2000 Groote drukte bij de water- en lichtbedrijven De petroleum distributie LANDS WERVERS— jnë&S* f Jt/|jf f||| I 4 rpretrihbeurten 8000 Distributie-nieuws Zaterdag 21 September 1940 Tweede Blad MadiriLeuuM Dagelijks 150 tot 200 aansluitingen Het personeel kan zich legitimeeren Waarschuwing aan hen, die gas of een fornuis beziten ^efnoedm 3tonh, Burgerlijke Stand van Den Helder Extra toewijzingen voor zeep Met bussen verder Gekruide Amandel-Speculaas, COR KRIGEE, No. 887 staart „ins Blaue hinein' Geknipt ontwikkeld en opgehangen ©,e vu-zdlc Lu Sleiten en Xcmiodxem Lichtpunten voor winkeliers Winkeliers die vteeschwaren verkoopen Slagers Bonnenbeurs Bij de water- en lichtbedrijven wordt de laatste weken onder hoogspanning gewerkt. De stroom teruggekeerde stadgenooten vloeide over het kantoor van de Centrale Boekhou ding en dat van de Gasfabriek naar hun wo ningen terug. En de gasfitters draafden van het eene einde van de stad naar het andere, om hier weer een meter te plaatsen, daar voor een aansluiting te zorgen, elders een installatie aan te leggen, enz. Niet minder dan 150 tot 200 aansluitingen moeten per .dag verwerkt worden en men kan op zijn vingers natellen, dat men dus niet kan verwachten, wanneer men 's morgens om aansluiting verzoekt, dat er 's middags een fitter voor de deur staat. Het is ons bekend, uit verschillende mededeelingen', dat er volgende week op nieuw hond^ "+>d-enooten terugkeeren. Men doet verstandig bijtijds hiervan mededeeling te doen aan het kan toor van de Centrale Boekhouding, zoodat men straks geen dag, of meerdere dagen, zonder gas of licht moet zitten. Als men nu reeds zorgt, dat zijn huissleutel bjj de buren is of zoo noodig aan het kantoor van-de gasfabriek, dan kan het personeel bijtijds voor aansluiting zorgen. Wij maken onze stadgenooten er nog op attent, dat het personeel van de water- en lichtbedrijven voorzien is van een legitimatie, waarop een foto van d^i houder en de hand- teekening van den directeur van de water- en lichtbedrijven. Onbevoegden kunnen zich dus niet in uw woning begeven, als U even het legitimatiebewijs vraagt. Men wordt ook vooral gewaarschuwd zijn water en licht niet zelf aan te sluiten, omdat men daardoor voor het onaange name feit kan komen te staan, dat men water en stroom van zijn voorganger moet betalen. Laat eerst het personeel van de gasfabriek de zaken opnemen en heb dus een weinig geduld. Gelukkig hebben de meeste menschen wel een beetje geduld, maar er zijn helaas onder de cliënten van de gasfabriek ook ongeduldige gasten, die weinig begrip toonen van de moei lijkheden waarmee men bij dit bedrijf op het oogenblik worstelt. Overigens ziet dé directie dezen terug keer ook met genoegen, want het gebruik van gas, van stroom en van water was hard achteruit geloopen sedert het begin van den oorlog, maar vooral tengevolge van het bombardement van 2425 Juni. Wij ontvingen van den directeur eenige cijfers, die wel een zeer duidelijke taal spre ken. We doen daaruit een greep. In April van dit jaar werd er in onze gemeente 71104 m3 water gebruikt. In Mei kwam de kentering al, dat kwam niet in de eerste plaats door het vertrek van veel stadgenooten, maar door het herhaaldelijk aandringen op bezuiniging. In deze maand werd er ongeveer 6000 m3 minder gebruikt. S'terker werd deze teruggang echter in Juni. Tot 24 Juni, den dag dus voor het bombardement, werd er 41524 m3 gebruikt. Van 24 tot 30 Juni 12835. In den nacht van 24 op 2Ï» Juni werd 1600 m3 water gebruikt voor het blusschen van de branden in dien nacht. De groote terugslag komt flan in'Juni, waarin niet meer dan een 27000 m3 water gebruikt werd. Deze cijfers spreken sterker wanneer we ze leggen naast die van Juli van het vorig jaar, waarin onge veer 64000 m3 verbruikt werd. Augustus is vrijwel gelijk aan Juli, maar in September, als de Nieuwediepers weer naar hun haardsteden terugkeergn, zien we dat direct uitgedrukt in de stijging van het watergebruik. De tweede week van September werd al weer 10587 m3 gebruikt, tegen gemiddeld 7000 m3 in de weken daarvoor. Datzelfde verschijnsel zien we natuur lijk ook bij het gasverbruik. Dat liep in Het blijkt, dat verscheidene personen in Den Helder, die over een fornuis - en of gas beschikken, en die indertijd petroleum-bonnen toegewezen kregen, deze bonnen nog niet op hetdistri butiekantoor inleverden. JVIen verzoekt ons voor diegenen een ernstige waarschuwing te plaatsen. Zij zjjn verplicht deze bonnen terstond in te leveren, op straffe van gerechtelijke vervolging. Wjj adviseeren dit inleveren zoo snel mogelijk te doen geschieden in verband met het feit, dat dezer dagen de con trole hiervoor aanvangt. Juli en, Augustus met ongeveer 60 procent terug, in vergelijking met de cijfers van het vorig jaar. Voor de tweede week van September was het echter al geen 50 pro cent verschil meer met het vorig jaar. Voor ele'ctriciteit zijn de cijfers ongeveer hetzelfde. Men moet bij deze cijfers natuurlijk re kening houden met het feit, dat er geen straatverlichting is geweest en dat het percentage daardoordus wel wat ge drukt is. In een begeleidend schrijven zegt de direc teur van de water- en lichtbedrijven: Het spreekt vanzelf, dat we de oogen niet mogen sluiten voor den geweldigen achteruit gang van de finantieele opbrengst der bedrij ven over het jaar 1940, doch Den Helder heeft wel meer moeilijke jaren op finantieel gebied moeten doorworstelen, en heeft deze moeilijk heden nog steeds met succes kunnen over winnen. Naar wjj uit de beste bron vernemen is het aantal afschrijvingen uit het bevol kingsregister van onze gemeente, tot op dit oogenblik 8000 personen. Daarbij zjjn dus de marine-gezinnen, die naar elders vertrokken, de gepensionneerden, die be sloten niet meer terug te keeren naar Den Helder, kortom alle stadgenooten, die na den lOen Mei Den Helder den rug toekeerden met het voornemen, niet meer terug te komen. We mogen veronderstellen, dat dit aantal niet veel meer overschreden zal worden. Wie zich voornam zich voorgoed elders te vesti gen, heeft dit besluit nu wel genomen. Het begin van den oorlog ligt reeds meer dan vier maanden achter ons. De nacht van het bombardement' is alweer bjjna drie maanden geleden. Onze optimistische veronderstelling, dat het aantal vertrekkenden tenslotte erg mee zou vallen, wordt door deze cijfers dus wel be waarheid. Onder de huidige omstandigheden zou onze stad dus weer een inwonertal krij gen van 30.000 personen. En wij zijn zelfs zoo optimistisch te veronderstellen, dat van die 8000 die vertrokken, er ook nog verscheidenen terug zullen komen. Wij vernamen reeds van oud-stadgenooten, die aanovankelijk het voornemen hadden voorgoed weg te blijven, dat zij terugkeeren, zoodra er vrede is. Den Helder blijft trekken! Banketbakkerij, Keizerstraat 124-126, hebben een Koffie- en Thee-surrogaat voor U, wat niet te evenaarden is. Bij de meeste winkeliers verkrijgbaar. van 20 September 1940. GETROUWD: J. van Bergen en J. E. Oost. BEVALLEN: M. Nijman—Mors, z. P. SchooldermanMelkert, z. OVERLEDEN: J. van EsSwart, 54 jaar. ONDERTROUWD: A. H. Janssen en T. de Groot. Thans ook voor vroedvrouwen en wijkverpleegsters. Naar men ons mededeelt, is besloten ook extra toewijzingen voor zeep uit te reiken ten behoeve van vroedvrouwen, wijkverpleeg sters en wijkverplegers. Hiervoor wenden de- betrokkenen zich tot het Distributiekantoor. Sinds gisterenmorgen is er, door onbekende oorzaak, het treinverkeer tusschen Anna Pau- lowna en Oudesluis gestagneerd. In Anna Paulowna stappen de reizigers, die van Den Helder naar het Zuiden vertrekken, in auto bussen en worden vervoerd naar Oudesluis, waar ze hun reis per trein kunnen voortzetten. In omgekeerde richting stapt men te Oude sluis uit en gaat het op Anna Paulowna aan. Hopenljjk is deze stagnatie met eenige dagen weer verholpen. De 'trein, die vanmorgen om kwart over zeven in Den Helder moest zijn, was om negen uur nog niet aan. Van af heden onze bekende per half pond f 0.30 v. Galenstraat 71 - Tel. 399 aplll l; 1 Z Mggg| vï|' W. j i JBML* I f'Ja 1 hHw k' - ''V: ,n, de Koningstraat, daar waar nog niet zoo lang geleden fleu rige swaggers en co- quette vrouwelijke hoofdbedekselen den voor bijganger tot stilstaan noopten, daar werkt thans een fotograaf bij nacht en bij dag om de conterfeitsels van tweeduizend landswervers op evenzoovele pasfoto's te ver eeuwigen. Zooals wij schreven: het gaat „aan den loo penden band". Bij ploegen van 16 stuks ko men ze binnen, en nemen stuk voor stuk plaats gp het geel tabouretje, dat in de ver streken dagen reeds aardig afgesleten is door de zittende, schuivende en draaiende werf- lieden. De fotograaf ijsbeert nog steeds als een Enaks-kind door zijn „boudoir", laat lin- kerooren naar voren komen en doet rechter schouders verdwijnen. En honderden malen per dag laat hij zijn massale clientèle „even dien kant opkijken", om daarna al weer de volgende te ontvangen. Zoo gaat het iederen dag. Des nachts daalt de groote rust over het cabinet: dan slapen de landswervers, doch de fotograaf werkt door. Dan worden de films ontwikkeld: broeder lijk. gaan daarna steeds ploegen van 16 amb- naren tegelijk zwemmen, ze laten zich spoe len en schoonmaken, om daarna, en grand complet, ontwikkeld te worden. En als men dan, enkele uren later, een onbescheiden blik in den corridor werpt, dan ziet men het on vergetelijke schouwspel van massale reepen celluloid, ieder bevattende 16 werf-koppen. Ze hangen daar in ongekende broederlijkheid teza men aan een spijker, en bij ieder tochtje wie belen ze heen en weer. Zoo schommelen en zweven de afdeelingen onzer rijkswerf in de verduisterde spelonken achter het pand waar eens Herschel de groote mode aangaf Onze tijd staat in het teeken der ver duistering. Heel Nederland behoort te verduisteren en Den Helder maakt daarop geen uitzondering. Integendeel, wij dragen de lasten van het zijn eener marine-veste. Alle maatregelen dienen hier extra-correct uitgevoerd te worden. Men moge er binnenskamers over wee klagen daar verandert nu eenmaal tittel noch jota aan. Wij schreven „heel Nederland be hoort te verduisteren"Dat het 't ook d o e t is vers twee. Ik heb namelijk het genoegen regelmatig in het, zich ver duisterd noemende, Schagen te wan delen. Wat het Nieuwediepsche oog daar aanschouwt, is meermalen het top punt van anti-verduisterings-techniek. De burgemeester en de wethouders en de veldwachter en voorts alle andere hoogste, hooge en hoogete Schager potentaten kunnen op hun poot spelen zooveel ze willen de Schager goe gemeente lapt het 't aan haar laars en verduistertop haar manier. Zoodat men des avonds om 10 uren ganschelijk eenvoudig door Schagen kan wandelen, bijgelicht door de menig vuldige lichtbronnen, die zich daar van uit ramen, kieren, dakvenstertjes, WC- raampjes en deurspleten manifesteren. Wij willen hier niets kwaads van zeggen: alleen bewijst het de argeloos heid van de goede Schagineezen. die blijkbaar niet beseffen wat hun boven 't hoofd kan hangen (letterlijk te lezen, lezer en meenen, dat heel die ver duisteringsrompslomp hen niets aan gaat. En wat voor Schagen geldtgeldt in gelijke mate voor een deel van het buitenveld daaromheen. Rijdt er maar eens met den trein langs en Uw haren zullen ten berge rijzen. Wellicht dat er thans een einde aan gemaakt wordt. Wij vernemen namelijk, dat het Schager politie-korps met een 10-tal rijksveldwachters is uitgebreid. Ongetwijfeld is er voor hen werk aan den winkel Wat onze verduistering aangaat: niets dan lof. Laat ons met warm chauvinisme er van gewagen, dat er niets aan ontbreekt, pen Helder is na half tien 's avonds pikkedonker. Zoo donker, dat men inderdaad de hand niet meer voor de oogen kan zien. Die buitenste duisternis heeft tenge volge, dat we binnenshuis dienen te blijven en dit kan alleen de haast spreekwoordelijke Nieuwediepsche uit huizigheid remmen en ons iets terug schenken van de verloren traditie, dat het klokje thuis het beste tikt. Schrijver dezes, beroepshalve heel den winter uithuizig, heeft daar niets op tegen. Hij ervaart thans voor het eerst sinds vele jaren wat het zeggen wil: thuis-te-zijn. De weelde daarvan was hij bijna vergeten. En inplaats van om 7 uur haastiglijk het avondmaal staande weg te slikken, middelerwijl een broek aanschietend, in plaats van de echtelijke woning te ver laten om kwart voor acht en die weer te betreden om en nabij 12 of 1 uur 's nachts, vermijdt hij zich en de zijnen met spelen waarvan hij wel dikwerf hoorde gewagen, doch waarvan hij nim mer de intieme vreugden aan den lijve mocht ondervinden: Stel U voor: wij spelen spellen als „In de put". En een .spel, dat heet Mensch erger je niet". We hebben gekiend en gehalma'd, ge- miezemausd en gezwartepiet. We heb ben „kruis-nulletje-kruis" gedaan en „gedominee d Gedamd en ge-één-en- twintigd en „ik zie, ik zie, wat jij niet ziet". Een sjoelbak is besteld en nog gedu rende dit week-einde hopen we, ter meerdere luister onzer huiselijkheid en ten verdriete der buren het spel der klate rende schijven te gaan betrachten.. Ik zeg U. lezer': dit wordt een goede tijd! Het wordt weer alles net als vroeger, ondanks het kanonvuur van verzekerin gen, dat we den nieuwen tijd tegemoet- gaan met louter nieuwe dingen. Maar als die nieuwe tijd zich ken merkt door spelen als „mensch erger je niet" en het op fatsoenlijken burger-tijd naar bed gaan als het gevolg er van is. dat we weer iets terugkrijgen van de huiselijkheid die ons, moderne- lingen, een verloren paradijs van vroe gere generaties toescheen dan teeken ik voor dien nieuwen tijd! En neem er de kleine verduisterings verdrietelijkheden graag voor op den koop toe! ZONDAG 22 SEPTEMBER. Ned. Herv. Gem. (Nieuwe Kerk, Weststraat), GeeD dienst Westerkerk (Helden der Zeeplein) 's Morgens 10.30 uur Ds. H. A. Enklaar, Geref. Kerk. Bethelkerk (Julianapark). 10 u. en 5 u. Ds. P. Veenhuizen. Hersteld Apostolische Gemeente, Sumatrastraat. 's Morgens 9.30 uur. N.m. 15.30 urn. Woensdag 19. Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat) 's Morgens 10.30 uur S'amenkomst. 's Middags 12.30 uur Zondagsschool en 3.30 uur wederom Samenkomst. Evangelisatie (Palmstraat) 's Morgens 10 uur: Ds. J. H. Jansen. Chr. Geref. Kerk (Steengracht) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur: de heer J. Rebel. Oud-Gereformeerde Gemeente (Hoogstraat), 's Morgens 10 uur: Leesdienst. Herst. Ev. Luth. Gem. (Weezenstraat). 's Morgens 10.30 uur: Ds. W. J. F. Mel- ners. Leger des Heils. Zaal Spoorgracht 35. 's Morgens 10 uur Heiligingsmeeting, 's Middags 4.30 uur Kindermeeting, 's Avonds 7 uur Verlossingssamenkomst. Oud-Katholieke Kerk cLangestraat Voormiddag 11.15 uur: H. Dienst, Pastoor H. J. Verheij. DIENSTEN IN DE OMGEVING. Ned. Herv. Gemeente. Schagen, v.m. 10 uur Ds. P. H. Kapteyn. Zondagsschool v.m. 11.30 uur. Anna Paulowna, v.m. 10.15 uur Ds. Vorstman. Groet, v.m. 10.30 uur Ds. Boeke. Dirkshorn, geen samenkomst. Oude Niedorp, geen samenkomst. Nieuwe Niedorp, v.m. 10.30 uur Ds. Krop. Kolhorn,, n.m. 2.30 uur Ds. v. Biemen. Huisduinen, geen dienst. Julianadorp, n.m. 2.30 uur Ds. v. Wichen. Oudesluis, v.m. 10.30 uur Ds. v. Wichen. Burgerbrug, v.m. 10.30 uur Ds. Van Beek. Eenigenburg, v.m. 10.30 uur Ds. Witkop. St. Maartensbrug, zie Burgerbrug. Petten, geendienst. Schagerbrug, zie Oudesluis. Doopsgezinde Gemeente. Barsingerhorn, v.m. 10.30 uur Ds. Mr. Oos- terbaan. N. Niedorp. Geen dienst. Geref. Kerk. Schagen, v.m. 9.30 uur Cand. H. J. Lambers- Heerspink, van Ede. N.m. 2.30 uur Cand. H. J. Lambers-Heer- spink. Kolhorn, v.m. 10 uur Ds. Visch. N.m. 3.30 uur Ds. Visch. Evangelisatie. Breezand, v.m. 10 uur de heer Boon. N.m. 7 uur de heer Boon. Wieringerwerf, v.m. 10 uur Ds. v. d. Poll. E. V. „Maranatha". Bergen (Dr. v. Peltlaan 1) v.m. 10.30 uur Ds. L. Lagerwij, van IJmuiden. Vrij Evangelische Gemeente. Alkmaar, in de Unie, v.m. 10 uur en 's n.m. 6.30 uur de heer A. Visser, van IJmuiden. De detaillisten moeten de van consumenten ontvangen bonnen nos. 79, 84, 89, 94 en 99 op opplakvellen plakken en bjj den distributie- dienst inleveren op de voor hen volgens code nummer vastgestelde inleveringsdagen in het tijdvak van 23 tot en met 27 September 1940. De winkeliers, die een codenummer hebben van: 1001 t/m 1999 leveren dus in op Maandag 23 Sept. a.s. 2001 2999 op Dinsdag 24 Sept. a.s. 3001 3999 op Woensdag 25 Sept. a.s. 4001 4999 op Donderdag 26 Sept. a.s. 5001 5999 op Vrijdag 27 Sept. a.s. De aandacht wordt er op gevestigd, dat alle voor vleesch en vleeschwaren aangewezen bonnen door elkaar ep één opplakvel kunnen worden geplakt. De bonnen dienen te worden ingeleverd in veelvouden van 10 stuks, met een minimum van 40 stuks. De overgebleven bonnen, maxi maal 9 stuks, kunnen de daarop volgende week, tezamen met de voor die week geldig verklaarde bonnen, worden ingeleverd. De winkeliers ontvangen voor de ingeleverde bonnen een toewijzing voor vleeschwaren, waarop zij bjj hun leverancier wederom vleeschwaren kunnen betrekken. Voor de slagers zullen binnen enkele dagen nadere instructies volgen. Deze moeten dus nog even wachten met het indienen van de door hen ingenomen bonnen. Bewoner Singel 112 wil gaarne 4 theebonnen ruilen tegen boterbonnen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6