KIPPENSCHUUR te huur Van „oude kous" lot aan Jet Mie" Er staat een Sombere vooruitzichten voor onze pluimveehouders FOTO - Nieuws Tijdens een Engelschen luchtaanval op Berlijn weard het bekende Virehow-ziekenhuis bes i-adigd. Een der bommen kwam in het park terecht en sloeg 'n groeten bomtrechter (Foto Weltbild) Southampton onder bommenregen. Een luchtopname van het vliegveld der Engelsche havenstad tijdens het bombardement door een Duitsch vliegtuig- eskader. Duidelijk zijn de explosies op den grond waar te nemen (Fo'o Weltbild) De fok en vermeerderingsbedrij- ven nog het beste er aan toe. De Noordhollandsche blauwe in het gedrang. MET DE GESLACHTE KIP VERLIEST NEDERLAND THANS OOK HET GOUDEN EI VAN ZIJN PLUIM VEESTAND. Een advertentie, versch geknipt uit. ons blad, welke in al haar zakelijke nuchter heid boekdeelen spreekt Boekdeelen van volhouden-tot-het-niet- meer-gaat, boekdeelen van vervlogen hoop, van plannen, die niet tot werkelijkheid kunnen worden... Want als kippenschuren te huur worden aangeboden wik dat zeggen, dat de kippen, die ze bchooren te bevolken zijn afgeslacht, en als kippenschuren wor den aangeboden voorzien van electrisch licht en centrale verwarming wil dat zeggen: de advertentie is geplaatst door een beroeps- kippenhouder, een vakman, die zijn bedrijf heeft geïntensiveerd, en het nu voor een groot deel moet liquideeren. Een bedrijf waar wellicht vijftien honderd kippen zijn gehouden, en waar er thans nog een paar honderd met moeite in het leven worden ge houden. Wel zijn de vooruitzichten van de pluimveehouders somber. Het werd ons op bitteren toon dezer dagen door een pluim veehouder gezegd: Morgen gaan ze weg, „Kippenschuren te huur, voorzien van electrè en gedeeltelijk centrale ver warming, rustig gelegen op 3 min. afstand van de bus AlkmaarDen Helder." dat heele koppel jonge hennen. Slachtkip- peïi... vol eieren. Men heeft kunnen lezen, dat de kippen- houderij voortaan als onderdeel van het boerenbedrijf moet worden beschouwd, om dat op de boerderijen altijd wel zooveel overschiet, dat met een minimum van krachtvoer de dieren kunnen rondloopen. Alles goed en wel, redeneeren de pluimvee; houders van professie, maar hoe zal men eierenproductie krijgen als de kip een stief kind wordt? Waar hebben wij jarenlang voor geselecteerd, voor getobd, vaak met groote finantieele opofferingen? Waarom wordt den particulieren niet verboden kip pen te houden? En waarom wordt er bij den boer niet even krap gecontroleerd als bij ons? Er blijven zoo tóch té veel kippen, te veel bijloopers en er komen veel minder eieren. Wij, de beroepspluimvcchouders worden de dupe van onze erkenning en mét ons de duizenden, die aan'den boroepspluim- veehouder verdienen. En dat zijn er meer dan 500.000 in Nederland. Allemaal gezónde argumenten... maar: primair bij alles blijft de beschikbare hoe veelheid voer, die zeer gering is en niet kan worden uitgebreid. Drastische beper king van den pluimveestapel is noodig. al leen breken, zooals gezegd, velen zich het hoofd over de vraag waarom die juist het meest hen moet treffen, die steeds pal heb ben gestaan voor een goede productieve pluimveestapel in Nederland. Sombere toe komst....^ De Rijkscommissaris dr. Seyss Inquart noodigde in verband met de Weensche kunstweek talrijke gasten op een thee op kasteel Oud Wassenaar. - Aanwezig waren vele vooraanstaande personen waaronder figuren uit net Nederlandsen® L,u uur even (Foto bcnimmelpenningh) De oude tegeltjes, die gered werden uit het woonhuis van den atgebranden historischen korenmolen bij het kasteel de Cannenburg te Vaassen, zijn in eere herp'aatst bij den wederopbouw van het nieuwe complex (Foto Pax-Holland) Na een succesvolle vlucht klimt majoor Mblders, de bekende figuur uit dö" Duitsche luchtmacht, die met het Ridderkruis van het .IJzeren Kruis" begiftigd werd, uit zijn machine (Foto Weltbild) Vooral somber voor de houders van de Noordhollandsche blauwe, -.ooals men ons tijdens een onder- boud met een der vooraanstaande deskundigen mededeelde. V Immers, het betreft hier het fokken van piepkuikens voor dê slacht, een bedrijf dat juist in dezen tijd in deze streken levendig wordt beoe fend. Daar de Noordhollandsche Blauwe meer eet dan een leghorn zal ze met het toegekende rantsoen nog minder uitkomen, en vooralsnog ziet het -er niet naar uit, dat dit bedrijf zich op eenigszins belangrij- ke schaal za! kunnen handhaven. Een lichtpuntje is er. Teneinde de kwaliteit van de hoen derstapel op peil te houden zijn de fok- en vermeerderingsbedrijven buiten de voeder regeling gehouden. Deze bedrijven zijrr, naar de kwaliteit der gefokte hoenders ver deeld in klassen. Voorts is bepaald, dat de bedrijven der eerste klasse 70 van 'net aantal legkippen van voorheen mogen hou den, die der tweede klasse 50 en die der derde klasse 30 Dit ziet er naar uit, dat zelfs de bedrijven van de derde klasse er altijd nog, heter aan toe zijn, dan de gewo ne bedrijven die op de productie werken. Maar aldus onze zegsman, 30 voor deze fok-, en vermeerderingsbedrijven be- teekent soms nog minder dan 20 op de gewone bedrijven. Men hoont verplicht is dit niet dat de jonge hoenders thans, van de fokhedriiven zullen worden betrok ken en dat op die wijze de productiebedrij ven telkens frisch bloed in hun stapel zul len brengen. Eerst waren er niet enkel wolken... Aanvankelijk had men andere plannen met den pluimveestapel, plannen die niel zulk een schade voor de productiebedrijven befeekenden. Men wilde do stapel in zijn geheel terugbrengen on 20 van bet aan tal van 1 September 1030. Dit zou voeren tot een hoenderpark van zes miliioen kippen, waarvoor geacht werd voldoende voedsel aanwezig te zijn. Hoe naar dit ook voor de hefrokke nen was. de beperkingen zouden gel den voor de goheelc linie, en zou op alle bedrijven even zwaar hebben gedrukt. i Maar deze regeling is prijs gdgeven. Wel stuurt men ook thans op een beperking tof 20 aan, maar er is nog niets .definitiefs bekend omtrent hef aantal dat ieder mag houden, en omtrent het voer dat zal worden verstrekt Een publicatie hieromtrent is ech ter snoedig te wachten. Thans is alleen hekend dat de hoender parken min of meer worden uitgeschakeld en de boerenbedrijven „betfekkelijk" de meeste dieren zullen mogen houden. Over den anderen kant zullen dan de productiebe drijven, die dus veel kippen houden op wei nig grond, relatief weer het meeste voer krijgen. Tot dusverre zijn voorstellen der organisaties, om de zaak in een andere voor de pluimveehouders voordeeiiger richting te sturen niet aanvaard. Do mede- deeling van de overheid, dat „wanneer de opbrengsten naast de bestrijding van kos ten voor levensonderhoud niet voldoende zijn voor liet betalen van huren en lasten de bedrijven zullen worden gesteund" is troostend doch weinig bemoedigend en een bewijs dat de overheid in de zaak geen gat ziet. - - ---' Het is geen wonder dat de pluimveehou ders de handen in den schoot leggen en hoe dan ook trachten hun hokken op andere wijze productief te maken. Vluchtelingen- nood is thans des kippenhouders brood. Zonder eieren. Met een schraapje margarine straks wel licht,- of heelemaal droog. Door de kip te slachten verliest Nederland thans het gouden ei van zijn zoo met zorg opgekweekte pluimveestand! HET „BOEKIE" WEEK VOOR BANK EN GIROREKENING. Enhoe zullen we straks betalen? l)e traditioneeie „oude kous" moest plaats maken voor „het boekie". Dit woord werd in tal van onze spreekwijzen beli chaamd. Van jongs af lioorcn we -uitdruk kingen als „een dik boekie hewwe", „heel wat in 't boekie hewwe" „z'n boekie te voorskoin liale" „een goed boekie hewwe!*: Nauw daaraan verwant waren uitdrukkin gen ais „lappies van duzend". 't komt er bii hem op een naar lappies niet an" ed Bü do aedachtc aan betalen speelde het boekje zijn rol. In de gelagkamers van de rondom de markten timende café's prijk- te hef fusschen de diverse vochtigheden op de tafels. Als er handklap was ge,weest. ging bet bqokie open en er werd betaald. Prompt betaald en diverse bankjes, die het boekie rond en dik maakten; ruilden van eigenaar. We kennen het verhaal van een der inder tijd meest gerenommeerde handelaars uit or.ze omgeving, die on eèn verkooping eén boerenplaats afmijnde. De notaris kende den man, toen nog in zijn opkomst en evenals altijd daarna sober gekleed, niét. Terwijl hij naar de hoek keek, waar de mijnroep vandaan kwam, vroeg hij iets over de betaling. De koopman stond op, nam zijn boekje en telde 47 bankjes van „duzend" voor den man der wet neer. Betalen, dadelijk, als het moet Ook in dit verhaal, zij het dan waar of opgesierd, viel de klemtoon niet op hèt heb ben van het geld, doch op het te voorschijn halen van het boekje. Betalen en het boekje werd één. Die bei den vereenzelvigden zich met elkaar. Wie een goed boekje had, had geld en wie geld hadkon wonderen doen. Het boekje had ook zijn zwarigheden. Het moest opgeborgen worden en l iefst veilig. De een droeg het aan een ketting om den hals, de ander borg het in een speciaal aan de binnenkant van het „vessie" daarvoor aangebrachte zak, bii sommigen zat het zelfs daar nog niet diep genoeg en werden borstrok of hemd voor de opberging beschik baar gesteld. Voor velen was het een bezwaar om zelfs des nachts afstand te moeten doen. In zeke ren zin was dan de beddeplank de aangewe zen plaats, wilde men nog betere gelegen beid, dan ging het onder het hoofdkussen: „eerst moin en den m'n boekie". Inderdaad, een „dik boekie" bracht niet enkel vreugden. Men moest het echter heb- om iets te kunnen doen en dus nam men de bezwaren op den koop toe. Het jonge geslacht bezocht landbouw- en andere scholen. Het leerde daar allerlei dingen over economie en kreeg het inzicht (lat er nog andere middelen waren om te netalen dan bankjes van tien en honderd en duizend. Het zag in dat het scheppen van een crediet even-goed kon worden be reikt met een goede bankrekening met de daaraan verbonden cheque-betalingen. Geslachten staan op, geslachten gaan heen. leder geslacht doet het zijne in den loop van het economische leven, dat zijn gang gaat onverbiddelijk en volgens vaste wetten, die zich niet sloren aan regeeringsvorm of icgime. Als we ook daar op de grens van twee werelden staan, moeten we de stap doen, die ons in de nieuwe wereld brengt, die immers uit de oude gegroeid en voort gekomen is. De oude kous in het verleden, het hoek te daarna thans' bank en girobetalingen en wat straks? De blanke rijksdaalder moest plaats ma ken voor het bankpapier met gouddekking. Laatste is reeds bezig zijn vooraanstaande n aats te verliezen en zal nog veel meer j lr,,mo.eten ruimen voor de steeds meer ten 7nnal10n/^n.. ri-izende manier van beta len zonder geld FnDtif?aw-dra^f' de tiid at ziin pang- don u-r,'.- i1?? 11 n'et krampachtig achter spannen bll,ven hangen, doch ons er voor hlik'Vn°rfen vooruit- Dan verruimt zich de zien we nieuwe mogelijkheden.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8