dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier CONCENTRATIE in de Organisatie van den Middenstand De vakbeweging in Nederland China bondgenoot van ENGELAND Langsre Kerstvacantie Verduisteren 7.14 uur Weg door Birma wordt weer opengesteld Nederlandsehe Middenstands-Centrale Oproep tot de Belgische landbouwers KONtNGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) DONDERDAG 3 OCTOBER 1940 68e JAARG. No. 9045 opgericht Vanavond gaat c'e verduistering in om en duurt tot morgenochtend 7.45 uur Een ton voor het concertgebouw-orkest EIKELS zoeken loont de moeite HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Mi). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder De'drie Nederlandsehe Middenstandsbon den de K.N.M.B., de N.R.K.M. en de C.M.B. wisten reeds jaren geleden te komen tot een samenwerking aanvankelijk in een Commissie van Overleg, later in een Contact centrale, die geleidelijk voerde tot een geza menlijke behandeling van belangrijke aan gelegenheden. De Middenstandsbonden hebben thans be sloten tot een samenstel van maatregelen, waardoor die eensgezindheid in stand en vak ken rechtstreek zal worden verwezenlijkt en alle levende krachten in het organisatiele ven van den middenstand harmonisch zul len worden samengebonden. Besloten is tot oprichting van de Nederlandsehe Middenstands-Cen trale, welke, uiteraard onder verant woordelijkheid aan alle samenstellen- de delen, zelfstandig en uitsluitend bevoegd zal zijn tot handelend optre den ten aanzien van de sociaal-po- litieke en sociaal-economische aan gelegenheden. De Middenstandsbonden zullen hun be voegdheid tot beslissen en tot handelen in al deze aangelegenheden volledig overdréven aan dit centraal orgaan. Een zelfde vérgaande samenwerking, over dracht van bevoegdheden en samenbunde ling van krachten, zullen de middenstands bonden bevorderen in de onderscheidene vak ken in het Middenstands-bedrijfsleven door deze te adviseren aan alle bij hen aangeslo ten vakbonden. In ale takken van kleinbedrijf zat aldus door de vakbonden een repre sentatief orgaan kunnen worden ge vormd, dat, onder verantwoordelijk heid aan de samenstellende bonden, zelfstandig'en uitsluitend bevoegd zal zijn tot beslissen en tot handelen in de sociaal-politieke en sociaal-eco nomische aangelegenheden van het bedrijf Op korten termijn zullen aldus alle takken van kleinbedrijf zich kunnen brengen op het peil van organisatie, waarop de best georganiseerde branches, als b.v. het gra fisch bedrijf, zich hier te lande bevinden. Daardoor zal de grondslag worden gelegd voor een grootscheepsche opvoering van het aantal georganiseerde bedrijfsgenooten bij de organisatie humler keuze In het verband van de Nederlandsehe Mid denstands Centrale zal de meest innige sa menwerking tusschen de zelfstandige vak organisaties Worden bevorderd Onder bepaalde omstandigheden staan de confessioneele Middenstandsbonden niet af wijzend tegen het doen vormen van één vak organisatie, mits nader door de drie bonden uitgestippelde waarborgen in de eene vak bond aanwezig zijn. Echter zal de meest innige samenwerking niet naar één vast vliché uitgevoerd kunnen worden, doch zal rekening gehouden dienen te worden met de bijzondere omstandighe den en zullen de bestaande vakorganisaties in één vak een oplossing moeten vinden. De Middenstandsbonden hebben voorts besloten de behartiging der belangen van de bij hen aangeslo ten vakbonden te centraliseeren bin nen het verband van de Nederland sehe Middenstands-Centrale door de vertrouwensmannen der representa tieve. vakorgahen op te nemen in een aantal kamers: b.v. voor Ambacht, kleine Nijverheid, Zelfstandig Win kelbedrijf en Grossierderij. Via deze Kamers zal het vakelement in het algemeen vertegenwoordigd zijn in de lei ding der Nederlandsehe Middenstands-Cen trale.. Het ligt voorts ij}, de bedoeling een wijzi ging te bevorderen van het Erkenningsbe- sïuit van den Middenstandsraad, waardoor via de genoemde Kamers het vakelement ook rechtstreeks in den Middenstandsraad tot vertegenwoordiging zal worden gebracht. De Kamer voor het Zelfstandige Winkelbe drijf zal uit den aard der zaak in contact moeten staan met de organisaties van groot winkelbedrijf, verbruikscoöperatie en markt en straathandel. Beoogd wordt dit contact ook in de hoog ste instantie tot uitdrukking te brengen, door aan den Middenstandsraad een afdeeling De tailhandelsraad te verbinden. In den geest van 'de noodzakelijke nationa le samenwerking heeft de Nederlandsehe Middenstand gemeend te moeten overgaan tot een nieuwe activeering en een harmoni sche samenbundeling van alle levende krach ten in zijn organisatieleven. Hij vertrouwt door dit samengaan de van zijn kant verwachte waardevolle bijdrage te hebben geleverd tot de sluitende organisa tie van het Nederlandsehe bedrijfsleven in den geest, waarin, en op het plan, waarop deze tijd die vraagt! „Onmiddellijk dorschen en zon der vertraging afleveren." De heer De Winter, secretaris-ge neraal bij het Belgische ministerie van landbouw, heeft over de radio een oproep gericht tot de Belgische landbouwers, waarin, hij er op wijst, dat nu het land verstoken blijft van de goederen, welke gewoonlijk uit den vreemde werden ingevoerd, van de boeren een bijzondere krachtin spanning wordt gevergd om het le vensonderhoud van de medeburgers te verzekeren. Deze krachtsinspan ning bestaat hierin dc voedingspro ducten van den oogst 1940 in sneller tempo af te leveren dan gewoonlijk opdat vooral de groote steden niet verstoken zullen blijven van voorra den bij eventueele vertraging of tijde 'Üke bemoeilijking van het vervoer. In gewone tijden voerde het land belang rijke hoevelheden tarwe in uit overzeesche Janden. Thans kan het land slechts rekenen 0p zijn eigen oogst v. tarwe en rogge. De ze oogst moet dus in een sneller tempo op «e markt worden gebracht en aan de maal derijen worden geleverd als dekking voor het *®kort aan buitenlandsche tarwe welke nor maal tot 75 procent in de samenstelling der ®ranen voor de maalderiien voorkomt. De ■j°er dient thans onverwijld te dorschen op at de maalderijen de belangrijke hoeveel aden broodgraan, welke ze noodig hebben, aunnen ontvangen. De wachtwoord zij dus zoo besloot de heer Winter: „Onmiddellijk dorschen en zon- vertraging leveren." KINDJE VAN DE FIETS GESLINGERD. Voor de oogen van de moeder gedood. Gistermiddag te ongeveer 3 uur had in de Terletstraat te Den Haag een doodelijk on geval plaats. De 29 jarige J. W. S. uit Hazerswoude reed daar met zijn vrachtauto bij het maken van een bocht aan de linkerzijde van den weg. Tengevolge van te groote snelheid kwam de wagen echter op het linker trof toir terecht, waarbij de 35 jarige wielrijd- ster mevr. M. H. uit de Hulshorststraat werd aangereden. Mevr. H. vervoerde in een mandie achter op de fiets haar 3-jarig dochtertje Francis- ca, dat ten gevolge van de aanrijding uit het mandje werd geslingerd en onder het achterwiel van de auto geraakte. De daar bij bekomen verwondingen waren van zoo ernstigen aard, dat het kind nog ter plaatse is overleden. Het lijkje is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. De vrachtauto werd door de politie in beslag genomen, terwijl op grond van ver klaringen van getuigen inzake het links van den weg rijden de chauffeur voorloopig in bewaring is gesteld. NOG DUBBEL ZOOVEEL ONGEOR, GANIS EERDEN ALS GEORGANI- SEERDEN. Uit een interessant overzicht van het cen traal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat het leger der ongeorganiseerde arbeiders nog steeds dubbel zoo groot is, als dat der georganiseerden. Georganiseerd zijn on geveer 809.00() werknemers, ongeorganiseer den 2% millioen. Echter is deze verhouding niet over dé geheele linie dezelfde .Zoo is b.v. het- per centage georganiseerden in belangrijke-bran ches als de bouwvakken en de metaalin dustrie op ongeveer ,50 te stellen. Voor het personeel in rijks- en gemeentedienst be loopt dit cijfer plm. 67, voor onderwijzers en leeraren zelfs bijna 90. Een zeer laag per centage heeft daarentegen de kledingin dustrie (plm. 10), een iets minder laag de landbouw (plm. 20). De richtingen. De zoo vaak besproken verscheidenheid in richting der vakbeweging komt tot uit drukking in de 8 vakcentralen. die begin 1940 bestonden. Van deze 8 tellen slechts 3 meer dan 100.000 leden, nl. het N.V.V. (322.000), het R. K. Werkliedenverbond (191.000). en het Chr. Nat. Vakverbond (120.000). Daarop volgt de Nederl. Vakcen trale, liet Verbond der neutrale organisaties met 50.000. Tezamen omvatten (leze vier cenralen ongeveer 85 van de geheele vak beweging. Onder de overige 15 vielen de vier kleinere centralen, waarvan het inmid dels opgeheven links-söcialistische n.at.-ar.- beidssecretariaat met 10.000 leden de groot ste was en voorts eën groep van organisa ties,1 die geen deel van een vakcentrale uit maken. De groei. Uit de volgende cijfers blijkt de groei der vakcentralen sedert 1914. N.V.V. 86.000—322.000; R. K. Werklieden verbond 29.000—191.000; Chr. Nat. Vakverb. van 11.000—120.000; Nederl. Vakcentrale van 4.000—50.000. Wat het aantal georganiseerden betreft ih verhouding tot de bevolking loopen voor de provincies de cijfers veel minder uiteen dan voor de steden. Noord-Holland, Utrecht en Groningen zijn met 10 het hoogste, Dren the is met 6 het laagste. De herstelwerkzaamhe den aan hef eeuwenou de en historische orgel tn de Westerkerk te Am sterdam, die thans zoo ver gevorderd zijn' dat het instrument binnen afzienbaren tijd weer voor kerkdiensten en concerten in gebruik kan worden gesteld. (Foto Pax-Holland) B. en W. van Amsterdam stellen den raad voor, verschillende kunstinstellingen te subsidieeren. De ongunstige stand der ge- meentefinanciön noodzaakt echter zich tot de belangrijkste instellingen te beperken Nieuwe subsidies worden niet gegeven. Het Concertgebouworkest, dat een tekort van f 75.000.— begroot, stelt het. college voor met f 100.500 en een extra garantie van f 20.000 te subsidieeren. Voor de Nederland sehe operastichting denkt men f 10.000 uit (e trekken, voor den Amsterdamscben Kunstkring is f 6000.— en voor de plaatse lijke georganiseerde zang- en muziekver- eenigingen totaal f 9500 beschikbaar. In politieke kringen te Londen is men volgens U. P. van meening, dat na het sluiten van het bondgenoot schap tusschen Japan en de asmo- gendheden de Engelsche politiek in het Verre Oosten zich zal bewegen in die richting, dat Cljina als een bondgenoot van Engeland zal worden behandeld. Men is reeds bezig, te bewerken, dat niet slechts de weg door Birma weer voor trans porten naar Tsjoenking zal worden openge steld, doch ook dat aan Tsjang-Kai-Sjek rechtstreeksche hulp zal worden verleend. Er gaan geruchten, dat de Engelsche re geering reeds verschillende maatregelen in die richting in studie heeft genomen, bijv. de verleening van een voorloopig credict. van een half millioen of een millioen Pond Ster ling aan Tsjoenking, welk bedrag voor aan koop van Engelsche olie in Birma zal worden gebruikt. Voorts zal mogelijk een militaire en econo mische missie naar China worden gezonden die onder leiding zal staan van een bekend officier én die de opdracht zal hebben ver dere stappen voor te bereiden Over den aard der verdere maatregelen is nog niets uitge lekt. „Druk van de Ver. Staten". Het Japansche blad „Jomioeri Sjimboen" schrijft, dat aan het van Engelsche zijde aan gekondigde voornemen,de weg door Birma weer open te stellen, door de Japansche re geering de grootste aandacht wordt besteed. Men legt er den nadruk op, dat Engeland daarmede niet alleen de zijnerzijds in het drie maanden geldige verdrag opgenomen be paling, dat nieuwe onderhandelingen zouden worden gevoerd, zonder meer voorbijgaat, maar ook, dat Engeland hiermede duidelijk te kennen geeft, op Japansche eischen über haupt niet meer te zullen ingaan. Deze plotselinge verandering in de houding van Engeland is, naar men van Japansche zijde opmerkt, hoofd zakelijk een uitvloeisel van druk, die door de Vereenigde Staten wordt uit geoefend. „Japan zal andoren mogendheden, aldus besluit het blad, die zich zonder begrip ver zetten tegen de natuurlijke reorganisatie van Oost-Ozië, niet onnoodig smeeken haar houding te wijzigen". De Japansche regeering zal, naar officieele kringen met klem verzekeren, de hindernis sen met alle kracht weten opzij te schuiven. Het einde van den Chineeschen oorlog nabij. In Japansche militaire kringen denkt men thans zeer optimistisch over den krijg tegen China. Nu Fransch-Indo China als springplank ge bruikt kan worden, acht men de positie vaij Tjang-Kai-Sjek vrijwel hopeloos. Het is thans mogelijk Tsjoenking als ip een tang te knellen, waarbij het naar het oosten gerichte front van Yoenan gemakkelijk onder den voet te loopen moet zijn. Daarenboven is het thans mogelijk om vih Indo-China oprukkend, den weg naar Birma op Chineesch gebied te bereiken, terijl tenslotte bet bezit van de vliegvelden in Indo-China het Japan mogelijk maakt, vrijwel het geheele gebied waar de Kwo- mingtang le scepter voert, te beveiligen. In Tokio verheelt men niet. dat bet uit houdingsvermogen van China den Japan ners zeer is tegengevallen. Men had een veel spoediger ineenstor ting verwacht. Thans echter is men vol ver trouwen, aan bet taaie leven van den Chi neeschen kolos een einde te kunnen maken. Of het groeiend verzet van de Vereenig de Staten en Engeland tegen de Japansche aspiraties remmend zal werken en plannen van Tokio in de war zal sturen, moet wor den -afgewacht. 'Eén ding staat wel vast: er trekken zich donkere wolkeri boven het Verre Oosten -amen en het ziet er naar uit. dat er wei nig voor noorlig is. om ook den Stillen Oceaan in vuur en vlam te zetten. Om brandstoffen te sparen. (Van onzen Haagschen correspondent) Naar wij vernemen, zal dit jaar voor de lagere scholen de herfstva- cantie, welke anders in de laatste dagen van October of de eerste van November valt, waarschijnlijk ver vallen, hetgeen dan gecompenseerd zou worden door verlenging van de Kerstvacantie. Overwogen wordt de kerstvacanties, ook voor de middelbare scholen waar de herfstvacantie wel gehand haafd wordt een heel eind in Ja nuari te verlengen, teneinde in deze koudste maand brandstoffen te be sparen. STAATSBOSCHBEHEER TAALT GOEDE PRIJZEN. Evenals andere jaren worden door staatsboschbeheer eikels ingekocht, doch dit Jaar heeft de aankoop van eikels een bijzondere beteekenis, om dat zij thans meer dan ooit een be langrijke aanvulling van onze vee voedervoorziening vormen. Er wor den gewoonlijk prijzen gemaakt, van 4 tot 5 cent per kg., maar staats boschbeheer biedt meer en wel 6 cent voor de Amerikaansche en 7 cent voor de gewone inlandsche eikels. Dat komt, omdat staatsboschbeheer alleen goede uitgezochte eikels ge bruiken kan. De opgekochte hoeveel heden eikels worden namelijk, na zorgvuldig geschift en uitgelezen te zijn, als zaaigoed gebruikt. Voor Zeist en omgeving is 't inza- meistation gevestigd bij den bosch wachter, den heer H. v. d. Hoef te Austerlitz. BE-

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1