te kort io Duitschland De Japansch- Amerikaansche betrekkingen DOVER BESCHOTEN Suiker uit melasse ONDERWIJZER GING BERGAFWAARTS Officiccle valutakoersen Het gebed van den ouderling Italiaansch weermacbtbericht Düifsch weermachttiericht Engelsche aanvallen afgeslagen Japanneezen vertrekken uit Londen Een Linthorst Homan= polder Invalide beleedigt ADOLF H1TLER Woningbouwprogram voor 5 of 10 jaren aanbevolen Amsterdamsche effectenbeurs Sabotage tegen de Duitsche weermacht Japansch blad vraagt de Ver eenigde Staten, eindelijk hun inmenging in de Oost-Aziatische kwesties na te laten. Het antwoord, dat de Japansche minister Matsoeoka lieeft gegeven op de redevoering van Churchill vormt een energieke waarschuwing aan de Yereenigde Staten, zoo schrijft de „Kokoemin Sjimboen." Het orgaan noodigt de V.S. uit eindelijk hun inmenging in de Oost Aziatische kwesties na te laten. De „Tokio Nistji" verklaart, dat Matsoeo ka de Vereenigde Staten nogmaals heeft gewezen op den waren zin van het driemo- gendhedenpact, daar de Engelsch-Amerikaan sche stap in de aangelegenheid van den Birmaweg er alleen toe dient de Japansch- Amerikaansche betrekkinge nog moer te verscherpen en de anti-Amerikaansche stem ming bij liet Japansche volk aan te wakke ren.. Matsoeoka is niet "voornemens op het oo- genblik te onderhandelen met de V.S. of met Engeland. Zijn verklaring is een de monstratie van den Japanschen wil om, voor zoover dat slechts mogelijk is, den vrede in het Verre Oosten te verzekeren en een uitbreiding van den oorlog te verhin deren. De „Tokio Asahi Sjimboen', noemt Chur- chills bewering, dat Japan bij het sluiten van de overeenkomst over den weg door Bir ma een wapenstilstand zou hebben toege zegd met Tsjang Kai Sjek, een vierkante leugen. Geen sensatie! Ten aanzien van de in de Amerikaansche pers de laatste dagen gepubliceerde sensa- tieberichten, waarin gesproken wordt van een spoedig afbreken der Japansch-Ame- rikaansche betrekkingen, heeft de woord voerder van het Japansche departement van buitenlandsche zaken verklaard, dat deze berichten niet alleen te sensationeel, maar ook volgens Japansche meening ongegrond zijn. Van Japansche zijde ziet men geen re den om niet rustig te zijn. Ook de Japansche pers is rustig. De verantwoordelijke perso nen aan beide kanten van den Stillen Oce aan behooreh bij hun beslissingen voorzich tig en rustig te zijn en zich niet laten irri- teeren door dergelijke sensatioherichten. Op de vraag, of de. Vereenigde Staten een boycot van Japansche zijde uitvoeren, ant woordde de spreker, dat desbetreffende be richten niet ontvangen zijn en dat integen deel de Vereenigde Staten de laatste dagen nog grootere inkoopen hebben gedaan dan gewoonlijk. Het vertrek der Amerikanen uit Mandsjoekwo. Den Amerikaanschen onderdanen in Mands joekwo is gisteren door het Amerikaansche consulaat-generaal in Moekden een schrij ven toegezonden, waarin gezegd wordt: ,Met het oog op den abnormalen toe stand in het Verre Oosten hebben wij voor zichtigheidsmaatregelen voor de veiligheid der Amerikaansche onderdanen genomen, waarbij wij in het bijzonder den vrouwen en kinderen ,maar ook den mannen, die niet door dringende zaken worden vastgehouden, den raad gegeven de gebieden van onrust te verlaten. Het Amerikaansche consulaat generaal geeft hiermede den Amerikaanschen onder danen den raad gebruik te maken van de thans beschikbare vervoersfaciliteiten." Het opper-bevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Londen lag gisteren weer in het middel punt der vergeldingsaanvallen van lichte en zware gevechtsvliegtuigen. Talrijke ont ploffingen en groote branden vielen waar te nemen. Duitsche formaties gevechtsvlie gers bestookten bovendien talrijke voor dn oorlogvoering belangrijke doelen in Liver- pool, Birkenhead en Manchester met bom men van midden- en zwaar kaliher. Ook hier verwekten zware ontploffingen hevi ge branden vooral aan de oevers van de Mersey. In het Zuid- en Midden-Engeland werden havencomplexen, wapenfabrieken en belangrijke centra van bevoorrading aan gevallen. Deze aanvallen haddon het ge- wenschtc succes. Voorts werden bomaanval len ondernomenop vliegvelden aan de Britsche west- en zuidkust, waarbij hangars en onderkomens vernield werden. De aan vallen werden deels ondernomen in duik vlucht. Groote branden voltooiden het ver nietigingswerk. De artillerie der marine heeft opnieuw Dover bschoten. Treffers konden geplaatst worden op de in de haven liggende schepen op den toegang naar de haven en op an dere voor de oorlogvoering belangrijke doe len der stad. De vijand toonde overdag geen lust tot aanvallen. Bij het aanbreken van de duister nis bereikten oeniee vijandelijke vliegtui gen Midden-Duitschland, Aldaar uitgewor pen bommen richtten geen noemenswaardi ge materieele schade aan. Tn West- en Noord-west-Duitschland werden verscheide ne steden en industriecomplexen aangeval len. zonder dat militaire schade werd aan gericht. Daarentegen troffen de Britsche bommen weer eenige woonhuizen. De totale verliezen vnn den vijand be droegen gisteren twaalf vliegtuigen, waar van een door luchtdoelartillerie werd neer geschoten. Vier eigen toestellen keerden niet terug. In zijn weermachtshericht no. 126 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgen de bekend: Een van onze luchtformaties heeft het vliegveld van Port Soedan gebombardeerd en vijftien Engelsche vlietuigen op den be- ganen grond getroffen. De vijand heeft zonder succes gepoogd twee aanvallen op ons gebied in Oost-Afri- ka te ondernemen. De eerste, welke met ge mechaniseerde strijdkrachten in de zóne tusschen Aboe Gamel en Tessenei (Erytrea) werd ondernomen, kon gemakkelijk worden afgeslagen. De tweede welke geschiedde in twee verschillenle colonnes komende van Wajir en van Arbajahn, werd eveneens ver ijdeld. De vijand, wieijs verliezen niet vast staan, heeft zich terstond teruggetrokken. Luchtaanvallen van den vijand op Goera, Toselli en Decamera hebben onbelangrijke schade aangericht. Twee vrouwen werden gekwetst. In een bericht uit Londen" con stateert het Japansche blad de Asahi Sjimboen", dat thans bijna alle in Londen wonnende Japan neezen toebereidselen maken om met de „Foejimi Maroe" te vertrek ken. daar het gevaar der dagelijks toenemende bomaanvallen steeds grooter wordt De Japansche win kels in Londen zijn gesloten. Zelfs de talrijke Japanneezen die met Engelsche vrouwen gehuwd zijn maken zich gereed om te vertrek ken. Het Japansche consulaat-gene raal verleent den vertrekkenden Japanneezen alle mogelijke hulp. Indijking van nieuwe Wadden polder overwogen. Van bevoegde zijde verneemt de N. R. CL' dat de inpoldering van een complex kwelder- grond, ter grootte van duizend hectare, ge legen aan de waddenkust ten Noorden van Uithuizen, in de provincie Groningen, ver moedelijk niet lang meer op zich zal laten wachten. De besprekingen hebben het sta dium bereikt, dat binnen niet langen tijd een beslissing verwacht mag worden. Het betreft hier een werk, dat vier millioen gulden zal kosten, en bij de uitvoering waarvan 1000 a 1500 arbeiders naar schatting gedurende vier jaar betrokken zullen zijn. De pas tot stand gekomen inpoldering De Slikken heeft onlangs haar doopnaam ont vangen. Voortaan zal dit kunstgebied, op voorstel van de ingelanden, en met goedkeu ring van den commissaris der provincie, de Mr. J. Linthorst Homan-poldcr heeten. Afval weer dienstbaar aan de consumptie. Naar de Tel. verneemt, is in de laborato ria van de Industrieele Maatschappij „Ac- tivit" een dochtermaatschappij van de Zwavelzuurfabrieken v.h. Ketjen een uit vinding gedaan, die in dezen tijd van sui- kerschaarschte van de allergrootste beteeke- nis te achten is. Het is n.1. gelukt, om uit biet.mela.sse (dat is hetgeen na de eigenlijke suikerfabricage overblijft) consumptiestroop, respectievelijk suiker te fabriceeren. De hoeveelheid me lasse, die per jaar in Nederland bij de sui kerfabricage vrij komit. doch tot heden nooit voor consumptie gebruikt kon wórden wordt geschat op 70—75.000 ton per jaar. Tien maanden gevangenisstraf. Een 42-jarige invalide meubelmaker uit Breda, dife bij zijn-moeder inwoont, een pensioentje van twee gulden per week ge niet en nog nimmer is veroordeeld stond gisteren voor het Duitsche landgerecht te Den Haag terecht. Op 28 Juli van dit jaar zou hij zich op bet plein voor een kerk in Breda tegen over den bakker B. B. beleedigend over het Duitsche rijk den Fnehrer en de Duitsche regeering hebben uitgelaten. Op 13 Augus tus werd T. gearresteerd. Verd. verklaarde veel ziek te zijn geweest: hij was vele ma len geopereerd en onder behandeling van een zenuwspecialist geweest. De feiten gaf hij toe. De bakker had zich de beleedigingen aangetrokken omdat zijn vrouw een Duitsche is. De Staatsanwalt achtte het misdrijf ernstig en noemde het tragisch, dat een invalide arbeider, die slechts twee gulden in de week ontvangt na zijn geheele leven te hebben gewerkt, juist dezën grooten Duitscher beschimpt, die de beschei-mer is van alle arbeiders en nooit zou dulden, dat een arbeider met f 2.per week naar huis gestuurd wordt. Na een eisch van een jaar gevangenisstraf bracht het gerecht de straf terug tot tien maanden met aftrek van acht weken voor arrest en veroordeelde den verdachte tot betaling van de kosten van het geding. Niet schreeuwen, niet ronddolen en niet persoonlijk worden. In „de Zondagsbode", het Hervormd kerkblad in den ring Schiedam en het Westland, schrijft ds. M. Groenenberg te Vlaardingen over het gebed van den ouder- lind in de consistorie vóór de godsdienst oefening. De schrijver wijst er op, dat dit slechts hebbe te zijn „een opdragen van den voorganger, die de zware taak heeft om den dienst te leiden". Alle breedspra kigheid afwijzend, schrijft ds. Groenenberg het volgende: „Ik moet vaak denken aan Jamie Soutar in „Van lang vervlogen da gen" van Jan Maclaren. Jamie, echt vroom en een spotvogel, is ziek. Een ziekte, die ten doode is. Milton komt bij hem. Een man, die zich te goed voelt voor alle ker ken. Hij is zeer vroom, maar Jamie houdt hem voor een Farizeër. Als Milton aan biedt iets voor te lezen, vraagt Jamie om Mattheus, 23 te lezen: Wee U, gij schriftge leerden en Farizeërs. Daarna wil Milton bidden. Maar Jamie stelt drie voorwaar den: Vooreerst, je mag niet schreeuwen, want dat zou door mijn hoofd gaan; ten tweede: je moet niet gaan ronddolen tus schen de Joden of eenig ander vreemd volk; en ten laatste: daar moet niets per soonlijks in voorkomen, want dat zou ik rechtaf beschouwen als onbeschaamdheid". U weet natuurlijk wel, dat men in de voorbede in de consistoriekamer zich op alle drie punten wel bezondigd heeft. De ouderling, die schreeuwt, zoodat het je „door het hoofd gaat". De ouderling, die rond gaat dolen, en dat is een angstige ge waarwording. Alles komt ter sprake. En we kennen het verhaal van ds. Gheel Gil- demeester, die midden in het gebed van zijn ouderling, die persoonlijk werd „Amen" zei en de consistoriekamer uitwandelde naar de preekstoel. En de ouderling, die persoonlijk werd, en aan God ging ver tellen hoe hij over ds die en die dacht, die het Woord moest gaan verkondigen, maar nog blind was voor de Waarheid, enzoo- voort. Maar hoewel we dat alles niet ver geten, kan ik persoonlijk niets anders zeg gen, dan dat het sobere gebed van een ouderling in de consistoriekamer me vaak goed deed, en een wijding gaf aan den dienst, die ging beginnen. DE FRANSCHE OORLOGSSCHEPEN IN ALEXANDRIE. Vogens tot dusverre nog onbevestigde be richten, die gedeeltelijk uit Alexandrie. ge deeltelijk uit Londen zijn ontvangen, stelt de Britsche admiraliteit op het oogenblik pogingen in het werk om de in de haven van Alexandrie liggende Fransche oorlogs schepen in dienst te stellen van de Britsche Middellandsche zeevloot. Thans als huwelijkszwendelaar voor de rechtbank. IN ZIJN JEUGD VERWEND! De 34-jarige man, die gisteren voor de Vierde Kamer der Rechtbank terechtstond, is een typisch voorbeeld van een slachtoffer van eigen zwakheid en economische moeilijk heden. Hij is een man met een helder ver stand, die een goede opvoeding kreeg. Hij werd onderwijzer en aanvankelijk ging alles goed. Hij' trouwde en binnen enkele jaren had hij voor een gezin met 3 kinderen te zorgen. Door een misstap moest hij het on derwijs verlaten dat was het begin van de misère, want ook bij een vakorganisatie, waar hij werk had gekregen, moest hij weer werden ontslagen. Het ging snel bergaf waarts. Hij probeerde nog zoo goed mogelijk het hoofd boven water te houden, colporteer de met tijdschriften en later met loten. Dat was voor hem een gevaarlijk terrein. Het voor de loten ontvangen geld, een bedrag van f500.— droeg hij nief aan de vereeniging, waarvoor hij de lootjes verkocht, af. zoodat hij wegens verduistering tot een jaar gevan genisstraf werd veroordeeld. In Januari herkreeg hij zijn vrijheid, hij reisde naar Amsterdam, waar hij eeil kamer zocht. Ongeoorloofd minnespel. De dochter des huizes knoopte liefdes betrekkingen met hem aan en de ex-onder wijzer, die haar trouwbeloften deed, ver zweeg, dat hij reeds getrouwd was. Het meisje schonk hem haar volle vertrouwen en toen haar huishouding werd opgebro ken, omdat haar vader zijn intrek ging ne men in een rusthuis, was de commensaal graag bereid haar beslommeringen te dee- lcn. Hij zou zorgen voor het opslaan van de meubelen. Zelf werd het meisje ziek en zij moest in het binnengasthuis worden op genomen Hij bracht haar weg en merkte, dat zij nog f 30 in haar taschje had, bood aan dat geld te bewaren. Grif ging zij op het aanbod in Wie immers zou beter op de contanten passen dan haar aanstaande echtgenoot? Het tegendeel gebeurde echter. De man, die zich zoo aardig voor kon doen, ver kocht een deel der meubeltjes voor een ap pel en een ei en. gebruikte de opbrengst en het geld, dat hij in bewaring had, ten eigen bate Toen het meisje een paar weken later hersteld was, haalde haar aanstaande man haar af. Ontmaskerd! Hij had uitstekend nieuws: Hij kon een aardige betrekking krijgen als adjunct-inspecteur bij een levensverze kering maatschappij. Maar hij moest 1000,waarborgsom storten. Zelf kon hij het tot ruim 900.brengen en nu was de vraag maar of zij hem aan de rest kon helpen. Aanvankelijk vóelde zij er Wel iets voor. maar tenslotte ontwaakte toch het wantrouwen. En het slot was, dat de bedrieger ontmaskerd werd, zoodat hij zich gisteren moest verantwoorden wegens twee ge vallen van verduistering en een van poging tot oplichting. De officier van justitie mr. Bakhoven vond de feiten' hoogst ernstig. Verd. heeft het meisje, dat vertrouwen in hem stelde op een gemeene wijze bedrogen. Pas had hij een flinke straf uitgezeten, maar de gevan genis maakt blijkbaar weinig indruk, op hem en daarom Ls thans een ernstige cor rectie naar het oordeel van den officier ge boden. Spr. eischte wegens de drie tenlaste gelegde feiten een gevangenisstraf van anderhalf jaar. Een zwakkeling. De verdediger mr. L. L. van Mourik be schreef verd. 's leven. Hij is in zijn jeugd verwend, hij werd een zwakkeling, die ge makkelijk van den rechten weg afweek. Toen het met zijn betrekking mis ging heeft hij alles geprobeerd om zich en zijn gezin voor economischen ondergang te behoeden. PI. deed een dringend beroep op de recht bank om het nog eens met verd. te pro- beeren door hem clement te straffen. Vonnis 27 October. Het woningvraagstuk in Duitschland zal na den oorlog ongetwijfeld in het middel punt van de belangstelling staan. Er zijn op het oogenblik 19.3 mill. gezinnen waarvoor nauwelijks 17.8 mill. woningen beschikbaar zijn, hetgeen dus neerkomt op een feitelijk tekort van 1.3 mill. woningen. Voorts moet er rekening mee worden gehouden met het stichten van vele gezinnen na den oorlog en op grond hiervan wordt een stijging van het aantal gezinnen tot 20.8 mill. in 1958 ver wacht, welke toeneming 1% mill. nieuwe wo ningen extra noodzakelijk zal maken. Ten slotte dient ook rekening te worden gehou den met de noodzakelijkheid van de vervan ging van bouwvallige woningen. Het instituut voor conjunctuur-onderzoek raamt deze noodzakelijke vervangingen op 1.2 mill. en voorts het woningsmanko, dat zich manifesteert in 1.7 mill. woningen. In de Oostmark en Südetenland is er een wo ningtekort van mill. In totaal moet dus iri een netto-behoefte aan nieuwe woningen van 6 mill. stuks voor de komende twintig jaar worden voor zien. Deze cijfers vormen het uitgangspunt voor een grondige studie van dr. Mössners in het „Deutsche Wohnungs-Archiv". De schrij ver wil het tempo in den woningsbouw be spoedigen en beveelt voorts het bouwen van drie en meer kamerwoningen aan. De jaar- lijksche woningproductie in de komende ja ren zal nog in grootere mate dan tot dusver re afhankelijk zijn van de beschikbare ar beidskrachten en van het bouwmateriaal. Het aantal arbeidskrachten in de bouw vakken is sedert 1933 ongeveer verdrievou digd en bedraagt thans tezamen 1.9 mil lioen. Na het eindigen van den oorlog, resp. nadat het bouwen van bewapeningswerken niet meer noodig zal zijn. maakt dit poten tieel het mogelijk, meer arbeiders voor den particulieren woningbouw te gebruiken. Indien het bouwprogram zou worden ge baseerd op een iaarlijksch gemiddelde van circa 500 000 nieuwe woningen (tegen tot dusver 300 000), zou men daarvoor het aan tal arbeiders voor den particulieren houw van circa 560.000 tot 800.000 arbeiders moe ten uitbreiden, hetgeen zijn weerslag zou vinden op den bouW van openbare gebou wen, fabrieken en woningen. Bij een derge lijk grootseheepseh woningprogram z.ou men ook in grootere mate grondstoffen voor den particulieren woningbouw moeten re serveeren. Slechts op deze wiize zou, zelfs bij een volkomen benutten van de produc tie-capaciteit. het overbruggen van het grondstoffentekort (metseictecnen, hout, cement en glas) mogelijk zijn. Nu zal evenwel het bouwen van nieuwe fabrieken, wanneer het economisch appa raat van oorlogs- en vredesbehoefte wordt omgeschakeld, eerder toe dan afnemen. (Door vernieuwingen, uitbreidingen en blijvende hewapeningsheboeften). zoodat naar de schrijver van deze studie conclu deert een t>elangriike intensiveering van den woningl>ouw slechts ten ko=te vnn een beperking van de onenbnre bouwnroier- ten zal kunnen worden bereikt, voor zoover dfe technische vooruitgang de kloof niet kan overbruggen. Rechtstreeksche orders In plaats van aanbestedingen. Het vastleggen van een woningbouwpro gram voor 5 of 10 jaren wordt aanbevolen, waarbij men de prestatie progressief zou moe ten opvoeren. Het aanbesteden zou plaats moeten maken voor het plaatsen van op drachten bij de verschillende bouwonderne mingen, die zich moeten verbinden haar prij zen vast te stellen in overeenstemming met de van overheidswege als rechtvaardig be rekende kosten. Op deze wijze zouden de bouwondernemers voor geruimen tijd achter een op werk staat kunnen maken, hetgeen be langrijke besparing^hiogelijkheden voor hen met zich mede moet brengen. De meest capa bele groote bouwondernemingen zoud,en zich overwegend op de meest lucratieve bouwop drachten moeten opneentreeren. Elke onder neming jpu naar gelang van haar capaciteit een bepaald deel in den woningbouw toege wezen krijgen. De financiering zal bij een dergelijk breed op gezet program niet op bijzondere moeilijkhe den kunnen stuiten. De richtlijnen, die reeds in de laatste jaren na de afschaffing van de weinig gelukkige huurhelastingperiode zijn gevolgd, waarbij het aandeel van de particu liere financieringen sterk steeg in 1938 kwam voor rekening van de particuliere fi nancieringen 87,4 legen 12.6 voor de overheid dienen te worden gehandhaafd, evenals de deelneming van het georganiseer de crediet op dezelfde schaal als tot nu toe n.1. voor 50 60 Daarentegen verwacht de schrijver een ver schuiving in de financiering tusschen spaar en verzekeringsinstellingen eenerzijds en pandbrief-instituten anderzijds. Deze ver wachting is gegrond op het feit, dat de beleg gingen in effecten bij eerstgenoemde instel lingen in grootere mate zijn toegenomen dan de hypothecaire uitzettingen. Het in grootere mate inschakelen van de nandbriefinstellin gen zal evenwel geen moeilijklieden met zich meebrengen. dnnr pp tengevolge van hot ja- i onlang bestaande emissieverbod een laten te vraag voor pandbrieven bestaat, waaraan tot dusverre niet kon worden voldaan. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bel. fac. Nederland 1938 3-3% Dost-Indië 1937 3 Oost Indië 1937A 3 Duitschland 1930 5 DUITSCHLAND D. Gr. b '40 CL 6 Konv Kas (m.v.) 4 V-K. L.K. 100 100 07 96 15/lf 100 100 V 881/2-88% 88%-885' 84% 8434 83 1/16 83 1/iR 46-42% 45%-43 78 77 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 389 's Grav. '37 I 3% Of/s 037/, N.-Holl. '38 3 86 86 N.-Holl. '38 II (3V2) 3 86 R'dam '37 I. III 3V2 8734 86 Z.-Hoiland 1937 3 873/, 88% HYPOTHEEKBANKEN. Ned Hvp.b! Veendam 3% 94% INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN Buitenland. Farbenind. I. G. 7 116 116 Gelsnk. Berg 5 59 BANK- EN CRED.-INST. Binnenland Koloniale Bank A 152 155 Ned. Ind. Handelsb. A. 117% 116% Ned. Handel Mij. c.jf. A. 105 105 AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K.U 125-122 121-124% Calvé Delft c. v. A. 93 93 Centr Suiker Mij. 177% 175% Fokker g. A. 182 175 Lever Bros en Unilever c.v.A 141%-132 136%-139% Ned. Ford Philips GRvA. Philipsp ref. A. 341 339% 207-1981% 204-198 141% 145 Buitenland. Anaconda copper c.v. A Am. Sm. en Ref. c.A. Beth. Steel c.v. A Gen. Motors c.v. A. Kennecot Copper c.v. A 213/-213/16 213/-21 35% 353% 65%-65% 65%-6134 40% 40% 27%-27 15/16 27%-27% 11 North. Am. Aviation c.v. A. Rep. Steel c.v. A. 16-16% 16%-16 7/16 483/s-49% 4914-48%' U. S. Steel c.v. A. PETROLEUM-ONDERNEMINGEN. Binnenland Dordtsche Petr. g. A. 216 216% Kon. Petr? 245-235 238 %-240 Buitenland. Shell Union c.v A. 7%-8 8-8 1/16 Tide Water c.v. A. 7%-734 7%-8 SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN Holland Amerika lijn A. 106%-103% 104-105% Java China Japan lijn A. 133%-129 129%-130% Kon. Ned. Stoomb. Mij. 149%-143 nat. bez. v. A. 142%-144 Kon. Paketvaart A. 196 200 Ned. Srheepv Unie A. 150-144 147-149 Rott. Lloyd A. 123%-122 123% Stocmv. Mij. Nederland A. 124 123 SUIKERONDERNEMINGEN. H.V.A. 377-374 375-384 Javasche Cultuur 206 NI.SU. 20534 210 Ver. Vorstenl. Cult. 93 95%-97% TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Fatavia Mij. Deli Mij. c. v. A Senembah 142%-140 140%-144 197%-196% 196%-200 166%-163% 165-167 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd Rubber Bandar Rubber Mij. A. Deli Batavia Mij. A. 217-214% 214-218 149%-148 152 162-159% 168 VALUTA'S. New York Berlijn Brussel Helsinki Stockholm Ztlrich BANKPAPIER: New York Brussel Stockholm Zürich 13/161.88 9(16 75 28—75 43 301130.17 3 81— 382 44.8144 90 43.59—43.68 1.86%1 90% 30.08- 30.20 44 76—44 94 43.55—43.73 Notabele burgers loopen gevaar Volgens de Znl. is te Castricum een geval van sabotage tegen de Duitsche weermacht voorgekomen. De burgemeester dier gemeente wijst de ingezetenen op den grooten ernst hiervan en roept aller medewerking in om nieuwe ge- uilen van sabotage te voorkomen. Door de Duitsche autoriteiten is bekend gemaakt, dat indien nieuwe gevallen zien voordoen, een aantal notabele burgers van utstneum in gijzeling zal worden gezet*

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2