De Wierintjermeer in 1939 Gewestelijke bureaux Ook ttVernielers van het vertrouwen" Marktberichten wierinces Hoog percentage ongeva len Werklóosheidsverzekerinq cn arbeidsbemiddeling Wie kleioe reizen maakt kan tegenwoordig veel verbalea Dc concentratie der inning waterschapslasten Door va'sche romant-ek tot misdaad De geboorte. Wat de geboorte betreft, is op te merken, dat het groote meis.jesoverschot van 1938 (75 meisjes tegen 52 jongens) plaats heeft ge maakt voor een jongensoverschot (69 meisjes tegen 78 jongens), dat is oen overschot van 11.3 (normaal 5 a 6 Naar den godsdienst nam het aantal her vormden toe met 166, clat der gereformeerden met 65, dat der katholieken met 123 en dat der personen zonder kerkgenootschap met 40- Naar het beroep gesplitst, bleek de muta tie het grootst te zijn bij de landarbeiders en bij de dienstboden. Beide verschijnselen spreken voor zich zelf. Ook de bouwvakarbeiders spelen een rol, zij liet dan een veel geringere, bij de mutatie. Noordholland leverde de meeste nieuwe bewoners. Nagegaan is verder de hei-komst van de gevesiigden. Evenals in vorige jaren levérde Noord-Holland weder het grootste aantal (232), daarna volgde Friesland met 174, Gro ningen met 85, Zeeland met 76 en Gelderland 6G. Van de 746 gevestigden kwamen 325 uit de groep gemeenten met 500020.000 inwoners en 316 uit de plattelandsgemeenten (beneden 500!) inwoners). Bij het vertrek zien wij dezelfde verhou ding: ook hier genoot Noordholland (134) sterk de vorkour. evenals de gemeenten met 500020.000 inwoners (151 van de 332). In voel sterkere mate dan in 1938 keeren zij, die dén polder verlaten, terug naar hun. vroegere woonplaats en wel 48% van de ver (rokken mannen én 31% van de vrouwen. Vooral zij, die het slechts kort in de nieuwe omgeving hebben uitgehouden, zoeken hun vorige woonplaats weer op. Ténslolte nog iets over het verhuizen bin nen den polder. In 1939 zochten 39 gezinnen, bestaande uit 180 personen, of 5 van het totaal der aan wezige gezinnen een andere woning. Van de op zichzelf wonenden verhuisden er 55 (51 mannen en 4 vrouwen) of 17% der aanwezi ge op zichzelf wonen don. DE ARBEIDSBEURS VOOR WIERINGEN BEHOUDEN. Tn verhand mot het feit dat de arbeids bemiddeling in den lande za) worden ge centraliseerd en m i v 5 Octuner 1940 Rijks zaak is geworden waardoor de z.g. arbeids beurzen zullen kntnen te vervallen, doet liet ons genoegen te kunnen rnededeelen, dat de arbeidsbeurs te Wieringon vermoe delijk voorlooprg voor deze gemeente, zij het dan als bijkantoor, behouden za) blij ven. Natuurlijk gaat de overgang van de oude naar de nieuwe toestand geleidelijk en blijven de arbeidsbeurzen voorloopig hun taak nog vervullen, doch het ligt in de be doeling gewestelijke arbeidsbeurzen op te richten (Zie ook het bericht elders in dit nummer. Red.) Het laat zich wel raden dat het steeds groo te aantal werkloozen in deze gemeente, doel) niet minder de excentrische ligging van Wieringen heeft geleid tot het besluit om ook Wieringen straks aan te wijzen als bij kantoor Nader zal de datum worden bepaald waar op voor dit gewest de gemeentelijke bemoei ingen, in die gemeenten die niet als bijkan toor zijn aangewezen, met de arbeidsbemid deling en jeugdregistraiie geheet ophouden en de taak der gemeente in dit opzicht door het Rijk is overgenomen. In vele gevallen werden in die gemeenten aan de arb.eidsbeursen ook andere werk zaamheden opgedragen, zooals met betrek king tot de werkloosheidsverzekering, steun verlening en werkverschaffing, en deze blij ven voorloopig tot de bemoeiingen van de gemeenten behooren. Opgemerkt wordt nog dat het in de bedoe ling ligt bij de gewestelijke arbeidsbeurzen een bureau voor beroepskeuze op te richten. Bestaande bureaux blijven voorloopig nog gehandhaafd. HET GEBRUIK VAN STAMKAARTEN ALS LEGITIMATIEBEWIJS. Het gebruik van de distributiestamkaart als indentiteitsbewijs, hoe eenvoudig dit op ziclizelve ook moge zijn, kan in vele ge vallen tot moeilijkheden aanleiding geven. Men moet de kaart immers steeds bij zich dragen om deze als indentiteitsbewijs te kunnen toonen. Van bevoegde zijde wordt er thans de aandacht op gevestigd, dat deze houders niet kunnen worden ontheven van de ver plichting een identiteitsbewijs bij zich te dragen wanneer op hun kaart gestempeld „Hoofd" zoogenaamde extra-verstrekkingen, zijn te bekomen. Evenmin mogen-bon kaarten op een andere distributiestamkaart van het gezin worden uitgereikt indien daarvoor; de stamkaart „Hoofd" moet worden gebruikt. Geruchten als zou men op tijdstippen, waarop men distributiebescheiden moet af halen, zou zijn vrijgesteld van de legitima tieplicht, zijn hiermede dus weerlegd Zij, die hun foto op de stamkaart hebben mo gen dit bewijs in geen geval thuislaten om huisgenoten daarop tijdens hun afwezig heid distributiebescheiden te doen afhalen. PURMEREND. 8 Oct. Gementel. Kaasbeurs. Verhandeld 15 par tijen, wegende 51000 Kg., handel matig, hoogste prijs f 33.913 Kg. boter f 1.62 1.70 per kilo. Runderen, totaal 1013 stuks: 652 Vette koeien voor de levering; 257 gelde koeien f 160—230 per stuk, matig', 80 melkkoeien f 240340 per stuk, matig: .24 stieren voor de levering: 25 paarden f 250500 P. stuk, stug; 76 vette kalveren voor de levering; nuchtere kalveren: voor de slecht v. d. levering, voor de fokkerij f 1624 per st„ matig; 60 vette varkens voor de slacht 60 —64 ct. per kilo. mntjg; 45 magere var kens f 25—45 per stuk, matig; 144 biggen f 8—11 per stuk. matig; 3134 schapen,'han del f 3040. slacht f 40—65 ner stuk. ma tig; 93 hokken f 48 per stuk .matig; kip- eieren f 7—7.50 per 100 stuks, Noordhol- landsrhe blauwen (kuikens) f 0.951 per kilo, (100 stuks); 4RO0 oude kinnen en ha nen: wit en rood 52Ve60 ct.. idem blauw 571405 ct. per kilo. kommen f 0.503 ner stuk. 1100 eenden: oude 4055 ct., jong" 80 —85 ct. per sluk. duiven 40 ct. per p""t\ 000 jonge banen (wit en rood) 0.05C.72 per kilo. Coöp. Centrale Eierveiüng. Aanvoer 40.000 kipeieren 7.10—7.40. kleine 4.756. RROEK OP LANGENDIJK, 9 Oct. 27400 kg. uien 430—560; drielingen 4420; grove 410—490; gele nep 4; stek 230340; 13800 kg. peen 216—310; 700 kg. sperribooncn 930—10.70; 10.000 kg. kroten 160—320; roodo kool 270—11.40. NOORDSCHARWOUDE, 9 Oct. 500. kg. aardappelen grooten 330; 39300 kg. uien 450550; drielingen 4; grove 510—550 gele nep 4; 13800 kg. peen 290340; kleine peen 2250; 2700 kg. sperciehoonen 815.90 350 kg. kroten 220290; 9300 kg. roodc kool 44010.20; 116.000 kg. witte kool 2.50; 3000 kg. gele kool 4.S0; 5100 d. witte kool 3.20. pen jaar.' De bevolking bedroeg op 1 Januari 1940 2594 mannen' en 2018 vrouwen, toiaai 4012. Onder die getallen zijn de bewoners van het Joodsche werkkamp begrepen. Scheidt men die twee bevolkingsgroepen van elkaar, dan is liet resultaat,,dat er op dien datum waren: 2382 mannen en 1968 vrouwen, samen 4350 eigenlijke bewoners en 212 mannen en 50 vrouwen, samen 262 in het Joodsche wok- kamp. I11 1939 is de eigenlijke bevolking, wier be weging alleen nagegaan is, toegenomen met 546 personen. Dit getal is verkregen door een geboorte van 148, éen sterfte van 16. een ves tiging van 746 en een vertrek van 332 per sonen. Het geboortecijfer was 36.3 op 1000 in woners, dat hooger is dan in 1938 (35.4), te- gén 22.5 op het geheele platteland (de geza menlijke gemeenten met minder dan 5000 in woners). Het vruchtbaarheidscijfer, bere kend op 1000 gehuwde vrouwen van 1550 jaar, bedroeg 196.0 (in 1938 199.4) wat even zeer aanmerkelijk hooger is dan op het plat teland in het algemeen. Het sterftecijfer van 3.9 in 1938 1.7 is moei lijk te vergelijken mét dat van liet platte land (93), als -gevolg'van den afwijkenden leeftijdsopbouw De Wieringermecrbovolking bestaat n.1. hoofdzakelijk uit jonge mensehen. Van de 16 overledenen waren 12 mannon en 4 vrouwen. Opmerkenswaard is echter het re latie! groot aantal mannen beneden 50 laar, dat overleden is en voorts dat van de 12 mannen 3 een gewelddadigcn dood stierven (een ongeval kregen). Mijnen aan de Noorsche kust. Een oorlogsmonster, dat tijdens de jongste stormen was losgeslagen, wordt op de rotsen zorgvuldig gedemonteerd (Foto Weltbild) het ten laste gelegde. Hv gebruikte bv zvn inbraken een revolver, waarmede hij ruiten kapot sloeg. Op een vraag van den officier zeide verdachte, dat hij het wapen alleen hij zich droeg om in voorkoende gevallen schrik aan te jagen. Hij gaf evenwel toe, dat het altijd geladen was. I>e officier mr. Reu.mer zeide, dat verd. zich aan veertig inbraken heeft schuldig gemaakt, waarvan er hem 22 zijn ten laste gelegd, alle gepleegd in een tijdsbestek van vijf maanden. Verdachte zeide. dat hij geen beroepsin- brekcr is, maar hij is reeds vier maal ver oordeeld. Hij had geen compagnon, hetgeen hem voor verraad vrijwaarde. Hij werd be- hccrscht door een zucht naar valsche ro mantiek, om steeds.in gevaar te verkeeren. Verd. heeft een strenge straf verdiend. Spr. eischte een gevangenisstraf van vier jaren niet aftrek. Mr. Zieieman pleitte clementie. Uitspraak 22 Octobor a.s. Duitsche critiek op Zweedsche bladen. BERLIJN, 8 Oct. (D.N.B.). In een stuk getiteld „Vernielers van het vertrouwen" keert de diplomatieke-medewerker van de Bürsenzeitung" Karl Megerle zich tegen de onverzoenlijke houding van verscheiden leidende Zweedsche bladen. De bekende Duitsche journalist.citeert als voorbeeld het blad „Socialdemokraten" ;dat beweerde dat liet bij de Zweedsche bevolking ongerust heid zou hebben gewekt dat de bemanning van een in een Zweedsche haven aan de Sont liggend Duitsch schip zich vrij in het havengebied beweegt. r De Duitsche matrozen cleden dit, haar „Socialdemokraten" zelf toegeeft, met uit drukkelijk verlof van de Zweedsche marine- autoriteiten. Dg matrozen zoowel als de Zweedsche autoriteiten, zoo constateert Karl Megerle, volgen daarbij, slechts, een van zelfsprekend overal geldend gebruik. In dien „Socialdïmokraten" daaruit een be weerde verontrusting van de bevolking construeert en den Duitschen matrozen spiótinage-bedoelingen .toedicht,", dan is dat een gewilde vijandigheid én een arrogante opgeblazenheid van een blad, dat bij zijn schrijverij iedere.il zin voor verhoudingen en voor don omgang met groote naties mist. Uitvallen van dezen aard zijn niet meer op zichzelf staande ontsporing maar symp tomen van een bepaalde principieels hou ding. In Duitsehiand heeft Zweden eens een groot fonds van', vertrouwen 011 harte lijke sympathie bezeten. Het moet in liet Zweedsche belang zijn zulk een crediet te bezitten bij de leidende mogendheid van het nieuwe Europa en dit zooveel mogelijk te verhoogen. Men zou kannen 'verwachten dat het gezag van de regeering zoo groot is dat zij althans de bladen van de grootste regeeringspartij belet dit fonds moedwillig ,tc verslingeren en de positieve „belangstel ling 'vè.fv het Duitsche vWR voor Zwédöns lol te verminderen. Het proces van de vefnieling van het vertrouwen en van de vriendschappelijke gevoelens' van Duitsehiand jegens Zweden is aan het voortschrijden. De verantwoorde lijkheid daarvoor, aidiis wordt in het stuk ten slotte gezegd, treft niets slechts de rechtstreeksche saboteurs zooals de „So cialdemokraten" of „Göteborgs Handels och Sjöfarts Tidning" maar ook degenen, die dezen krachten in weerwil van alle waar schuwingen steeds weer toestaan, de Duitsch-Zweed^che vriendschap te compro- •mitteeren. EEN VRUCHTBAAR LAND, OOK UIT BEVOLXINGSOOGPUNT. NOORDHOLLAND LEVERDE EN TROK! De statistische sectie van de stichting voor het bevolkingsonderzoek in de drooggelegde Zuiderzeepolders heeft, evenals verleden jaar, een statistiek samengesteld, van de beweging der Wieringermeerbev olking in het aigeloo- HET AUTO-ONGEVAL TE BURGERBRUG Zooals wij gisteren reeds mededeelden is de heer G. Bras, aannemer te Schagen, met zijn luxe auto op een stilstaande trailer gereden en gedood. Van de ravage geeft onze foto een beeld. Foto Fred. Groot. Naar wij vernemen zal het ge westelijke bureau Alkmaar, voor werkloosheidsverzekering en ar- beidsbemidedling, een zevental bij kantoren krijgen, nl. een in Den Helder, Schagen, Wieringen, Me- dembllk, Enkhuizen, Hoorn en Texel. Voorts znllen in onze provincie nog gewestelijke bureaux, met bij kantoren worden gevestigd te Am sterdam, Zaandam, Haarlem en Hilversum. (Van onzen Haagschen correspondent).' 'Wat doet iemand, die 's avonds zóó laat per trein terugkomt, dat het niet meer mo gelijk is om uiterlijk 10 uur thuis te zijn? Na dien tijd mogen wij in het kustgebied irnemrs niet meer op straat zijn, tenzij men behoort tot de kleine schare bevoorrechten, voor wie het militaire klokje van gehoor zaamheid niet klept. Dezer dagen kwam een dame van meerd an middelbaron leef tijd/ongeveer kwart voor 10 aan het Staats- spabrstation aan en daar de Haagsche tram Mo laat, niej meer rijdt en het naar haar «uis zeker drie verrel uurs loopen is. be sloot zij haar nachtbivak maar in de sta tionswachtkamer op te slaan. Dat komt tegenwoordig meer voor en zij was dan ook niet de eonige. 's Morgens om half 7 besloot zij stijf, koud cn slaperig, de tocht naar huis maar* te ondernemen. Beter had zijn nog wat kunnen wachten, want, waar het dan ook door kwam, doet er nu niet toe. een kwartier later liep zij, door de duis ternis misleid, te water en kwam eenigen tijd/later in het Gem. Ziekenhuis aan den Zuid wal weer bij kennis. Voorbijgangers, weldra door een paar politic-agenten bij gestaan, hadden haar nog juist op tijd uit liet wèter gehaald. Blijvende nadeelige ge volgen zal mevrouw waarschijnlijk niet ondervinden van haar nachtelijk avontuur, maar zij is er het levende bewijs voor, dat man tegenwoordig niet eens meer verre rei den behoeft te doen om veel te kunnen ver halen! Een motie aangenomen. In de te Amsterdam gehouden buitenge wone algemecne vergadering van leden der Vcrecniging van Noord-Hol landsche Water schappen, waaromtrent)wij gisteren den uit slag reeds mededeelden, werd mot een over weldigende meerderheid van stemmen onder staande motie aangenomen. De Vcrecniging van Noord-Hollandsche Waterschappen, Gezien het door het Bestuur dier vcrecni ging gegeven advies aan Ged. Staten in zake de voorgenomen concentratie inning Waterschapslasten; Gehoord de ter vergadering te dier zake ge il 0u dpn hesp re k i n gen OveWogendo, dat het bovengenoemd advies is gegeven buiten voorkennis' der leden 011 naar nader is gebleken niet in overeen stemming niet de meening dier leden te de zer zake, zoowel wat betreft de wijze waar op het advies is tot stand gekomen als wat betreft den inhoud van liet advies BESLUIT: het Bestuur op te dragen Ged. 'Stalen/''té; dóen weten dal dé Véreehiging van Noord-' Hol'andsche Waterschappen geheel afwij zend staat tegenover de door Ged. Staten bij hun Circulaire van 17 Juli 1940 tor ken nis gebracht voornemen tot wijziging van het Algemeen-Waterschapsréglcnjênt. Veertig inbraken op het straf register. Voor de Rotterdamsché rechtbank stond terecht de '23-jarige de V.,wegens .22 inbra ken niet diefstal, gepleegd in don afgelbopen winter te Schiedam, te Hiljegèrsberg en te 's-Gravénhage. In bijna a|le gevallén geschied den de inbraken in de avonduren tijdens af wezigheid van de bewoners. De buit bestond uit geldsbedragen en een zeer groot aantal voorwerpen van waarde. Verdachte bekende Aardbeien in October. Het lijkt vreemd, doch het is zuivere waarheid. De vruchten ge dijen goed in de kassen van het laboratorium voor tuinbouwplanteteelt van de Landbouw- hoogeschool te Wageningen, waar ze door speciale lampen worden bestraald. (Foto Fax-Holland.)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3