dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Waarschuwing BrootUen vleeschbonnen Voor koude dagen aan Griekenland en Turkije Aanslag op zijn „Verduisterde" straatverlichting Historie gevaar Verduisteren 6.53 uur Ook anthraciet dochter gepleegd Bregman Nederlandsche bedrijven naar Duitschland? Begeerlijke waar Roemeensch tegoed ia Amerika geblokkeerd ZATERDAG Aanwezigheid van Duitsche soldaten in Bulgarije wordt door Berlijn tegengesproken Distributienieuws brood op de bonnen nummers „10". de nieuwe vleeschbonnen. Engelsche geheime dienst becritiseerd de amerikaansche vlootreserve Naar Engelsche radio geluisterd in Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 8 01 uur LEERAAR M. O. aan de benzinepomp De interneeringen van 10 Mei HE LDERSCHE COURANT KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Uitgave der Uttg.-MlJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder 12 OCTOBER 1940 68e JAARG. No. 9053 Meer dan 20.000 jassen, mantels en dekens zijn reeds in Amsterdam atgeieverd voor. de behoeftigen. Op de zolders van het centraal distributiekantoor aan den Amstel wordt alles geordend en gerangschikt (Foto Pax-Ho!land) IN DE EERSTE PLAATS BOUW- VAKBEDRIJVEN. (Van onzen Haagschen correspondent). Naar wij vernemen worden thans door Duitsche en Nederlandsche Instanties de mo gelijkheden bestudeerd van plannen om Ne derlandsche bedrijven tijdelijk, geheel oi ge deeltelijk naar Duitschland over te bren gen. Gebleken is n.1. alreeds, dat o.m. wegens taalmoeilijkheden, de arbeidsprestaties van de Nederlandsche werkkrachten in Duitsch land veelal onder de normale blijven. In de eerste plaats zou het de bedoeling zijn, Nederlandsche bouwvakarbeiders, onder eigen Nederlandsch opzichthoudend per soneel en met eigen werktuigen, te werk te stellen. Hieromtrent worden reeds bespre kingen gevoerd met de Federatie Werkgevers Bouwbedrijf, o.m. met het oog op wegver- beteringen in de omgeving van Hamburg. Gedurende het tijdvak van Maandag 14 October tot en met Zondag 20 October a.s. $ven de met „10" genummerde bonnen ïaa liet broodbonboekje tezamen recht op a«l koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der bonnen 8®eft derhalve recht op het koopen van 125 «Tam roggebrood of 100 gram ander brood. bonnen, welke 20 October nog niet Wpruikt ziin, zullen voorts nog geldig zijn tot en met Dinsdag 22 October a.s., met dieri Ve,rstande, dat zij op 21 en 22 October a.s. £'et gebruikt zullen mogen worden voor aet betrekken van brood in hotels, restau- ^nts e.d. Gedurende het tijdvak van Maandag 14 "ct°ber tot en met Zondag 20 October a.s. ppft elk der vier met „04 Vleesch ge- erkts bonnen van de vleeschkaart recht I1 het. koopen van 100 gram vleesch, been ^grepen, óf 3t „04 tyviai, c-- Van ^sluitend recht, op het koopen VCX-il 1UU iw.*" oi een rantsoen vleeschwaren. tn i "04 Worst, Vleeschwaren" gemerk- v„,,10n «e«ft uitsluitend recht op 1 fien rantsoen vleeschwaren. ue bonnen, welke or met. bli'v bonnen, welke op 20 October a.s. nog rw ^f ruikt zijn, blijven nog geldig tot een al'an ,j 27 October a.s. met dien ver- - «-«AiUiajf v/t lil I iijwv totn''e* r'at z'i gedurende de week van 21 tunl mpt 27 October a.s. niet gebruikt Van 11 ui^gen worden voor het betrekken rp,(o vl<**ch of vleeschwaren In hotels. «staurants e.d. ka,/rantsoen vleeschwaren, dat per bon *>roI?r(1en ««kocht, bedraagt 75 gram voor W,/i: of, gekookt varkens-, rund-, of 10O 'rscb en voor gerookte worstsoorten, Hens voor gekookte worstsoorten, rol- •mtiktrnl "nakworst, 125 gram voor lever- ,n' ,ongenworst en nierbrood en loO v°or bloedworst. Vader lost twee revolverschoten op zijn dochter zonder haar te raken. rv De ruim 55-jarige landbouwer Zoe.tenhorst te Voorst (Geld.) heeft Donderdagavond een .aanslag op zijn 25-jarige dochter ge pleegd, door twee revolverschoten op haar te lossen. Het meisje had reeds lang om gang met een jongeman uit de buurt, zeer tegen den zin van den vader. Herhaalde malen was hierover ongenoegen geweest, hetwelk zoo groot werd, dat het meisje be sloot, de ouderlijke woning te verlaten. De vader riep haar bij haar vertrek na, dat haar moeder haar nog even wilde spreken. Nauwelijks was de dochter weer binnen gekomen of de vader loste een revolver schot van nog geen twee meter afstand op haar, waarbij de kogel rakelings langs het meisje heenvloog. Zij vluchtte de deur uit. De man zond haar van korten afstand een schot achterna, eveneens zonder haar te raken. Het meisje kwam op haar vlucht in een sloot te vallen, waarop de man boven op haar sprong en haar met de revover eenige malen op het hoofd sloeg, waardoor zij bloedend werd verwond. Ook een buur man, die op het hulpgeroep kwam toesnel len, werd met het wapen bedreigd. De vriend'van het meisje zou de politie reeds vroeger gewaarschuwd hebben, dat de man een wapen in zijn bezit had. De politie arresteerde den dader en bracht hem naar het huis van bewaring ta Zut- phen. De toestand van het meisje is bevredigend. (Van onzen Haagschen Correspondent) Weldra zal, ingevolge goedkeuring dooi de Rijksinspectie voor de luchtbescherming in de groote steden oen aanvang worden gemaakt met het plaatsen van z.g. geleide en richtlarnpen op gevaarlijke plaatsen in den Haag worden, zooals wij melden, aan de Laan van Meerdervoort reeds proe ven met „verduisterde" straatverlichting genomen. Doch met de voetgangerslampen blijkt het niet zoo vlot te gaan; een aantal modellen is wel reeds ter keuring ingezon den, maar tot dusver is nog geen enkele lamp door de Rijksinspectie goedgekeurd. De eischen waaraan deze lampen moeten voldoen zijn nl. zeer streng. O.m. mag geen licht rechtstandig naar boven kunnen uitstralen en alle ingezonden modellen vertoonden nog zooveel gebreken, dat zij naar de fabriek moesten worden geretour neerd ter herziening. Groote voorraad vet en marga rine gestolen. Woensdagochtend omstreeks zeven uur ontdekte de stoker L. V., die den ketel van de centrale verwarming kwam inspecteeren in de school aan de Polderstraat in Den Haag, dat er was ingebroken. In die school is tevens een afdeeling van den vetdistri- butiedienst gevestigd. Da stoker waarschuw de de politie en den chef van den distribu- tiedienst. Bij een onderzoek bleek, dat er ruim 600 pakjes bak- en braadvet, elk van een half pond, alsmede 250 pakjes marga rine, eveneens van een half pond elk, waren verdwenen. De politie stelt een onderzoek naar de daders in. Niet voldoende op de hoogte van de ware toestand. Te Londen is Woensdag de Britsche ge heime dienst openlijk genoemd en zijn ar beid door enkele kranten zwaar becritiseerd aldus een bericht van A.N.P. Het Zweedsche blad „Nva Dagligt Alle- handa" meldt uit Londen, dat de uiteenzet tingen, die Churchill Dinsdag in het Lager huis gaf, weliswaar waardeering in de pers vlhden, doch dat men zich voor en na af vraagt hoe het mogelijk is, dat de geheime dienst niet van den feitelijken toestand te Dakar op de hoogte was. De ,News Chrom- ele en de „Daily Herald" zijn de beide Lon Hensche bladen, die zich in cntische beschou wen met den Secret Service en zijn mis hikte werk beziggehouden hebben, President Roosevelt heeft last gegeven tot het blokkeeren van het Roemeensche tegoed in de Ver- eenigde Staten, dat op 10 millioen dollar wordt geschat. Slechts met toestemming van het ministerie van financiën kunnen gelden aan dit tegoed worden onttrokken. Tegen 7 November zijn 23 reservebatal jons van het corps mariniers opgeroepen voor den actieven dienst a'an de kust van Stillen en Atlantischen Oceaan. De Bulgaarsche pers en de openbare meening volgen, vooral na de laatste bijeenkomst op den Brenner, met toenemende opmerkzaamheid de hou ding van Griekenland en Turkije en zijn van meening, dat het voor deze beide landen de hoogste tijd is in hun politiek tegenover de spilmogend hoden een definitieve opheldering te brengen. Derhalve wordt er op de be richten, die een aanduiding in deze richting geven, nauwkeurig gelet. Het Bulgaarsche dagblad „Mir" heeft als gevolg van zekere stemmen in de Turksche pers aanleiding gevonden zich in een dage- lijksch overzicht met een adres tot de ge noemde staten te richten, hierin wordt o.a. gezegd: „Het is zoo helder als glas, dat de spilmo- gendheden besloten zijn het door haar opge stelde program geheel tot het einde uit te voeren". In dit verband schrijft het blad „Slovo", dat de opmarsch van de bezitlooze staten in dezen grooten strijd niet te stuiten is. Want deze oorlog is voor alles een geweldige so ciale strijd. De wereld verwacht van den af loop van den oorlog niet alleen een politieke en economische, doch ook een sociale reorga nisatie. De door de Engelsche propaganda versprei de persberichten en geruchten over de zooge naamde aanwezigheid van Duitsche troepen in Bulgarije, worden van Duitsche zijde te gengesproken. In politieke kringen te Berlijn wijst men er op, dat juist thans het gebied van Zuid oost-Europa weer de. plaats geworden is, waar de Engelsche propaganda zich uitleeft met het doel onrust te stichten. De Oost-Eu- ropeeschen volken in hun vreedzamen dage- lykschen arbeid te storen en den opbouw in nieuwen trant, die zich tegenwoordig bij en kele naties in dit gebied voltrekt, te beletten. Het bericht over de zoogenaamde aan wezigheid van Duitsche soldaten in Bul garije behoort in dit kader der Britsche oorlogspropaganda thuis, tenzij men te Londen in de Duitsche operateurs van' het filmjournaal, die mede aanwezig waren bij de bezetting van de zuidelijke Dobroedsja door Bulgarije, een militaire bedreiging voor de Engelsche wenschen heeft gezien. Wederspannigheid na arresta tie. Zware straf voor Neder landsch echtpaar. Het echtpaar T. uit Utrecht was ten las te gelegd, dat het tot 23 Augustus van dit jaar opzettelijk naar een verboden zender had geluisterd en het gehoorde had ver breid en op 23 Augustus bij zijn arrestatie verzet te hebben gepleegd jegens de Duit sche politiemannen, die in burger waren. Man en vrouw, die geen kinderen hebben en een sigarenwinkel aan het Sint Jans kerkhof drijven cle man is bovendien sigarenmaker waren nimmer 'gestraft. Verd. T. is gedwee met de Duitsche po- litie-beambten, die in burger waren, mee gegaan naar de auto, die honderd meter verder stond. Toen hij echter moest in stappen, vertrouwde hij de zaak niet, daar hij twijfelde met echte politie-agenten te doen te hebben. Hij verzette zich en sloeg De eeuwenoude Kroe- zehoom op een der hooge rogge-esschen bi] Tubbergen begint da nig in verval te gera ken, zoodat sommige gaten reeds met ce ment gedicht moesten worden. (Foto Pax-Holland) Accountantskantoor Lid N. I. v. B. Lid Ned. Gen. v. Acc. Loodsgracht 72 - Tel. 650 Groote maatschappijen inge schakeld. In aansluiting op een eerder be richt omtrent de beschikbaarstelling van hout voor generatoren bij de benzinepomphouders vernemen wij thans van bevoegde zijde, dat na overleg met de generatoriahrikanten en andere belanghebbenden is be paald, dat de groote benzinemaat schappijen zullen worden ingescha keld bij de distributie van houtblok jes en anthraciet voor gasgenerato ren, op welke brandstof een steeds toenemend aantal vrachtwagens in ons land rijden. Door dezen maatregel zal het mo gelijk zijn deze brandstoffen op kor ten termijn over geheel Nederland bij de daarvoor in aanmerking ko mende garagebedrijven en benzine stations verkrijgbaar te stellen en op deze wijze den bezitters van gasge neratoren onder alle omstandighe- een doelmatige brandstoivoorziening te waarborgen, die ook de kwaliteit van de brandstol ten goede zal ko men. de beambten ook. Hij zeide wel te willen instappen, als er een politieagent of een Duitsche soldaat bij kwam. Een der be ambten is toen een Duitschen militair gaan halen en verdachte is toen kalm ge bleven en meegegaan. Ter zitting verklaar de hij zeker te weten, dat de beambten der veiligheidspolitie geen bewijs getoond had den. De Staatsanwalt nam niet aan, dat de verdachten niet geweten hadden met Duit sche politie-ambtenaren te doen te hebben en achtte bewezen dat naar den Engelschen zender was geluisterd. Na raadkamer veroordeelde de landrechte* T. tot een gevangenisstraf van één jaar en drie maanden en geldboete van 200 gulden of veertig dagen gevangenisstraf voor beide delicten en mevr. T. tot zes maanden ge vangenisstraf voor beide delicten, met af- trek van zes weken voorloopige hechtenis, verbeurdverklaring van het radio-toestel en veroordeeling in de kosten van het pro ces. Bij de overwegingen had ed landrech ter in aanmerking genomen, dat niet vast gesteld is, dat de berichten door verdachten verbreid zijn en dat zij waarschijnlijk niet met boos opzet naar den Engelschen zender hadden geluisterd. Onbillijkheden moeten thans weg genomen zijnl Volgens een verklaring van het hoofd van het hoofdregeeringsbureau en de secretaris sen-generaal van justitie en binnenlandsche zaken is komen vast te staan dat vele Ne derlanders op 10 Mei j.1. ten onrechte zijn geinterneerd. Het is veelal niet meer mogelijk na te gaan wie in dergelijke gevallen opdrachten tot aanhouding heeft gegeven, zoodat maatrege len slechts bij uitzondering mogelijk zijn. In- tusschen worden de strafbare handelingen, die deze interneeringen hebben begeleid, ver volgd. Velen lijden nog steeds onder den onver dienden biaam, die op hen geworpen is door deze intemeering. Dubbel hard en inbillijk is het, wanneer zij, die reeds daardoor zijn ge troffen, thans ook nog het moreele leed onder gaan, dat men hun dezen maatregel aanre kent. Alle dragers van openhaar gezag wor den thans aangespoord om er toe bij te dra gen, dat misverstanden en onbillijkheden, welke in interneeringen hun oorzaak vindep. worden weggenomen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1