dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Batavia vastyeloopen Mexicaansche olievelden in brand Verduisteren Kaas op de bon De boter ruim een gulden per pond Het brood een cent duurder BONNEN Radiorede van den PAUS 6.33 uur Geen Russische troepen in Roemenië Britsche bom vernietigt historisch bezit OOK DE ZWITSERS MINDER BOTER Britsche dames bestormen de kousenwinkels Colportageverbod in Den Haag die deze week gelden XQUWtGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Uitgave der UHg.-MlJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Engeland vervaardigt geen particuliere auto's meer Groote overstroomingen in SPANJE MAANDAG 21 OCT OBER 1940 68e JAARG. No. 9060 JAPANNERS VERLANGEN RUWE OLIE; NED.-INDIË WIL GERAFFINEERDE LEVEREN. United Press meldt uit Batavia aan zijlij bladen: Naar hier verluidt, zouden de bespre kingen tusschen Nederiandsch-Indië en Japan in een impasse zijn ge raakt, daar de Japanners groote hoe veelheden ruwe olie verlangen en de Nederlandsch-Indische autoriteiten slechts geraffineerde olie naar Japan willen exporteeren om de Neder landsch-Indische raffinaderijen in be drijft te kunnen houden en het daar in leinvesteerde kapitaal te beveili gen. Van officieele zijde wordt evenwel met den meesten nadruk ontkend, dat Japan druk op Nederlandsch-Indië zou uitoefenen. Men wei gerde nadere uiteenzettingen te geven over den stand der onderhandelingen. De onder handelingen worden gevoerd tusschen par ticuliere oliemaatschappijen, namelijk de „Royal Dutch" en de „Standard Vacuum Oil" eenerzijds en de Japanners anderzijds. Vóór de ontvangst van bovenstaand be richt seinde een United Press uit Tokio, dat men in de Japansche hoofdstad een spoe dig resultaat verwacht van de onderhande lingen, die op het oogenblik te Batavia tus schen vertegenwoordigers van Japan en van den Nederlandsch-Indischen en Amerikaan- schen petroleumhandel Worden gevoerd. Bij zonderheden omtrent het verdrag inzake de olieleveringen aan Japan zijn thans nog niet te verkrijgen. De vertegenwoordiger van de „Jomioeri Sjimboen" te Batavia beweert, dat een over eenkomst hieromtrent reeds 16 October werd getroffen, terwijl het agentschap Domei ver klaart, dat de onderhandelingen nog voort duren. Blijkbaar zullen nog grondige bespre kingen worden gevoerd over alle nog niet op gehelderde vraagstukken in verband met de petroleumkwestie. Zaterdagmorgen om half acht heeft naar U.P. meldt, een explosie plaats gehad in de groote pertoleum- raffinaderij van Torrance (Mexico). Er werden vlammen waargenomen, die een hoogte van 150 meter be reikten. Ie brand strekte zich uit over een opper vlakte van meer dan 80 morgen olievelden. Naar de politie bericht, zijn er een doode en een gewonde te betreuren. Latere berichten uit Torrance melden, dat ttien den brand in de raffinaderij thans meester is. De totale verliezen aan men senlevens zijn nog niet bekend. Alle be schikbare ziekenauto's zijn naar de plaats des onheils gezonden. Om de wanhopige inwoners gerust te stel len. heeft de politie bekend gemaakt, dat de brand zich zeer waarschijnlijk niet zal uitbreiden tot de geweldige olie-opslagplaat sen, die IK km verder liggen. Voor de Amerikaansche Katho lieken. Paus Pius XII heeft Zaterdag aan den vooravond van den missie-Zondag over den aticaanzender een radiorede tot de Amen- sansche katholieken gehouden. Hij hield «ch voornamelijk bezig met de taak van de ISSlC ill r. ;i |oryor|"(.nn|,(i;p,„,i fjj ,1 De distributie als kleermakerij. In het atelier van den Maastrichtschen Distributie- dienst worden de tegen punten ingeruilde kleedingstukken voor zoover noodig hersteld en gereedgemaakt voor de verdeeling onder de behoeftigen. (Foto Het Zuiden) Tass publiceert de volgende tegenspraak: De Engelsche bladen „News Chronicle", „Daily Herald". „Daily Mail" en „Daily Ex press" hebben een Reuterbericht gepubli ceerd volgens hetwelk Söwjet-Russische troepen Roemenië zouden zijn binnenge drongen en een Sowjet-Russische torpedo- boót een Roemeen.sch schip in de Zwarte Zee zou hebben getorpedeerd. Turksche bla den te Istanboel hebben voorts op 16 Octo ber een bericht uit Londen afgedrukt. als zou in de buurt van Galotz een botsing zijn voorgévallen tusschen Sowjet-Russische en Duitse hé troepen. Ta.ss is gemachtigd te verklaren, dat al deze berichten van eiken grond zijn ont bloot. Voorts publiceert Tass. volgens een D.N.B. bericht uit Moskou, de volgende tegen spraak: ,Het Japansche blad Hotsji heeft op 16 October gemeld, dat de regeering van de Sowjet-Unie had besloten te Moskou een conferentie bijeen te roepen van de vier mogendheden, de Sowjet-Unie. Japan. Duitschland en Italië. Tass is gemachtigd (e verklaren, dat dit bericht niet in over eenstemming is met de feiten. NIET MEER AANGEMAAKT Naar Aftonbladet uit Londen meldt, zal Engeland de productie van particuliere auto's stopzetten. Op het oogenblik zouden nog slechts 400 particuliere auto's ter be schikking zijn, waarvan de helft van bui- tenlandsch fabrikaat. De regeering heeft een verbod van vervaardiging van particuliere auto's uitgevaardigd, aangezien de Britsche automobielindustrie uitsluitend moet wer ken voor leveranties aan het leger. Het Kieler slot bestookt. Britsche vliegers hebben in den nacht van Vrijdag op Zaterdag het representieve, eeuwenoude Kieler slot met bommen be stookt. Het oude monument biedt een beeld der verwoesting. Een brisantbom heeft een deel van een verdieping doen instorten. In het kasteel liggen de boeken van de Slees- wijk-Holsteinsche bibliotheek, die hier on dergebracht is, verspreid. Dit zijn unieke documenten van historische beteekenis. Honderden en honderden boeken zijn ver nietigd. Geheele boekenrekken zijn ver woest. 3 Ons tot einde October. Met ingang van 21 October is de boter in Zwitserland gerantsoeneerd. Tot einde Octo ber krijgt ieder de beschikking over 300 gram. Öm sluikhandel te voorkomen, hebben de autoriteiten bepaald, dat de geheele pro ductie moet worden afgeleverd. Voor melk zijn geen beperkende bepalingen vastgesteld, doch van eind October af mag geen room ver kocht worden. Als motief voor deze maat regelen, die voorzorg worden genoemd, wordt het vele hamsteren van den laatsten tijd aan gevoerd. Enorme schade en slachtoffers. tallooze De dagenlange regenval in Catalonië en Zuid-Spanje heeft talrijke rivieren en beken doen zwellen en groote landstreken doen overstroomen, waardoor groote schade is ontstaan. Vooral de stad Gerona in Catalo nië heeft zwaar van het water te lijden. F.enige wijken van Gerona zijn volkomen van de buitenwereld afgesloten. Kilometers ver vormen landstreken een geweldigen stroom en veel is aan de ramp ten offer gevallen. Te Gerona werd een brug weggeslagen waarop zich verscheidene personen bevonden Alle verbindingen met het geteisterde ge bied zijn verbroken en nog steeds nemen de overstroomingen grooteren omvang aan. 200 huizen in 20 minuten vernield. Nabij Vich heeft het. water van de Ter. die binnen enkele 'uren ruim vier meter was gestegen, ontzettende verwoestingen vooral in Torello aangericht. Binnen twin tig minuten waren ongeveer 200 huizen ver nield. Tachtig menschen worden vermist. Aan de spoorlijn van Corona naar de Spaansch-Fransche grens is een aardstor ting ontstaan, waarbij een trein bedolven werd. Alleen reeds in het plaatsje Torello wer den meer dan 130 personen vermist Ook in het ten Noorden van Vich gelegen Manlleu is het aantal vermisten zeer groot. De ber- gings- en hulpacties zijn zeer bemoeilijkt, daar de watermassa's pn aardverschuivin gen haast onoverkomelijke bezwaren ge schapen hebben. Door den aanhoudenden regenval zijn in de Fransehe Oostelijke Pyreneeën even eens alle rivieren buiten baar oevers getre den en hebben groote schade aangericht. SCHIPPER VERONGELUKT. Zaterdagmiddag is te Belfeld de 43-iarige, eieehts pnkele maanden gehuwde séhiPrier C. Blanken uit Amsterdam nabij de stuw in de rivier verongelukt. Rij h°t stmven van een boot met drie sche pen, wilde de schipper twee booten naast el kaar duwen. Hii werd hierbij door een ka bel geraakt, waardoor hij in het ruim van een der schepen viel. De schinner kwam hierhij zoo ongelukkig on hoofd en rug te recht, dat hij in zeer 'érnstigen toestand naar het ziekenhuis te Tegelen moest wor den overgebracht, waar hij des avonds om zeven uur is overleden. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 8 17 uur Vervaardiging van zijden onder- kleeding verboden. ALLE VROUWEN IN DE LANGE BROEK? Niet alleen zijden kousen, maar ook zij den onderkleeding zal in Engeland vanaf 1 December op grond van een verordening van het Britsche ministerie van handel niet meer vervaardigd worden. In verband hier mede is Zaterdag een waarlijk onbeschrijflij ke stormloop ontstaan op de kousenwinkels, zoo meldt Svenska Dagbladet. De productie van versperringsballons en Darachutes is volgens het blad de oorzaak van deze ver ordening. De Londcnsche vrouwen zullen daarom waarschijnlijk de lange broek in de mode laten komen. Dagens Nyheter meldt, dat voorzichtige Engelsche vrouwen reeds tijdig groote hoeveelheden zijden kousen hebben gehamsterd. Vele wrijvingen de oorzaak. In verband met de vele wrijvingen, welke zich den laatsten tijd hebben voorgedaan op verschillende punten der stad tusschen col porteurs van verschillende richtingen, heeft de politie thans een colportageverbod uitge vaardigd, dat Zaterdagmiddag is ingegaan. Men had reeds eerder getracht, zegt de Tel., een regeling voor de colportage te tref fen, om de incidenten van den laatsten tijd te voorkomen, doch blijkbaar beeft deze re geling geen afdoende resultaten opgeleverd, zoodat men thans tot een algemeen verbod is overgegaan. EEN ONS PER MAN PER WEEK. DEZE WEEK OP BON 26. Heden wordt een aanvang gemaakt met de distributie van kaas. Onder kaas wordt verstaan alle soorten binnen- en buitenlandsce kaas, ook smeer kaas, echter met uitzondering van de z.g. kwark. Gedurende de eerste distributie- periode, welke zal loopen van Maan dag 21 October tot en met Zondag 27 October a.s. geeft bon no. 26 van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van een ons kaas. Met nadruk wordt er echter op gewezen, dat deze bon ook geduren de de daarop volgende week, dus van Maandag 28 October tot en met Zon dag 3 November a.s. geldig blijft, terwijl tevens gedurende laatstbe doelde week een nieuwe bon zal wor- aangewezen welke eveneens recht zal geven op het koopen van een ons kaas. Zij, die op medische gronden behoefte heb ben aan een extra kaasrantsoen, kunnen bij de distributiediensten op gecontroleerd me disch attest losse bonnen verkrijgen. Evenals zulks het geval is bij brood en vleesch, zal men in hotels, café's, restau rants en dergelijke slechts kaas bij de maal tijden verstrekt kunnen krijgen, indien men een bon inlevert. Het bekende wisselbonnen systeem wordt hier toegepast. De aandacht wordt erop gevestigd, dat met het inwerkingtreden van de distributie het voorschrift, dat niet meer dan een pond kaas tegelijk aan het publiek mag worden afgeleverd, komt te vervallen. Indien een consument meer dan vijf bonnen tegelijk inlevert, mag deralve daarmee overeenko mende hoeveelheid kaas worden afgeleverd, ali is deze grooter dan een pond. vangen. De prijsregeling houdt een verhoo ging in welke door den consument moet worden betaald. Was de laatste weken de consumptieprijs voor boter maximaal f 1.85 per kg thans zal zij zich voor fabrieksboter bewegen tusschen f 2.20 en 2.30 per kg, dat is dus van f 1.10 tot f 1.15 per pond. Ook de detailprijzen van kaas worden nog na der geregeld. Wat de producentenprijzen voor de kaas betreffen, deze zijn maximaal vastgesteld als volgt: Voor de volvette boerenkaas bedraagt de ze f 0.83 per kg en voor de 40+ Noord-Hol- landsche fabriekskaas 70.5 cent per kg, voor de overige 40+ kaas 67,5 cent per kg en voor de 20+ kaas 44 cent oer kg netto. Voorts is bepaald, dat voor ondermelk. welke dooi de fabrieken wordt afgeleverd, niet meer betaald of verrekend mag worden dan 1,25 cent per liter. Prijsregeling voor aUe zuivel producten. Met ingang van heden is een prijsregeling van alle zuivelproducten getroffen, waar door men aanneemt dat de veehouder loo- nonde prijzen voor zijn producten zal ont- Brood met ondermelk gebak ken, wordt als waterbrood be rekend. ROGGEBROOD EN GEBAK NIET VERHOOGD. Aangezien door de oorlogsomstandigheden de bakkerii onkosten aanmerkelijk ziin ge stegen, heeft de overheid besloten toe stem- mipg te geven om de broodnrüs te verhoo- gen en nl. met één cent per 800 gram. Het droge stofgehalte van bruinbrood f tarwebrood) zal bovendien geliik gemaakt worden aan dat van wittebrood, zoodaf ner eenheid meer meel in dat brood moet worden verwerkt dan tof nu toe. Tengevol ge biervan kan de prijs voor dat brood maximaal één cent meer stijgen, zulks met •Ren verstande, dat brm'nbrood in geen ge val duurder mag worden dan wittebrood. De overheid zal er evenwel door bet ge ven van restituties voor zorgdragen, dat voor zuiver roggebrood de oude prijs kan worden gehandhaafd. Tn bef algemeen zal deze prijsverbooging ook niet van invlned ziin op den nriis van overige bakerii-artikelen (gebak e.d.) Voorts is reeds, zooals gemeld, verboden volle melk of volle melkpoeder, in brood te verwerken. WpI zal geoorloofd blijven de verwerking van magere melknoeder of on dermelk. Tn dit verbond wordt er de aan dacht on gevestigd, dat bet gebruike.lijke merk B. in het melkbrood niet meer beteekent. dat zulk een brood met volle melk of volle melknoeder gebakken is. ter wijl voorts de vrijs voor waterbrood moet warden berekend. Als gevolg van een en ander zullen zii. die tot nog toe gewend waren melkbrood te gebruiken, van de priisverhooging wei nig bemerken, integendeel zullen zii in het algemeen voor het brood minder behoeven te besteden dan voorheen. OM UIT TE KNIPPEN. Broodbonnen nummers 11: geldig tot en met 27 October, rechtgeven- de op 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Niet gebruikte bonnen blijven nog geldig tot en met 29 October. echter niet voor gebruik in restaurants e.d. Bon 13 (boterkaart): geldig tot en met 25 October (niet gebruikte tot en met 1 November), recht- gevende op Va, pond boter. Bon 13 (vetkaart): geldig tot en met 25 October (niet gebruikte tot en met 1 November) rechtgevende op Vz pond boter of margarine. 05 Vleesch (vleeschkaart): geldig tot en met 27 October (niet gebruik te tot en met 3 November, echter niet voor gebruik in restaurants e. dA Elke bon geeft recht op 100 gram vleesch of één rantsoen vleeschwaren. 05 Worst, Vleescharen (vleesch kaart): geldig tot en met 27 Octo ber (niet gebruikte tot en met 3 No vember). echter niet voor gebruik in restaurants, e.d. Het rantsoen vleeschwaren be draagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, of kalfs- vleesch en voor gerookte worst- Soorten, 100 gr. v. gekookte worst soorten. rolpens en knakworst. 125 gram voor Ie verartikelen, tongen- worst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. Bon 15: Naar keuze 1 ons vermi celli. spaghetti of macaroni, tot en met 1 November. Bon 26: geldig tot en met 27 Oct. (niet gebruikte tot en met 3 Nov.) rechtgevende op 1 ons kaas. Bon 28: Naar keuze 1 ons maïzena, griesmeel puddingpoeder of pud- din.gsauspoeder tot én met 1 Nov. Bon 55: Naar keuze 150 gram toiletzeen.'120 gram huishoudzeep 200 gram zachte zeep. 250 gram zeeppoeder indien voorradig 125 gram zeepvlokken. 250 gram zelfwerkende wasrhmiddelen. 200 gram vloeibare zeep. geldig tot en met 12 November. Zii. die de gezinswascb naar een was=cherii sturen, zullen voor elke Kg. droog wa=ebo-oed één bon 55 aan de wasscheri.i moeten af staan. Bon 76: Naar keuze Va pond rijst rijstemeel of rijstebloem tot en met 1 November. Bon 77: Naar keuze Va pond ha vermout havervlokken. gort of grutten tot en met 1 November. Bon 78: Naar keuze V> pond tar wemeel. tarwebloem, roggemeel roggebloem, zelfrijzend bakmeel, boek wei tmeel of gruftenmeel tot en met 1 November. Bon 109: 1 kilo suiker tot en met 25 October. Bon 114: Va pond koffie of ons thee tot en met 8 November. Bon 4 (hondenbroodkaart): gel dig van 1 tot en met 31 October rechtgevende voor de groepen 1. 2 3. 4. 5 en 5 op resp. 16 T<g.. 10 Kg.. 8 Kg.. 5 Kg.. 4 Kg. en 3 Kg. bon donbrood. Bon 4 (katfenbroodkaart): geldig van 1 tot pn met 31 October. recht gevende on tVa Kg. kattenbrood. Scheerzeepbon 116: geldig van 31 Augustus tot en met 31 December, rechtgevende op 56 gram scheer zeep of één tube sebeererême of één nof sebeerzeen (alleen vnnr manne liike personen hoven 15 jaar). Petrolenmzegel periode 6: Geldig voor 2 liter petroleum tot en met 3 November (alleen voor diegenen die daartoe vergunning hebben). Pefroleumzegel „periode a" (voor verlichting) geldig tot en met 16 November, rechtgevende op 2 liter netroieum Bonnen 01. 02. 03 baarden, ka chels: 01. 02. 03. 04. 05 06 centrale verwarming en „brandstoffen eenheid, eerste periode" van de hrandétoffenkaarten: geldig tot en met 31 October. Elke bon geeft recht op één eenheid vaste brand stoffen. 1 eenheid is 1 bi (max. 75 kg) antbraciet. steenkolen, industrie- of eierbrikeffen. of 2.5 hl kolenslik. of 2 hl (max. 106 kg) cokes (ook gascokes) of 116 kg bruinkoolbriket ten. of 450 stuks (260 kg) bagger- of 360 stuks (195 kg) persturf. of 175 kg fahrieksturf. of 206 kg ove rige soorten turf.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1