ytcuUnLeuuM Den Helder opnieuw geteisterd pretnhbpumn Pas op 60 Jaar in de bloemen Een stroom van tevreden menschen Saterdag 12 October 1940 Tweede Blad Binnenstad door verscheidene voltreffers geraakt Een doode oiet mitrailleur-kogels Dc uitreiking der nieuwe broodkaarten Roomsch kath, kerk, Kerkgracht, bestaat morgen een eeuw HRC-nieuws Burgerlijke Stand van Den Helder Er is gewoon Krentenbrood en er is Krentenbrood van Krigee v. Galenstraat 71 Prijzen 60, 45 en 30 cent Loop niet op den rijweg tijdens de verduistering Repetities van „Crescendo" uitgesteld Opnieuw hebben de bewoners van onze gtad een onrustigen nacht beleefd en op nieuw manifesteerden zich hedenmorgen de droeve gevolgen van den oorlog in de binnenstad. Panden die waren Ingestort 0f groote schade hadden bekomen. De Ko ningstraat en Spoorstraat onder het glas. geide straten afgezet door politie en mare chaussee. Om kwart over twaalf vielen de eerste hommen. Zij troffen de Spoorstraat, ach ter den winkel van slagerij Slikker en het pand van Herman de Haan. Een ontzet tende ravage werd hier aangericht: één jnenschenleven viel te betreuren. De oud ste zoon van de familie Schutte, wonende Spoorstraat 23, werd onder het puin be dolven en verminkt. Het echtpaar Schutte met zijn negen kinderen, die in den win kel scholen, werd onder het puin vandaan gehaald, doch mankeerde zoo goed als niets; zij werden bij buren ondergebracht. Op wonderlijke wijze zijn ook 4de men- schen gespaard, die bij de familie Lengers, Prinsenstraat 16 in de kost waren. Een vijftal personen was in dit kleine huisje, dat staat op zij van het pand van den heer de Haan, toen hier een voltreffer kwam, die den achterkant van den winkel van den heer de Haan totaal vernielde. De woning daar tegenover kreeg veel schade, doch het was voor de bewoners mogelijk er nog uit te vluchten, zonder eenig letsel. De bom achter het perceel van den heer de Haan veroorzaakte ook een groote ravage aan de perceelen in de Koningstraat. De achterzijde van den winkel van den heer van Amesfoort en de daarnaast liggende perceelen, werden zwaar getroffen. In de Spoorstraat werd be halve aan een groot aantal perceelen veel glasschade, ook zwaar beschadigd het café van den heer Bakker, slagerij Slikker, drogiste rij Ham en de winkel van den heer Schutte. Van Formosa sloegen weer alle ruiten eruit, van Rialto gingen eveneens een groot aantal ruiten aan diggels. Alle perceelen in de Spoor straat, tusschen Koningstraat en Hoogstraat kregen veel glasschade. Aan den dood ontsnapt. Aan den dood ontsnapten ook de belde dienstboden van lunchroom Lensen. v Beide meisjes lagen in bed, toen een bom dwars door het perceel sloeg, door de slaapkamer ging waar de meisjes lagen, langs hun bed ging en daar door den grond zijn weg vervolgde. Deze bom kwam niet tot ontploffing, zoodat de be woners van het perceel er met den schrik afkwamen. In de Koningstraat viel een bom voor den winkel van den heer Akkerman, tegenover de Alg. Coöperatie. Hier sloeg een groote trechter in den grond, terwijl de in de nabij heid liggende perceelen ernstige schade be kwamen. Tot in verren omtrekt waren de glasruiten aan stukken. De bewoners in de Koningstraat kwamen er ook met den schrik af. Al deze ellende werd veroorzaakt door bommen, die om ongeveer twaalf uur werden uitgeworpen. Het was daarna Het is geen kinderspeelgoed. Tijdens het uitwerpen van bommen uit En- gelsche vliegtuigen in den nacht van Donder dag op Vrijdag is door de vliegeniers even- eens gebruik gemaakt van mitrailleurs. Her haaldelijk is vanuit de machines naar bene den geschoten, iets wat o.m. wel duidelijk be wezen wordt door het feit, dat men gister morgen op verscheidene plaatsen in en buiten de stad mitrailleurkogels vond. Volwassenen behoeven wij er waarschijnlijk J|let attent op te maken, dat men met deze kogeltjes uiterst voorzichtig dient te zijn, om dat het herhaaldelijk voorkomt, dat zij nog met geëxplodeerd zijn. Met de jeugd is dat anders. Vrijdag morgen tenminste was deze voor de R.K. Kerk in de Nieuwst raat lustig bezig met hot spelen en verzamelen van mitrailleur- kogeltjes, een, zooals men zal begrijpen, uiterst gevaarlek spelletje. Verstandige omwonenden staken een stokje voor dit „spel" en deden aangifte tyj de politie. Er kan door de ouders niet met ge- n°eg nadruk bij de kinderen op gewezen Worden hoe gevaarlijk het is aan deze kleine projectielen te komen. Het kan ^jn nut hebben daarop nog eens in het nder de aandacht te vestigen al- m^ens zich ongelukken voordoen. ^ge uren rustig, doch orn half drie ronkte opnieuw een Britsch vliegtuig bo ven de stad. Van alle kanten werd het afweervuur in werking gesteld. Het don derde en ratelde over de stad. In de om geving van de Koekoekstraat werden toen bommen uitgeworpen alsmede aan den buitenkant. In de Koekoekstraat werd glasschade aangericht. In den nacht reeds werd het opruimingswerk aangevangen. Allereerst werd gezocht naar het lichaam van den jongeman Schutte, van wie men slechts eenige overblijfselen vond. De brandweer was ter plaatse. De bur gemeester en commissaris van politie waren van den aanvang van het bombar dement op de plaatsen waar ravage werd aangericht en leidden het werk. Dr. Büchlifest was eveneens ter plaatse, ter wijl ook Dr. Loesberg aanwezig was. In den vroegen morgen was de glas ravage reeds voor een groot deel opge ruimd. De binnenstad laat, zooals zich laat voorstellen, weder een troosteloozen aanblik. Maandagmorgen aanvang. Zooals men in een advertentie in dit num mer van de Heldersche Courant leest, wordt, zooals bereids door ons medegedeeld werd, a.s. Maandag een aanvang gemaakt met de uitreiking van de nieuwe broodbonboekjes. Met nadruk vestigen wij er nog eens de aandacht op, dat men alleen een dergelijk broodbonboekje uitgereikt krijgt, indien men in het bezit van de stamkaart is. Deze dient dus onvoorwaardelijk medegebracht te wor den. De uitreiking zal geschieden voor hen, wier geslachtsnaam begint met letter: A, B, C, D en E, Maandag 14 October. F, G, H, I, J, Dinsdag 15 October. K, L. M, N, O, Woensdag 16 October. P. Q, R, S, T, Donderdag 17 October. V, W, X, Y, Z, Vrijdag 18 October. De uitreiking der boékjes aan de bewoners van Koegras en Julianadorp geschiedt Donder dag a.s. in café Doorn te Julianadorp. Wat de uitreiking der broodkaarten voor arbeiders, die zwaren en zeer zwaren arbeid verrichten betreft. Deze vindt plaats op dezelfde uren als hiervoorgenoemd en op dezelfde dagen. De uitreiking vindt echter uitsluitend op het Distributiekan toor plaats. Maandag herdenkt de Fa. Jan van Amesfoort haar diamanten jubileum, Er zijn zaken die het tien, vijf en twintig, en zelfs veertig jaar uithouden. Die laatste dan al oude zaken, die met eere in een stad genoemd mogen worden. Enkele Heldersche bedrijven kunnen zelfs bogen op een vijftig jarig bestaan, doch slechts zéér weinige op een zestig-jarig. En indien er zoo'n zaak ge vonden wordt, is dat een gebeurtenis, waar aan wij gaarne bekendheid geven. Maandag a.s., 14 October, herdenkt namelijk de Fa. Jan van Amesfoort, het bekende bloe menmagazijn „Semper Florens" in de Koning straat, den dag dat 't 60 jaar geleden geopend werd. 60 Jaar geleden was het, dat de zaak, zij het in iets bescheidener vorm dan thans, haar deuren opende en dat de eerste klanten binnen wandelden voor het koopen van rozen, tulpen, asters en seringen. 60 Jaar in de bloemen... dè,t wil wat zeggen! En alleen dan kan een bloemen magazijn 60 jaar lang in één pand ge vestigd blijven en door één familie geleid worden, indien het deze familie ernst is met die zaak; indien men zich met hart en ziel aan het werk geeft. Werk, waarvan het eigenlijke verkoopen van bloemen in den winkel eigenlijk nog het minste is. Omdat het voorafgaande werk zoo ontzaglijk veel arbeid en verzorging vraagt. Jan van Amesfoort bracht 55 levensjaren zoek in zijn winkel, alvorens hy die overdroeg aan zijn zoon, die thans sedert 15 jaren de leiding heeft. Daar waren jaren die moeilijk waren, maar zoo moeilijk als thans zijn er nog niet geweest. Een (zij het schrale!) troost, dat d e z e slechte tijden gedeeld worden door nagenoeg alle Hel dersche winkeliers. Doch zeer waarschijnlijk is deze periode slechts van voorbijgaanden aard. De winkel van de familie Van Amesfoort heet „Semper Florens". Dat beteekent in goed Nederlandsch „Altijd bloeiend". Het was een motto, door wijlen vader Van Amesfoort, vóór 60 jaar, bedacht. Laat ons de hoop uitspreken dat het ook nu en in de toekomst „Semper Florens" voor deze zaak moge gaan- en dat na dit diamanten jubileum, hetwelk men in stilte zal herdenken, inderdaad een beter horizon moge opdoemen. Beter geschenk kan men welhaast deze te goeder naam en faam bekend staande zaak niet toewenschen. Hoe mem het jubileum 50 jaar ge- den vierde. Zondag 13 October vierde de R.K. Ge meente alhier, aldus lezen wij in ,,'t Vliegend Blaadje", het vijftig-jarig bestaan van haar kerkgebouw, dat in 1840 op^ de Kerkgracht werd gesticht, gedurende den tijd, dat de Weleerwaarden heer J. van Gent alhier pas toor was. Voor dezen plechtigen herinnerings dag had men het kerkgebouw toepasselijk versierd. Het altaar prijkte met een overvloed van bloemen en groen en bij het koor was een Latijnsche inscriptie aangebracht. Des morgens werd uitgevoerd een mis, ge componeerd door Viotta en des avonds een te Deum van Verhulst. Beide keeren vulde een groote menigte belangstellenden het kerkgebouw. Des avonds trad als feestredenaar op de Weleerwaarde heer Van der Stee, deken te Schagen; hij koos tot tekst de woorden uit (Foto Th. J. Verbeij.) het boek der schepping, 28ste hoofdstuk, 17de vers: „Ontzagwekkend is deze plaats; hier is het Huis Gods, de poort des Hemels". Die dag zou ook niet ongemerkt voorbij gaan voor den heer T. J. Leewens, die het feit mocht herdenken, dat hij voor 50 jaren als koorzanger optrad en kort, daarna orga nist werd; als bewijs van waardeering ont ving hij van het zangkoor Cantemus Domino een fraai polychromisch bewerkt beeld' van St. Caecilia onder stolp. 's Avonds na afloop van het plechtig Lof vereenigden de zangers zich tot een gezellig samenzijn in het Hotel Bellevue, waar tot den heer Leewens een hartelijk woord van dank werd gericht voor hetgeen hij een halve eeuw lang had bijgedragen tot opluistering van de godsdienstoefeningen. Hij werd toen namens het zangkoor Deo et Sanctae en Caeciliae Sacrum een groot beeld van den Goeden Herder aangeboden, waarna eenige feestliederen werden gezongen, die op zettelijk voor het gouden jubileum van den heer Leewens waren vervaardigd. Waar kunstgenot smaakten allen, die des morgens en des avonds de godsdienstoefenin gen der R. C. gemeenten bijwoonden. Het Zeebad Huisduinen incasseerde b\jna 12000 gulden. Het mijnendrama te Huisduiifm, van 30 De cember en 10 Januari, heeft gisteren een geluk kig slot gevonden in de uitbetaling van de ge leden schade aan de gedupeerde huiseigenaren. Het was daar gisterenmorgen tusschen 9 en 12 uur een komen en gaan van bijna uitslui tend tevreden menschen, menschen die lachend binnenkwamen en lachend weggingen, met in hun zak een bedrag, dat ze reeds als verloren gewaand hadden. 't Is'een reuze meevaller, we hadden er niet meer op gerekend, dat was zoo ongeveer het getuigenis van allen, die daar binnenkwamen in kamer 3 op het Raadhuis, de kamer waar eens de wethouder van sociale zaken troonde. Een meevaller, dat was het. Er waren er, die met een paar honderd gulden in hun zak naar huis gingen. Er was er zelfs één, dat was de directeur van de N.V. Zeebad Huisduinen, die met een klein ver mogen wegging. De heer Njjpels ontving voor de geleden schade aan badpaviljoen en vilfa's een bedrag van bjjna 12.000 gul den. Precies was.het 11.826.Dat was een meevallertje voor het Zeebad en voor de... gemeentekas, waaruit voorschotten verstrekt waren voor de reparatie. Het is wel een tragisch lot, dat de winkel de Fa. Van Amesfoort juist hedennacht zoo zeer te lijden had van het bombardement. ne winkel is echter nog vrijwel intact, zoo dat aangenomen mag worden, dat het be- Van de ongeveer 70 Husidunaren ontving het Zeebad het leeuwendeel. De minst gedu peerde ging met een „riks" naar huis. Maar ook die glunderde. drijf voortgezet wordt. De heeren Kreuger, penningmeester en Snel, secr. van „Huisduiner Belang" zorgden dat de verstrekte voorschotten weer werden terugbetaald. En menig dankbare blik ging naar beide heeren, als ze uit handen van den heer Bruins, ambtenaar ter secretarie, hun souvenirtje ontvingen. Want „Huisduiner Be lang" had toch maar de eerste stoot gegeven om recht te krijgen -voor zijn gedupeerde dorpsbewoners. „Huisduiner Belang" had de eerste oproep gedaan voor het opgeven van de schade en met die lijst was men naar den feyrgenieester gegaan, die in Een Haag een uit nemend pleitbezorger is gebleken voor de badplaatsbewoners. Allen waren tevreden. Een liet 35 cent voor de armen achter, en een was er, die een zuur gezicht zetten. Dat was de meneer, die op den oproep verzuimd had zijn schade op te geven en die nu nog praatjes had, omdat het bestuur eigener beweging die schade had laten taxeeren, waardoor hij nu nog 21 gulden uit betaald kreeg. Inplaats dat hij voor dit initia tief dankbaar was, zette hij een gezicht als zeven dagen slecht weer en had honderd noten op zijn zang. Hij was de eenige. De meeste kregen hun schade voor honderd procent vergoed, anderen hadden nog wat na-reparaties gehad en ont dekten nu nog lekken als gevolg van de mijnen- rampen, maar zij waren toch ook uiterst te vreden met dit „doekje voor het bloeden", met deze „pleister op de wonde". Het was een goede dag voor de menschen van Huisduinen. H.R.C. II—KENNEMERS n. Aanvang 2 uur. Terrein Sportlaan. Het 2e elftal opent morgen het seizoen en wel met een thuiswedstrijd tegen de reservers van „De Kennemers", een elftal dat ook nu weer zeer goed in elkaar zit. Wij wenschen 't georganiseerde en tamelijk verjongde 2e een goede wedstrijd toe, die de noodige aan trekkelijkheid zal bezitten voor de liefhebbers. Aan het 2e de taak om de kostbare punten, waarom het nu gaat, thuis te houden. Dit is het elftal: Goudswaardt «®ot Dekker Kok van Dok v. d. Berg Steffens J. Bijl G. Bijl HoogenÖijk v. Es Het eerste elftal heeft een vrijen Zondag, daar bericht van verhindering binnenkwam van Alcmaria Victric, OVERLEDEN: E. van Hoekv. Leeuwen, 63 jaar. ZONDAG 13 OCTOBER. Ned. Herv. Gem. (Nieuwe Kerk, Weststraat). Geen dienst. Westerkerk (Helden der Zeeplein) *s Morgens 10.30 uur Ds. -H. A. Enklaar. Geref. Kerk. Bethelkerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Tolienaar. 's Middags 3 uur: Ds. Tollenaar. DONDERDAG 17 OCTOBER. Rehobothkerk. 's Morgens 10.45 uur: Ds. Veenhuizen. Huwelijksbevestiging. Hersteld Apostolische Gemeente, Sumatrastraat. 's Morgens 9.30 uur. N.m. 15.30 uux. Svangeiisatiegebouw (Vijzelstraat) 's Morgens 10.30 uur Samenkomst, 's Middags 12.30 uur Zondagsschool en 3.30 uur wederom Samenkomst. Evangelisatie (Palmstraat) 's Morgens 10 uur, Ds. Jansen. 's Middags 4.30 uur. Ds. Jansen, Doop- dienst. (Westerkerk). Chr. Geref. Kerk (Steengracht) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur: de heer J. Rebel. Oud-Gereformeerde Gemeente (Hoogstraat), 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. Herst. Ev. Luth. Gem. (Weezenstraat). 's Morgens 10.30 u.: Ds. W. J. F. Meiners. Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). Zondagmiddag 13 Oct. 3.30 uur, Ds. P. J. Smidts. Leger des Heils. Zaal Spoorgracht 35. 10 uur v.m. Heiligingsdienst. Nam. 12.30, u., Compagnie Kindersamen komst. 7 uur n.m. Verlossingssamenkomst. Dinsdag.. Nam. 7.30 u. Soldatenmeeting. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat) 's Morgens 10 uur. H. Dienst. Past. H. J. Verhey. DIENSTEN IN DE OMGEVING. Ned. Herv. Gemeente. Schagen, voorm. 10.15 uur, Ds. J. Eikema. Huisduinen, geen dienst. Julianadorp, v.m. 10.30 uur, Ds. M. van Wichen. Doop. Wieringerwaard, v.m. 10.30 uur, de heer A. Kalis. Nieuwe Niedorp, geen samenkomst. Hippolytushoef, v.m. 10.30 uur, Van Beek. Den Oever, n.m. 2.30 uur, Ds. Van Beek. Anna Paulowna, v.m. 10.15 u. Ds. Vorstman. Doopsgezinde Gemeente. Hippolytushoef, v.m. 10.30 uur, Ds. H. J. de Wilde. Nieuwe Niedorp, 10.30 uur, Ds. P. J. Smidts. Geref. Kerk. Schagen, v.m. 9.30 uur, Cand. J. v. d. Meye van Zandvoort. Voorb. H.A. Nam. 2.30 uur. Cand. J. v. d. Meye. Kolhorn, v.m. 10 uur, Ds. Visch. N.m. 3 uur, Ds. Visch. Evangelisatie. Breezand, v.m. 10. uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, Jeugdienst. Onderwerp: „Levensvreugd in lijden". Schagen, v.m. 10.15 uur. Ds. van Hoogen- huizen, van Amsterdam. Het is de laatste dagen verscheidene malen voorgekomen dat wielrijders tijdens de uren waarop verduisterd werd tegen personen aan reden, die, inplaats van het trottoir te hou den op het midden van den rijweg liepen. Een waarschuwing hiertegen is wel op zijn plaats. Tijdens .de duisternis is het fietsers vrijwel onmogelijk om ongelukken te voor-, komen indien men zonder meer gebruik maakt van den straatweg. Eveneens is het noodzakelijk, dat de par- keerlichten van auto's, die men ergens neer gezet heeft, branden. Verzuimen automobi listen zulks, dan mogen ongelukken niet als uitgesloten te beschouwen zijn. Voor een goed functionneeren van het ver keer tijdens de verduisteringsuren, gelieve men van het bovenstaande goede nota te ne men. Zooals men in een advertentie in dit num mer leest, zijn door bijzondere omstandig heden de repetities, welke gehouden zouden worden in het Militair Tehuis aan de Spoor straat, tot nader order uitgesteld,

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5