Iialf De oorlog moet Octoher uit zijn NIPPER EN PELLE De Mascotte Oe maan in eere hersteld Slag in de Sahara Radioprogramma Dc winter zou Engeland instaat stellen zich te herstellen Duitsch weermachthericht De dood van luitenant-kolonel H. L. Mussert Feuilleton Dover opnieuw vanuit Frankrijk beschoten Italiaansch weermachthericht In Berlijnsche kringen rekent men er be ilist op, dat de eindstrijd tegen Engeland he vig maar kort zal zijn. Men is er zich van bewust, dat de kracht van de Britsche luchtmacht nog niet gebro ken is, maar twijfelt er toch niet aan, dat de mokerslagen van Goerings luchtmacht al zeer spoedig een inzinking in het weer standsvermogen zullen brengen. De vlucht van den Rijksmaarschalk zelf boven Londen wordt te Berlijn uitgelegd als een zeker tee- ken, dat de stormloop tegen het Britsche verdedigingsstelsel niet alleen met kracht zal worden voortgezet maar binnen zeer kor ten tijd tot de maximale sterkte zal worden opgevoerd. Deze verhoogde activiteit zal dan samen gaan met het krachtige offensief,'dat de Ita lianen in No-ord-Afrika hebben ontketend en men fluistert te Berlijn zelfs dat ook Spanje op het punt staat zich in deze eindstrijd te werpen. Dat de stormloop tegen het Britsche imperium niet zoo gemakkelijk zal verloo- pen als tegen Frankrijk, daarvan is men zich terdege bewust. De strijd zal vinnig en hard zijn. Maar men is er te Berlijn van overtuigd, dat Duitschland de overwinning zal behalen en ook, dat die zegepraal vóór half October zal zijn bevochten. De algemeenc meening is, dat den oorlog, koste wat kost,'vóór half Oc tober moet zijn beëindigd. De winter, waarin door het soms barre West-Europeesche kli maat grootschoepsche aanvallen in de lucht en ter zee vrijwel uitgesloten zijn, zou En geland in staat stellen zich te herstellen. Beperking blijft. Mochten de Duitsche wapenen inderdaad zegevieren, dan geven verantwoordelijke kringen te Berlijn er zich toch wel terdege rekening van, dat zelfs dan Europa een moeilijke winter tegemoet gaat. Het wordt wel zeker geacht, dat de rantsoeneeringsre- gelen zullen blijven, ja mogelijk nog zullen worden verscherpt. Men is er, door de ge troffen voorzorgsmaatregelen echter van verzekerd, dat nergens honger zal behoeven te worden geleden, maar ontveinst zich toch ook alweer niet dat continentaal Europa in de brandstoffen- en vetvoohziening een paar fwakke punten heeft. Over de toppen van de bomen. 1. En als plotseling de banen groei ophoudt, neemt Waw- Hoo een geweldige sprong over het water, waarin reeds de krokodillen met opengesperde muil liggen te wachten op de schijnbaar ten doode opgeschreven prooi. 2. Over een golvende vlakte van verwarde twijgen en bladeren, snelt de orang- oetan voort; te hulp! Te hulp!! Op het laatste oogenblik. 1. „Je zou bijna wensen, weer de Kannibalen te zijn, daar had je ten minste vaste grond onder de voe ten." 2. „Zeg, daar laat die goede Waw Hoo ons in de steek!" 3. „Dat is zeker een vermoei end werkje voor Waw Hoo, op al die kleine kinderen hier te moeten passen." „Die daar moet inderdaad geholpen worden." BINNENKORT BEHANDELING VOOR DEN KRIJGSRAAD TE 's-GRAVENHAGE Naar wij vei'nemen is thans het zeer uit voerige voorbereidende onderzoek gesloten in ■de zaak tegen den reserve-kapitein B. en den reserve-eerste-luitenant K„ die heiden be schuldigd worden van muiterij met doode- lijk gevolg in tijd van oorlog nl. op Maan dag 13 Mei jl. te Sliedrecht, bij welke muite rij de luitenant-kolonel der pontonniers en torpedisten H. L. Mussert, broeder van den leider der N.S.B., is doodgeschoten. Binnenkort zal de openbare behandeling van deze zaak voor den Krijgsraad plaats hebben. Door H* de Vere Stacpoole Daar Cray beslist het tegendeel van een hartstochtelijk speler was, bezocht hij een speelzaal slechts wanneer hij daartoe werd uitgenoodigd door anderen, zooals dat den avond te voren was geschied door Tharl. Hij had dien nacht werkelijk een aardig sommetje gewonnen, maar de gedachte om nogmaals zjjn geluk te beproeven kwam niet eerder bij hem op, dan toen hij, den avond na zijn ont moeting op het strand, op de veranda van het Hooft-Hotel een sigaar rookepd, nog eens nadacht over de vreemdsoortige menschen, die zoo plotseling waren weggeroeid, hem op t strand achterlatend met als eemge tastbare herinnering, de door den man weggeworpen Chank-schelp. En denkend aan dat kleine schelpje, herinnerde hij zich weer hetgeen Tharl hem daarover had verteld. Hij nam het uit zijn zak en bekeek het voor de zooveelste maal met bewondering. Het was alsof het hem toesprak, met.de stem van Tharl. Wel, hoe denk je er over? scheen hef te vragen. Waarover? je geluk te gaan beproeven, te onder zoeken of ik je geluk aanbreng... Eén draai van het rad zal het je kunnen vertellen je hebt gelijk, ik zal eens kijken of T'^arl waarheid heeft gesproken mompelde Cray als in antwoord op dit gesprek zonder woor den. Hij sprong op en wandelde naar de speel bank. De bank was niet groot. Zrj bestond uit slechts een groote zaal waar de speel tat els geplaatst waren, drie in getal, en een aan grenzend vertrek, dat als bar was ingericht. In een hoek van de groote zaal was een soort balie aangebracht, waarachter een jonge man fiches verkocht. Cray liep naar de balie en wisselde een bankbiljet van honderd gulden tegen eenige roode fiches. Vlug liep hij naar een der tafels, waar juist een plaat9, vlak naast den croupier, was vrij gekomen. Terwijl hij ging zitten, keek hij om zich heen en ontdekte plotseling, schuin tegen over zich aan de tafel, Carnahan en het meisje Beiden zagen er thans niet zoo zigeunerachtig Treffers op verschillende koop vaardijschepen. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Onze kustbatterijen hebben gisteren op nieuw de haven Dover onder vuur genomen. Op verscheiden Engelsche koopvaardijsche pen konden treffers waargenomen worden. Op den morgen van den zestienden Sep tember beperkte de activiteit van liet lucht- wapen zich tengevolge van den ongunstigen weerstoestand tot gewapende verkenning. In het verloop daarvan werden verscheiden vliegvelden in Zuid- en Midenen-Engeland, alsmede havqn en industrieinstallaties van Whitby effectief met bommen aangevallen. Tegen den middag begonnen de vergel- dingsaanvallcn op Londen opnieuw en hiel den bij voortduring en met toenemende kracht tot den morgen van den zeventienden aan. Haveninstallaties en havencomplexen alsmede andere voor den oorlog belangrijke doelen werden met talrijke bommen van alle kaliber bestookt. Op vele plaatsen werden branden veroorzaakt. Ook richtten zich nachtelijke bomaanvallen tegen Liverpool. Drie vijandelijke vliegtuigen werden bij luchtgevechten neergeschoten en een op den beganen grond vernield. Twee Duitsche vlieg tuigen worden vermist. De vijand heeft over dag en in den afgeloopen nacht geen enkele aanvalspoging op Duitsch gebied onderno men. Het 102de Italiaansche weennachtbericlit luidt als volgt: Geduren de den dag van gisteren hebben zich in het gebied van Sidi el Barrani hevi ge gevechten afgespeeld tusschen onze op rukkende troepen en Engelsche pantseraf- deeiingen. De slag wordt voortgezet te mid den van wolken van zand, opgejaagd dooi' den gloeienden gliibli van de Sahara. In de gelederen van den vijand worden crisis verschijnselen waargenomen. De kerk houdt er rekening mee! Met de rest van de bevolking moet ook het kerkpubliek terdege rekening houden met de oorlogsmaatregelen, waarvan het verbod om zich na tien uur op straat te be geven de kerkelijke gemeente niet zoo treft als de ook vóór dien tijd bestaande verduis tering, zegt de N.R.C. In de (Doopsgezinde) Zondagsbode is reeds het probleem van de catechisatie aan de orde gesteld. Voor de meeste leerlingen wordt deze op den avond gegeven voor zoover het niet de schoolkinde ren betreft. De ouderen hebben overdag göen gelegenheid, daar zij dan hun werkzaam heden hebbèn. En de vrije middagen op Zaterdag en Zondag plegen reeds door an dere bezigheid in beslag te worden geno men. Wat moet men nu doen? Moeilijk wordt ook het houden van ouder avonden, gemeente-avonden, kerkeraadsver- gaderingen, lezingen en andere bijeenkom sten It Eenige zal zijn, dat men ook in dit opzicht tot den goeden ouden tijd terugkeert en de maan weer in eere herstelt. Ouderen van dagen zullen zich nog herinneren, hoe in hun jeugd alle feesten en vergaderingen werden gesteld op die data', die aan de vol le maan voorafgingen of op den avond van volle maan zelf. Ook voor een afspraak voor onderlinge bezoeken raadpleegde men den almanak om te zien, wanneer het „rpaan" was. En het zal het beste zijn. dat men de ze beproefde methode maar weer gaat vol- gen. Merkwaardig is, dat het predikan tencorps en ook de kerkvoogden reeds bij voorbaat met een dergelij- ken toestand rekening schijnen te hebben gehouden. Schrijver dezes gebruikt een profanealmanak, zoo als deze op kantoren en bij parti culieren gevonden wordt, maar hij ziet er, nu hij hier voor liet eerst op let, niet de bekende teekentjes in, die in de ouderwetsche almanakken de getijden der maan aanduiden. Dat hij deze leemte na jarenlang ge bruik nog nooit heeft gemerkt, be wijst, hoezeer de maan bij de wereld in discrediet is geraakt. Echter blijkt hem, dat het Pastoraal Zak boek, uitgegeven door den Bond van Ned. Predikanten en ook het Jaarboekje van de Vereeniging van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk nog steeds de maangetijden aangeven. Deze gehechtheid aan de traditie zal hun van den winter te pas komen! Wlant men gaat nu weer „met maan" naar de catechi satie, naar den ouderavond, de naaikrans, de Bijbellezing, de kerkeraads-en kerkvoog denvergadering, het predikantehconvent, en men stelt de verkiezing, de uitvoering, de spreekbeurt, de avondkerk, de leden- en be stuursvergaderingen de manifestaties van het zangkoor, de recitecrclub het muziek gezelschap, het leekenspel enz., enz., allen op vollepiaan. Zooals wekelijks het kerkewerk zich op den Zondag concentreert, krijgt men u een maandelijksch bel angst el lingscentpum op vollemaan. En deze concentratie zal dezelf de organisatorische puzzels opleveren als de Zondag met zijn overmaat aan interessen. Zoowel de predikant als het „belangstel lend gemeentelid" zullen de maanbewoners benijden, die immers volgens Baron Von Münchhausen hun hoofd naar de ééne bij eenkomst konden zenden, terwijl hun bee- ncn zich naar een andere vergadering spoedden. DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1940. Jaarsveld. 414,4 m. AVRO-uitzendlng. 8.00 Nieuwsberichten ANP. Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de Vrouw. 10.35 Ensemble „De Aether-Virtuozen" (11.0011.20 Huishoudelijke wenken). 12.00 Berichten, Gramofoonmuziek. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. Gramofoonmuziek. 1.00 AVRO-Amusementsorkest en solist. 2.00 Voor de vrouw. 2.10 Omroeporkest (opin.). 3.15 Cyclus „In de schijnwerper". 3.30 Ensemble Jonny Kroon en gramofoonm. 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 De Vagebonden, solisten. 6.30 VPRO: Cyclus „Lezen in de Bijbel". 6.15 Berichten. 6.50 Gramofoonmuziek. uit als dien ochtend en hadden zich blijkbaar voor deze gelegenheid in een bij de omgeving passende kleeding gestoken. Carnahan droeg een goed zittende smoking en het meisje een avondjapon van zachte, zilver-grijze zijde. Zij schenen zoozeer verdiept in het spel, dat zij Cray's plaats nemen aan de speeltafel niet hadden opgemerkt, althans geen van beiden keek slechts een oogenblik naar nem. Carna- hans oogen volgden ingespannen het ronddraai ende balletje. Toen het eindelijk stil lag, sprong hij op (blijkbaar had hij venoren) pakte de voor hem op de tafel liggende fiches op, wenkte het meisje en g'ng, door haar gevolgd naar de balie, waar hij zijn fiches inwisselde. Dit alles had zich in minder dan een minuut afgespeeld. De beide menschen waren verdwe nen, vóór Cray gelegenheid had hun aandacht te trekken, of zich bij hen te voegen. Met een spijtigen zucht zette de jonge man, zonder zich rekenschap te geven van hetgeen hij deeu, eenige fiches op rood. Zijn gedachten waren niet bij het spel, doch bij het meisje dat zoo juist de speelzaal had verlaten in ge zelschap van haar vreemdsoortigen metgezel. Hij begreep zichzelf niet. Waarom kon hij dez. menschen, en vooral het meisje, niet uit zijn gedachten zetten? Zij had geen enkele maal naar hem gekeken, dien ochtend niet en nu evenmin. Hij wist niets van haar, wist niet in welke verhouding zij stond tegenover den man, Carnahan en toch... Klik... het balletje lag stil en de croupier schoof met zijn harkje een formidabel aantal fiches naar Cray. De jonge man had gewonnen en dit feit bracht hem tot zichzelf. Het volgende oogenblik waren het meisje en Carnahan vergeten en vestigde hij zijn aandacht on het spel. Een oogenblik aarzelde hij met het plaatsen van zijn fiches. Wat zou hij spelen, kleur of nummer? Onwillekeurig stak hij zijn hand in zijn zak en betastte de „chank". Het was alsof het schelpje hem toefluisterde: „zet het op nummer 3". Hoe het ook zjj, het aanraken van de schelp inspireerde hem op dat nummer zijn fiches te plaatsen, en weer won hij! Nog een paar keer speelde hij, thans rustig en zon der aarzelen zijn fiches plaatsend op nummer 3 en steeds winnend. Hij was er zeker van te zullen winnen, telkens wanneer het balletje in de roulette stil kwam te liggen, was hij er van overtuigd, dat het hem winst bracht. Eindelijk vond hij het genoeg. Hij pakte zijn gewonnen fiches op, wisselde deze aan de balie in en ging naar den bar om een cocktail te drinken. Hij had drieduizend vijfhonderd gulden ge wonnen, wel geen fortuin, maar hij kon dien eersten avond tevreden zijn. De „Chank"- schelp had haar kracht getoond, zij was inder daad een mascotte en bracht hem geluk! HOOFDSTUK V. Cray bezoekt Carnahan. Drie duizend vtj; honderd gulden gewonnen in minder dan een half lur, dat was inderdaad geluk en een aanleiding om den speelzucht in den jongen man wakker te roepen. Terwijl hij aan den bar zijn cockall dronk, dacht hij er een oogenblik over om nogmaals naar de speelzaal terug te keeren. maar op hetzelfde moment dat hij, zijn hand in ztJn broekzak stekend, de mascotte aanraakte, veranderde hij van idee. Het was alsof het schelpje hem zei, dat het voor vanavond genoeg was. En tegelijkertijd herinnerde hij zich weer Carna han en het meisje. Vreemd zoo dacht hrj, dat Carnahan. die de mascotte achteloos had weg geworpen, dien avond aan de speeltafel geen geluk scheen te hebben gehad. Hem, Cray, had di-zelfde mascotte zooveel geluk gebracht. Was het niet zijn plicht, zoo vroeg hij zich af, om Carnahan in'dat geluk te laten deelen? Wat was eenvoudiger dan naar Carnahan's boot, de „Itang" te varen, hem alles aan gaande de mascotte te vertellen en hem een deel van de winst aan te bieden. Maar hoe zou de man op dit aanbod reageeren? Hij was dien ochtend tamelijk gereserveerd geweest en toen het meisje op het tooneel verscheen, was hij op een bepaald onvriendelijke manier weggeroeid. Daarmede had hij Cray als het ware te kennen gegeven, dat hij op het voort zetten van de kennismaking niet gesteld was. „Maar je hebt nu toch wel een geldige reden om den man op te zoeken," meende Cray de mascotte te hooren zeggen. Inderdaad, dat was zoo. Hij dronk zijn glas uit, betaalde en verliet den bar. Hij was be sloten zich naar de „Itang" te laten roeien. De mogelijkheid, dat Carnahan het aanbod zou weigeren te accepteeren was even groot als die, dat hij het aannam en in het laatste geval zou dit een prachtige aanleiding zijn om de kennismaking grondiger voort te zetten. Maar waarom ben je er zoo op gesteld die kennismaking voort te zetten? vroeg weer het fluisterende stemmetje van de mas cotte. Mijn gevoel voor eerlijkheid dwingt me Carnahan in mijn winst te laten deelen, antwoordde Cray het stemmetje, maar op het zelfde oogenblik schoot hij in een lach. Leugenaar! mompelde het stemmetje. Zeker, hij was een leugenaar. Hij trachtte zich zelf wijs te maken dat hij met Carnahan wenschte te deelen en hi) wist maar al te zeer, dat dit slechts het motief was om in de gelegenheid te komen het meisje nader te leeren kennen. Het beeld van dat meisje lag steeds op den achtergrond van zijn gedachten. 7.00 Vragen van den dag (A.N.P.) 7.15 Gramofoonmuziek. 7.20 Pianosoli. 7.35 Reportage. 8.00 Nieuwsberichten A.N.P., eventueeö Gramofoonplaten. 8.15 Omroeporkest en soliste. 8.559 uur Nieuwsberichten A.N.P. Kootwijk, 1875 m. VARA-uitzending. 7.00 Berichten (Duits). 7.15 Berichten (Engels). 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 10.00 Zang, piano en gramofoonmuziek. 10.30 Orgelspel. 11.15 Berichten (Engels). 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Esmeralda en solist. 12.30 Berichten (Duits). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 VARA-orkest. 2.00 Berichten (Duits). 2.15 Eerste 2e en 3e acte van de opera „La damnation de Faust" (gr.pl.). 3.15 Gramofoonmuziek. 3.30 Berichten (Engels). 3.45 Voor de vrouw. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.20 Keukenpraatje. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.00 Berichten (Duits). 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP, 5.30 Esmeralda. 6.15 Berichten (Engels). 6.30 Orgelspel. 7.00 Vragen van de dag (ANP). 7.15 VARA-Orkest. 7.30 Reportage. 8.00 Berichten (Duits) 8.15 Nieuwsberichten A.N.P. (eventueel gramofoonplaten). 8.30 Berichten (Engels). 8,45 Gramofoonmuziek. 8.559 uur Nieuwsberichten A.N.P. Hij verlangde haar weer te zien; dit was de ware reden van zjjn tocht naar de „Itang"! Hij haalde zijn schouders op. Nu goed, laat dit dan de ware reden zijn, waarom zou ik die kans niet grijpen? dacht hjj, terwijl h(j door de zwoele avondlucht naar de haven wandelde. Behalve een paar vrachtbooten lagen er dien avond slechts eenige kleine plezierjachten in de haven en één daarvan moest de „Itang" zijn. Dicht bij den Oosteljjken have'ndam meende Cray den kleinen driemaster, welke Carnahan hem dien ochtend had aangewezen, te zien liggen. Kun je me naar de „Itang" brengen? vroeg hij aan een inlander, die in een aan een der steigers vastgelegden roeiboot zat. Zeker, toean, antwoordde de man. Cray stapte in het bootje en een paar minuten later had htf de „Itang" bereikt. Itang ahoy! riep de „sampan", welke roep een oogenblik later beantwoord werd Ahoy, sampan Daarna volgde een in het Maleisch ge- voer dgesprek tusschen den „sampan" en den inlander aan boord van het jacht en even later vernam Cray Carnahans stem. Hallo, wat is er aan de hand? riep deze op geïrriteerden toon. Ik wou graag bjj je aan boord komen, Carnahan, riep Cray. Ik ben de man met wien je vanochtend op het strand hebt gesproken en ik wou je graag iets vertellen. Een oogenblik was het stil; toen klonk weer Carnahan's stem: Kun je niet van je boot uit vertellen wat je te '.eggen hebt? vroeg hij allesbehalve vriendelijk. Nee, dat gaat niet. riep Cray kort. Kan het niet wachten tot morgen? Onmogelijk. Cray hoorde hem eenige woorden mompelen en een bevel toeroepen aan den inlander dien hij ,,Piroli" noemde. Kom dan maar aan boord. riep hjj ten slotte tot Cray, hielp dezen over de reeling en geleidde hem naar de kajuit. Een oogenblik later bevond Cray zich in een schemerachtig verlicht, sober gemeubileerd vertrekje. In het middei van de lange, smalle kajuit stond een kleine tafel, aan weerszoden geflankeerd door een paar met kussens be dekte banken, welke blijkbaar als zit- en als slaapplaats konden dienen. Boven deze banken bevonden zich een paar planken, tot berg plaats dienend van allerlei dingen. In een rek, bevestigd aan een der wanden, hing een Win chester geweer, waar naast een kompas was opgehangen. ("Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 7