Ergerlijke kinder- mishandeliog Het huwelijk is een fiets De tunnelwerkeo te Rotterdam Waschbebandeling zonder zeep Duifsch weermachtbericht Zaterdag 21 September 1940v Onmenschelijke stiefvader sloot ze den geheelen dag op. KINDERPOLITIE GRIJPT IN. De Kinderpolitie houdt zich bezig met een ernstig geval van kinderverwaarloozing in de Van Spilbergenstraat te Amsterdam. Het gaat om twee kinderen uit het gezin Van den achtjarigen Japie en zijn zesjarig zusje Hinke, die onder treurige omstandig heden leven. Volgens verklaringen van de buren, aldus de Tel., zouden de kinderen gedwongen worden den geheelen dag in een' klein zijkamertje te vertoeven en mo gen zij niet op straat spelen of in den hui- sel ijken kring zijn. De aanleiding tot den misstand in het ge zin Van O. schijnt te zijn, dat de stiefvader niet op de kinderen gesteld is, terwijl de moeder de kracht mist om voor de twee kleuters op te komen, bevreesd als zij is voor ruzie. Omdat het meisje ziekelijk is, mag zij van den vader niet met andere kinderen spelen, behalve met haar broertje, aan wien de va der zich evenmin veel gelegen laat liggen. Stakkers. Beide kinderen hebben al vroeg met hui selijk ellende kennis gemaakt. Toen moeder eenige jaren geleden van haar eersten man ging scheiden en de kinderen aan don man werden toegewezen, hadden zij het eenigen tijd goed. Hun vader kwam echter te over lijden en toen gingen zij weer naar het huis van moeder, die intusschen getrouwd was met een ander. Deze stiefvader dacht blijk baar meer aan de weezenrente van f 2.45 in de week dan aan de kinderen zelf. Toen Maatschappelijke Steun een deel van deze wekelijksche rente inhield, omdat het inkomen hierdoor boven het maximum steunbedrag zou komen, was dit een tegen valler voor de man. Niettemin hadden de kinderen in den eersten tijd van het tweede huwelijk nog een vrij draaglijk leven. Het meisje moest worden opgenomen in een sa natorium, toen bleek dat zij tuberculeus was. Do tijd, in hot sanatorium doorgebracht, zal wellicht de gelukkigste tijd van haar leven zijn geweest, al zag zij dan ook zelden of nooit haar moeder, er waren in het tehuis vriendelijke verpleegsters, die het meisje goed -verzorgden, Nog dikwijls gebeurt het, dat Hinke vraagt naar zuster Rika, die ze nu nooit meer ziet. In het begin van Mei moest zij naar huis en van dien tijd af dateert de ergerlijke be handeling, die het meisje ondervindt. Met Ja pie kon de stiefvader in den beginne wèl op schieten, doch de gedegenheid voor het ke reltje veranderde spoedig in groote onver schilligheid voor het kind en later, toen uit het tweede huwelijk ook kinderen werden geboren, kreeg de stiefvader een antipathie tegen beide kinderen. Afgezonderd. Toen Hinke thuiskwam, mocht zij zich vooral niet met zijn eigen kinderen bemoeien en daarom moest ze in het zijkamertje wor den opgesloten. Japie moest er later ook maar bij. In het kleine tuintje achter de wo ning zagen de buren de twee kinderen een enkelen keer en toen de omwonenden hun boterhammen toewierpen, kreeg men Hinke noch Japie meer te zien. Het is een raad sel, hoe de moeder deze behandeling van haar eigen kinderen kon verdragen. De vrouw ging er aanvankelijk niet mee ae- coord, dat de kinderen slechter werden be handeld dan die uit het tweede huwelijk. Zij verzette zich er tegen, doch de heer des huizes wenschte dezen afschuwelijken toe stand te bestendigen. Zijn wil was wet. Een aanklacht. Buren klaagden het ouderpaar aan, de kin derpolitie bemoeide zich met het geval en be merkte al spoedig, dat de kinderen inderdaad verwaarloosd werden. De voogdijraad werd van een en ander in kennis gesteld, terwijl een verecniging bereid werd gevonden de zorg voor de verwaarloosde stumpers op zich te nemen. Er zijn echter nog enkele amb telijke beslommeringen noodig om Hinke en Japie uit hun omstandigheden te bevrijden De vader zal zich er niet tegen verzetten wanneer de rechter straks den ouders het ouderlijk^gezag ontneemd. De moeder zal den dag loveq, waarop de kinderen het huis ver laten. omdat zij zich er eigenaardig genoeg weinig van aantrekt. GROOTE BRAND IN VÈRFFABRIEK TE STOCKHOLM. Een geweldige brand heeft in een verffa- briek te Stockholm groote vernielingen aan gericht. Men raamt de door de brand aan gerichte schade op meer dan een half milli- oen kronen. Want het achterwiel moet volqen. Als er nog geen boekje verschenen is, waaruit de ambtenaar van den Burgerlijken Stand, die een huwelijkspaar in den echt verbonden heeft, zijn toespraak kan putten, dan wordt dat hóóg tijd De bruidegom in het Brabantsche dorpje ,is een goedig mannetje en de bruid ziet er zelfs doodgoed uit. Zij zijn beiden in onbe rispelijk zwart. Zo zitten voor de groene tafel in de trouwzaal van een klein dorp. De ambtenaar van den Burgerlijken Stand, die hen zoo juist verbonden heeft, schijnt moeite te hebben mot zijn toespraak. Achter de stoelen van bruid en bruidegom zitten de getuigen van „swirskanten" en in de deuropening staan de dorpsgenooten, die „zoo maar es" komen kijken en luisteren. De ambtenaar is door dat stille, .starre kijken ietwat geprikkeld, hij frommelt z'n das, die neiging vertoont van achter „over te kammen" terug in de positie: „Geluk kige bruid en bruidegom, gelukkige familie van... van „swirskanten". 't Huwelijk, waar in gij zoo juist zi.jt verbonden, is iets, dat slechts door den dood onderbroontbon den kan worden. Vondel, U weet, dat was 'nne grooten dichter, heeft daarover een versje gemaakt: „Twee zielen gloeiend aan mekaar gesmeed"... maar, dat is al heel lartg geleden. De tijden veranderen, vooral tegeswoordig. Als dieje Vondel nog es moest dichten zou hij 't anders doen. Hij zou het huwelijk hijvoorbeeld noemen... een fiets. De man is liet voorwiel, de vrouw het achterwiel. Waar het voorwiel gaat moet het achterwiel volgen over het onge lijke levenspad. En wilt ge het ideaal- huwe lijk, vergelijkt het dan met een tadem: de man zit voor en stuurt; zou de vrouw mee kunnen sturen, dan gebeuren er ongelukken. (Er komt beweging in de dorpsgenoten). Zoude de man alleen trappen en de vrouw niet helpen, zijn taak zou veel te zwaar zijn. De vrouw moet hem waarschuwen, raad geven: pas op, rijd niet te roekeloos! Een ver standige vrouw hal den man nooit z'n plaats vooraan ontnemen, zij zal nooit ontevreden zijn, als ze niet voorop mag rijden en het stuur in handen nemen. Zulk een huwelijk zou gevaar loopen te slippen op het huwe lijkspad. Eén ding is onmiskenbaar bij het fiets- of tademrijden: het is het evenwicht, het is de liefde. Waar die ontbreekt, ge beuren er vroeg of laat ongelukken en dan is de tandem niet meer te repareeren. Ont houdt. dit goed. gelukkige bruid en bruide gom. Moge Uw huwelijkstadem tot in leng te van dagen over rozen rijden." De huwelijksstoet verlaat de -trouwzaal. Als de bruidegom den ambtenaar passeert, fluistert hij hem in 't oor: „En wie mot 't fietsploatje" betalen?" (Limb. Koerier). Zij hebben het midden van de rivier reeds bereikt. De houw van de tunnel onder de Maas vor dert gestadig. Mén kan thans van den wal af doorwandelen tot in het vijfde stuk, waar bij men het'midden Van de rivier reeds pas seert. Het stuk nr. 9, dat aansluit op het ventila tiegebouw op den linker oever, is dezer da gen gelegd, waaraan do stukken 8 en 7 zul len worden aangesloten. Het tunnelstuk no. G zal dan tusschen 5 en 7 worden neergela ten, waarna de geheele tunnel compleet is. De schotten tusschen het eerste tunnelstuk en het centilatiegebouw op den linker oever zijn weggebroken, zoodat van de landzijde af een ongehinderde doorgang tot in de rivier tunnel mogelijk is. Derhalve kunnen de drie instijgschachten op het eerste tunnelstuk. welke voor het ventilatiegebouw stonden, worden weggenomen. Z'i zullen op stuk no. 9 aan de overzijde der rivier worden go- nlaatst ,waar zij dezelfde functie zullen heb ben. Op den rechter oever wordt thans druk ge werkt aan het tweede gedeelte van het ver keersplein bij den Westzeedijk, waar het tweede tweetal onderdoorgangen komt. Het eirculatiegehouw op den linker oever heeft zijn grootste hoogte bereikt. In het in wendige van de landtunnel op dezen oever werd voortgegaan met het aanbrengen van het plafond ,dat thans nagenoeg geheel is af gewerkt. De werkzaamheden aan de laatste drie tunnelstukken in de Waalhaven naderen haar einde. Stuk acht is gereed gekomen en reeds naar de plaats gesleept, waar het voor de versleeping over de rivier naar zijn uit eindelijke plaats van bestemming gereed wordt gemaakt. Ook de bouw van de machineseininstalla ties heeft regelmatigen voortgang. De venti latoren op den rechter oever zijn vrijwel klaar. In de groote machinezaal op den lin ker oever wordt aan de montage van deze groote machines hard gewerkt. Proeven te Delft. Daar ook de wasschcrijen onder de schaarsch te van zeep lijden, heeft het proefstation voor de waschindustrie te Delft, verschillen de proeven genomen met preparaten, waar door geen zeep bij de waschbehandeling be- noeft te worden gebruikt. Daarbij zijn twee waschprocessen gevonden, die goed volde den en wel met natriummetasilicaat en al kalisch watergas. De resultaten hiervan zijn kenbaar gemankt aan de leden van het proefstation, de beide honden van wasch- •ndustrieelen, door welke bonden het proef station werd gesticht. Nu reeds in een aantal wasscherijen het natriummetacilicaat wordt gebruikt, blijkt dat ook de slijtage van het goed niet groo- tcr is dan met zeepbehandeling. -vanzelfsprekend wordt het zeeplooze wasch- proces alleen beschikbaar gesteld aan de Reorganiseerde wasscherijen, die aan het pioef.slation gratis inlichtingen kunnen be komen. BERLIJN, 20 September (D.N.B.). Het op perbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Onder voortdurende moeilijke weersom standigheden heeft het luchtwapcn gisteren gewapende verkenningsvluchten uitgevoerd. In het verloop daarvan werden Londen als mede vliegvelden en haveninstallaties in Zuid-F.ngeland met bommen bestookt. 's Nachts hebben gevechtsvliegtuigen de vergeldingsaanvallen op Londen en op voor den oorlog belangrijke doelen in West- en Midden-Engeland voortgezet. Talrijke nieuwe branden verbreidden zich, inzonderheid ook te Liverpool. Enkele Britsche vliegtuigen wierpen des nachts hommen op woonwijken in West- en Zuidwest-Duitsche steden. Een Britsch vlieg tuig werd neergeschoten. Drie Duitsche vliegtuigen worden vermist. In de haven van Enkhuizen worden dagelijks duizenden kilo's puf aangevoerd, welke tot vischmeel worden verwerkt. Het lossen van een der binnengekomen schepen (Foto Pax-Holland) Dorpskout te Volendam. - De kansen voor de vischvangst worden besproken (Foto Pax-Holland) FOTONIEUWS Engelsche bommen op Zwitserland. In het Rijndal nabij Au werd door Engelsche bommen In den bodem een trechter geslagen, waarbij echter slechts eenige fruitboomen het moesten ontgelden (Foto Weltbild) Het sorteeren van den snoekbaars, een belangrijk onderdeel van de vischvangst od het IJselmeer, die nog steeds door de Volendammers wordt uitgeoefend y (Foto Pax Holland) De druivenpluk in Elzas-Lotharingen is in vollen gang. Een charmante plukster in haar fraaie kleederdracht aan den arbeid voor den wijnoogst (Foto Weltbild)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2