Volksfrontleiders in Frankrijk gearresteerd SABOTAGE Ruim 3 millioeo ton scheepsruimte (ot zinken gebracht Bokspromotor heeft een idee Gas inplaats van benzine Vijf jaar geëischt wegens doodslag streng gestraft Officiee'e valuta-koersen GIBRALTAR drie uur onder vuur „Een goede fiets voor mijn vrouw Amsterdamsche effectenbeurs Meer autobandiet dan tuinarchitect DOOR DUITSCHE DUIKBOOTEN DAGORDER VAN ADMIRAAL RAEDER. Berlijn, 26 Sept. (D.N.B.). De opper bevelhebber der marine, admiraal Raeder, heeft een dagorder uitgevaardigd in ver band met bet feit. dat de nieuwe duikboot- vloot morsen vijf jaar beslaat. In het laatste deel van dezen dagorder wordt gezegd: „In het front tegen Engeland staat gij op een belangrijke plaats. Het blijve uw hoogste doel het vertrouwen van het Duitsche volk in u, in uw capaciteiten en uw overwin ning te rechtvaardigen. Heil onzen Fueh- rer". Naar het D.N.B. nog verneemt, heeft de düikbootvloot in den han delsoorlog tegen Engeland tot dus verre 3.120.000 ton scheepsruimte tot zinken gebracht. Van de Engel- sche oorlogsschepen zijn in den grond geboord: het slagschip Royal Oak. het vliegtuigmoederschip Cou- rageous, zes torpedobootiagers, ver scheidene duikbooten en kanonncér- booten, de hulpkruisers Andania, Ca- rinthia, Dunvegan Castle, Scotstown en Transylvania, een groot aantal bewakings- cn geleidevaartuigen en gewapende treilers. De Britsche slagschepen Nelson en Barham en de kruisers Belfast zijn ernstig be schadigd en voor geruimen tijd aan den dienst onttrokkem Majoor Galland, die naar aanleiding van zijn 40-ste luchtoverwinning door Hitier werd onderscheiden, verklaarde, naar U.P. meldt, voor de buitenlandsche pers. dat de Engelsche jagers de hardnekkigste zijn. die hij tot dusver had ontmoet. Zij zijn echter nog lang niet hardnekkig genoeg, aldus Galland, zij zijn moedig, maar de groote meerderheid der piloten zijn beginnelingen, zij zijn zeer jong en slecht opgeleid. Galland, die aan den oorlog in Spanje en aan de veldtochten in Polen en in het Westen heeft deelgenomen, vertelde dat de Engelschen gedwongen zijn hun ervaren pi loten over de verschillende eskaders jacht vliegtuigen te verdeelen, zoodat zoo'n es kader gewoonlijk wordt aangevoerd dooi' een of twee geoefende vliegers. Ik stel mij steeds tot taak den leider van het eskader buiten gevecht te stellen en daarna de an deren uiteen te jagen, zeide hij. Ilct is dan niet moeilijk met de overge bleven onervaren vliegers af te rekenen. Over de Engelsche versperringsballons zeide Galland: deze ballons, waarin de En gelschen zooveel vertrouwep hebben ge steld, zijn bijna tot hvn nadeel geworden, want de luchtdoelbatterijen loopen veel kans de eigen ballons te raken. Op een re tourvlucht van I.onden hadden Galland en een collega bij Dover voor eerst gepoogd versperringsballons neer te halen. Hierna kreeg hij toestemming ook de andere hal lons aldaar op te ruirpen. Zes van Gallands overwinningen zouden boven Londen zijn bevochten. Noch de piloot zelf noch zijn vliegtuig is tot dusver getroffen. Naar uit Londen wordt gemeld, vormt het transportvraagstuk aldaar een van de moei lijkste poblemen, waarmede de officieele in stanties zich bezighouden. Niet alleen zijn vier van de voornaamste stations met de rangeerinstallaties, goederenloodsen enz. to taal vernield, doch is ook het verkeer in het centrum der stad zoo .goed als stilgelegd. In eenige ondergrondsche spoorweglijnen van de City naar het Oosten zijn bommen van het zwaarste kaliber terechtgekomen, zoodat het verkeer naar dit dichtbevolkte stadsdeel nagenoeg is stopgezet. Het op de Theems bij wijze van noodmaatregel inge stelde vervoer met kleine stoombootjes en niotorbooten werkt onvoldoende. Als gevolg van dezen toestand hebben enkele firma's baar personeel aangeraden voor de gchecle week een tijdelijk onderdak bij of in de werkplaatsen te zoeken. Deze pogingen zijn over het algemeen mislukt, daar de arbei ders weigerden in deze gevaarlijke plaatsen ook nog hun vrijen tijd door te brengen. On der het personeel van het arsenaal te Wool- wich zou het in verband hiermede tot onge regeldheden zijn gekomen, die echter door scherpe politiemaatregelen werden onder drukt. In de Bossche veemarkthallen werd dezer dagen de groote jaarlijksche fokveedag ge houden. Vol belangstelling slaan de boeren het keuren van hun beesten gade. (Foto Het Zuiden.) ENORME SCHADE. De Londensche radio meldt, dat het bombardement van Woensdag op Gibraltar drie uur heeft geduurd. Er werden ongeveer 300 bommen geworpen. Ongeveer honderd vlieg tuigen hebben aan dit bombarde ment deelgenomen. Aan militairae installaties en in de haven is schade aangericht. Drie vliegtuigen zijn neergeschoten. Te Vichy wordt officieel bevestigd, dat in Marokko Woensdagmiddag een Fransch es kader van meer dan honderd bommenwer pers is opgestegen voor een represaille- vlucht, boven Gibraltar. Het Britsche af weergeschut heeft slechts één toestel kun nen neerhalen. De bommen hebben groote schade aangericht. Gisterochtend werden twee vliegtuigen von onbekende nationaliteit, die boven Gi braltar verschenen, hevig door luchtdoel artillerie beschoten, zoodat zij moesten om- keeren. De door het bombardement op Gi braltar aangerichte schade is, volgens ont vangen berichten, buitengewoon groot. Zoo is het gebouw van de marineclub totaal vernield. De gasfabrieken bij de z.g. punt van Europa werden verschillende malen ge troffen. De omliggende huizen stortten in. Talrijke buizen van de waterleidingzijn gesprongen, zoodat de kelders van vele ^mi- zen onder water liepen en ook eenige stra ten blank staan. Een bewapend koopvaar dijschip, dat patrouilleerde, is door eën bom tot zinken gebracht. Ook de electrische cen trale van de marinewerf werd door een zvvaren bomtreffer buiten bedrijf gesteld. Vier voormalige medewerkers van Leon Blum. De Fransche regecring heeft volgens be richten uit Vichy eenige voormalige volks frontpolitici te Pellevoisin in het departe ment Indre geïnterneerd. Het zijn Jules Moch, voormalig kabinetschef van oud minister-president Léon Blum, de socialisti sche afgevaardigde Grumbach, de voormalige socialistische minister van financiën Vincent Auriol en de gewezen socialistische minister van binnenlandsche zaken Marx Dormoy. „United Press" meldt nader uit Vichy: Naar officieel wordt medegedeeld, zijn vier socialisten, Vincent Auriol, Marx Dormoy, Jules Moch en Salomon Grumbach gevangen genomen. Binnenkort, zoo zegt men, zijn nieuwe arrestaties te verwachten. De vier gearresteerden waren medewer kers van Léon Blum, in de twee Volksfront kabinetten. Dormoy leidde als chef van de geheime poli"e de maatregelen tegen de Gagoulards en bewerkstelligde de arrestatie van ver scheidene aanhangers der rechterzijde. Auriol, minister van financiën van het Volksfront, wordt beschuldigd, dat hij een deel van do bewapeningslcening van 8 mil- liard francs voor algemeene doeleinden be schikbaar stelde. Moch stond het meest in contact met Blum als onderminister van den premier. Grumbach was rapporteur der commissie van buitenlandsche aangelegenheden der Kamer. Omtrent de arrestatie wordt nader ver klaard, dat zij Joden en Vrijmetselaars zijn. Het interneeringsoord Pellevoisin is even als Lourdes en Lissieux een beroemd R.K. Bedevaartsoord De vier geinterneerden zijn in een hotel ondergebracht, dat vroeger door bedevaartgangers werd bezocht en waarin zich den laatsten tijd Belgische vluchtelin gen bevonden. ft Kosten: voorloopig een JaaT ge vangenisstraf Voor de rechtbank te Zwolle stond giste ren terecht G. A. te Harderwijk, verdacht van plundering te Nijkerk, tijdens de jong ste oorlogsdagen. Het betrof hier een van de ergste gevallen. Verd. had van alles en nog wat gestolen: een rijwiel, strijkijzers, schoe nen, een petroleumstel, verschillende klee dingstukken e.d. Volgens verd. was het een zekere van D. geweest, die hem had overgehaald naar Nij kerk te gaan. Bij een schuur zagen zij daar militaire uitrustingsstukken en fietsen lig gen. A. heeft toen een nieuwe Fongers-da- mesfiets meegenomen, zeggende: dat is een goede fiets voor mijn vrouw. Vervolgens heeft hij uit verschillende winkels goederen weggenomen, gelijk hierboven reeds opge somd. De officier van Justitie zeide in zijn requi aitoir, dat verd. op rooftocht is uitgegaan en alles van zijn gading heeft meegenomen. Spr. eischte, daar verd. reeds vijfmaal we gens diefstal is veroordeeld een jaar gevan genisstraf. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. Schipper tijdens ruzie doodge schoten. Op 22 April j.1. speelde zich te Geertruiden berg in den avond ecu drama af, waarbij een schipper, M. van Strien, vader Van negen kin deren het leven liet. In het café, waar de schipper dien avond zat, was ook een inwoner van Raam-donks- veer, die reeds vele malen, zoowel wegens dronkenschap als vechtpartijen, met de poli tie in aanraking was geweest. Op n gege ven oogenblik ontstond tusschen den laatst genoemde en Van Strien ruzie waarbij een ruit werd vernield. De vechtersbaas werd hierna naar buiten gewerkt. De 24-jarige zoon van den vechtersbaas, die op eenigen afstand stond, zag dit. Hij liep naar huis, haalde daar zijn revolver en los te vijf schoten op Van Strien, die ineenzakte en in het ziekenhuis te Geertruidenberg vrij spoedig overleed. Vandaag had de zoon zich voor de recht bank te Breda te verantwoorden wegens po ging tot doodslag. De officier van Justitie, M; Van de Dussen, eischte tegen beklaagde vijf jaren gevangenisstraf, door te brengen in de Bijzondere Strafgevangenis te Sche veningen en daarna ter beschikkingstelling van de regeering. Mr. Elders uit Tilburg, verdediger van be klaagde, pleitte clementei en vroeg onder zoek naar beklaagde's geestvermogens. De rechtbank zal over vertien dagen uit spraak doen. GEHEIME WEDSTRIJDEN. DIE LATER VERFILMD WORDEN. De bekende boks-promolor Mike Jacobs heeft een plan ontworpen, dat uniek is in de wereld van de bok'ssport zoowel als in die van de film, aldus United Press. Jacobs is van oordeel, dat het publiek, dat dergelijke ontmoetingen pleegt bij te wonen, lang niet talrijk genoeg is. Hij wil het publiek van de Vereenigde Staten den wedstrijd bij laten wonen, en daarvoor wil hij de film te hulp roepen. Gefilmde bokswedstrijden zijn er genoeg gewecsl, maar dat was een reportage van den wed strijd, zooals die voor tienduizenden be zoekers plaats had. Voor die film onder de oogen der bioscoopbezoekers kwam. had den de kranten er al'over geschreven, wa ren de weddenschappen al verloren of ge wonnen. Jacobs heeft een ander plan. Hij wil een bokswedstrijd tusschen Max Baer en Joe Louis laten houden in de strikste afzondering. Behalve de operateurs en he' technische personeel zal niemand den strijd mogen zien. De uitslag moet strikt geheim blijven. En op één dag. op één tijd stip, moeien copieën van de film in tal van bioscopen in gebeel Amerika worden vertoond. Daardoor, aldus Jacobs, zal een publiek van honderdduizenden of millioe nen den wedstrijd zien, alsof hij op dat oogenblik plaats vond. Volgens insiders zijn er echter wel enkele bezwaren tegen het plan. Dat een Amenkaansche film-maat- scliappij liet risico zou nemen van een film te maken die in twee mi nuten afgeloopen kan zijn, bctwij feit men. Met den gebruikelijken rompslomp, die in Amerika aan een film voorafgaat; reclame voor wat de optredenden aan kleeding dragen, aan sigaretten rooken en wat al niet meer. zou het, als de wedstrijd eens heel kort duurde, een „kind met een waterhoofd" worden. En dan zijn er nog andere kwade kan sen. Er mocht tóch eens iemand achter komen hoe de uitslag is geweest. Amerika „gokt" nu eenmaal en het gokt met voor liefde op bokswedstrijden. Dergelijke lie den zouden een fortuin kunnen verdienen. Afgezien nog van het tijdsverschil tusschen New York en San Fransisco, waardoor iedere toeschouwer in het Oosten in staat zou zijn „tips" te geven aan een relatie in het Westen, waar de avond nu eenmaal eenige uren later valt. Men betwijfelt het daarom, of Jacobs' plan uitvoerbaar is. Maar wellicht, zoo zegt men. valt er voor de televisie nog over te denken. Jongens hadden veldtelefoon leidingen doorgesneden. Voor den Duitschen krijgsraad te Luik hebben zeven jongelingen van 16 tot 19 jaar oud terecht gestaan, die er van werden be schuldigd telefoonkabels van het bezettings leger te hebben doorgesneden. Dit geval heeft destijds heel wat opschud ding verwekt, omdat de bezettende over heid strenge maatregelen had getroffen te gen de bevolking van de streek Luik: deze mocht na negen uur 's avonds de woningen niet meer verlaten, terwijl anderzijds Bel gische militaire krijgsgevangenen, die juist uit Duitschland waren teruggekeerd, weer werden geïnterneerd. Deze maatregelen hie ven gehandhaafd tot op het oogenblik dat de schuldigen werden ontdekt. De zeven jongelieden die zich aan dit sa botagewerk schuldig maakten zijn allen schoolgaande of studeerende jongens uit de omgeving van Luik. Op de rechtzitting gaven zij toe, dat zij zich aan het doorsnijden van telefoondraden hadden schuldig gemaakt. Zij hadden een soort verecniging gevormd voor het plegen van sabotage, denkende dat zij daarmede hun land konden dienen. Eén der beklaag den zeide. aan de expeditie te hebben deel genomen, omdat hij door zijn vrienden niet van lafheid wilde beschuldigd worden. De Duitsche procureur-generaal zeide in zijn requisitoir, dat Duitschland nog in staat van oorlog is en dat nog belangrijke beslissingen met Engeland moeten vallen. Daarom heeft een telefoonlijn, in oorlogs tijd, groote beteekenis. In het huidige ge val is er nog de bezwarende omstandigheid dat de sabotage met voorbedachten rade is geschied en door intellectueelen werd uit gevoerd. Voor sommigen der beklaagden is er als verzachtende omstandigheid hun jeugdigen leeftijd. De procureur-generaal eindigde zijn requisitoir met de doodstraf te eischen tegen de twee voornaamste be schuldigden en verder dwangarbeid tegen de anderen voor tijdperken van drie tot acht iaar. De verdediger riep clementie in. Hij wees op het ongelukkige lot van deze jongelieden die voor België hadden willen vechten en daarom naar Frankrijk waren uitgeweken, doch geheel ontgoocheld naar België waren teruggekeerd. Zij hehben gedacht met sabo tage hun land te dienen. Zij hebben zich vergist en hebben thans spijt over hun daad. De beklaagden zelf verklaarden hierna, dat zij zich geen grondige rekenschap had den gegeven van den ernst van hun daden. Twee der verdachten werden vervolgens tot lö iaar dwangarbeid veroordeeld, drie tot 6 jaar, een tot 5 en een tot 3 iaar. Niet meer generatoren dan brandstof beschikbaar is. De departementen van waterstaat en han del, nijverheid cn scheepvaart wijzen in ver band met de inkrimping van de benzinetoe wijzingen, waarmede nu en in de naaste toekomst rekening gehouden zal moeten worden, op de mogelijkheden, welke gas generatoren voor het wegvervoer bieden. Belanghebbenden wordt aangeraden zich voor het verkrijgen van een vergunning voor het gebruik van deze apparaten te wenden tot den rijksinspecteur van het verkeer in het betrokken district. Teneinde het generatorgebruik te bevorde ren, zal zooveel mogelijk aan generatorwa gens bij het verleenen van bandonvergun ningen voorrang verleend worden, terwijl bovendien de belastingverhooging bij ge bruik van andere motorbrandstof dan ben zine is opgeheven. Wat de brandstof voor generatoren betreft, wordt er met nadruk op gewezen, dat de gebruikers te dien aan zien gerust kunnen zijn. Het aantal te ver leenen vergunningen wordt in overeenstem ming gehouden met de aanwezige brand stof, zoodat redelijkerwijze aangenomen mag worden, dat voor iederen generator, waarvoor vergunning is verleend, voldoen de brandstof beschikbaar zal zijn. Voor Noordholland moet men zijn aan vrage richten tot den rijkshoofdinspecteur van 't verkeer Ir. J. Rodenburg, Paviljocn- aan 11, Haarlem. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bel. fac. Nederland 1938 3.3% Jost-Indië 1937 3 Oost Indië 1937A 3 Duitschland 1930 5% DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 L-K. 99% 9734 V.K. 99% 95% 99% 8o%-86 851/2-86 82% 83 81 81% 28%—30% 31I/2-33S/s 74 73 76 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% 86% 85% 's Grav. '37 I 3% N.-Holl. '38 3 N.-HolJ '38 II (31/2) 3 R'dam '37 I. III 3% Z.-Holland 1037 3 90% 80 94 92% LASTIGE KLANT VOOR DE POLITIE! Herhaaldelijk was de 27-jarige man, die gisteren voor het gerechtshof terecht stond, reeds veroordeeld. Hij noemt zich tuinarchi tect, maar het bedrijf dat hij in den laatsten tijd uitoefende, had met een tuin of bloemen al heel weinig te maken, hij leefde n.1. van verduisteringen, waarvan vooral handelaren in radiotoestellen de dupe waren. Tenslotte lien hij tegen de lamp en twee rechercheurs gingen er op uit, om den „ar chitect" in het huis zijner ouders in de Keu- cheniusstraat te Amsterdam te arresteeren Het was een bitter koude dag in Januari, de weg was spiegelglad Aanslag op de politie! Juist kwam verdachte de straat inrijden met een nieuwe auto, die hij ook op „proef" had. De rechercheurs wilden hem aanhou den, maar op dat oogenblik gaf verdachte gas en hij reed recht op de twee politieman nen af. De rechercheurs wisten opzij te springen, de auto slipte, kwam tegen een boom terecht en draaide. Ten tweeden male schoten de rechercheurs op den wagen af maar weer poogde de bestuurder beide man nen omver te rijden. Het liep hem echter niet mee: door het spiegelgladde wegdek sim e de auto voor den tweeden keer en de achtervolgers namen de gelegenheid waar HYPOTHEEKBANKEN. Ned Hvp.b. Veendam 3% 90 91% INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN Buitenland. Farbenind. I. G. 7 90 93 Gelsnk. Berg 5 72 72- BANK- EN CRED.-INST. Binnenland Koloniale Bank A 155 Ned. Ind. Handelsb. A. 102 103% Ned. Handel Mij. c.v. A. 92 92 AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K.U. 96—101% Calvé Delft c. v. A. 80 Gentr. Suiker Mij. 105 166 Fokker g. A. 201 195 Lever Bros en Unilever c.v.A 107%—113 117-113 Ned. Ford 330 334 Philips G.B.v.A. 177—181% - 179-181% Philipsp ref. A. 135 139 Buitenland. Anaconda copper c.v. A 23%—22% 22%—22% Beth. Steel c.v. A 68%69% 69%—68% Gen. Motors c.v. A. 42 15/16 42.15/16 Kennecot Copper c.v. A 30%—29% 30%—30% North. Am. Aviation c.v. A. 20% 20% Rep. Steel c.v. A. U. S. Steel c.v. A. 507%_497/s 1 50%51 PETROLEUM ONDERNEMINGEN. Binnenland Dordtsche Petr. g. A. Kon. Petr. 232%—235%' 229—233 Buitenland. Shell Union c.v A. 8%—9 8 1.3/16—8 15/16 Tide Water c.v. A. 8%—8 15/16 8 13/16—8% RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsferd Rubber 202—204 199—203 Bandar Rubber Mij. A. 146 144 Deli Batavia Mij. A. 146 145% SUIKER ONDERNEMINGEN. H V A. Javasche Cultuur N I S IJ. Ver. Vorsten!. Cult. 363-367 367-364 215 209 231 92% 93% TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Ratavia Mij. Deli Mij. c. v. A. Senemhah 139% 139 208%-205 201%! 164%-162 101-163 SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN Holland Amerika lijn A. 99%-98% 99-9S Java China Japan lijn A. 125%—128 Kon. Ned. Stoomb Mij. 127.-126% pat. bez. v. A. 127-128 127-124%. Kon Paketvaart A. 200 196 Ned Seheepv Unie A. 136 137 137-133% Rott Lloyd A. 117%-116%116 Stocmv. Mij. Nederland A. 110 "115% VALUTA'S. New York Berlijn Brussel Helsinki Stockholm Zürich BANKPAPIER: New York Brussel Stockholm Zürich 1.8S 3/16-1.889/16 75 28—75 43 30.11-30.17 3 81- 3.82 44.81—44 90 42.91—43.— 1.86%—1.90% 30.08-30.20. 44.76—44 94 42.87—43.04 door op de treeplank te springen. Eindelijk kon de man gearresteerd worden. rp,.)fth C<in vonnis van de Amsterdamsche rechtbank - anderhalf iaar gevangenisstraf hnt t? ]r. van voorarrest kwam hij bij „°l m hooger beroep. Hij zag zich graag gelegd Van C'e s'ra^ voorwaardelijk op* De procureur-generaal Mr. J. Versteeg vond de reeks strafbare feiten echter hoogst ernstig, temeer daar zij gevolgd is door een bedreiging tegen het leven van twee poUtie- mannen, die hun plicht deden Van een deels voorwaardelijke straf kan dan ook z.i. geen sprake zijn. Spr. requireerde een gevangenisstraf van anderhalf jaar zonder aftrek van de •voor- lo.opigc hechtenis. Arrest 10 October.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2