Washington ontbiedt zaakoelastiptlen uil fleilijn en Home Amsterdam vannacht waar - gebombardeerd Jiiiggen van Azië" worden versterkt pAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Verduisteren 6.56 uur scherpe japansche reactie churchill was te optimistisch Het vertrek der Amerikanen uit het Verre Oosten Meeningsgeschil Huil en Welles? BritsdrRoemeensche breuk aanstaande 200 mi lioen Fransch goud geblokkeerd V R IJ D A G tusschen hull wil krachtige taal. „traditioneele vriendschap tusschen v.s. en china". het vertrek der amerika nen uit het verre oosten. japansche beschouwing. de chineesche pers over de evacuatie. Organisatie van den vrijen tijd Fransche duikboot tot zinken gebracht Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 7.59 uur Merkwaardig luchtgevecht Roemeensche politie autoriteit gearresteerd HE LDERSCHE COURANT KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 11 OCTOBER 1940 68e JAARG.No. 9052 Het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken deelt me de, dat de Amerikaansche zaakge lastigden te Berlijn en Rome, Kirk en Reed, naar Washington zijn ont boden. Kirk zon, na zijn bezoek aan Was hington, als zaakgelastigde naar Rome gaan. daar Phillips, de am bassadeur die tot voor kort te Rome de belangen van de Ver. Staten be hartigde, wegens gezondheidsrede nen niet meer naar Italië zal terug- keeren. Als zaakgelastigde te Berlijn zal tot nader order de vroegere consul-ge neraal te Weenen, Morris. fungeeren. Op het departement van buitenlandsche zaken te Washington wordt verklaard, dat aan de mutaties aan de ambassades te Berlijn en Rome geenerlei politieke betee- ienis moet worden toegekend. Het is veel- «w een maatregel, die noodzakelijk is ge- woróen door het vertrek van den ziek ge worden ambassadeur Phillips. Volgens een bericht van de „New York Herald Tribune" uit Washington zouden vrij krasse meeningsverschillen bestaan tusschen den minister van buitenlandsche zaken, Huil en zijn plaatsvervanger Sumner Welles, nopens de jegens Japan aan te ne men houding. Terwijl Welles tot voorzichtigheid zou ra den, zou Huil hierin door verscheidene ka binetsleden gesteund, scherpe taal eischen. De Amerikaansche minister van financiën Morgenthau. heeft met de functionnaris- sen van de weermachtsministeries en verte- vertegenwoordigers van de commissie voor de landsverdediging een vrij langdurige be spreking gehad, die volgens de „New York Times" over de bewapeningsmaatregelen van de Vereenigde. Staten handelde. Na de ze conferentie ontving Morgenthau dien lei der van de Engel sche inkoopcommissie. Purvis, en haar Amerikaansche contact agent, Young. Ter gelegenheid van den 29sten verjaar dag van de uitroeping der Chineesche re- Publiek heeft president Roosevelt aan de aegeering te Tsjoengking een telegram van gelukwensch gezonden, waarin de „tradio- uaele vriendschap tusschen de Vereenigde Staten en China bekrachtigd wordt. Het advies aan Amerikaansche onderda nen om Uit het Verre Oosten te vertrekken f'jft in de Japansche pers de aandacht ten zeerste trekken. °e „Hotsji Sjimboen" schrijft: Het is Japan onverschillig of de Vereenigde Sta- ten inderdaad de evacuatie voltrekken of niet. Men moet den Vereenigden Staten echter bij deze gelegenheid aanraden aller eerst en zoo snel mogelijk hun garnizoenen f't China terug te trekken. De recente f van de Vereenigde Staten vormt een newijs voor hun vijandschap tegenover den nuidigen toestand in het Verre Oosten. Het ®a&t de Amerikaansche regeering vrij dezen toestand te denken zooals zij Vl'. Japan is er echter bij geïnteresseerd e tveten, welke motieven de Vereenigde ö'aten daarvoor hebben. W "Kokoemin Sjimboen" constateert, dat ehalve de evacuatie der Amerikaansche onderdanen ook de terugtrekking der Ame "kaansche troepen uit China van Japan- e zijde gewenscht wordt. Engeland en oe Vereenigde Staten hebben de ijdele i °P de oprichting van de Groot-Aziatische ^ruimte door Japan te kunnen ver- v„ deren, klaarblijkelijk nog niet opgege ten. t olgens de „Jomioe'ri Sjimboen" noe- n,® Japansche militairen in China de te en t™king van Amerikaansche troepen St '«-eers niet verrassend. De Vereenigde rekl!" moe,en er dan echter in elk geval *ng mede houden, dat hun rechten en belangen in het Verre Oosten óf wel voor altijd óf wel op zijn minst tijdelijk opgege ven zijn. De herwinning van deze rechten en belangen zou in het vervolg wel eens moeilijk kunnen zijn. Na het terugtrekken der Amerikaansche troepen zal de kwestie van het recht van politietoezicht in China te onbelangrijk zijn om ook nog maar in beschouwing te worden getrokken. De kwestie van de eventueele evacuatie der in China wonende Amerikanen houdt de pers in Sjanghai levendig bezig. De Amerikaansche kolonie treft voorbereidin gen voor het geval der evacuatie. Een groot aantal Amerikanen, zoo schrijft de Amerikaansche „Shanghai Eve- ning Post" is aan het pakken. In de kran ten verschijnen de eerste advertenties met aanbiedingen tot verkoop van huisraad winkels en auto's „wegens vertrek". De sluiting van kleine Amerikaansche onder nemingen wordt voorbereid. Op de markt duiken aanbiedingen op van Amerikaan sche goederenvoorraden. Grootere firma's hebben het plan hun voorraden naar de Vereenigde Staten te vervoeren, naar Ran- goon of via den Birmaweg naar Tsjoeng king. De vereeniging van Amerikaansche onderdanen in Sjanghai is van plan een vergadering bijeen te roepen om te beraad slagen over een voorstel aan de Ameri kaansche autoriteiten tot het zenden van meer schepen, aangezien de volgens nor male dienstregeling varende schepen tot December zijn volgeboekt. De directeuren van de Amerikaansche K. v. K. hebben voor vandaag een vergadering bijeengeroe pen, op welker propram de bespreking staat van steun aan minder bemiddelde Amerikaansche employé's voor hun ver trek. „Vreugde en Arbeid" op stapel gezet. DE VERDERE UITBOUW VAN HET N.V.V. Volgens de persdienst van het N.V.V. zijn thans bijna 400.000 arbeider in deze organi satie vereenigd, door fusie met alle andere organisaties. De nieuwe orde zal ten aanzien van de so ciale voorzieningen voor de Nederlandsche arbeiders hoogere eischen stellen aan de vakorganisatie dan ooit tevoren. De uit breiding en versterking van het N.V.V. zal ertoe leiden, dat de werkzaamheden van het Verbond kunnen worden uitgebreid tot het terrein van de organisatie van de vrije tijd, het verzorgen van de behoeften van den werkenden volksgenoot aan ontspanning en cultureele verheffing door het tot stand bren gen van een dienst „Vreugde en Arbeid". Een zoodanige organisatie zal hetzelfde ka rakter dragen als de organisatie „Kraft durch Freude" bij onze Oosterburen, zonder, dat daardoor het eigen Nederlandsche ka rakter van de vakorganisatie ook maar in eenig opzicht zal worden geschaad. Adviseurs. Tot adviseurs van den commissaris van het N.V.V. heeft de heer Woudenberg de volgende heeren benoemd: G. B. Klein, Amsterdam, A. Wansteeker, Amsterdam, A. J. Wijtsma, Haarlem, N. van Hest, Rotterdam, L. J. Bakker, Bussum, H. M. Roos, Den Haag, L. Veenstra, Rotterdam, C. Cramer, Nijmegen, K. de Jonge, Amsterdam, B. Ponstein, Amsterdam, J. Hilgenga, Utrecht en L. H. Mesker te Amsterdam. De Fransche admiraliteit deelt mede,dat zij sedert verscheidene dagen geen berich ten heeft ontvangen van de duikboot Ajax. Naar de admiraliteit hieraan toevoegt, is de duikboot volgens een Engelsch bericht in de Golf van Guinea aan de Midden-West kust van Afrika tot zinken gebracht. De geheele bemanning zou zijn geredI eni in Freetown aan land zijn gebracht. De duik boot had een waterverplaatsing van loW ton en behoorde tot dezelfde klasse als de Persee. die voor Dakar in den grond werd geboord- 15 dooden. 20 gewonden. Vannacht is Amsterdam opnieuw door de „Koninklijke" Britsche luchtmacht gebom bardeerd. Vooral West en Noord werden geteisterd. Voorloopige rapporten melden dat 15 doo den zijn te betreuren terwijl 20 zwaar ge wonden in de ziekenhuizen zijn opgenomen. Bij het ter perse gaan van dit nummer ontbreken nog nadere gegevens. Afbreken der diplomatieke be trekkingen nog slechts kwestie van uren. In kringen, die in nauwe betrek king staan tot de as, werd tegen over United Press verklaard, dat de leden van het Engelsche gezant schap zich naar Istanboei zouden hegeven en dat het afbreken van de diplomatieke betrekkingen tusschen Engeland en Roemenië nog slechts een kwestie van uren is. Van de zijde van het Engelsche gezant schap werd verklaard, dat de Engelsche ge zant nog aldoor op opheldering van den toestand wacht. Het antwoord van de Roe- meensche regeering op de Engelsche aan vragen was zoowel „onbevredigend als ont wijkend" geweest. Op de vraag of de En gelsche gezant zich direct tot Antonescu had gewend, om met hem den toestand te bespreken, werd toestemmend geantwoord. Naar thans bekend wordt, heeft het En gelsche gezantschap niet slechts den in de Roemeensche olievelden wonenden Engel- schen, doch allen Engelschen die iets te maken hebben met de olieindustrie den raad gegeven onmiddellijk te vertrekken. Geheimzinnige luchtafweer me thode nog slechts een wensch. De parlementaire onderstaatssecretaris van luchtvaart, Balfour, heeft te verstaan gege ven, dat de geheimzinnige luchtafweermetho de, waarvan Churchill Dinsdag in zijn rede gesproken heeft, in het geheel nog niet uit gewerkt is, doch in tegenstelling tot de be wering van den premier voorloopig slechts een wensch is. Dag en nacht, zoo verklaarde Balfour, werken Engelsche vaklieden aan het zoe ken naar iets, waardoor de nachtelijke Duit sche aanvallen afgeweerd kunnen worden. Deze aanvallen zijn namelijk het moeilijkste probleem waarmee men in het geheel van 't vraagstuk van den luchtaoorlog rekening moet houden. Ondanks 'deze erkenning ein digde Balfour met de verzekering, dat de Duitschers er ten gevolge van het spervuur rondom Londen niet in geslaagd zijn den afweer principieel te overmeesteren. De muur van spervuur breidt zich gestadig uit. Engelschen verhinderen trans- port uit Martinique. Op een bijeenkomst van credietgevers voor den export werd wegens U.P. medegedeeld, dat volgens vertrouwelijke berichten uit bankkringen de Fransclie autoriteiten van Martinique de beschikking hebben over een gondvoorraad ter waarde van 200 millioen Dit goud. dat onmiddellijk na de ineen storting van Frankrijk aan boord van een Fransch oorlogsschip naar de Vereenigde Staten werd gezonden, werd door de Engel schen opgehouden en moest toen naar Martinique worden gebracht. Tengevolge van de Britsche blokkade van Martinique is het niet mogelijk geweest het goud ver der te transporteeren. Ondanks tekort aan levertraan zal Nederland in zijn behoefte aan vitamine-D kunnen voorzien. In de fabriek der N.V. Philips Van Houten te Weesp wordt de grondstof voor het vitamine-D bereid uit mosselen. Duizenden kilo's gekookte en door nijvere meisjeshanden gepelde mosselen worden dagelijks uit Zeeland aangevoerd en in bewerking genomen (Foto Pax-Holland) ALASKA ALS BOLWERK TEGEN JAPAN, Alaska wordt met groote snelheid tot een voorpost van de verdediging van het westelijk halfrond ingericht, zegt U. P. Iedere week verlaten officieren van land- en zeemacht der Vereenig de Staten, alsmede vele ingenieurs in reusachtige vliegbooten Seattle, om naar Jueneau en andere punten van het reusachtige arctische territo rium te vliegen, waar zij toezicht houden op den bouw der versterkin gen welker aanleg onlangs door het Congres werd toegestaan. De twee „bruggen" van Azië, welke even tueel gebruikt kunnen worden voor een in val in Alaska, Canada en de Vereenigde Sta ten over de Aleoeten en het schiereiland Se- ward, worden beveiligd door een rij blokhui zen en door steunpunten voor vliegtuigen, onderzeebooten en andere oorlogsschepen. De wegen tusschen Azië en Alaska, waar langs Rusland vroeger de verbinding onder hield met het toen tot Rusland behoorende Alaska, zullen waarschijnlijk voor allen tijd worden gesloten. Vijf hoofdverdedigingspunten. Er zullen vijf hoofdverdedigingspunten in Alaska aangelegd worden. In elk daarvan zullen voortdurend 5000 man bezig zijn. De verdedigingsmacht van Alaska, die tot dus ver bestond uit twee compagnieën, welke in Skagway waren gestationneerd, zal sterk worden uitgebreid Van deze vijf verdedi gingspunten worden er drie voor de Ame rikaansche marine en twee voor het leger ingericht. Zij bestaan uit een luchtbasis bij Sitka, waarvan de bouwkosten 12 millioen gulden zullen bedragen, een onderzeebootbasis in Dutch Harbor op de oostelijke punt der Aleoeten. In Fairbanks wordt een opleidingsinsti tuut voor vliegers opgericht. De vliegers worden hier geoefend in het vliegen in deze koude streken. Het grootste militaire pro ject zal het legersteunpunt te Anchorage zijn en de bouwkosten zullen een paar mil lioen gulden bedragen. Hier zullen de voor raden van de in Alaska gelegerde troepen worden ondergebracht. De geprojecteerde arctische straatweg, die meer dan 75 millioen gulden zal kosten, zal het handelsverkeer met de Vereenigde Sta ten met een jaarlijkschen omzet van ruim 150 millioen gulden, het geheele jaar door mogelijk maken. De militairen voordeelen van een dergelijken, grooten, goed aange- legden straatweg liggen natuurlijk voor de hand. Toch zullen nog geweldige moeilijk heden moeten worden overwonnen, voordat men deze plannen zal hebben verwezenlijkt. Het gehalte aan vitamine D van de preparaten wordt voortdurend met behulp van proeven met ratten en kuikens gecontroleerd. Aan begin en einde van de sterkte bepaling worden de dieren gewogen en Röntgen-foto's van een pootje gemaakt De makke proefdieren trekken zich van het onderzoek niets aan (Foto Pax Holland) Vallende Engelsche jager sleept ander toestel mee. Bij een luchtgevecht, dat zich boven de Engelsche zuidkust tusschen een Duitsche bommenwerper en tien Engelsche Spitfires afspeelde, schoot, volgens het D.N.B., het Duitsche vlietuig een Engelschen jager neer. Daarbij deed zich het zeldzame geval voor, dat de brandend neerstortende Spit- fire een tweede toestel van de Engelsche aanvallersgroep, dat haar haan kruiste, ramde en mee in de diepte sleurde. De Duitsche ijommenwerper bereikte met tal rijke treffers zijn vliegveld. Een lid der be manning werd doodelijk gekwetst. Een vermogen bij elkaar gestolen. De voormalige Joodsche politie-quaestor, Nicolaje Raletava, die eigenlijk Friedrich Gottfled heet, is gearresteerd. Hij wordt er van beschuldigd, de politieprefectuur van Boekarest voor een bedrag van vijftien mil lioen lei schade berokkend te hebben.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1