Rijdt op houtgas Roosevelt en de oorlog Advies: Rust voor de doodeo Braad te Vlaardingen Nieuwe Engelsche uitvindingen Geen Egyptische katoen naar Japan 0fficiee!e valuta-koersen KAMER VAN KOOPHANDEL Pefroleumbonnen gestolen Tol-Unie fusschen Argentinië en Brazilië? Amsterdamsche effectenbeurs DE OMSTANDIGHEDEN STELLEN DE KAMER VOOR VELE PROBLE MEN. EEN DRUKKE, BELANGRIJ KE VERGADERING. Nadat de voorzitter, de heer Arntz, ver- ichillende leden namens de kamer geluk had rewenseht of de deelneming had uitgespro ten wegens particuliere of zakelijke gebeur enissen, welke in de afgeloopen maanden ïadden plaats gehad, werden de notulen on- •eranderd goedgekeurd. Een medcdceling an het Dep. van Handel, Nijverheid en Sch., lat de uitvoerverboden, contingenteeringen, uonopolies en clearing op den bestaanden oet van kracht bleven, werd voor kennls- eving aangenomen. De voorzitter merkte derbij op, dat sedert dien echter verschil- Dnde contingenteeringen waren vervallen, erwijl de secretaris goed meende te doen er p te wijzen, dat de vestigingswet onvermin lerd van kracht blijft. IE SPOORLIJN OVER DE lFSLUITDIJK In verband met een desbetreffend adres an de Kamer te Leeuwarden, deelde de voor itter mede, dat de Alkmaarsche Kamer zich oorheen reeds voor deze aangelegenheid ad geïnteresseerd. De veranderde vervoers- mstandigheden hebben de beslaande voor emens verijdeld. Thans zijn de oude plan- en echter weer opgevat. Er zijn reeds opme ngen gedaan en er is ook niets veranderd in et voornemen de verbinding hij Srhagen te iten aansluiten op het bestaande Spoorweg- et. ERHOOGING TELEFOONTARIEVEN. Omtrent een adres van de Kamer te Tiel, ie er bij de P.T.T. op wil aandringen de ver eocing ad 50?!». welke reeds is doorgevoerd verminderen tot b.v. 25%. ontspint zich :n levendige discussie. Allerlei belangen imen daarhii ter snrake als; de verminder 5 omzetten en de stijgende soeiale lasten, de 'rltfiogde omzetbelasting, het gevaar, dat infler van de telefoon gebruik zal worden uriankt. De heer Donnet meende, dat de hoogero sten gedacht waren als tegemoetkoming >or het uitvallen van het internationale ver ser. Het adres zal worden gesteund. HET VERLEENEN VAN RIJVER GUNNINGEN EN DE TOEWIJZING VAN BENZINE. Dit agendapunt groeide uit tot de hoofd hotel der vergadering. In hoofdzaak komt benzine thans ter be- hikking van het beroepsgoederenvervoer. et eigen vervoer en het particulier vervoer in partisrh uitgesloten. Bij dit alles verheelde de voorzitter niet. it dit alles nog minder zal worden. Zoodat j meende te moeten adviseeren tot het mschaffcn van generatoren, Uit de discussie bleek, dat de prijs hier in vrij hoog is. f 2000.bovendien echter it tot het voeren van generatoren slechts n beperkt aantal vergunningen zal wor- n gegeven. Een en ander in verband met i besrhikbanrstcling van het noodige hout tussehen is de helft van het toelaatbare ntal reeds overschreden. In verband met desbetreffende ver zoeken van de heeron Grondsma en Nobel zegde de voorzitter toe do be schikbaarstelling van "benzine aan melkfabrieken in studie te zullen nemen en. eventueel een adres te zullen doen uitgaan. De secretaris wees er op, dat bij de be- hikbaarstejling van benzine eenerzljds re- ming wordt gehouden met de belangrijk lid van het bedrijf, anderzijds met de mo- lijkheid het transport op andere wijze te en geschieden. Belangrijk waren "de melk brieken zeker. Het was echter de vraag geen ander transport mogelijk was. De lieer Grondsma bracht in dit verband ede ter sprake de noodzakelijkheid van schikbaarstelling van benzine voor ver- ier van kaas naar de markt. De misère voor de groenlenhan- delarcn. De heer Bonnet wees er ten slotte op. dat k voor de groenten het au'oveèrvöer nie' in worden gemist. Het duurt soms weken mrdat men spoorwagens krijgt tocgewe- n en de groente is Ititusschen reeds lang dorven. Ook het vervoer per spoor duurt ak te lang. Transport te water is moge- k. mits dit motorschepen zijn. De heer Kolster bracht verslag uit over i laatste vergadering van den Spoorweg- ad. Er was sprake gewee.st van het inleq- n van meerdere treinen tnssohen Alk aar en Haarlem. Verdere pogingen sche- in hem voorloopig echter vuohteloos. Het irvoer was thans grootendeels in handen ir Duitsche autoriteiten. Een juist" binnengekomen schrijven van ■t Dep. van H. N. en Sch. betreffende de eeschprijzen voerde nog to een levendige i dachten wisseling. Uit de mededeeltng hlpek, dat Moor de sla- rs geen beenen tegen den prijs van vleesch ogen worden berekend, terwijl slagers, die lorhecn niet de fioogste prijzen maakten, t ook thans niet mogen doen. Ook is het zich toeleggen op den verkoop van schapen- vleesch door rundveeslagers in strijd met de vestigingswet. De secretaris wijst in dit verband tevens op een circulaire van den secr.-gen. van het Dep. van Handel, volgens welke zou zijn ge bleken, dat men zich niet genoegzaam houdt aan de prijzenbeschikking 1910. Belangheb benden dienen te weten, dat ze hun prijzen alleen mogen verhoogen, indien de inkoops prijs is gestegen, zulks met instemming van de betreffende overheidsinstantie. Voor wat de omzetbelastingverhooging be treft, deelt hij mede, dat in het gebied van de Kamer door den inspecteur uit Den Hel der op i plaatsen (Alkmaar, Schagen, Anna Paulowna en Wieringen), zittingsdagen zul len worden gehouden, waar belanghebbenden inlichtingen kunnen inwinnen. Rondvraag. Bij de rondvraag informeert de heer Coltof, in hoeverre neringdoenden te Den Helder, die door de omstandigheden hun be drijf hebben moeten staken bij een evcntuecle hervatting, moeilijkheden zouden kunnen on dervinden in verband met de vestigingswet. De secretaris meent, dat men hier stellig uiterst conclliant zal zijn en Mr. Moens wijst er op, dat dit ook reeds is gebleken ten aan zien van de militairen, die door de mobili satie tijdelijk uit hun bedrijf waren gerukt. Ten aanzien van de uitgegane stukken blijkt tenslotte nog, dat aan de H.A.B.O. de gcwenschte toestemming tot het in stand houden van een dienst van Medemblik naar Hoogwoud is verleend. Autobusdienst AlkmaarDen Helder. Naar aanleiding van een adres ten behoe ve van de C.V. Autobusdienst Noord-Holland om passagiers te mogen vervoeren van Alk maar naar Den Helder (eindpuntverbod), verzocht de heer v. Bcem bij de rondvraag hot, bij inwilliging van dit verzoek, daarheen te leiden, dat de vertrekuren der bussen niet gelijktijdig vallen met de vertrekuren der treinen, doch juist daartusschen. Dit behoort tot de bevoegdheid der Rijks- vcrvoersinspectie, doch de voorzitter zegt toe te zullen onderzoeken in hoeverre dit moge lijk is. Schoorsteen werd te warm. Gistermiddag té ruim drie uur is brand uitgebroken in een pand te Vlaardingen. waarin gevestigd is' de haringinleggerij „De Volharding", terwijl op de eerste .en tweede etage de papiervernietigingsdienst .„De Op bouw" was ondergebracht. De heer Huvser. eigenaar van de haring inleggerij. had juist de kachel aangemaakt., zonder echter de huurders boven te waar schuwen. Door de warmte van den schoor steen; die door liet gcheele pand loopt, is -vermoedelijk het papier op de bovenverdie pingen in brand geraakt. Het vuur greep hier zoo snel om zich heen, dat spoedig het geheele pand in een vuurzee was herscha pen. Meters hoog sloegen de vlammen uit alle ramen. De brandeer, die spoedig me' twee motorspuiten en twee z.g. „vuurvre ters"' ter plaatse was. pakte het vuur met vijf stralen aan en wist zoodoende uibrei- ding te voorkomen. Het pand zelf echter is geheel uitgebrand. Het pand was tegen branlschade verze kerd. De inventaris, eigendom van de bei de huurders, echter niet. Handelaar kreeg argwaan. Op een gemeentelijk distributiekantoor aan den Stationsweg te Den Haag werden ecnigen tijd geleden een groot aantal ze gels gestolen, welke recht gaven op het koo- pen van een hoeveelheid petroleum in cou pures van 100. 50. 10 en 2 L., in totaal Voor een hoeveelheid van 17.000 liter petroleum. Op welke wijze de diefstal is gepleegd, is nog niet opgehelderd, doch plotseling wer den ze vermist. De gemeentelijke crisis- en distributiedienst deed aangifte hij de Haag- sche politie, die een uitgebreid onderzoek instelde, dat in het begin niet tot cenig re sultaat leidde. Totdat eenigen tijd later bij een petroleumhandelaar hier ter stede een aantal petrolcumbonnen te koop Werd aan geboden. Hoewel de petroleumhandelaar niet op het aanbod inging, zegt de Tel., zag hij nog_ dat dé bonnen op de achterzijde waren ai gestempeld met als bureau van afgifte „Stationsweg". Dit vond de petroleumhande laar verdacht en daarom waarschuwde hij de politie. Hoewel de aanbieder van de zegels er vandoor had weten te gaan, ge lukte het toch de recherche hem op te sporen. Het was de 29 jarige souteneur O. W. G. F. B. in Den Haag woonachtig. Bij zijn aanhouding werden evenwel geen zegels meer op hem gevonden. De zegels bleven weg en de aangehoudene, die inmiddels werd voorgeleid en opgesloten, wilde niet zeggen waar ze gebleven waren. De politie bleef de zaak warm houden en toen in Amsterdam eveneens in een distri butielokaal een groote hoeveelheid distri butiebonnen werden gestolen, heb'ben de Amsterdamsche en Haagsche politie in de ze diefstallen samengewerkt. Het resultaat was. dat enkele dagen ge leden op het Buitenhof door de recherche werd aangehouden de 29-jarige monteur, W. van YV., die ais inbreker in de Haagsche onderwereld een zekere reputatie geniet. Deze man bleek in het bezit te zijn van alle gestolen pertoleumbonnen. Ook deze man werd verhoord, doch hoewel hij niet kon ontkennen medeplichtig te zijn, bleek dat hij niet de- eigenlijke dader is. Van YV. is eveneens opgesloten. De politie zet het onderzoek nog voort, want de eigenlijke da der is nog zoek. TAL VAN GEWOONTEN VAN DEN AMERIKAANSCHEN PRESIDENT GEWIJZIGD. BIJ HET VERVUL LEN VAN ZIJN OFFICIEELS PLICHTEN IS HIJ VEEL ERN STIGER DAN ENKELE JAREN CE LEDEN. Naar United Press verklaart, heeft de Eu- ropeeschc oorlog zoowel In zijn particuliere als in zijn openbare leven, voor president Roosevelt belangrijke veranderingen teweeg gebracht. De eerste maanden nadat hij in Maart 1933 tot president gekozen was, bleef de president vaak tot 's morgens 10 uur in bed liggen. Op zijn gemak uitgestrekt, las hij de ochtendbladen, weekbladen en ook de tective-romans en liet zich dan zijn ontbijt op bed brengen, voor tiij met den dagelijk- schcn arbeid begon, Na het begin van den oorlog staat hij nog slechts zelden na 7 unr op en vaak verlaat hij zijn kamer reeds om half zeven. Dit hangt ten deele hiermede sa men, dat de president in de vroege morgen uren vaak transatlantische telefoonoproepen van diplomatieke vertegenwoordigers der Vereenigde Staten in Londen, Berlijn en Ro me. alsmede uit neutrale „luisterposten" ont vangt. Ook de gemoedelijke maaltijden in den fa- MAATREGELEN TEGEN ONTWIJ DING VAN DE MILITAIRE BE GRAAFPLAATS OP DEN GREBBE BERG. De gemeenteraad .van Rhenen heeft be langrijke besluiten genomen ter verzeker- ring van de brde en rust oo en bij de mi litaire begraafplaats op den Grebbeberg. Het eerste voorstel dienaangaande, dat de den raad bereikte, aldus het „Alg. Hsbl.", omvatte een besluit ter bepaling dat een stopverbod voor auto's, motoren, rijwielen en andere rij- en voertuigen zal gelden voor een gedeelte van den Rijksstraatweg RhenenWageningen en van de Heimer- steinschelaan. Aan het college van B. en YV. werd overgelaten te bepalen, op wel ken datum het besluit zal ingaan, eventu eel zal komen te vervallen. Het tweede voorste) behelsde een veror dening, houdende bepalingen ter verzeke ring van de orde en rust op de begraaf plaats der gesneuvelden Op den Grebbe berg. Art. 2 van deze verordening zegt. dat het aan mannelijke bezoekers van de be graafplaats verboden is, zich er buiten noodzaak met bedekten hoofde te bevin den. Het is voorts aan een iede.r verboden op de begraafplaats te rocken, of zich daarop te begeven met een brandende pijp, sigaar of sigaret of wel de begraafplaats te betreden in een met den eerbied voor gestorvenen niet in overeenstemming zijn de kleeding. Voorts zijn de eigenaars, hou ders of geleiders van honden verplicht, zorg te dragen, dat deze dieren zich niet op de begraafplaats bevinden. Het aanbrengen van grafversieringen, in welken vorm ook. mag slechts geschieden in overeenstemming met de nader door B. en YV. van Rhenen in het belang van de handhaving van het bijzonder karakter van de begraafplaats te geven algemeene aan wijzingen. Aanvankelijk is ook nog gdacht aan een maximum snelheids bepaling bin nen een kring van 500 M. van het kerkhof, doch dit stuitte op juridische moeilijkhe den. zij zal thans worden vervangen door plaatsing van borden, met het verzoek aan automobilisten en andere weggebruikers, met geen grootère snelheid dan 30 K.M. per uur te rijden.-De betrokken besluiten zijn genomen in een spoedeisehende vergade ring van den gemeenteraad van Rhenen. ZYVEEDSCH SCHIP OP MIJN GELOOPEN. Het Zweedsche s.s. „Gondul" groot 2000 brt. is in het zuidelijk deel van den Oeres- und op een mijn géloopen en gezonken. Al le opvarenden werden gered. Eenige hunner zijn echter gewond. B-elachelijk, zegt Berlijn. In de afgeloopen dagen is in een gedeel te van de wereldpers van Londen uit een bericht gelanceerd, dat melding maakte van zoogenaamde nieuwe Engelsche uitvin dingen voor het luchtwapen o.a. van een nieuw gebouwden bommenwerper van een bijzonder type. In politieke- en militaire klingen te Ber lijn beschouwt men dit bericht als een van de gebruikelijke Engelsche tendentieuze be richten, met het doel de meer en meer da lende bedrijvigheid van de Roy'al Air Force op grond van de stijgende successen van de Duitsche luchtaanvallen op Engeland te ver doezelen en door dreigementen tenminste een gedeelte van het verloren gegane pres tige te henvinnen. Deze Engelsche bewerin gen hebben in Berlijn, aldus verklaart men in genoemde Duitsche kringen, hoogstens een belacheüjken indruk gewekt. Onware Engelsche beweringen. NEYV YORK, 2 Oct. (A.N.P.) De New York Herald Tribune verklaart zoojuist uit Londen te hebben vernomen, dat militaire kringen in Engeland steeds meer rekening houden met een Duitschen gasaanval. De Brifsche luchtmacht en de autoriteiten be reiden daarom Vergeldingsmaatregelen voor. die in do krijgsgeschiedenis hun weerga niet vinden. Om nu het bericht eer) geloofwaar dig tintje te geven, moet men er een in Britsche gevangenschap geraakten Duitschen vlieger bijhalen, die bij het verlaten van het lazaret uit dankbaarheid den raad zou hebben gegeven; Vergeet uw gasmaskers niet. U zult ze misschien weldra noodig hebben. Met de verspreiding van deze geruchten, die de laatste maanden herhaaldelijk zijn opgedoken, begeven de verantwoordelijke Britsche autoriteiten zich op een zeer ge vaarlijk terrein. Het doe] is duidelijk. Men brengt onware beweringen over de voorne mens der Duitsche oorlogsleiding in de we reld om de openbare meening, in het bij zonder aan de overzijde van den Oceaan, te gen Duitschland in het harnas te jagen. Een officieel verbod is, volgens U.P. uitgevaardigd voor de versche ping van een hoeveelheid katoen van den oogst van het vorige jaar, die te Aeiexandrië gereed lag voor verzending naar Japan. Ruil van Argentijnsche tarwe tegen Braziliaansch puit, ijzer en kolen. YVoensdag zijn te Rio de Janeiro de leden eener Argentijnsche handelsmissie aangeko men zegt U. P. Men neemt aan, dat zij aan de belangrijke conferentie van het Westelijk halfrond deelnemen, die naar alle waar schijnlijkheid zal leiden tot een tol-unie tus sehen Argentinië en Brazilië. De Argentijnsche gedelegeerden zijn for meel naar Brazilië vertrokken om te spre ken over een overeenkomst tot ruil van Ar gentijnsche tarwe tegen Braziliaansch fruit, ijzer cn kolen. miliekring, waarbij Roosevelt vroeger zoo gaarne aan placht te zitten, vinden niet meer plaats en tegenwoordig zwemt hij slechts zelden, terwijl hij dat vroeger bijna iederen dag deed en hij Zondagsavonds geregeld de correspondenten die bij het YVitte Huis ge accrediteerd waren, uitnoodigde met hem te zwemmen en waterpolo te spelen. Roosevelt is sedert hij kinderverlamming kreeg, steeds een enthousiast zwemmer geweest. Ook geestelijk is de president sterk veran derd. Weliswaar komt het soms nog voor, dat hij heelemaal niet afkeerig van een grap is cn geeft hij dan blijk van zijn humor, maar over het algemeen is hij tegenwoordig hij het vervullen van zijn officieele plichten veel ernstiger dan_enkele jaren geleden, in liet bij zonder in zijn omgang met de pers. Slechts zelden maakt hij tegenover journalisten nog grappen, of noemt hij ze, zooals vroeger, hij hun voornamen. Deze veranderde houding is echter mogelijk een gevolg van het feit, dat op het oogenblik een groot deel van de pers zijn regeering bestrijdt en, wat meer is. hemzelf terwijl in de eerste jaren van zijn regeering de groote meerderheid van de bladen hem en zijn politiek onder steunde. Yrerder is ook voor de veranderingen in zijn particuliere leven kenschetsend, dat hij nog slechts zelden aan de hengelsport doet en bijna hecleniaal geen belangstelling heeft voor zijn postzegelverzameling, welke als een van de mooiste en kostbaarste van de wereld wordt hesrhouwd. Danrentegen verzamelt Roosevelt ook thans nog alle mogelijke scheepsmodellen, in het bijzonder modellen van jachten en beeldjes, welke ezels voor stellen, (de ezel is de offieieole mascotte der democratie, de olifant die der republikeinen) Tot dusverre heeft de president slechts in gennge mate actief aan den verkiezings strijd deelgenomen; hij heeft dadelijk bij het begin verklaard, dat de internationale en de hinnenlandsche politieke aangelegenheden zijn geheelen tijd opeischen. Desondanks be- invloedt hij natuurlijk door zijn dagelijksche uitingen en maatregelen indirect den loop van zijn verkiezingscampagne. Bovendien zal hij misschien in de volgende weken over de radio verschillende van zijn bekende „ge sprekken bij het haardvuur" houden, om op deze wijze een beroep te doen op zijn aan hangers; bovendien zal hij ook verdere in spectiereizen naar marinésteunpunten en andere verdedigingswerken ondernemen en het is mogelijk, dat hij op deze reizen ook toespraken zal houden, hoewel dit op het oogenblik nog niet hekend is. In ieder geval laat hij de beantwoording van alle aanklach ten die zijn tegenstander Wendell Willkie te gen hem richt, aan de leden van zijn kabi net of aan zijn partij-vrienden over. Toen Willkie hem bijvoorbeeld er onlangs van be schuldigde, dat hij door zijn politiek den dictators moed had gegeven, antwoordde de minister van bniten'andsrhe zaken Huil met de verklaring, dat YY'illkie „weinig of in hot geheel geen kennis droeg van de feiten, daar hit anders zulke verklaringen niet zou afleg- g^n Het bureau van Roosevelt staat steeds vol Zl*TSt7"^*' V00l'nampli.ik kleine mo dellen van jachten en ezeltjes. Ook de mecs- T vf,rtl'ok,^n Vf»i den president b wm0f'P,lnn on zeegezichten. h' be7-'t .Prn k'pin museum, vol scheepsmodellen uit vele tijdperken. K? ?in« hpeft, de president echter he- een. 7ijn fatalistische levensopvatting i7'".n ?.c..1ïln,r voor ieder gevaar. Ook r°iH? a',1K' nosf zijn vrijen tijd nieest- ni hii zijn moeder in haar huis in Hvdepnrk. in den slaat New York, door. Als hij een goede hm heeft, houdt Roosevelt er van stijve oude dames te imiteeren en zijn moe der, die ondanks haar vier-en-tachtig jaar OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bel. fac. Nederland 1938 3-3% Jost-lndië 1937 3 Oost Indië 1937A 3 Duitschland 1930 5% DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 V.K. L.K. 100 1/16 100 90 15/10 90 15/16 100 1/10 100 88%90 89%-87% 80 811/z - 52-541/2 50—461/2 881/2 78 78% PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3V2 89i/2 89i/2 's Grav. '37 I 3% N. Holl. '38 3 N.-Holl '38 II (3%) 3 87 R'dam '37 I, Hl 3% 95 Z.-Holland 1937 3 95 15/16 95 15/10 HYPOTHEEKBANKEN. Ned Hvp.b. Veendam 3% 92 94 INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN Buitenland. Farbenind. I. G. 7 115 Gelsnk. Berg 5 90 BANK- EN CRED.-INST. Binnenland Koloniale Bank A 148% Ned. Ind. HandeJsb. A. 104% Ned. Handel Mij. c.v. A. 00 115 145 105 94 AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K.U. 120121%' 122%—117% Calvé Delft c. v. A. 82% 83 Centr. Suiker Mij. 109% 174% Fokker g. A. 191 190 Lever Bros en Unilcver c.v.A 123%—126% 126%—119 Ned. Ford 340 340 Philips G B.v.A. 181-189% 191-186 Philipsp ref. A. 141 144% Buitenland. Anaconda copper c.v. A 21%21% 22—22%' Refh. Stee! c.v. A 67-00% 68%-69%' Gen. Motors c.v. A. 40% 41 11/16 Kennecot Copper c.v. A 28%28 7/16 29%—29% North. Am. Aviation c.v. A. 19% Rep. Steel c.v. A. U. S. Steel c.v. A. 49—49% 50 9/16-50% PETROLEUM ONDERNEMINGEN. Binnenland Dordfsche Petr. g. A. Kon. Petr. Buitenland. Shell Union c.v A. Tide Water c.v. A. - 211% 231-236 236-230 8 5/10 8%—8 5/16 8%-8 3/16 8%-8% RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd Rubber Bandar Rubber Mij. A. Deli Batavia Mij. A. 197%-201 200-198 140 .141 145 145 SUIKERONDERNEMINGEN. IÏ.V.A. •lavasche Cujtuur N.I.S.U. Ver. Vorsten!. Cult. 303-370 372-368 210 205 207% 205% 91% 91%- TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. Deli Mij. c. v. A 134-136 134 193%—194% 194%—193% 157%-159 157 Senemhah SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN Holland Amerika lijn A. Java China Japan lijn A. Kon. Ned. Stoómb. Mij. nat. hez. v. A. Kon. Paketvaart A. Ned. Scheepv. Unie A. Rott Llovd A. Stocmv. Mij. Nederland A. 98% 99 120-128% 128%-127 1273/4-129% 131433% 194 130-134 136%-135 115-110 1163/417% 115-110 116 VALUTA'S. New York Berlijn Brusse! Helsinki Stockholm Zürich BANKPAPIER: New York Brussel Stockholm Zürich 1.88 3/16-1.88 9/16 75 28-75 43 30.1130.17 3 81- 3 82 44.81—44 90 43,23—43.34 t.86%—1.90% 30.08-30 20 44 7644 94 43.21—43.38 geestelijk en lichamelijk jong is gebleven, daarmee op te vroolijken. In ITydepark draagt hij steeds slechts oude kleeren en in liet bijzonder een verfomfaaiden afgedragen hoed. Onlangs heeft men zich er zeer over ver- mankt. dat Roosevelt. die in zijn hart altijd zeeman is gebleven, de navigatie-kennis van den commandant van een torpedojager cor rigeerde. Hij zeilde toon met ziin eigen boot dicht langs de kust. begeleid door een tor- pedoiager. die hem tenslotte seinde dat het water te ondiep werd om hem te. volgen. Roosevelt seinde terug; „Klik uw zeekaart na I ij was niet deze wateren zoo ver- tiouwd dat hij we] wist, dat de torpedojager (laar hij vlood zonder gevaar kon varen, noch ook aan de zeilsport doet hij tegen woordig niet veel meer, en op de enkele tochten per jacht, die Hoosevelt het afge loopen jaar ondernam, wijdde hij don mees ten tijd aan zijn zaken, in plaats van zoo als vroeger te visschen, zonnebaden te ne-» men of zich met zijn gasten te onderhouden*

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2