Minder vet in de melk Gereformeerde Kerken in hersteld verband Nog steeds hausse in schapen Marktberichten Algemeene Vergadering Noord Holiandsche Consumptiemekvereeniging Straks geen melkbrood meer be standaardisatie van de melk. democratische partij huurt zendtijd de winkeliers willen vroeger sluiten. slechts eenheid op grond van geestelijke overeen stemming. generaal weygand in algiers. Dc buitcnlaodschc politiek van de regeering Roosevelt DUITSCHLAND voert al 25 jaar oorlog de schager markt. 'mAikmaar DE KOMENDE MELKSTANDAARDISATIE. Bij de opening heotto do voorzitter de talrijke opgekomen en welkom en hij her dacht de treurige gebeurtenissen, die te Bcn Helder plaats hebbel), gehad en waar door de stad zoo zwaar werd getroffen. Gemeld werd verder, dat aan de vakcur sus door -.O inonschen werd deelgenomen. jaarverslag. Balans en verlies- en winst rekening werden goedgekeurd. De balans sloot met een bedrag aan baten en lasten ad f 17.I2\a4, de exploitatie idem met een jedrag van f 25.712,14 bij een winst ad 7.593,03. De nieuwe kascommissie werd benoemd jonform het voorstel van het bestuur. De begrooting voor het derde vereeni- gingsjaar sloot met een bedrag voor inkom sten en uitgaven van 22.000,—. De post on voorzien was daarbij gehouden op 2525,—, de omslag was geraamd op 20.000,—, ter wijl voor salarissen was uitgetrokken f 9.430.—. De voorgestelde statutenwijziging, rege lende de vertegenwoordiging in het bestuur werd aangenomen. In bet bestuur zullen yoortaan zitting nemen 7 vertegenwoordi gers van de bonden, 1 van de melkinrich ting, 2 van de melkslijters en 2 van de vee houders. Omtrent het batig saldo van het afgeloo- pen jaar kwam het bestuur met het volgen de voorstel: 1. Van het batig saldo over het 2e ver- 'eenigingsjaar, groot 7.593,03. toe te voe gen aan de reserve een bedrag van 961,(58, waarmede deze reserve wordt gebracht op i 10.000.-, 2. Te stichten een Noodfonds ten behoe ve van de leden van de N.H.C.M.V., ter le niging van de nooden van door den oor log getroffen leden; 3. Te storten in het onder 2 genoemde Noodfonds als eerste bijdrage het restant van het batig saldo over het 2e vereeni- gingsjaar, hetwelk na uitvoering van het Voorgestelde onder punt 1, zal bedragen l 6.631,35. Nadat hieraan nog was toegevoegd, dat, indien van de overheid geen vergunning werd ontvangen om dit Noodfonds te stich ten, het' bedrag aan de leden zal worden gerestitueerd, werd het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen, waarbij het doen van uitkeeringen aan het bestuur werd overgelaten. Het eerste voorstel uit de leden was hier mee automatisch van de baan. Het behels de hetzelfde. Het tweede voorstel-' om dit noodfonds te vergrooten door een extra omslag werd met groote meerderheid ver- jworpen. Het derde voorstel de plaatsvervangende leden de bestuursstukken toe te zenden jverd na eenige discussie ingetrokken. Nadat de vacatures in het bestuur wa ren aangevuld met de heeren G. H. Hibma te Vlaardingen Jst. Lub Gzn. te Enkhuizen en met den heer Meijer, nam de voorzitter het woord tot het doen van zijn mededee- lingcn betreffende Hierbij dient echter eerst de melkprijs tmder oogen te worden gezien. Door het lang uitblijven der nieuwe voor schriften, schijnt hier en daar de neiging op te komen de straatprijs zelf te verhoo- Ken, De voorzitter waarschuwt hier echter tegen. Het mag niet en er zijn uit dezen hoofde hier en daar processen-verbaal op gemaakt. Wel schijnt de Nederl. regeering van op. vatting te zijn, dat er een verhooging moet komen. Ook de inkoopsprijs mag volgens de voor schriften niet worden verhoogd. Op een Woensdag te houden vergadering van de fcdeiatie van melkverecnigingcn waar- hteoH7'hter Sóeuhts mededeelingen doet j? .heftr bchu'-er echter van opvat- wef'moest KCZ1Rn de waarde van de melk De slijters zouden het nadeelig verschil dan maar voor hun rekening moeten nemen. cJu-USSChpn ,zu"cn de Nederlandsche in stellingen wel zeer spoedig bij de bevoegde autoriteiten op verhooging aandringen. Voorloopig echter staat men machteloos. 1de berekening van de verhoogde Haeikprijs had men zich gebaseerd op het jaar 1,1.57/1938, dat voor de melkveehouders dooreen genomen een goed jaar zou zijn geweest. Hiertegen waren bezwaren gere zen. Het jaar zou slechts voor Friesland goed zijn geweest. Intusschen leverde de calculatie, daarbij in aanmerking nemende de sindsdien plaats gehad hebbende veranderingen voor de in- dustriemelk, 'een prijs van 7.65 ct bij een vetgehalte van 3,3°/o. Hierbij werd nog y2 ct geteld als vergoeding voor uitgevallen wisnt op de varkens- en kippenhouderij, zoodat men kwam op 8.15 ct. Dit werd op de federatie nog te laag ge acht. Men meende, dat het 8.4 ct. behoorde te zijn. Do voedertoewijzing was hierbij ter sprake gekomen. Hieromtrent diende spoedig iets bekend te worden, evenals omtrent de nieu we melkprijzen, aangezien door de heer- schende onzékerheid en de hooge veeprijzen veel vaarzen en kalveren werden verkocht. Men meende intusschen, dat te rekenen viel op een toewijzing ad 2 kg. veevoeder per koe en per dag gedurende 92 dagen voor gebie den als we hier in Noordholland in hoofd zaak hebben. Voor zware klei zou de toewij zing vermoedelijk 1 kg. voor zand U/2 kg. bedragen. Deze hoeveelheid valt moe, zij het ook, dat het eiwitgehalte vermoedelijk cir ca 13 zal bedragen tegen vroeger het dubbele. Aan het verwerken van melk in het brood zal een eind komen, ter wijl aan de industrlef abrieken leve ringsplicht van consumptiemelk zal worden opgelegd. Bij een en ander schijnen echter moeilijk heden met de Duitsche autoriteiten te zijn gerezen als gevolg van de oneconomische distributie van de melk hier te lande Voor de N.H.C.M.C. is het echter lastig om in deze mee te werken, omdat als gevolg daarvan een aantal slijters, dat zijn dus eigen leden, zou verdwijnen. De verandering zou daarom of geleidelijk moeten komen af door anderen moeten wor den opgelegd. Men oordeelde, dat do consumptiemelk prijs, dat wil dus zeggen de inkoopsprijs, 1 cent hoven de industrieprijs behoorde te lig gen. Tot dusverre was steeds gerekend x/2 cent. De prijs, waartegen moet worden afgeleverd zal vermoedelijk moeterjworden vastge?. steld door den voedselcommissaris, waarbij door sommigen het „behoeftelement" werd ingevoerd. Wat de standardisatie betreft, deze zal spoedig komen. „Spoedig" beteekent hier vermoedelijk over omstreeks 14 dagen. De standardisatie zal zijn op 2V2% vet. Enkele gebieden zullen worden uitgezonderd dat streken van Noordholland tot deze zul len behooren, is echter niet waarschijnlijk. Voor het standaardiseeren zal een vergun ning noodig zijn. Het toezicht zal zijn bij de keuringsdien sten. Het standaardiseeren zal geschieden door toevoeging van prima ondermelk of door ontroomen. Watcrtocvoeging zal niet geoor loofd zijn. Voor de zelfslijfcndc boeren zal het min der aangenaam zijn fe vernemen, dat ook zij moeten standaardiseeren. Pasteuriseeren zal bij een en ander vaak noodig zijn. Er zal alleen mogen worden gevent bij daglicht en éénmaal daags, ook op Zaterdagen. Wellicht wordt een tijd ge steld voor den aanvang. Spr. raadt allen aan zich zoo spoedig mogelijk voor te bereiden en do voor zijn bedrijf noodige maatregelen te treffen. Som migen moge de schrik om het hart zijn ge- Voor een bedrag van 100.000 dollar heeft de democratische partij aan den vooravond van de verkiezing in de V.S. zich verzekerd van allen zendtijd tusschen 20 en 24 uur op de vier omroepen. Slechts de Columbia- omroep heeft den republikeinen een uur ter beschikking gesteld. slagen, aanpassen zal de boodschap zijn. Er volgt een levendige discussie, waaruit o.a. blijkt, dat, tengevolge van de heerschen- de schaarschte aan flessclien de melk los zal blijven worden verkocht. ANNA PAULOWNA Op voorstel van het bestuur der R.K. Mid- denstandsverceniging „De Hanze" aan de neutrale middeilstandsvereeniging kwamen de leden van beide vereenigingen in de zaal van den heer Kosen bijeen om te be raadslagen over vervroegde winkelsluiting. Daar de neutrale vereeniging bij de autori teiten verlof tot het houden der vergade ring had gevraagd, berustte de leiding ook bij den voorzitter dezer vereeniging. Na z'n welkom, in 't bijzonder gericht tot Hanze-Ieden en pers, deelde de heer Kaan mede, dat verschillende winkeliers hadden aangedrongen op deze vergadering, omdat tegenwoordig toch maar zeer weinig men- schen 's avonds langs den weg zijn en het iaat openblijven moeilijkheden met de ver duistering oplevert. De secr., de heer B. Zon, las hierna een schrijven voor van den middenstandsbond, waarin werd medegedeeld, dat een lande lijke regeling in voorbereiding is. Voorz. vroeg zich nog af, of mén wel ge rechtigd was eerder te sluiten, daar tocli is gezegd, dat het economisch leven niet in ongunstigen zin beinvloed mag worden. De vergadering meende blijkbaar dat ver vroegde sluiting hierbij geen rol speelt en wenschte, nu men toch bijeen was, spijkers met koppen te slaan. Het bleek, zooals gewoonlijk, door de zeer uiteenloopende belangen, moeilijk al le hoofden in één zak te krijgen. De sterk ste drang tot vergaderen was van de manu- facturiers uitgegaan. Zij hebben, door de groote etalages, de meeste moeite met het verduisteren en de meestal vrouwelijke clientèle maakt het mogelijk wel vroeg te sluiten. Voor de kappers is het lastiger en enkele bakkers blijven 's Zaterdags ook lie ver wat later open. De heeren Breed en de Boer merkten op, dat men de moeilijkheden der verduiste ring wel buiten beschouwing kon laten, daar men daar toch weldra, ook zelfs des morgens niet, van tusschen kan. Na voortgaande bespreking werd tenslot te besloten in de maanden November, De cember en Januari 's avonds om 7 uur te sluiten. Voor den Zaterdag wil men echter vrij langer open blijven en ook in de 14 dagen voor St. Nicolaas. De kappers zullen waarschijnlijk tot 1 December wachten met het laten ingaan van de vervroegde sluiting en het is mogelijk dat in andere branches in onderling overleg nog een vroeger slui tingsuur wordt gesteld. „Als we nu 0111 7 uur sluiten, hoe laat mag je dan nog langs den weg zijn voor handel?" vroeg de heer Molenaar. Op voorstel van den heer Kaan werd men ook hierin vrijgelaten, omdat het zeer moei lijk is hiervoor een vasten tijd te stellen, de controle moeilijk is en men wél het latei- open zijn dan een ander als concurrentie zag, maar aan het iaat bestellen niet zoo zwaar tilde. Een der kruideniers, die „driemaal van z'n happie was afgeloopen, om te zeggen dat-ie 't gevraagde artikel niet had", stelde nog voor, 's middags een poosje te sluiten, maiar vond te weinig ^bijval om een alge meen doorgevoerde maatregel te treffen. Bij de rondvraag bracht de heer Meeldijk do verhoogde omzetbelasting ter sprake. Op do voorraden moest worden bijbetaald. Het billijks! vond men dit in den verkoopprijs te verrekenen. Wat de vastgestelde prijzen voor vleesch- waren aangaat, merkte de heer Kaan naar aanleiding van een vraag van den heer Sik- king op, dat door de slagershonden getracht wordt deze herzien te krijgen en dat bo ven de gestelde prijzen omzetbelasting en bezorgloon geheven kunnen worden. Hierna volgde sluiting. Dezer dagen zijn de gereformeerde kerken in Nederland (in hersteld verband) in na jaarsvergadering bijeen gekomen. Verschil lende zaken, het kerkelijk leven betreffen de, werden besproken, o.a. het zendings werk der kerken. Het ontbreken van alle contact met Indië onder de huidige om standigheden zal geen verslapping der be langstelling voor het zendingswerk tenge volge mogen hebben, geestelijk noch finan cieel. In de loop van den winter zullen daarom samenkomsten worden gehouden, waarin de aandacht op het zendingswerk zal worden gericht. Ten aanzien van de houding der kerken tegenover andere kerk gemeenschappen werd nogmaals uitgespro ken, dat de kerken de gedachte: eenheid te zoeken met andere kerkgemeenschappen, ten zeerste voorstaan, dat deze eenheid ech ter niet moet worden gezocht om bijkom stige of toevallige redenen, maar uitslui tend op grond van geestelijke overeenstem ming. Het Fransche blad Dauphinis meldt uit Algiers, dat de algemeene .gedelegeerde der Fransche regeering voor Afrika, generaal Weygand, Woensdag per watervliegtuig al daar is aangekomen en is ontvangen door den gouverneur generaal van Algiers, ad miraal Abrial en den burgemeester van Algiers. Als geheel eigenmachtig veroor deeld. In tegenstelling tot de houding van het grootste deel van de overige Amerikaansche pers oefent de Saturday Evening post in een hoofdartikel critiek uit op de buiton- landscho politiek van de regeering-Roose- velt, die er van wordt beschuldigd met sys tematisch passeeren van het congres een toestand te hebben doen ontstaan, die de neutraliteit van de Ver. Staten rechstreeks in gevaar brengt. De vastbeslotenheid der- bevolking om de neutraliteit van liet land te zien gehandhaafd is door de federale re geering door een hcele reeks eigenmachtige maatregelen ondermijnd en de regeering heeft alle registers van haar suggestiekun sten uitgetrokken om de openbare meening te gewennen aan de oorlogsgedachte en de volksvertegenwoordigers voortdurend te plaatsen voor voldongen feiten. Het tijd schrift beticht de federale regeering van geheime samenwerking met Engeland, die de Vereenigde Staten in den Europeeschen oorlog kan verwikkelen. Hot blad herinnert aan de levering van Amerikaansche oor logsvliegtuigen en bowapeningstuig uit de Amerikaansche arsenalen aan Engeland en schrijft, dat Roosevelt eigenmachtig een militair pact heeft gesloten met Canada, waardoor het congres evenzeer voor een voldongen feit werd geplaatst als door de latere ruilaffaire van de torpedobootjagers en de steunpunten. Wanneer, aldus het or gaan, congres en openbare meening nog verdere voldongen feiten dulden, dan blijft er nog slechts één stap naar liet ergste over. Met San Marino, de dwergrepu bliek. Thans vrede op komst. De miniatuur-republiek San Marino, die sedert 1915 met Duitschland op voet van oorlog staat, heeft stappen ondernomen om vrede te sluiten met het Duitsche Rijk en in het front der as-mogendheden te treden, aldus U.P. aan hot Vlk. Dit besluit werd genomen, nadat een uit zestig raadslieden bestaande conferentie twee regenten be noemd had, die de kleinste republiek ter wereld in het komende halve jaar zullen leiden. Dozo regenten zijn Frederico Gozi en Salvatore Foschi, die beiden als vrien den van het fascistische Italië bekend staan. Toen Italië in 1915 Duitschland den oor log verklaarde, sloot de kleine republiek San Marino, die ongeveer vijftig kilometer van Mussolini's geboorteplaats Forli verwij derd ligt, zich bij het Italiaansche konink rijk aan. San Marino was op de vredescon ferentie in Versailles niet vertegenwoor digd en heeft nooit vrede gesloten met Duitschland. Kort na hun benoeming hebben de nieu we regenten bekend gemaakt, dat de situa tie van de republiek „hoogst onaange naam was, daar tusschen den bondgenoot van Duitschland, Italië en de republiek een vriendschapsverdrag bestaat, dat kort na de zelfstandig wording van Italië in 1827 werd onderteekend en dat in 1914 bekrach tigd werd De veertienduizend burgers van San Marino barstten los in lujde en aanhouden de vreugdekreten, toen de regenten op het halkon van het raadhuis verschenen en de menigte mededeelden, dat het leger van 150 man en 32 officieren paraat was. De regent Gozi behandelde daarop de finnn- cieele toestand der republiek en verklaarde: „Het budget en de uitgaven bevinden zich met zes rnillioon lire in evonwicht. Wij heb ben geen staatsschulden. .Onze voornaam ste bronnen van inkomsten landbouw en veeteelt bloeien en onze uitvoer van wij nen, vee en bouwmaterialen groeit voort durend". Do republiek San Marino werd in de vierde eeuw door een steenhouwer uit Dal- matië gegrondvest en naar hem „Marino" genoemd. Deze steenhouwer werd later de religieuze leider van de door hem gestich te staat. In 1921 werd het landje, dat slechts 38 vierkante kilometer groot is, tot repu bliek geproclameerd. In 1631 werd San Ma rino door de kerkstaat Rome erkend. Aanvoer van geregistreerde ramlammeren. Op onze markt waren weer 273 koeien aangevoerd en wel 131 stuks vette koeien voor de vleesehdistributie. 10 kalfkoeien 260—350 gld. Handel goed 132 stuks gelde- kocien deze prijzen waren 150230. Han del matig. Kalfkoeien tot 180,handel goed. Graskalveren voor de fok tot 100, handel matig. Van hot wolveo konden wij melden vlug, duur. Jonge vette schapen 40—60 gla. Oude, dus 2-jarige schapen 45 —08 gld., vlug duur. Overhouders voor de slacht 2235, vlug duur. Overhouders voor 't leven 1422, handel goed. Magere scha pen handel goed tot 32 gld. Dus in de scha penwereld was de handel en aanvoer bij zonder best Gisteren hadden wij een tér- rein te reserveeren voor een aantal ram lammeren uitgaande van het Texelsch schn- penstamboek in N.-Hollatid, De handel in deze dieren is wel eens beter geweest, de handel was wel matig. De noteering was van 3545 gld. De handel in paarden was zeer gewoon, éénmaal gezegd de paarden zijn duur. Nu was er weinig aangevoerd door de groote markt van Maandag jl. Hit ten worden zeer duur verkocht nu dezen dag tot 375. Bokken en geiten duur, vlug ver kocht tot 20.— Kippen oude prijs. Maar konijnen duur verkocht tot 2.75, handel best. Nog zijn er biggen verhandeld, aan tal 13 stuks, prijs tot 14,dus men hoopt dat deze handel weer komt. Veel bezoek en aanvoer op onze markt, zooals de laatste weken. NOORDSCHARWOUDE, 11 Oc. 35100 kg. uien 520560; drielingen 4; grove 490—550; gele nep 4; 14800 kg. peen 320 340; kleine peen 190210;, 1600 kg. spercie- boonen 66016.20; 16400 kg. roode kool 350 —10.10; 161000 kg. witte kool 250; 1000 kg, gele kool 290490; 10.700 kg. d. witte kool 330. BROEK OP LANGENDIJK, 11 Oct. Aanvoer; 200 Kg. aardappelen: Schotsche muizen 3.30. drielingen 2.50, 22300 Kg. uien 4.105.70, drielingen 4—4.10, grove 4.10— 4.90, gele nep 4.—. stek 1.70—2.70, 23000 Kg. peen 2.20—3.20, sperciebooncn 11.70—15.10. snijboonen 25.40—26.40, kroten 2.90—3.10, roode okol 2.704.90. groene kool 2.503.50, 2750 Kg. tomaten: A, B en C 13.—, CC. 9.—. 2050 Kg. druiven: Alicant 2440, Franken- thalers 25.0032.40. ij het Engeljche bombardement op Enkhuizen werde? personen gedood en verschillende andere gew mat«i".eele schade is aanzienlijk. - Een der v*rrJ.,*'d,) huizen (Foto Pax-Holland) De akkers komen verlaten te staan, nu de oogst is binnengehaald. - Een belangrijk werk vormt het omploegen van de landerijen, die In het voorjaar weer bezaaid zullan worden- (Foto Het Zuiden) De technische dienst van het Duitsche luchtwapen aan den arbeid. De motoren van aen dar vlieg tuigen ondergaan de noodige revi»i« (Foto Weltbild)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3