Ingezonden T.E.S.O. koopt een derde schip NEyT/'RECLAME MacUnieuiv^ De wandelsport in Den Helder leeft op &ebtoadm 3tank, De bezorging van onze krant 4 Vervoercapiciteit: 200 passagiers en vracht -Qocuwinkoofm bi\ onze admteeidm Woensdag 18 September 1940 Tweede Blad Van cijfers en plannen Verplaatsing Wasch- en Strijk- inrichting De ondergang van 60 Heldersche zaken Weer drie postbestellingen Zaterdag 28 September wordt Rialto geopend Van de straat bij luchtafweer Kabelballon neergeschoten Tegen voordeeligen prijs gekocht De terugkeer naar Den Helder .VERHOOGT UW OMZET. Rijkspostspaarbank Huiswerkcursus Verplaatsing van 't Dansinstituut „Mouton" Uitreiding vlecschkaarten Identificatieplicht Inschrijving Handelsregister Uit het politie-rapport Bonnenbeurs Burgerlijke Stand van Den Helder Indien er zich één tak van sport in Den Helder over een levendige interesse van de zyde der bevolking mocht verheugen, als er één soort vereenigingen was, die op merk waardig veel populariteit konden bogen, dan Was het wel de wandelsport. Een groot deel der jeugd was lid van een der plaatselijke wandelclubs, en werd door een dier organisaties een tippel-tocht uitgeschre ven, dan was daar nimmer een tekort aan belangstelling, die dergelijke excursies deed mislukken. Den Helder wandelde... en het wandelde graég! Zooals vrijwel het geheele vereenigingsleven door de gebeurtenissen van enkele maanden geleden uit elkaar geslagen werd, geschiedde zulks ook met de wandelsportvereenigingen. Het gehelmde met „De Jutter", met „De Zil vermeeuw", met „De Duinkanters" en met de club van de Speeltuinvereeniging „Centrum". Gewone leden en bestuursleden werden her en der verspreid en het vereenigingsleven zette Zich stop. Een kern wordt gevormd. Deze toestand had nog geruimen tijd kunnen duren, beschikte men in den boe zem van de plaatselijke wandelsport niet over enkele voortvarende krachten, die, zoodra de bakens even verzet konden worden, niet aarzelden deze ook terstond te verzetten. Het was de heer Lastdrager, die als een der eersten de noodzakelijkheid van „aanpakken" inzag. Een noodzakelijkheid, die eveneens gevoeld werd door de andere Heldersche wandelsport-prominenten als de heeren Lücker, Wiersma, Charmes e.a. Het bleef niet bij praten: er verscheen een oproep in de krant, gericht tot de leden en waarin verzocht werd zijn tijdelijk adres op te willen geven aan een bepaald adres. Aan dit verzoek werd door een vrij groot aantal wan delaars, leden der vier vereenigingen, voldaan, zoodat men althans weer de beschikking over een kern had. Voorts verscheen een gecombineerd club blad „De Contactzoeker", dat de leden thuis bezorgd kregen en waarin zij het vereenigings- nieuws vonden. Verdwijnend record. Dezer dagen spraken wij den heer Last drager, die ons mededeelde, dat thans alweer een goede 100 wandelaars ingeschreven staan. Van de circa 200 leden van vóór den lOden Mei is dat een hoopgevend resultaat. Twee honderd zullen er zich wel niet meer melden, hetgeen jammer is als men weet, dat Den Helder zich met dat getal aan de spits van den N.H.W.B. had geplaatst: Amsterdam b.v. bezat nauwelijks zooveel leden, zoodat men onze piaats het wandelend bolwerk der pro vincie kon noemen. Enkele beslissingen zijn genomen: zoo bij voorbeeld deze, dat ieder lid ook lid blijft van zijn eigen club. De clubs kunnen elkaar dus onderling geen concurrentie aandoen. Daar naast behoeft tijdelijk geen contributie betaald t-> worden. Wat de verdere plannen van het actie comité betreft, werd ons medegedeeld, dat men zoo spoedig mogelijk weer tot nor male verhoudingen, ook in de wandel sport wenscht te komen. Het is zeer jammer, dat de aangekondigde wandel tocht te Alkmaar van „De Duinkanters" geen doorgang kan hebben. Zoo spoedig mogelijk evenwel hoopt men een excursie te kunnen beleggen, zoodat de wandel- grage beenen gestrekt kunnen worden. Een eigen clubhuis? Voorts is men ernstig bezig uit te zien naar een geschikt clubhuis. Indien dat er is, verwacht men een nog grooter toe- strooming van leden. Men hoopt op een zich voor dit doel leenende lokaliteit de hand te kunnen leggen, en zal daarvan zoo spoedig mogelijk mededeeling doen. Tevens kan dan onder het oog gezien worden hoe en wanneer een eerste uit voering van wandelend Den Helder ge organiseerd kan worden, want ook dat is een vereischte. Tot zoover de mededeelingen van den heer Lastdrager, die o.i. wel zooveel gerechtvaar digd optimisme in zich houden, dat men bin nen afzienbaren tijd weer van een min of meer normaal verloopend wandelsport-leven in Den Helder zal mogen spreken. Zaak van W. G. Munster verplaatst van Zuidstraat naar Keizersgracht. Als men veronderstelt dat alle initiatief, alle ondernemerszin bij onze plaatselijke win keliers verdwenen zou zijn, vergist men zich. Ten duidelijkste wordt dit weer gedemon streerd door de bekende wasch-, glans- en strij kinrichting van W. G. Munster. Dit bedrijf, voorheen gevestigd in het perceel Zuidstraat 52 is thans verplaatst naar Keizers gracht no. 92. Voor bijzonderheden leze men de desbetrei- fende advertentie in dit blad. IN HECHTENIS GENOMEN. De politie legde de hand op een persoon, die ervan verdacht wordt zich aan diefstal schul dig te hebben gemaakt. Banketbakkerij, Keizerstraat 124-126, hebben een Koffie- en Jhee-surrogaat voor U, wat niet te evenaarde nis. Bij de meeste winkeliers verkrijgbaar. Kruideniers stelt U achter het bestuur van E.M.M. Men heeft in onze krant van Zaterdag kun nen lezen hoe het zwaa.d van Damocles hangt boven het bestaan van een zestigtal kleine Heldersche zaken. Het bestuur van de kruide- niersvakver. E.M.M. is oogenblikkelijk in het geweer gekomen om zich achter de bedreigde kleine middenstanders te stellen. Met een ge meenschappelijke actie bereikt men meer dan wanneer men alleen den strijd moet aanbin den. Alle leden, die zich achter deze actie stel len worden in een advertentie in dit nummer opgeroepen, hun adres op te geven bij een van de bestuursleden, met name in de advertentie genoemd. Ook niet-leden kunnen zich achter deze actie stellen en er eventueel van profitee- ren, als zij zich, tegen een geringe maan- delijksche contributie, aansluiten bij de vereeniging, die den naam draagt: „Een dracht maakt macht". Een prachtig sym bool. Men zie voor verdere bizonderheden de in dit nummer voorkomende annonce. Er komen van onze abonné's, en dat niet ten onrechte, nogal wat klachten over de late bezorging van de Heldersche Courant. Men was zoo gewend z'n krant tusschen 1 uur en half drie te ontvangen en dat wordt nu nogal eens voor ver schillende abonné's half vier, soms nog later. We begrijpen, dat men dat minder prettig vindt en onze administratie is bezig daarin verbetering aan te brengen. De dagelijksche toeloop van abonné's (wij boekten er de laatste weken hon derden) is echter oorzaak, dat de wijken met den dag groeien en de bezorgers dus steeds meer kranten te bezorgen hebben. En dat kost tijd! Een nieuwe indeeling van de wijken is niet het werk van een dag. Wij verzoeken onze abonné's dus nog even geduld te hebben. We zullen ervoor zorgen, dat de krant zoo spoedig moge lijk weer vroeger bezorgd wordt. De directeur van het postkantoor deelt j ons mede, dat met ingang van 23 dezer i: wederom drie briefpostbestellingen zul- len worden uitgevoerd, aanvangende te j 7.30, 10.15 en 15.30. Begonnen wordt met een Hans Albers-film. Eenigen tijd geleden lanceerden wij het be richt dat binnen afzienbaren tijd een der plaatselijke bioscoop-theaters, in casu het Rialto-theater, zijn deuren weer zou openen. Thans vernemen wij van de directie dat het de bedoeling is, dat op Zaterdag 28 September a.s. voor het eerst weer gespeeld zal worden. In Rialto hoopt men dan te kunnen vertoonen de film „Sergeant Berry" een der spannendste rolprenten, in de hoofdrol waarvan den ver maarden acteur Hans Albers optreedt. Uiteraard geldt dezen datum alleen, indien de toestand normaal blijft. Overigens moet men de filmvertooningen zien als een ex periment. Blijkt er belangstelling te be staan van de zijde van het publiek (iets dat gezien het feit dat de bioscopen hier zoo lang gesloten geweest zijn, zeer wel denkbaar is) dan gaat men door met deze voorstellingen. Blijkt het dat die belang stelling er niet is, dan bestaat de moge lijkheid, dat men nog eenigen tijd wacht. Tenslotte vernamen wij nog de uren, waarop de film gedraaid zal worden. Deze zijn Zaterdags van 79 uur 's-avonds, Zondagmiddags een matinee en Zondags wederom des avonds van 79 uur. Men lette op de desbetreffende adver tenties en nadere aankondigingen. In een officieele mededeeling in dit blad wordt bekend gemaakt, dat bij het in wer king stellen van het luchtafweergeschut de straten en pleinen oogenblikkelijk ontruimd moeten worden. Wie verzuimt dekking te zoe ken zal een proces-verbaal oploopen. Het is goed dat de politie tegen de onverschilligen optreedt, omdat zij niet alleen eigen leven, maar tevens dat van hen in gevaar brengen, die bij ongelukken hulp moeten verleenen. Men zij dus gewaarschuwd! Gisterenmorgen te pl.m. 10 uur werd door een Messerschmidt-jager een kabelballon even ten Zuiden van onze stad neergeschoten. Vol gens ooggetuigen had de ballon reeds eenigen tijd boven het land gedreven. De pogingen van den jager werden met succes bekroond, want het schieten, boven het grauwe wolkendek werd even later gevolgd door een brandend dalend doek, dat uit de wolken te voorschijn schoot. Het bestuur van T.E.S.O. heeft een be langrijk besluit genomen. En wel niet minder dan het besluit de vloot met een nieuw schip uit te breiden. Naast de „Dokter Wagemaker" en de „Marsdiep" zal binnen afzienbaren tijd thans een derde schip in de vaart gebracht worden. Wel zonneklaar blijkt uit deze aan schaffing van een derde schip, dat TESO niet bij de pakken neerzit. Dat men, in- tègendeel, de toekomst met vertrouwen en optimisme tegemoet ziet en dat men blijkbaar paraat wil zijn, indien de wolken van het heden verdreven en de zon van een voorspoedige toekomst doorgebroken zal zijn. Ook in Den Helder, waar men steeds zooveel belangstelling heeft voor het reilen en zeilen van TESO, zal van dit bericht met belangstelling kennis genomen wor den. Het schip, een motorschip, dat werd aangekocht, bevindt zich reeds in verge vorderden staat van aanbouw, op de hel ling van de N.V. Bernards Scheepsbouw- werf te Oostzaan. Het bestuur van TESO is van meening, dat door de aanschaffing van dit schip, ook in vrij ver verwijderde toekomst, het steeds toenemende vervoer kan worden beheersrht en acht dit kleine schip, met weinig diepgang, ook een goede aanwinst met het oog op de stagnatie, die soms in het verkeer wordt ondervonden tenge volge van lagen waterstand in de Texel- sche haven. Overigens verwacht men dat, behalve in den dienst van TESO, ook op andere wijze nog wel eens emplooy gevon den kan worden voor de nieuwe boot. Overigens is de bedoeling dezer aanschaf fing vooral om in het drukke seizoen, dat on getwijfeld na den oorlog komende is, de beide andere schepen zooveel mogelijk te kunnen ontlasten van het vervoer van vracht, auto's en fietsen. Dit sluit in, dat het nieuwe schip, voor dat doel, inderdaad geschikt geacht kan worden. De afbouw geschiedt onder toezicht van het Scheepsbouwbureau Cornelissen de ontwerper van het stoomschip „Dokter Wagemaker". Het schip is lang 30 meter en breed onge veer 5 meter, dus belangrijk kleiner, dan de beide reeds aan de vennootschap behoorende schepen, Dr. Wagemaker en Marsdiep. Het geheele hoofddek is overkapt door een stalen tentdek, zoodat de eventueel te ver voeren lading altijd zeer goed beschut komt te staan. De zijden op het voordek zijn voor een deel dichtgebouwd, zoodat hier een ideale plaats is voor te vervoeren auto's, die daar geheel tegen regen en overkomend buiswater beschut staan. Op het hoofddek vinden we verder twee W. C.'s, een kombuis en de toegangen tot de ka juiten. Stuurhuis en brug ziin in de midscheeps opgebouwd. Voor het vervoer van passagiers is een groote voorkajuit, benedendeks, waarin plaats is voor ongeveer 45 passagiers. Bij modi weer is het hoofddek tevens een mooie plaats voor passagiers, zoodat naar raming twee honderd passagiers vervoerd kunnen worden. Beneden in het achterschip zijn de ver blijven voor de bemanning gebouwd, als ook een hut voor den conducteur. Verder vinden we daar een ruimte voor berging der post en voor het kleine vrachtgoed. De gecontracteerde vaart is lOl/4 mjjl per uur, wat voor een schip van deze maat, vrij snel is. Verder is het nog van belang, dat bizon- dere omstandigheden maakten, dat de prijs, waarvoor het schip gekocht kon wor den, zeer aan den lagen kant genoemd kan worden, daar die niet onbelangrijk ligt beneden den tegenwoordigen bouw prijs. (Bulten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) En het sluitingsuur. Den Helder, 17 Sept. '40. In de Heldersche Courant wordt er den laatsten tijd zeer op aangedrongen om in onze veste weer „zoo gewoon mogelijk" te doen, en het zou prettig zijn als hier binnenkort weer van een normaal stadsleven gesproken zou kunnen worden. Doch ik kom toch steeds tot de slotsom, dat men in Den Helder een en ander te veel wil foreeeren. Over de „veiligheid" is verschil van meening nog steeds mogelijk. In het betrekken van eigen huis zal men de menschen dus vrij moe ten laten. Tevens is het gebleken, dat allen vroegeren Helderschen winkeliers gevraagd wordt terug te komen met hun zaken. En dit ;nu is econo misch stellig niet verantwoord. Het is duide lijk, dat het niet mogelijk zal zijn, dat het zelfde aantal handeldrijvende middenstanders Weer een bestaan zal kunnen vinden door het bedienen van pl.m. het derde deel der vroe gere ingezetenen, waar immers pl.m. 25000 personen voorloopig niet tot de Heldersche gemeenschap zullen behooren (vertrokken marinegezinnen plus aanhang). Een frappant voorbeeld kan men reeds zien bij de bloemisten: Toen er na het laatste groote bombardement nog 2 waren, was het voor deze menschen werkelijk eenigszins loo- nend om hun zaak open te houden. Nu er 7 van de 8 terug zijn, wordt door geen hunner nog „het zout in de pap" verdiend. Dan nog iets over het sluitingsuur der win kelzaken Het komt mij voor, dat men het sluitingsuur voorloopig moet handhaven op 5 h 6 uur. En wel om de volgende redenen. 1. Binnenkort zal de zomertijd weer tot het verleden behooren en zullen de zaken tóch noodgedwongen op dezen tijd en vroeger moe ten sluiten. 2. De kooptijd van 9 tot 5 of 6 uur is lang genoeg voor den verkoop der niet ruime voor raden. (Een sigarettenverkooper vindt het al lang welletjes als hij tot 6 uur moet zeggen, dat hij geen sigaretten meer heeft. Het is niet te eischen, dat zoo iemand nog tot 8 uur door gaat met dit onprettig bedrijf, en niemand is er mee gebaat). 3. Het personeel der zaken slaapt veelal nog buiten Den Helder en nuttigt dolgraag om pl.m. 7 uur den warmen maaitijd. 4. De „vrije tijd", die den winkelier thans na 5 of 6 uur overschiet, is niets vergeleken bij den tijd, dien hij moet besteden aan den inkoop. Reizigers, die iets komen aanbieden, zijn in de meeste vakken legendarische figuren ge worden. Neen, als een winkelier nog iets in huis wil hebben, moet hij uren en uren be steden om fabrikanten en grossiers achter de broek te zitten om de gewenschte artikelen af te bedelen. Alleen persoonlijk er op af gaan kan soms nog baten. Briefkaarten en telegrammen wor den terzijde gelegd. Instede van op de lauweren te rusten moe ten de winkeliers aldus veel moeite doen om hun bedrijf draaiend te houden en de midden stand vertrouwt dan ook op eenige inschikke lijkheid van het publiek wat betreft het slui tingsuur. (Het bovenstaande geeft mijn persoonlijk inzicht weer). P. H. SPRUIT, Voorz. Middenst.-Vereen. „Den Helder". Het doet ons genoegen, dat de voorzitter van de „Middenstandsver. „Den Helder" ook zijn persoonlijke meening eens gezegd heeft over vraagstukken, waarover de opvatting in onze stad nogal verdeeld is. Niet alleen als middenstander, maar ook als voorzitter van de grootste middenstandsvereeniging ter plaatse hadden we van hem meer waardeering verwacht voor het streven om het leven van Den Helder weer „zoo gewoon mogelijk" te doen verloopen. Want dat is in de eerste plaats een middenstandsbelang en zou dus door den voorzitter van de middenstandsver. (ook al spreekt hij dan niet namens zijn ver.) ten zeer ste moeten worden toegejuicht. Dat men, in het algemeen, de terugkeer tot dat gewone leven teveel forceert, gelooven we niet. We hebben in ons onderschrift van gisteren er nog eens op gewezen, dat ieder volkomen vrij is, maar dat men alleen de consequenties van zijn houding ernstig moet overwegen. En dat geldt vooral voor een bestuurslid van de Mid denstandsvereeniging. Natuurlijk, over de veiligheid van onze stad is verschil van meening en dat zal er blijven bestaan, zoolang de oorlog duurt. Men is nu eenmaal niet zeker, dat een defensieplaats, wat betreft zijn „defensie objecten", niet aan een bombardement zal worden onderworpen. Overigens doe men wel verstandig, dat gevaar niet te overdrijven door telkens maar weer het verhaal van den 24en Juni op te disschen. Een feit is, dat het weken rustig is in Den Helder en dat op verschillende andere niq): militaire steden van ons land bommen werden gewor pen. Dat zegt nu wel niets voor de veiligheid van onze stad, maar het bewijst wel, dat het elders ook niet veilig is. Over den graad van die veiligheid kan natuurlijk weer verschil van meening bestaan. De heer S. meent, dat het terugkeeren van alle Heldersche zakenlieden op het oogenblik economisch niet verantwoord zou zijn, en ter staving van deze meening gebruikt hij het argument, dat pl.m. 25000 personen voor loopig niet tot de Heldersche ingezetenen zul len behooren. Kom, kom, dat is wat al te pes simistisch! Op het oogenblik is het aantal bewoners van de stad zeker zoo groot, dat de cijfers van den heer S. nu reeds worden weer sproken en dagelijks keeren gezinnen naar Den Helder terug. Het is niet bij benadering te zeggen hoeveel menschen er weg zullen blijven, doch in be voegde kringen gelooft men, dat dit aantal niet hooger dan 8 k 10.000 zal zijn. en dat dus Den Helder tijdelijk een stad zal worden van 28 k 29.000 inwoners. Tijdelijk schrijven we erbij, omdat de verwachting is, dat het niet lang zal duren voor Den Helder weer aan zijn eigenlijke aantal bewoners toe is, met de mogelijkheid van groei voor de toekomst. Die meening is niet van den eersten den besten stadgenoot. Zij getuigt echter van meer opti misme dan de voorzitter van de Middenstands- ver. bezit. Wij weten daarom niet, of het niet verstandig is, als zakenlieden terugkeeren. Men kan zijn zaak sneller afbreken dan op bouwen. Men vergete ook niet, dat juist de geva rieerdheid van zaken en de concurrentiemoge lijkheden daardoor, voor een groot deel de aan trekkelijkheid van een stad vormen. In dit op zicht is er eens soort wisselwerking. Het frappante voorbeeld van inzender zou den we liever een ongelukkig voorbeeld noe men. In dezen tijd van het jaar zullen de bloemisten het ltijd min of meer slap heb ben. Er is nog een overvloed in den eigen tuin en laat ons eerlijk zijn, de animo om bloemen te koopen is er in dezen tijd nu niet direct. Over het sluitingsuur hebben we het onze reeds meerdere malen gezegd. Als men straks .gedwongen is door de verduisteringsmaatre gelen is de zaak natuurlijk anders. Wie niets te verkoopen heeft, doet inderdaad beter zijn zaak geheel te sluiten, maar zoo is het toch in het algemeen genomen niet. Wij zwijgen daar verder over. Wij geven gaarne toe, dat vele middenstanders het ook wat hun inkoopen betreft niet gemakkelijk hebben en dat een verwijt, alsof zij met de armen over elkaar zouden zitten, onbillijk zou zijn. Wij besluiten ons onderschrift met de her haling: „Men heeft verplichtingen tegenover het publiek, niet alleen in normale tijden, maar nu vooral". Red. Heldersche Courant. Opgave betreffende het kantoor der poste rijen te Den Helder. In den loop der maand Aug. 1940 werd aan bovengenoemd kantoor op spaarbankboekjes ingelegd 34210.26 en terugbetaald 70675,66. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 36465,40. Het aantal nieuw uitgegeven boek jes bedroeg 15. In een advertentie in dit nummer wordt bekend gemaakt, dat de huiswerkcursus, voor leerlingen van de lagere scholen, weer begint. In verband met de verduisteringsvoorschriften zal deze cursus worden gehouden ten huize van den heer A. Lever, Sumatrastraat 7. Belangstellenden kunnen zich voor nadere inlichtingen in verbinding stellen met een van de leiders, in de advertentie genoemd. Van Kanaalweg naar de Keizer straat. Zooals men in een advertentie in dit num mer leest is het dans-instituut „Mouton" ver plaatst. Was het instituut voorheen aan den Kanaalweg no. 153/154, thans betrok men het pand Keizerstraat 27. Dagelijks vinden thans weer de aanmeldin gen plaats van de middag-, club- en privéles- sen. Voor bijzonderheden omtrent deze aan melding etc., leze men de desbetreffende advertentie. Wij Vestigerf er de aandacht op, dat heden de uitreiking van vleeschkaarten geschiedt voor die personen wier naam begint met de letter K, L, M, N of O. Wij herinneren er aan dat hedenavond tus schen 5.30 en 7.30 uur, diegenen ach met pas foto en distributiestamkaart aan het Distri butiebureau dienen te vervoegen, wier naam begint met de letter D of E. van 9 tot 17 September 1940. Opheffingen. Den Helder: Drogisterij „De Fazant", Reigerstraat 24, drogisterij. Electrische Verfmalerij „Guldolin", Dijkstraat 58, speciaal glansverven. RUIT STUKGEGOOID. Een bewoner van den Jan Verfailleweg de„d bjj de politie aangifte, dat in zijn pand aan de Lombokstraat een ruit stukgegooid wa3. De politie stelt een onderzoek in. FIETS TERUG TE BEKOMEN. Aan het adres van C. Kuiper, Weezenstraat 57, is een fiets terug te bekomen, die onbe heerd aangetroffen werd. FIETSEN VERMIST. Een bewoner van den Kanaalweg en een bewoner van de Weststraat dedea bij de politie aangifte dat hun fiets gestolen werd. Een on derzoek wordt ingesteld. Bewoner Anemonenstraat 102 heeft een aantal boterbonnen. Nu wil hij graag 2 boter bonnen ruilen tegen 1 theebon. (Thuis na half vier). van 17 September 1940. Ondertrouwd: A. van Gorselen en J. Bak ker; Th. J. Verbeij en W. P. Hollestelle; P. J. Bruinink en J. Kiekebos. P. van Strijen en W. A. van Dalen; E. J. Trijsburg en H. 'Kokelaar; J. W. Bakker en E. Timmerman; N. H. En denburg en S. Beers; C. Maas en L. C. Bakker. k

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5