CHAMBERLAIN HAARLEM DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER GRAANTEELT in werkverschaffing Half millioen voor ontgiooingswerken treedt af Uitbreiding van het oorlogskabinet Nieuwe Amerikaansche vlootlormatie in den Atlantischen Oceaan „Martinique dient bezet! Verduisteren 7.11 uur 21 dooden te KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 68e JAARG. No. 9046 Provinciale begrootinq voor Noord'-Holland begrooting sluitend zonder belastingverhooging. Verbetering Britsch- Russische betrekkingen de zomertijd in duischland en duurt tot morgenochtend 7.47 uur - Tiidens de veemarkt, welke Donderdag te Schagen werd gehouden, had een tentoonstelling plaats van geregistreerde 'schapen uit het Noordelijk deel der provincie Noord-Holland. - Een overzie^ Pax-Hollancf) HE LDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder PLAN OM 200 HECTAREN DUINGROND ONDER EGMOND-BINNEN IN CULTUUR TE BRENGEN. HAARLEM, Het provinciaal waterleidingbedrijf heeft na bekomen machtiging van Gedeputeerde Staten besloten, aldus het verslag van Hed. Staten aan de Provinciale Staten van Noord-Holland, een duin complex van rond 200 ha, gelegen onder Egmond-Binnen, Castricum en Heemskerk, in cultuur te brengen en geschikt te maken voor r°ggeteelt, zulks met het oogmerk zoowel de belangen van de werk verschaffing als die van de voedselvoorziening te dienen. De kosten van dit werk zijn geraamd.op f 220.000, aan arbeids loon, welk bedrag ten volle als overheidssubsidie door sociale zaken beschikbaar is gesteld en f 80.000,— aan andere uitgaven. Laatstgenoemd bedrag is door het P.W.N. en de provincie Noord- Hollahd ter beschikking gesteld. Thans werken bij dit olyect rond 400 arbeiders uit de gemeenten eiloo, Uitgeest, Akersloot, Limmen, Koog aan de Zaan, Krommenie, ®stricum, Velsen, Beverwijk, Wormcrveer en Zaandijk. Het totaal in 1939 bij de objecten van de ontginningsmaatschappij Aoord-Holland verloonde bedrag was f 516.782,45 (in 1938 f 443.13o,40. Uit de aangeboden provinciale begrooting blijkt, dat bet aantal opcenten op 18 gehand haafd kan worden, daar de begrooting zon der belastingverhooging sluitend is te krij gen. Voorgesteld wordt f500.000 in het fonds voor ontginningswerken te storten, daar de reeds gestorte gelden ontoereikend zijn voor de voorgenomen groote werken. Een storting in liet wegenfonds blijft ach terwege. Voorts hebben Ged. Staten in beginsel een bijdrage toegezegd van -f225.000 voor de ruil verkaveling van den Eilandspolder en ook deze gelden zullen uit het ontginningsfonds dienen te worden geput. Onder de buitengewone uitgaven zijn o.m. vervat een uitkeering vah f3.210.000 aan het Provinciaal Electriciteitsbedrijf ten behoeve van de uitbreidingswerken; een bijdrage van f 56.000 voor den bouw van een nieuwe sluis te IJmuiden en verbetering van het Noord- zeekanaal; een uitkeering van f203.000 aan het Provinciaal Waterleidingbedrijf t.en be hoeve van de uitbreidingswerken en f3.260.000 als totaal der buitengewone uit gaven van de begrooting van het Prov. Elec triciteitsbedrijf, f203.000 als totaal der bui tengewone uitgaven van de begrooting van het Provinciaal Waterleidingbedrijf en f5.100.644 als totaal der buitengewone uitga ven van de begrooting van het Wegenfonds. Ged. Staten stellen dé Prov. Staten van Noordholland voor hen te machtigen ten laste van de provincie geldleeningen aan te gaan ter voldoening van: f 56.000.-^ wegens bijdrage voor den bouw van een nieuwe sluis te IJmuiden met bijkomende werken en verbeterin gen van het Noordzeekanaal; b. f3.210.000.— wegens kosten van uitbrei dingswerken ten behoeve van het Provin ciaal Electriciteitsbedrijf; c. f203.000.wegens kosten van uitbrei dingswerken ten behoeve van hët Pro vinciaal Waterleidingbedrijf; d. f6.000.wegens uitkeering aan het Pro- vinciaal Ziekenhuis „Duinenbosch" te Bakkum, voor buitengewone werken; f15.000.wegens uitkeering aan de Pro vinciale Ziekenhuizen voor onvoorziene werken van buitengewonen aard. Ged. Staten stellen voor, dat deze leenin gen zullen worden aangegaan tegen een re- eele rente van ten hoogste 4% procent. BERLIJN, 4 Oct. (D.N.B.). De verorde ning van den ministerraad voor de rijksver dediging over de verlenging van den zomer tijd in het Groot Duitsche rijk met inbegrip van het ingelijfde gebied in het Oosten, is afgekondigd in het „Reichsgesetzblatt" van 3 October. Officieel wordt bekend gemaakt dat Chamberlain is afgetreden als Lord- president of the Council in het ka binet van Churohill. De koning heeit zijn ontslag aanvaard, Churchill heelt den minister van financiën. Kingsley Wood, ontboden en hem, evenals den minister van arbeid Bevin. uitgenoodigd zitting te nemen in het oorlogskabinet. Chamberlain wordt vervangen door sir John Andersom die minister voor de bin- nenlandsche veiligheid was. In zijn plaats komt Hërbert Morrison tot dusver minister voor de bevoorrading. Viscount Ganbore, tot dusver controleui der betalingen, wordt minister van de Do minions ter vervanging van Viscount Cal- decote. Sir Andres W. Duncan is benoemd lot minister voor de bevoorrading. Hij was tot dusver minister van handel, in welke functie thans capt. Oliver Lyttlelon is be noemd. Sir John Reith. tot dusver minister voor het transportwezen, wordt belast met cle portefeuille van openbare werken. In zijn vorige functie is benoemd kol. Brabazon. Het oorlogskabinet zal met de benoeming van Bevin en sir Kingslev Wood bestaan uit zeven leden. Naast deze twee hebben nog zitting Churchill, Halifax, Greenwood. Attlee en lord Beaverbrook. In Engelsche politieke kringen gelooft men volgens U.P. dat het af treden van Chamberlain de vooruit zichten voor een verbetering in de Engelsche betrekkingen tot Rusland vergroot heeit, te meer waar het af scheid van ChambeTlain gepaard gaat met het opnemen van den vak- vereenigingsleider Bevin in het oor logskabinet. Aan den anderen kant blijft Halifax in de regeering en deze wordt in Moskou als Sow- jetvijandig beschouwd. De opneming van kingsley Wood in het oorlogskabinet is ver moedelijk geschied om de aanhangers van Chamberlain hiermede te verzoenen. Het ministerie voor openbare wérken, dat onder leiding is gekomen van Rith, is tegelijk met deze kabinetswijziging in het leven geroe pen. Over den omvang der taak van dit nieu we ministerie zullen nog nadere mededee- lingen worden gedaan. Over bet algemeen wordt de kabi netswijziging beschouwd als opnieuw een stap weg van de .bemiddelings- t politiek", waarvan Chamberlain de meest prominente leider is geweest. Men gelooft, dat de positie van Churchill verstrekt is, en dat dien tengevolge een intensievere oorlog- voering van de zijde van Engeland te verwachten is. Kabinetswijziging van geen be- teekenis zegt Berlijn. Van semi-officieele zijde te Berlijn wordt medegedeeld: In Duitsche politieke kringen verwacht men als gevolg van de reorgani satie van het Engelsche kabinet, die hier in het geheel geen verrassing heeft gewekt, geen enkele verandering, hoe dan'ook, van den aard van de huidige Engelsche regee- ringspolitiek, in ieder geval niet op het ge bied van de buitenLandsche politiek. Duitschlaud heeft, zoo verklaart men in deze Berlijnsche kringen, voor de reorgani satie der Engelsche regeering nauwelijks eenige belangstelling. Het Duitsche stand punt is bij vroegere gelegenheden duidelijk genoeg uiteengezet. Het beteekent: strijden tot de overwinning! D.N.B. verneemt nog uit Londen, dat Chamberlain ook als voorzitter van de con servatieven partij is afgetreden en dat Chur chill, naar men algemeen aanneemt zijn opvolger in deze functie zal zijn. 1 V.P.B. meldt uit Berlijn, dat men daar het heengaan van Chamberlain ziet als een op merkelijk symptoom van inwendige moei lijkheden in Engeland. Men ontveinst zich echter in de Wilhelm- strasse niet, dat de kabinetswijziging op nieuw op den vastbesloten wil van Churchill wijst om den strijd te winnen. Ook elders wijst nien er op. dat de ver wijdering van Chamberlain. de „bemidde lingsman" uit het oorlogskabinet, wijst op de Britsche vastbeslotenheid de oorlog tot het bittere eind te voeren. MAATREGELEN TEGEN PRIJZENWOE- KER IN SPANJE Boeten van duizend tot een hall millioen pesetas. De Spaanschs staatscourant publiceert den tekst van een wet tot onderdrukking van prijzen woeker. De wet behelst instelling v. een orgaan tot controle op de prijzen, welks zetel in Madrid zal zijn gevestigd en dat af- deeiingen zal hebben in alle groote provin ciesteden. Boeten van duizend pesetas tot een half millioen en confiscatie van de verborgen of tegen Woekerprijzen verkochte goederen kunnen worden opgelegd. HET FRANSCHE WERELDRIJK BEZIT VAN DE AS? Het departement van marine der Vereenigde Staten heeft medege deeld, dat 't voornemen bestaat spoe dig over te gaan tot het samenstel len van een nieuwe vlootformatie in den Atlantischen Oceaan, welke den naam „patrol force" zal dragen en meer dan 125 schepen zal omvatten. De nieuwe formatie zal de schepen van het tegenwoordige Atlantische eskader en van de neutraliteitspatrouille overnemen, alsme de een aantal in aanbouw zijnde oorlogssche pen, zoodra deze gereed komen. Bovendien zullen ook nog oudere schepen, welke weer in dienst zijn gesleld. en handelsschepen, welke de marine heeft verworven, worden ingedeeld. Eén niet genoemd aantal vlieg tuigen zal eveneens tot de nieuwe formatie behooren. Schout-bij-nacht Hayne Ellis, die thans het bevel voert over het Atlantische eskader, zal als commandant der nieuwe formatie optre den. Martinique bezetten? De „New York Post" commentarieert, vol gens U. P. het bericht over de beweerde versterking van de Fransche verdedigings werken op het eiland Martinique en stelt voor. dat de Vereenigde Staten op grond van de besluiten der conferentie van Ha vanna het eiland zouden moeten bezetten. Het blad schrijft: „De val van Indo China bewijst, dat men het Fran sche wereldrijk als bezit van de as mogendheden moet beschouwen. Zonder lang te dralen en desnoods niet geweld móeten de Vereenigde Staten Martinique overnemen en on der bestuur van de Amerikaansche republieken plaatsen". Naar uit Washington vernomen wordt is de eerste groep van vertegenwoordigers der Zuid-Ameikaansche staven tezamen 18 officieren gen bezichjigingsrei® van de verdedigingswerken der Vereenigde Sta ten begonnen. Naar verluidt zal deze reis 14 dagen duren. V.S. wenschen, dat Vichy 100 vlieg tuigen zal teruggeven. Toestellen zijn op het Fransche eiland Marti nique gebleven. „Associated Press" verneemt in di plomatieke kringen te Washington, dat de V. S. op het oogenblik er naar streven 100 in de Vereenigde Staten gebouwde militaire vlieg tuigen terug te krijgen, welke de Vanavond gaat de verduistering in om Twee en zestig qewonden. 250 huizen beschadigd. -Naar het A.N.P. meldt, is het aantal slachtoffer van de bommen, welke in den nacht van Woensdag op Donderdag in Haarlem vielen, zie ook het bericht elders in dit nummer, nog gestegen. In totaal zouden een en twintig burgers zijn gedood door zestien brisantbommen. Bij het opruimen der puinhoopen van de door een voltreffer vernielde huizen in de Voortingstraat heeft men nog enkele lijken geborgen, waardoor is komen vast te staan, dat alleen in deze straat reeds zestien per sonen om het leven zijn gekomen. Voorts is vastgesteld, dat 56 personen licht en zes zwaar gewond zijn. Behalve de hui zen welke door voltreffers werden vernield, hebben nog ongeveer 250 woningen schade gekregen doordat ten gevolge van den luchtdruk de ruiten sprongen en de pannen van de daken werden gerukt. Ook bommen bij Delft. Blijkens esn bericht van het A.N.P. heeft een Britsch vliegtuig zes brisantbommen geworpen op een begraafplaats bij Delft: er werden geen levenden getroffen, doch op den doodenakker werd schade aangericht en werden graven omgewoeld. BEVORDEREN EN BENOEMEN VAN AMBTENAREN 's-GRAVENHAGE, 3 Oct. Naar het A. N.P. van bevoegde zijde verneemt, moét er binnenkort rekening mede worden gehou den, dat Nederlandsche autoriteiten en pu bliekrechtelijke lichamen geen personen meer tot ambtenaar benoemen, op arbeids contract aanstellen of bevorderen mogen, die geheel of gedeeltelijk van Joodsche af komst zijn of wier echtgenooten geheel of gedeeltelijk van Joodsche afkomst zijn. BritschFransche inkoopcommisie indertijd heeft gekocht en welke sindsdien op Martinique zijn geble ven. Deze kwestie zou ook te berde zijn gebracht tijdens het onderhoud van eergisteren tus- schen Roosevelt en den Franschen ambassa deur. In diplomatieke kringen te Washing ton wordt er op gewezen, dat de teruggave van deze vliegtuigen aan de V.S. de betrek kingen tusschen de V.S. en de „regeering van Vichy" zou verbeteren en ontspanning zou brengen in het probleem van Martini que. BRANDPLAATJES OP AMERSFOORT. In den afgeloopén nacht zijn te Amers foort op het Staionsplein en omgeving brandplaatjes uit een vliegtuig geworpen. De politie heeft de plaatjes op de voorgeschre ven wijze verzameld en in beslag genomen. Er is geen brand veroorzaakt aldus de Tel.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1