Voorschotten voor den her bouw van nieuwe woningen Het driemogendliedenpact is een vredespect Engeïsche bommen op Rotterdam Vliegeskaders bombardeeren Engeland Haveninstallaties van Aden bestookt Bommen op Arnemuiden „Fransche" cognac Nederlaodscbe onderwijzers naar Duitschland Groote brand in de hoofdstad Duifsch weermachtbericht Italiaansch weermachtbericht Het opruimingswerk en de herstelling aan de woningen te Enk huizen, die door het Engelsch bombardement zijn getroffen (Foto Pax-Holland) Ter voorkoming van vertraging van de wederopbouw. Het spreekt vanzelf, dat de reqeling en vergoeding van de schade, welke aan wo ningen tijdens de oorlogsdagen is toege bracht, veel adrninistratievcn arbeid en be slommeringen met zich brengt. Tengevolge hiervan was het niet mogelijk de schade op korten termijn voor alle geheel of gedeelte lijk vernielde perceelen vast te stellen en tot een vergoeding over te gaan. Echter is het dringend noodzakelijk den wederopbouw van verwoeste en het her stel van beschadigde woningen zooveel mogelijk te bespoedigen. Om nu te voorkomen, dat de her bouw zou moeten wachten op ver schillende formaliteiten betreffende de financieele afwikkeling, heeft de regeeringscommissaris voor den we deropbouw een regeling getroffen, welke van groot belang is voor de eigenaren van vernielde of bescha digde woningen, die om financieele redenen nog niet met den herbouw konden beginnen. Via de gemeentebesturen is de mogelijk heid geopend om van het regeeringscom- missariaat een voorschot te ontvangen in die gevallen, waarin het betreft woningen met minder dan 450 m3 inhoud (bedrijfs ruimte niet medegerekend). Dit zullen dus in het algemeen middenstands- en arbei derswoningen zijn. Voor geheel verwoeste woningen kan de regeeringscommissaris aan de betrokkenen 80 van de verkoopwaarde van het per ceel op 9 Mei 1940 als voorschot op de te gemoetkoming in de schade uitkeeren. Voorshands zal het voorschot echter niet hooger kunnen zijn dan 80 van 10.000, is 8.000,—. Voor het overblijvende deel een hypotheek. Wanneer men niet in staat mocht zijn het overblijvende deel zelf te financieren en geen hulp van der den kan krijgen, kan de regeerings commissaris het verschil tusschen de kosten van nieuwbouw en het voorschot als hypotheek leenen. De ze hypotheek zal in normale geval len tegen 4 worden verstrekt, doch indien de financieele toestand van den betrokkene daartoe aanlei ding geeft, kan de regeeringscom missaris gemakkelijker voorwaar den toestaan Er zijn maatregelen getroffen om deze voorschotregeling zoo vlot en soepel moge lijk te Jloen functionneeren. Natuurlijk moet aan eenige eischen worden voldaan. Zoo moet het te bebouwen pand in overeen stemming zijn met de geldende voorschrif ten en grassen in de eventueel in voorberei ding zijnde stadsplannen. Voorts moet het regeeringscommissariaat goedkeuring ver- leenerr voor de uitvoering in verband met de benoodigde materialen. Is hierover echter overeenstemming be reikt, dan kan de financieele regeling zon der vertraging tot stand komen. Reeds goede resultaten bereikt. In bepaalde gevallen heeft dit systeem reeds tot goede resultaten geleid. In Roo sendaal. Westdorpe en enkele andere plaat sen wordt reeds met voorschotten, welke krachtens deze regeling verstrekt zijn, ge bouwd Het is echter aan geen twijfel on derhevig, dat er in veel meer gevallen vrn deze regeling gebruik gemaakt zou kun nen worden dan tot dusverre geschied is. Het gemeentebestuur is de instantie, tot welke men zich kan wenden, indien men meent op toepassing van deze voorschotre geling recht te hebben. Van de zijde van het regeeringscommissariaat voor den we deropbouw zullen de gemeentebesturen de noodige inlichtingen ontvangen. Gistermorgen zijn brandbommen gewor pen in de beliouwde kom der gemeente Arnemuiden. Een der bommen veroorzaak te brand in een woning aan de Lionstraat. welke grootendcels werd vernield. Op an dere plaatsen ontstond een begin van brand. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Weer hebben onverantwoordelijke Ensel- sche vliegers de vreedzame Rotterdamsche burgerbevolking met hun brisantbommen bestookt. Woensdagavond kondigde liet onver flauwd werken van het luchtafweergeschut aan, dat vliegers der „Koninklijke Lucht macht" het luchtruim weer onveilig maak ten. Een gelukkige omstandigheid was wel dat zoo goed als alle burgers binnenshuis waren. Een secrie van drie bommen werd in het wilde weg geworpen op den omtrek van den Hofdijk, waar in wijde omgeving zwa re schade werd aangericht. Op den hoek van den Hofdijk en do Anna Marias'raat sloeg een zware explosieve bom in de rij - straat, in den naasten omtrek zware scha de aan de omliggende panden berokkenend. Scherven vlogen in het rond en een meisje werd in een woning op slag gedood. Ver moedelijk is het een inwoonster van Ze venaar en was zij in Rotterdam in betrek king als buffetjuffrouw, maar het lijk is nog niet geïdentificeerd. Door de overige bommen werd groote verwoesting aangericht aan de Rechter Rottekade, de v. d. Werfstraat en de Al- mondestraat. Evenals aan den Hofdijk zijn ook hier vele panden min of meer ernstig beschadigd en eenige huizen zijn zelfs grootendeels verwoest. In wijden omtrek sprongen bovendien nog talrijke ruiten, terwijl door de rondvlie gende scherven een aantal menschen ver wondingen opliepen. Op het eerste sein rukten de hulpdien- dingbedrijf uit en zij hebben zich don ge sten van electrieiteits-, gas- en waterlei- heelen nacht aan het opruimings- en her stelwerk in den omtrek van den Hofdijk be zig gehouden, evenals de oprui mingsploogen van den gemeentelijken technischen dienst. In het voorjaar werd op braakliggenden grond te Den Haag een hoeveelheid kool De ooa,t 11 belangrijk meegevallen en komt nu ten goede aan ziekenhuizen en •ncl*p"'^.h^elpenningh) Voor de Rotterdamsche rechtbank had zich te verantwoorden de 50-jarige koop man F. H. J. S. te Schiedam, verdacht van het namaken van cognac, met liet oog merk deze te verkoopen ais echte Fransche cognac, afkomstig van een bekende firma te Epernay. S. had deze cognac „Menjou" genoemd en dit merk op de prijscourant tusschen de bekende Fransche merken ge plaatst. Hij verkocht de vloeistof aan par ticulieren voor f 5.90, aan wederverkoopers voor f 2.10 per flesch en hij wikkelde de flesschen in Fransche kranten, ten einde te doen gelooven, dat de wijnen inderdaad uit Frankrijk kwamen. Nadat verscheidene getuigen waren ge hoord, nam de officier liet woord. Spr. aclit- te het ten laste gelegde bewezen. Verdach te is al eens veroordeeld en is betrokken \..'est bij alterlei verdachte zaakjes. Spr. eischte zes maanden gevangenisstraf. Voorloopig plaats voor 150 tot 200 onderwijzers. De secretaris-generaal van het departe ment van Onderwijs, Kunsten en Weten schapen maakt bekend: De Duitsche regeering biedt, in het bij zonder om de werkloosheid onder de Ne- derlandsche onderwijzers te bestrijden, om te beginnen aan ongeveer 150 tot 200 Ne- derlandsche L.O.-aklebezitters de mogelijk heid, na een voorbereiding van eenige maanden, in het Duitsche onderwijs tie werk te worden gesteld. Voor een dergelijke voorbereiding, welke aan de hoogeschool voor onderwijzersoplei ding te Oldcnburg zal plaats hebben, ko men alle niet volledig bezette onderwijs krachten in aanmerking, die de Duitsche taal machtig zijn en voor deze aangelegen heid belangstelliri" hébben. Het spreekt vanzelf, dat het Duitsche rijk bij dit aan bod slechts waarde hecht aan bekwame onderwijzers, wier vakbekwaamheid, ka raktereigenschappen cn optreden den Ne- dclaiiflschen onedrwwers eer aandoen Gegadigden kunnen zich terstond bij den inspecteur van het Lager Onderwijs in het district, waar hun woonplaats gelegen is. aanmelden. Van den dag van hun aan komst in Oldcnburg af ontvangen zij het aanvangssalaris van de Duitsche onder wijzers, dat maandelijks bruto ongeveer R.M. 175 tot 200 bedra-agt. Opslagplaats door het vuur ver woest. In den vorigen nacht is in het haven gebied van Amsterdam een groote brand ontstaan, die in den omtrek duidelijk was waar te nemen en waarvan de oorzaak tot nu toe niet geheel kon worden opgehelderd. Het betrof hier een opslagplaats voor landbouwdoeleinden, die nietegenstaande 't ingespannen blussischingwerk van de hoofd stedelijke bandweer. die vrij snel ter plaat se was gearriveerd en goed werk heeft ver richt, grootendeels wed vernield. Dank zij het krachtdadig inspannen der brandweermannen kon echter voorkomen worden dat enkele stcenen gebouwen, die in de nabijheid zijn gelegen, door het vuur werden aangetast. Hot nahlusschingswerk heeft gisteren ochtend nog enkele uren gevergd. EEN VERKLARING VAN MAT- SOEOKA. De Japansche minister van buitenland- sclie zaken, Matsoeoka, heeft gisteravond een verklaring afgelegd betreffende de her opening van den Birmaweg en de sluiting van het driemogendliedenpact. Deze verkla ring luidt als volgt: Niet dan schoorvoetend lever ik com mentaar op de verklaring van Churehill, die volgens de berichten in het Engelsehe parlement is afgelegd ten aanzien van het besluit der Britsche regeering tot herope ning van don z.g. Birmaweg. Maar aange zien het wel nuttig kan zijn den toe stand ten opzichte van dit' probleem op te helderen, evenals ten opzichte van het driemogendhedenverdrag tusschen Japan Duifscheland en latlië, zou ik in dit ver band eenige opmerkingen kunnen maken. In de eerste plaats was niet overeengeko men. dat de sluiting van den weg door Birma voor den tijd van drie maanden als voorwaarde had, dat Japan er in zou sla gen om vrede te sluiten met China binnen dat tijdsbestek. Toen, evenals thans, wenschte Japan natuurlijk vurig een alge- meenen vrede in China zoo vlug mogelijk tot stand te brengen en uiteraard heeft het dit gezegd tegen den Britschen am- ba-adeur in Tokio. Niemand zou het feit willen Ontkennen, dat geen ander volk meer dan het Japansche den wensch heeft gevoéld om den vrede tusschen Japan en China hersteld te zien. In feite heeft Ja pan iedere inspanning, in die richting geleid en doet dat op het oogenblik nog. Juist de sluiting van het pact met Duitsch land en Italië, welke Churehill schijnt te betreuren, is in zekeren zin een nieuwe poging om hetzelfde doel te bereiken. In de tweede plaats, wanneer de Britsche re- geering, zooals zij zegt, werkelijk den vrede in Oost-Azië zoo snel mogelijk hersteld wenscht te zien. begrijp ik niet, dat de Britsche regeering kan hopen bij te dra gen tot de verwezenlijking van dien wensch door den Birmaweg weer open te stellen, waardoor Tsiang Kai Sjek wordt aangemoedigd in verzet tegen en strijd met Japan. Het besluit, dat ongelukkigerwijze is genomen, zal, zooals een ieder zien kan, de uitwerking hebben, dat Tsjang Kai Sjek wordt aangemoedigd, of dit nu de bedoe ling is of niet. Churchill's verklaring op dit punt is op zijn minst met zichzelf in tegenspraak. Ton slotte zou ik hieraan kunnen toevoegen, dat het driemogendlie denpact niet is aangegaan met de bedoeling om het te richten „tegen" de Vereenigde Staten. Wanneer er al van gerichtheid sprake kan zijn, zou ik willen zeggen, dat het bedoeld was „voor" de Vereenigde Sta- ten. Openhartig gesproken wenschten da verdragspartijen oprecht, dat zoo'n machti ge natie als de Vereenigde Staten in het bijzonder en alle andere naties, die op het oogenblik neutraal zijn, niet betrokken zou den raken bij den Europeeschen oorlog, of op eenigerlei wijze in conflict zouden ko men met Japan tengevolge van het Chi- neesche incident of anderszins. Een zoo- danioe gebeurlijkheid, met alle mogelijk heden van het teweegbrengen van een ver schrikkelijke catastrophe voor de mensch- heid is voldoende om iemand te doen hui veren, wanneer men aan de consequentie^ denkt. Kortom, het pact is een vredespact. Het wachten is nu op het ijs. De kunstijsbaan in de Apollohal te Amsterdam nadert haar voltooiing. De meer dan 15 K.M. lange buizen zijn gelegd en het .bevriezen" kan beginnen (Foto Pax-Holland) 'Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Van den vroegen ochtend tot het invallen van de duisternis rolden onophoudelijk vergeldingsaanvallen van lichte en zware gevechtsvliegtuigen-naar de Britsche hoofd stad. Terstond in aansluiting daarop be gonnen nachtelijke aanvallen van zware ge vechtsvliegtuigen, die tot de ochtenduren van den tienden October voortduurden. De zwaarste schade leden de dokken in de bocht van de Theems. Uitgebreide verwoes tingen veroorzaakten bomontploffingen ook aan de spoorwegwerkon in het stadsgebied. Des nachts vielen talrijke zware branden waar te nemen. Afzonderlijke gevechts vliegtuigen deden in Zuid-Ëngeland met succes aanvallen op havenwerken, troepen- kampen, spoorwegcomplexen en wapenfa brieken met bommen van zwaar en het zwaarste kaliber. In Zuid-Engeland en Mid- den-Engeland bestookten zij verscheidene vliegvelden met bommen. In St. Evai, Penrhose en St. Merryn ge lukte het hangars en schuilplaatsen door voltreffers te vernielen en op den beganen grond staande vliegtuigen te vernietigen. In het havengebied van Cardiff veroorzaak ten homtreffers hevige ontploffingen en in aansluiting daarop een zwaren brand. Op zee werd een vijandelijk koopvaardij schip van ongeveer 4.000 b.r.t. door ver scheidene hommen midscheeps getroffen. Met zware slagzij bleef het schip brandend liggen. Een duikboot heeft twee bewapende vij andelijke koopvaardijschepen van bij el kaar 7.000 b.r.t. tot zinken gebracht. In West-Duitschland en in de bezette ge bieden (Toor nachtelijke vijandelijke bomaanv-nAii materieele schade aange richt, welke snel kon worden hersteld. Eeni ge woonhuizen werden verwoest. Een boer derij brandde volkomen af. De vijand verloor gisteren tien vliegtui gen, waarvan een door luchtdoelartillerie. vier Duitsche vliegtuigen worden vermist. Het weermachtbericht van het Italiaan- sche opperbevel luidt als volgt: In Noord-Afrika heeft de vijand bommen geworpen op Tobroek, waardoor drie doo- den en zes gewonden vielen, terwijl lichte schade werd aangericht. - Een vijandelijk vliegtuig is neergeschoten door de luchtaf weer van de Koninklijke Marine. In Oost-Afrika hebben onze detachemen- 1 V*JanHelijke strijdkrachten te Oear De- glo (Kenya) en Colobati (Kenya) verrast en op de vlucht gedreven. Een van onze formaties luchtstrijdkrach- «n heeft een aanval ondernomen nabij Co- Hoini. ?,n Zll"loosten van Waijir en vijan- «nr kampementen gebombardeerd. Een andeie formatie heeft installaties, schepen stookt m de haVen van Aden £rewlrnp^lijke/>Vlie^tl,i^en hebben bommen ra Mnf °P Eereb, Boena, Decamere, Goe- en Edaga zonder dat slachtoffers A^h S0ha,fIe werd aangericht, terwijl m ssab twee dooden en eenige gewonden •vielen onder Italianen en inboorlingen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8