De kosten der bezetting van Frankrijk Verklaring van Cordell Huil Nieuwe Inspecteur-Generaal Besprekingen te Rome Prov. Staten van Noord°Holland De Alkmaarsche kaasmarkt Engelschen vallen Berlijn cn Hamburg aan Spanje op het keerpunt Eagelsche bommen op HEIDELBERG EISCHEN VAN JAPAN TE ZWAAR De Engelsche vloot in de Middellandsche Zee der politie Predikbeurten RIJKSLANDBOUW- WINTERSCHOOL Marktberichten Oude Amerikaansche koop vaardijschepen voor Engeland In den afgeloopen nacht hebben, aldus een D.N,B.-bericht uit Berlijn, de Engelschen met twee golven getracht hun aanvallen op Ham burg en de Rijkshoofdstad te hervatten. Ook ditmaal gelukte het den vijand door een massa in werking gebracht en verrassend optredende afweer te verhinderen zijn taak uit te voeren. Een der vliegtuigen, dat over de Duitsche bocht Hamburg naderde, werd toen het de monding van de Elbe had be reikt, door nachtjagers en afweergeschut verdreven. Een andere Britsche formatie- slaagde er in tot West-Duitsehland door te dringen .Zij kwam echter in de provincie Hannover tegenover een krachtige luchtaf- weerversperring en vloog, achtervolgd door nachtjagers terug. EUROPA'S BELANGEN BIJ AFRIKA. Bij de door de voornaamste staatslieden der spilmogendheden gevoerde besprekin gen te Rome, is, naar in Italiaansche krin gen wordt verklaard, een volledige overeen stemming geconstateerd tusschen de gezichts punten over de verschillende vraagstukken, die aan een onderzoek zijn onderworpen, als mede over de toekomstige oorlogvoering, die voor het verslaan van den vijand tot een hoogtepunt is gekomen en volkomen bevredi gend werd geacht. Wat het Donauvraagstuk en de betrekkin gen met Spanje betreft, wordt in Italiaan sche kringen verklaard, dat, zonder bijzon derheden te melden of indiscreties te begaan over de absoluut vertrouwelijke besprekin gen, vanzelfsprekend bij het bestudeeren van alle actueele problemen, ook deze beide kwesties zijn behandeld. Doch over deze, door de hoogste autoriteiten gevoerde en nog aan den gang zijnde besprekingen, kunnen geen bijzonderheden worden gegeven. Iedere waarnemer weet echter dat de vraagstukken van Zuidoost Europa door de spilmogendhe den steeds met de grootste opmerkzaamheid en in een geest van volledige samenwerking worden nagegaan. Wat tenslotte Spanje betreft, zoo wordt gezegd, is het door de hartelijkheid van zijn betrekkingen met de spilmogenheden, door de op de slagvelden zegenrijk beproefde wa penbroederschap en door de samenwerking van de ideologieën geheel normaal, dat de vraagstukken, die dezen sector van Europa betreffen, in den geest van de meest bereid willige en hartelijkste samenwerking wor den bestudeerd. Het Hamburgsche Fremdenblatt zegt over von Ribbentrops onderhandelingen met den Duce: Het bevriende Spanje, dat reeds sedert maanden zijn neutraliteit veranderd heeft in een toestand van nietoorlog'voerend ver schijnt thans op het hoogtepunt van het geheele conflict als een land. dat na dé vrije keuze van zijn belangen en in over eenstemming met zijn politieke wereldbe schouwing zijn plaats aan de zijde der spil mogendheden zoekt. De ontwikkeling van de betrekkingen met Berlijn en Rome kan op een andere wijze nauwelijks uitgelegd worden. Het Afrikaansche continent is in historisch, geographisch, strategisch en ko- lonisatorisch opzicht een onderdeel van de Europeesche statenwereld. Dezelfde, van Engeland bevrijde, atmosfeer, die» het Euro pa van de toekomst zal kenmerken, zal ook de Afrikaansche volken vrijer laten_ ade men. Door al deze redenen, zoo besluit het Hamburger Fremdenblatt, is het niet moge lijk. de groote beteekenis van de bespre kingen te Rome te onderschatten. Ofschoon in het tusschen Duitschland en Frankrijk gesloten wapeh stil stands verdrag uitdrukkelijk bepaald is, dat de kosten van onderhoud voor de in Frankrijk gestation- neerde bezettingstroepen, overeenkomstig het volkenrecht, door Frankrijk moeten worden gedragen, trachten de Londensche propagan- da-bureaux en de voor hun rekening werken de Joden en emigranten uit dit feit hun schaamtelooze beweringen over uitzuiging van Frankrijk door Duitschland te putten. Ten aanzien van deze leugens en verdraaiïn gen kan echter vastgesteld worden, dat de thans op te brengen bezettingskosten nog niet eens op de helft komen van het bedrag, dat Frankrijk voor de nederlaag voor zijn leger heeft uitgegeven. Bovendien kan Frankrijk, in tegenstelling met de Britsche beweringen, de kosten der bezetting voldoen in Reichskredietkassenscheine. en van niet minder belang is het feit, dat de door Frankrijk te verrichten betalingen in de cir culatie van het Fransche economische leven blijven, daar zij uitsluitend gebruikt worden ter bestrijding van de kosten Van onderhoud der Duitsche bezettingstroepen, terwijl, naar men weet, de westelijke mogendheden na den wereldoorlog het Duitsche volk en het Duitsche bedrijfsleven veel hoogere milliar- denbedragen hebben afgeperst cn ontnomen. Het is een bepaald groteske leugen, wanneer de Londensche propagandabureaux ,lia"s beweren, dat Duitschland na den wereld oorlog in financieel opzicht zeer netjes be handeld is en in totaal slechts 17 milhard mark aan herstelbetalingen hebben moeten opbrengen. In werkelijkheid heeft Duitsch land niet minder dan 67.5 milliard mark als herstelbetalingen aan de westelijke mogend heden moeten afdragen. De strijd in Egypte. Italiaansche troepenatdeelingen op weg naar de Egyptische grensplaats Sollum, welke inmiddels door hen is bezet (Foto Weltbild) WASHINGTON, 21 September (D.N.B.) Ten aanzien van de in de Amerikaansche dagbladen uitgesproken vermoedens betref fende voortdurende besprekingen tusschen Cordell Huil, den Engelschen ambassadeur Lothian en den Australischen gezant, heeft de minister van buitenlandsche zaken, IIull verklaard, dat men bij deze besprekingen alle internationale problemen behandelde voor zoo ver de drie landen daarbij betrok ken zijn. Hij legde er den nadruk op, dat men tot dusverre nog niet was overgegaan tot fonneele onderhandelingen. Huil gaf toe, dat de kwestie van het gebruik van het vlootsteunpunt Singapore door de Ameri kaansche vloot bij de bespreking te berde is gebracht. Engelsche vliegers hebben gisternacht in het gebied der stad Heidelberg opnieuw op woonwijken bommen neergeworpen. In Hei delberg zijn wijd en zijd geen militaire doe len te vinden. De stad is in de wereld bekend als plaats der wetenschap en van historische herinne ringen. Daarom is het Duitsche volk over het bericht, dat Engelsche vliegers op de stad bommen hebben geworpen, waarbij voorna melijk de arbeiderswijk v. Heidelberg. Pfaf- fengund, zwaar getroffen werd, zeer verbol gen. Een van de arbeiderwoningen werd to taal vernield. Van het hierin wonende gezin werden de kostwinner, alsmede dochter en zoon gedood. Andere brisantbommen, die in de naaste omgeving van Heidelberg werden neerge worpen, doodden een kind van veertien jaar en veroorzaakten bij verscheidene personen zware verwondingen. Verder wierpen Engelsche vliegers tal rijke bommen in de onmiddellijke omgeving van het kasteel bij Bruchsal. De onderhandelingen in Hanoi. De mededeelingen volgens welke de on derhandelingen tusschen den gouverneur- generaal van Indochina en een Japansche delegatie in Hanoi geleid hebben tot het slui ten van een overeenkomst over Indochina, worden tot dusverre in het Fransche mi nisterie van buitenlandsche zaken niet be vestigd. In welingelichte kringen van Vi- chy legt men er den nadruk op, dat de Ja pansche en ook de Fransche regeering be lang hebben bij bespoediging der onderhan delingen. Men laat echter doorschemeren, dat- er in zooverre moeilijkheden zijn opge doken, dat de door Japan in Hanoi naar vo ren gebrachte eischen uitgaan boven de te voren in Tokio getroffen principieele rege ling. De vacature Kooiman. In de vacature in de Provinciale Staten van Noord-Holland, ontstaan door het overlijden van den heer D. Kooiman, is benoemd ver klaard de heer D .A. I-'lentrop te Zaandam. De in Gibraltar gestationneerde Engelsche vloot, die ongeveer 14 dagen geleden naai de Middellandsche Zee was uitgeloopen, is tot dusverre niet op haar steunpunt terug gekeerd. ZIJN 49STE LUCHTOVERWINNING BEHAALD. De bekende Duitsche gevechtsvlieger Ma joor Moelders, heeft bij de luchtgevechten, die op 20 September boven Zuid Engeland zijn geleverd, zijn 49ste luchtoverwinning kunnen behalen. Het onder hem staande es kader heeft thans 500 luchtoverwinningen behaald. SPAANSCHE KINDEREN UIT FRANK RIJK TERUGGEKEERD. Te Bilbao zijn 31 Spaansche kinderen uit Frankrijk aangekomen, waarheen zij tijdens den Spaanschen burgeroorlog door de sepa ratisten waren vervoerd. SPAANSCHE VISCHTREILER VERGAAN. Zeventien opvarenden verdronken. In La Coruna is een Spaansche vischtrei- ler binnengeloopen, die den eenigen over levende aan boord had van den Spaanschen vischtreiler Almirante. wglke kortelings in den storm is vergaan. Zeventien opvaren den zijn daarbij verdronken. Een vlotte verkoop. Het grootste verschil bij verleden week lag vermoedelijk in de aanvoer, die van circa 85.000 kg op ongeveer 76.000 niet eens zoo heel belangrijk daalde. Het verloop van de markt zelf was nage noeg onveranderd. De hoogste prijs bedroeg f 33.75. de maximumprijs voor de allerfijn ste kwaliteit. Veel ging vervolgens voor f 32.25. Het gerucht wil, dat van deze maximum prijs wordt afgeweken. Intusschen vernamen we niet, dat de talrijke controleurs, die op de markt aanwezig waren, overtredingen vermochten vast te stellen en onder deze omstandigheden is het moeilijk om te zeg gen. dat de geruchten op'waarheid gegrond zijn. De verkoop was overigens zeer vlot. Er werd verkocht „bij de gunst", zooals we het hier en daar hoorden uitdrukken. De koop man, die de bijzondere voorkeur genoot van den markter, werd bevoorrecht met de par tij. Dat onder zulke omstandigheden topno- teeringen worden gemaakt, spreekt wel bijna vanzelf. De eenige rem daarbij is het feit. dat de partij straks misschien zal worden nagekeurd door een regeeringskeurmeester en dat. zoo deze laatste lager taxeert, de kaas tegen lagere prijs aan de regeering moet worden afgegeven. Naar men ons meedeelde moet, ten einde de regeeringskeurmeesters de noodige gelegenheid te geven tot keuren, de kaas gedurende veertien dagen bij den handelaar ter beschikking blijven staan. Zonder dit risico zou stellig alle kaas ge makkelijk tegen den maximumprijs van de hand zijn gegaan. SCHAGEN Officieel niets bekend. Ten aanzien van de in de pers opgedoken beweringen, volgens welke Engeland dertig oude koopvaardijschepen van de Noord-Ame rikaansche scheepvaart-autoriteiten wil koo- pen, heeft staatssecretaris Huil verklaard, dat hem daarover niets bekend is. Hetzelf de zeide hij over de vermoedens, volgens welke de Vereenigde Staten toestemming zouden willen geven tot opleiding van Ca- nadeesche piloten in de zuidelijke staten der V. Sv Naar de Tel. verneemt is hij be schikking van den Rijkscommissaris de kolonel der marechaussee, A. W. de Koningh, thans inspecteur der marechaussee, benoemd tot inspec teur-generaal der Nederlandsche po litie. Voorloopig zal kolonel De Ko ningh die vroeger commandant der marechaussee in Den Bosch was, de functie van inspecteur der mare chaussee blijven waarnemen. Kolonel De Koningh genoot zijn militaire opleiding aan de Militaire Academie te Breda. Hij werd op 19 Juli 1907 benoemd tot 2en luitenant der infanterie. Na op 19 Juli 1911 bevorderd te ziin tot 1stpn luite nant, werd hij in 1916 overgeplaatst bij het Regiment Grenadiers en Jagers te 's-Gra- venhage. In 1919 is hij bij de oprichting van het korps Politietroepen naar dat korps overgegaan, waarna in 1924 hij bii de Mare chaussee districtscommandant te Zwolle werd. In 1927 volgde zijn benoeming tot di strictscommandant te Assen, waarna hij op 1 November 1934 bevorderd werd tot majoor- commandant der 1'ste divisie .van de Ma rechaussee te 's-Hertogonbosch. Op 1 Maart 1938 werd hii bevorderd tot luit.-kolonel en op 1 Mei 1940 bevorderd tot kolonel-inspeel teur van het wapen der Marechaussee. ZONDAG 22 SEPTEMBER. NED. HERV. GEMEENTE DEN HELDER. Nieuwe Kerk. geen dienst. Westerkerk (Helden der Zee-plein), vooral. 10.30 uur,. Ds H. A. Enklaar. Tot de 1ste klasse, cursusjaar 19401941 van de Rijkslandboulvwinterschool, alhier, werden de volgende leerlingen toegelaten. D. P. Bakker, Ede; G. C. v. Balen Blanken, Anna Paulowna; K. Brak, Barsingerhorn; C. Bood, Schagerbrug; J. P. Bos, Oudorp; H. B. Bouman, Middenmeer; J. G. Bruin, Burger- brug; G. Dam, Dirkshorn; J. Feitsma, Mid denmeer; S. G. Frankfort. Alkmaar; G» Geertsema, Kolhorn; W. de Geus, Stompeto- ren; K. Gootjes, Schagen; J. Groot, Oude Niedorp; P. S. J. Groot, Den Helder; J. J. v. Hellemond, Hilversum; A. Homan, Sloot- dorp; N. Hoogendoorn, Slootdorp; A. Hoog land, Wieringerwerf; C. W. Hoogschagen, Anna Paulowna; G. M. Hoornsman, Juliana- dohrp; K. Iwena, Middenmeer; J. de Jager, Alkmaar; H Klazinga. Wieringerwerf; W. J. .Tannes, Barsingerhorn; C. Kieft, Oudorp; L. Kielstra, Wieringerwerf; C. W, Kistema- ker. Den Helder; Th. P. J. Knook. Houtrak- polder; S J. Koster, Bobeldijk; A. P. Kra mer, Burgerbrug: D. Kwantes. Purmer; H. J. Leber, F.ierland. Texel; W. Luinenhurg, Sloot dorp; P. Lont. Wieringen; P. Muntjewerf. Krommenie: J. Nieboer, Wieringerwerf: Z. Oostenburg, Middenmeer; D. Otjes, Grosthui zen: J. P. E. Ott, Hoorn; W. Pijner. Alkmaar P. H. Riepman. Medemhlik; K. M. Spaan. Heerhugowaard: N. F. Spaan, St. Pancras; C. Spaans. Wieringerwaard; A. Torenvlied. Heiloo: Ti. Veenstra,"Wieringerwerf; H. v. d. Zaag, Slootdorp. Na gedaan examen toegelaten tot de 2e klasse: J. Dros te Eierland, Texel en M. J. Roeper te Oorksdorp, Texel. De 2e klasse zal aanvangen met 41 leer lingen en 1 toehoorder. De lessen zullen aanvangen 25 September 1940. DE NAJAARS FOKVEETENTOON- STELLING. De huidige distributieregeling maakt het niet mogelijk vet rundvee op de eerstkomen de tentoonstelling te exposeeren. Deze af- deeling heeft men dan ook afgevoerd. Wel kunnen worden ingezonden vette schapen, fokschapen en fokvarkens. Er is nog bij Trapman N.V. gelegenheid tot aangifte tot Dinsdag 1 October. De zitting voor de aan gifte wordt gehouden op 26 September bij den heer C. Boontjes, 's morgens van 11 tot 11.30 uur. W1EBI BURGERLIJKE STAND 14 t.m. 20 Sep Geboren: Maria Gezina, dochter F. A. de Greef en van M. J. Heiken; Cornelis, zoon van J. Klein en van A. Lina Johanna Emilië. dochter van G. Bouman en van E. M. vón Hofen; Harm, dochter van H. Hamstra en" v Crans. Ondertrouwd: P. Kuipers met W. Kc H. de Vet met P. de Boer. Gehuwd: J. Martens met R. van Dijk Overleden J. Krommedam, 80 jaar. RIJKSPOLITIE. Ter versterking van de Rijkspolitie in ze gemeente is alhier gestationeerd de C. Verberk van Rotterdam. BRANDSTOFFENDISTRIBUTIE. Om ook de in zorg zijnde werkloozen huwden en ongehuwden, kostwinners, mede zij, die steun voor alleenwonende vangen, in de gelegenheid te stellen o 20% van hun wintervoorrraad kolen 1939-1940 in te slaan, zal aan hen, indi over één of meer weken' van de i} September in de steunregeling waren nomen of in werkverruiming ware plaatst eèn kolenbon worden uitgerei*v J waarde van f 5.75, zijnde ongeveer 20% va. hetgeen in 1939-40 als bijslag werd verleend. Ook alleenwonende werklozen, die in Se tember in zorg waren, krijgen een zoodan ge bon. Deze bedraagt f 2.85. KEURING VAN WAREN. Door de Keuringsdienst van Waren t Alkmaar werden in 1939 te Wieringen 13 winkels bezocht, t.w. 2 opslagplaatsen, 2, melkverkoopersbedrijven, 7 melkvgehoudersi 31 bakkerijen. 16 maal werd er aanleiding gevonden de gemonsterde artikelen af t« keuren. Totaal werden er 214 monsters gel nomen, waarvan 155 van melk. Er werden 94 straat- en winkelmonsters genomen va melk. Het gemiddeld vetgehalte' bedroeg 3.3 De gemiddelde vetvrije droogrest 8.5%. I drie gevallen bleef het vetgehalte b°nede 2.75%. Vuil werd in deze monsters niet ga, constateerd. In 6 gevallen bleek uierziekt aanwezig te zijn geweest. 61 monsters wer den genomen in stal of weide of afleverings plaatsen. Van de 155 onderzochte melkmonsters, g~ nomen bij melkverkoopers, was er 9 ma aanleiding voor afkeuring. Vuil- en water- toevoeging kwam niet voor. 3 maal bleek er te weinig vet te zijn in de droogrest. lx: bleken streptococcen aanwezig te zijn. E werd eenmaal verbaliseerd wegens verkoo van brood met te weinig melkbestanddeelen. ANNA PAVLOWNJf LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: J. C. BreusekerRaat en zc van Den Helder, Vroondwarsstraat 2; B. Bruin van Harenkarspel, Tuitjenhorn 16; J. Slabbekoorn van Amersfoort, Gr. Naclrt, tegaalstraat 18; mej. M. van 't Oever van Zijp E 100; Joh. van Dam van Voorhout, En- gelschelaan 29; A. Bakker en gezin van Den Helder, Langestraat 63; mej. M. W. H. Preij- de, van Bergen N.H., Loudelsweg 20; mej. J. M. C. Baas van Apeldoorn, Brinkhorstweg 3.' Vertrokken: D. Haverkorn naar Utret Koningstraat 19; mej. M. van der Wal n Smallinggeland, Oudega B 40; Ch. J. Jan naar Megen N.B.; Th. H. Jelierse en g« naar Hillegom, Meerdorpstraat 65; H. M„., er nar WeststellingwerfWolvega, Iepen-»"4 laan 19; M. G. Zuidijk naar Wageningen, Keijenbergscheweg 20. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Nelly, dochter van J. C. Cornelis sen en K. Nett; Annie Jacoba, dochter vs P. van Teulingen en V. Bakker; LiëuwèJ van M. de Vries en G. Broekema; Maria J hanna, dochter van C. H. van den Berg A. C. Veul; Reijer, zoon van Joh. Meeldijk K. M. Vader; Geertruida Catharina, docht van Joh. Berbec en E. C. Schilder; Marcel Theodorus, zoon van Th. C. Weijers en Joh. Pijnacker; Hendrik Willem, zoon vt H. W Kok en W. Kramer, Franciscus Ant nius Martinus, zoon van F. Hogervorst Joh. M. Jelierse. Ondertrouwd: J. Bouma en A. Koelemr~«- G. Zeeman en S. Haanstra; K. de Vries Chr. Jac Waiboer. Overleden: S. Weijers, oud 25 .jaar; l Vlaar, oud 87 jaar; G. Blom-Kiers, oud 2 jaar; J. de Wit, oud 72 jaar; M. Bekendam- Rotgans, oud 63 jaar. POLITIE Gevonden: Boodschappenmand, sleutel. Verloren: Belastingplaatje, zakje met ri armband en horloge. ALKMAAR, 20 Sept. Aardappelen 3.80—4.60 andijvie 1 001.90; appelen 38, augurken 2.50—22.50, bloem kool I 1217, bleomkool II 510, bieten 2— 3.80. druiven 1224, gele kool 3.804.80, groene kool 2.905.20, kropsla 13. knolsel- derie 24, komkommers 2.40—5.80, meloe- nen 624; peren 311.50; prei 3.805.00; peterselie 0.501.20; perziken 1.504.50; pos telein 0.300.40; pruimen 410; roode kool 2.505.60; selderie 0.501.20; spinazie 0.40 1.21; spruiten 9; snijboonen 5.1016.50; en kele spercieboonen 3—7; dubbele id. 3.50— 6.'5(V tomaten 2.60—7.50; uien 2.605.20; witte kool 2.80; wortelen 2; wortelen 3.506.50. ALKMAAR, 20 Sept. Aangevoerd 4 stapels zijnde 75.000 Kg. Fa- briekskaas kleine f 33.75; boerenkaas kleine f 32.25; Handel goed. NOORDSCHARWOUDE, 21 Sept. Schotsche muizen 3.60; Bevel. 44.30; groo ten 310380; bl. eigenheimers 480530; drie- j lingen 180310; uien 4430; drielingen 4 grove 420450; gele nep 4410; peen 210 230; kleine, peen 1120; kroten 2260; roo- f de kool 370—940; witte kool 250260; gele kool 450—640; BROEK OP LANGF.NDTJK, 21 Sept 10400 kg. aardappelen, schotsche muizen 420 —430: eigenheimers 460; bi. dito 410—520 drielingen 230—240: uien 4440; zilveruie 4430: stek 110120: drielingen 4410; zi vernep 7; 2600 kg. peen 1240; 7550 kg. spf cieboonen 93012.50 150 snijboonen 980 75 kg. kroten 120—3; 400 rammenas 3.50

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3