ïiet zwaard omgesmeed tot ploeg Misdrijf ter zitting ontdekt? Zondag as. een voiledig programma TE LAAT OP STRAAT Huiszoekingen te Boekarest De nieuwe ordening in Noorwegen Uoei&at Meisje ernstig gewond Bemanning van Engelsch vliegtuig aangehouden De verjaardag van Koning Christiaan kunstmeststrooiers, enz.) «n voor den tuin bouw, dit alles weer voorzoover ze in ons land niet gemaakt worden, in ons productie programma op te nemen. Ook hiervoor staan de plannen op de teekentafels en worden prototypes ontworpen. Dat is wel heel belangrijk, want op dat gebied komt er nog ontzaglijk veel uit het buitenland. Het staatsbedrijf der artillerie inrichtingen gaat landbouw werktuigen fabriceeren. In het tijdschrift Nederlandsch Fabrikaat treffen wij een gesprek aan met ir. F. Q. den Hollander, directeur-voorzitter van het Staatsbedrijf der Artillerie Inrichtingen over de wijze, waarop dit bedrijf zich aan de nieuwe omstandigheden heeft aangepast. Het volgende is er aan ontleend: Op 15 Mei, na de capitulatie, aldus begon de heer den Hollander zijn betoog, zaten we met onze groote fabriekscomplexen en on ze G430 menschen zonder werk. Alle op drachten kwamen te vervallen en wij wa ren plotseling zonder, maar ook heelemaal zonder werk. Dit in tegenstelling met 1918, toen er een zekere uitlooptijd was, doordat hetgeen onder handen was, kon worden afgemaakt. Het duurde eenige weken voordat onze positie, o.a. ten opzichte van de bezettende autoriteiten, bepaald was. En pas toen kon een helder begrip ontstaan omtrent de re organisatie waarmee wij nu bezig zijn en waarover u meer wilt hooren. Sluiting van het bedrijf zou niet alleen het geheele personeel werkloos hebben ge maakt, maar zou ook voor het economische leven van ons land en voor den staat, een buitengewoon groot nadeel beteekenen. Hoe wilt u het bedrijf aan den gang hou den? Door overschakeling op vredesproduc- ten; producten, waarvoor ongeveer dezelfde .vakbekwaamheid en dezelfde uitrusting noo- dig zijn als die, waarover wij beschikken. Ik kom daarop nog terug, maar ik wil er al nu op wijzen, dat deze overschakeling op zooda nige wijze moest gebeuren, dat de bestaande Nederlandsche industrie daarvan geen scha de, geen concurrentie zou ondervinden. Wij zoeken het dan ook in de richting van arti kelen, die tot nu toe nog niet in Nederland 'zelf gemaakt werden, doch uit het buiten land moesten worden ingevoerd, zoodat wij de Nederlandsche industrie hopen aan te [vullen in plaats van haar te beconcurreeren. Juist op het terrein, dat onze specialiteit ïs, zijn er heel wat producten, die nog niet hier te lande worden gemaakt. Wij zijn n.1. ingesteld op metaalbewerking met hoogen nauwkeurigheidsgraad en aan dit soort werk willen wij ons houden, om te voorkomen, dat de deskundigheid der arbeiders achteruit loopt. In de eerste plaats omvat het ontwor pen productieprogramma gereedschappen en werktuigen: wij denken vooral aan span- snij en meetgcreedschap en daarnaast aan lichte gereedschappen en werktuigen. Na tuurlijk kunnen wij nooit dit geheele gebied omvatten. Wij moeten daaruit slechts een klein ge deelte kiezen, maar dat doen wij zoo, dat wij met onze ervaring en gespeciali seerde kennis de Nederlandsche metaal industrie zoo goed mogelijk van dienst kunnen zijn. Want juist op dit gebied hangt (van de deskundigheid alles af: goede mate riaalkeuze en goede meetinrichtingen zijn naast volkomen vakmanschap van het per soneel absoluut onmisbare factoren. Is U van plan naast deze werktuigen nog andere artikelen te gaan maken? Ja er staan ook verschillende andere artikelen, die nog niet in Nederland worden vervaardigd, op ons lijstje. Bijv. onderdee- len voor lichte transportmiddelen, zooals transportkettingen, rijwielonderdeelen. En misschien, dat wij er ook toe zullen komen auto-onderdeelen te maken. Er zijn nu voort durend reserveonderdeelen noodig; dat is massa- en precisie-werk. Wellicht is dit werk [van Voorbij gaanden aard; het is mogelijk, dat wij later, onder gewijzigde omstandig heden ,voor sommige artikelen de concur rentie met het buitenland niet zullen kunnen [volhouden. Dat neemt echter niet weg,, dat wij meenen de fabrieken thans zoo veel moge lijk gelijk op de nu bestaande behoeften te moeten instellen. Met dit alles zouden wij ons doel nóg niet in voldoende male bereiken en toch nog ve le der beste arbeiders moeten ontslaan. Daarom hebben wij ook nog het plan opge- (vat om werktuigen en gereedschappen voor den landbouw (als ploegen, zaaimachines, Ja, en wij, als Nederlandsch bedrijf kunnen ook in sterker mate dan het bui tenland ons instellen op de verlangens van onzen tuinbouw. Maar met dit alles zijn wij er nóg niet! Tot nu toe sprak ik over het aandeel van de Hembrug. Het complex van werkplaat sen te Delft is er ook nog. Daarvoor zijn twee speciale productiegroepen gedacht, Ten eerste messingartikelen. Wij zijn in staat, en ook dat geschiedde door niemand anders in Nederland, messing in staaf- en profielvorm en messingbuizen af te leveren in velschil lende alliages al naar de verlangde eigen schappen. Ten tweede zal de optische en in- strunientenafdeeling zich nu gaan instellen op vredeswerk en ook weer zoo, dat andere Nederlandsche industrieën er niet in hun belangen door worden geschaad. President van het hof gelast na der onderzoek. Zes maanden gevangenisstraf had de recht bank te Amsterdam een man opgelegd om dat hij valschheid in geschrifte had gepleegd Hij was steuntrekker en had niet opgegeven, dat hij den nachtveiligheidsdienstje exploi teerde, waaruit hij inkomsten genoot. Hij was in hooger beroep gekomen, omdat hij zich volmaakt onschuldig voelde. Want... zoo verklaarde hij gisteren voor het Gerechtshof die nachtveiligheidsdienst was niet van mij, maar van mijn broer. Broerlief was er van door met de kas en bovendien had hij nog het een en ander met een fietsendiefstal te maken. „En trok u geen extra inkomsten?" „Geen cent" beijverde verdachte zich naar voren te brengen. De hoofdzaak werd echter bijzaak, want tijdens het getuigenverhoor ontdekte Mr. Jol les, de president van het Hof, dat het heele maal niet uitgesloten was, dat verdachte en ook zijn broer betrokken waren bij een veel ernstiger feit. Wat was er n.1. gebeurd? Bij den nachtveiligheidsdienst was een man in betrekking gekomen, die om dat prachtbaantje te krijgen liefst een waar- ixugsom van f 500 had moeten storten. Na eenigen tijd had hij echter weer ontslag ge kregen, maar naar zijn f 500.— had hij kun nen fluiten. „Wij kennen die zaken, waar zgn. waar borgsommen worden gevraagd, we hebben al dikwijls gezien, dat dat niets dan oplichte rij was" voegde de President den verdachte toe. Het bleek, dat de goedgeloovige man, die zoo bereidwillig de f 500.had gestort, geen moeite had gedaan om later het geld tedug te krijgen. „Er was van die menschen toch niets te halen", vond hij. Maar repliceerde de president derge lijk soort oplichters hooren in de gevangenis thuis. Zij zijn een gevaar voor de maatschap pij. Wij zullen den Officier van Justitie ver zoeken een onderzoek in te stellen om uitge maakt te zien of hier wellicht sprake is van verduistering van die f 500. Mede omdat een der getuigen niet was ver schenen werd de verdere behandeling ge schorst tot 9 November a.s. Gistermiddag omstreeks één uur is op den hoek van den Linnaeusstraat en de Pretoria- straat te Amsterdam een ernstig ongeluk ge beurd, waarbij een 13-jarig meisje zulke zware, inwendige kneuzingen heeft opgeloo- pen, dat zij in hoogst zorgwekkenden toe stand naar het Onze Lieve Vrouwen gast huis moest worden overgebracht. Zij stak met haar rijwiel den weg over zonder vol doende op het verkeer te letten en is door een vrachtauto aangereden. In verband met den groentenexport naar Duitschland zijn talrijke bloemen- kweekerijen zich gaan toeleggen op het telen van groente. In een der kassen te Aalsmeer, waar vele bloemenkweekers zich in dienst hebben gesteld van de voedselvoorziening (Foto Pax-Holland) Drie leden van de bemanning van het Engelsche vliegtuig, dat hij Leidschendam is neergekomen, zijn Dinsdagavond in de buitenplaats Duiven,oorde, bij Voorschoten, aangehouden. Waarschijnlijk zijn het drie Tsjechen. De eerste slagen vallen. Het kantongerecht te Rotterdam heeft gis termorgen verschillende zaken behandeld te gen personen, die artikel 1 van de verorde ning van den Rijkscommissaris in het be zette gebied betreffende de verkeersbeper- kingen hadden overtreden. Dit artikel ver biedt, zooals men weet, dat zij, die de Rijks- Duitsche nationaliteit niet bezitten en in een bepaald deel van het land verblijven, zich tusschen 22 en 4 uur buitenshuis bevinden. De Kantonrechter Mr. R. Rensma, legde hen allen een geldboete van f 15.subs. 5 dagen hechtenis op, almede een voorwaar delijke hcchtenisstraf van drie dagen met een proeftijd van een jaar .De eiscli, die de ambtenaar van bet O.M. stelde was in op een na alle gevallen een geldboete van dertig gulden te vervangen door twintig dagen hechtenis en een voorwaardelijke hechtenis- straf van zeven dagen met een jaar proeftijd. Niet minder dan 28 bewoners van Ridder kerk en acht van Rotterdam hadden zich te verantwoorden. Een deel was echter niet ver schenen. In enkele gevallen, waarbij de verdach ten mededeelden niet on tijd thuis te hebben kunnen zijn, omdat zij dekking hadden moe ten zoeken vanwege het vuren van het lucht afweergeschut, werd de behandeling van de zaak acht dagen aangehouden. De redenen, die de overige verdachten aan voerden, waren oa slechte weersgesteldheid bandenpech, liet achterloopen van de klok, enz. Manschappen van den Roemeenschen legion- nairen ordedienst hebben bij den Engelschen ingenieur Treasy in Ploesti een huiszoeking verricht en hebben uiterst bezwarende docu menten, verdachte vloeistoffen en brandbom men, die in eenvoudige reservoirs twee door celluloid gescheiden vloeistoffen bevatten. Na deze ontdekking zijn nog huiszoekingen verricht bij een aantal andere Engelsche Ne derlandsche en Roemeensche ingenieurs, waarvan de 'resultaten nog niet bekend zijn. Ingenieur Treasy is Canadees en was reeds in 1916 als majoor en assistent van den En- gelschman Masterson betrokken bij de sabo tage in het Roemeensche petroleumgebied. Amsterdam, 26 September. Voor eerste maal in dit seizoen zal Zondag a.s. Ui de oompetitie van den Nederlandschen voet halbond een volledig programma worden ai- gewerkt. Nu het bestuur van den N.V.B. be. paald heeft, dat ook In afdeeling V een ge. wone oompetitie zal worden gespeeld, zal ook In het Noorden de voetbal kunnen gaan rol- len. Voor de eerste klasse zijn de volgende drie wedstrijden vastgesteld. Veendam: VeendamBe Quick. Winschoten: W.V.V.—Velocitas. Heerenveen: HeerenveenLeeuwarden. De door den Rijkscommissaries van Noor wegen, Terboven, gehouden rede wordt door de Noorsche bladen als het begin van een nieuwe ordening in het leven van den Noor- schen staat en van het Noorsche volk geken merkt Aftenposten spreekt van een histo risch oogenblik in het leven van het Noor sche volk, dat met het Duitsche volk nauw zal samenwerken. Het feit, dat op grond van een besluit der oude partijen, de Koning en de gevluchte regeering als afgezet te beschou wen zijn, maakt het duidelijk, dat de weg naar de vrijheid en zelfstandigheid van het Noorsche volk enkel en alleen met behulp der beweging „Nasjonal Samling" kan wor den ingeslagen. „Tidens Tegn" betoogt, dat de met span ning verbeide rede van den Rijkscommissa ris een eind gemaakt heeft aan den toestand van onzekerheid. Het blad roept de Noren op eensgezind te zijn en aan de toekomst van het land eendrachtig mee te werken. Het orgaan van Nasjonal Samling, „Fritt Volk" constateert, de moreele en politieke in eenstorting van het oude partijenstelsel. De beweging zal thans, zoo vervolgt het blad, na een strijdperiode van acht jaar gaan bouwen aan een beter Noorwegen. Een tijdperk in liet leven van den Noorschen staat welke door verkeerde politieke maatregelen geken merkt, werd, heeft zijn einde gevonden, een tijdvak, dat Noorwegen in het verderf heeft gestort omdat het gericht was naar het Westen. Heel Denemarken vierde gisteren den TOston verjaardag van Koning Christiaan X, De deelneming van het Deensche volk aan deze gebeurtenis komt tot uitdrukking in de feestelijke versiering, die in stad en op het land is aangebracht met vlaggen, bloemen en guirlandes groen. Kopenhagen, waar de Ko ning verblijf houdt, is op bijzondere wijze ver sierd. Vooral de straten, waardoor de Ko ning met de Koningin des middags zijn rond rit ondernam, waren representatief versierd. De vaartuigen der Duitsche marine, en de Duitsche koopvaardijschepen, die in Deen sche havens liggen, laten de vlaggen wappe ren. Overal waar Koning Christiaan te het openbaar verscheen, is hij hartelijk door de bevolking gehuldigd. Van het balkon van zijn paleis Meld de Koning een korte toespraak, waarin hij aanmaande tot. het bewaren van een waar dige eenheid, omdat het land zich zóó het beste kan handhaven. De regeering, verte genwoordigers van de weermacht en het pre sidium van liet parlement, kwamen den Ko ning hun gelukwenschen aanbieden. Een bedrag van 2.250.000 kroon, door het volk bijeengebracht, zal volgens den wensoh van clen Koning worden bestemd voor huma nitaire en wetenschappelijke doeleinden^ Beukenootjes zoeken in het Haagsche Bosch. Up vrije middagen is de sshooljeugd ijverig in de weer, om de driekanten vruchtjes te bemachtigen (Foto Schimmelpenning!») e eer Hornsveld te Baarn, vader der pioen-dahlia, die dezer oagen zijn veertig jarig jubileum vierde, met een der vele soorten, welke door hem in den loop der jaren werden gekweekt (Foto PaxHollanr®

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8