Zondagsschool of opdreuninstituut Luchtaanvallen van beide zijden Ernstig verkeersongeluk te Den Haag Twintigjarig meisje vermist Britsche aanval ter zee afgeslagen Joodsche synagogen in Roemenië blijven BOMMENREGEN Marktberichten Grafische arbeiders vereenigen zich In Spanje weer priesters op school Postzegels met beeltenis van maarschalk Pétain Dtiitsch weermachtbericht Italiaansch weermachtbericht Oftioieele Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij d" Pthïn,eHfc(nwiZ(e? .2ijnL Donderdagmorsen de ring-schoonrijderij.n" gehouden. Het West-Friesche paar Houter uit Wognum in actie (Foto Pax-Holland) De „vragenleerderij" van vroeger vormt thans de geestelijke schat kamer van velen! Tijdens de te Hoorn gehouden landbouw- jongerendag, laakte mej. van der Heyden, een der vooraanstaande menschen van het Volkshoogeschoolwerk het ziellooze buiten leeren, dat nog al te vaak op onze scholen wordt beoefend. Niet alleen op de scholen! Ook bij het godsdienstonderwijs wordt vol gens velen te weinig rekening gehouden met de eischen der moderne opvoedkunde, en ve len zien in de Zondagsschool slechts een op dreuninstituut. Een medewerker van de N. H.C. denkt er anders over. Want zegt hij, toch zal menigeen afgezien nog van het feit, dat de jeugdige geest geschapen is om „van buiten te leeren" thans erkentelijk zijn voor hetgeen hij onder de abnormale omstandigheden van het oogenblik aan het zoo gesmade „vraagleeren" te danken heeft. Het is geenszins toevallig, dat men vroe ger zoo aan deze methode gehecht is ge weest, en dat men in den modernen tijd Laar heeft laten varen. Vroeger was hetgeen men van buiten geleerd had, het eenige geestelijke bezit. De analfabeet uit vorige eeuwen kon niet lezen; bovendien waren boeken schaarsch en kostbaar. Doch al werd Let oog hierdoor op de letters weinig ge oefend, één orgaan functionneerde vrij wat beter dan nu: het geheugen, dat spoediger opnam en minder snel weer vergat. Men had geen gedrukten Bijbel noodig, want men liep met don Bijbel in zijn hoofd. De term „Bij belvast" zou men tegenwoordig niet heb ben uitgevonden. En gelijk het met den Bij bel ging het met de kerkliederen en ook met stichtelijke lectuur buiten Schrift en Belijdenis. De vroegere vromen kenden tal- looze spreuken, verzen, verhalen en aanha lingen uit het hoofd, dank zij de methode van het van buiten leeren. Ook wanneer zij als kinderen, bij wie het geheugen het ontvankelijkst is. van het van buiten ge leerde weinig hadden begrepen, vormde dit onbegrepen materiaal een kostelijke geeste lijke voorraadschuur voor de dagen der vol wassenheid. Dan eerst kwam het geleerde tot zijn recht. Waarom blijft de kerk „ouder- wetsch"? Waarom de kerk deze ouderwetsche me thode gehandhaafd heeft, ook nadat de mo derne paedagogiek had uiteengezet, dat men kinderen alleen datgene mag toedie nen, wat zij kunnen bevatten? Uit louter con servatisme alleen? Of ligt er de waarheid ten grondslag aan de opvatting, dat er ach ter het conservatisme der kerk een door de eeuwen bevestigde ervaringswijsheid ver scholen is? Het laatste zou men gaan denken, nu haar onderwijsmethode de juiste blijkt ten over staan van anders niet op te lossen moeilijk- Leden. Men kan het gezichtsvermogen verlie zen en hierdoor van zijn boekon als geeste lijke bron verstoken raken. De boeken kun nen ook om de een of andere reden aan de circulatie worden onttrokken. Onze tijd le vert een ander voorbeeld van dergelijk on gemak. De verduistering moge gelegenheid genoeg laten om in de huiskamer een boek ter hand te nemen, in menig gezin zal men toch de schemer wat rekken. Ook zal het kerkelijk leven en inzonderheid ook het godsdienstonderwijs wat worden belemmerd. Godsdienstoefeningen, bijeenkomsten, catë- chisatiën geven thans minder gelegenheid dan gewoonlijk tot geestelijk verkeer: ook het uitleenen en koopen van boeken lijdt on der de tijdsomstandigheden. Geesteljlke provisiekamer thans een mooi bezit. Gelukkig hij, die er in zijn geheugen een geesteijlke provisiekamer op nahoudt, met voldoende voorraden om tijdens de schrale jaren op te kunnen teren! Gelukkig hij, die ook zonder boeken, zonder Bijbelclub of ca techisatie in het verduisterde vertrek zijn huisgenooten een opbeurend vers, een t.i oost- rijke spreuk of een zinriik verhaal ten gc- lioore kan geven, dat in zijn geheugen 15 blijven hangen van die ouderwetsche bijeen komsten in het catechisatielokaal, waar hu als kind tegen zijn zin werd gedwongen din gen van buiten te leeren, welke hij toen niet begreep. Nu op velerlei gebied de moderne tech niek, welke het den mensch zoo gerieflijk maakte, en waardoor hij meer en meer zon der eigen krachtsinspanning kon leven, ons wat in den steek laat, komen de ouderwet sche methoden opnieuw in gebruik. Zoo zal de kerkelijke, gemeente zich mogen Verheugen, omdat men bij alle andere ouder wetsche dingen, die men bewaard heeft, aan gezien zij misschien nog wel eens te pas kon den komen, ook de ouderwetsche „vraagleer" methode thans opnieuw uit de stoffige kast Van het verleden te voorschijn kan halen. Na het besluit tot fusie tusschen het Ne- derlandsch Verbond van Vakvereenigiggen en de Nederlandsche Vakcentrale is men ijve lig begonnen met de verdere voorbereiding van de versterking van de algemeene positie der vakarbeiders. Naar buiten werd de een heid, waarnaar thans gestreefd wordt en die na jaren nu ook bereikt zal worden, reeds gedemonstreerd door bovengenoemde fusi", terwijl thans ook naai binnen aan de een heidsgedachte, aan de vorming van sterke vakgroepen gearbeid is door vereenigingen of bonden, waarvan de leden in één bedrijfs groep werkzaam waren, samen te doen smel ten. In vele oragnisaties, welke tot hef Ncder- landsch Verbond van Vakvereenigingen be- hooren of vroeger in de Nederlandsche Vak centrale vereenigd waren, werd dit punt zeer actueel. Zoo bleken door de fusie tusschen N.V.V. en N.V.C. samengebracht te zijn de Alge meene Nederlandsche Typografenbond, de Nederlandsche Litho-, Foto- en Chemigra- fenbond ep de Nederlandsche Grafische Bond Dit heeft ertoe geleid, dat de Algemeene Ne derlandsche Typografenbond, als grootste der drie organisaties, de opdracht van Com missaris Woudenberg ontving, deze groepen tot één vakgroep te vereenigen. Terstond zijn besprekingen gehouden tusschen de drie ge noemde organisaties, met het gevolg, dat thans algeheele overeenstemming is bereikt. Door de fusie tusschen N.V.V. en N.V.C. en door de samensmelting van de drie organi saties in het grafische bedrijf zullen de wer kers in dit bedrjjf sterker dan ooit als geor ganiseerde vakgroep naar voren treden. Eén slachtoffer aan de bekomen verwondingen overleden. Op het kruispunt Rijswijkscheenweg Wal dorpstraat te Den Haag, sloeg Woensdag middag een paard, dat voor een wagen was gespannen, op hol. Na eerst een benzine pomp omver te hebben gereden, botste de wagen tegen den 54-jarigen J. L. F. uit de Falckstraat, die ter plaatse op een rijwiel reed. De man werd tegen den grond gesla gen en brak een rechterbeen. De voerman was intusschen van den wagen gevallen en ernstig gewond. Beide slachtoffers werden naar het zie kenhuis gebracht, waar de voerman kort 11a aankomst is overleden. Sedert Maandag j.1. wordt te Amsterdam vermist de 20-jarige Elisabeth Johanna Tenge, van beroep dienstbode in de hoofd stad. Het signalement van de vermiste luidt: Lang circa 1.00 meter, gezet postuur, blee- ke gelaatskleur, lichtblauwe oogen, breede neus, gekruld lichtblond haar, eenigszins scheeve mond. Zij was gekleed met donkerblauwe pluche mantel, blauwe klokrok, lichtblauwe ge streepte blouse, lage zwarte peau de peche schoenen, blootshoofd. Zij draagt een rood handtaschje bij zich. Opsporing en aanhou ding van deze minderjarige wordt verzocht. Een oud gebruik hersteld. In Spanje worden de wettelijke bepalinjzen van de vroegere republikeinsche regeering opgeheven, die den priesters het geven van onderwijs aan middelbare en kweekscholen verboden. In Spanje zal voorts de katholieke bijbel verspreiding met nieuwe kracht worden ter hand genomen. De vereeniging tot bevorde ring der bijbelstudie is voornemens een nieuwe kastiliaansche bijbelvertaling in liet licht te geven en het wetenschappelijke tijd schrift „Estudios Biblicos" uit te breiden, terwijl zij er zich voorts op zal toeleggen den bijbel zoowel in de kringen der ontwikkel den als bij de groote schare des volks in gang te doen vinden. Het ministerie van financiën in Frankrijk deelt mede, zoo wordt uit Vichy gemeld, dat binnenkort een nieuwe postzegel met de beel tenis van maarschalk Pétain zal worden uit gegeven. Tevens zullen de muntstukken van vijf francs, die tijdens den oorlog werden in getrokken, met den beeldenaar van het Iran sche staatshoofd weer in omloop komen. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: Het luchtwapen viel ook gisteren ondanks de slechte weersomstandigheden verschil lende voor den oorlog belangrijke doelen in de omgeving van Londen aan. De haven complexen en haveninstallaties in Tilbury, de staatswerf in Chatham en de groote olieopslagplaatsen vaa Port Victoria wer den doeltreffend met bommen bestookt. Ver scheidene olietanks en een tankschip gin gen in vlammen op. In den nacht werden de vergeldingsvluch- ten tegen Londen in versterkte mate voortge zet. Vooral de Silvertown- en Royal Albert- docks, alsmede andere belangrijke doelen kregen onophoudelijk talrijke bomtreffers van het zwaarste kaliber. In vele stadsdee- len van Londen ontstonden uitgebreide bran den. Ook in andere deelen van Engeland werden voor den oorlog belangrijke doelen, zooals de haveninstallaties in Liverpool, de chemische fabrieken in Billingham, de Tyne- docks in Newcastle, alsmede vliegvelden in Midden-Engeland met succes aangevallen. Vijandelijke vliegtuigen wierpen in Noord- Frankrijk en België op verscheidene plaat sen bommen, zonder noemenswaardige mi litaire schade aan te richten. Het versperren van Zuid-Engelsche ha vens door mijnen werd voortgezet. In den nacht van 18 op 19 September wer den Britsche vliegtuigen, die West-Duitsch- land binnenvlogen door den Duitschen af weer tot terugkeeren gedwongen. Zij wier pen hun bommen op niet-militaire doelen en vielen daarbij bef herstellingsoord van Bethel aan. Drie ziekenhuizen werden ver nield, hoewel zij door het Roode Kruis duidelijk als zoodanig gekenmerkt waren. Hierbij werden negen kinderen gedood, en twaalf gewond. Tijdens den nacht werden negen vijande lijke vliegtuigen door luchtdoelartillerie en twee door nachtjagers, overdag vlieg tuigen in luchtgevechten neergeschoten. Aan de Noordzeekust schoot de marine- artillerie een vijandelijk vliegtuig neer. Twee andere vliegtuigen werden zoo zwaar be schadigd, dat zij als verloren beschouwd kunnen worden. De gisteren door den vijand geleden totale verliezen bedragen dientengevolge 38 vlieg tuigen. 13 eigen vliegtuigen worden ver mist. Het 104de Italiaansche weermaohtsbericht luidt: Eenheden van de vijandelijke marine heb ben langs de kust tusschen Bardia en Sidi el Barrani een actie tegen onze troepen ge voerd. Onze luchtmacht kwam tusschen- beide, bombardeerde den vijand en noopte hem zijn actie te staken en te vluchten. Een kruiser van 10.000 ton werd getroffen door een torpedo, uitgeworpen door een onzer torpedovliegtuigen, en zwaar bescha digd. Onze luchtmacht wierp bommen van klein kaliber en gaf machinegeweervuur, waardoor overal vijandelijke kolonnes en gemotoriseerde strijdmiddelen op de vlucht getroffen werden, alsmede versterkingen te Mersa Matroeh en andere militaire doelen. De vijand voerde luchtacties uit in de omgeving van Tobroek. Bomba en Beng- hazi, waardoor beperkte verliecen en scha de veroorzaakt werden. Twee vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten door on ze jagers, drie werden waarschijnlijk neer geschoten en een ander werd neergescho ten door het luchtafweergeschut van de marine. Al onze vliegtuigen keerden terug. Vijandelijke vliegtuigen vielen de eilan den Rhodos en Laos aan, waarbij lukraak bommen uitgeworpen werden. Een deel daarvan viel in zee of veroorzaakte kleine branden en zeer geringe schade aan een huis, doch geen slachtoffers. Een vijande lijk vliegtuig werd door het luchtafweerge schut neergeschoten. In Oost-Afrika deed de vijand luchtaan vallen op Kassala, Assab. Djavelle, Moga- disco, Diredaoea, eZila, Mersa. Teclai en de Roode Zee, waarbij in totaal aan Italia nen en inheemschen zeven personen gedood werden en onbeteekenende schade werd aangericht. Onze luchtmacht bombardeerde te Aden mailbooten, die voor anker lagen. Vele andere religieuze secten verboden. De Roemeensche minister voor kerkelijke aangelegenheden, Büdistiani, gaf een reeks verordeningen met betrekking tot de rechts positie van de kerken en religieuze gemeen schappen uit. Daaruit blijkt, dat de staat de volgende gemeenschappen erkent: de Gricksch-Katholieke, de Roomsch-Katholieke. de Hervormde (Gereformeerde), de Luther- sche, de Armeensche en de Mohammedaan- sche. De Joodsche religieuze gemeenschap is niet van Staatswege erkend, doch wordt geduld. Voor het gebruiken van de synago gen is een door de regeering afgegeven toestemming noodig: in de steden wordt voor iedere 400 gezinnen en in de dorpen voor iedere 200 gezinnen een synagoge toe gestaan. Alle andere religieuze gemeen schappen en secten zijn verboden, zij moe ten oogenblikkelijk hun actie stopzetten en hun kerken, gebouwen en andere bezittin gen ter beschikking van den staat stellen, in wiens bezit ook de synagogen overgaan, voor welker gebruik geen toestemming wordt verleend. Onder de als verboden „sec ten" genoemde religieuze gemeenschappen zijn ook gerekend: de Baptisten, aan wie de laatste jaren reeds sterke beperkende bepa lingen waren opgelegd. Hun aantal bedroeg on het oude Roemeensche gebied ongeveer 200.000. Reeds in 1938 werd een reeks sec ten verboden, welker leer en ritueele ge bruiken tegen het belang van den staat en de staatsinstellingen en tegen de goede ze den en de openbare orde waren. Hun aantal liep in de tientallen. MOTORBRANDSTOF VOOR SPECIALE LAND. EN TUINBOUWDOELEINDEN. Het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat aanvragen voor vergunning tot het koo pen en verbruiken van benzine of benzol als motorbrandstof voor tractoren en stationnaire motoren ten behoeve van land en tuinbouw voor de maand October 1940. uiterlijk op 23 September a.s. moeten zijn binnengekomen bij het Rijks bureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd, afdee- ling 2d, Alexanderstraat 19 te 's Gravenhage. De aanvragen moeten wor den ingediend op de bekende rose b 1-formulieren. welke bij de plaatselijke distributiedien sten verkrijgbaar zijn. Aanvragen voor de maand October voor motorbrandstof tot het drijven van petroleum- motoren in het land. en tuin bouwbedrijf moeten eveneens uiterlijk op 23 September op de daarvoor dienende P-for mulieren bij den betreffenden Provincialen Voedselcommis- saris zijn ingediend. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat voor één en de zelfde distributiemaand slechts één aanvrage mag worden in gediend. Het dubbel inzenden van een aanvrage kan ertoe leiden, dat de aanvrager van verdere distributie der betref fende motorbrandstof wordt uitgesloten. De zuurkool-inmaak is in den Langendijk begonnen. Aan voer langs den loopenden band (Foto Pax-Holland) Het product is gereed, de zuurkool is ingemaakt, de vaatjes zijn gevuld en worden gesloten (Foto Pax-Holland) ANNA PAULOWNA Gisternacht zijn op 't land van den heer A. Meyer aan den Middenweg vijf explosieve bommen geworpen, waarvan een in een Sloot weggleed en niet ontplofte. Bovendien kwa men er nog achttien brandbommen neer en ook hiervan kwamen er twee niet tot ont branding. De schade aan te velde staande aardap pelen en koolrapen is niet groot, die aan bloembollen waarschijnlijk van iets meer beteekenis. Ook de verdere schade is gering. Tenhuizen van den heer D. Koning sloeg een scherf door 'n asbestplaats en den hr. A. v. Duin sneuvelde een ruitje. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Met het oog op de niet-ontplofie bommen zijn waarschu wingsborden geplaatst. DE EENZELVIGHEIDSKAARTEN. De „eenzelvigheidskaarfen". zooals de Vla ming zegt, die in z'n streven naar het ge bruik van puur-Nederlandsch niets van ons gebruikelijk „identiteitsbewijs'' wil weten, kosten hier 25 cent. Men wete echter, dat ook de distributie-stamkaart met behulp van een goedgelijkende foto tot identiteitskaart „be vorderd" kan worden en dat geschiedt koste loos, door afstempeling ter secretarie. PROMOTIE. De heer J. A. Smit is aangesteld als onbe zoldigd rijksveldwachter, speciaal belast met de hoofdcontröle voor de luchtbescherming. VOETBAL. De R.K. voetbalvereeniging Z.A.P. heeft be sloten, in het komend seizoen de sport weer te beoefenen en zoo mogelijk ook tegen de neutrale voetbalverenigingen in de omge ving wedstrijden te spelen. De heer Schlaman heeft om gezondheids redenen voorloopig z'n voorzittersfunctie van Z.A.P. neergelegd. Zijn plaats zal tijdelijk door den heer J. v. d. Berg Azn. worden inge nomen. De heer H. Elfering is tot nieuw be stuurslid gekozen. W1ER1NGEN STOUTE MEISJES. Gisteren zijn door den rijksveldwachter te Wieringen twee minderjarige meisjes uit Utrecht opgepakt en voorloopig in bewaring gesteld, wegens door hun gepleegde straf bare feiten. HEERHUGOWAARD GEËVACUEERDEN BLIJVEN. Tal van geëvacueerden uit Den Helder die te Heerhugowaard, Obdam, Hensbroek en andere plaatsen tijdel lijk gehuisvest zijn, ge ven er, voor zoover zij elders op eigen kosten verblijven, en daarom niet verplicht kunnen worden naar Den Helder terug te keeren, de voorkeur aan in de gemeenten uit onze om geving te blijven, natuurlijk alleen voor den tijd welke gevaar voor hun eigenlijke woon plaats Den Helder kan opleveren. EIERVEILTNG SCHAGEN. 19 Sept. Aanvoer: 25.000 kipeieren 6.40—6.90 per 100 stuks. NOORDSCHARWOUDE, 20 Sept. Bevel. 410; groolen 350; eigenheimers 440 490; {irielingen 190220; kleine 190; uien 430480; drielinggen 4; grove 410460: gele Nep 4; peen 250270; kleine peen 130: sper cieboonen 790—12.50; roode kool 3S0—10.30; witte kool 2503. BROEK OP LANGENDIJK. 20 Sept. Aanvoer: 7700 Kg. aardappelen: Bevel. 4.204.30, eigenheimers 4.30—4.40. bl. dito 5.105.20, drielingen 2.40. 30300 Kg. uien 4.104.80, drielingen 4.—, grove 44.40 ge- Ie nep 4.—, stek 1—1.30. peen 1.40—220. 3350 Kg. spercieboonen 9.80—12.80. 25 Kg. snijboonen 10.80. kro'en 1.20—3.10. roode kool 4.209.60. 3550 Kg. tomaten: A 11. B 11.C 11.CC 8.1100 Kg. druiven Alicant 2510. Frankenthalers 21.60 30.10.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1