Over het chemisch onderzoek van ruwvoeder BRITSCHE DUIKBOOT GETORPEDEERD Gouverneur van Canada bij Roosevelt Britsche eiland opnieuw bestookt Marktberichten Duitsch weermachthericht Italiaaosch weermachtbericht Opbouw in Frankrijk Hartelijk telegram Duitschiand-Japan Dc Duitsche aanvallen van vannacht HAGENAARS op waterbrood Amerikanen blijven in Tsjoenking COLLECTIEVE INZENDING VAN MONSTERS DRINGEND GE WEN SC HT. Het chemisch onderzoek van ruwvoeder- middelen is door een regeling van het Be- drijfslaboratorium voor Gewassenonderzoek te Wageningen thans finantieel binnen het bereik van de veehouders Kekomen. Omtrent de hiervoor ontworpen reKelinK zullen wij het voornaamste mededeelen. Allereerst meenen wij er op te moeten wijzen, dat er in de komende stalperiode over zeer weiniK krachtvoer zal kunnen worden beschikt. Het is zeer zeker wel be kend, dat vele ruwvoeders zooals hooi, diverse stroosoorten, inKekuilde voeder- middelen als kuilKras. hictenkop en -blad, voerbicten enz., vrij sterk in voedingswaar- de uiteen loopon. Een belangrijke aanivijzinq omtrent de voedingswaarde geeft de scheikundige ana lyse. Teneinde het beschikbare ruwvoer zoo juist mogelijk over de verschillende dier- groepen (zomer- en herfstkalvers. oud- melksche koeien, kalfvaarzen, hokkelingen, kalveren) te verdeelen, zal een meer nauwkeurige kennis van de scheikundige samenstelling van groot nut kunnen zijn. Wij weten, dat vele veehouders belang stellen in de voedingswaarde van de op eigen bedrijf geteelde voedermiddelen, als mede in die van eventueel aangekochte ruwvoedermiddelen. Dit was voorheen reeds het geval, maar toen was het onderzoek voor de practici te kostbaar. Wij stellen ons voor, dat de wensch om een beter inzicht te krijgen in de voedingswaarde van het ruwvoer nu nog veel sterker is en thans zijn de mate- rieele uitgaven o.i. van dien aard, dat een dergeliik onderzoek binnen het bereik van zeer velen is gekomen. Een vrij volledig onderzoek van hooi en groenvoeders, waaraan men iets heeft, omvat de volgende bepalingen: droge stof, eiwitachtige stof, verteerbare eiwitachtige stof, ruwcelstof, asch, zetmeelachtge stof en vet; de kosten bedragen voor al deze bepalingen tezamen f 3.Wil men bijv. ook nog weten, hoeveel fosfor, kalk, enz. er in zit, dan kost elke extra bepaling f 0.50 Hef meest eenvoudige onderzoek op droge stof, eiwitachtige stof en ruwcelstof kost f 2.25. Een soortgelijk eenvoudig, resp. meer volledig onderzoek van ingekuild 1 gras of ingekuilde groenvoeders kost kost f 2.50 resp. f 3.75. Een eenvoudig onderzoek van bieten, aardappelen, knollen e.d. omvat enkel de bepaling van het droge stofgehalte; de kosten zijn dan f 1.en deze analyse kan hierbij als voldoende worden beschouwd. Het eenvoudige onderzoek op zuurgraad, droge stof en eiwitachtige stof van inge kuilde aardappelen, knollen e.d. kost f 1.75 en ook hiermede kan men volstaan. Voorheen kostte elke afzonderlijke bepa ling f 2.— a f 2.50, zoodat de huidige rege ling als een groote verbetering moet wor den beschouwd. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Het Britsche luchtwapen, dat niet in staat is militaire en voor de oorlogvoering be langrijke doelen in Duitschiand overdag aan te vallen, heeft zijn nachtelijke lukrake bomaanvallen op niet militaire doelen en daarmede vooral op de Duitsche burgerbe volking voortgezet. Gisteren werden weer in Midden- en West Duitschiand woningen en boerderijen alsmede een ziekenhuis getrof fen. Dooden en gewonden vallen opnieuw on der de bevolking te betreuren. De aanvallen van het Duitsche luchtwa pen op belangrijke militaire doelen in Zuid en Midden-Engeland en vooral de vergel- dingsaanvallen op Londen werden daarom krachtig versterkt. Sterke formaties lichte gevechtsvliegtuigen vlogen reeds overdag onder de bescherming van jagers ongehin derd over Zuid Engeland en wierpen bom men van zwaar kaliber op de Britsche hoofd stad. De aanvallen zwollen des nachts door het gebruik van zware gevechtsformaties tot nog grootere kracht aan. Bommen van zwaar en het zwaarste kaliber troffen in groot aantal vooral wapenfabrieken, ver- keerswerken en bedrijven, alsmede de ha vencomplexen aan beide oevers van de Theems. Hevige ontploffingen in het stadsgebied aan beide zijden van de Theems, alsmede tusschen de baai van de Theems en de Vic toria Docks ontstane groote branden waren op den terugtocht nog tot de kust van het Kanaal te bespeuren. Hoewel de Britsche jagers veelal een gevecht poogden te ver mijden, konden zij in verscheidene gevallen door onze jagers worden aangevallen en verslagen. In den loop van den dag en des nachts werden voorts talrijke industriecomplexen, petroleumopslagplaatsen, vliegvelden, spoor wegen en havenwerken alsmede wapenfa brieken, en andere bedrijven, in Zuid- en Midden Engeland met bommen tot het zwaarste kaliber toe bestookt. Zee- en lucht strijdkrachten konden ongehinderd voort gaan met het leggen van mijnen voor Brit sche havens en kustwateren. Aan de kust van het Kanaal dwong marineartillerie eeni- ge vijandelijke vaartuigen door welgericht vuur tot omkeeren. Do vijand verloor in de luchtgevechten van gisteren 32 jachtvliegtuigen. Vijf andere toestellen werden door luchtdoelartillerie, een ander door marineartillerie neergescho ten, zoodat de vijand gisteren bij elkaar 38 vliegtuigen verloren heeft. Zeven eigen ma- Bi; gezamenlijke inzending van 50 en meer monsters wordt bovendien nog reduc tie verleend. Een belangrijk punt bij het onder zoek van bovengenoemde ruwvoe ders is de wijze van bemonstering, waarvoor door het Bedrijfslabora- torium richtlijnen zijn vastgesteld, welke op aanvrage gratis worden verstrekt (adres: Wageningen, Dui- venlaan 10). De bemonstering kan door belang hebbende zelf geschieden, maar in dien men één persoon in een be paald gebied als monsternemer kan aanstellen zal dit zeker de uniformi teit ten goede komen. Nu wij de beschikking hebben over een Bedrijfslaboratorium voor Gewassenonder zoek eg nog wel een instantie met zulke aantrekkelijke tarieven is het zaak er z'n voordeel mede te doen. Laten de zuivelfabrieken en of i^e Coöp. Aankoop Vereenigingen in deze eens toonen dat zij weten waarmede het belang van hun leden is gediend. Een controleur van een der bedoelde or ganisaties kan zeer goed als monsternemer fungeeren. De instructie is via bet Bedrijfs laboratorium gratis te verkrijgen. Een zoo economisch mogelijke benutting van de beschikbare voedermiddelen is al leen bereikbaar indien men weet wat men heeft. Dit laatste kan men slpehts gewaar worden door het hier bedoelde onderzoek De regeling van het onderzoek in Wage ningen is zoodanig dat 14 dagen na de toe zending van de monsters de uitslag van de analyse bij den boer is. Wie nu het eerst te vervoederen hooi e.d. laat bemonsteren weet waar hij aan toe is als het vee wordt opgestald. Ziin de uitslagen van bet onderzoek be kend, dan is de Voorlichtingsdienst gaarne bereid eventueel benoodigde toelichting ter plaatse te geven. Ieder die eenige vorm van Landbouwon- derwüs heeft genoten zal er z'n genoegen aan beleven voederrantsoenen samen te stellen, gebaseerd op analysen van in eigen bedrijf gewonnen producten! Vaak is na afloop van lezingen de opmer king gemaakt tegen den inleider, dat het jammer was, dat bij veelal moest werken met cijfers uit leerboeken en niet met die welke ontleend waren aan de streek zelve. Dit laatste kan nu anders worden. Wij bevelen den practijk ten zeerste aan door mi del van collectieve inzendingen van monsters, de nieuwe regeling van het Be drijfslaboratorium voor Gewassenonderzoek te Wageningen, goed te benutten in liet be- 1ang van een zoo goed mogelijke voedering in de a.s. slalveriode. De Rijksveeteeltconsulent v. N.H. De Rijkslandbouwconsulcnt v. N.H. chines keerden van hun vlucht naar den vijand niet terug. Een onderzeeboot heeft vijf bewapende vijandelijke koopvaardijschepen van 31.000 br.r.t. in totaal, waaronder een groot tank schip, tot zinken gebracht. Een andere duik boot heeft een stoomschip van 5800 b.r.t. tot zinken gebracht, waarmede het totale resul taat van den onderzeeërs in deze onderne ming 31.545 b.r.t. bedraagt. LUXE IN ENGELAND BELAST. 14 pet. van alle normale inkoo- pen getroffen. Het Lagerhuis heeft met 138 tegen 28 stem men het wetsontwerp aangenomen, waarby op luxe artikelen, alsmede de voorwerpen, die niet absoluut noodzakelijk zijn, een extra belasting wordt gelegd. Deze belasting zal 33K van den groothandelsprijs bedragen, hetgeen overeenkomt niet 24 van den kleinhandelsprijs. Door deze wet wordt onge veer 14 van alle normale inkoopen getrof fen. In zijn weermachtsbericht no. 131 maakt het Itaiiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: In den afgeloopen nacht heeft de Italiaan sche duikboot „Toti". die op patrouille was, in het centrale deel van de Middellandsche zee, een Engelsche duikboot opgemerkt van de „Perseus"-klasse en daarop resoluut met kanonschoten een aanval ondernomen. Er ontstond van zeer korten arstand een hevig gevecht, gedurende hetwelk onze duikboot den vijand trof met het kanon- en mitrail- leurvuur, vervolgens een snelle manoeuvre maakte en daardoor in een gunstige positie kwam te liggen om hem te torpedecren. Het vijandelijke vaartuig werd midscheeps ge troffen en zonk verticaal met de voorsteven omhoog. Onze duikboot heeft geen verliezen on der de opvarenden geleden en heeft slechts schade van weinig beteekenis opgeloopen aan den lichten buiten bouw. De vijandelij ke onderzeeërs van de „Perseus"-klasse, geschikt voor het bevaren van den oceaan, meten 1500 ton aan de oppervlakte en 2000 onder water. Zij zijn bewapend met acht torpedo's, een kanon van 102 mm. en twee machinegeweren. In Noord Afrika heeft onze luchtmacht ondanks de ongunstige weersgesteldheid de vijandelijke vliegvelden gebombardeerd van Bir Kenavs, El Daba, Assaba, Bagush, Feo- ka en Bir Aboe Smeit, alsmee vijadelijke barakken te Mersa Matroe, waarbij alle doe len. ondanks de hevige reactie van het af weergeschut werden getroffen. Al onze vlieg tuigen zijn teruggekeerd. De vijand heeft cijn luchtaanvallen herhaald op Bardia, Sol- 'ocm. Derna en Birsolof (ten zuidwesten va,( -Sidi el Barrani), waarbij in totaal één per soon werd gedood en vijf gewond. Een an dere nachtelijke luchtaanval op Benghazi. welke in verscheidene golven werd onder nomen, heeft geen slachtoffeia gemaakt. Wel werd schade toegebracht aan woon huizen. In de haven werd een motorboot tot zin ken gebracht. In het gebied van Diiarabub heeft een van onze jachtvliegtuigen een vij andelijke machine van het type Lysander neergehaald. In Oost Afrika werden vijandelijke lucht aanvallen ondernomen op Rasgasar (Mas- saoea) Diredaoea en llargneisa. Er vielen geen slachtoffers en er werd geen schade aangericht. Groote werken In het Zuiden. Uit Vichy wordt gemeld: Na zijn terugkeer van een inspectiereis naar Marscille en Lyon heeft de Fransche verkeers-minister Berthelot aan journalis ten een uiteenzetting gegeven van den op houw in deze Fransche gebieden teneinde de werkloosheid weg te nomen. In Mar- seille, aldus Berthelot, zijn thans 35.000 werkloozen en dit aantal neemt nog toe. Om deze werkloosheid tegen te gaan is 1 0 rnilliard francs uitgetrokken voor we genaanleg en 700 millioen francs voor brug genbouw In Marseille zal de haven ver groot worden. Daartoe heeft de K. v K. al daar 420 millioen en de staat nog 200 mil lioen francs ter beschikking gesteld. Voor het werkprogram te Lyon staat thans 320 millioen francs ter beschikking die ver hoogd moet worden tot 500 millioen francs zoodat geleidelijk 15.000 arbeiders voortdu rend werk zullen hebben. Hitier aan Prins Kanin. Maarschalk Prins Kanin, die onlangs ont slag genomen heeft als chef van den Japan- schen generalen staf, en rijkskanselier Hit- lèr hebben hartelijke telegrammen gewis seld. Hitier bracht Kanin hulde voor diens diensten bij tiet nauwer aanhalen dèr vriendschappelijke betrekkingen tusschen Japan en Duitschiand en wenschtc den Prins in naam van liet Duitsche leger ge zondheid cn voorspoed. In zijn antwoord be loofde Kanin nieuwe pogingen in het werk te zullen stellen om de vriendschap tus schen beide landen nog nauwer te maken in zijn hoedanigheid van lid van den raad van veldmaarschalken en admiraals. Majoor Mölders, die zich door zijn verrichtingen bij het Duitsche lucht wapen veel bekendheid verwierf, voor zijn .Saarbergmann waarmede hij vele successen oogstte (Foto Weltbild) Teistering van voort. Londen duurt Naar het D.N.B. verneemt zijn gisteravond weer verscheidene Duitsche gevechtseska ders voor aanvalsvluchten naar Engeland opgestegen. Welke doelen zy zich dezen nacht hebben uitgekozen is nog niet bekend. Waarschijnlijk is Londen echter het cen trum van hun aanvallen. De stad trekt door de hoog oplaaiende branden reeds boven het kanaal de aandacht der vliegers. Eenige honderden vliegtuigen zouden voor den aan vai zijn opgestegen. Het vliegveld Cheltcnham ten noordoos ten van Gloucester werd Woensdagmiddag door Duitsche gevechtsvliegtuigen aange vallen. Drie brisantbommen van middel baar kaliber troffen een hangar en veroor zaakten zware branden. Het vliegveld schijnt volledig vernietigd te zijn. Een andere han gar werd door scherven zwaar beschadigd'. Alle aanvallende'vliegtuigen zijn veilig op hun basis teruggekeerd. Omtrent den Duitschen aanval op een Engelsehen troepentrein verneemt het D.N.B. nog de volgende bijzonderheden: Het vliegtuig maakte deel uit van een formatie die ten doel had een aanval op het vliegveld aan ue westkust te ondernemen. De boiAtuenwefper geraakte echter uit den koers en vloog in noordoostelijke richting. Toen het toestel hoven een spoorwegverbin ding kwam bemerkte de bestuurder een troepentransporttrein waarop licht afweer geschut geplaatst was. Uit de wagons zag de bestuurder de hoofden der soldaten steken De bommenwerper daalde en eenige secon den later vielen de bommen. De derde bom kwam als voltreffer in den ketel van de lo comotief terecht. De locomotief werd volko men vernield en eenige wagons ontspoor den. In razende snelheid had zich dit alles afgespeeld en na enkele minuten was het vliegtuig weer omhoog om naar zijn forma tie terug te koeren. Nadere bijzonderheden. Een ejgen bericht uit Londen van Goete- borgs handels- cn scheepvaartblad behelst bijzonderheden over de jongste nachtelijke aanvallen der Duitsche luchtmacht op Lon den. De Duitsche vliegtuigen verschenen terstond na het invallen van de duisternis en wierpen Iichtfakkels cn brisantbommen uit. Er ontstonden geweldige vuurhaarden, deels ook in de- gebieden aan den rand van de stad. Ook overdag werden aanvallen on dernomen. Een groote schuilgelegenheid is door een Duitsche bom getroffen, waardoor een waterleiding beschadigd werd, zoodat enorme hoeveelheden water binnenstroom den en een deel van de aanwezige menschen verdronken is. Minister Bcvin' heeft aan arbeiders die door de bomaanvallen werke loos geworden zijn opgedragen mede te hel pen bij het opruimen van het puin. Of brood bereid uit ondermelk. De Haagsche Bakkerijcentrale deelt vol gens de Tel. mede, dat met ingang van morgen geen melkbrood meer gebakken zal worden. Wel is het, naar wij vernemen, den bak kers geoorloofd voor de broodbereiding on dermelk of magere melkpoeder te gebrui ken. VOORZIEN IN DE VACATURE KOOIMAN Nieuw statenlid benoemd. In de vacature-Kooiman in de Provinciale Staten van Noord-Holland is, nu de heer D. A. Flentrop zijn benoeming niet heeft aangenomen benoemd verklaard de heer W. F. Allan te Koog aan de Zaan. Uit Quebec wordt gemeld, dat de Engel sche Gouverneur-Generaal van Canada, Athlone, op 19 en 20 October een bezoek zal brengen aan President Roosevelt in Hyde- park. Geen advies voor vertrek. De Amerikanen in Tsjoengking en andere deelen van het onbezette China hebben vol gens een Reuterbericht uit genoemde stad nog niet van liet Amerikaansche departe ment van buitenlandsche zaken den raad gekregen te vertrekken. ENGELSCH VLIEGTUIG IN LAPLAND GEDAALD. Het Zweedsche Telegraaf agentschap T.T. maakt bekend, dat een Engelsch éénmoto- rig vliegtuig gisterochtend in Noord Lap land door het Zweedsche luchtafweergeschut gedwongen is te landen. De twee inzitten den werden geïnterneerd. 'o- ANNA PAULOWNA Hoogland verrijst uit zijn asch. De wederopbouw der huizen, die onder den rook van Amersfoort in de oorlogsdagen verwoest werden, is met kracht ter hand genomen. De bakker, die zijn bedrijf in een noodwinkel (rechts) voortzette, heeft inmiddels zijn nieuwe woning gereed (links) (Foto Pax-Holland) POLITIE. Verloren: een portemonnaie met inh., een rijwielplaatje. Gevonden: een broche, een portemonnaie. VOOR EEN NIEUWE JAS. Ter verkrijging van een bon voor jas of mantel, zijn hier 102 stuks jassen, mantels, dekens en costumes ingeleverd. WERKGELEGENHEID BLOEMBOLLEN- BEDRIJF (Niet van onzen gewonen correspondent) De bedrijfsraad voor het bloembollenbe- drijf heeft de medewerking van alle werk gevers in het bloemhollenbedrijf ingeroe pen om de werkloosheid in de komende wintermaanden te verminderen door het laten uitvoeren van verschillende werk zaamheden, onder meer door het z.g. diep- spitten. Aangezien de bedrijfstoestand ech ter veel te wenschen overlaat en vele werk gevers financieel niet in staat zijn om het noodzakelijk winterwerk te doen verrich- t en,heeft de bedrijfsraad besloten te trach ten voor dat werk rijkssubsidie te verkrij gen. In verband daarmede stelt de bedrijfs- arad bij alle vyerkgevers een onderzoek in tiaar de oppervlakte land, dat bij diepsuit- ten voor eventueele subsidie in aanmer king kan komen. WIERINGEN VERMIST. Een damesrijwiel, merk „Union". Verloren een stamkaart met foto; een rij wielplaatje in bruin etui en een lap vitrage. Inl. bij de gem.-bode. SCHAGEN, 17 Oct. 17 st. paarden 250—800 236 geldekoeien 150-225 70 id. (v.); 30 kalfkoeien 190— ~o0; lo vaarzen 110200; 12 graskalveren 00—8o; 30 schapen (m.) 25—34; id. (v.) 38 TT L0ve™104dei's 1155; 5 bokken en géiten li 20; 30 biggen 1012; kobijnen -.502; Kippen 0.70—1.25. NOORDSCHARWOUDE, 16 Oct. 39800 kg. uien 270—660; grove 520—690; gele nep 4; 14300 kg. peen 230—290; id. kl. 1-ÜT~, ^5 kg. spcrcieboonen 12.9020.60 krotcn 120-2; 10.2Q0 kg. roode kool 380—640; 116.700 kg. witte kool 250 900 kg. gele kool 410; 17.200 kg. d. witte kool 3-320 oJ^OEK 0P LANGENDIJK, 16 Oct. 300 kg. aardappelen drielingen 190; 17.200 kg. uien 590—640; drielingen 430—470;, gro rrwnn^? 610; gele nep 4; stek 150—240; ü.iOO kg. peen 1203; 250 kg. spcrcieboo- nrnn 130 kg. snijboonen 20.50; 120—320; 8700 kg. roode kool i'^TTn kff' vroe*e witte kool 250; 13.300 kg. gele kool 320—520; 34000 kg. d. •7 n onn ?inn 3304500 kg. savoyekool 7 TT 0 sti bloemkool 750—12.20; di- Ivn^iAinn'1 P°ota&rdappelen 28—35 nas sJffiaT ALKMAAR, 16 Oct. r il-1'80, aPP°len 5—9, bloemkool* ia_5M,6m 11 4~6' bieten 3.S0. druiven -ïwVm1 ik°,01 3'80-4«0. groene kool 2.10 4.30 kropsla 1—4.60. knoKolderie 4 koTn 4 6o"npfrS V' Percn f 5 tot 13 prei 2.5(4- f°' Peterselie 0.50-1.20, postelein 0 15-0.32. roode kool 9.60-6 selderie L- spinazie 0.16 dubhpin o'U 4lt). snijboonen 10.50IK ™bbele spcrcieboonen 4.50-12, tomaten 4.60 3 10 hrJ'Cn witte kool 2.50, wortelen Ir- •3-10, boswortelen 3.50—6.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6