat als een manifestatie van Engelsch-Amerikaansche voornemens tot krachtige interventie in de kwestie van Fransch Indochina. Ook Indië? Waarschuwend dat de Engelsch-Ameri kaansche inmenging in de kwestie van het Verre Oosten krachtiger wordt met de ver dere ontwikkeling van Japans naar het Zui den gerichte politiek, legt het blad den na druk op de vitale noodzaak voor Japan voort te gaan met de vorming van een Groot-Oost- aziatische sfeer van gemeenschappelijken voorspoed met inbegrip van het Zuidzee-ge- bied, hetgeen essentieel is voor zijn nationa le bestaan, zonder te letten op hinderpalen, door Engeland en Amerika aan Japan in den weg gelegd. De Japansch-Fransche onderhan delingen over Indo-China. In de Japansch-Fransche onderhandelingen te Hanoi over de Indochineesche kwestie is, naar in welingelichte Fransche kringen ver luidt, een overeenkomst bereikt, welke door beide partijen is goedgekeurd maar nog niet gepubliceerd. Op dezen grondslag, zoo ver klaart men, worden de onderhandelingen zowel in Tokio als in Hanoi op bevredigen de wijze voortgezet. De opening van de Keulsche jaarbeurs werd door den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, rijksminister Seyss-Inquart, in wiens gezelschap zich de gcneraal-commissarissen dr. Fischböck en Schmidt bevonden. In zijn begroetingsrede heette gouwleider Groké den rijkscommissaris alsook den staatssecretaris van het rijksministerie voor economie dr. Landfried welkom. Hij gaf uit drukking aan zijn bijzondere vreugde, dat hij na een uitnoodigig va den rijkscommis saris tot een bezoek aan Nederland zoo spoedig den rijkscommissaris in de gouw- stad begroeten mocht. Gouwleider Groké legde in het bijzonder nadruk op de verdiensten van rijkscommis saris Seyss- Inquart bij de schepping van het Groot-Duitchê rijk en ten aanzien van de problemen, die hij thans in Nederland op lost. De rijkscommissaris zegde in zijn beant woording hartelijk dank voor de begroe ting. Hij sprak uit, dat hij zich gelukkig prees gast in de Hansestad Keulen te zijn. gelschen over 230.000 soldaten, die de beschik king hebben over 500 vliegtuigen en 1000 pantserwagens van alle soorten kaliber, tien duizenden mitrailleurs en automatische wa pens. Volgens een U.P.-bericht wordt van be trouwbare, doch niet-officieele zijde gemeld, dat de troepen van maarschalk Graziani Sidi Barrani hebben bereikt en de stad hebben bezet. Bijzonderheden over de gevechten zijn nog niet bekend. Volgens berichten uit Benghasi melden Italiaansche vliegers, dat de Engelschen sterke troepeneenheden om Mersa Matroe concentreeren en dat tegelijkertijd ook de verdedigingslinies om Alexandrië worden uitgebreid en de daar gestationeerde troepen worden versterkt. Men neemt aan, dat bij Mersa Matroe wel is waar op sterkere tegen stand is te rekenen, doch men gelooft, dat de Engelschen de Italiaansche troepen zoo lang willen ophouden, totdat de verdediging van Alexandrië zoo ver is versterkt, dat zij daar den voornaamsten tegenstand denken te kunnen bieden. Britsch communiqué. Het Britsche ministerie van voorlichting publiceert het volgende legerbericht uit Kaïro: Met de veroverinq van Solloem door de Ita lianen is aan het Noord-Afrikaansche front de bewegingsoorlog begonnen. De Italianen vallen nu de tweede stelling aan, nl. Sidi Barrani een nog sterker strate gisch punt dan Solloem. Op bovenstaand kaartje zijn de voornaam ste stellingen langs de Noord-Egvptische kust aangegeven, alsmede de karavaan wegen. Hoewel de vijand zijn strijdkrachten groo- tendeels om Solloem concentreert, zijn ster ke vijandelijke afdeelingen met onze'voor hoeden in de omgeving van Boeghoeg in con tact gekomen. Luchtalarm te Kalroe en Alexandrië. Sedert twee maanden is gistermorgen te Kaïro weer voor het eerst luchtalarm ge maakt, aldus meldt Reuter. Het alarm duur de 45 minuten. Er heeft echter geen enkel vijandelijk vliegtuig boven de stad gevlo gen. Ook uit Alexandrië wordt gemeld, dat men daar gedurende 30 minuten luchtalarm heeft gehad; Hij bewonderde de trotsche, vertrouwens volle houding dezer stad in deze dagen der jaarbeurs, een houding, die hier bijzondere beteekenis kreeg door het feit, dat ze eerst enkele maanden geleden nog in het operatie gebied der Duitsche weermacht lag. Heden bood deze stad een beeld van' vreedzamen arbeid. Het ware ondekbaar, dat in het eens zoo machtige Engeland in deze dagen zulk een jaarbeurs van den vrede zou kunnen worden geopend. Dit feit was een onder pand voor den opmarsch des vredes, welke het Duitsche volk onder leiding van Adolf Hitier te zamen met het Italië van den Duce begonnen is. Wij allen zijn volgelin gen van den grootsten Duitscher, den Fuh- rer Adolf Hitier, wiens instrumenten wij zijn. Door den straffen wind uit wes telijke richtingen zijn gisteren ver scheidene Engelsche kabelballons, die van hun bases waren losgerukt, naar Nederland afgedreven en heb ben op verschillende plaatsen aan hoogspanningsnetten, telefoondraden enz. schade aangericht. Boven Julianadorp nam men gistermorgen om acht uur reeds een ballon waar. Het ge vaarte werd door den feilen Z.W. wind snel voortgedreven over het dorp. Eenige in de lucht zijnde Duitsche jagers hebben met hun machinegeweervuur het omhulsel stuk ge schoten, dat daarna spoedig uit de lucht verdwenen was. Voor zoover ons bekend, is door deze ballon geen schade aangericht. Ook in de buurt van Schagen is een kabelballon waargenomen, die zich snel in Oostelijke richting bewoog. BOVEN OUDESLUIS Te ruim 7 uur gisterochtend kwam een door den westerstorm losgeslagen Engelsche ballon over Oudesluis drijven en sleurde met z'n kabel het eene hek van Dosko's voetbalterrein uit den grond en nam den staaldraad uit de cementenpalen mee. Een enkele cementenpaal werd met draad en al op het sportterrein der Openbare Lagere School neergekwakt en in tweeën gebroken. Vervolgens moest de bovengrondsche lei ding van het electrisch net het ontgelden tusschen den heer K. Paarlberg Sr. en den Heer D. Keetman. De draden braken als spinrag en sommige palen waren gescheurd. Voor velen leverde dit groot ongemak met het oog op t electrisch koken. Het P.E.N. is echter druk bezig met herstellingswerk zaamheden en hoopt met stelligheid nog binnen de twaalf uur weer den stroom op het net te hebben. Alle hulde voor die voort varendheid. Nog twee andere ballons dreven over, zonder gelukkig schade aan te richten. Een ebvan is in de gemeente Wieringer- waard gedaald. OOK TE ANNA PAULOWNA WAARGENOMEN. Gistermorgen dreven eerst twee, later nog drie kabelballons over den Westipolder en verdwenen in Noordelijke richting. In den Balgweg en aan de Zandvaart werden, waarschijnlijk door afhangende ka bels, draden van het electrisch lichtnet stukgetrokken. Een paal knapte bij den grond af. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Wel geraakte nog even een auto in een der draden, gelukkig blijkbaar een „nuldraad" verward, maar schade werd daardoor niet veroorzaakt. TREINVERKEER AMSTERDAM- ALKMAAR GESTAGNEERD. In de Zaanstreek hebben twee losgeslagen ballons eenige draden van de electrische bo venleiding der spoorlijn AmsterdamAlk maar vernield. Gedurende 2Yz uur was het treinverkeer met Alkmaar gedeeltelijk ge stagneerd en moest over enkel spoor worden geleid. Een dak van een woonhuis aan den Beukenweg te Wormerveer werd eveneens beschadigd. De tweede ballon rukte op den hoek van den HoogendijkProvincialen weg een bordje uit den g ond, terwijl in de buurt van de Czaar Peterstraat verscheidene anten nes het moesten ontgelden. Ook het telegraaf- en telefoonverkeer langs de spoorwegen tus schen Zaandam en Purmerend werd ge stoord. Om kwart voor tien is het gevaarte in de Midden-Beemster nabij Spijkerboor neergekomen en onschadelijk gemaakt. Boven Hoorn. Om elf uur gistermorgen kwam een En gelsche kabelballon over het IJselmeer uit de richting Volendam op het stadje Hoorn aangedreven. De ballon, welke zeer laag was en af en toe het water raakte, rukte, boven land gekomen, een paal van het electrische net uit den grond en kwam vervolgens bij het veilinggebouw in de gemeente Blokker neer. Het omhulsel werd naar Hoorn overge bracht Ook de dienst der N.Z.H.T.M. tusschen Monnikendam en Edam is gistermiddag ge stremd geweest en moest tijdelijk met bussen worden onderhouden. Éen Engelsche ballon had namelijk eenige draden van het boven net vernield, waardoor kortsluiting ontstond, het gevaarte vloog in brand en ging geheel in vlammen op. Behalve Noordholland heeft ook Friesland van verscheidene ballons bezoek gehad. Te Leeuwarden werden door eenige bal lons r»annen van de daken gerukt, antennes vernield, lichtleidingen beschadigd en ven sterruiten verbrijzeld. In het diaconessenhuis sneuvelde een tiental ramen. Aan don Noordersingel slingerde de kabel van een der ballons zich rond een scheepsmast, waardoor deze in drie stukken knapte. Ook werden in dit gedeelte van de stad draden van de radiodistrlbutiecentrales vernield, waardoor een deel der luisteraars van mu ziek verstoken werd. Tusschen Heerenveen en Akkrum werd een kabel van het hoog spanningsnet van het Provinciaal electri- citeitsbedrijf beschadigd, ten gevolge waar van het zuidelijke deel van de provincie Friesland zonder stroom kwam. Door om zetting slaagde men er na eenigen tijd in de stroomlevering gedeeltelijk te herstellen. Uit Roden in Drente wordt gemeld, dat een kabelballon eenige schade aan het electrische net heeft aangericht. Terwijl te AVijhe er een is neergekomen in een boomgaard langs den weg Zwolle Deventer, waarbij aan eenige fruitboomen schade werd aangericht Tenslotte vertoonde zich ook boven Den Haag een kabelballon, welke door een vlieg tuig werd neergeschoten. DE POLITIEKE BESPREKINGEN TE WASHINGTON. Minister Huil heeft op een vraag naar den stand der besprekingen tusschen de Veree nigde Staten, Engeland en Australië, welke te Washington worden gevoerd, geantwoord, dat hier voorloopig sprake is van een uitwis seling van inlichtinggen over den toestand in het zuidelijke deel van den Stillen Oce aan. Een beslissing is nog niet genomen. Tegenspraak van Amerikaansche berichten. Volgens mededeeling uit Vichy worden de berichten van Amerikaansche agentschap pen, volgens welke de regeering van Thai land in Indo-China van Frankrijk afstand van een deel der provincie Laos en het ge bied van Angkor geëischt zou hebben, in bevoegde Fransche kringen onjuist ge noemd. Eenige gebiedsafstand aan Thailand komt, aldus zegt men in deze kringen, niet in aanmerking. Frankrijk en Thailand heb ben op 12 Juni 1940 een niet-aanvalsverdrag gesloten, dat van kracht zal worden na de uitwisseling der ratificatie-oorkonden. Krach tens dat verdrag zal men ook tot een nieuwe grensregeling aan den mond van de Mc- kong komen. Een reeks eilanden in dit ge bied, die thans deels Fransch, deels Sia- meesch zijn. zal opnieuw worden toegewezen. Feest in Bukarest voor den nieuwen koning Michaël. - Het portret van den vorst wordt door de straten der stad gevoerd (Foto Weltbild)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1