Ingezonden Abonneert li op dit blad De Nederlandsche Unie K^UIDSWOOTOIRMP k prebihbettrtün Op honk terug Ons tijdelijk adres ïlieuuM uil Uaè Toestand van de Herv* Gemeente Er is gewoon Krentenbrood en er is Krentenbrood van Krigee v. Galenstraat 71 Prijzen 60, 45 en 30 cent Uit het politie-rapport Correspondentie Uitslag publieke verkooping Burgerlijke Stand van Texel Vertrokken personen Ingekomen personen Visschcrij Men schrijft ons: Na het bombardement van Den Helder op 24 Juni zyn de meeste gemeenteleden uit de stad vertrokken, vooral naar de omliggende dorpen. De beide predikanten evacueerden resp. naar Schagen en Valkoog, van waaruit zij echter geregeld de kerkdiensten te Den Helder bleven waarnemen voor een gemiddeld gehoor van 20 menschen en in den Iood de weekdagen het herderlijke werk verrichten, dat er nog te doen bleef. De zieken waren voor een groot deel onder- gebracht in de Ziekenhuiz&h te Alkmaar en de Diaconie heeft gezorgd, dat de ouden van da- gen uit haar Diaconiehuis werden onderge' bracht in het gastvrije Weeshuis der Herv Gem. te Schaden en in het gebouw „Avond rust", voor welke gastvrijheid aan de Diaconie van Schagen groote erkentelijkheid verschui digd is, Aan de Nieuwe Kerk is een schade toege bracht welker kosten geraamd worden op 3.000.De Westerkerk is intact gebleven. Toen er in de kerkdienst van 25 Augustus, te Den Helder weer een zeventig menschen aanwezig waren, heeft de Kerkeraad op 31 Augustus vergaderd en besloten, dat de pre dikanten half September zouden terugkeeren in hun gemeente om het winterwerk voor te bereiden en te hervatten HIJ HAD NOG EEN PAAR WEKEN TEGOED. Door de politie werd een persoon aangehou den, tegen wien door den Officier van Justi tie een bevel tot inhechtenisneming was uit gevaardigd. De man had namelijk nog 15 da gen cellulair tegoed. Hij is naar Alkmaar overgebracht. MINDERJARIGE OP HET SLECHTE PAD. Door de Rijksveldwacht te Wieringen wer den naar hier overgebracht twee minder jarigen, die zoowel op Wieringen als in Den Helder zich schuldig gemaakt hadden aan diefstallen. Een onderzoek is ingesteld. WINKELDIEF. Tegen iemand werd nog proces-verbaal op gemaakt terzake het ontvreemden van di verse winkelgoederen. TIMMERGEREEDSCHAP VERDWENEN. Iemand deed bij de politie aangifte, dat ten Zijnen nadeele verschillende timmergereed schappen uit zijn' woning waren verdwenen. Hierna wordt een onderzoek ingesteld. HET FIETSEN-RAPPORT. Het fietsen-rapport van gisteren was weer niet blanco! Een rijwiel was spoorloos ver dwenen voor een café aan dè Zuidstraat, tèr- wijl een ander stadgenoot z'n nood kwam kla gen naar aanleiding van het feit, dat zijn kar retje voor een perceel aan den Kanaalwèg verdwenen was. Verzekert Uw fiets voor 3 gulden per jaar Bij diefstal krijgt U een nieuwe terug. K. KOS, Koningstraat 76. r Gewest Noord-Holland. Na de eerste oproep van het Driemanschap van de Nederlandsche Unie, welke een ruimen weerklank vond over geheel Nederland, is een schijhbare pauze ingetreden, waarin echter niet werd stilgezeten. Met man en macht werd aan het Centraal Secretariaat te Den Haag gewerkt om een landelijke organisatie voor te bereiden. Thans is in alle provinciën des lands een Gewestelijk Secretariaat opgericht, van waar uit met de organisatie van dé nóodige Plaat selijke Comité's voor een intensieve propa- ganda en ledenwerving een a'ahvang is gé- maakt. Zoo is voor het Gewest Noord-Holland een Gewestelijk Secretariaat geopend op Kruis straat 25 (telef. 13945) te Haarlem. Midden in deze drukke winkelstraat wappert de Ne derlandsche Vlag. Tallooze menschen bekijken de wapenschilden van -Noord-Holland en van de stad Haarlem, welke de aandacht der voor bijgangers trekken. In het programma van de Nederlandsche Unie is opgenomen, dat gestreefd zal worden naar de bescherming en de ontwikkeling van het volkseigen in de gewesten. Wat ligt dan meer voor de .hand dan dat de Nederlandse e Unie allereerst de gelegenheid biedt kennis te nemen van het wapen van zijn eigen provin cie en van z(jn eigen stad. Dan is er nog te bezichtigen de foto van het Driemanschap, van de drie mannen, die in deze zware stonde onzer Vaderlandsche ge schiedenis het Nederlandsche volk zijn histo- rischen moed wist te hergeven. Vanuit Haarlem, de oude Bavo-stad, wordt reeds een grootsche propaganda-actie onder nomen door de Nederlandsche Unie naar alle steden en dorpen van Noord-Holland In iedere gemeente van Noord-Holland zal binnenkort op het Plaatselijk Bureau van De Nederlandsche Unie, de Nederlandsche vlag wapperen om aan de inwoners e u tijding te verkondigen, dat de Nederlandsche Unie overal haar intrede heeft gedaan en op waarlijk Nederlandsche wijze zal streven naar de bevestiging en de verstrekking der vo - eenheid op staatkundig, cultureel en sociaal- economisch gebied. „„„„„f Daar waar de Nederlandsche vlag wappert, zaf er gelegenheid zijn zich aan te sluiten bij de Nederlandsche Unie en zich te voorzien van het insigne van de Nederlandsche Unie, den gouden Nederlandschen Leeuw. Ieder lid van de Nederlandsche Unie zal eerst dan zijn Vaderlandsche plicht in dezen somberen tijd hebben vervuld, wanneer hij al zijn plaatsgenootep zal hebben overtuigd van de noodzaak tot aansluiting bij de Nederland sche Unie, om daardoor te komen tot een hecht en eensgezind Nederland, dat de stor men van dezen tijd zal weten te weerstaan en dat vernieuwd en herboren eeii waardige plaats zal kunnen innemen in een nieuw en vredig Europa. Van nu af zal voor geheel Noord-Holland het parool moeten gelden: het behoud van het Vaderland is gelegen in de Nederlandsche Unie. Houdt U niet afzijdig. Gij draagt thans de verantwoording voor het nageslacht, waar aan Gij het Vaderland ongerept zal moeten overdragen. Daarom: sluit U aan bij de Ne derlandsche Unie. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redact!* Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Den Helder, 19 Sept. 1940. Du choc des opinions jaillit la verité. (Door de wrijving der gedachten komt de waarehid voort). Wellicht was ik met het geschatte getal der teruggekeerde Helderschen in de naaste toe komst wat aan den lagen kant. Ik wil royaal zijn. En zal aannemen, dat de redactie gelijk heeft met een aantal van pl.m. 10.000 personen, dat voorloopig minder in Den Helder zal wonen. Maar dan kan een kind toch nog begrijpen, dat er minder win keliers een bestaan kunnen vinden dan vóór 24 Juni. Vooral als men weet, dat het distri butie-apparaat hier (zoowel als elders in den lande) reeds overbezet was. Maatschappelijk Hulpbetoon, commissie B. steun en andere corporaties zouden geen moeite hebben met het geven van flinke rijen adressen van gesteunden. En waar het hier gaat om een groot deel van menschelijk geluk of ongeluk mag noch een stadsbestuur, noch een redactie licht vaardig over deze quaestie heenstappen. Doch laat men zich geen zorgen maken. Neemt u van m(j aan, dat een eenigszins behoorlijk distribuant een goede speurzin heeft en dat hij er spoedig bij is als er wat te bediener! en te verdienen valt. Het voorbeeld der bloemisten blijf ik frap pant noemen; het spitsvondigheidje van de redactie ten spijt. Red., het zal U toch bekend z(jn, dat bloemenzaken niet bestaan van het leveren van een paar bloemetjes op tafel, doerf van het leveren van bruidsbouquetten, graf bloemen, tafelversieringen en verjaars- en ver lovingsbloemstukken, die men niet uit eigen tuin pleegt te plukken. Voor 7 van de 8 bloe misten blijkt voor dit werk door 't vertrek van een koopkrachtig deel van het publiek geen plaats volgens een mij gedane betrouw bare mededeeling van een der belanghebben den. Meent niet, dat ik geen groote waardeering zou hebben voor de energie van het gemeente bestuur of voor de volharding, van de Helder- sche Courant om steeds de Heldersche belan gen voor te. staan. Doch ik richtte mij tegen een zekere eenzijdigheid. Want over de door m(j belichte kant van het vestigingsvraagstuk had ik hier nooit iets gelezen. En ook deze keerzijde -der medaille is niet minder waar- Overigens hoop ik, dat het streven der beide bovengenoemde instanties zoo spoedig mogelijk met volledig succes zal bekroond worden en eigenlijk heb ik *de overtuiging, dat dit zoo zahszijn. U, redactie, dankend voor uw plaatsruimte, P. H. S. Wjj geven den heer S. nog gaarne gelegen heid zijn hart te luchten. Wij hebben echter ons standpunt nu al meerdere malen uiteen gezet, zoodat we op het ingezondene van den heer S. niet verder zullen ignaan. Alleen nog dit; wanneer de slotzin den heer S. ernst is, laat het bestuur van de Middenstandsvereen. Den Helder dan zelf het goede voorbeeld geven en Den Helder weer als woonplaats kiezen. Het is toch wel inconsequent en het doet niet prettig aan, dat niet één van de bestuursleden van deze vereeniging nog terugkeerde naar Den Helder. Die terugkeer had men toch vooral daar als een noodzakelijkheid moeten voelen vóór de eigen bestaansmogelijkheid en die van zijn leden. Red. Heldersche Crt. Wij ontvingen van een abonné, den heer C. J. L., nog een ingezonden stuk, waarin hij pleit voor het vroege sluitingsuur van de zaken in verband met het personeel, dat overdag uren achter de toonbank staat. Wij hebben deze zaak nu van verschillende kanten doen belichten en sluiten de discussie hierover. Red. Heldersche Crt. lAxeJUcfi tüeuuu Door Notaris Mulder werd gisterenmorgen in Hotel ,,De Zwaan", ten verzoeke van de erven W. Bakker Mz. publiek verkocht de hofstede „De Kapberg" met diverse perceelen bouw- en weiland. Kooper perceel 1, de boerderij met 1.30 ha land, de heer Joh. Bremer, voor 3600. Kooper perceel 2 en 3, Oostelijk en Westelijk Paardenweidje, groot 0.63 en 0.50.80 ha, de heer K. Pen, voor 2360. Koopers perceel 4, „Mierenhol", 2.11.00 ha, de heer M. Veeger, voor 3500; perceel 5, „Driekant", 1.28.70 ha, de heer Jb. Hooge- bosch, voor 2100; perceel 7, „Grafelijk Bosch", 1.34.20 ha, de heer M. Koorn, voor 1970; perceel 8, „Vlasveld", 1.14.00 ha, „Lage Wort", 1.30.00 ha en „Mosterdland", 2.15.20 ha, voor 11.600, de heer Joh. Bremer. Deze laatste drie perceelen werden met de boerderij „De Nieuwe Kapberg" 400 boven den inzet afgemijnd. Verder werd nog geveild een schuur met perceeltje grond van den heer Sijbr. C. Eel- man, gelegen a. d. Oranjesingel, groot 1.30 are. Dit werd opgehouden voor 480. van 14 t/m 20 Sept. 1940. GEBOREN: Dirk Anne, z.v. F. Terpstra en M. Wielink. Frederik Pieter, z.v. M. Koorn en H. Vermeulen. Simon Cornelis, z.v. M. Koorn en H. M. Vermeulen. Pieternella Johanna, d.v. L. de Waard en G. J. Dalenberg. Marinus Ge- rard, z.v. F. van Schalk en J. Kalis. Irene Juliana, d.v. A. de Blieck en G. Vaandering. GETROUWD: Pieter de Jong en Marretje Koorn. Pieter Johan Vermeulen en Klazina- Tetje Lips. OVERLEDEN: Simon Cornelis Koorn, oud twee dagen. POLITIE. Gevonden: een gebr. damesvestje, een alpino, een rijwielslot, een ceintuur, een por- temonnaie, een rozenkrans. Verticaal: 1 Leerstuk. 2 Vergelding. 3 Britsch mandaatgebied 4 Meisjesnaam. 5 Plaatsvervangend gezagdrager. 6 Afkorting voor Adriaan. 7 Soort walviseh. 8 Legendarisch monster. 9 Overtreffende trap van zeker bijv. naamw. 11 Klein zoogdier. 13 Ophitsen. 15 Vlaktemaat. 17 Ontkenning. 20 Zeer. 21 Te der. 22 Platvisch. 23 Telwoord. 24 Zwemvogel. 25 Plaats in Gelderland. 26 Wild paard. 28 Versterkte plaats. 29 Marterachtig roofdier. 30 Flets, verschoten. 33 Schors, 35 Plaats in Gelder land. 36 Strijk- of blaas instrument. 38 Rivier in Italië. Horizontaal: 1 Tirannie. 9 Dosis alcoholische drank. 10 Golf. 12 Gelijkmatig. 14 Langzaam. 16 Vaartuig. 17 Ned. religieuse vereeniging. 18 Wat echt, wezen lijk is. 19 Deel van een boom. 20 Achting, aanzien. 21 Krachtwerktuig. 22 Iemand die niet opschiet. 24 Macht, heerschappij. 27 Europeaan. 28 Verzekering door den Staat (Initialen). 31 Lichaamsorgaan. 32 Vrucht. 33 Letter van het Grieksche alfabet. 34 Vogelbek. 36 Genoeg. 37 Br. Indische munt. 38 Kleurstift. 39 Religieus voorwerp. Oplossing van 14 September: r 1 r.antander; 2 Aanloop; 3 Wemelen; 4 Ren vooi; 5 Ellecom; 6 Emancipatie; 7 Margine; 8 Talon; 9 Enternet; 10 Iridium; 11 Nako meling; 12 Toffee; 13 Erasmus; 14 Evolutie; 15 Wegedoorn; 16 Knechten; 17 Instede. „Ik weet niet meer, was 't leven goed of slecht". De prijs werd gewonnen door: J. H. DITO, Johan Messchaertstraat 24 d, Hoorn. Den Jan Wijker, van Waalderstraat 47, Burg naar Zijpe, 't Zand K 33. Neeltje Kuijnen en Jacob Krijnen, van E 77, naar Brummen Halle 1951. J. G. van Hemert, van H 135 naar Delft, Orangeplantage. W. A. -Alleman, van H 131 naar Roosen daal en Nispen. Antonia A. van, der Starre, van B 185, naar Naarden, Regenboógstraat 12. W. A. Pietersén, van De Mok H 131 naar 's-Gravenhage, De Genestetlaan 162. A. P. van Dorsser, van K 63 naar 's-Gra venhage, Vondelstraat 176. W. J. H. Mulder, van Julianastraat 3, Den Burg. naar Amsterdam, Nic. Witsenkade 27. Johanna J. Th. M, van Oijen, van Binnen- burg 13, Den Burg naar Warnel B, Zand straat 291. Wilhelmina Boon, van Den Burg, Kooger- weg 15, naar Dordrecht, Hdllincolm 3. H. Nieuwenhuizen en echtgen. van Juliana straat 8 naar Velsen, Santpoort, Velsenbroek- straat 14. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, v.m. 10 u., Ds, Visser. Oosterend, v.m. 10.30 u., Ds. Kok. Den Hoorn, v.m. 10.30 Ds. Wesseldijk. De Cocksdorp, v.m. 10.30 u„ Ds. Salm. Coll. v. h. Fonds van Noodlijdende kerken en personen. De Koog, v.m. 10 u., Da. v. t. Hooft. Oudeschild, v.m. x u., Ds. Tinholt. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg, v.m. 10.30 u., Ds. Gorter. Avondmaal. Oosterend, n.m. 2.30 u., Ds. Gorter. Geref. Kerk. Den Burg (Gebouw Fanfare), v.m, geen dienst N.m. 4.00 Cand. Wouda. Oosterend, v.m. 10 u., Ds. v. d. Leer. H. Avondmaal. Oosterend, nm. 3 u., Ds. v. d. Leer. Geref. Kerk H. V. Oosterend v.m. 10.30 en n.m, 3.30 De heer v. d. Plas van Amsterdam. LEGER DES HEILS. Zondag. 7.30 v.m. Bidstond. 10.00 v.m. Heiligingsdienst. 3.30 n.m. Verlossingsbijeenkomst. Dinsdag. 8 uur Soldatensamenkomst. Donderdag. 8 uur: Heiligingsdienst. Leiders: Kapt. D. Pieters en Luit. Th. Plomp. Schetsen uit het Buitenveld Op dezen dag steken wij de bazuin der vreugde......! Deze dag wordt met gulden letters in de annalen onzer familie opgeteekend. Het is de dag der grootste vreugde sedert lange, lange tijden. Inderdaad! een zéér bijzondere dag! En toch was daar óók droefenis, en een tikje melancholie, aan dien dag van het defi nitieve afscheid verbonden. Daar was, aller eerst dan, het afscheid van de goede boeren- menschen, die ons zoo lang en zoo voortref felijk huisvestten, toen we met ons nat geregende koffertje spullen en een volmaakt ledige maag, om onderdak waagden aan te kloppen. Èn dat onderdak subtetelijk kre gen. Zonder ook maar één woord van protest. En nu wij heengingen gisteren, toen werd daar een compleet afscheids-feest in elkaar gedraaid. Toen stroomden de vette ham, en de smeerworst, de „boontjes-op-sap" en de reeds lang geleden gehamsterde bittere cho colade de tafel af. De boer dronk en de boerin dronk en wij dronken. Wij hebben eeuwige broederschap gedronken en elkander duurzame vriendschap gezworen. Toen het 11 uur was 's avonds, wa ren de „boontjes" en de „boerenjongens" op en stonden wij met tranen in d' oogen van weggeslikte weemoed op. Om voor het laatste te gaan slapen ln de schuur, die ons zoo lang geherbergd had. Waarin wij hadden geluisterd naar ronkende vliegmachines en snuivend vee. En waarin wij de geuren van het land "rooken, iederen nacht weer. De morgen daarna was het een verdronken wereld, die zich aan den nacht poogde te ont trekken. Het water vloeide uit den hemel en verjoeg de laatste herinnering aan het pret tig afscheidsfeest van den avond daarvóór. Zoo baggerden we perron-waarts: nog één maal spatte slik en slijK in onze broekspijpen, nog éénmaal lieten we ons aanleunen dat de polderwlnd ons het water in den nek deed 1 stroomen, nog eenmaal zetten we ons, steu nend en kermend, in tegen den bulderenden wind. Nat en huiverend, verkild tot op het gebeente, zaten we weer in den vroegtrein. Met de vele onvriendelijke en weinig vriende lijke gezichten. Met menschen, waaruit de damp sloeg, omdat ze o o k doorweekt waren. Die rookten in niet-rookwagons, en die al die andere onwelvoegelijkheden pleegden, dje een goede 1000 geëmigreerde vroeg-gangers zoo vroeg in den morgen (of laat in den nacht...?) zich nu eenmaal permitteeren. Daar was weemoed bij het eindelijk dan voorgoed betreden van onze oude woning. Ach ja... er moet veel gebeuren daar in dat oude huis; de tuin is een rimboe geworden en er zijn drie ruiten stukgegaan. Er hangen nog planken voor de vensters, zoodat het bin nen doet denken aan de chapel ardente. Het is er kil en de haard is uitgeslagen van het vocht. Het ruikt, boven en beneden, duf, en in de keuken zitten honderdduizend kleine schimmels. Maar dat alles zal in orde komen. De klok zal weer tikken en de kalender weer den goe den dag aanwijzen. De haard zal weer gloeien en de tuin beloopbaar zijn. De planken zullen buiten verdwijnen en de clivia en de cactus krijgen hun oude plaatsje op de vensterbank terug. Kortom: het huis zal weer levend worden na al deze maanden van verlatenheid. Het zal, in ieder opzicht, weer ons oude huis worden. Met dat verschil, dat wij onze bescheiden veste thans dubbel zullen waar- deeren in vergelijking met vroeger. En dan tenslotte; een woord van afscheid aan allen, die ons lief en dierbaar geworden z(jn in die maanden van heen en weer trek ken, en die wij zoo b(j tjjd en wijle in deze schetsen tert- tooneele gevoerd hebben. Dat zijn de conducteurs der N.S., die zoo vlijtig onze week-kaarten controleerden en ons meer dan eens wezen op overtredingen, die men van volwassenen niet mag verwach tenWij hebben veel op hen afgegeven, op den „dikke" en nóg meer op den „lange". Mag ik hen thans, namens vele trein-gasten, verzekeren dat alles wat hen verweten wordt, verweten werd en nog verweten zal worden in de toekomst, sans rancune is? Daar zjjn de aardige meisjes van den trein, die we niet meer zullen zien. De eenige bloe men in het herfstig mannen-gezelschap en die onze via dolorosa veelal deed zijn tot een tijdelijke weg der vreugde. Daar zijn de trein-grappenmakers, die ons meer dan eens moegelachen deden aankomen, onuitputtelijk als ze waren in het verzinnen van steeds weer andere gein en moppen. Daar zijn de bestellers in den „postwagen", die ons niet meer zullen ophjjschen in hun statie-coupé, daar zijn de uitbarstingen van den treinzanger Ab van Weelde, die ons meer malen letterlijk naar Schagen zóng, daar zijn de onvergetelijke en ongelooflijke verhalen van Piet den Prater, daar zijn En daar is onze „eigen" avond-coupé, die we zéér, zéér zullen missen. De-coupé-der-be kende-gezichten, van hen die elkander steeds opzochten en die als een soort magneet ons allen bijna iederen avond vereende. Wij zullen niet meer hangen aan de lippen van hem, die ons twee dagen geleden nog „glashard" vertelde, dat hij en z'n vriend in éénmaal een kalkoen van 14 pond, annex 3 flesschen wijn, een plumpudding en een paar kilo bitterballen verwerkt hadden. Waarop een ander coupégenoot, die niet wilde achter blijven, het verhaal opdischte, dat hjj, in den tijd dat hij nog over de zeeën zwalkte, in éénmaal 386 spreeuwen uit den mast haalde en die in gebraden toestand wist te verwer ken. Ja, al die verhalen van lekkernijen en spij zen, die bij voorkeur in den trein tusschen 6 en 7, de revue passeerden, en die ons „scheel- van-den-honger" deden thuiskomen, zullen we missen. En zoo zal er veel zijn, dat we noode gaan missen en ook veel, dat ons leven als „trek ker" minder prettig maakte. Geleerd hebben we veel. Veel van de vrij heid van het buitenveld en veel van de men schen, die daar in God's vrije natuur leven en waarvan we niets wisten. We hebben onzen kennissen-kring uitge breid tot in het oneindige en al worden we 80 jaar, dan nóg zullen we niet instaat zijn alle bezoeken af te leggen, die we beloofd heb ben Maar al komen we dan niet, in ons hart zal steeds een speciale en vriendelijke herin nering blijven leven aan die merkwaardige episode in 't Buitenveld. J. LENGERS, Westerkerk 323, Venhuizen, thans: Koningdwarsstraat 15, Den Helder. Antje Buys, H 96 van Den Helder, Molen straat 156. Albert Bekman Klein, Oudeschild 200 van Enschede, Van Riebeekstraat 54. F. Wilkers en gezin, E 17, van Alkmaar, Baamstraat 17. Petrus C. Witte, B 8, van Leiden, Hooge Rijndijk. J. Timmer, Den Burg, Westerweg 1, van Coevorden A.K., Singel 37. Maria E. Beerman, B 102, van Amsterdam, Vroondwarsstraat 44bis. Catharina Haakman, Den Burg, Schilder- eind 121, van Amsterdam, Spreeuwenpark 261. Tj. Alderlieste en gezin, K 63, van Rotter dam, Seinpad 37. Jacoba J. M. de Klaas, W 39, van 's-Gra venhage, Reindershout 80. Maria M. Wonzei, B 185, van Den Helder, H. W. Mesdagstraat 17. L. Leen en gezin, Oosterend, Peperstraat 60, van Den Helder. Urk, 17 September. Door 40 vaartuigen werd heden aan den Gem. Vischafslag alhier aangevoerd: 4450 pond kuilpaling, van 50 tot 250 pond per vaartuig, prijs 26 tot 29 ct. 500 pond lijn- of beugaal.. 28 tot 32 ct. 400 pond Fuikaal, 30 ct., 200 pond schieraal, 42 ct. 320 pond snoekbaars, 24—25 ct. en 80 pond baars, 812 ct., alles per pond. POLITIEKORPS UITGEBREID. De burgerwacht, die bestond uit 85 perso nen, is thans officieel opgeheven. In de plaats hiervan zjjn 6 personen als politie aangesteld, die een salaris genieten van 80 per maand. DE VUURTOREN. Waarschijnlijk door een constructiefout sprongen telkens de gebogen ruiten van den vuurtoren. Thans wordt onder leiding van den Rijks technicus Witlam de zaak grondig nage zien en door een eigen vinding van dezen mon teur de ruiten zoodanig bevestigd, dat sprin gen niet meer kan plaats hebben. Jammer is het, dat aan de landzijde de ruiten vervan gen worden door platen stort, zoodat het al oude vuurtorenlicht, met de vriendelijke stra len, niet meer over het eiland zal stralen. DS. TOLLENAAR AANSTAANDE ZONDAG TE URK. Ds. Tollenaar, Ger. predikant te Den Hel der, hoopt a.s. Zondag in de Ger. Kerk te Urk voor tc gaan in de prediking. Naar ons van bevoegde zijde werd verklaard, staat dit in verband met 't feit, dat er thans nog vele leden van de Ger. Kerk van Den Helder te Urk tijdelijk vertoeven. Om het contact met deze leden niet te verliezen, wordt deze prediking gehouden. ERNSTIG GEWOND. Tijdens het snijden van andijvie voor de in maak, werd het zoontje van den groenten- handelaar L. Visser ernstig gewond. Het ventje stak zijn hand onder het scherpe mes. Een der vingertopjes werd finaal afgesneden. De kleine is naar het Ziekenhuis te Enkhui zen vervoerd. VERBLIJDEND BERICHT. Gisteren kwam voor de visschers te Urk het verblijdend bericht bihnen, dat de aal- en palingvlsschertj weer tot 15 October mag worden uitgeoefend op de voormalige Zuider zee. Heden zijn dan ook de groote motorvaar tuigen weer met deze visscherjj begonnen. Nu de visscherij zelfs buiten de pieren op gar nalen levensgevaarlijk is, waren de viss"h"rs met dit bericht ten zeerste ingenomen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5