JUTTll^TJ Ons Indisch hoekje Ha den ramp bi] BAFLO DE EERLIJKSTE MAN VAN AMSTERDAM MEISJE BEROOFD Op den Bismarckscheo gronds'ag Betrekkingen Te huur Te huur Te koop Te koop Diversen Weer nachtelijke aanvallen op Londen Marktberichten Even Uw aandacht!! DESKUN DIG Leuke kamers r JUTTERTJES worden alleen geplaatst bij vooruitbetaling Doodeaaantal stijgt nog steeds. jn het ziekenhuis te Groningen is de fii jaritro J. Fitncke uit Groningen, die hij autobusranip bn Raflo ernstig werd gewond gisteren overladen. Hij is vhet dertiende slachtoffer. Twee andore zwaar gewonde ar v»nirToï's vcrJcrfircin in hhhnUe. Een bewoonster van de Warmoesstraat te Amsterdam kwam, zegt de Tel., deaer da gen tot de onaangename ontdekking dat zij haar portemonnaie met 40,— cn ver schillende waardevolle bonnen had verlo ren. Zij deed van dit verlies terstond aan gifte bij de politie, hoewel zij weinig Iiood had haar eigendom terug te krijgen Ka een paar dagen kwajm de politie haar echter mefledeelen, dat een portemonnaie gevonden was. De vrouw begaf zich naar het haai opgegeven adres van den vinder en stelde tot haar vreugde vast, dat de ge vonden portemonnaie inderdaad de hare was. Hot geld, de bonnen en alles wat er jn zat, was nog aanwezig. De eerlijke vinder bleek een behoeftige orgeldraaier te: zijn. VERGEEFSCHE LUCHTAANVAL OP FRANSCHE KANAALKUST F.nqelsche vlietuiqen vormden wi het maanlicht een duidelijk schiult V°°r 'lel luchtaf^eerqe- Donderdagavond en in den nacht van lie°tnBritschePlV hebben eenhcden van net Britsche luchtwapen in totaal acht aanval en gedaan op het gebied van de lii'iaenSvlieizhanaaik-USt'i Aan«ezie« dé vijande- riuideliiiw,; wk" ln hot heklere maanlicht hot Diiite' \C J1 waren, Aerden zij dooi en Ie, v afweergeschut doeltreffend J !r f?e,,loni°n. De Britsche vliegtui- h, h K clcn daarop 0111, zonder bommen te hebben neergeworpen. Tweer jaar tegen verdachte ge- eischt. Ben nog jonge man, van wien ter zitting al heel weinig goeds naar voren kwam, stond gister terecht voor de rechtbank te Amsterdam voor twee feiten, n.1. verduis tering en diefstal. Hij ié reeds herhaaldelijk met de justi tie in aanraking geweest. Vier veroordee lingen wegens vermoge,nmisdrijven staan op zijn strafblad vermeld. Ecnige jaren ge leden trouwde hij en hij scheen zich ge beterd te hebben. Maar ook het huwelijk mislukte en de man verliet zijn.vrouw én beide kinderen. Herhaaldelijk gaf hij zich af met andere vrouwen en verleden jaar was hij nauw betrokken bij de aanranding van een meisje. Hij speelde toen geen hoofd rol en als kroongetuige ontsnapte hij aan een veroordeeling. Ditmaal had hij zich aan verduistering van een accordeon schuldig gemaakt Hij had het dure instrument op afbetaling gekocht en nog ver voor het bedrag aan den eigenaar was voldaan, ver kocht hij het accordeon. Het tweede feit was veel ernstiger, daar het hier één laffe berooving ten nadeele van een meisje betrof. Op zekeren avond had hij op straat kennis met haar gemaakt en was door haar op haar kamer genoodigd. Een paar avonden later maakte hij weer visite, ditmaal vergezeld van zijn broer, één man tot wien Hij echter in werkelijkheid in geen enkele familiebetrekking stond. Toen verdachte dien avond een oogenblik alleen in de kamer was het meisje en haar zuster werden door „broerlief" aan de praat gehouden maakte hij van de ge legenheid gebruik om uit een portefeuille 270.aan bankpapier weg te nemen en uit een portemonnaie wat kleingeld. Buiten gekomen verdeelde vefrd. en zijn „broer" de buit. Ter zitfing schoof hij de schuld op zijn vriend, die had het geld gestolen en later hem de helft gegeven. De officier van Justitie noemde verdachte een laagstaand individu, dat een poos uit de samenleving verwijderd dient te worden. Misschien is verd. zelf met de straf niet ge haat, maar het zal de samenleving goed doen als dergelijk schuim geruimen tijd wordt opgebrogen. Spr. vorderde twee jaar gevangenisstraf tegen verdachte. DE ENGELSCHE AFHANGELIJKHEID VAN AMERIKA. De New lork Daily News meldt uil Ame rikaansche militaire kringen dat daar ver luidt, dat Engeland zoo zeer is aangewe zen op de Amerikaansche Johnson-machi- negeweren en -geweren, dat hot waarschijn lijk is, dat het tot het Amerikaansche mu- nitiekaliber zal overgaan. Deze' opvatting is versterkt, door nieuwe reusachtige or ders voor Johnsongeweren en door het bib- richt, dat de Engelscheri bij het gebrek van hun munitie voor Brenmachinegeweren vaak moeilijkheden hebben. Wjj zijn ruim gesorteerd in 2de handsch .MEUBELEN zoowel Ledikanten en Bedstellen, Kachels en Fornuizen, Gas- en Petroleumstellen. 12-, 16- en 20-els Vloerkleeden. Komt V eens kijken, het verplicht u tot niets. Adres: .angestraat 67. opgebouwde reclame campagnes roor een goed artikel, of een goede zaak. systematisch in couran ten geroerd, moeten slagen Russische publicatie van memoires van Bismarck. De üuitsche bladen wijden groote aandacht aan liet feit, dat binnenkort het eerste deel van de „Gedachten en Herinneringen" van Bismarck door de Sowjet-Russische staats uitgeverij zal worden uitgegeven. Vooral wordt gewezen op den beroemden zin in het tiende hoofdstuk: „Met Rusland zullen wij nooit de noodzakelijkheid hebben oorlog te voeren, wanneer niet liberale domheden of dynastieke misgrepen de situatie verval- schen". Hun inzicht in de historische en de gcogra- phische fundamenteele wetten, aldus schrij ven de bladen, heeft de beide verantwoorde lijke staatslieden van Duitschland en dé Sowjet-Unie er in 1930 toe gebracht de Duit- scheSowjet-Russischc betrekkingen op den Bismarckschen grondslag te herstellen en daarmede de krachten tegen te werken, die thans evenals in den wereldoorlog de beide groote rijken 'tegen elkander trachten uit te spelen om uit hun wederzijdsche ver zwakking voordeelen te trekken. De Berliner Boersenzeitung schrijft hier over: „De nieuwe regeling van de Duitsch— Sowj et-Russische betrekkingen in 1939 111 den geest van de Bismarcksche opvatting heeft den beiden rijken tot dusverre retfds de groot ste winsten gebracht. De verdieping en uit breiding dier betrekkingen in denzelfden zin zal .als uitvoering van het testament van Bismarck ook in de toekomst gelukkige rei suitaten afwerpen. Te koop Crapaudstellen, Tafels, Salonlampen, Dressoir, Buffet, Bedden, Kleeden, Sjaaldraad, Mat lassen, wit Fornuis, Em- merkae'iels, Brandkastje, Taan ketel, Hudson- en DKW-Motor- rywiel, enz. enz. MAiGEET, Spoorgracht 41. HOOGE PRIJZEN betaal ik voor koper, lood, zink oud ijzer, Zsdderop ruimingen, enz., enz. Jb. VISSER, Kanaalweg 145a. Zoekt U frisch Ingerichte kamers Hebt U er nog een paar vrij Geeft dan nog heden Uw ^uiteAtje. •p. De kosten? Gering! aangeboden Gevraagd EEN FLINK MEISJE Adres: .keizerstraat 16. aangeboden -'e huur droge bergplaats voor Meubelen en auto's (in geb m. betonnen vloer). Adres: JOH. NUY, Stoomweg 7, Anna Paulowna. RUSTIG WONEN Te huur GE.M. ZIT EN SLAAPKAMER te Medemblik met gebruik van keuken en badkamer, 25.00 p. maand. Brieven aan C.. PIJPER Turfhoek 20, Medemblik. Slaapg ,ege.>heid aangeboden aan jong echtpaar z.k„ aan autobusverbinding Alkmaar- Den Helder. Brieven letter A, poststation St. Maartensbrug. gevraagd Heer vraagt slaapkamer te huur, liefst Anna i'iulowna. Brieven onder no. 364, aan het Burea.' van dit b'ad. Te huur gevraagd in Breezand of omgeving Huisje 'oor echtp. z. k. of Zit-slaapk. m. gebr. v. keuken. Brieven: P. BOS, Hoogerwerfstr. 10, Den Helder. aangeboden Te koop een Dames-, Heeren en Meisjesflets. Adres: G. DEKKER, Koekoekstraat 21. Te koop of te huur EEN WOONJACHT DE RUYTER, ligplaats haven, Schagen. gevraagd Te koop gevraagd EEN GOEDE PRISMAKIJKER Adres: Schagerbrug F 101. Te koop gevraagd EEN SPEEI DOOS Aenb. schriftelijk, onder nr. 366 aan het Eureau van dit blad. Te koop gevraagd 10 Zeehondenhuiden, gr(js, tevens slangen en krokodillen, alles gelooid. Brieven m. prijs opgave „De Krokodil", Denne- weg 79, Den Haag, voorheen Rotterdam. Net persoon vraagt zoo spoe dig mogelyk net Burgerkosthuis liefst klein gezin, meelevend in het gezin. Gelieve kostgeld mede te deelen. Br. onder no. 353, aan het Bureau van dit blad DAGELIJKS 11 UUR LUCHTALARM Gisterenavond zijn formaties Duitsche hom men werpers weer opgestegen van alle vlieg velden om over het kanaal naar Engeland te vliegen. Evenals in vorige nachten gingen zij naar Londen en andere Engelsche industrie steden onl de groote fabrieken waarin Enge land zijn wapens maakt te treffen en haar vernietiging voort te zetten. Naar het D.N.B. verneemt droeg het op treden van het Duitsche luchtwapen te Lon den in den nacht van 17 op 18 October het karakter van een aanval op grooten schaal behalve bommen van licht en middelbaar kaliber werd ook een aantal bommen van 't zwaarste kaliber uitgeworpen, zooals tot dus ver slechts jn enkele gevallen gebruikt zijn. Eenige honderden gevechtsvliegtui gen bewogen zich boven de stad en lieten hun bommen neerkomen op belangrijke militaire doelen. Het ge wicht van de uitgeworpen boiiimen bedraagt verscheidene honderddui zenden kilograms. De uitwerking van de ontplofbare stoffen viel waar te ne men aan de vele branden die ook Vrijdag nog in Londen woedden. De afweer was betrekkelijk zwak. Er werden slechts enkele nachtjagers gezien, doch deze gingen niet tot den aanval over. Slechts een Duitsch vliegtuig - werd bij de nachtelijke aanvallen neergeschoten. Twee toe stellen gingen bij de landing verloren Een statistische berekening van den ge- zamenlijken duur van het luchtalarm in Londen voor den tijd van 15 September tot 17 October 1940, uit zeer betrouwbare bron afkomstig, komt tot belangwekkende ge tallen, volgens welke er in Londen overdag gedurende 120 uren een toestand van lucht alarm heerschte. Des nachts van het in vallen dér duisternis tbt het ochtendkrieken moesten de -Londenaars gedurende 350 uren in de schuilplaatsen vertoeven, hetgeen overeenkomst met een dagelijkschen duur van het luchtalarm van bijna elf uren. Een Duitsch gevechtsvliegtuig dat tot opdracht had de uitwerking van een aanval op een vliegveld in het zuidoosten van En geland vaste te stellen, trof dit vlieveld en de daarbij behoorende gebouwen geheel ver woest aan. In de buurt van het vliegveld zag de bestuurder een troepenkamp, waar de bemanning juist stond aangetreden. Terstond ging hij tot den aanval over en wierp uit 250 meter hoogte verscheidene bommen voor dat de Britsche soldaten dekking konden vinden. De bommen vielen midden in de. 'formaties. De tropen leveren ons enorme hoeveelheden oliën, vetten, olie-houdende zaden. Hiervan maken wij de voor ons bestaan onmisbare sla olie, bakvet, margarine, zeep, veekoeken, gly„- cerine. De laatst genoemde stof dient voor de vervaardiging van dynamiet. Al die tropische producten, die Indië uitvoert, zijn thans tot contrabande verklaard. Vooral copra en palmolie zijn uiterst be langrijke producten. Vaart men door den uitgestrekten Indone- sischen Archipel, dan ziet men overal de wui vende kokospalmen, die de copra leveren, een zeer belangrijke bevolkingscultuur. Die pal men leveren de vruchten, waarvan de bevol king de copra van maakt. De vruchten, noten genaamd, worden van hun vezelig omhulsel ontdaan, midden door gekapt, waarna het Witte vruchtvleesch er uit wordt gehaald. Dit drogen-de menschen in de zon of boven een vuurtje. Op bijgaande foto ziet u rechts een man de noten, met kleine vlerkprauwtjes over zee aangezracht, behandelen. Op den voorgrond liggen tal van stukken bast. Links ziet u een witte vlek. Dit zijn de stukken vruchtvleesch, die op matten liggen te dro gen. Zijn zij droog, dan is de copra gereed om te worden verzonden. Een eigenaardig heid van het strand ik nam de foto op het Vulkanisch eiland Ternate (Molukken) ife deze, dat het zand er zwart is. De laatste jaren heeft de aanplant van oliepalmen groote uitbreiding ondergaan, vooral op Sumatra's Oostkust. Die palm levert groote trossen vruchten, waarvan niet alleen het moes, maar ook de zaden, de pitten of kernen olie bevatten. De uitvoer bedraagt ettelijke millioenen kilo's. De palmolie-cultuur is een echte groot cultuur. De palmen worden verbouwd op on dernemingen, die een enorme oppervlakte hebben. Men streeft er naar complexen van 10.000 H.A. (als minimum) in handen te krij gen. Hierop zou men 200 flinke boerderijen kunnen plaatsen. Op bijgaande foto (gekregen van iie H.V.A.) ziet u een Javaan, die bezig is met een bijl de groote blaren weg te kap pen om de vruchten te kunnen bereiken. Die vruchten zijn zwaar. Er zijn er bij, die 70 en meer kilo's wegen. Ze worden per smalspoor naar de fabriek vervoerd en daar verwerkt. H. F. TILLEMA. WIERINGEh SUCCES GAAT WEER TRAPPEN Tijdelijk bij de 4e klasse inge deeld. Het zag er voor Succes als 3e klasser som ber uit. Vast iedere week opnieuw werd door haar een wedstrijd vastgesteld maar met even groote zekereheid wist men, dat deze match toch geen doorgang kon vinden, 0111 de eenvoudige reden, dat Wieringen door de vorkeersbeperingen. Zondags practisch niet is te bereiken. Met leede oogen moest men aanzien dat S. gedwongen rust had. Ook het N.V.B. bestuur is hier blijktbaar niet blind voor geweest en juist op het moment dat de Successers zich bereiden over de vraag of deelneming aan de 3e kl. competitie toch niet mogelijk zou zijn (men had inderdaad een oplossing gevon den, in de vorm van de „paardenbus" voor het traject WieringenAnna Paulowna v.v.) toen het bericht kwam dat. S. 'tijdelijk bij de 4e klasse was ingedeeld. I Wij juichen deze maatregel toe. Weliswaar zullen er nu ook.nog wel moeilijkheden zijn, maar voor de meeste gevallen is deelneming verzekerd. Per rijwiel zijn de meeste clubs van 4A te bereiken S kan weer spelen en dat is de hoofdzaak. Reeds te lang heeft de ge dwongen rust geduurd. Door middel van deze wedstrijden kunnen zij misschien de'groote vorm wat bewaren voor latere tijden. Over de resultaten in de komende ontmoe tingen zullen we maar geen oordeel uitspro ken. Wel achten wij S. aan haar eer ver plicht dat zij op overtuigende wijze haar su perioriteit over haar tegenstanders bewijst. Dat zij dit inderdaad zal doen lijkt ons zeer twijfelachtig. Inderdaad is er- tijd geweest, dat S. practisch iedere ploeg in Hollands Noorderkwartier, hebben kon. Die tijd is lang voorbij. Wel heeft zij haar traditie dat zij op gezette tijden op bijzondere wijze uit de hoek komt maar de constante speelvorm is verdwe nen. Ook vorig jaar toen in klein verband te gen eenige 4e kl. uit de omgeving werd ge speeld kwam dit aan het licht. Wel verwach ten wij als S. weer een paar wedstrijden heeft gesneeld een geleidelijk herstel. Morgen krijgt zij Watervogels thuis, waar tegen vermoedelijk volledig wordt uitgeko men. Na langen tijd kunnen de Wieringers weer eens van een partijtje genieten. BESMETTELIJKE ZIEKTE. Bij een 15-jarig kind van het gezin O. in den Wieringermeerpolder, is eefl geval, van roodvonk geconstateerd. RIJKSVELDWACHT. Ter versterking van het korps rijksveld- wacht is alhier gestationneerd de heer P. Dijkstra. BOUWVERGUNNINGEN. Door het Regeeringseommissariaat voor den Wederopbouw is goedkeuring gehecht aan het bouwplan van ,7. Post tot het bou wen van een woonhuis aan de Zwinstraat en aan het bouwplan van D. Bakker Vz„ tót het oprichten van een woonhuis aan den Geester- >veg. ANNA PAULOWNA EEN TON KOSTWINNERSVERGOEDING. In een jaar tijds, van begin Juli 1939 tot Juli 1940, is hier aan kostwinnersvergoeding bijna 100.000 uitbetaald. HALF ,OM HALF. Aan ruim 2050 personen is een legitimatie bewijs 25 ct. uitgereikt. Het juiste aantal van hen, die hun stamkaart voor dit doei gebruiken is nog niet bekend, doch vermoe delijk ongeveer even groot. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Petrus Jacobus, zoon van B. Zwirs en Ph. P. M. van Loon: Gerritje d. van L. Bil en C. Kuiken: Johan Wilhelm, zoon van P. Melius en N. Mo.sk; Wilhel mus Nelis, zoon van L. J. Baartman en A. N. Cornelissen; Nicolaas z. van C F. Polet en J. SpiertJan Coenraad en Pieter zoons van D. Geerligs en T. Raken: Fried- rich Theodorus, zoon van R. Vroone en E. E. Eichherg: Mnrgaretha Johanna, dochter van L. J. Slikker en E. C. van der Werf; Hendrieus Adrianus, zoon van J. Descen- dre en R. Soerink: Aldert, zoon van Jac Strooker cri M. van Duin: Abraham, zoon van J. van Dreunen cn 44'. Spoelstra; An na Cornelia, dochter van P. A. Tiel en F. Smit; Martje, dochter van P. van Rijn en M. Clir. Bijl- Ondertrouwd: A. A. Schouten en P. Hoexum. Getrouwd: D. Tijsen en A. Borst; K. de 4;ries en Chr. J. Waiboer; H. B. Dirks en J. Kips. Overleden: T. TauberSleutel, oud 55 jaar. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen- W. van Rijn van Noordwijk, Kerkstraat 61; mej. H. Plagmeijer van Den Helder, Sluisdijkstraat 91; G. Snijders en gezin van Deri Helder; J. R. Bremer en ge zin van Deri Helder, Langestraat 69; L. J. Schouten van Den Helder; J. R. Bremer en gezin van Den Helder, Buitenhaven 39; T. Zon van Den Helder, Asterstraat 23; W. II. Leijen en echtg. van Den Helder, Wilhel- minastr. 61; C. R. Wuis van Velzcn, Drie- huizerkerkweg 4; C. Maas van Den Helder, Weststraat 6; mej. C. A. van Dijke van Breskens, Oranjeplein 10; J. Wijrna van Weesp, Groeneweg 27; J. M. Vroorievan der Star van Haarlem, Parklaan 1. Vertrokken M. J. van der Bij naar Wie- ringerwaard; Sluizerweg A 41; II. Kamstra naar Wymbritseradeel, Offingawier; A. BoumaKoelemij naar Bergen, Anthona- stéaat 298; H. J. Breuseker en gezin naar Den Helder. Hoogstraat 109; A. Bakker en gezin naar Den Helder, Langestraat 63; H. M. Ruijsenaars en echt. naar Zweden, Vis-' hij, Varnhéim 21; mej. A. Borst naar Wie- ringen. Den Oever, Noorderweg 7, mej. Chr Waiboer naar 4Vieringermeer, Klie- verweg F 26; C. Doorn cn gezin naar Wie ringen, Den Oever, Havenstraat 2; 4V. C. Lameree en gezin naar Medemblik, woon wagenkamp; M. Speijer en gezin naar Cal. tantsoogl mej. C. J. Keuris naar Haren- Rijksweg 20; C. Schenk en gezin naar Wie- ringermeer, Oosterterpwcg K 14; mej. M. J. Iloogeveen naar 's Gravenhage, Sche- veningen. BREEZAND VERKOOPING. Ten overstaan van Notaris J. Koomen te 4Vieringerwaard werd Vrijdagavond in café Borst openbaar verkocht: een huis met erf en tuingrond, groot 26 A. 95 c.A., gelegen aan den Kleiweg en eigendom van den heer Joh. Walraven. Bii de verkooping bij opbod was de heer Jb. Borst met ,f 1405 hoogste bieder. Bij afslag mijnde de heer N. Hoogsrhagen op f 120.zoodat deze voor 1525 plus de onkosten eigenaar wérd. ALKMAAR, 18 Oct. Andijvie 1170; appelen 613; bloemkool I 750—10; id. II 45; boerenkool 250; bieten 310380; druiven 1221; gele kool 410480; groene kool 2450; kropsla 150—540; knol- selderie 220420; komkommers 320860; pe ren 514; prei 260460; peterselie 1180; postelein 2136; radijs 100310; roode kool. 250560; selderie 12(i320spinazie 221; spruiten 450—8; snijboonen 11.5013.50; en kele spercieboonen 9; id. dubbele G14; to maten 360860; uien 260710; witte kool 250280: wortelen 100320; wortelen 350—7. ALKMAAR, 18 Oct. Kaasmarkt. Aangevoerd 29 stapels, zijnde 60.000 Kg.: Fahriekskaas kleine 32.25, idem commissie 31.50 per 50 Ksp Handel goed. NOORDSCHARWOUDE. 18 Oct. Aanvoer: 15.000 Kg. roode kool 45.40, 1700 Kg. gele kool 4.20. 7400 Kg. Decnsche wite kool 1.101.30, 400 Kg.- groene kool 2.60. 42600 Kg. uien 5.406.10. grove uien 4.70—5.30.' drielingen 4.nep 4.14.600 Kg. peen 2.703.30. kleine peen 1.50—1.70. 150 stuks bloemkool 8.10. 4.000 Kg. aardappe len: bonken 2,803.70. Eigenheimers 4.20, Blauwe Eigenheimers 4.70. 94.300 Kg. vroe ge witte kool 1.70—2.50. 1600 Kg. slaboonen 14—24.10. BROEK OP LANGENDIJK. 18 Ort. Aanvoer: 9.300 Kg. roode kool 4.304.90, 16.300 Kg. gele kool 2.90—4.40. 19.000 Kg. D. witte kool 33.20. 8300 Kg. Savove kool 2.50 —2.60 16.000 Kg. uien 4.80—6.30. grove uien 4.90—5.50, drielingen 4.nep 4.stek 1.90 —2.80. 21.000 Kg. peen 1.20—2,80. 4300 Kg. bietpn 1.203.10. 2430 stuks bloemkool 7.50 —11. 2e soort 2.—3.10. 4400 Kg. tomaten: A, R en C f 15.— CC 9.—. 79.800.Kg. vroege witte kool 2.50. 18.000 struik andijvie 11.50, 500 Kg. rammenas 4.30. 870 Kg. sniihoonen •22.60—23.70. 170 Kg. «lahoonen 12.40—25 30, 2370 Kg. druiven: Frankenthalers 25.20 27.30, Alicante 29.10—40.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3