Het grootste bombardement der wereldgeschiedenis Niet te optimistisch Kerkelijke nieuwigheden Engeland staat alleen FRANKRIJK voor miüioenen bestolen De steunpunten der V.S, in Zuid-Amerika Storing kabelverbinding V.S.-Engeland Een ziiverwinkel bij elkaar gestolen Officieele valuta-koersen Bommen hagelden neer op Londen Minister Bevin bijna slachtoffer Russisch volkskommissariaat voor Staatscontrole Bommen op Terneuzen Dc arbeidsduur in land- en tuinbouw Distributie-klant Er is tien gulden te verdienen Een Alkmaarsche oplichter gearresteerd Alleen boeren mogen varkens mesten Amsterdamscbe effectenbeurs Wederom passeerden gisteren Duitsche bommenwerpers om de vijf minuten de En gelsche kust in een der hardnekkigste aan vallen van dezen oorlog, zoo meldt „Asso ciated Press" uit Londen. Bommen hagel den neer op de hoofdstad en op Liverpool, benevens de industriegebieden in de Mid lands. Arbeiders, die trachtten het puin an den vorigen nacht op te ruimen en dooden en gewonden te bergen uit de ingestorte, ge bouwen, werden met bommen overstelpt Het was liet grootste bombardement dei wereldgeschiedenis. Het ronken der Duit sche motoren en het neervallen der bommen leek niet meer op te Stonden. Ontelbare bran den vlamden, die de brandweer wanhopig onder controle trachtte te krijgen. In totaal werden 56 Londensclie stadswijken («oor min of meer belangrijke schade getroffen. Er is nog niets bekend gemaakt over de verliezen, maar de regeering geeft te ken nen, dat zij in Londen grooter waren dan elders. Vele openbare gebouwen werden niet den grond gelijk gemaakt. Zelfs de Londensclie ochtendbladen schrijven boven hun verslagen niet groote koppen: „vreese- lijkste nacht van den oorlog" en „Londcns bombardement erger dan ooit tevoren". Over de bombardemcntsaanvallen van Dinsdag op Londen weet de Associated Press nog te melden, dat de Britsche minis ter van arbeid, Bevin, bijna het. slachtoffer was geworden van een Duitschcn boni. Een bom sloeg n.1. in vlak naast het huis van den minister van arbeid, dat licht bescha digd werd. Bevin zelf, zoo voeg't het bericht hier droogweg aan toe, bleef ongedeerd. Bankbiljetten opnieuw in om loop gebracht. Een gerechtelijk onderzoek heeft tot de arrestatie geleid van twaalf beambten van don Parijschcn dienst, die met de verbran ding van uit de circulatie genomen bank biljetten zijn belast Verder zijn dertien vrouwen, ecbtgenqoten of vriendinnen van de beambten, in arrest gesteld De verdach ten moeten volgens U. P. bankbiljetten, die verbrand moesten worden,' tot een bedrag van eenige millioenen francs gestolen heb ben. Er rees verdenking tegen de beambten, toon het opviel, dut zij veel meer geld uit graven dan hun salaris toestond. Voor zoo ver bekend hebben de gearresteerden reeds ongeveer 700.000 francs aan dergelijke bank biljetten uitgegeven. De Bank van Frank rijk zal dit bedrag als een verliespost moe ten boeken. Andere arrestaties. De „Potit Marsoillais" meldt voorts uit Nïmes, aldus D.N.B. dat krachtens een ver ordening van den prefect van het departe ment Gard 11 personen wegens staatsge vaarlijk optreden in een concentratiekamp zijn opgesloten. Te Parijs on omgeving zijn sedert 1 Juni 512 personen wegens ongeoorloofde prijsop drijving veroordeeld. Naar de Parijsche bladen melden, zijn 180 zaken voorgoed door de politie gesloten. De bevoegde instanties hebben voorts opdracht gekregen scherpere maatregelen tegen speculanten te nemen. Omtrent de aangelegenheid der stichting van militaire sfeunpunten der V. S. in Spaansch-Amerika is men in politieke kringen de opvatting toegedaan, dat de V. S. niet op een herhaling van de met Engeland gesloten overeenkomst afsturen, d.wg.. dat de regeering niet voornemens is van de Spaansch-Amerikaansche landen pachtverdragen voor steunpunten der Ame- rikaansche vloot, of het luchtwapen te eischen. Men vreest, dat door een dergel ij ken eisch de verdenking onder de Spaansch-Amerikaansche volken nog zou toenemen, dat de V. S. imperialistische plannen nastreven. Veeleer schijnt men te wenschen toestemming te verkrijgen tot gemeenschappelijk gebruik van dokken, herstellingswerkplaatsen en luchthavens alsmede op die plaatsen de noodzakelijke voorraden stookolie enz. te kunnen aanvul len. Onder het opschrift „wij staan alleen", schrijft de Daily Express: waar zal het te ruggedrongen vuur van den oorlog nu uit breken? In Griekenland, Joegoslavië, Turkije Syrië of Spanje? leder heeft zijn eigen mee- ning, die ongetwijfeld even veel waard is als die van zijn buurman. Alleen Hitier is diegene, die zal beslissen. Dit feit vormt voor velen van ons een beleediging. Zii zou den willen, dat wij zelf den oorlog begon nen en tot een offensief overgingen om eens te toonen, wat oorlog is. Zij zouden willen, dat in Italië, in liet bezette deel van Fran- rijk, ja zelfs in Duitschland splinternieuwe Britsche fronten gevormd worden. Dit ge praat houdt geen rekening met de werke lijkheid. De kabelverhinding tusschen de V. S. en Engeland in den vorigen' nacht en gister morgen nren lang onderbroken geweest. De telegraafmaatschappij Western Union moest gedurende den nacht den telegrafi- schen dienst 8% uur lang Maken. Het 1e- legraafagentschap Associated Press, dat e«n eigen kabel tusschen New York en Londen .gebruikt, moest den beriehtendienst eveneens staken. Ook andere Amorikaan- sche telegraafmaatschappijen, als b.v, de Commercial Cable Company, werden ge troffen. Volgens de New York Post beeft de Londensrhe censuur de bekendmaking van de oorzaken der kabelstoringen verbo den. LAATSTE ZWERVENDE RENDIEREN- FOKKER MET PENSIOEN. Wassilij Zybin, de laatste nomadiseerendo rendierenfokker uit liet district Chabarofsk, heeft zich nedergezet. Het Kartel voor de rendierfokkerij beeft hem een huis gesehon ken, waar hij zich met zijn gelieele gezin yan dertien personen geinstalleerd heeft. De bekende Engelsche schrijver over mili taire zaken, Liddef Hart, heeft zich j.1. Maan dag gedwongen gezien, do Engelsche open bare mcening' te waarschuwen voor een „lichtzinnig optimisme ten aanzien van den toestand in de Middellandsche Zee, voorna melijk echter in Egypte". Diegene, die kritiek levert op den jongsten terugtocht van de Lv- bische grens en'aan de grens van den Soe dan, toont daannede'aan, dat hij niet in staat is de werkelijkheid van den toestand te be seffen, aldus begin Liddel Hart zijn inleiding „Deze critici sluiten steeds hun oogen voor de onaangename feiten, zoo voor het feit, dat de vijand na de ineenstorting van Frankrijk zijn groote superioriteit aan strijdkrachten op alte'fronten ten volle gebruikt". De schrij ver riocnit, diegenen, die een offensief eischen zonder rekening te houden met de voorwaar den daartoe, gevaarlijke leden van de vijfde colonne. „Bij een nuchter'beschouwen van de waarschijnlijke krachtsverhoudingen der tegenstanders in het oostelijk gebied van de Middellandsche zee, aldus schrijft Liddel Hart, zijn de gedeeltelijke terugtochten van de Engelschen niet zoo merkwaardig, als het feit, dat de vijand gedwongen werd zoo voor zichtig en langzaam op te treden. De spilmo- gendheden hebben, volgens Liddel Hart, veel grootere mogelijkheden, o.a. per vliegtuig ver sterkingen te zenden voor haar strijdkrach ten, dan de Engelschen. De stérkte van het luchtwapen is, volgens den schrijver, de voornaamse factor bij een woestijnoorlog. Op de tweede plaats komen de gemotoriseerde en gemechaniseerde formaties, die voor ope raties in de woestijn kunnen worden ge bruikt. De „objectieve superioriteit" van den vijand moet aanzienlijk zijn om de Engel schen in hun stellingen te kunnen bedrei gen, vooropgesteld natuurlijk, dat de Engel sche militaire leiding snel genoeg een flank- aanval van den vijand gewaar wordt en hier tegen maaregelen neemt. Uitgebreide bevoegdheden verleend. De Russische bladen publiceeren uitvoe ringsbepalingen in .zake de bevoegdheden van hot bij regeeringsbesluit van 6 Septem ber van dit jaar ingestelde volkscommis sariaat voor destaatscontrole. Krachtens deze bepalingen verkrijgen de organen van dit volkscommissariaat het recht de finan- eieele gestie van alle bureaux en organisa ties van den staat, van andere overheids instellingen en .van de coöperaties met in begrip van het geheele economische leven en van de weermacht te controleeren. Geen persoonlijke ongelukken. In den vorigen nacht is Zeeuw-Vlaande ren wederom door Engelsche vliegtuigen aangevallen. In Terneuzen werden verscheidene bom men geworpen. In Zaamsiag zijn eveneens hommen ge worpen. Van tal van woningen sprongen de ruiten. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor.- Commissie van advies vangt haar arbeid aan. Op verzoek van den Voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid is een ingestelde subcommissie, welke onder voorzitterschap staat van Ijrof. Dr. G. Minderlioud te W'age- ningen, hare besprekingen begonnen over het in April 1.1. aan voormeld college om advies toegezonden voorontwerp- landbouwarbeids- wet. Herinnerd zij, dat dit voorontwerp niet al leen regelingen bevat ten aanzien van den arbeid in land- en tuinbouw van kinderen, jeugdige personen en vrouwen, maar ook van mannen. Het voorontwerp, dat behalve de werkge vers in land- en tuinbduw en hun echtgeno ten, ook inwonende bloed- en aanverwanten en inwonende dienstboden van 16 jaar en ou der uitsluit, stelt o.m. vctor: Kinderen beneden li jaar 14 jaar mogen geen landbouwarbeid verrichten met uitzon dering van niet-meer leerplichtige kinderen, die gedurende ten hoogste vijf uren per dag arbeid mogen verrichten en leerplichtige kinderen van 12 en 13 jaar, die buiten de schooltijden ten hoogste vijf uren per dag lichte werkzaamheden in de onderneming der ouders mogen verrichten; één vrije och tend of middag in de week voor jeugdige per sonen beneden den 17-jarigen leeftijd voor het volgen van herhalings- of vakonderwijs; verbod van landbouwarbeid voor jeugdige personen beneden den 17-jarigen leeftijd tus schen 6 uur des namiddags en 6 uur des vooriniddags; voor de vrouwen: a. geen landbouwarbeid binnen 8 weken na de bevalling, b. het geven van behoorlijke gelegenheid om borstkinde ren te zoogen; c. geen landbouwarbeid tus schen 7 uur des avonds en 6 uur des voor middags en d. geen landbouwarbeid op'Za terdag na 1 uur des namiddags voor vrou wen, die gehuwd zijn of die, ongehuwd zijn de, een gezin te verzorgen hebben; verbod van landbouwarbeid op Zondag, met uitzondering van werkzaamheden voor de verzorging van dieren of van planten on der glas en bepaalde soorten van landbouw arbeid of onder bepaalde omstandigheden; voor de gewone land- en tuinboiiwwerk- zaamheden maximum-arbeidsweken van 45, 54 en 63 uren, met een maximum van 2900 uren per kalenderjaar en voor het verzorgen van dieren (veehouderij) resp. maximum-ar beidsweken van 57, 66 en 75 uren (ten hoog ste 3524 uren per kalenderjaar). De klant is min of meer onttroond, Hij is niet langer koning, Al geeft zijn goede zakentrouw Soms nog wel een helooning, Dan mag hij met een blij gemoed Vóór and'ren wat gaan halen, En dankbaar voor den goeden dienst Ontvangen en betalen! De klant werd min of meer een bon, Die telkens afgescheurd wordt, Een kaart van allerlei formaat, Die rood en groen gekleurd wordt, Een „eenheid" cokes of anthraciet, Die klaar staat met zijn munten, Of een textiel-beoefenaar. Die steeds verliest „op punten En inderdaad zijn aanzien daalt, Al naar de tijd voorbijgaat, De klant lijkt vaak de klant met meer Wanneer hij in de rij staat, En als hij soms iets luid beweert. Dan denkt men: „Man, wat scheelt je. Je bent van dezen stamkaarttijd Toch maar een ónderdeeltje!" Maar pas nu op, o handelaar, Dóór schuilen de gevaren, Wees zuinig steeds met eiken klant, En blijf hem trouw bewaren! Begin hem niet te klein te zien, En ga daar niet mee door nu, Straks staat de klant weer als een vorst In al zijn lengte vóór U! Dan groet hij minzaam in het rond, En gaat zijn gunsten geven Aan allen, die in tijd van nood, Zijn huis zijn trouw gebleven!__ Want alle bonnen gaan voorbij. Straks eert men weer zijn woning, Eens heeft de stamkaart, afgedaan, Dan regelt hij weer ons bestaan, Dan is de klant weer koning!! October 1940. (Nadruk KROES verboden) Vrouw teerd. te Amsterdam gearres Uit een restaurant op het Leidscheplein te Amsterdam verdwenen in de periode van 14 Mei tot 15 October voortdurend ta- felbenoodigdheden, met name tafelzilver In vijf maanden tijds vermiste de directie van het bedrijf niet minder dan 223 stuks tafelzilver. Gisteren is de politie van het bureau Leidscheplein er in geslaagd de schuldige aan te houden. Het is een 32-jarige vrouw die als werkster in het restaurant werk zaam was. Stukje bij beetje heeft zij zich het tafel zilver toegeëigend. De vrouw is reeds eerder met de politie in aanraking geweest en heeft reeds ver scheidene vonnissen achter den rug. Belooning bij mededeeling nood landing of neerstorting van vliegtuig. Een helooning van tien gulden wordt uitgeloofgd voor dongene, die bij neerstor ting of noodlanding van 'n vliegtuig daar van zoo tijdig mededeeling doet aan een Nederlandsche of Duitsche politieinstantie, dan wei aan een afdeeling van. de Duitsche weermacht, dat dank zij die mededeeling tot onmiddellijke hulpverleening aan en berging van het vliegtuig kan worden over gegaan. Zich anderhalf gehouden. jaar verborgen De politie te Vught heeft gisteren den 40- jarigen A. M. IJ. gearresteerd, die in Maart 1939 te Alkmaar een bedrag van dertigdui zend gulden verduisterde. Sindsdien was hij voortvluchtig. De rrian, die thans is gearresteerd,is te Alkmaar en ook in andere groote steden van ons land geen onbekende van de poli tie. Te Alkmaar trad hij op als „zaakwaar nemer". Hij had, ofschoon hij zelf geen.cent bezat, een groot huis gehuurd, en dit chicfue in laten richten. Tal van personen uit ge goede kringen brachten den 42-jarigcn IJ., die een groot gezin heeft, gaarne een bezoek, en met een hem eigen flair en welsprekend heid wist hij van verscheidene personen, die er warmpjes bij zaten, het vertrouwen te winnen. De gesprekken gingen al gauw over het behecren van vermogens en de fouten, die sommigen daarbij maakten, waarna al tijd het advies volgde, maar eens een keer vertrouwelijk met hem te komen praten. Zoo gaf een hoer uit Assendelft hem zijn gelieele vermogen in beheer. Op deze wijze kreeg Hij de beschikking over aandeelen on coupons, welke hij voor zijn klanten inde. Het geld word natuurlijk ten eigen bate aangewend en II. leefde er dan ook niet slerlit van. Tot op zekeren dag de bom lmrslte en de politie in den arm werd genomen, doch II. had de catastrofe reeds aan zien konten en was met de Noorderzon vertrokken. De politie te Vught kreeg dezer dagen aanwijzingen, dat H. zich in de buurt op hield en ofschoon hij zich onherkenbaar had gemaakt, kon toch spoedig tot zijn arresta tie over worden gegaan. Hij is op transport gesteld naar den Officier van Justitie te Alkmaar, die hem terzake van verduistering zal verhooren. Door een kleinigheid in den val geloopen. Tn de Tel. lezen wij: Geleken is, dat H. vart al den tijd dat hij voortvluchtig was, slechts de twee eer ste'dagen buiten de landsgrenzen heeft ver toefd. Daarna is hij teruggekeerd naar zijn woonplaats Alkmaar. Hier zou hij ongeveer een jaar in zijn eigen woning hebben ver blijf gehouden zonder dat zijn aanwezig heid opviel. Later is hij verhuisd naar Den Bosch en heeft ook hier langen tijd ge woond .Voor kort nam hij zijn intrek in Vught. Het feit, dat hij daar nog familie had, die zeer goed voor hem zorgde, is hem noodlottig geworden. Het viel namelijk al spoedig op, dat een meisje van een gezin uit de Theresialaan iederen middag op on geveer hetzelfde uur uitging en telkens een pakje droeg, dat blijkbaar levensmiddelen bevatte. Door dit meisje in het. oog te hou den en te volgen, kwam de Vughtsche po litie de woning waar H. verblijf hield te weten. Eenmaal gegrepen gaf de arrestant, die zijn haard had laten groeien, toe, de lang- gezochte te zijn. De gepleegde verduisterin gen bekent hij evenwel slechts tot een be drag van 20.000. II. was sportief geneog de politiemannen een compliment te maken voor hun werk. Niet wil hij zoggen of nog iets van het geld is overgebleven. Wettelijke regeling verzamelen, huisafval op komst. Naar het A.N.P. meldt, is binnenkort een wettelijke regeling te verwachten inzake verzamelen van huisafval. Deze regeling zal o.m. de bestemming aanwijzen van de voor voedering van dieren geschikte afvallen. Een der gevolgen van de regeling zal zijn dat aan niet-boeren in het algemeen geen ruimte zal worden gelaten van de verzamel de huisafvallen varkens te mesten, aangezien het feit, dat de varkenshouderij reeds zoozeer wordt beperkt, medebrengt, dat het recht om varkens te hóuden voor de boeren wordt gereserveerd. STROOPRIJZEN OOGST 1939. De prijzen, welke de coöperatieve stroo- cartonfabrieken in de provincie Groningen aan de landbouwers uitkeeren voor het gele verde sfroo van den oogst 1939 varieert van ruim f 11,— tot over de f 20,per 1000 kg. De „Union" te Oude Pekela betaalde een ge middelde prijs van f 23.22 per 1000 kg., de „Reiderland" te Winschoten f 19.„Ons Be lang" te Stadskanaal f 12.G0 en „De Vrij heid" te Veendam f 11,48. INBRAKENSERIE ROND UTRECHT In de randgemeenten om Utrecht worden al weken inbraken gepleegd, waarbij de ongenoode gasten het vooral op geld ge munt hebben Nadat de vorige week een tiental inbraken in Bunnik moest worden geconstateerd, is gisternacht te Vleuten op negen plaatsen ingebroken. Overal wordt geld vermist. In het kerkbeurtenblad voor Amsterdam schrijft ds. A. G. H. van Hoogcnhuijze over kerkelijke nieuwigheden. Die' hebben, zoo zeft hij, heel wat tijd noodig om zich baan te breken. Over wat nu heel gewoon geacht wordt, over wat nu zelfs verkeerd gevon den wordt, als het anders zou worden ge daan. werd vroeger de staf gebroken. Ver ketterd zijn geworden tallooze voorgangers als zij iets nieuws invoerden, iets wat in strijd was met de opvattingen van die da gen. Als ieder zijn ervaringen dienaangaan de eens zou mededeelen, zou men heel wat te hooren krijgen. Ik herinner mij nog levendig tijdens mijn verblijf in mijn eerste gemeente, hoe er een storm van verontwaardiging opging, toen mijn vrouw én ik ons een rijwiel hadden aangeschaft. Een dominé op d!e fiets! Dat was verschrikkelijk. Wij hebben er ons niet aan gestoord. Het waren de eerste fietsen op liet dorp. Toen wij drie jaar later vertrok ken, waren er in het dorp zestig fietsen. Wij waren de baanbrekers geweest. De ouderlin gen fietsen toen gemoedelijk met mij paar de Classicale vergadering in Goes. Een ander geval.. Toen ons eerste kind ge boren werd', reed 's middags ons kindermeis je, het eiken dag een uurtje voor de pastorie heen en weer. Dat was best. Maar toen liet Zondagmiddag was en na de kerk ons kind weer in den kinderwagen óp de kleine steen tjes voor ons voortuintje op straat werd ge reden in dn warme zonnestralen, was weer liet dorp in onrust. Niemand kwam dos Zon dags op straat, behalve dat men naar de kerk ging. 's Avonds kwamen een paar dorpsvrouwen op de pastorie om ons fc be tuigen, dat zooiets op Zondag geen pas gaf Heel wat moeite kostte het ons om 'die vrouwen duidelijk te maken dat het toch geen overtreding van het vierde gebod ge noemd kon worden. Langzamerhand leerde men inzien, dat dergelijke dingen liet Evan gelie geen schade deden Pn gaf dP gemeente ons baar volle vertrouwen. Ruim zestig mar geleden is hef een predikant In een dorp op de ehuve overkomen, dat, toen bi) voor liet eerst in toga op den preekstoel verscheen het was in den tijd dat de toga OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bel. fac. Nederland 1938 3«3% Dost-Indië 1037 3 Oost Indië 1037A 3 Duitschland 1930 5% DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 V-K. L.K. 100 100 1/16 96 15/16-97 96 15/16-Q? 100 100(4 87 15/16-88 1/16 or„, 87%-S8(i 85% 85% 8 83% 83% 393/4-37% 3öS/4-3784 72% 75 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% 88% 's Grav. '37 3% 93% N.-Holl. '38 3 N.-Holl. '.38 II (.3%) 3 8634 R'dam '37 I, III 3% Z.-Holland 1937 3 88 8S% 86S/4 86% HYPOTHEEKBANKEN. Ned Hvp.b. Veendam 3% INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN Buitenland. Farbenind. I. G. 7 Gelsnk. Berg 5 104 103% BANK- EN CRED.-INST. Binnenland Koloniale Bank A Ned. Ind. Handelsb. A. 117 Ned. Handel Mij. C.v. A. 105 AANDEELEN. 114% 103 INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K.U. 116%-114 112-117% Catvé Delft c. v. A. 85 85 Cenfr. Suiker Mij. 180 -177% Fokker g. A. 130 136 Lever Bros en Unilever c.v.A 132%-128% 127-13114' Ned. Ford Philips G.B.v.A, Philipsp ref, A. Buitenland. 322 330(4 194-190% 188-193% - 142% Anaconda conner c.v. A Am. Sm. en Ref. c.A. Beth. Steel c.v. A Gen. Motors c.v. A. Kennecot Copper c.v. A 22%-22 23-22%' 37 38% 67%-66% 6034-67% 4115/16 42 28(4-28% 29%-29% North. Am. Avintion c.v. A. 14 7/16 14% Rep. Steel c.v. A. 17(4-16% 17%-17'4 U. S. Steel c.v. A. 50%-50 51%-51 PETROLEUM ONDERNEMINGEN. Binnenland Dordtsche Petr, g. A. Kon. Petr. Buitenland. Shell Union c.v A. Tide Water c.v. A. 216% 216% 236-240 23934-237% 8%-8 3/16 8 7/16-8% 8 5/16-8% 8%-S 3/16 SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN Holland-Amerika lijn A. 102-101 100%-101% Java China Japan lijn A. 127 125% Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat. bez. v. A. 1.30%-137 133%-137 Kon. Paketvaart A. 198 200 Ned. Scheepv. Unie A. 144-140 140-142 Rott Lloyd A. 117 116(4-120 Stocmv. Mij. Nederland A. 117 116(4-110 SUIKERONDERNEMINGEN. H.V.A. Javasche Cultuur N l.S.U. Ver. Vorstenl. Cult. 400-392 395-399% 218-215 215% 219-213 217 110-107 106%-11Ö TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. Deli Mij. c. v. A. Senembah 147%-114% 142%t145% 20 4%-206 202%-206 174-170 174 RUBBER ONDERNEMINGEN. Amsterd Rubber Bandar Rubber Mij. A. Deli Batavia Mij. A. 218-215% 219-215 157-154 153%-155% 167-164 108 VALUTA'S. New York Berlijn Brussel Helsinki «Stockholm Zürich BANKPAPIER: New York Brussel «Stockholm Zürich 1.8 5 3/161.88 9/16 75.2875 43 30.11—30.17 3.81- 3.82 44.81—44.90 43.59—43.68 1.86%1.90(4 30.08—.30.20 44 76—44 94 43.55—43.72 rok en steek kwam vervangen eert vrouwtje uit een der voorste banken d'e kerk uitholde, roepende: „Sinterklaas staat "P den preekstoel". Ook thans heeft bet. altijd nog heel wat voeten in de aarde eer nieuw® dingen zich baan breken. De nieuwe lutndel, jeugddiensten, oogstdienstcn oecumenisch® diensten, kansel ruil met voorgangers uit an dere kerken, allerlei dingen die de gemoe- '/0° bewegen als toen, maar d'® a/1 i jd vorderen eer zij ingeburgerd Ml"; ais het Evangelie van Jezus Christus, maar "1 het middelpunt blijft staan. nlR God maat \eilieei)i«kt wordt, dan ts het verschil van oude naden en nieuwe we«-»n niet een ver se ui ip w»aen. maar een velschil In tiid r" \orm En later wortK dikwijl» geloofd wat men nu laakt.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2