De „Nationale revolutie'' N1PPER EN PELLE De Mascotte in Frankrijk Meisje aangerand Laval verlangt Engelands nederlaag Radioprogramma De Big Ben beschadigd Feuilleton H. de Vere Stacpoole War.°ch; dat komt in orde. Je kunt vertellen j. je wilt, antwoordde Malora onverschil- Minnenijd RADIOREDE VAN PéTAIN. Uit Vichv wordt gemeld, dat Maarschalk Pétain Woensdagavond een radiotoespraak heeft gehouden, waarin hij uiteenzette, wat regeering op verschillend terrein tot «tand heeft gebracht en sprak over den „i-beid, dien Frankrijk in de naaste toe komst zal hebben te verrichten. In min der dan zes weken, aldus Pétain, is een „eweldige hoeveelheid wetgevend werk verzet, zooals de herziening der naturalisa ties, de wet over de toelating tot zekere beroepen, de ontbinding der geheime ver enigingen, de bestrijding van het alcohol gebruik. de gezinssteun en de hervorming van het onderwijs. Dit is de eerste en meest dringende arbeid der regeering ge weest, waarbij vaak met oude gewoonten moest worden gebroken en particuliere be land11 geschaad moesten worden. De regering heeft dat echter gedaan in het besef van haar plicht en in de over- tuigiM' rï?* bet bransche volk de daden her regeering juist zal achten. Ter bestrij dt van de werkloosheid heeft men be sloten 'ot het doen uitvoeren van groote openba,-e werken. Groote credieten zijn ^schikbaar gesteld. Daardoor wordt dui zenden arbeiders het dagelijksch brood verzekerd en tevens de productiekracht! van het land vergroot. De moeilijkheden zullen nog zeer groot zijn. Men kan slechts in étappes handelen en don inni- jjen wensch koesteren, dat een zoo groot- scheepsch mogelijke oplossing wordt ge vonden voor een vraagstuk dat voor de geestelijke en maatschappelijke gezondheid van het land van het grootste belang is. Verder zag de regeering zich geplaatst voor het „netelige" probleem der rantsoe neering. Men heeft niet getracht de wreed e werkelijkheid voor de Franschen verbor gen te houden. Men moest van alle Fran schen de grootste beperkingen verlangen en men heeft van allen gelijke offers ge vraagd. Pétain deelde voorts mede. dat hij een boodschap zou uitvaardigen, waarin hij den Franschen zal laten zien, wat de be ginselen van het nieuwe regime moeten zijn: nationaal ten aanzien van de buiten- landsche politiek, hiërarchisch voor de binnenlnadsche politiek. In deze boodschap zal men de groote lijnen der „nationale revolutie" vinden, die in een nieuwe grond wet zullen worden vastgelegd. Bij dit ver- nieuwingswerk moet het geheele publiek belang hebben, omdat een herbouw niet blijvend kan zijn zonder de goedkeuring van het geheele land. Deze herbouw zal dus in vertrouwen en geloof geschieden. Pétain deed een beroep op Parijs, zich energiek aan te sluiten, hij 't vernieuwin.es- werk der regeering en vooral dengenen te hulp te komen, die in een harden winter nieuwe beproevingen zullen hebben te door gaan. Tenslotte deelde Pétain mede. dat 3 mi1- lioen vluchtelingen en 2 millioen godemo- biliseerden naar Kun haardsteden teugge- keerd zijn. Het grootste deel der verniel de bruggen is weer voor het verkeer open gesteld: het verkeer is vrijwel geheel her steld. Peil©, de uitverkorene. 1. „zeg, daar berg-, Nlpper, veel schitterende stenen in holen." 2. „Wat zullen de Jongens wel ©zeggen, Pelle, als we als millionnairs terug komen." Pelle wordt ontvoerd. 1. Terwijl Pelle ontvoerd wordt, zetten de twee jon gens, niets vermoedend, hun gesprek voort. 2. „Kurrki, wanneer het waar is, dat je een heel hok vol kostbare stenen hebt, dan zijn we in een klap mil- lionnair. in, die alle ruiten deed springen. Ook in het Lagerhuis zijn in de gangen en garde robes, sporen van schade te bespeuren. Toen de bommen in de buurt van het par lementsgebouw insloegen, waren alle La gerhuisleden veiligheidshalve reeds naai den schuilkelder gegaan, welke reeds ten tijde van Chamberlain was gebouwd. Over de schade* welke de Duitsche bom aanvallen deze week in Londen hebben aangericht, meldt de Dagens Nytheter, dat o.a. het parlementsgebouw en het voor het Hoogerhuis staande standbeeld van Ri- chard Leeuwenhart beschadigd zijn, zoodat de ruiter niet meer goed op zijn paard zit. Ook de klokketoren van de Big-Ben is door granaatscherven licht beschadigd en nabij de Westminster Hall, het door Willem den Veroveraar opgerichte huis, sloeg een hom Door 23. Waar is de Portugees? vroeg hg aan Jackman. In de cabine, gromde deze verbitterd. Hjj is immers een eersteklas passagier, een Keel ander iemand dan jij of ik. Train bromde een onverstaanbaar antwoord en liep regelrecht naar de kajuit, gevolgd door den ander. Malora, die juist srin sigaar had opgerookt, richtte zich op van de slaapbank en keek de binnenkomenden kalm aan. Een ander zou wellicht den mannen, gewone matrozen als ze waren, gezegd hebben dat niet de kajuit maar het vooronder de plaats was Wa-ar zij zich behoorden te vervoegen, maar 2<>o was Malora niet. Het was tenslotte niet zijn ®chip, nietwaar, dus maakte hij zich niet druk °ver het geval. Het ziet er hier niet kwaad uit! mom pelde Train, rondkijkend. Eeo aardig schip, maar wat voor soort schip is het eigenlijk? Te klein voor vrachtschip... en die nikker en dat meisje schijnen de eenige hulp aan boord! - Hij liep rond en onderwierp alles wat in de ajuit lag en stond aan een grondig onderzoek, kekman gir.g bedaard op een der banken zit- 6n, brak een stuk tabak door midden en stak 6en der stukken lr zijn mond. -Hebt u hem een o" ander verhaal opge- ®cht, Malora? vroeg hij veel veelbeteekend u~~ Wat bedoel je? vroeg Malora, doende xn j.den ander "'et begreep, zoi n/ 'k bedoe]? Lat is nogal eenvoudig, En«r i 200 zef?gen! Was de „Caraman" niet een ge sch schip en zijn wij niet de eenigen die EnD-If '®vend hebben afgebracht? Heeft die v^hman bier geen bijzonderheden ge- blet alle duivels, dat kan ik niet, als ik eet wat jij hem verteld hebt. We moeten Hij was het, die door overleg met Duitsohland een beteren tijd voor Frankrijk en Europa wilde doen aanbreken. Eerlang zal in de drukkerij van de „Mo- niteur", welke eigendom is van den vice- prumier Pierre Laval. een boek verschij nen, getiteld „De waarheid over den tijd van 10 Juni to 10 Juli", zoo meldt Trans- ocean. Dit boek werd in opdracht van La va! door den chef der persafdeeling van he' viee-presidium, Montigny, geschreven en bevat tal van onthullingen over de rol len, welke de voorzitter van den senaat. Jeanneney, Herriot en de president der re publiek, Albert Lebrun, bij de ineenstor ting van Frankrijk gespeeld hebben. Het behelst het onweerlegbare bewijs, dat Le brun de parlementsleden, die aan boord van de „Massilia" gevlucht waren, heeft geholpen en dat men hem zelf slechts met moeite heeft kunnen weerhouden de vlucht naar de koloniën te nemen. Laval heeft den correspondent van Transocean ontvangen, om hem een eersten blik te gunnen in dit boek, dat hij beschouwt als een bewijs, dat bij de ineenstorting van de oude Fransche politiek hij alleen het wees>t is, die door overleg met Duitschland een beteren tijd voor Frankrijk en Europa heeft willen doen aanbreken. Bij deze ge legenheid zeide hij, te hopen, dat het einde dezer maand naar Parijs te kunnen verhuizen en dat het dan gemakkelijker zal zijn met de Duitsche overheid in contact te komen. Met markante woorden wees Lava' er nog eens op, dat hij een be teren tijd van Europa in de nederlaag van Engeland gewaarborgd ziet, een nederlaag welke hij even hard verlangt als de meeste Europeesche staatslieden, die begre pen hebben, dat men de geschiedenis niet kan omdraaien en dat veeleer gestreefd moet worden naar een eensgezind Europa, met uitsluiting van Engeland. Op den straatweg tusschen Baarn en Hilversum, in de omgeving van het land goed Hooge Vuursche, is Woensdagavond, tegen schemerdonker, een overval ge pleegd op een 21-jarige wielrijdster uit Baarn, die van Hilversum op weg was naar haar woning. Een man, die zich plotseling op het rij wielpad vertoonde, wierp haar een touw om den hals en sleurde haar van de fiets, blijkbaar met de bedoeling, haar het bosc-h, ter zijde van den weg in te trekken. Het meisje verweerde zich krachtig. Zij riep luidkeels om hulp en intusschen ge lukte iiet haar los te komen, waarop haar aanvaller ijlings de vlucht nam. Na eeni ge oogenlilikkcn te hebben gewacht, zette liet meisje den tocht naar haar woning voort, doch opnieuw viel haar belager haar aan. Wederom wist zij zich te bevrij den en op haar fiets te komen, waarop zij vluchtte in de richting Hilversum. Geluk kig kwam zij spoedig een wielrijder tegen, die haar in bescherming nam. Samen stel den zij een onderzoek in, hetgeen evenwel zonder resultaat bleef. In Baarn is aangif te bij de politie gedaan. Het onderzoek heeft nog geen succgs gehad. Het signale ment van den aanrander is evenwel he kend. rekeningsvatbaar is. De Officier van Justi tie, hiermede rekening houdend, eischte een gevangenisstraf van één jaar met af trek van voorarrest en ter beschikkingstel ling van de regeering. De rechtbank veroordeelde hem heden conform den eisch. In liet begin van dit jaar kreeg een ne gentienjarige metaalbewerker uit de hoofdstad van een Haarlemsche jongedame met wie hij ruim een jaar verkeering had, zijn congé. Hij trachtte de vroegere ver houding te herstellen, doch toen dit niet gelukte, veranderde zijn liefde in haat. Te genover vrienden verklaarde hij het meisje te zullen doóden, indien zij het ooit waagde met een ander te gaan. Op 25 Mei kocht hij een dolkmes en des avonds reisde hij naar Haarlem. Daar ont moette hij zijn vroegere geliefde aan den arm van een soldaat. De jongeman sprak het tweetal aan, er ontstond een woorden wisseling en plotseling haalde de Amster dammer het dolkmes te voorschijn cn ging daarmee zijn medeminnaar te lijf. Deze kreeg een steek in de borst. Een stevige ieeren portefeuille behoedde den soldaat voor erger. Op de zitting van 26 September verklaar- een 'n zenuwarts, dat verd. verminderd toe- VLASFABRIEK NOORDELIJK-GRONINGEN De Vlasverbouwende landbouwers in een 10-tal gemeenten in Noordelijk Groningen zijn uitgenoodigd voor een bijeenkomst ter bespreking van de oprichting van een vlas fabriek. De gemiddelde productie vlas-stroo in de provincie Groningen bedroeg in de laatste jaren 20 millioenen Kg. Slechts ongeveer 1 millioen Kg. werd in de laatste jaren in de provincie verwerkt. De overige 19 mil lioen Kg. vlasstroo werd tot dusverre elders verwerkt. WERKZAAMHEDEN RIJKSBEMIDDELAARS 1939. Blijkens het pas verschenen verslag heb ben de Rijksbemiddelaars in 1939 kennis ge nomen van 187 dreigende of reeds uitgebro ken arbeidsgeschillen. In 67 van die geval len hebben de Rijksbemiddelaars met par tijen geconfereerd. In 66 arbeidsgeschillen wezen zij arbiters aan, terwijl in 69 geschil len de minister van economische zaken aan de rijksbemiddelaars advies vroeg inzake het ai of niet opleggen van verplichte arbi trage op grond vande crisisorganisatiebe- schikking 1934. Van de geschillen hadden 74 betrekking op land- en tuinbouw, 2 in de zuivelindustrie en 3 in het veenbedrijf. ZATERDAG 12 OCTOBER 1940. Jaarsveld, 414,4 m. AVRO-TJitzending. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek. 8.30 Orgelspel. 8.50 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gramofoonmuziek. 11.00 Cyclus „In de schijnwerper". 11.15 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten; AVFtO-Aeolianorkest. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. alle drie hetzelfde zeggen, anders ruikt hp lont! Wat heb jij hem verteld? Niets. Ik heb niet.' verteld van jullie streek om weg te roeien, terwijl de anderen in het water lagen te spartelen, zei Malora sar castisch. Hij nam kalm een nieuwe sigaar uit zijn kistje en stak die op Jackman wilde juist weer wat zeggen, toen Train, die was gaan zitten op de slaapbank waar onder de juweelen verborgen lagen, plot seling opsprong en snuffelend zijn hoofd rond draaide. Zeg, lui! riep hij, steeds snuffelend, ruiken jullie niets? Het lijkt hier wel een rozentuin in plaa. van een scheeps kajuit! Hij boo steeds dieper zijn hoofd en g' g ten slotte op zijn knieën liggen voor het kastje, dat hij opende. Even later had hi^ een der baaltjes met fleschjes rozenolie 1 e voorschijn gehaald. Het was het baaltje dat door Cray en Carnahan was open gemaakt en de fleschjes kwamen onmiddellijk te zien. Malora cn Jackman bogen zich over het baaltje en de laatste keek zijn makker be- wonderend aan. We wei Billy Train, jij hebt me toch een neus! Reuk'leschjes! Wat is dat voor een vreemde lading aan boord...! Maak er eens een open. Billy! Maar Train had het te druk. Hij had een glimp van het ebbenhouten kistje ontdekt en haalde dit thans te voorschijn Het volgende moment had Train het kistje geopend en de lap zijde verwijderd. Mijn God. mompelde Malora, toen de juweelen te zien kwamen. De drie mannen keken elkaar aan, zooals mannen kijken wanneer ze nlotseline een ver bijsterende ontdekking ebber. gedaan. Het waren niet zoozeer de juweelen zelf, welke hen op het idee brachten, dat ze hier een ge vonden schat zagen, maar veel meer het kistje waarin ze waren opgeborgen. Dat antieke, ebbenhouten kistje met zilverbeslag sprak boekdeelen. Zonder een woord te spreken sprong Jack man op en vloog het trapje op naar het dek Na een oogenblik kwam hij terug. Ze zijn nog steeds op het eiland, zei hij hijgend. Ze brengen de tonnen rnet wa ter in de boot, de suffersKijk toch eens naar die juweelen! En dat laat die ezel van een kapitein hier onbeheerd liggen! Waar is de nikker? vroeg Train fluis terend. Ik zag hem zooeven naar het vooronder gaan, antwoordde Jackman. We behoe ven ons om hem niet te bekommeren. Zeg, Mr. Malora, jij bent een parelkoopman, jij hebt dus verstand van die dingen. Hoeveel denk je dat dit waard is? Niets, gezien het feit, dat het onmoge lijk is ze hier vandaan te krijgen en ze niet aan jou of mij toebehooren, antwoordde deze laconiek. StikVex.el op, hoeveel is dat waard! gromde Train. Tien of twintig duizend pond denk ik. Dat hangt van den kooper en den verkooper afZet die kist weer op haar plaats. Be grijpen jullie niet, dat je er hier op dit schip niets aan hebt? Mr. Malora heeft gelijk, zei Jacman. Vooruit Billy Train, stop den boel weer weg en laten we de zaak besprekenWe hebben* er hier op het schip niets aan, juist zooals Mr. Malora zegtvlug, stop weg, zeg ik je, voor die nikker ons hier komt be gluren! Zonder een woord van protest ver borg Train het kistje en het baaitje met fleschjes weer in het kastje. Even later volg de hij zijn maat naar hst dek. Zij vonden het in het geheel niet gevaarlijk den Portugees met den schat alleen te laten De juweelen waren waardeloos zoolang ze geen haven aandeden. Zoodra dit het geva) was, veranderde de zaak. Dan zou de tijd ge komen zijn om handelend op te treden, nu was er nog niets te doen. Train zoowel als Jackman begrepen dit zeer goed. Zij stonden tegen de reeling geleund en ke ken naar de beide menschen, die juist de laat ste ton in de boot hadden gebracht. Weet je, wat ik geloof? zei Train op vragenden toon, dat die twee met dien nikker den schat daar ergens op het eiland hebben gevonden. Als mijn reukorgaan me niet had gewaarschuwd, zouden wij nooit ge weten hebben wat daar verborgen lag onder die slaapbank. Jackman beet op zijn vingernagels, een ge woonte van hem wanneer hij ingespannen na dacht. Wij met ons jpeiden kunnen de schuit best besturen, zei hij peinzend. Klets niet. We zijn twee tegen drie en een nikker! Als we den Portugees op onze hand hand kunnen krijgen is het drie.tegen drie. Juist, klonk het zacht achter hen. Het Malora, die ongemerkt op het dek was gekomen en een deel van het gesprek had ge hoord. Je hebt het gehoord, zei Jackman kaJm. Hoe sta je, maat? Leg je kaarten open op tafel. Daar zijn de juweelen en daar zijn wij drieën tegen drie anderen, een vent, een meisje en een nikker, een kerel zonder ruggegraat! Wat doe je. speel je met ons of met de anderen? Zeg op! Malora maakte de anderen attent op de naderend sloep. 1.00 AVRO-Amusementsorkest en solist. I.45 Disco-causerie. 2.25 Amabile-kwintet. 3.10 Reportage. 3.30 Concertgebouworkest (opn.). (4.15—4.30 Causerie „Toneel en toneelgezel schappen"). 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP, 5.30 Omroeporkest en gramofoonmuziek. (6.456.50 Berichten). 7.00 Vragen van de dag (ANP). 7.15 Haags trio. 7.45 Interview. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 AVRO-Amusementsorkest en solisten. 8.559.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. Kootwijk, 1875 m. KRO-Uitzending. 7.00 Berichten (Duits). 7.15 Berichten (Engels). 7.30 Wij beginnen de dag. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Berichten (Duits). 9.15 Gramofoonmuziek. II.15 Berichten (Engels). 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Rococo-octet. 12.30 Berichten (Duits). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.15 KR.O-orkest. 2.00 Berichten (Duits). 2.15 Gramofoonmuziek. 3.30 Berichten (Engels). 3.45 Cabaret-programma (gr.pl.). 4.10 Gramofoonmuziek. 5.00 Berichten (Duits). 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 KRO-Melodisten en solist. 6.15 Berichten (Engels). 6.30 Reportage. 7.00 Vragen van de dag (ANP). 7.15 KRO-Kamerorkest. (7.307.45 Berichten (Engels)). 8.00 Berichten (Duits). 8.15 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek. 8.30 Berichten (Engels). 8.45 Gramofoonmuziek. 8.50 Wij sluiten de dag. 8.559.00 Nieuwsberichten ANP. Ze zullen binnen enkele oogenblikken hier zijn, merkte hij. - We spreken mor gen verder. Laat de dingen voor het oogen blik voor wat ze zijn, we kunnen nu niets... Hij zweeg omdat Piroli uit het vooronder op het dek was gekomen. De drie mannen gingen een weinig uit elkaar en bleven zwij gend toekijken hoe de sloep langszij kwam. Piroli maakte geen beweging om Maya en Cray aan boord te helpen, hetgeen niet wei nig Cray's verwondering opwekte. Hij wist niets van de in den geest van den jongen rondspokende gedachten; hij vermoedde dat Piroli zich te buiten was gegaan aan opium. Geholpen door Malora en Jackman bracht Cray de tonnen met water aan boord en toen dat gedaan was ging hij naar het vooronder, om Train en Jackman hun slaapplaatsen te wijzen. Malora zou met hem in de kajuit sla pen, zooals eerst Carnahan had gedaan. Toen dit geregeld was, ging hij met Maya naar haar eigen vertrekje, dat aan de groote kajuit grensde. Deze twee zoozeer van elkander verschil lende menschenkinderen hadden elkaar lief en waren door die liefde thans nauw tezamen verbonden. Sinds het oogenblik waarop Nor man Cray het meisje in zijn armen had ge sloten, was er zooveel gebeurd, dat zij slechts weinig met elkaar hadden kunnen praten. Toen zij in Maya's cabine alleen waren, trok de jonge man het meisje in zijn armen en be- gafc haar te vertellen over zijn zorgen. Het eerst sprak hij over Piroli. Maya keek langs hem heen met haar donkere oogen. Het was hem alsof die oogen in een andere wereld ke ken, een wereld die hij niet kende en niet be greep. Piroli is een Maleier, zei ze na een moment. Hij zal spoedig vergeten. Het is niet de opium, zooals je denkt. Hij is nog wat in de war, dat is alles. Maar hp zal spoedig vergeten. Ik hoop het, mompelde Cray en vroeg toen: Wat denk je van de mannen die we thans aan boord hebben? Ze zijn slecht, zei het meisje, zonder te aarzelen met haar antwoord. De groote man ook? Dat weet ik niet zoo zeker. Ik zie hem niet zoo goed als ik de anderen zie. Maar de anderen zijn slecht, absoluut slecht! Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 7