Middenstanders in druk! Gemeenteraad Het tijdelijke distributiekantoor Aan den huizenkant HEyT/'RECLAME Woensdag 16 October 1940 Tweede Blad onjuist ingevulde brandstof- formulieren De aangifte voor de Handelsavondschool Opgave oude en nieuwe auto- en motorbanden Het schoolprobleem te Julianadorp opgelost Vier lokalen in de bollenschuur van 7eewe 't Raadhhuis vraagt een moderne telefoon Langs de Straat De bus, de moeder en het kind •VERHOOGT UW OMZET. ïlieuupi uit lOifc Visscherij JjMce&bcfi nieuwA Raadsvergadering Texel Rijkspostspaarbank 1CeA$c en Zendinq, De ontruiming- van de binnenstad heeft de toch reeds verre van rooskleurige positie van vele middenstanders, nog slechter gemaakt. De strijd, die men had om het hoofd boven water te houden, zal nóg zwaarder worden voor velen, die reeds bezig waren, de reserves in te teren of erger nog, hun voorraden op te eten. Men denkt over het algemeen vrij licht over je positie van vele zakenmenschen. Men moet de gesprekken maar eens beluisteren van die genen, die iedere week hun vaste inkomen hebben, ook al is dat vaste inkomen dan niet groot. Men meent, dat de zakenmen schen over het algemeen schatten verdiend hebben en nu best een stootje kunnen velen. Dat is, helaas, by de meesten niet het geval. Men heeft de laatste jaren magere jaren ge had en iedere tegenslag maakt de situatie slechter. We weten, dat er verschillende win keliers zijn, die menigen arbeider benijd hebben om zijn vaste inkomen. Het is niet prettig als men den heelen dag in den winkel staat of langs de straat is en men verdient nauwelijks een droge boterham. En dit aantal is niet gering. En nu is daar in dit „zwarte tijdperk" de nieuwe teleurstelling gekomen, dat het zaken leven in de binnenstad volkomen lam gelegd moest worden. Voor hoelang? De nieuwe teleurstelling, dat velen het veiliger vonden, hun bivak weer elders op te slaan. Wij kunnen het laatste begrijpen, maar voor den midden stander, die zijn zaak weer wat op zag leven, beteekent het een nieuwe ernstige depressie, sie. Het is daarom niet zonder noodzaak, dat we er bij onze stadgenooten, die elders ver blijven, nog eens ernstig^den nadruk opleggen: blijf uw inkoopen zoo veel mogelijk in Den Helder doen. Natuurlijk, het vraagt wat extra moeite en zorg van U, het doen van de in koopen en het meenemen naar elders, maar men helpt daarmee een cleel van de getroffen 6tadgenooten, voor wie de gebeurtenissen van de laatste dagen het stopzetten van de bron van inkomsten beteekenen. Laat het dus nu geen phrase zijn: Kóóp in Den Helder!!! Zooals wij gisteren nog in de krant kon den opnemen, is het niet mogelijk geble ken, dat het Distributiekantoor in het Casino gevestigd werd. Wederon. moest de heer Everards uitzien naar een ander domicilie, hetwelk gevonden werd in... liet domein van dokter Rienks aan de Boerhaavestraat, het gebouw van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Ge zondheidsdienst. Ongetwijfeld een gebouw, waarvan de rechtervleugel zich wel leent tot (tijdelijk) onderkomen voor dezen dienst, hoewel het anderzijds jammer is, dat het niet moge lijk gebleken is dat men een gebouw heeft kunnen betrekken, hetwelk zich meer in het centrum der stad bevindt. Dit toch is met dezen uiterst drukken dienst, een eerste vereischte. Het is bezwaarlijk voor menige huismoeder dat zij thans heel naar de Boerhaavestraat moet gaari teneinde aldaar de onmisbare bonnen te incassee- ren. Overigens: laat ons hopen dat de dienst hier voor zeer tijdelijken duur gevestigd zal blijven ca dat de huismoeders het ongerief, gezien de abnormale omstandigheden, leidzaam zullen aanvaarden. Hier volgen nog enkele wenken, voor hen, die zich aan het Bureau dienen te melden. Men houde ér in de eerste plaats rekening mede, dat de hoofdingang van het ge bouw niet de ingang is van het Distributie kantoor. Deze toch bévindt zich geheel rechts van het gebouw (boven aan den oprit dus). De deur doorgaande ziet men een geïmprovi seerde balie, waarachter de ambtenaren zetelen, belast met de uitgifte van de brood kaarten. Uitsluitend de nieuwe broodbonnen Worden in deze kamer uitgereikt. De overige distributiewerkzaamheden vin ben hier niet plaats. Zij, die daarvoor komen, dienen eveneens den oprit van den rechter kant van het gebouw op te loopen, doch gaan de eerste deur aan hun linkerhand naar bin den. Hier wordt men geholpen voor de textiel- kaarten, de petroleum-distributie en alle andere distributieaangelegenheden. Hr zij de aandacht op gevestigd, dat de kantooruren onveranderd zijn gebleven. En wel van des morgens 8.30 tot 12.30 en des middags van 2.00 uur tot 5.00 uur. De De leider van den Distributiedienst verzoekt ®ns er de aandacht op te willen vestigen, dat le£enen, die indertijd hun brandstofformulier onjuiste wijze hebben ingevuld, met het af- aen en inleveren der nieuwe formulieren ^e"cn te wachten totdat het Distributiebureau e er in de Spoorstraat gevestigd is. Van den onaangenamen kant van de ver duistering merken we de laatste dagen weinig. Een volle maan en een heldere sterrenhemel maken een avondwandeling zelfs tot 'n genot omdat men inderdaad door de verduistering meer van den hemel is gaan zien dan in ge wone omstandigheden. Wie is ooit zoo getrof fen door de schaduwen, die het maanlicht op den weg toovert, wie heeft ooit de sterren hemel zoo prachtig gezien? Maar straks en dat zal een kwestie van dagen zijn, is de toestand weer anders. Dan zal de nacht al vroeg buiten zijn. Inktdonkerheid, een tastend zoeken naar den weg, als een blinde. En dan is het wenschelijk voorzichtig te zijn. Beter is tenzij het dringend noodig is, thuis te blijven, in de gezellige beslotenheid van de woning, maar als men de deur uit moet, zoeke men steeds den huizenkant. Het is waar dat we onze stad kennen en ons dus niet spoedig in de richting zullen vergissen, maar een tocht bij aarde- donkerheid is toch verre van aangenaam. Fietsrijders vooral moeten uiterst voorzich tig zijn. Het vraagstuk van de verlichting is tot op heden voor onze stad nog niet opgelost. Het zal zelfs de vraag zijn of er dezen winter eenige straatverlichting zal komen. De wet houder van de bedrijven schenkt wel aandacht aan dit probleem, maar of het een bevredi gende oplossing zal vinden, staat nog steeds te bezien. Maandagavond heeft de aangifte plaats ge had voor de Handelsavondschool. Het aantal leerlingen, dat zich heeft aangemeld, mag niet onbevredigend genoemd worden. Bijna 50 pro cent van het aantal leerlingen v. h. vorig jaar was present, zoodat men de lessen met een vijftigtal leerlingen kon beginnen, terwijl er goede hoop bestaat, dat dit aantal de komende dagen nog wel toe zal nemen. Enkele klasen zijn- vrij goed bezet, andere hebben een gering aantal leer lingen. Het bestuur hoopt evenwel, dat de lessen dezen winter normaal gegeven zul len kunnen worden en dat men in Den Haag rekening zal houden met de moei lijkheden waarmee de onderwijsinrichtin gen in onze stad worstelen. De lessen worden, zooals men weet, ge geven van 5 tot 7.30 uur. Formulieren dienen vóór den 19den October ingeleverd te zijn. Ons wordt verzocht er de aandacht op te vestigen, dat diegenen, die beschikken over oude- en nieuwe autobanden daarvan opgave dienen te doen aan het Distributiekantoor. Hiervoor zijn momenteel formulieren op het Distributiekantoor verkrijgbaar ge steld. Met nadruk wordt er op gewezen, dat deze formulieren vóór den 19den October in gevuld terugbezorgd dienen te zijn op ge noemd kantoor. HERRIE IN DE NIEUWSTRAAT. Soms schijnt het, dat er op dit aardsche tranendalnog steeds maar geen onrust en herrie genoeg is. Dat zullen vele bewoners van de Nieuwstraat gedacht hebben, toen zij de herrie moesten aanschouwen, die er tusschen twee Nieuwstraa'sche bewoonster:. ontslaan wa. De twist liep zoo hoog, dat men het ten slotte wenschelijk achtte dat de politie in de zaak gemengd werd. Deze wierp olie op de golven, welke golven daarna weder tot kalmte kwamen. Het schoolprobleem te Julianadorp, dat den wethouder van onderu jjs heel wat hoofdbrekens gekost heeft, heeft zjjn oplossing gevonden. Vandaag gaat men met spoed beginnen de .groote bollenschuur van de firma Belle en Teewe uit Lisse, die op drie minuten afstand staat van de O.L. School, voor het onderwijs van de plattelandsjeugd in te richten. Een viertal lokalen zal straks een paar honderd kinderen kunnen bergen. Een centrale verwarming, die reeds In de schuur was, zal de kou verdrijven en zoo zal het mogelijk zijn, het eenige maanden onderbroken onderwijs te kun nen hervatten, tot vreugde van de ouders, die deze herfstvacantie lang ge noeg vonden en het onderwijzend perso neel, dat er ook naar verlangt aan den slag te komen. Ook het landbouwonderwijs en het vervolgonderwijs zal In de bollenschuur worden gegeven. Over veertien dagen hoopt men het onderwijs te kunnen beginnen./ De verbouwing van de schuur zal een bedrag van ongeveer 5000 gulden vragen. De in het Raadhuis aanwezige telefoon- installatie is zonder meer niet geschikt voor samenwerking met het automatisch telefoon systeem. Zal ook na de automatiseering van deze installatie gebruik gemaakt kunnen» wor den, dan moeten daaraan verschillende wijzi gingen worden aangebracht, waarvan de kos ten volgens opgaaf van den technischen dienst der telegrafie en telefonie 381.zullen bedragen, terwijl verder de maandelijksche vergoeding voor onderhoud met 0.80 zal worden verhoogd. Ook na deze wijziging zouden aan de oude installatie gebreken blijven kleven. Zoo is het b.v. niet mogelijk deze zóódanig te veranderen, dat de toestellen kunnen worden gesperd voor uitgaand verkeer. Er moet, wanneer de stads- lijnen bezet zijn, steeds gewacht worden tot één der gesprekken beëindigd is, hetgeen be zwaren medebrengt. Bovendien is bij de in stallatie van nu geheimhouding der gesprek ken niet gewaarborgd. Daarom is aan ge noemden dienst tevens prijsopgaaf gevraagd voor een nieuwe installaties. De kosten daar van bedragen voor de door ons gewenschte inrichting ingeval van koop 2790.ineens, vermeerderd met 14.40 per maand voor onderhoud, en bij huur 36.75 per maand. Deze installatie is in alle opzichten beter dan de bestaande en kan bovendien in voorkomend geval zonder hooge kosten worden uitgebreid of gewijzigd. Aangezien koop uit een financieel oog punt voordeeliger is dan huur, geven B. en W. aan koop de voorkeur. De kosten, voor éénmaal te betalen, waren in 5 jaren af te schrijven. Op grond van het vorenstaande verzoeken B. en W. den raad voor bovengenoemd doel een crediet van 3000 te verleenen, waarin ruim 200.begrepen is voor onvoorziene kosten. GEREEDSCHAPDIEVEN Door de recherche werd een tweetal personen aangehouden, die ervan verdacht worden zich schuldig gemaakt te hebben aan diefstal van gereedschappen. WAAR BLEEF DIE FIETS? Iemand deed even een boodschap in de ijzer winkel van Jan Govers in de Koningstraat. Nadat de man zijn inkoopen gedaan had, mocht hij tot de ontdekking komen dat zijn rijwiel door onbekenden was meegenomen. Verzekert Uw fiets voor 3 gulden per jaar. Bij d'efstal krijgt U een nieuwe terug. K. KOS, Koningstraat 76. De Raad der gemeente De/ Helder zal op Dinsdag, 22 October 1940, des namiddags 3 uur, ten Raadhuize bijeenkomen. De agenda luidt. Notulen. Vaststelling der notulen van de vergaderin gen van 30 Juli en 10 September 1940. Ingekomen stukken. Goedkeuring van den Secretaris-Generaal, waarnemend hoofd van het departement van Binnenlandsche Zaken op: het raadsbesluit van 30 Juli 1940, tot vast stelling van de verordemng op de heffing van keurloonen voor slachtvee en vleesch; het raadsbesluit van 10 Septembe 1940, tot vaststellen van de verorderning op de heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op het raadsbesluit van 7 Mei j.1. betreffende aan koop van grond voor de uitbreiding van de algemeene begraafplaats; Proces-verbaal van opneming van kas en boeken van den Ontvanger der gemeente; Resolutie, genomen in de vergadering van leerkrachten in de lichamelijke oefening in Nederland van 17 Augustus 1940, betreffende de lichamelijke opvoeding in de school en werk- looze gymnastiekleraren. (Voorgesteld wordt deze stukken voor ken nisgeving aan te nemen). Verzoek van den heer Ir. A. Slingervoet Ra- mondt om ontslag als lid der commissie van toezicht op het middelbaar en nijverheidson derwijs. (Voorgesteld wordt het gevraagde ontslag eervol te verleenen onder dankbetuiging voor de bewezen diensten). Onderwijs. Voorstel tot intrekking der verordening, regelende inrichting en samenstelling van de commissie van plaatselijk toezicht op het lager onderwijs. Voorstel om het besluit van 11 April 1940 tot benoeming van mejuffrouw J. de Jong tot onderwijzeres aan school 14 in te trekken. Telefooninstallatie. Voorstel betreffende net wijzigen van de huistelefooninstallatie in het Raadhuis. Geldleening. Voorstel tot het aangaan van een kasgeld- leening. Gemeente rekening Aanbieding van de rekening van inkomsten en uitgaven der gemeente, alsmede van de rekeningen van de onderscheidene bedrijven, over 1939, met voorstel om deze in handen te stellen van de inmiddels daartoe benoemde commissie van onderzoek. Rechtspositie. Voorstel tot wijziging van het ambtenaren reglement 1935 en van de verordening, rege lende de rangen, enz. politie 1935. Begrooting. Voorstel tot vaststelling van de 5e wijziging der gemeentebegrooting, dienst 1940. Voorstel tot vaststelling van de 6e wijziging der gemeentebegrooting, dienst 1940. (de stukken op de punten IX en X betrek king hebbende, woeden ter inzage gelegd). Benoeming Voorstel om te ''oorzien in vactures in com missies van bijstand: A. Commissie vari bijstand voor de gemeen- tereiniging: vacature K. van Buuren. (leden der commissie zijn de heeren C. Bot, S. Makelaar en Th. A. A. Terra). B. Commissie van bijstand voor het onder wijs: vacature Dr. P. Feenstra Kuiper. (leden der commissie zijn de heeren C. Bak ker, P. van Twisk en J. van Zwijndrecht). Voorstel tot het benoemen van een lid der commissie van toezicht op het middelbaar on derwijs en het nijverheidsonderwijs in de vaca tureIr. A. SlingervoetRamondt. Aanbevolen worden: 1. de heer E. J. M. Volkmaars. Javastraat 155a 2. de heer Ir. B. W. A. Bijvoet, Banstraat 59. Voorstel tot tijdelijke benoeming van mej. S. J. Reitsma en de heeren J. Gispen, J. van Waalwijk van Doorn en J. Boon tot ieerares en leeraren aan het gemeneentelijk lyceum, voor het cursusjaar 1940/1941. Ter inzage. Ter inzage is gelegd een opgaaf van de namen, enz. van de patiënten, die gedurende het 2e kwartaal 1940 voor rekening van de gemeente zijn verpleegd geweest in het ma- rmehospitaal. Veertig menschen staan te wachten op de bus. Niets ter wereld is zoo miserabel als bus- wachten. Niet alleen, dat het altijd lang duurt, daarnevens loopt men altijd de kans dat de laatstgekomenen als eersten de tree-plank be stormen. De bus was er nog niet. En de menschen wachtten. De een deed dat met leidzaamheid, de ander „vrat" zich op, de derde verveelde zich en een vierde kortte den tijd met het uitbrengen van felle critiek op alles wat met bussen direct en zijdelings in verband stond. Er was ook een moeder met 2 dochtertjes en 1 zoontje. De dochtertjes waren, wat hun gedrag betreft, aanvaardbaar, de jongen was (met alle respect) een schavuit van het ergste soort. De jongen was gekleed in een wit-katoenen hesje. Een mooi stukje kinderkleeding, waarop ieder rechtgeaard moeder trots geweest zou zijn. De jongen echter had blijkbaar antipathie tegen wit-katoenen pakjes en was bezig dit zoo spoedig mogelijk in onooglijken toestand te brengen. Hetgeen hem, middels een hand schopje, waarmede hij in de prut te roeren stond, prompt lukte. De moeder verbood het jog. Dit deed zij driemaal. Zij deed het zesmaal. En omdat het waarschijnlijk een echte moeder was deed ze het minstens 12 maal. De jongen trok er zich echter minder van aan dan heelemaal niets. Hij bewerkte de prut dat het een aard had en de klonten en kluiten slijk vlogen hem om de ooren. Wij allen keken toe: en we staken onze cri tiek niet onder stoelen en banken. Zoo langs de juffrouw heen vlogen de projectielen dei- afkeuring. In het genre van „als ik zoo'n jongen had....' en „Kinderen zijn hinderen" en „de slechtheid zit er toch bij sommige kinderen maar vroeg inenz., enz. De juffrouw zweeg, doch „vrat zich op". Het 'is dan ook niet leuk voor een moeder, als er zoo openlijk critiek op haar spruit uitge oefend wordt, zij het dat het rechtvaardige critiek is. Maar ook dót kenmerkt de moeder.. Tenslotte liepen bij de juffrouw „de spui gaten over". Kordaat greep ze den treiteraar in den kraag, ontrukte hem, niet zonder tegen kanting, het voorwerp waarmede hij zich aan het bevuilen was, en wierp de schop zonder verdere plichtplegingen in het water. De jongen gilde huizenhoog, maar geen der buswachters had ook maar één grein mede lijden met hem. We stonden te gnuiven en te genieten van deze verdiende penetentie en hadden den smiecht, den moeder-treiteraar, gaarne nog meer toegewcnscht. Toen kwam de bus: een run op de tree plank, een gevecht om een zetel. De moeder met de twee meisjes en den eenen jongen (die overigens voor 10 telde!) hadden zich ook binnengeworsteld. De jongen die nu schop- loos was, griende nog steeds van verbeten razernij, van opborrelende nijd. En toen bleek, dat het inderdaad een slecht zoon was, want hij begon z'n moeder te „knoeien". Eerst kneep hij haór valschelyk in de hand, toen draaide hij haar hand om en tenslotte poogde de schobbejak zelfs de arm van zijn moeder om te draaien, zoodat het goede menschje, dat niet al te groot en sterk was, en bij lange na niet opgewassen bleek tegen den langen lummel van eeir zoon, transpireerde van pijn en wanhoop en op alle manieren poogde de schandaden van haar eenigsten zoon aan het bus-publiek te onttrekken. Maar wij allen zaten te kijken: hartgrondig dezen bandiet verwenschend en hem een pak slaag toewenschend, waaraan hij een week lang de herinnering zou blijven voelen na gloeien. Eindelijk maakte de vandaal het echter zoo bont, dat een oude heer, die ook mee-buste, het niet langer verkroppen kon en losdonder- de: hij zei zooiets, als van gasten, die in het spinhuis terechtkomen. En van galg en rad en zoo meer. Het waren vele fiolen des toorns die over den knaap heengestort werden en middelerwijl stond de oude heer op, kennelijk van plan aan een der ooren van den boos wicht een trekkende beweging te maken. Maar dót was de moeder te na. Ze stond op in de schuddende en stootende bus en plaatste zich als een Jeanne d'Arc voor haar zoon. Om dan, met overslaande stem, te schreeuwen: „dat ieder z'n eigen boontjes maar moest doppen, dat ieder naar z'n eigen jeugd moet terugzien, dat ieder ,,an z'n eigen" genoeg heeft en tenslotte, dat de jongen best een beetje met haar spelen mocht. Hij maakte toch maar grapjes. En den sarder aanhalend, (en hem vragend: „niet waar Wimmie?") beloofde ze hem in de stad aangekomen een nieuwe schop. En ten besluite kuste ze hem op het bemodderde voorhoofd Waarlijk, niets moeilijker dan paedagogie en niets wonderbaarlijker dan de moederlijke instincten. I RUITEN STUKGEGOOID. Bij de politie werd dezer dagen aangifte ge daan dat by een bewoner van de Jan in 't Veltstraat een drietal ruiten ingegooid waren. De politie stelt een onderzoek in. ZOO GAAT DAT. Een persoon bracht een bezoek aan een juf frouw. Dit bezoek werd aanleiding van 't feit, dat de man later bij de politie op bezoek kwam teneinde aldaar mcdedeeling te doen van de ervaring dat hij door de juffrouw een tientje lichter gemaakt was. Dat komt ervan Urk, 14 October. Door 13 vaartuigen werd heden aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aangevoerd: 360 pond kuilpaling van 1550 pond per vaartuig, prijs 2728 ct; 80 pond lijn- of beugaal, 3435 ct; 145 pond snoekbaars, 22 23 ct; 200 pond voorn, 45 ct; 580 pond fuikaal, 3637 ct, alles per pond. De Raad der gemeente Texel zal op Zater dag 19 October a.s. in vergadering bijeen komen des namiddags te 2.30 uur. De agenda luidt als volgt: Opening. Notulen. Mededeelingen en ingekomen stukken. Benoeming afgevaardigden naar de Alge meene Vergadering der N.V. „Tem". Benoeming Commissaris Tem. Aanbieding gemeenterekening over 1939. Aanbieding Jaarverslag; verlies- en winst rekening en balans Tem. Goedkeuring begrooting Alg. Weeshuis. Wijziging B-steun. Adres verbouwing Lagere School met den Bijbel te Oosterend. Verdaging vaststelling uitbreidingsplan. Besluit ex. art. 36 lid 4 der Woningwet. Wijziging Gemeentebegrooting. Verlenging benoeming beambte in alge- meenen dienst te Oosterend. Opgave betreffende het kantoor der poste rijen te Den Burg. In den loop der maand September werd aan bovengenoemd kantoor ingelegd 7.13o,27 en terugbetaald 11.639,11 Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 4.503,84. Het aantal nieuw uitgegeven boek jes bedroeg 1. NIEUWE MOGELIJKHEDEN. In het Algemeen Weekblad, voor Kerk en Christendom schrijft mevrouw A. C. van der LeeuivSnoeck Henkemans over de nieuwe mogelijkheden, die aan de kerk worden gebo den. Zij wijst er allereerst op, dat in staat kundig opzicht het saamhorigheidsbesef groei ende is maar zij vraagt zich af: hoe moet het dan met onze christelijke partijen, onze chris telijke scholenEn haar antwoord is: „Als wij het koninkrijk Gods slechts als het eenige levensdoel zien, zal God ons den weg wijzen. De nieuwe levensvormen komen, of wij ze wil len of niet; wij zien het voor onze oogen, en stellig is dit niet zonder Gods wil. Misschien is het nu de tijd om aan de wereld te toonen, dat het Christendom het ook zonder partijen kan stellen. Nooit mogen wij vergeten, dat par tijen maar hulpmiddelen waren en dat God ook andere middelen kan gebruiken. Christendom en partij hooren „ten slotte" niet bij elkaar. Het zou kunnen zijn men versta mij wel het zou kunnen zijn, dat God de partijen en de scholen in de vormen, die wij ze gegeven heb ben, nu niet meer noodig vindt. Het zou kun nen zijn, dat Hij thans van ons vraagt alleen als gemeente tusschen het volk te gaan staan en van Hem te getuigen. Zou ons volk op deze wijye niet gestempeld kunnen worden tot een christelijk volk? Daartoe zal groote liefde noo dig zijn, liefde, die den sprong waagt. Hebben wij ons volk, als geheel gezien, wel genoeg, wel werkelijk lief? Deze vraag dringt thans door tot op ons geweten. Hebben wij tot nu toe niet te veel het oog gehad op onze kerk, op onze eigen kinderen? Gods oordeel gaat over dit alles, wij beseffen het met schaamte. Er is een schare, die smacht naar gemeenschap aan ons de taak om uit ons knusse hoekje naar voren te komen en te trachten het cement te zijn in een wereld, die in elkaar dreigt te stor ten. Daartoe zullen wij boven ons zelf uit moe ten komen maar God is machtig dit door zijn Geest te bewerken. In den drang naar nationale eenheid liggen groote, nieuwe moge lijkheden voor het Christendom. De partijstrijd, wij mogen het niet voorbijzien, heeft velen van het Christendom vervreemd. Partijstrijd is een stryd om de macht, slecht passend bij hen, die een gekruisigden Heer willen volgen. Partij vorming is een zich afscheiden van hen, die het zout der wereld behooren te zijn. Misschien was het niet zoo erg, wanneer door dit alles thans een streep gehaald werd en de christenen in Nederland een nieuwe bladzijde opsloegen.- Alles gaat voorbij, ook onze organisaties. Al leen om het. Koninkrijk Gods mag het ons te doen zijn, laten wij dat voor oogen houden. De middelen en wegen daartoe zal God wijzen". j Sommige adverteerders zitten uren j op een paukende tekst te „broeden". Verspil geen tijd: laai ONS U voorlichten. Het kost niets extra!; I

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5