dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier nederlandsche koloniën Enkhuizen door Britsche bommen geteisterd - Verduisteren 7.04 uur BONNEN als Japansche schepen door Enpelscben in beslag genomen Britsche luchtmacht onder andere leiding die deze week gelden 7 OCTOBER 1940 68e JAARG.No 9048 Bvitsche druk op Koningin Wilhelmina Er zal geen petroleum z ij n Machinegeweervuur van geringe hoogte De oorlogsschade in West-Vlaanderen Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 7 53 uur Tragische atloop van zeiltochtje Noodlottige stoeipartij HELDERSCHE COURANT KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Ultgar* der Ultg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder MAANDAG U.S.A. steunpunten? De hoogst twijfelachtige waarde van een bondgenootschap met Engeland beleeft op het oogenblik de in Lon den zetelende Hollandsche „regee ring", die uit het land gevlucht is om één der vele schaduwbondgenoo- ten van Enqeland te worden, aldus de Deutsche Zeitung in den Nieder- landen. Zooals de Lissabonner correspondent der „Rheinischen Landeszeitung" meldt, oefent, de Britsche regeering een sterken druk uit op de ex-koningin Wilhelmina en haar poli tieke raadgevers en probeert zij de zooge naamde Hollandsche regeering in London te bewegen, de Nederlandsche bezittingen in de Pacific ter beschikking te stellen van de y.S. als marine- en vliegtuigbases. De gevluchte Hollandsche bestuurders schijnen slechts met geringe geestdrift te genover deze voornemens te staan. Men .vreest door inwilliging van deze Britsche af- .persingspoging Japan onnoodig uit te da gen. In -Hollandsche emigrantenkringen te Londen wordt de positie van Japan, na af sluiting va'n het drielandenpact te Berlijn, als veel sterker dan voorheen aangezien. De Londen-Hollanders willen daarom, aldus het blad liefst alies vermijden, wat een ongun stige ontwikkeling zou kunnen bespoedigen. Washington heeft te Londen tot uitdruk king gebracht, dat alle Nederlandsche ei landenbezittingen in den Stillen Oceaan voor de ontworpen Amerikaansche steunpunten ,van groot nut zouden zijn. Wapneer men. aldus het blad, in Neder landsche kringen, na afsluiting van het drielandenpact met betrekking tot de toe komstige houding van Japan in de Oost- Aziatische ruimte, herhaaldelijk de vrees over het verlies der overzeesche bezittingen tot uiting heeft gebracht, dan blijkt nu dat het werkelijke gëvaar van een heel anderen kant dreigt. De V.S. verlangen weliswaar van alle buiten-Amerikaansche landen volkomen inachtneming der Mon- roe-leer, echter eischen zij voor zichzelf het recht op in andere werelddeelen, waar zij niets verloren hebben, op te treden. De imperialistische politiek komt met den dag meer op den voorgrond. Onder het mom'„de vrijheid der democratieën", wier laatste bolwerk de Angelsaksische wereld is, te moeten verdedigen, grijpen de V.S. steeks sterker over de Oceanen heen en zoeken naar steunprinten, zoowel in het Oosten ais in het Westen, welke in wezen minder voor de verdedigings- dan voor aan valsdoeleinden moeten dienen. Dakar in het Oosten en Batavia in het Westen als steunpunten voor vloot en luchtmacht, ziedaar den wenschdroom der Washinghtonner imperialisten. In hoeverre de coeihorens van de Ame rikanen na afsluiting van het drielanden pact, dat voor Amerika in 't geval van een conflict een tweefrontenoorlog beteekent, teruggenomen zullen worden, moet de toe komst leeren. Gunstig verloop van onderhandelin gen te Batavia. Verklaring van premier Konoje. In de verklaring, die de Japansche mi nister-president, prins Konoje, heeft afge legd, heeft Konoje, aldus U. P.. ook be kend gemaakt, dat de onderhandelingen met Nederlandsch-Indië een gunstig ver loop nemen en dat daarvan een „gunstig resultaat" te verwachten valt. Ais Amerika halsstarrig blijft.... De correspondent in Tokio van International News Service heeft een onderhoud gehad met den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, die o.a. verklaard zou heb ben, dat Japan den Ver. Staten den oorlog zal verklaren, indien zij halsstarrig vasthou den aan den status quo in den Stillen Oce aan. De woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken heeft dit onder houd daarentegen in elk opzicht tegengespro ken. De minister heeft den betrokken cor respondent Smith, sinds hij aan het bewind is, nooit gezien of gesproken. De Groot-Oost-Aziatische levens ruimte. De officieele Japansche mededeeling, dat de speciale afgezant, Matsoemija, Vrijdag met een economische missie naar Fransch Indo- china vertrekt, bewijst volgens het Japan sche blad de Mijako Sjimboen, dat de Japan sche regeering wenscht de medewerking van Fransch Indochina te krijgen aan den op bouw der Groot-Oost-Aziatische levensruimte. Volgens hetzelfde blad hoopt men ook onder handelingen te kunnen openen met Tha- land (Siam), de Philippijnen, Malakka, Bur- ma, Nederlandsch-Indië en Australië over ge meenschappelijke belangen on politiek, eco nomisch en strategisch gebied. Reeds weer vrijgelaten. Japansch protest. Een bericht uit het filiaal der Nippin Joe- sen Kaisja scheepvaartmaatschappij te New York wekt de vrees, dat de Britsche autori teiten de Japansche schepen „Hakone Ma- roe" en „Hakozaki Maroe" in het westen van den Atlantischen Oceaan in beslag hebben genomen. Het Japansche dagblad „Tsjoegai Sjogio Sjimpo", dat het bericht groot opgemaakt pu bliceert, meldt, dat terstond overleg is ge pleegd tusschen de maatschappij en de mi nisteries van buitenlandsche zaken en ver bindingswezen. De „Hakone Maroe" vrijgelaten. Volgens een door het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken ontvangen offici eel bericht van het Japansche consulaat in New York, is het Japansche schip „Hakone Maroe", dat sedert 30 September op de Ber muda-eilanden werd vastgehouden, Vrijdag nacht, nadat de lading zeer nauwkeurig was onderzocht, vrijgelaten. Domei voegt hier nog aan toe, dat het Ja pansche ministerie van buitenlandsche za ken deze gebeurtenis met de grootste belang stelling volgt en onmiddellijk den Japan schen consul in New York om nadere inlich tingen heeft verzocht. Electrisch koken de aangewezen weg. Het A.N.P. meldt: Ieder petroleumverbruiker moet er van doordrongen zijn, dat van een noemenswaar digen aanvoer in de komende maanden geen sprake kan zijn. Voor hen, die in de steden wonen, is het vraagstuk van een ver vanging van petroleum niet zoo moeilijk. Lastiger wordt het voor hen, die op het platteland hun woonplaats hebben. Hun wordt aangeraden, als het maar even kan, zich voor de verlichting te laten aansluiten aan een electriciteitsnet. Kolen, turf en als aanvulling spiritus zullen voor verwarming en voor kookdoeleinden moeten dienen. In het eigen belang wordt aangeraden zoo spoe dig mogelijk te handelen. De Economische Voorlichtingsdienst, Rijnstraat 24, Den Haag is bereid verdere inlichtingen te verstrek ken. Puinhoopen zijn thans uit Rhenen verdwenen. De vrijgekomen terreinen worden voor wederopb onw geëgaliseerd (foto Pax-Holland.) EEN DOODE, TWEE ERNSTIG GE WONDEN, VELE GEKWETSTEN. Ravage in een arbeiderswijk. Gistermiddag heeft een Engelsch vliegtuig zeven bommen op Enk huizen uitgeworpen, met het droe vig resultaat, dat een persoon het le ven verloor. Twee personen moesten in hopeloozen toestand vijf anderen minder ernstig gewond in het zie kenhuis worden opgenomen. Twin tig lieden kregen onbeteekenende schrammen. De Engelsche vlieger heeft ziln ob ject zorgvuldig uitgezocht. Dit blijkt uit het feit, dat hij op een hoogte van ongeveer vijfhonderd meter een verkenningsvlucht maakte, waarbij hij machinegeweervuur gaL Het vliegtuig dook daarna tusschen de wolken door en liet vier brisantbom men vallen, hetgeen door verschei dene ingezetenen werd waargeno men. Onheil in arbeiderswijk. Deze bommen brachten in een arbeiders wijk groot onheil en aanzienlijke schade te weeg. In de Oostertuinstraat weiden twee woningen, waarvan de bewoners niet thuis waren, getroffen. Deze huizen werden vol komen vernield. Door wegspringende, scher ven werd de aan de overzijde van de straat wonende 34-jarige timmerman K. Spaan, zoo ernstig getroffen, dat hij op slag dood was. Zijn echtgenoote werd zeer zwaar gewond en verkeert in hopeloozen toestand. In de na bijgelegen Kromhoutstraat viel een bom op straat met zulk een geweid, dat een pand zeer ernstig werd gehavend. Andere wonin gen bekwamen minder schade. Nochthans gingen alle ruiten en dakpannen aan scher ven. Na deze ravage aan de buitenzijde van het oude Zuiderzeestadje te hebben aange richt, kwam de Engelsche vlieger vi.if rqi- nuten later boven de stad zelve, waar hij twee brisantbommen en een brandbom liet vallen. Eén brisantbom veroorzaakte een ware verwoesting in een vvarmoezerij, de andere viel in „de Paktuinen" en verwondde daar een man. K. Kruk, die in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Nog een brisantbom viel in de naast de Paktuirjen loopende gracht. Door dit bombardement op Enk huizen. waar in de stad noch in den verren omtrek militaire installaties aanwezig zijn, zijn naar schatting honderd huizen min of meer bescha digd. De schade loopt tegen de vijf tigduizend gulden. Personeel van de luchtbescherming, de ge meentepolitie en gemeentewerken traden on middellijk op om zoo rationeel mogelijk hulp te verleenen. De commissaris voor den wederopbouw in de provincie West-Vlaanderen heeft een belangwekkende uiteenzetting gegeven over het werk van den wederopbouw in die pro vincie. De oorlogsverwoestingen waren hier zeer talrijk. 3000 woonhuizen zijn licht en 12000 zwaar beschadigd. Bij den wederop bouw zal bijzondere aandacht besteed wor- denaan het vraagstuk van den stedenbouw. Hierbij zal rekening gehouden moeten wor den met de netelige vraag van nijverheids centra in een streek waar ook de landbouw een belangrijke rol zal moeten blijven ver vullen, Minister Newall tot Gouverneur van Nieuw Zeeland benoemd. Uit Londen wordt via Stockholm door D.N.B. vernomen, dat daar het verrassende communiqué gepubli ceerd is, volgens het,welk de minis ter van Luchtvaart,-sir Cyril Newall, van zijn post als chef van den gene- ralen staf van het luchtwapen is ont heven en tot gouverneur-generaal voor Nieuw-Zeeland is benoemd. Tot zijn opvolger is siaCharles Portal be noemd, die tot nu toe verantwoorde lijk was voor de organisatie van de escadrilles zware bommenwerpers. Daarenboven is men nog tot een geheele reeks van mutaties in de leiding van het Britsche luchtwapen overgegaan, waarvan uiteraard slechts een kleine déél aan de openbare meening wordt bekendgemaakt. In buitenlandsche kringen in de Britsche hoofdstad vraagt men zich af, welke motie ven de regeering er toe gebracht kunnen heb ben, dergelijke uitgebreide mutaties in de leiding van het Britsche luchtwapen aan te brengen op een oogenblik, waarin deze in een strijd op leven en dood is gewikkeld. Men kan in deze kringen niet aan den in druk ontkomen, dat ook binnen de leiding van het Britsche luchtwapen zich het een en ander moet hebben afgespeeld, waarover men uiteraard in officieele Engelsche krin gen zwijgt, doch dat bepaald niet tot eer kan strekken van degenen, die voor de opera ties der R.A.F. verantwoordelijk zijn. VADER EN ZOON OP DE LOOS- DRECHTSCHE PLASSEN VER DRONKEN. Op de Loosdrechtsche plassen is gister middag een tragisch ongeluk gebeurd, dat aan een vader en zijn zoon het leven heeft ge-kost. De heeren Van der Meyden en Kerkhof uit Zuilen haden het plan opgevat op de Loosdrechtsche plassen te gaan zeilen. Het negenjarig zoontje van den heer Kerk hof was mede van de partij. Men toog met de zeilboot derwaarts en op de plas werd een reef in het zeil gelegd om den storm- achtigen wind de baas te blijven. Niettemin waren de elementen den zeiiers te machtig en op een gegeven oogenblik zat de boot omhoog op een modderbank in de plas. Met een haak trachtten de heeren de boot los te werken, doch bij deze pogin gen sloeg het vaartuig om en geraakte het drietal te water. De heer van der Meyden slaagde er in zwemmende den kant te bereiken, waar hij uitgeput aankwam. De veertigjarige heer Kerkhof en zijn zoon verdwenen in dé diepte. Met de krachten, die hem nog restten, bereikte de heer van der Meyden de Loosdrechtsche politie, die hij van hpt noodlottig gebeuren in kennis stelde. De ze trok er met een dreg op uit. doch oogst te geen resultaat. De heer van der Meyden keerde daarop naar Zuilen terug, waar hij de politie ver wittigde, die mevrouw Kerkhof mededeel de. welke slag haar getroffen had. Later is de Loosdrechtsche politie met assistentie van die van BreukelenSint Pieters nogmaals op de plassen gaan dreg gen en tegen den avond heeft zij het lijk van den heer Kerkhof opgehaald. De zoon is echter nog niet gevonden. Twee jongens uit venster op straat gestort. Gisteravond omstreeks vijf uur waren op de tweede etage van een woning aan het Koningin Emmaplein te Rotterdam twee jongens bij het geopende raam aan het stoeien. Plotseling verloren beiden het even wicht en stortten uit het venster omlaag. Het bleek, dat de oudste, de zestienjarige J. Mensink, woonachtig in de Houtlaan,' op slag dood was, terwijl zijn vriend, de veer tienjarige P. van der Swan een zware sche delbasisfractuur en ernstige inwendige kneu zingen had opgeloopen. Deze knaap werd door den G.G.D. naar het St. Fransiscus gasthuis vervoerd, waar hij ter verpleging werd opgenomen. Zijn tor i stand is zorgelijk. 1 OM UIT TE KNIPPEN. Broodbonnen nummers 9: geldig van 7 October tot en met 12 Octo- ber, rechtgevende op 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Niet-gebruikte bonnen blij ven nog geldig tot en met 15 Octo ber. echter niet voor gebruik in hotels, restaurants e.d. Voorts blij ven de bonnen van serie 8 nu nog geldig tot en met 8 October. Bon 05 t.m. 12 (boterkaart): gel dig van 24 Augustus tot en met 18 October. Elk der bonnen geeft recht op Vo pond boter. Bon 05 t.m. 07 (vetkaart): geldig van 24 Augustus tot en met 18 Oc tober. Elk der bonnen geeft recht op Vo pond margarine of pond boter. Bon 08 (vetkaart); geldig van 24 Augustus tot en met 18 October. De ze bon geeft recht op Vt> pond ge smolten spijsvêt of pond boter. Bon 09 t.m. 12 (vetkaart): geldig van 2i Augustus tot en met 18 Oc tober. Elk der bonnen geeft recht op het koopen van Vg pond boter met 10 cent reductie. 03 Vleesch (vleeschkaart)geldig van 7 October tot en met 13 Octo ber (niet-gebruikte tot en met 20 October). Elke, bon geeft recht op het koopen van 100 gram vleesch of één rantsoen vleeschwaren. 03 Worst, vleeschwaren (vleesch kaart): geldig van 7 October tot en met 13 October (niet-gebruikte tot en met 20 OctoberL rechtgeven de op het koopen van één rantsoen vleeschwaren. De niet-gebruikte bonnen mogen in de week van 13 tot en met 20 October niet in de hotels, restau rants, e.d. gebruikt worden. Het rantsoen vleeschwaren be draagt: Voor gekookt of gerookt varkens rund- of kalfsvleesoh en voor ge rookte worstsoorten 75 gram. Voor gekookte worstsoorten 100 gram. Voor leverartikeien 125 gram. Voor bloedworst 150 gram. Bon 15: Naar keuze 1 ons vermi celli. spaghetti of macaroni, toi en met 1 November. Bon 28: Naar keuze 1 ons maïzena, 'griesmeei puddingpoeder of nud- dingsauspoeder tot en met 1 Nov. Tegen afgifte van twee der boven genoemde bonnen kan men. zoo lang de voorraad steekt een pakje maizena. wegende 225 gram. ver krijgen. Tevens kan men voor bon „28" twee pakjes puddingpoeder verkrijgen. elk bevattende ten hoogste 50 gram zetmeel of wel drie nakies, elk' bevattende ten hoogste 33 gram zetmeel. Deze bon geeft ook recht op een pakje pudding- sauspoeder ten hoogste bevattende 100 gram zetmeel. Bon 76: Naar keuze V?. pond rijst, rijstemeel of rijstebloem tot en met 1 November. Bon 77: Naar keuze pond ha vermout. havervlokken, gort of grutten tot en met 1 November. Bon 78: Naar- keuze pond tar wemeel, tarwebloem, roggemeel, roggebloem, zelfrijzend bakmeel, boekweitmeel of gruttenmeel tot en met 1 November. Bon 104: Naar keuze 150 gram toiletzeep. 120 gram huishoudzeep. 200 gram zachte zeep, 250 gram zeeppoeder indien voorradig 125 gram zeepvlokken, 250 gram zelfwerkende waschmiddelen, 200 gram vloeibare zeep, geldig tot en rnpf 18 October Zij, die. de gezinswasch naar een wascherij sturen, zullen voor elke 8 Kg. droog waschgoed één bon 104 aan de wasscherij moeten af staan. Bon 109: 1 kilo suiker tot en met 25 October. Bon 114: pond koffie of Va ons thee tot en met 8 November. Bon 4 (hondenbroodkaart): gel dig van 1 tot en met 31 October. rechtgevende voor de groepen 1. 2. 3, 4, 5 en fi op resp. 10 Kg.. 10 Kg., 8 Kg.. 5 Kg., 4 Kg. en 3 Kg. hon- 'donbrood. Bon 4 (kattenbroodkaart): geldig van 1 tot en met 31 October, recht gevende op Wv Kg. kattenbrood. Scheerzeepbon 116: geldig van 31 Augustus tot en met 31 December, rechtgevende op 50 gram scheer zeep of één tube seheercrëme of één rot scheerzeep fa Heen voor manne lijke personen boven 15 jaar). Petrolenmzegel periode 6: Geldig voor 2 liter petroleum tot en met .3 November (alleen vooi; diegenen die daartoe vergunning hebben).

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1