3 uur hedenmiddag HEROPENING Aambeien JUTT Ons Indisch hoekje steeds geopend Truus Hoebe's Adverteeren doet verkoooen "W Betrekkingen Betrekkingen Te huur Te huur Te koop Te koop herfstgebeuren is begonnen Het geweldig stoffen-modezaak Uitgebreide sorteering U bent «gekleed" met een stof van TRUUS HOEBE De hoogste tegenwaarde voor Uw punten Schorten eigengemaakte Goederen SVIanufacturen, en Keizerstraat 76 Den Heider Spoorgr. 24. Tel. 253 aangeboden gevraagd aangeboden gevraagd aangeboden gevraagd De vogeltrek zet in Uit de natuur Zondag 29 Sept. verloven zich: RIEK TIMMERMANS en COR FORRER. Den Helder. Ooievaarstraat 93. Lupinestraat 6. lei op het zijden Falcon» etiketI VASTGESTELDE PRIJZEN VOOR HET HEBLE LAND van damesstoffen wol garneeringen shawls handwerken ALGEMEENE BEGRAFENISVEREENIGING „DEN HELDER" Het juiste adres voor: BEGRAFENISSEN CREMATIES TRANSPORTEN Uitvoerder: JOH. DARPHORN, p/a. Garage MANSHANDEN, MIDDENWEG 189 191, tel. 533, of SCHADEN, Hoep B 168. KONIJN Voor groot concern wordt een MOOI, DIEP PAND te koop of te huur aangeboden. Gelegen aan hoofdweg, tevens drukken verkeersweg, buiten gewoon object voor groot Kruideniers bedrpf. Brieven onder No. 284, aan het Bureau van dit blad. Zoo lang de voorraad strekf nog te koop een zoo g. a. n. H.rjjwiel en een tw.h. Heeren- rijjwiel, nog enkele nieuwe Rij wielen tegen lagen prijs. De goedkoopste reparatie enz. MOLEN STRAAT 95. Geopend van 96 uur. Voor en en alle soorten is het JUISTE ADRES Duizenden vóór U vonden reeds baat bij Aamb.ienr.il van Broeder Benedictus. Ook aan U zal deze zalf terstond verlichting brengen. Haal direct een pot bij Uw Apotheker of Drogist. Prijs f. 1.-. Zetpillen Br. B., per doos 85 cent Verduisteringspapier en -gordijnen, stokken, latten, klossen, pennen, enz. levert zeer voordeelig: M. GOVERS, Voor direct gevraagd NET MEISJE. Aanmelden na 3 uur bij: A. R. Adema, de la Reystraat 27. Modehuis H. SPRUIT, Keizer straat 62, vraagt een zelfstan dig VERKOOPSTER, bekend met den verkoop van stoffen en confectie. Gevraagd nette JONGEN voor licht loop- en winkelwerk, 1415 jaar. Aanmelden na 6 uur. Adres: Koningstraat 55. Een net Meisje, 20 j. in het bezit dipl. h. in de huish., zoekt een passende betrekking, liefst voor dag en nacht. Br. onder n. 285, aan het Bureau v. d. blad. Te huur: MODERNE WONINGEN, Joubertstraat 6167. Sleutel op No. 65. Te huur de perceelen Lom bokstraat 21, 23 en 25, bevat tende 3 slaapk., vaste wascht., ƒ32.50 p. mnd., water vrij; bin nenkort te aanvaarden. Adres: VAN STRAATEN, Jan Verfailleweg 26. Te huur 2 mooie Noodwonin gen, voorzien van electr. en stookgelegenheid bij: C. VADER, Dirkshorn. Te huur: het gemeubileerde Benedenhuis, Polderweg 63. Te bevragen: Polderweg 59. Heer vraagt Zit-S1 aapkamer met pension. Brieven onder no. 283, aan het Bureau van dit blad. Heer vr. Zit-Slaapkamer met verw., liefst aparte ingang. Brieven met prijsopg. onder No. 287, Bureau van dit blad. Gemeubileerde Zit-Slaapk. ge vraagd, met gebruik van keu ken, voor 2 personen. Br. onder No. 286, Bureau van dit blad. Billijk te koop een goed onderhouden STUDIEPIANO. Adres: Weezenstraat 63. Te koon: GOED FORNUIS, met pijpen, niet aan opkooper. Adres: Oude Kerkstraat 41. Te koop gevraagd 2 maal 2 stellen Overgordijnen. Brieven onder No. 280, aan het Bureau van dit blad. Te koop gevraagd: HUISKAMERKACHEL. Adres: Vijzelstraat 8. door J. K. S. Drukke dagen. De vogelliefhebbers krijgen het weer druk! Er is voor hen na de drukte van den vporjaarstrek en den broedtijd weinig te beleven. De zomertijd, waarin de planten- en insectenlui zwelgen in de drukte, is voor hen zoo'n beetje komkommertijd. Maar nu is het weer zoo ver. Ze komen weer in actie. Ze beginnen weer te leven! Ze komen weer oogen en ooren te kort. Ze verbazen hun huisgenooten 's avonds door opeens de deur uit te loopen, want, dwars door de nieuwsberichten heen, hoorden ze het eigenaardige trek-geluid van lijsters srrie-srrie! Het is heel gewoon dat ze midden in den nacht wakker worden en met hun hoofd uit het raam gaan hangen, luisteren naar velerlei geluiden van trekvogels boven de stad. En weer of geen weer betrek ken althans de doorgewinterde liefhebbers eiken morgen hun post om te trachten iets vast te leggen van den vogeltrek. Niettegen staande vele sombere voorspellingen variee- rende tusschen longonsteking en zware ver koutheden, Via wintervoeten en vroegtijdige rheumatiek, van vele goedwillende huisgenoo ten en kennissen. De herfsttrek zet in! Herfstgebeuren, vol voorhands nog onopge loste raadselen, vol problemen. Gebeuren ook, dat zoo'n overweldigend rijk en belangwek kend terrein van studie uitmaakt, dat wel haast geen natuurvriend zich aan dit geweldig evenement kan onttrekken. Wanneer zet de herfsttrek eigenlijk in? Zoo heel ongemerkt is het begonnen. Eigenlijk al in het eind van Mei! Toen za gen we, terugkeerend van lente-excursies, tegen den avond kleine plukjes kieviten door komen, die allemaal eenzelfden kant uitgin gen, Z.W. tot W- richting. Want, inderdaad dit was wat de vakterm „Frühsommerzug" (vroeg-zomer-trek) noemt. Daaraan schijnen slechts dieren deel te nemen, die niet tot broeden zijn gekomen. Ook van wulpen en spreeuwen is dit vroege trekken trouwens bekend. Maar al in Juni gaat deze trek in uitge sproken herfsttrek over. Vooral de wulpen kun je dan 's nachts veel hooren fluiten. En einde Juni wemelen de slikken en schorren van ons landje al van grutto's, wulpen ruiters en strandloopers, ook daar, waar ze niet ge broed hebben. In Juli wordt dat nog erger! Begin Augustus, als het eerste gouden ber kenmuntje öm en öm kantelend omlaag zwiert, vertrekken de eerste gierzwaluwen. Voorloopig nog ongemerkt, want de leege plaatsen worden door even luidruchtige col lega's ingenomen. Die kwamen al uit Noorde lijker landen. Ook de geelzwarte wielewalen, de jodelaars onzer bosschen, verlaten ons, en niet te vergeten de koekoeken. Of hebt ge hun zomerroep nog later gehoord? Stilletjes vertrekken ze, terwijl de jonge koekoeken nog braaf door hun pleegouders worden ver zorgd! En terwijl de meeste vogels nog jongen heb ben, de houtduiven zelfs nog wel eieren be broeden en ook de boerenzwaluwen nog druk hun jongen uit het derde broed voeren, is het al een druk komen en gaan. Op een dag ontdek je ineens een roodborstje, waar je ze den heelen zomer niet .zag. Een pas aangekomen broedertje uit Scandinavië of Denemarken, dat z'n winterkwartier alvast maar heeft opgezocht. In de parken verschij nen tjiftjafjes en fitisjes. Toenemende drukte. Terwijl de drukte op slikken en schorren, waar de aantallen uit het Noorden komende waadvogels, meeuwen en sternen, die hier nog even blijven hangen; nog' voortdurend toe neemt, zet ook de „zingende trek" in. Kleine insectenetertjes als fitis, tjiftjaf, boomleeu werik, vliegenvanger en roodstaart gaan, op zonnige ochtenden, zingend de Zuid in. En ook het jonge grut laat zich niet Onbetuigd, al is daar nog veel gestotter en gestamel bij. En schieten die kleine zangers op een mooien morgen eens wat uit hun slof, dan lijkt het een zwakke herhaling van wat de lente te hooren gaf! Op de gekste plaatsen kun je dan trekkers tegenkomen. Een tapuit midden in de stad, een rietzangertje in wat brandnetelopslag van een mestvaalt... Familiegewijze trekken de sternen visschend langs de kust naar de warme kusten van Afrika. De jonge sterns herkenbaar daarbij aan de donkere teekening en de schrille kre ten waarmee ze nog steeds om voedsel bede len bij de ouden. Voor je het weet zit je dan ineens weer in de volle drukte! Nachtvlucht. Het kan niet missen of 's avonds hoor je wel iets daarvan. Geluidjes van allerlei trekkers vertellen je iets van het indrukwekkend gebeuren daar boven. Het fijne, melodieuze tjü-lu-lu van de tureluurs en het ge-kuk van de grutto's, het leuke dubbeltoontje van de oeverloopers die zijn toch wel het beste te herkennen. Ook het trillende bibibi van de regenwulpen en het weemoedig gefluit van de goudpluvieren ge ven geen moeilijkheden. Evenmin als het roe pen van de trekkende lijste -s. Maar er blijven enoeg geluiden, die je niet thuis kunt brengen. Je piekert je suf bij welken vogel het geluid kan hooren. Je loopt in gedachten de heele Nederlandsclie avifauna langs. Maar komt er niet achter. Intocht der bonte kraaien. De grootste drukte begint wanneer de voorloopers van het bonte kraaien-leger kras send overvingeren op hun breede wieken. Het is dan eind September, begin October geworden. Bij millioenen komen, dan vogels door, zak ken ze af van hun geboortegronden rond de Oostzee, uit Rusland en Siberië. Over landen en zeeën, in kilometersbreede onregelmatige horden komen ze. En niet. zooals vroeger wel gemeend werd, langs enkele smalle tekbanen. Alleen daar waar hindernissen zijn, ontstaat een dichtere concentratie. Aan de kusten vooral, waar veel trekkers niet den grooten sprong over het water aandurven. Zoo zijn onze duinen een stuwwal van eerste grootte. Ideale ligging. Het is trouwens, na een oog op de kaart, duidelijk, dat ons geheele land, wat z'n geo grafische ligging betreft, voor het waarnemen van den vogeltrek al buitengewoon gezegend is. Er overwinteren hier nog niet zooveel vogèls als verder Zuidelijk, zoodat de door trek, die het waarneipen juist zoo interessant maakt, hier des te mêer opvalt. Bovendien is ons land rijk aan geschikte, voedselrijke pleisterplaatsen. IJselmeer, Wad denzee, Zuidhollandsche- en Zeeuwsche stroo men zijn rijk aan plassen, slikken, stranden, kwelders en moerassen, waar het voor winter- gasten en doortrekkers goed is te zijn. Al die slikken cn schorren herbergen in deze dagen een voortdurend wisselende vogel bevolking. In den Noordkop is een van de meest geliefde pleisterplaatsen wel het Am- stelmeer bij Wieringen. Vooral in deze dagen is het een dorado voor allerlei kleine stelt- loopertjes, zooals bonte strandloopers, groen- pootruiters, zwarte ruiters en zilverplevieren en allerlei strandloopersoorten. Totaal verschillend. Totaal verschillen de ochtenden van elkaar. Den eenen morgen trekken er duizenden vogels langs je slaperige hoofd. Gedreven door een soort trekrazernij, die aanstekelijk werkt en als je niet oppast op je over zou slaan. Je zou wel mee willen, de Zuid in, zoo als destijds Bengt Berg deed, die met de trekvogels meetrok naar Afrika en er een wonderfijn boek over schreef, verlucht met schitterende foto's. Je zou erdoor vergeten, dat je gekomen was om den trek te notee- ren! Voortdurend hoor je geluidjes aan alle kanten en overal toovert de kijker vogels, nu eens wat piepers, dan weer een schokdansend kluchtje vinken met blijde tjuub-tjuub ge luidjes, gevolgd door met vlindervlucht over komende leeuwerikken, of wat musschen. In breed los front komen de kraaien door, groote, zwarte vogels op gevingerde wieken. En er achter ruischen een paar dicht." spreeuwen- zwermen over, in niet te schatten aantal. En zoo gaat het door. Heel hoog1 een troep zwart-witte vogels, nog net als kieviten herkenbaar. Laag boven zee een bende scholeksters; bonte warrelende langgerekte zwart-witte troepen. Telü-telü! Rip-rap, weg van hier, weg van stuivende hagel en vroege vorst. Telü-telü! Met dreinerige kèp-kèp geluidjes komen er keepen over. Dan 'n troepje gezellig knutte- rende kneutjes. En weer leeweriken, heele slierten. Nu hier, dan daar; steeds nieuwe benden, steeds nieuwe horden. Tegen tien uur luwt de drukte pas op zoo'n hoogtijdag! En den volgenden mogen sta je een uur voor niets te kleumen. Geen trekker zie je. Je staat voor spek en boonen! Tallooze vragen. Waarom? Zijn het de weersomstandig heden De eerste vragen van een lange rij. Want, begin je over raadsels, dan is die vogeltrek een terrein vól vragen. Hoe vinden al die trekkers den weg? Hoe snel vliegen ze en hoe hoog? Waarheen gaan ze? Welke gevaren zijn er zooal onderweg? En ja, waarom trek ken ze nu eigenlijk? Hoe zou de vogeltrel ontstaan zijn? Slechts op enkele vragen is gedeeltelijk ant woord te geven. Daarover wellicht nade: meer. Een der z.g. boschproducten uit Borneo, een melksap, thans alleen gebruikt bij het vervaardigen van het Amerikaansche kauw gom, is indertijd het onderwerp geweest van hevigen strijd, mondeling en schriftelijk. Ter verkrijging van het vzeer waardevolle pro duct „djeloetoeng" genaamd, trokken tap pers er op uit. De boomen, echte woudreu zen, werden op ruwe wijze afgetapt, waarna ze stierven. Dit tappen was vrij. Later eisch- te het bestuur een eenvoudige vergunning. Toen gingen er stemmen op om strenge maat regelen te treffen, met het doel het uit roeien der kostbare boomen te voorkomen. Men dacht aan de kip met de gouden eieren. Er werd een maatschappij opgericht, waar aan in haar gebied 400.000 ha. het uit sluitend recht tot tapp'-n werd verleend. (De W'.eringermeerpolder is pl.m. 20.000 ha. groot, Je.. Borneo is groot, heel groot! Die maatschappij zou de grenzen van haar terrein afbakenen, opzichters aanstellen voor controle. Maar ze kwam deze verplichtingen niet na. Er ontstonden conflicten met de vrije tappers, die niet wisten en het ook niet konden weten, dat ze zich wel eens op het terrein der maatschappij begaven, want de grenzen ontbraken. Klachten over en weer over inbreuk op verkregen rechten waren aan de orde van den dag. Men bekogelde elkaar met brochures, krantenartikelen, enz. De zaak kwam in de Tweede Kamer. Uit ge brek aan gegevens wist ze niet hoe die nete lige kwestie aan te pakken. Een woud van 40.000.000 ha. is bewoond door slechts pl.m. 150.000 menschen! De groeikracht van het bosch is buitengewoon. De verjonging is on begrijpelijk groot. Zou die schaarsche bevol king alle Kopbau boomen op één dag veilen, dan zou dit het bosch ten goede komen, want er staat 99 taprijp te worden! Roe keloosheid bij het tappen zou niet tot gevolg kunnen hebben het woud aanzienlijk en blij vend te schaden. Een eigenaardigheid van het woud is, dat waardevolle boomen van één bepaalde soort (verschillende soorten timmerhout) niet naast elkaar staan, maar verspreid, zoodat de exploitatie groote moeilijkheden met zich meebrengt en kostbaar is. Wat de djeloetoeng betreft, de zaak stierf haar eigen dood, omdat de prijs er van door het steeds grootere aanbod van ondernemings- rubber, sterk daalde. Ik vermeld nog, dat de bevolking om vergoeding te vinden voor het geen haar in betaling te kort werd gedaan, naar het middel der vervalsching greep. Groothandelaren kochten het product op van tusschenpersonen, die de menschen, die het eigenlijke werk deden, heel, heel slecht be taalden. Naast djeloetoeng levert het woud o.m, getahpertja, isolatiemateriaal voor onder- grondsche kabels. Door zijn vele producten is het woud de groote rijkdom der schaarsche bevolking, veel meer dan olie, steenkool, ijzer en diamant. Borneo levert ook veel bevolkingsrubber, die de groote cultuurmaatschappijen hevige concurrentie aandoet. Dezen werken volgens wetenschappelijke methoden, zoodat de op brengst per boom hooger is dan bij de be volking, maar zij exploiteert heel goedkoop, o.a. omdat ze geen kostbare installaties noo- dig heeft, met "weinig kapitaal werkt. Ik beeld hierbij af een tweetal foto's vail fabrieksinstallaties eener groote maatschap pij op Sumatra. Beneden ziet u naast een. watertoren bezinkbakken en koelbakken. Het water dient bij de bewerking der rubber, is tevens koelwater voor de machines, dient ook voor bad-, wasch-, gebruiks- en drinkwater voor het talrijke personeel. H. F. TILLEMA.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 4