JUTTERTJ Ingezonden Adoeüeem doe Ook Texelaars krijgen de mijnenschade vergoed Vooral! steeds geopend cLkniejuwj 102 sollicitaties*** Betrekkingen Te huur Te huur Te koop Texel krijgt noodverlichting IVlaandag 21 October 1940 Tweede Blad Geen bommen op Den Helder De koe van Slikker Crediet voor inrichting schoolgebouw Julanadorp Wijziging A.R. 1935 en ver ordening rangen enz» politie 1935 Gemeenteraad van Texel Het noodziekenhuis voldoet goed Controleur van de Brandstoffen- Commissie bljjkt een begeerens- waardige betrekking te zijn. In <le Heldersche Courant van j.1. Donderdag kwam een advertentie voor, waarin de Brandstoffen-eommissie van liet Kykskolenbureau alhier sollicitan ten opriep voor de betrekking van con troleur, en welke functie gehonoreerd zal worden met ca. 100per maand. Zij, die van meening waren dat er in Den Helder wel niet veel gegadigden voor deze betrekking zouden zyn, blij ken de plank wel zeer verre misgesla gen te hebben. Naar wp althans Zater dagmorgen vernamen, waren er tot des morgens 9 uur niet minder dan 102 sollicitatiebrieven ingekomen. Het is wellicht interessant daarbij te vermel den, dat onder dit aantal tal van oud- marinemenschen zijii, die eveneens een kansje ondernamen deze betrekking te mogen vervullen. Ongetwyfeld zullen ook gedurende de eerstvolgende dagen nog meerdere sol licitaties volgen. Wèl een bewqs, hoezeer een ryksbetrekking, ook al is die dan zooals in dit geval, tijdelijk, nog steeds begeerd is! Heel veel geëvacueerde stadgenooten hebben vanmorgen vroeg in ongerustheid gezeten over het feit, dat men om onge veer 5 uur een zwaren slag hoorde, waar van men meende, dat het 't dreunen van een bomexplosie was in of nabij Den Helder. Wij kunnen gelukkig mededeelen, dqt dit niet het geval is geweest. Er zijn geen bommen gevallen in of nabij Den Helder. Ook is het afweergeschut niet in werking geweest de laatste dagen, zooals men vanmorgen in den trein wist te vertellen. Men ziet alweer, dat het wenscheiyk is voorzichtig te zijn met het gelooven van de praatjes, die in den trein en langs den weg worden rondgestrooid. Naar de verwerkings-inrichting te Schagen vervoerd. Zooals men weet, bevond zich tijdens het laatste bombardement van Den Helder in de slagerij van den heer Slikker een geslachte koe. Waar het niet mogelijk bleek deze hoe veelheid vleesch weg te krijgen bleef deze ter plaatse aanwezig. Zaterdag werd echter de noodzakelijkheid gevoéld dat het geslachte dier, dat een min der aangename reuk begon te verspreiden, weggehaald werd, hetgeen geschiedde in over leg met den Vleeschkeuringsdienst alhier. Later is het vleesch naar de Verwerkings inrichting te Schagen vertransporteerd. In de raadsvergadering van 30 Juli j.1. werd besloten tot het stichten van een ziekenhuis ste Julianadorp en wel in het daar aanwezige schoolgebouw. Het gevolg daarvan is, dat ge noemd gebouw voor de school niet beschikbaar is, zoodat het noodig wordt maatregelen te nemen om te komen tot de inrichting van een gebouw, waarin de school te Julianadorp tijdelijk kan worden ondergebracht. Een bol lenschuur, gelegen aan de Langevliet, op zeer korten afstand van Julianadorp eigendom van de N.V. Belle en Teeuwen te Lisse is Voor het beoogde doel geschikt te maken en kan door de gemeente in huur worden ver kregen. De ruimte in bedoelde schuur is zóó groot, dat door het maken van afscheidingen 4 les lokalen, een gang en een kamertje voor het hoofd der school verkregen kunnen worden. Aan de buitenzijde moeten twee toiletgelegen heden worden bijgebouwd. Voor de verwarming van het gebouw kan gebruik gemaakt worden van den ketel der centrale «verwarming van het er naastliggende gebouw. Voor de tot de school behoorende „vaste" leerlingen kan door een en ander een goede oplossing worden verkregen, terwijl dan tevens het vervolgonderwijs en de landbouwcursus gehuisvest kunnen worden. Indien blijkt, dat nog voor een aantal leerlingen, welke tijdelijk te Julianadorp of omgeving zijn gehuisvest, onderdak moet worden gezocht, zal wellicht nog gebruik kunnen worden gemaakt van het kerkgebouw en van een gedeelte van café Doorn. De kosten, aan bovenbedoelde oplossing vei- bonden, worden door den directeur van ge meentewerken geraamd op 4600. Op grond van het vorenstaande stellen B. en W. den raad voor: a. hun een crediet te verleenen van 4600- Voor de inrichting van een tijdelijk schoolge bouw te Julianadorp. b. hun te machtigen met de N.V. Belle en Teeuwen te Lisse voor het bovengenoemde doel een huurovereenkomst aan te gaan met betrekking tot de aan haar toebehoorende bol lenschuur aan de Langevliet te Koegras. ARBEIDSWET OVERTREDEN. Nadat men in vrij langen tijd niet van overtredingen Van de Arbeidswet vernomen bad, vraagt ditmaal een tweetal van deze °vertredingpn de aandacht. Het was een hielkslijter en een meubelhandelaar, die zich ban dit euvel schuldig gemaakt hadden en door de politie werden bekeurd. B. en W. schrijven aan den Raad: Volgens het bepaalde bij artikel 61, 4e lid, van het A. R. 1935, wordt aan een ambte naar, die recht heeft op invaliditeits- of ver hoogd invaliditeitspensioen, tot aan den dag, waarop de termijnen, gedurende welke aan- spi aak op bezoldiging bij ziekte bestaat, zijn verstreken, een tijdelijke toelage, uit de ge meentekas verleend tot een zóódanig bedrag, dat het pensioen en de toelage te zamen evenveel bedragen als bij niet-pensionneering zou zijn genoten. In de verordening regelen de de rangen enz. politie 1935 komt een zelfde bepaling voor. Deze bepaling is, voor zoover wij kunnen nagaan, destijds in het leven geroepen om te voorkomen, dat een ambtenaar vrij plotseling soms niet onbelang rijk in inkomen zou achteruit gaan. Gedu rende den tijd van de werking van dit artikel is ons gebleken, dat de toepassing inderdaad voor de betrokkenen van groote beteekenis is geweest. Daartegenover staan evenwel ge vallen, waarin de toepassing naar onze mee ning niet noodig was geweest, omdat de be trokken ambtenaren, ook bij den teruggang in inkomen door pensionneering, een zóódanig inkomen genoten, dat zij daarvan behoorlijk in hun levensonderhoud, en dat van hun ge zin, konden voorzien. En juist ook in deze gevallen waren de uit de gemeentekas te ver leenen toelagen soms nog vrij aanzienlijk. In het financieel belang van' de gemeente mee- nen wij daarom vooral daar het aantal ge vallen van toekenning van invaliditeits- of verhoogd invaliditeitspensioen toeneemt dat het gewenscht is de betrokken artikelen zóódanig te wijzigen, dat bedoelde toelage voortaan alleen wordt toegekend in de geval len, waarin dat, te onzer beeoordeeling, 'noo dig is. Met de reeds toegekende of nog toe te kennen toelagen op grond van de onge wijzigde artikelen meenen wij eenzelfden weg te moeten bewandelen. Op grond van een en"ander, en onder over legging van het advies van de commissie van georganiseerd overleg, stellen B. en W. den raad voor het Ambtenarenreglement 1935 in dien geest te wijzigen. GEREEDSCHAPDIEVEN OP PAD. Wederom kwam iemand aangifte doen, dat ten zijnen nadeele een vrij groote hoeveel heid gereedschap ontvreemd was. De politie stelt een onderzoek in. Assurantiekantoor Koningstraat 90 Telefoon 984 KONIJN aangeboden Terstond geviaagd een DAGDIENSTBODE. Mevr. ROMBOUTS, Middenweg 101. aangeboden WINKELHUIS te huur. Te bevragen: Hoogstraat 20. TE ALKMAAR een mooi Winkelhuis te huur op den besten stand, net voor de Langestraat, prijs 13. per week. Te bevr. bij C. Heinis, Zaagmolenstr. 6, te Alkmaar. N.V. KON. NEDERL. ZOUTINDUSTRIE - BOEKELO N 14 HENGELO RUSTIG WONEN Te huur: GEM. ZIT- EN SLAAPKAMER te Medemblik met gebruik van keuken en badkamer, 25.00 p. maand. Brieven aan C. Pijper, Turfhoek 20, Medemblik. Te huur: het gemeubileerde Benedenhuis, Polderweg 63. Bevragen: Polderweg 59. ZIT- EN SLAAPKAMER aangeboden m. of z. pension. Adres: Spoorstraat 26, Alkmaar. gevraagd Flink Huis te huur gevraagd, omgevi.ig Den Helder. Brieven onder No. 368, aan het Bureau van dit blad. Gevr. door jong echtp. z. k. een Kamer met stookgel. of een huis, omg. Bree: and of Juliana dorp. Br. aan G. v. Markus, Dahliastraat 87, Den Helder. Gevraagd Slaapgelegenheid voor echtpaar met 2 kinderen, liefst Anna Paulowna, omtrek station. Adres: Krugerstraat 40, Den Helder. Tel. 1002. Te huur gevraagd: klein gemeubileerd Huis, omgeving Kanaalweg en Singel. Aanbiedingen onder No. 367, aan het Bureau van dit blad. aangeboden Te koop wegens vertrek: Z.g.a.n. Radiotoestel, Philips, nieuw 16-els vloerkleed, mooie St. Bernard m. stamboom, schuurtje 3 bij 4 M., partij mooi brandhout, 3 petroleum stellen, konijnenhokken, 3 la mud anthraciet. Adres: Jan Verfailleweg 3. Te koop 2 H.A. VOERBIETEN, ook in perceelen. P. A. de Groot, Kortevliet 22, Julianadorp. (Buiten verantwoordelijkheid van de RedactW Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) ONREDELIJKE HUURPRIJZEN IN SCHAGEN. In de Heldersche Courant van Vrijdag 18 Oct. las ik onder Stadnieuws een mededeeling betreffende onredelijke huurprijzen, welke te Schagen door de inwoners zouden worden gevraagd, en "erder: „We vernamen, dat het geen zeldzaamheid is, dat men 10 gulden per week vraagt voor een slaapkamer zonder meer. Geen kopje thee, laat staan een boterham!" Ware het een ingezonden stuk geweest, geen oogenblik zou ondergeteekende er over gedacht hebben hierop te reageeren, maar nu bovenstaande een meer officieel plaatsje krijgt onder de rubriek „Stadsnieuws", zal menigeen het gaan beschouwen als een soort afzetterij van de Schager ingezetenen. Afgescheiden dat dergelijke praktijken door enkelen (er is altijd kaf onder het koren) zou kunnen worden toegepast, mag het in genen deele een uniforme blamage werpen op het groote deel der Schager inwoners, die met groote billijkheid zich beijveren zooveel moge lijk het leed der vluchtelingen te helpen ver zachten. Ondergeteekende, die gedurende een drie tal maanden genoodzaakt is in Schagen te moeten verblijven, kan u de verzekering ge ven, dat bij zeer vele Schagenaren het hart op de goede plaats zit. U Mijnheer de Redacteur beleefd dankend voor plaatsing van bovenstaande, teekent hoogachtend, A. J. LEEWENS, Het doet ons genoegen, dat de heer Leewens naar de pen grijpt, om het voor de Schage naren, waar hij en zoovele andere honderden stadgenooten gastvrij ontvangen zijn, op te nemen. Toch moet het ons van het hart, dat hij ons artikeltje, in ons nummer van Vrijdag, slecht gelezen heeft. Wij hebben daarin onze dankbaarheid ge uit voor de hartelijke en gastvrije wijze waar op onze bevolking in den Polder en in Schagen is ontvangen, doch we hebben tevens gemeend den vinger te moeten leggen op een wonde- plék, die zich sedert de laatste vlucht uit Den Helder heeft geopenbaard. We schreven dan ook: „We vernamen, dat het geen zeldzaamheid is, dat men 10 gulden per week vraagt voor een slaapkamer zonder meer". We hebben dus niet gezegd, dat het gewoonte is, dat men deze onredelijke prijzen vraagt, maar dat het sedert de vorige week Maandag niet tot de zeldzaamheden behoort. En men neemt dezen prijs niet, omdat een royaal Helderschman die biedt, maar omdat men hem wenscht voor het afstaan van zijn kamertje. Om een voorbeeld te noemen: Een echtpaar zoekt een slaapkamer, komt ergens in Scha gen terecht, krijgt een klein slaapkamertje te zien. De bewoners vragen, wat men er voor over heeft. Men biedt 7 gulden, omdat men meent, dat het kamertje, daarmee „dik be taald" is, doch de bewoner wil met niet min der genoegen nemen dan 10 gulden. Dit is een geval, dat we van de betrokkenen zelf ver namen. In den trein hoort men meer derge lijke gevallen vertellen, die we evenwel niet hebben kunnen controleeren. Ook is ons bekend, dat een gezin, bestaande uit zeven personen in Schagen was onderge bracht voor den prijs van 56 gulden per week. Men had daarvoor volledig pension. De bewo ners, bij wie men in de kost was konden een gezin krijgen, dat meer betaalde en de huur aan het gezin, dat men aanvankelijk „liefde rijk" had opgenomen, werd op gezegd. Op deze misstanden hebben we met ons artikeltje de aandacht willen vestigen. 'Er wordt daarmee geen blaam geworpen op de vele vele goede Schagenaren, die getoond heb ben hart te bezitten, maar op de weinigen, die misbruik maakten van de omstandig- heden' Red. Heldersche Crt. De vergadering werd bijgewoond door 11 leden; afwezig met kennisgeving de heeren Bruin en Epe. Bij opening wees de voorzitter op het gering aantal vergaderingen dat dit jaar voor den Raad wordt uitgeschreven. Spr. gaf daarbij als zijn meening te kennen, dat de raad thans meer administratieve bevoegdheid heeft en minder optreedt als overheidsinsti tuut. Onattentheid bij de burgerij. Vervolgens bracht de Voorz. dank aan de leden van den raad die behulpzaam zijn bij 't uitreiken van bonnen etc.; de raadsleden toonen daarmede beter van goeden wil te zijn dan de burgerij, 't publieK legt daarbij een groote slordigheid aan den dag die het admi- nir .ratief personeel van deze Gemeente ont zettend veel werk bezorgt. Te Den Burg bijv. moesten 6700 broodkaarten worden uitgereikt en hoewel nog een dag extra zitting is gehou den voor degenen, die niet op de aangegeven uren en dagen zijn verschenen moeten nog 550 van de secretarie worden afgehaald, 't Per soneel heeft tot nog toe in eigen tijd bij ver schillende achterblijvers hun kaarten thuisge bracht anders waren de bonnen vervallen ge weest, doch nogmaals wordt er ernstig voor gewaarschuwd dat dit r.iet altijd zoo zal gaan Geen inkwartiering. In de tweede plaats wilde de Voorz. er nog eens op wijzen dat de Duitsche overheid uitdrukkelijk verlangt dat men geen onderdak verleent aan Militairen, die geen inkwartieringsbiljet bij zich hebben, ook al eischt men dit; verschillende per sonen hebben bij uitbetaling daarmede moeilijkheden ondervonden. Verder wees de burgem. er op, dat men al leen in spoedgevallen (Sterfgevallen etc.) een vergunning tot toegang naar het eiland kan verkrijgen, waarbij afgeweken wordt van den gestelden termijn van 10 dagen, die de En- quette-comm. heeft gesteld. De Duitsche over heid is hierop zeer streng en men moet geen aanvragen doen voor bijwonen van verjaar dagen enz. In spoedgevallen kan men zich tot den Burgem. wenden, die dan verder de zaak be spreekt. De verstandhouding met de hier ge vestigde Militaire Overheid en 't Gem. bestuur is zeer goed. Ten slotte deelde Burgem. Kamp mede dat Vergaderingen, waarop meer dan 20 personen aanwezig kunnen zijn, rechtstreeks aar. den vorkome m«n: ventopping, slechte ont lasting, overmatig vet, die de oorzaak zijn van aambeien, rheumatiek, vale onreine huid, hoofdpijnen, enz door grondige zuivering van bloed en ingewanden met Dr. Schieffer's Stofwisselingzout. Een weldaad voor het organisme! Flacon I S.OS. Dubbele dacon f 1,7$ bi) apotnakars an vakOrogiilaiv Procureur-generaal moeten worden aange vraagd. 7 dagen voor de vergadering. De notulen der vorige vergadering werden omdat ze op de gebruikelijke wijze ter visie hadden gelegen niet gelezen. Aan de orde was nu: Belangrijke mededeelingcn. Medegedeeld werd: dat de subsidie voor het Noodziekenhuis 35 per dag bedraagt. Begroot wordt dat de kosten daarmede voor 75 pet. z(jn gedekt. Toch zal deze instelling nog voor de Gem. Texel een bedrag van 4000 of 5000 aan onkos ten met zich brengen. Het deed den voorzitter genoegen, te kunnen mededeelen, dat het Ziekenhuis reeds een goede reputatie heeft, en dat de Inspecteur van Volksgezondheid een gunstig rapport heeft uitgebracht. 2e. Dat de schadevergoeding voor myn- ontploffingen te Oudeschild 4300. is binnengekomen en zal aan de gedu peerden worden uitbetaald. 3e. dat het contract met het Rijk over het vliegterrein Texel, dat op 1 Mei af loopt, tot 1 Juli wordt verlengd, doch daarna niet vernieuwd wordt. Dit brengt een schadepost voor de Gemeente met zich mee van 3000.per jaar. 4e. Dat de Gemeente thans Philips- lampen heeft aangeschaft, die op de hoe ken der straten in deze verduisterings- tijd mogen branden en waarop men ge legenheid zal hebben zich eenigszins te kunnen richten. Verder waren twee adressen ingekomen, een van den heer v. d. Ban, in verband met vergoeding van twee kinderen, die nu door omstandigheden niet te Den Helder de H.B.S. kunnen bezoeken, doch dit te Den Haag zul len doen. 't Bleek dat de gemeente door een bizondere overeenkomst, die met het gem.- bestuur te Den Haag was getroffen, een be sparing aan subsidie daarvan trekt van pl.m. 500.^-. De heer v. d. Ban verzoekt nu eenige bijdrage in de extra kosten, die hij daardoor moet maken. De voorzitter zou zeer gaarne den heer v. d. Ban daarin ter wille zijn, doch moest tot zijn spijt mededeelen, dat hierop „geen weg was te vihden". Op verzoek van verschillende raadsleden werd dit adres aangehouden tot de volgende vergadering; onderzocht zal nog eens worden of met het Haagsche gemeente bestuur in die richting nog iets is te doen. Het tweede adres was van den heer M. J. Witte, uit Eierland. Deze verzocht aan den Raad toestemming voor het bouwen van een woonhuis aan de Wilhelminalaan te Den Burg. Het bouwplan was goedgekeurd en de bouwmaterialen waren aangeschaft, doch uit de mededeeling van den burgemeester bleek, dat men in verband met het spoedig vast te stellen uitbreidingsplan voor Den Burg over de vast te stellen rooilijn niet tot overeen stemming kon komen. Langen tijd werd over deze kwestie van gedachten gewisseld. Daar over pl.m. 14 dagen toch weder een Raads vergadering moet worden gehouden om het Bouwplan vast te stellen en men deze zaak uitvoerig met den ontweiper van het plan, den heer WychertBruin wil bespreken, werd ook dit adres tot de volgende vergadering aangehouden. Verder was ingekomen een dankbetuiging Oosterend door mej. Henkes en een verzoek van mej. G. Eelman om ontslag als onder wijzeres te Oudeschild. Eervol verleend. Tot afgevaardigde naar de Algemeene Ledenvergadering van de N.V. T.E.M. werd met algemeene stemmen benoemd de heer J. Henkes. Als techn.-comm. werd eveneens met algemeene stemmen herbenoemd Ing. A. G. D. Bruin. De Jaarrekening van het Algemeen Arm bestuur over 1939 werd in handen gesteld van een commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren Dros, Eelman en Henkes. Van het Algemeen Weeshuis van de heeren Parlevliet, Bruin en Keyser. Van de N.V. T.E.M. van de heeren Dros, Eelman en Zoetelief. De Gemeente-rekening van de heeren Dros, Eelman en Henkes. De begrooting v. h. Algem. Weeshuis zou worden onderzocht door de heeren Leber, Par levliet, Zoetelief en Bruin. Ten slotte waren alleen beide eerstgenoemde heeren in de ge legenheid deze begrooting te onderzoeken, deze adviseerden tot goedkeuring. Hiertoe werd be sloten. In verband met de verlaging v. d. Rijksbij drage van 5.90 en 3.95 tot 4.42 en 2.21 aan werkloozen en kleine grondgebruikers werd voorgesteld de vergoeding te verlagen van 6.42 en 4.21. Aldus besloten. Het Best. v. d. School m. d. Bijbel te Ooster end wil het vertrek dat bestemd was voor kolenbergplaats inrichten voor lokaal waarin de schoolarts onderzoekingen kan verrichten en voor bergplaats voor leermiddelen. Door deze verandering is bouw van een nieuwe Kolenbergplaats noodzakelijk. De kosten van deze verbouwing worden geraamd op 225. Goedgekeurd. De heer A. v. d. Brink was benoemd tot be ambte in openbaren dienst te Oosterend, deze benoeming was evenwel tijdelijk. De voorz. stelt voor om de heer V. d. Brink, die uitste kend voor deze taak berekend blijkt in vasten dienst te benoemen. De Burgem. deelde nog mede dat hij dezer dagen nog een extra schrij ven van voldoening tot den heer V. d. Brink heeft gericht voor de uitstekende wijze waarop hij een zaak heeft afgewerkt. Met algem. stemmen benoemd. Voorgeteld wordt om aan de heeren C. Mets Wz. en Jb. Hoogerheide een stukje grond te Oudeschild te verkoopen van pl.m. 22 vierk. meter gelegen a. d. hun toebehoorende huizen en erven. De koopsom werd bepaald op 75 ct. per m2. Mevr. de Wed. H. J. Neijens heeft te kennen gegeven, dat zij bereid is een perceel bouw terrein aan de Emmalaan te Den Burg naast het woonhuis v. d. heer A. E. Stiggelbout te koopen voor 3.-en 2.per vierk. meter het perceel is groot aan de voorzijde 30 m. 't achterste deel 5 m. Koopsom 12Ó0.Op dit perceel zal een gebouw worden geplaatst dat pl.m. 6000 zal kosten. Goedgekeurd. Reductie op het vastrecht voor .electr. aansluiting van winkel panden. Voorgesteld wordt, om in verband met de verduisteringsvoorschriften aan de af gevaardigden naar de vergadering voor Comm. v. d. T.E.M. opdracht te verlee nen vóór te stemmen by een voorstel om voor de winkelpanden een reductie te ver leenen van 50 pet. op het vastrecht. Voor het bedrijf beteekent dit een verminder de opbrengst van 2100. Hiertoe wordt zonder hoofd, stemming besloten. (Gedeeltelijk gecorrigeerd.) (Zie het slot in het no. van morgen., r e Ooromige adverteerders zitten uren op een pakkende tek9t te „broeden". Verspil geen tijd: iaat ONS U voorlichten. Het kost niets extra I de herbenoeming tot Verloskundige te i.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5