Een driftig Intrteliap De voeding van den Duifschen soldaat Ia tijd vaa oorlog zijn post verlaten Na den dood van Peter Ton Loslippig soldaat moet zwaar boeten Een koe verduisterd Koning Boris von Bulgarije met zijn echtgenoot® en den kleinen troonopvolger Simeon op het bafcon van hun paleis tijdens de feestelijkheden met betrekking tot de jongste grenswijziging van de Dobrutscha (Foto Holland-Scherl) In hooger beroep opnieuw zwaron straf tegen Nederlandsch soldaat geëischt. In een militaire stelling bij Woudenberg had de 25-jarige dienstplichtige soldaat J. B. op 13 Mei jl„ terwijl hij belast was met het aandragen van munitie, tijdens het gevecht zijn post verlaten, omdat hij zijn voet had bezeerd. De jongeman was op de vlucht ge gaan en had een kilometer geloopen, toen hij een Roode-Kruisauto ontmoette. Deze bracht hem naar een verplegingspost te Hou ten, waar zijn voet werd behandeld. Intusschen waren zijn kameraden in de stelling zeer verontwaardigd, dat B. zonder toestemming was weggeloopen. Toen bleek, dat B. aldus zijn plicht In oorlogsgevaar had verzaakt, werd een vervolging tegen hem ingesteld. De krijgsraad veroordeelde hem tot 2H jaar gevangenisstraf. Gister had de man zich in hooger beroep voor het Hoog militair Gerechtshof te ver antwoorden. De president, Mr. E. Jellinghaus, keurde het gepleegde feit scherp af en gaf te ken nen ,dat beklaagde die van plan was een wandeling van twee kilometer te onderne men om zich onder medische behandeling te stellen zeer goed op zijn post had kunnen blijven, hetzij om munitie aan te dragen .hetzij ander werk te doen. Blijk baar begreep beklaagde niet, dat zijn ern stig plichtsverzuim met den dood had kun nen worden gestraft. Zenuwachtig! Beklaagde verontschuldigde zich met de mededeeling, dat hij zenuwachtig was ge weest en dat hij wel het plan had, na be handeld te zijn, naar zijn post terug te keeren. De auditeur-militair, Mr. Polman, achtte het gepleegde feit zeer ernstig en noemde den beklaagde een slecht soldaat. In tij den van gevecht wordt van den man het uiterste gevorderd, doch deze man ging er van door en liet zijn kameraden in den steek. Spr. zag geen aanleiding voor een aanmer kelijke vermindering van de door den krijgs raad opgelegde straf en requireerde een ge vangenisstraf voor den tijd van twee jaren. Mr. W. Ch. H, van Dillen pleitte clementie, i De uitspraak van het Hof volgt later. AAN KOMEN LOOPEN, ZE1DE DE VERDACHTE. Zes maanden gevangenisstraf heeft de of ficier van justitie geëischt tegen een veehou der uit Jaarsveld, die er van werd beschul digd, een koe te hebben verduisterd, ten na- deele van het rijksbureau voor de voedsel voorziening. Dit feit zou gepleegd zijn in de eerste dagen van den oorlog. Verdachte heeft ter terechtzitting ontkend. Hij verklaarde dat er twee koeien bij hem waren komen aanloo- pen, die evenwel later weer zouden zijn weg gehaald. Uit verklaringen van getuigen was echter het tegendeel gebleken. De veehouder werd gistermorgen veroor deeld tot een gevangenisstraf voor den tijd Van zes maanden, met aftrek van preven tieve hechtenis. DE POLITIE AGENTEN IN VRIJHEID GESTELD. Naar wij vernemen zijn de politie-agenten, die Zaterdag 7 September jl. in de Balistraat in den Haag revolverschoten hadden gelost op eenige leden v. d. weer-afdeeling der N. S.B., waardoor de W.A.-man Peter Ton werd gedood en enkele andere nationaal-socialis- ten werden gewond, en die deswege in voor- loopig arrest zijn gehouden, weder in vrij heid gesteld. Deze vrijlating is geschied on middellijk nadat bij den hoofdcommissaris van politie een verzoekschrift daartoe van 'de moeder en de zuster van wijlen Peter Ton. zoomede van het W.A.-vendel, dat diens naam draagt, was ingekomen, in welk ver zoekschrift tevens uiterste clementie voor deze agenten werd bepleit. Vijf jaar voor inlichtingen aan een burger. Wegens het als militair opzettelijk hekend maken van de opstelling der Grebbelinie, in Januari j.1. aan een bezoeker van een restau rant te Utrecht, welke gegevens, naar hij meende, aan Engeland zouden worden door gegeven, werd de dienstplichtige soldaat M. A. P. gister door het hoog militair gerechts hof veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf met ontslag uit den dienst en met ontzet ting van de bevoegdheid om bij de gewapen de macht te dienen. De advocaat-fiscaal had bevestiging van het vonnis van den krijgsraad te 's-Graven- hage (drie jaar gevangenisstraf m. ontslag en ontzetting) geëischt. Meer dan 20.000 boeren en boerinnen uit alle deelen van Slowakije hebben deelgenomen aan het oogst-danldeest te Pressburg. De karakteristieke stoet trekt rond (Fofo WeKbild) Procureur-generaal aischt twee maanden wegens bedreiglna met doodslag. Het Amsterdamsc'he gerechtshof heeft, gis termiddag de zaak behandeld van een 50- jarigen man uit Hoorn, visscher van be roep, die door den politierechter te Alk maar veroordeeld was tot een gevangenis straf van twee maanden wegens bedrei ging met doodslag jegens een onderwijze res van de school, waar zijn zoontje de les sen volgde. Deze man verklaarde tegenover den president van het hof, mr. J. M. Jolles, in hooger beroep te zijn gegaan, omdat, hij niets misdreven had, al moest hij toegeven, dat er harde woorden tusschen hem en de onderwijzers gevallen waren. Volgens getuigenverklaringen was verd. op 9 Febr. van dit jaar de onderwijzeres ko men opzoeken. Hij verkeerde in zeer op gewonden toestanden en zou haar toegeroe pen hebben: „Ik zal je met je kop door het bord heenslaan", en daarbij zou het met gebalden vuist vlak lafigs. haar hoofd tegen het bord geslagen hebben. Dit slaan tegen liet bord gaf verd. toe. Hij verklaarde in de meening te hebben verkeerd, dat deze onderwijzeres door een der andere leerkrachten tegen hem was opgestookt. De scheldpartijen ontkende hij echter. De procureursgeneraal, mr. A. A. F. J. Dullemen, wees er in zijn requisitoir op, dat ved. reeds tweemaal wegens mishan deling veoordeeld was en bekend stond als een zenuwachtig en driftig mcnsch. „Een beetje hardhandig", aldus typeerde mr. Jolles hem. Mr. van Dullemen wees daar bij op het reclasseeringsrapport, dat een ernstige correctie aanried. Hij vroeg der halve bevestiging van het vonnis van den politierechter te Alkmaar, dat twee maan den luidde. Mr. H. Kenne, die als verdediger optrad, wees op den jeugdigen leeftijd en de korte aanwezigheid op de school van de bedreig de onderwijzeres, die in verband met deze twee omstandigheden alle redenen had, zich bzedreigd te voelen. - Hij betwijfelde echter, of hier sprake kon zijn vaA een be dreiging met doodslag en vroeg zich af, of het niet eerder een geval is geweest van het luchten van het gemoed. Bovendien vestigde hij er de aandacht op, dat de laat ste veroordeeling. welke verd. tegen zich hoorde uitspreken, dateerde van 1911, dus 1 bijna dertig jaar geleden. Over veertien dagen zal het hof vonnis wijzen. Brabant op het landelijk ruiterfeest, dat te Boxtel werd gehouden en als speciale attractie een nummer had voor het schoonste Brabantsen# geheel (Foto Het Zuiden» OPLEIDING VOOR HET AMERIKAANSCHE LEGER. Het Amerikaansche departement van oor log heeft 35.700 officieren en manschappen van de burgerwacht gelast, zich voor oplei ding bij het leger aan te melden. De datum is op den vijftienden October bepaald. Zij zullen worden toegevoegd aan de 60.500 le den van de burgerwacht, die Maandag zijn ingelijfd. EEN SPECIAAL GECONCENTREERD VOEDINGSMIDDEL EN EEN NIEU- WE MARSCHDRANK, BERLIJN, 17 Sept. (D.N.B.) De soldaat marcheert niet slechts met de voeten, doch ook met de maag. Met deze oude soldaten wijsheid wordt een door het D.N.B. van des kundige militaire zijde ontvangen artikel ingeleid. De Duitsche legerleiding, aldus dit belang wekkende artikel, heeft met een open oog voor hetgeen noodzakelijk is er zong voor gedragen dat het Duitsche leger niet slechts goede stafchefs, doch ook goede intendanten ter beschikking staan. De nieuwe strategi sche vorm der oorlogvoering stelt hoogere eischen aan levensmiddelen- en munitie voorziening. De inrichting van geschikte levensmiddelendepöts was een schitterende prestatie der intendanten. Toen het Duitsche leger plotseling in noordelijke richting naar Duinkerken zwenkte, moest de geheele ravi tailleering terstond in een andere richting geleid worden. Tienduizend ton voorraden werden zonder gebruikmaking der spoorwe gen of der opimarsch wegen van de troepen in één dag tot 300 km ver in de nieuwe marsehrichting geleid en afgeleverd. Bij het begin van het offensief in Frank rijk stonden ca. 2,6 millioen ton goederen, ongerekend munitie en brandstof, gereed voor verzending. Ook deze hoeveelheden werden bliksemsnel in de nieuw ingeslagen richtingen gedirigeerd. Een nieuwe taak op het gebied der voorziening stelden de speci ale wapens als vliegers, tanks en bergtroe- Op het landgoed De Vijverberg te Arnhem ven de Stichting Het Geldersch Landschep worden de waterpartijen, welke een zoo karakteristieke stoffeering van dit landschap vormen, in werkverschaffing in goeden staat gebracht (Foto Pax-Holland) pen. Een voedingsmiddel van bijzonder hoo- ge waarde en daarbij nog gecomprimeerd moest worden gevonden om deze troepen, aan wie zulke hooge eischen worden gesteld op de juist wijze te voeden. Hier kwamen de laatste ervaringen van de voedingsmidde lenexperts van pas. In onvermoeiden labora- toriumarbeid hebben levensmiddelenchemi ci tezamen met den Reichsniihrstand dit probleem opgelost. Op de basis van de pro ducten, die Duitschland in groote hoeveel" heden heeft, moesten de proeven worden genomen: rogge, suiker en aardappelen le verden voor troepen, aan wie hooge eischen worden gesteld, het speciale geconcentreerde voedingsmiddel. Het doel was vooral een aan vitaminen rijke spijs samen te stellen. Er werden vleeschconcentraten vervaardigd» bevattende gerookt spek, edeisojaboonen, ge" droogd fruit, groene paprika en boschbes- sen, waaraan Iecithine werd toegevoegd. Deze samenstelling bevat verder alle vi taminen, eiwit en koolhydraten. Het is een voedingsmiddel van hooge kwaliteit, dat de grootste lichamelijke prestatie mogelijk maakt. Het recept berust op de ervaringen van den Noordpoolonderzoeker Nansen, doch het is op grond van de nieuwste wetenschap pelijke ontdekkingen geperfectioneerd. Voorts is er een nieuwe marschdrank uit gevonden, die verfrisschender is dan water of thee met citroen. Deze bevat een hoeveel heid kola. Talrijke proefkeukens, die reeds in vredestijd zijn ingericht, zorgen voor het verbeteren van het eten en voor stelseima1 tige scholing van het keukenpersoneel van het leger. De veldtocht hl Polen, Noorwegen en Frankrijk, zoo besluit het artikel, hebben de juistheid bewezen van de theorie: de goed gevoede soldaat is tot de grootste prestaties in staat. VERLAGING DEENSCHE MOLEST- PREMIES. Voor vervoer naar Duitsche Noordzeehavens en Delfzijl van 3 tot 2.5 Kopenhagen: 17 Sept. (D.N.B.)t De Deensche maatschappij voor ver zekering van overzeesche goederen transporten tegen oorlogsmolest heeft met ingang van 17 September de premies voor de verzending van goe deren van 3 tot 2.5 verlaagd. Deze verlaging geldt voor het vervoer van goederen van de Deensche ha vens aan de Noordwestkust en van Skagen af naar de Duitscihe havens aan de Noordzee, alsmede naar de Nederlandsche haven Delfzijl via het Kieler Kanaal. CHINEESCHE AANVAL AFGESLAGEN. Ghineesche troepen ter sterkte van onge veer 60.000 man hebben getracht Tsehtsjnti, een strategische stad in het Z.O. der provin cie Sjansi, te heroveren. Zij werden echter met zware verlezein door de troepen van het Japapsche garnizoen teruggedreven.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8