Brabantsche Brief 't HOEKJE OUDERS Radi De van I XoS rw-aiti ïoprogramma _L VOOR DE UUTTERTJESJ Ulvenhout, 10 October 1940. Amico, Dreigende lochten schaduwden over den Zondagmergen. Hier in den huis leek de zon 'nen draailantèèrn, die den eenen oogenblik zijnen lichten kant, dan weer zijnen donkeren kant naar de weareld keerde. De kiepen schoffelden druk tusschen 't herfstblad, daar onder den notenlèèr. 'Schoonen Octoberdag, vol wisselend gelicht, lijk de fonkeling in 'nen roemer wijn. Nou en dan vlaagde 'nen Noordwester over de velden. „Viel" op den huis! Op de eigensten oogenblik begost den waterketel dan te zingen. Den grooten tooverlantèèrn draaide weer, 'nen killen duster overschaduwde de weareld. „Zouwen we 't drooghouwen, opa?" „Daar staat 'nen straffen waai, ee..." twij- felde-n-ik. „Hoe is 't aan 't Westen, Dré?" „Daar is de locht kapot." „Ja, we houwen 't wel droog, ja." „Gade gij vandenmiddag proppen, opa?" „Ochja, ja! Waarom vraagde dat zoo, Dré? Allee..., ge zijt oewen kameraad kwijt...! Mja." „Hij is nou tien dagen weg," zee m'n baaske gesmoord. Ik knikte. „Enne... nog niks van 'm gehoord," docht Ie toen hardop. „Kan nie, Dré. Kan nie, kearel! Hij mag, ik meen, ééns in de maand schrijven..." Ontevrejen staarde den Dré den erf op, de handen gevouwen op z'n boeken, z'n admini stratie. Z'n oogen droomden wijd weg. Me dunkt, hij zat in den Ouwenbosch. Dan mom- pelde-n-ie: „Sodejuu, wat 'n ambacht! Wat 'n vak. Ge mot er maar lol in hebben; nondekeess!" Onverschillig schoof ié, mee 'nen smak, de boeken opzij. Stond toen op, gong naar z'n opkamerke. Ik liet 'm maar betijen. Soms schiet 't weer naar z'n keel en dan, dan mot ie 'ns uit-sakke ren. Dat lucht op. 'n Stom stalen machien bezit nog wel 'n veiligheidsklep. Waarom zal 'nen mensch dan 'ns gin stoom uitlaten? 'k Stak 'nen Zondagschen Vorstenlander aan, vouwde de rampzalikhedens op, lee dan de krant onder m'n gewitwel. En 'k gong 'n bietje zitten „smoezen" mee mijnen trouwen honde beest. Keek 'm in de goud-eerlijke oogen. 't Is plazierig kijken in zulke seerjeuze oogen, waar uit ge gin horke kwaad te duchten hebt! Zulk' oogen zijn veul zeldzaam. En als ik de krant gelezen heb, dan mag ik geren mee Blek zit ten... zwijgen, zoo starend in dieën braven hondekop. Schaduwen glejen over den witten zonnemuur; den daglantèèrn draaide, draaide. Herfstgeblaart viel langs de raam, soms mee 'nen veugelschaduw over de blank-geschuurde tafel. De stèèrtklok klopte mee heuren tik op de stilte. Blek strekte z'n struische veurpoo- ten, die schuurden over de plavuizen. Lee dan z'nen zwarten snoet, mee den vochtigen baard op de pooten. Zuchtte. Maar daar was Trui. Hij zette tenminste z'n ooren recht, keek mij aan, om 't me te „zeggen". „Is daar de vrouw, Blek?" „Ja", baste-n-ie diep. Gong toen recht staan. Als Trui binnen wilde komen scheen ze ieverans teugen aan te botsen. Liet dan, mee 'n breed gebaar, de deur wij.d open staan, zag rond mee veul afkeuring en zee: „ge kunt 'm snijen!" Had ik zóó zitten smoren, in gedachten? Dan liep ze naar de plattebuis, zoo in de volle overtuiging van „als-ik-er-nie-ben-gaat- alles-fout", lichtte den ketel van 't vuur en foeterde: „is me dó. stoken?" „Nie goed, commandant?" „Nie goed...? 't Lijkt hier wel 'nen oven!" En mee bazigen drift dee ze 'r Zondagsche spullen uit, nam den vierkantgevouwen, plank- harden schort van de kastplank en toen haak ten heur oogen vast aan den kleinen Dré zij nen schrijfrommel. Veur ze dóórover haar ge dacht „ten volle ontwikkeld" had, stond ik al achter op den erf, te zien naar die jachtige, zonbeschenen wolkenbranding, die daar kruide teugen den hemel. Hah, dieën waai dee me deugd! Ze had toch gelijk, dieën protsmakert, 't was binnen benaauwd geworden. Wat rook den buiten lekker naar den Herfst! Na vijf minuten: „Dréééü" Trui's kwèèk verwaaide in de ruimte. „Motte 'n kouw pakken!?" Allee, dan weer maar naar binnen. „Is da nou 'n soort van 'n werk, om in deus tij buiten te gaan in oew hemdsmouwen...?" Daar kwam Dré III van d'opkamer. Allee, opoe, zijd'al thuis?" Dan mee 'n lollig knip- oogske naar mij: ,,'k had oe nog nie gehoord, ziede." „Zoude gij oewen boekhouwrommel nie 's van den vloer doen? Op Zondag?! Enn...? Waar motte gij vandaag op óf...?" „Hoezoo?" „Hoezoo?! Zoo gespoord-en-geleersd!" ,,'k Gaai van den middag 's fietsen." „Mee dieën wind...?" „Die neem ik in den rug, Trui!" „Ge zult 'm toch ééns teugen hebben". „Dan gaai 'k achterstevoren zitten, opoeke." „Beduvel-oew soort, snotneus." Ziezoo, Dré III had z'n portie ook te pakken, den koffie kost komen! Ja. 't is eiken Zondagmergen van 't zelfde. Veural, nou den Eker weg is. Dat pronte manneke ruimde onzen rommel altij op, veur Trui thuiskwam. Want mag ze in de week nog 'ns iets deur de vingers zien. „tenmin ste éénen dag in de week zal den huis ginnen pèèrdestal zijn", aldus onzen Befehlshaber! Maar 't zonneke „draaide" weer den huis binnen, d'n koffie geurde bonnenloos, den koek rook als koek-na-de-kerk ruuken mot. „Dus ge gaat van den middag 'n toerke stampen, Dré?" „En 'n gèèf, opa!" „Hebt ge n plan?" „Half en half". Toen staarde-n-ie over den rand van zjn kom mee peinzend-lachend' oogen in de verte, ik begreep, dat z'n hal- velingsche plan zoo vast stond als 'nen muur. Om twee uur zaten we aan den soep. En als ik om drie uur wakker wierd uit m'n dutje- na-den-eten, hoogste tijd veur de „Koei", dan was m'n baaske al weggerejen. „Is ie.is ie al weg, Trui?" „Hij had zóó'nen haast, ja, hij was kort na den eten al geblazen. Gij zat te snurken of 'r tien oorlogsmachienen over ons huis daver den. Zou ieZou ie weer aan 't vrijen zijn Ik keek Trui 'ns aan, zee niks. Da's altij 't eerste wat die wullie denken! „Chercez la femme", zei Napoleon teugen alle mannen van alle tijen. Maar alle wijven zeggen 't hum na! Als ik om zeüven uur verom kwam uit „de Gouwen", was Dré III nog nie thuis. D'n avond begost te vallen, 'n Bleek 'maan tje waasde aan den regenhemel. „Waar blèft ie toch?" zee Trui, 'n bietje- n-ongerust. „Die is op 'n goeie wei, ouwe!" „Witte gij dan waar ie op af is?" „Weten nie, maar 'k heb zoo m'n gedacht." „Mag ik ook weten „Gnogt. Me dunkthij is... naar den Ouwenbosch." Trui's gezicht klèèrde. Dan teleurgesteld: „welneeë. Onzen Eeker mag ommers nog gin bezoek hebben." „Ge ként toch ons baaske, toeteloeris! Hij stóót toch aan 't hoofd van 'n auto, die heel 't durp doet daveren? Van 'n rijk-beklante groentenwijk Van 'n drukgezochten winkel, sieraad van ons bedrijf!" 'k Had dat alles Zekers wat èrg geestdrif tig geroepen, want Trui antwoordde: „gezel lig gewist bij Keeë?" „Is 't dan gelogen, wa 'k zeg?" „Da wil ik nie zeggen, maare... of dieën deurzetter 't nou klaarspult om de regels van 't klooster onderstenboven te lóopen „Jawel, maar hij hee-d-in den Ouwenbosch nog 'n dik stripke véur, Trui!" „En tochtwijfelde Trui. „En tochzee ik teugen beter weten in. Karjuu, amico, wat stonden we toch eigen lijk te verlangen naar wat nuuws over onzen Eeker! Trui begost de botrammen klaar te maken. „Zal ik de blinden veur doen, Trui, 't wordt te donker om zoo te mokkepijen zonder lamp." „Jeehneeë, wacht nog efkes, mis schien komt ie dalijk thuis." Ik gong den erf op, hier en daar sluiten, wur- vels veur draaien, grendels op schuiven, raam- kes vastzetten, allemaal karweikes, die den Eeker de leste jaren, geruischloos had verricht. Zocht in 't donkere schuurlcë nog 'nen steen- harden turf, kost de plattebuis 'nen heelen avond op smeulen, sodepatat, als den Dré nou 'nsHoohoorde-n-ik... 't goed? Ja! Daar was ie. Rap 't schuurke uit. 'k Stootte nog rap-efkens m'nen kop. „Allee, Dréke! Lekker gefietst, jonk?" „Allee, Opa! Zijde aan 't spoken?" ,Waar zijde gewist?" „InKom maar gauw binnen, dan zal 'k 't oe zeggen!" Nou wist ik 't zeker. Hij zette z'n veloke weg, was stil. 'k Dee de blinden veur, 't was volop avond nou. 't Maantje „baaide". Stond in 't nat. Echte Bamislocht. Kil roosch den avondwind deur 't Herfstloof. Als ik binnengong, gelijk mee m'n baaske, dan zat Trui af te wachten, langs de tafel mee de avondbetrammen. „Navond Opoe!" „Wa zijde toch lank uitgebleven, Dré Dat was 'n vraóg! zooals Trui die stellen kan. Op die eigenste manier vrong ze mij inder tijd m'n liefdesverklaring tusschen m'n tanden uit Dan zee den Dré, mee 'nen vagen overwin- ningslach langs zijnen mond: „guilie mot de hartelijke groeten hebben, van Hij keek ons om beurten aan „Raai 'ns...?" „Ons Eekerske!" riep Trui mee 'n hooge stem, schel van zenuwen. Den Dré knikte. Knikte langzaam, vol ge dachten, den kop, starend over de tafel, den mond genepen tot 'n streep. „Hoe zag ie er uit, Dré? Hoe mokt ie 't? Kan ie wennen? Verlangt ie nie naar onzen hof? Naar „ons thuis"? Toe, zeg 'ns iets! Ik kikik, 'k ben..." Dan keek ie ons aan. Mee vochtige oogen. „Mócht ge 'm spreken?" vroeg Trui mee ontzag. „Ja, hoe hac'de 'm dat geleverd, Dré ik weer. Z'n oogen wjerden wat kleiner. Z'n neus breejer. Veur mij 't bewijs, ik ken 'm per- cies, dat ie de zaken sjuust naar z'n handje gedraaid had. „Kek 'ns" toen gong ie eindelijk zitten: ,,'k heb nie dalijk naar den Eeker gevraagd g'hau. Broeder Overste was veul content me te zien, 'k heb 'n paar goeie sigaren van 'm opgerookt, en de Boeders-Leeraren zijn alle maal 'n protje komen maken, 't Was wel plazierig, ja! 'k Lad eerder motten gaan. Toen, na 'n uur, toen bracht ik 't gesprek op den Eeker. Telkens had ik al geloerd op de gangen, in de refters, in de kapel ben ik ook nog kwansuis gaan kijken, maar nieve- rans 'nen Eeker! Toen zee ik, Broeder Over ste, ge zult me ge zult me toch zekers nie laten weggaan, ee, zonder dat 'k m'nen Eeker gezien heb...? 't Mag eigenlijk nog nie, Dréke! zee-ie, Hoe lang is ie pas hier? Nog gin maand! Neeë, zee ik, pas 'n halve maand, maar veur mij hee dieën tijd drie maanden geduurd. En veur den Eeker ook, dat weet ik zeker. Guilie waart goeie kame raden ee, lachte-n-ie. De beste van de waereld, Broeder, 'k Heb veul mee 'm afgezien, hij hee me trouw ge diend en... ik had..." Toen sprongen twee tranen, royaal uit m'n baaske z'n oogen. „En ik had groote plannen mee 'm! Och, .vergimme, dat was daarstraks ook al!" Nijdig wreef ie over z'n wangen. „Afijn! 't Mócht! Den Eeker moest gehaald worden. Hé-hé-eé en..." lachte m'n baaske zenuwachtig: „en ze mochten niks zeggen HET KIND: GEEN MINIATUUR-MENSCHJE MAAR KIND. Elk kind maakt een ontwikkeling door. Dat was vroeger zoo en is nu nog het geval. Het beteekent ook, dat er vroeger veel moeilijk heden waren en dat deze er nu nog zijn en er wel altijd zullen blijven. Want het is nu een maal zoo, dat ontwikkeling geleidelijk ver loopt en er in iedere phase moeilijkheden ko men en overwonnen moeten worden, welke bij deze phase hooren. Dit laatste is echter niet iedereen even dui- de'ijk. Ik bedoel ,'it: sommige ouders en op voeders uien in het kind te veel mehschje-in- zakformaat. En dat is een kind niet en nooit. Het kind blijft kind tot het tijdstio, dat het volwassen is. Het luistert naar de wetten, welke in de achtereenvolgende levensperiode gelden. Het heeft zijn eigen levenswetten, zijn eigen inzichten en het komt ook tot zijn eigen conclusies. Nu doet 1 et er op het moment niet toe, welke, vetten gelden, welke inzichten van invloed zijn en welke conclusies het kind trekt. Van belang is, dat we beseffen, dat het kind handelt en leeft als kind. De taak der ojr oeders is het kind te leeren Inzien, dat be paalde handelingen in een bepaalde levens periode wel begrijpelijk maar niet goed zijn. Wanneer, om een voorbeeld te noemen, een veertienjarige jongen zich geen rekenschap geef van de gevolgen van zijn woorden of daden, komt dit, omdat de jongen nog leeft in die periode van het menschelijk leven, waarin dit rekenschap-geven nog niet vol doende aanwezig is. Men zal my vragen, welk belang een en ander nu wel heeft voor de opvoeding. Wie mijn gedachtengang heeft kunnen volgen, zal met mij eens zijn, dat het h'erboven genoem de van het grootste belang is. Immers: wan neer men tot dit inzicht gekomen is. krijgen de deugden en ondeugden van de k'nderen een geheel nder aspect. De volwassenen gaat de ■raken milder Vzien. Kin Ieren huichelen niet gemakkelijk. Men weet dit uit ervaring, 'et vaar? Een kind zegt soms dm^en, welke wij ir het bilzün van anderen liever riet gehoord hadden. Och het ziin soms mear luttele waarheden, maar het kma wh'-rgt de dingen niet. Later, als vol wassene. he-ft h»t epn anderen kijk op het leven. Dan heeft het, door ervaring wijzer ge worden, een voorzichtige wijze van zeggen verworven. De vraag, of deze nieuwe wyze wel zoo eerlijk is als de onomwonden methode uit de kinderjaren, laat ik hier thans onbe sproken. Men heeft deze eeuw wel eens de eeuw van het kind genoemd. Ik meen, dat de naam de zaak niet dekt. Zeker, er is in deze ee iw veel voor/het kind gedaan, maar, de zaak A'aar om het eigenlijk in- wezen gaat: dé erkenning 'an de rechten van het kind, is slechts poover gediend. Het gebeurt soms, dat een verstandige moeder, wanneer haar kind van iets beschul digd wordt, opmerkt: ,.Nch, het is nog maar een kind." En zie, dat 's nu eigenlijk precies w't iK in het bovenstaande trachtte duidelijk te maken: Het inzien, dat een kind doet wat des kinds is. Om dat inzicht te verwerven is kinderstudie noodig. De ware moeder en zij zijn er gelukkig -vele! - heeft bij intuïtie, wa,. andhren slechts door veelvuldig waar nemen en omgaan met kinderen kunnen ver werven. De ware moede' ziet de phasen in het ontwikkelingsleven van haar kind en zij weet op elk moment het juiste woord te vinc'en om dezen gang naar verdere ontwikkeling te sti- muleeren. De ware moeder slaat geen perioden over, als ik het zoo eens zeggen mag. Zij geeft het kind den tijd om zich. te ontwikkelen. Zij ver draagt de kleine en groote verdriet'gheden var. hei kind in den ontwikkelingsgang en beter dan de vader, d'e zijn jongen graag groot wil zien, weet de moeder, dat groot zijn groot worden veronderstelt. Het is wellicht ook daardoor, dat een moe der veel beter de drukte vai het k'nd ver draag' dan dt vader. Och, ze zijn nog zoo klein, je moet nog wat geduld hebhen" zijn woorden, welke men vaker u't moeders dan vaders mond verneemt Geduld hebben, laten groe'en! Ja. dat is het geheim der oovoer'ing. Zoo dikwijls hoort m< onvoeders het kind toevoegen:,, Knk eens, je wordt al zoo" groot. I- moet nu zulke din™en n'et meer doen." In derdaad. ziin er d'ngen. welke een kind op een bepaalden leeftijd niet meer doen moet. maar we dienen ons we! te vergew'ssen, of hetgeen wij op een bepaald moment afkeuren en aannrijzen wel in overeenstemming is met de levenswetten, waa>-naar het kind in de be wuste periode nog luisteren moet. OVEEKA. VERSOBERING. Het overbodige is soms het nood zakelijkste. Wanneer wij ons moeten aanpassen aan een sterk verminderd inkomen, dan beginnen wij met op ons budget elke uitgave te schrappen, die geen levensbehoefte betreft. De optimist zal dit doen met een philoso- phisch schouder-ophalen en een glimlach, de pessimist met een zucht en werkbrauw- fronsen, maar schrappen moeten wij. Uit hetgeen wij schrappen blijkt voor een groot deel ons type. De materialist zal zon der aarzelen de post „tweemaal per week versche bloemen" schrappen, maar zoo lang mogelijk vasthouden aan het dagelijksch ge bruik van vleesch. De meer idealistisch ingestelde mensch daarentegen zal zonder hartzeer de post „vleesch" aanzienlijk besnoeien of zelfs geheel schrappen, maar daarentegen zoolang het eenigszins gaat bloemen in huis willen hebben, al is het éénmaal per week inplaats van tweemaal. Practisch zijn is goed, maar ól te practisch willen zijn maakt het leven zeld zaam dor en prozaïsch. Menigeen zegt in de zen tijd: „ik doe niet meer aan verjaardagen", en dit zouden wij als practisch willen beschou wen voor zoover het betreft de verjaardagen van oppervlakkige kennissen, die men soms wekenlang niet ziet. Wanneer wij ook de verjaardagen van huis- genooten en de enkele goede vrienden onop gemerkt willen laten voorbijgaan, dan wordt m.i. veel vreugde die weinig zou behoeven t« kosten noodeloos opgeofferd. Het mag radicaal en gemakkelijk schijne* om ineens te zeggen: „Ik doe er niets meer aan" maar de gemakkelijkste weg is zel den de vriendelijkste of de waardevolste. De innerlijke vreugde over een geschenk hangt n.1. niet af van de materieele waarde van dat geschenk, maar wèl van onze gevoe lens tegenover dien gever en van de wijze waarop het gegeven wordt. Wanneer U het boek van drie vier gulden, dat U een of twee jaar geleden gegeven zoudt hebben, vervangt' door een doosje eigaretten, een doosje chocolade of een bouquetje van enkele" kwartjes dan kan de vreugde behou den blijven en heeft U toch aanzienlijk bezui nigd. U kunt practische cadeaux geven in een genre en op een wijze die de poëzie in het leven bewaren. Indien wij b.v. bij een feestelijke gelegenheid een doos zeep geven, dan zal deze van een fijnere kwaliteit zijn dan de zeep die men- schen met een zeer beperkt budget zélf ge woon zijn te koopen. En een liefhebber van rooken, die zich met moeite nog een vijftien cents merk cigaret veroorloven kan, zal écht blij zijn met het ge kregen doosje van 25 of 30 cent. Geeft iets dat de jarige zelf toch aange schaft zou hebben, maar geeft het, waar het iemand betreft die zich materieel heeft moe ten verminderen, in een kwaliteit, die h(j zich niet meer permitteeren kan. Dan kunt U ervan overtuigd zijn, dat Uw cadeautje, bescheiden als het op zichzelf moge zijn, zoowel oorzaak van vreugde als tevens practisch en tactvol is. Nadruk verboden. Dr. JOS de COCK. van Broeder Overste, waaróm den Eeker bij 'm moest komen!" Dat ken ik van 'm. Net als vroeger, wan neer ik zoo 'ns onverwachts m'n baaske kwam opzoeken „En toen, en toen, en toen Dré?" vroeg Trui gejaagd. „En toen? Nouw... eh... en toen..." 't jonk wierd hoe langer hoe zenwachtiger. „En toen kwam ie, ee...! Ja! Daar wierd geklopt. M'n hart bonsde. En toen..." Wijer kost ie nie komen. „Och", zee-t-ie, ik ben... ik lijk wel 'n- afijn, daar kwam den Eeker binnen, In... in 'nen veuls te wijen toog." „Neeë... Maar hij werkt in den hof. Was bezig groenten uit te doen, veur mergen, van nacht mot or al gekookt wórden veur die vijf honderd jongens en broeders. Daarom had ie nen werktoog aan, van den Broeder-hovenier. Eerst zag ie naar Broeder-Overste. Dan pas keek ie naar mij. Enne... en toen wierd ie vuur rood. Hij schrok eigenlijk. Drééé...,- zuchte-n-ie. Dan stak ie allebei z'n handen uit, die waren klam. Ze beefden in m'n klavieren, 't Eerste wat ie vroeg: hoe is 't mee moeder? Dan: hoe gaat 't op den hof? Den winkel? Bles? Blek? Hij keek me aan..., of... of... Opa, 't valt 'm zwaar, horre!" Ik knikte. Trui zat stillekes te simmen. „Maar hoe zag ie er uit, Dré?" vroeg ik. „Pips! Nie goed! Maar erg rustig. Veul kal mer dan ik 'm ooit gekend heb. Nie zoo... nie zoo... ja, hoe mot ik dat zeggen? Nie zoo schrikachtig, ziede! En als Broeder-Overste ons efkes alleen liet, ze kwamen 'm roepen, dan pakt-n-ik den Eeker bij z'n armkes, maar ik voelde alleen maar de kouwe stof van den wijen toog. Eeker, zee ik, ik ben zoo blii oe te zien..." Weer draaide m'n baaske z'nen kop om. „Ik ook, Dré", zee-t-ie toen: „blij dat ge ge komen bent. Ik mag nog nie schrijven, ziede, maar wilde teugen allemaa, zeggen, dat, dat... den Eeker gelukkig is! Doen hoor, Dré! Eh allemaal hartelijk groeten van me! En zeggen da 'k veul aan jullie allemaal denk. En veur jullie bid! En hoe is 't mee m'n woonwageltje S'taat 't er nog? Nog efkes zoo laten, hoor! Ik denk er veul aan. Veural als ik werk in den hof! Soms wil ik dan aan jou iets vragen, Dré. Ik denk dari weer op den akker van den baas te zijn. Zoo protte-n-ie, altij aan een stuk deur, zoo lank Broeder Overste weg was. Als dié verom kwam, hebben we mee z'n drieën wijer gesproken. Broeder Overste zee dat den Eeker, zoo noemt ie 'm ook, meer moest eten. Maar den Eeker lachte. Zee: „Kweetnie". 'k Zal m'n best doen. Opa, 'k ben blij da 'k 'm g—"sn heb en toch... Toen gong Dré III naar jr i opkamerke. Heel den avond hebben we over ons fra- terke gesproken, ge verstaat. Of ie wennen zal Hij heeft zooveul in den steek gelaten. Maar nog hoor ik die stinkbus: Kommerniemeerinverom". Vol. Veul groeten van Trui, Dré III en als altij gin horke minder van oewen t.a.v. Dré 5.00 ZONDAG 13 OCTOBER 1940. Jaarsveld, 414,4 m. 8.00 KRO. 8.30 VPRO. 9.00 KRO, NCRV. 7.45 tot sluiting: KRO. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Wij beginnen den dag. 8.30 Studiodienst. 10.00 Hoogmis. 11.30 Gramofoonmtfziek. ïo'fc 2re°°r Serban en zön Roemeens orkest 12 45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 Boekbespreking. ?nn kroI Serbanen zijn Roemeensch orkest 2.00 KRO-symphome-orkest. 2.15 Radiotooneel. 2.45 KRO-symphonie-orkest. 3.00 Vervolg radiotooneel. 4.00 KRO-symphonie-orkest. 4.30 Ziekenpraatje. 5.00 Orgelconcert. 5.15 Wekelijksche gedachtenwisseling- (ANP1 5.30 NCRV-harmonie-orkest. 1 5.45 Wijdingswoord, 7 on rewhl16 repor,ta»e of gramofoonmuziek. 7.00 Gewijde muziek (opn.). 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Russisch orkest „Slawa" en solisten (8.258.35 Gramofoonmuziek). 8.55 Wij sluiten den dag. 9.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. Kootwijk, 1875 m. VARA-uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Gramofoonmuziek (Om 8.00 Nieuwsbe richten ANP. 10.0010.15 Berichten Duitsch). 10.45 Orgelspel. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Esmeralda .en solist. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 VARA-orkest. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 „Paljas", opera (gr.pl.). 3.30 Berichten (Êngelsch). 3.45 Tuinbouwpraatje. 4.15 Reportage. 4.35 Esmeralda. 5.15 Wekelijksche gedachtenwisseling (ANP) 5.30 VARA-orkest (6.15-J-6.30 Berichten Engelsch). 7.00 Orgelspel. 7.30 Berichten (Engelsch). 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Nieuwsberichten ANP. 8.25 Gramofoonmuziek. „8.30 Berichten (Engelsch). - 9.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. MAANDAG 14 OCTOBER 1940. Jaarsveld, 414,4 m. N CRV-uitzending. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Schriftlezing, Meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 9.30 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 10.10 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 12.00 Orgelconcert. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 Jac. Stoffer's sextet en gramofoonmuz, 2.00 Voor scholen. 2.35 Jac. Stoffer's sextet. 4.00 Bijbelezing. 4.30 Quatre-mains en gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 Voor de kinderen.' 6.15 Het Javaansche kunstgezelschap „Ard- joen" (opn.). 6.30 VPRO: Reportage. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Berichten. 7.20 NCRV-orkest (opn.). 7.45 Reportage of muziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 NCRV-orkest en klein koor (opn.). 8.30 „Gehoorzaamheid als godsdienstige levenshouding", lezing (opn.). 8.50 Zang met orgelbegeleiding (opn.). Hier- na: Schriftlezing, 9.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. Kootwyk, 1875 m. AVRO-uitzending. 7.00 Berichten (Diutsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Gramofoonmuziek. (Om 8.00 Nieuwsbe richten ANP). 8.40 Orgelspel. ,9.00 Berichten (Duitsch). 10.00 Morgenwijding. 10.45 AVRO-Amusementsorkest (11.15—11.30 Berichten Engelsch). Benchten en eventueel gramofoonmuz. iz.15 Gramofoonmuziek 12.30 Berichten (Duitsch) 1 005 fmnUhT en ec°n°mische berichten ANP. ï.uu Amabile-sextet. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Gramofoonmuziek 5.00 BèricXrYDuitesnchham0f0°nmUZiek' 5 30 DeXn^A t?n0miSche berichten ANP. fi on rv« f Acht en Enge'sS," Ziek (615-6.30 Berichten 7'00 Vrlgen^van^en^66' gramofoonmuziek" '7.15 Gra^ofoVonmSekdag (ANP)" 7:45 8.00 Berichten (Duitsch). 8 30 pIeu^sberichten ANP. g45 fEn?elsch). 9 on mofoonmuziek. 9-00 Nieuwsberichten ANP, sluiting.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 12