Beroepsgoederen- vervoer in één organisatie De Birmaweg heropend Zware tol aan het verkeer HOOGLEERAAR VEROORDEELD „Het geheele volk betale den wederopbouw' Jodenstatuut in Frankrijk 0fficiee!e valuta-koersen Benzine per rit toegewezen Verplicht lidmaatschap Amsferdamscbe effectenbeurs l.k. Echtpaar door kolendamp vergiftigd CENTRALE BEVRACHTINGSCOMMISSIE. De beroepsgoederenvefvoerder is thans ver plicht lid te zijn van dq „Nederlandsche Or ganisatie van Beroepsgoederenvervoer", welke uit de vroegere organisaties is ge vormd. Een eerste stap om tot nauwere samemyer- king tussclien de verschillende takken van het vervoerwezen te komen, werd reeds half Juni van dit jaar genomen, toen de rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche ge bied op 17 Juni een verordening uitvaardigde betreffende bet vervoer van personen en goe deren, waarbij werd bepaald dat de secreta ris-generaal van het departement van water staat gemachtigd was voorschriften betref fende het vervoer van personen en goederen uit te vaardigen en in verband daarmede de noodige maatregelen te treffen. Om nu een zoo rationeel mogelijk vervoer langs den weg te bereiken, is tle N.O.B. opge richt, welke fen doel heeft medewerking te verleencn aan de door den secretaris-gene raal van het departement van waterstaat te nemen maatregelen op het gebied van het beroepsgoederenvervoer langs den weg, zoo mede het bevorderen van de bij deze verorde ning beoogde doeleinden. Het bestuur van de N.O.B. wordt gedeelte lijk aangewezen door den secretaris generaal van het departement van waterstaat, gedeel telijk door de leden van de N.O.B. gekozen. Leden van de N.O.B. zijn alle bcroepsgoede- renvervoerders, die in het bezit zijn van een rijvergunning. Centrale bevrachtingsdienst. Als een der voornaamste maatregelen om tot een nauwere samenwerking te komen tusschen de vervoerders zal de N.O.B. een centrale bevrachtingscommissie instellen, gevestigd te 's Gravenhage. De centrale bevrachtingsdienst (C.B.D.) heeft ten doel zorg te dragen, dat het ver voer van goederen per vrachtauto naar den eisch der omstandigheden op de meest eco nomische wijze plaa's heeft In wezen zal de taak van de centrale bevrachtingsdienst van de N.O.B., die zijn van een vervoer centrale. Onder de deskundige leiding van ter za ke kundige vervocrexperts zal het vervoer- annaraat in Nederland binnen afzienbaren tijd zoo economisch mogelijk worden benut. Het vervoerbedrijf is er ten algemeenen nuttp en mag niet worden afhankelijk ge maakt van het belang der eigenaren. De voorziening van de, bevolking en industrie stelt aan het vervoer onder de huidige omstandigheden zware eisclicn. Om hier aan het hoofd te bieden is een vergaande samenwerking tusschen alle takken van vervoer een eerste vereischte. In de Neder landsche organisatie- voor het beroepsgoede-, ren vervoer langs den weg beschikt men thans over het middel om het vervoer in banen te leiden, die dienstig zijn aan de economische constelatie van ons land. Zij is de eerste corporatieve "bedrijfsorga nisatie in Nederland, n.1. ecnige dagen ou der dan de Nederlandsche Biosrooobond. Een verschil met dien bond is, dat de N.O.B. niet steunt op het eenmansprincipe en dat de voorzitter van de N.O.B. niet iemand is van het vak. De N.O.B. wordt geleid door een k»lein dagelijksch bestuur met een buiten staander als voorzitter. De N.O.B. is niet bedoeld als cris'sorgani- satie, doch als een blijvende organisatie, die als een van haar eerste doeleinden heeft voorzieningen in de vervoersbehoeften met zoo weinig mogelijk gebruik van brandstof fen. De benzine zal voortaan niet aan de be drijven warden toegewezen, doch voor de uit voering van ritten, door den C.B.D. opgedra gen. GEVANGENISSTRAF EN BOETE. Het Duitsche Landgerecht heeft in zijn gisteren te 's-Gravenhage gehou den zitting den rector magnificus van de Rotterdamsche Handelshooge- school, prof. mr. C. W. de Vries, naar uit een verslag van de zitting in de „Deutsche Zeitung in den Niederlan- den" blijkt, veroordeeld tot 18 maan den gevangenisstraf en f 3000.boe te wegens het luisteren naar een ver boden zender. Aan het verslag in dit blad wordt het vol gende ontleend: In" de zitting van gisteren van liet Duitsche Landgerecht werd een zaak wegens het luis teven naar een verboden zender behandeld, die door den persoon van den beklaagde, als mede door de begeleidende omstandigheden bijzondere belangstelling verdiende. In de be klaagdenbank zat de in Amsterdam geboren 58-jarige Rector Magnificus van de Rotter damsche Handclshoogcschool, prof. C. W. de Vries, woonachtig te 'sGravenhage. Uit de dagvaarding bleek het volgende: De beklaagde heeft op 3 September in een voordracht uiteenzettingen over de Haagsche Landoorlogsconventie en de verhouding tot Duitscliland gegeven. In het kader van dit college sprak hij ook over do verhouding van het Nederlandsche vólk tot het vroegere koningshuis en beriep zich, om de juistheid van zijn stelling te bewijzen, openlijk op een radiorede, die voor een verboden zender ge houden was. De uitlating luidde ongeveer als volgt: „Zooals ik zelf in de radio gehoord heb en zooals gij waarschijnlijk allen ge hoord zult hebben...." Deze uitlating leidde tot levendige opwin ding onder de toehoorders; eenigen van hen maakten onmiddellijk na afloop van de voor dracht den professor opmerkzaam op de ver strekkende gevolgen van zijn uitlatingen. Uit het verloop van de behandeling bleek, dat hij zich ook op andere plaatsen van zijn college bediende van zinswendingen, die als een oproep tot verzet tegen de Duitsche over heid begrepen konden worden. De Staatsaanwalt legde er in zijn requisi toir den nadruk op, dat den beklaagde slechts dat ten laste gelegd was, wat werkelijk be wezen kon worden; er bestond sterke verden king, dat een oproep tot ongehoorzaamheid aan de door de Duitschers uitgevaardigde wetten aanwezig was, echter heeft men dit punt niet in de tenlastelegging opgenomen. De aanklager legde er den nadruk op, dat het hier een zeer ernstig geval betrof. Beklaagde is jurist, hoogleeraar en rector, voorzitter van het Nederlandsche Ambtena rengerecht en bovendien partij-functionnaris Het gaat bier dus niet om een „welt- fremden" geleerde, maar om een man die sedert geruimen tijd in het maatschappe lijk leven verkeert en zich de volle bcteeke- nis van zijn uitlatingen bewust is. De Staats anwalt ei.schte tweejanr gevangenisstraf en een geldboete van f 0000, waarbij hij er op wees, dat gezien do in de wet vastgelegde maximumstraffen bij dezen eisch nog van een milde toepassing der bepalingen gespro ken moet worden. Het gerecht legde een gevangenisstraf van 18 maanden en een geldboete van f 3000 op. In de motiveering van het vonnis wees de voorzitter er op, dat deze poging om achter het front der strijdende troepen onrust te stichten, met beslistheid tegengegaan moesl worden. De strafmaat richt zich naar het ge vaar. dat een overtreding heteekent. In dit •geval was het gevaar uiterst groot. SERIE DOODELIJKE LEN IN ONS LAND. ONGEVAL- Gisteren zijn in Ons land verschillende verkeersongevallen, waaronder van ern- stigen aard voorgekomen. Te Amsterdam heeft een botsing tusschen een motorrijder en een met paarden be spannen vrachtwagon een dóodè en c'din zwaar gewónde geöischt. Te Rotterdam liep de 7-jarige N. Mulder achter een vrachtwagen om en stak plots den rijweg over. Hij werd overreden door een personenauto, die den vrachtwagen achterop reed De jongen werd ernstig ge wond naar liet Zuider Ziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. In de gemeente de Werken en Sleeuwijk (N.B.) is gisterochtend een 6 jarig kind van den landarbeider van Someren bij het oversteken van den Merwededijk door een luxe auto gegrepen en oogenblikkelijk ge dood. Te Assen is op de Varkensmarkt de voer man G L. verongelukt. Een paard, dat voor twee aan elkaar ge koppelde wipkarren, beladen met bladaar- de, was gespannen, 'sloeg plotseling op hol. L. die op de voorste kar zat, werd er af geslingerd en kwam zoo ongelukkig te recht, dat hij de wielen van beide wagens over zijn lichaam kreeg. Hij overleed kort daarop. Gisteravond reed op den Breeden Bilder- dijk te Rotterdam een vrachtauto, bestuurd door den chauffeur .1 S. uit de Katen- drechtscliestraat. Bij den chauffeur zat de 16-jarige J. Verfürth. De auto slipte op de tramrails en reed daardoor schuin tegen den muur van een fabrieksgebouw. Tenge volge van. den schok sloeg het linker por tier open en viel de 16-jarige knaap met het hoofd op de steenen. Hij liep een ern stige hersenschudding en inwendige kneu zingen op. Men vreest voor zijn leven REDE VAN DR. IR. J. A. RINGERS. Veel Is geschied, veel zal ge schieden. Op een dezer dagen te Utrecht gehouden vergadering van de vereeniging van direc teuren van gemeentewerken heeft de alge meen gemachtigde voor den wederopbouw, Dr. Ir. J. A. Ringers, een voordracht gehou den over het vraagstuk van den wederop bouw. Dr. Ringers ving zijn rede aan met enkele beschouwingen over het vraagstuk der finan ciering van den wederopbouw. Hij deed daarbij uitkomen, dat het geheele Nederlandsche volk de kos ten van den wederopbouw behoort te dragen. Uit deze stelling volgt echter dan ook, dat de getroffenen niet het recht hebben om een geheel nieuw en beter uitgerust gebouw te verlangen, doch dat de eigenaar verplicht moet zijn in het algemeen het verschil tusschen de waarde van het oude en het nieu we pand zelf te dragen. Zoo kwam men ertoe om als basis voor de vergoeding te nemen de waarde van het ver nietigde pand op 9 Mei 1910. Er zijn wel eens verwijten geuit, dat de regeling der schade vergoeding te langzaam gaat. Men moet ech ter niet uit het oog verliezen, dat 't hier een zeer ingewikkelde stof betreft. Het was noo- dig om vast te stollen cenerzijds, hoeveel de schade, der getroffenen bedroeg en anderzijds hoe dit bedrag door de natie moest worden gedragen. Daarna is men begonnen een ont werp van een verordening op een tegemoet koming in de geleden schade op te stellen welke opstelling echter vertraagd werd door het onderzoek, hoe moest worden gehandeld ten aanzien van verschillende belangrijke punten. In dit verband wees dr. Ringers op de kwestie van de uitbetaling, op het stellen van voorwaarden voor den wederopbouw, op een regeling voor de gevallen, waarin ie mand niet in het verwoeste centrum wil terugkeeron, op het vaststellen van wat ge daan moet worden voor hen, voor wie door de nieuwe plannen geen plaats is in het ver woeste centrum en tenslotte op do' vraag, hoe de hypotheken op de verwoeste percee- len moesten worden gewaarborgd of moesten worden gewijzigd. Spoedige hulp noodzakelijk Inmiddels was het vraagstuk, hoe de getrof fenen. zoo spoedig mogelijk geholpen moe.sfen worden, zeer dringend. Om hierin spoedig te helpen was echter noodig, dat men wist, hoe hoog de schadevergoeding zou zijn. Dr. Rin gers heeft toen in overleg met den secre taris-generaal van financiën een voorschot- regeling gemaakt, welke den herbouw van arbeiders-en middenstandswoningen zou kunnen bevorderen. Van schaden tot een maximum van f 10.000.werd 80% als voor schot op de schadevergoeding beschikbaar gesteld. Door deze vóorschotrcgeling hoopt men bereikt te hebben dat er eindelijk wat beweging in don wederopbouw komt. Inder daad is er beweging gekomen. Ondanks groote moeilijkheden, vooral wat de mate riaalvoorziening betreft, wordt thans in ver schillende plaatsen van ons land hard aan den wederopbouw gewerkt. Veel is reeds voorbereid en tot stand gekomen, nog veel meer zal er in de naaste toekomst geschie den. VERPLEEGSTERS VERGIFTIGDEN ONGENEESLIJKE ZIEKEN. In het D'Orsay ziekenhuis te Parijs, zijn zes patiënten, die aan ongeneeslijke ziekten leden, door vier ziekenverpleegsters door het toedienen van vergif gedood. Het ziekenhuis is daarop voorloopig gesloten en de paHënten zullen tot na de reorganisatie der leiding naar een ander ziekenhuis worden overge bracht. Tegen de vier verpleegsters is een aan klacht ingediend. t SCHAPEN- EN GEITENVLEESCH IN ITALIË VRIJ. Het ingang van 1 November is het ge bruik van schapen- en geifenvleesch in Italië dagelijks zonder beperking geoorloofd aldus een bericht van Stefani uit Rome. Onder Amerikaanschen druk? In den nacht van -17 op 18 October zetten zich in enkele minuten voor middernacht aan de grens tusschen Birma en China twee vrachtauto's in beweging, die de grens pas seerden. Op korten afstand werden deze beide wagens door meer transporten ge volgd. Daarmede zijn thans de En- gelschAmerikaansche wapentran sporten van Birma naar het bin nenland van China, die drie maan den lang onderbroken waren, her vat. Deze heropening van den Birmaweg, is naar uit Lasjio gemeld wordt, ook bijge woond door twee ongenoode waarnemers. In den loop van de nachtelijke uren' waren aan de grens tusschen Birma en China twee vertegenwoordigers van het Japansefic con sulaat-generaal in Rangoon aangekomen, die zwijgend do gebeurtenissen der her opening van den Birmaweg aanschouwden. De Engelschen hebben, naar verder wórdt gemeld, de laatste dagen aan de grens tus schen Birma en China troepen samenge trokken. Misschien geweld. Over het algemeen goed ingelichte krin gen, aldus Associated Press, zijn van mee ning, dat Japan misschien geweld zal ge bruiken en wel niet alleen op het Chinee- sche gedeelte van den weg door Birma, doch ook tegen de Britsche kolonie Hong kong voor het geval weer een begin zou worden gemaakt met de wapenleverantics aan China via Honkong. Beide wegen zijn voor de Jnpanache bommenwerpers ge makkelijk te bereiken, de eene vanuit het westen en de andere vanuit het oosten. Kringen, die in nauw contact staan met de Japansche regeering, zijn van meening, dat binnen enkele dagen een „belangrijke ver klaring" is te verwachten. Engeland ongerust. Volgens een bericht uit Londen wacht men in toonaangevende kringen der Bri.t- scho regeering met een gevoel van onbe hagen af, welke politieke gevolgen de her opening van den weg door Birma zal heb ben. Londen heeft slechts onder zeer zwa- ren druk van de Vereenigde Staten tot de heropening besloten, daar men van mee ning is, dat de hulp, welke de Chineesche regeering hierdoor krijgt, tn geen verhou ding staat tot de mogelijke gevolgen \oor den algemeenen toestand in het Verre Oos ten. Die toestand is ook zonder dat voor Engeland reeds gevaarlijk en moeilijk ge noeg met het oog op het feit, dat in Britsch- Indië een nieuwe campagne van lijdelijk verzet is begonnen, die zeer hinderlijk kan zijn voor de plannen, volgens welke men Indië tot een groot oorlogsarsenaal wil ma ken. Ook in Burma wordt de ondergrond- sche gisting sterker. Volgens dit bericht moet de opvatting van belangrijke personen op het Foreign Office in steike tegenstelling staan tot de uitdagende houding, door verschillende En-' gelsche en Amerikaansche bladen jegens Japan aangenomen. JODEN KUNNEN GEEN STAATSBETREK KINGEN MEER BEKLEEDEN. Uit .Vichy wordt gemeld: Het lang ver wachte'Jodenstatuut, dat de regeering in tal van conferentl<ss heeft opgesteld, is in ie staatsblad verschenen en daarmee van kracht geworden. v Het statuut bevat tierf artikelen, welke de uitzonderingsbepalingen inhouden, die in Frankrijk, Algerije, de Fransclxe kolomen, protectoraten en mandaatgebieden op de Jo den zullen worden toegepast. Joden kunnen geen staatsbetrekkingen en openbare ambten beklecden. De vn.ie berpe pen mogen door Joden nog slechts xvoidon uitgeoefend onder zekére voorwaarden en volgens een zekér verhoudingsgetal- Als Jood wordt hij beschpuwd, die van drie Joodsche grootouders afstamt of van twee Joodsche grootoudeik, wanneer de echtgenoot Jood is (art. 1) Artikel 2 somt do openbare functies op, waarvan Joden uitgesloten zijn, van het ambt van staatshoofd af tot het beroep van onderwijzer, bedrijfsleider, directeur of secre taris-generaal in alle monopoliebedrijven ol bedrijven met staatsconcessie. Volgens artikel 3 staan alle overige amb- tc"> voor Joden slechts open, wanneer zij 111 den wereldoorlog hebben gevochten, in den oorlog 1939—1940 zijn onderscheiden of in het legioen van eer voor militaire verdiensten zijn opgenomen. In art. 5 worden echter de volgende' be roepen onvoorwaardelijk voor Joden ver boden: directeur, hoofdredacteur en redac teur van dagbladen, tijdschriften, persagent schappen en periodieken met uitzondering van zuiver wetenschappelijke publicaties, directeur,administrateur en bedrijfsjenlei bij ondernemingen, die zich bezig houden met het vervaardigen, verhuren en verton nen van films; regisseurs, opnameleider, directeur, administrateur, bedrijfsleider in schouwburgen en bioscooptheaters. Dezelfde bepaling geldt voor den radio-omroep. In artikel 7 wordt gezegd, dat de Joden, die onder de artikelen 2.en 3 vallen, binnen twee maanden na publicatie van het Joden- statuut de uitoefening van hun beroep moeten staken. Buitenlandsche onderdanen van Joodsch ras kunnen"" terstond krachtens 'n besluit van de bevoegde prefecten in concentratiekampen worden ondergebracht. Een speciale commis sie, die is toegevoegd aan het ministerie van binnenlandsche zaken, wordt belast met de organisatie en de leiding voor deze con centratiekampen. Buitenlandsche Joden, die niet in concentratiekampen worden on dergebracht, kunnen een' gedwogen ver blijfplaats toegewezen krijgen. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 rdem met bel. fac. Nederland 1938 3.3% Jost-Indië 1937 3 Oost Indië 1937A 3 Duitschland 1930 5% DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 V.K. 100% 1001/. 9615/16-97 R 100% 1$%5/16 88-88% 88i/4.88Sr 85/2 85% 83 7/16 83 7/io 37%-40 383/4.4O% 77 75 75% Vrouw slachtoffer van poging haar man te redden. Gisternacht constateerde de politie van Bergen op Zoom, dat licht brandde in den boekwinkel van het echtpaar Ilces, welke gelegen is boven de van Mierlobank in de Blauwe Handstraat. Bij onderzoek kwam men tót de tragische ontdekking dat de bewoners, de heer Hees en echtgenoote, door kolendamp om het le ven waren gekomen. Beiden werden aangetroffen in het ketel huis van de centrale verwarming. Vermoed wordt, dat de man bij zijn gewonen avond rondgang den ketel heeft willen regelen, waarna zijn vrouw, toen hij ongewoon lang wegbleef, eveneens moet zijn gaan kijken. In zekeren zin zou zij het slachtoffer ge worden zijn van een poging haar man te redden. De politie stelt naar de feiten en omstandigheden een onderzoek in. De veel besproken weg van Birma is her opend. Veel commentaar Is hierover ge weest tusschen Japan en Engeland. China zal dus wederom langs dezen weg (die maanden geleden gesloten werd) oorlogs materiaal uit Britsch-Indië ontvangen. De aanvoer gaat van Rangoon per spoor tot Lasjio en te water langs de Irwadi tot Bhamo. Van Lasjio tot Bhamo gaat een weg tot de grens en van daaruit begint de eigen lijke Birma-weg die langs grillige bochten tot Joennan (Koenming) voert. Koenming ls een verdeel-centra van wa pens naar Tsjoengklng en midden-China, vroeger ontving eerstgenoemde stad de wapens via Hanoi (Fr. Indo-China) maar sinds de Japanners deze stad bezet houden is dit uitgesloten. De Birma-weg is een staaltje van onge looflijke werklust der duizenden Chineesche PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% 39 gg 's Grav. '37 1 3% N.-Holl. '38 3 35% 85% N.-Holl. '38 II (3%) 3 87 R'dam '37 I. III 3% 86% Z.-Holland 1937 3' 38% 88% HYPOTHEEKBANKEN. Ned Hyp.b. Veendam 3% 93% 93% INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN Buitenland. Farbenind. I. G. 7 105% 105% Gelsnk. Berg 5 60% BANK- EN CRED.-INST. Binnenland Koloniale Bank A 160% 162% Ned. Ind. Handelsb. A. 115% 115 Ned. Handel Mij. c.v. A. 102 104 AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K.U. 115%-120 M%-18 Calvé Delft c. v. A. 88 88% Centr. Suiker Mij. 179% 179% Fokker g. A. 170 175 Lever Bros en Unilever c.v.A, 127%-133%' 132%-13S Ned. Ford 324 327 Philips G.B.v.A. 195-197% 196-198% Philipsp ref. A. 142 141% Buitenland. Anaconda copper c.v. A 23-22 13/16 23-23% Am. Sm. en Ref. c.A. 38% 40 Reth. Steel c.v. A 67%-68 68%-69%' Gen. Motors c.v. A. 42 7/16 43 3/16 Kennecot Copper c.v. A 29%-29 11/16 30-30% North. Am. Aviation c.v. A. 14% 15 Rep. Steel c.v. A. 17%-18% 18 U/16 U. S. Steel c.v. A. 51 7/16-51% 52%-53^ PETROLEUM-ONDERNEMINGEN. Binnenland Dordtsrhe Petr. g. A. 215% 214% Kon. Petr. Buitenland. Shell Union c.v A. Tide Water c.v. A. 237%-235 23S%-235 8%-8 9/lS 8%-8% 81/4-8% 8 7/16-8% SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN Holland Amerika lijn A. 104 104-105% Java-C.hina Japan lijn A. 128-127 128-128% Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat. hez. v. A. 140-138% 140-141% Kon. Paketvaart A. 200 200 Ned. Seheepv. Unie A. 145-144% 145%-147 Rótt Lloyd A. 119%-120 120% Stocmv. Mij. Nederland A. 120% 121%-1'22% SUIKERONDERNEMINGEN. H.V.A. Javasche Cultuur NI.S.U. Ver. Vorstenl. Cult. 399-400 400-410 217 223 220 222 10G%-110% 111-114% TABAKSONDERNEMINGEN. Dell Rafavia Mij. Deli Mij. c. v. A. Senembah 147-145 148-150 206%-208 211-214 174 174-176 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amstcrd. Rubber 217%-220 219%-223 Bandar Rubber Mij. A. 155-156 157-160 Deli Batavia Mij. A. 169-167% 1691/4-172% VALUTA'S. New York Berlijn Brussel Helsinki Stockholm Zürich BANKPAPIER: New York Brussel Stockholm Zürich 1.88 3/1(51.889/16 75 28—75 43 30 1130.17 3 81— 382 44.81—44.90 43.59—43.68 1.86%—1.90% 30.08—30.20 44 7644 94 43.55—43.72 Koelies die het klaar gespeeld hebben, zon der moderne machines, een weg te banen door moeilijk bergterrein en deze geschikt te maken om er zwaai: materiaal over tn vervoeren Om het wegdek te effenen wer den zelfs pletrollen uit de wanden der rot sen gebroken. Het bovenstaande kaartje geeft een goed overzicht over dezen weg. Ook de vloot- en vhegsteunpunten der Japanners in ^uid-Chineesche zee, o.a. de Paracel en Spatley-eilanden.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2