dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Eden in Egypte Duitsche stadskinderen naar het platteland Hoogste toren der residentie wordt gerestaureerd Engelsche scheepsbouw- industrie naar Canada? en Verduisteren 6.42 uur DUITSCHLAND ROEMENIË Bekende Londensche gebouwen beschadigd Oud-President Companys terechtgesteld Engeland vreest den winter Provincie Rome oorlogsgebied Anti-semiefische onlusten in Frankrijk ITALIANEN naar Parijs terug Handelsbetrekkingen Engeland-Roemenië verbroken KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) DONDERDAG 17 OCT OBER 1940 68e JAARG. No. 9057 Londen een uitgestrekte vlammenzee Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 8 10 uur HELDERSCHE COURANT De bietencampagne 1940 staat in het teelcen des tijds. Geen zware vrachtauto's rij en at en aan, maar de boeren brengen hun zoete veldproducten met paard en wagen naar de suikerfabrieken (Foto Het Zuiden) Naar uit Kaïro wordt gemeld, is de Britsche minister van oorlog, Eden, daar aangekomen, om met den opperbevelhebber in Egypte, generaal Wavell, besprekingen te voeren. In de haven van Gibraltar hebben twee groote Engelsche troepentransportschepen, die militaire versterkingen brengen, het an ker uitgeworpen. De versterkingen bestaan uit gemotoriseerde colonnes met talrijke pantserwagens en vrachtauto's. Het staat nog niet vast, of de troepen in Gibraltar blij ven dan wel naar andere plaatsen zullen worden gezonden. De gezagvoerder van het Japansche s.s. jOkitsoe Maroe" heeft bij zijn aankomst te Kobe verklaard, dat zijn schip bij aankomst in Bombay op 26 September gedwongen was tot den volgenden dag buitengaats te anke ren, Het havengebied was volgepakt met oor logsmateriaal, aangezien Engelsche schepen toet Indische soldaten aan boord naar Afri- werden gezonden. In Karatsji .mocht geen enkel lid der bemanning van het Japapsche Schip aan land gaan. Beschadigde Britsche oorlogsbo dems. In La Linea is gisterenavond het bericht verspreid, dat 'een Britsche torpedojager, die ujdens het jongste zeegevecht bij Malta rwaar beschadigd werd, in de haven van Gi- Dralar is binnengeloopen. Volgens de eerste berichten heeft het schip vijf dooden en on geveer twinjig gewonden aan land gezet. Het Spaansche dagblad „Mencheta" meldt, uat bovendien een Britsche kruiser, die deel genomen heeft aan de actie der Britsche zee- s'rijdkrachten in de buurt van Malfa,met zware slagzij in de haven van la Linéa is tonnengeloopen. De tweede kruiser is in 't ge- ueel niet teruggekeerd. Hierdoor spreekt het tod het vermoeden uit, dat dit schip mis schien gezonken is. In de gevangenis van Montjuich is de Catalaansche sepaiatistenleider en oud president der Catalaansche republiek Com panys gisteren doodgeschoten, nadat hij door een krijgsraad ter dood was veroor deeld. De eetlust is groot. De Daily Mail kondigt de oprichting van Penluchtcursussen aan, die de huisvrou- staü' v°ora' in de krachtig gebombardeerde as wij ken, tot spaarzaam koken moeten ^wekken, daar de eetlust, door de luchtaan «uen geenszins kleiner, doch eerder groo- },i vvordt. Bovendien, zoo voegt het blad ha i1311 toe, wordt daardoor aan de gebom- huisvrouwen een „nieuwe levens gegeven; Oud-President Companys. Naar aanleiding van het feit, dat thans ge leidelijk kinderen uit groote Duitsche steden, waar het luchtgevaar grooter is, zooals Ber lijn en Hamburg, haar het platteland wor den geaonden, leggen de Duitsche bladen er den nadruk op, dat het vertrek der kinderen in ieder geval afhankelijk is van het ■"rij- willige besluit der ouders en dat geen dwang maatregelen worden getroffen. Aanleiding tot deze transporten is niet het gevaar, ver oorzaakt door de Britsche luchtaanvallen, aangezien de ervaring tot" dusverre heeft ge leerd, dat die aanvallen een dergelijke actie niet noodig maken, maar de overweging, dat het herhaaldelijk onderbreken van den slaap door het luchtalarm op den duur de gezond heid van jonge kinderen kan schaden. Daar tegen wil men zooveel mogelijk maatregelen nemen. In de pers wordt voorts gewezen, op net maatschappelijk contrast tusschen de Duit sche methode, waarbij de kinderen van min vermogenden ook van de maatregelen kun nen genieten, zonder dat dit kosten voor de ouders medebrengt, en de Engelsche handel wijze die in de eerste plaats rekening houdt met de kinderen der rijken. Uitgave der Uitg.-Mi|. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Volgens het gisteren in de Italiaan- sche staatscourant gepubliceerde de creet, wordt ook de provincie Rome bij het gebied gevoegd, dat in ieder opzicht tot oorlogsgebied wordt ver klaard. KRANTEN JUICHEN „KOMST VAN HET ROEMRIJKE DUITSCHE LE GER" TOE. Onder het opschrift - „de Roerneensch- Diutsche verbroedering" juicht de Porunca Vmeri de' aanwezigheid van „het roemrijke Duitsche leger" in Boekarest toe. Dat Duitschland besloten heeft zijn opmerk zaamheid te wijden aan de behoeften van het Roemeensche leger, aldus het blad, is een feit van groote politieke beteekenis, dat voor de toekomst van Roemenië een verheugend perspectief opent. Deze welwil lende Duitsche daad is niet alleen een ge volg van de arbitrage van Weenon, maar geschiedt terwille van bet regime van An- tonescu, waarin Duitschland vertrouwen heeft. Roemenië moet tot eiken prijs en voor goed het vertrouwen van Duitschland winnen, want daarvan hangt de wending van een lot, dat anderen dan Duitschland Roemenië bereid hadden, af. Van nu af aan is het de roeping van Roemenië, dat het zijn zending in het oosten van Europa ver vult aan de zijde en als bondgenoot van Duitschland Dit is een groot persoonlijk sucecs van Antonescu. Uit het feit, dat Duitschland Roemenië tot een militair ster enk staat wil maken, leidt het blad af, dat Duitschland waardeering voor de waarde van Roemenië heeft en het garant is voor een vrij en veilig bestaan van het Ver- eenigde Roemeensche volk. Bestrijding levert groote moei lijkheden op. Londen is een uitgestrekte vlammenzee. Nog op een afstand van 80 tot 100 kilometer konden de Duitsche vliegers de branden zien. Ten noorden van de Victoriadocks zijn vijf bijzonder groote branden waarge nomen, waardoor belangrijke pakhuizen ver nietigd zijn. Deze verwoestingen zijn van groote beteekenis voor de levensmiddelen- voorziening van Londen, omdat hier de groote opslagplaatsen met geweldige voor raden levensmiddelen liggen. Oök in het midden der stad en in den noord oostelijken hoek van de bocht in de Theems zijn groote branden uitgebroken, welker bestrijding zeer groote moeilijkheden zal opleveren, zelfs wanneer brandweerafdeelin- gen op groote schaal het vuur aanvatten. BOUWWERK VAN GROOTE HIS TORISCHE BETEEKENIS. (Van onze Haagschen correspondent) Dezer dagen heeft de Haagsche gemeen teraad besloten tot gedeeltelijke restauree ring van den Sint Jacobstoren, die met zijn 90 meter hoogte reeds eeuwen het Haag sche stadsbeeld beheerscht. Hierbij moet dan echter een voorbehoud worden ge maakt ten aanzien van de foei-leelijke ijzeren spits, 35 meter hoog, welke den to ren van onze Groote Kerk danig ontsiert en in 1861 er op gezet is in de plaats van het ranke bovengedeelte dat in den loop der jaren bouwvallig was geworden en ieder oogehblik dreigde in te storten. De stadsarchitect, de heer H. H. van Zeg- geren, heeft geruimen tijd plannen gereed liggen om ook dit bovengedeelte van den toren in den ouden vorm te herstellen, doch voorloopig zal men zich beperken tot her stel en verfraaiing van het benedengedeel te, in het bijzonder de vroegere hoofdin gang van de kerk, welke toen aan de- voor zijde van den toren was met het hierboven zich bevindenden gothische raam en voorts wordt tot den eersten omgang al het met selwerk al gekapt en afgebikt, ten einde de mooie oudsteenen muren te ont doen van de laag cement, welke er bij wijze van noodreperatie vroeger is opge smeerd. Waar noodig, worden uit den ge meentelijken voorraad aan echte oude stee- nen, andere handgevormde moppen inge voegd. Er komen nieuwe eiken deuren met ijezrbeslag en verder zullen door het af kappen natuurlijk boven en om deze deu ren de oude tufsteenen profielen, weder te voorschijn komen, welke thans geheel on zichtbaar zijn. Hierdoor zal het mogelijk zijn de vroegere hooge glas-in-lood boog ramen boven den ingang in den ouden luister te reconstrueeren. Hiermede zal veel van de zonden onzer va deren aan den ouden Sint Jacobstoren goed gemaakt zijn en moet»men slechts hopen, dat het binnen niet al te langen tijd ook moge lijk zal zijn, het .groote restauratieplan uit te voeren. Er is aan dezen reus, gebouwd in de jaren 14211423,' welke voor ons land een zeldzaamheid zeskan tig is, nog wel wat goed te maken. Op deze plaats, een bescheiden hoogte in het lage land achter de duinen, waar door heen zich een beekje kronkelde nog steeds aanwezig dat later het water zou leveren voo.' den Hofvijver, liet Fioris III in de 13de eeuw een bidkapel bouwen en hieromheen is het oudste 's-Gravenhage gegroeid, onder de bescherming van de grafelijke burcht, ter plaatse waar nu het Binnenhof is en waar van'het oudste, achtergedeelte van de Rid derzaal nog over is. De zeshoekige toren werd op 7 meter af stand van de aanvankelijke kerk dus los evenals b.v. de ütrechtsche Domtoren ge bouwd; van deze kerk is alleen het vroegere koor, aan de zijde van hef Stadhuis, nog over de verdere, uit lateren tijd dateerende kerk is tegen den toren aangebouwd. Nt -■ ÏK 'r' wSffi a draragra mmmmm, Uw leidsman brengt U in het donker thuis Onder dit motto is te Amsterdam een escortedienst opgericht, om ieder, die rulks wenscht, tegen een kleine vergoeding veilig langs de verduisterde straten en grachten te brengen (Foto Pax Holland) In 1528 is de toren ternauwernood aan ver woesting ontkomen toen Maarten van Ros- sum met zijn Geldersche benden, het Hol- landsche land afstroopte en ook 's-Graven- h'agë'lbtünderdë en gedeeltelijk in hrand stak. De toren is toen met moeite gered. In het landelijk Loosduinen, sedert ©enige jaren bij Den Haag ingelijfd, staat ook nog een toren, welke thans een dringend nood-, zakelijke restauratie zal ondergaan. Kerk en toren mogen van veel bescheidener allu re zijn dan die, in de stad, de toren is een prachtig staal van 14de eeusche architec tuur. dat zeker verdient bewaard te blijven. Ook hier moet veel pleisterwerk verwijderd worden, maar erger is, dat dit bouwwerk bepaald bouwvallig is, zoodat ingrijpend herstel geen langer uitstel kan gedoogen. Ook hier hoopt de heer Van Zeggers de oude vormen en verhoudingen, waaraan heel wat verknoeid is, zoo veel mogelijk te kunnen herstellen. De moeilijkheden voor de Engelsche scheepsbouwindustrie als gevolg van de voortdurende Duitsche luchtaanvallen heb ben een dusdanigen vorm aangenomen, dat de Britsche regeering thans overweegt een gedeelte van deze bedrijven naar Canada over te plaatsen. Naar uit Ottawa wordt gemeld, heeft de Canadeesche minister van marine medegedeeld, dat binnenkort de komst van de eerste Engelsche deskundi gen in Canada is te verwachten, teneinde voorbereidingen te treffen voor het inge- bruiknemen van werven voor het op stapel zetten van koopvaardijschepen. Deze nood maatregel is kenmerkend voor de heoor- deeling van den huldigen toestand in Groot- Brittannië. Door het afstaan van deskun dig personeel en machinerieën wordt de voor het leven noodzakelijke productie der Britsche scheepswerven voor een langdu rige periode verzwakt. DE HERBOUW VAN MADRID. Geheel nieuwe stadskernen. Onder voorzitterschap van den minister van binnenlandsohe zaken. Serrano Suner, is hier een bijeenkomst gehouden van de commissie voor den herbouw van Madrid. De plannen voor het nieuw te houwen Spaansche minis terie van luchtvaart werden goedgekeurd, alsmede die voor den herhouw van de Ma- drileensche wijk TIsera, waarvoor zeven mil- lioen peseta's beschikbaar gesteld zijn. De Duitsche luchteskaders, zoo wordt in hier ontvangen berichten uit Londen gemeld hebben met de regelmaat van een uurwerk Dinsdag boven Zuid-Kngeland gedreund. Zij doorkruisten urenlang de Britsche verdedi gi en veroorzaakten groote schade en ver liezen in Londen en andere gemeenten. In de streek van Londen vielen de bommen met korte tusschenpoozen. Des morgens werd reeds de eerste aanval overdag gedaan, na dat de nachtelijke bombardementen het puin in de straten hoog had opgehoopt. Een aan lal bekende gebouwen i§ beschadigd. Engelsche vliegtuigen boven Duitschland. Verscheidene vijandelijke vliegtuigen na derden bij hun nachtelijke, vluchten de wes telijke gebieden, van de Mark Brandenburg. In Berlijn werd bij wijze van voorzorg luchtalarm gemaakt. De vijand bereikte de rijkshoofdstad echter niet. VLIEGVELD OP DE AALANDSEILANDEN GEOPEND. In verhand met de opening van een nieu we iuchtverkeerslijn Turku-Marieharam- Stockholm, is gisteren de vlieghaven op de Aalands-eilanden in dienst gesteld. Van Fin- sche zijde nam de minister van verkeer aan de opening van lijn en vliegveld deel. Ook de Finsche en de Zweedsche luchtvaartmaat schappij waren vertegenwoordigd. ANTI-JOODSCHE MAATREGEL IN SLOWAKIJE. Als voorloopige maatregel, tot zuivering van het economische leven in Slowakije van Joodsche emplové's en arbeiders heeft de regeering bepaald, dat de ondernemer voor iederen Jood in zijn dienst een werk vergunning moet aanvragen. Deze wordt slechts in gemotiveerde gevallen en voor korten termijn verleend. FRANKRIJK HEEFT GEEN OORLOGS INDUSTRIE MEER. Fabricatie, in- en nitvoer verbo den. De fabricatie van oorlogsmateriaal, even als de invoer, de uitvoer en de doorvoerhan del van oorlogsmateriaal door Frankrijk en de Fransche bezittingen wordt op grond van twee. decreten verboden. Deze decreten zijn gisteren in de staatscourant gepubliceerd RUITEN INGEGOOID EN HAND TASTELIJKHEDEN. De anti-semie<tische onlusten, die onlAngs in Noord-Afrika. vooral in Algiers, alsmede aan de Rivièra voorgevallen zijn. hebben zich de laatste dagen volgens berichten uit Vichv herhaald. De betoogers, die waar schijnlijk voor het grootste deel tot de Durio-beweging behooren, hebben de ruiten van talrijke Joodsche winkels ingegooid, waarhij het ten deele ook tot handtastelijk heden gekomen is. Ook te Vichy is dit in den afgeloopen nacht gebeurd. Destijds gearresteerd en naar het concentratiekamp. Omstreeks 1000 Italianenen, die op den dag van de oorlogsverklaring door Italië aan Frankrijk op aanwijzing van de toen malige Fraschee regeering te Parijs gearres teerd en naar een concentratiekamp over gebracht werden, zijn gisteren met een ex- tratrein weer naar Parijs teruggekeerd. De Italiaansche kolonie hier ter stede heeft hun bij aankomst een hartelijke ontvangst bereid. De Londensche radio deelt mede dat de regeering van Groot-Brittannië de handels betrekkingen met Roemenië verbroken heeft. A

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1