Anti-Japansche gezindheid in Onze Oost? Toestand critiek? De Unie wil geen coalitie Reorganisatie van de Spaansche regeering? „Lange voorbereiding, korte oorlog" Engeland handhaaft den zomertijd In het donker op auto gereden Wolhandkrab in IJsselmeer Vijfduizend erfenisjagers op pad4 DUITSCHLAND OP DE SCHAATS Het incident aan het Brusselscbe gerechtshof WILLKIE CONTRA ROOSEVELT Dc rechteloosheid ter zee De Duitschê aanvallen op LONDEN Engelands prestige verlies in Egypte Orkaan op dc Zwarte Zcc Waar het onontbeerlijk zout wordt gewonnen. Door controle- gaten wordt het proces der uitkristalliseering van het zout in de groote fabrieken te Boekelo gevolgd (Foto Pax-Holland) SAMENWERKING ZONDER COM PROMISSEN, Te Dordrecht heeft gisteravond mr. L. Einthoven gesproken in een besloten ver gadering van „De Nederlandsche Unie" in het gebouw van den Nederlandschen Aan- nemersbond. Spr. zette, volgens het Hsb., uiteen, hoe de Unie Nederlanders tot samenwerking wil brengen. Nie op de basis van een coa- latie of van compromissen, waarbij men elkaar voortdurend wantrouwend op de vingers kijkt, doch op den grondslag van wederzijdsche waardeering van eikaars le vensovertuiging. Het moet mogelijk zijn aan ons volk te bouwen van onderop en dé menschcn te leeren elkaar te vertrou wen, doordat zij in elkaar in deze bange tijden zeer zeker in de eerste plaats den Nederlander zien, den landgenoot. Het moet mogelijk zijn om gezamenlijk te stre ven naar een onafhankelijk Nederland, waarbij men tot nieuwe sociale toestanden komt. die beter zullen passen in een toe komstige wereld. Want hoe de oorlog ook afloopt, onze maatschappij zal er anders uitzien. De gruwelijke verarming, die het gevolg zal zijn van deze nieuwe vernietiging, zal ons dwingen, samen met elkaar gelijkelijk de lasten te dragen, willen we niet met ons allen ten onder gaan in een chaos. Met elkaar moeten we dus strijden voor ons volksbestaan, niet onder de leuze: Ieder voor zich en God voor ons allen, maar ie der voor elk ander en allen tezamen voor de Nederlandsche gemeenschap. Gezien ons jongste verleden is deze vorm Van samenwerking een allermoeilijkste op gave, omdat men- geleerd heeft in hokjes en vakjes te denken, ieder een eigen taal tè spreken met een aparte terminologie. Spr. noemde de bedrijfsgemeenschappen als nieuwe vormen van samenwerking tus schen werkgevers, arbeiders, handelaren en consumenten, waarbij men niet zoekt naar hetgeen verdeelt, maar zal probeeren gezamenlijk de belangen van het bedrijf, binnen het raam van de volksgemeenschap Je behartigen. Deze corporaties zullen niet in eenige maanden volledig kant en klaar uit den grond te stampen zijn, doch moe ten groeien uit de nieuwe gemeenschaps gedachte. Voorts verduidelijkte spr. nog het stand- Punt van de Unie ten opzichte van Vlaan deren en sprak daarbij de hoop uit, dat mep fn NoordNederland meerb egrip zou toonen voor de groote waarden van dat naar omhoog strevende Vlaamsche volk v°or de geheele Nederlandsche volksge meenschap. Motorrijder ernstig gewond. Omstreeks half negen is een 40-jarige mo torrijder, afkomstig uit Amsterdam, op den Amstelveenscheweg met groote snelheid in gereden op een personenauto, welke waar schijnlijk onverlicht aan den kant van den w'0g geparkeerd stond. De motorrijder werd met groote kracht van sjjn motor geslingerd. Hij is in ernstigen toe- me* cen schedelbasisfractuur in het ilhelminagasthuis opgenomen. Ramp voor de visscher*. De gevreesde wolhandkrab wordt thans ln "et IJsselmeer op verschillende plaat hen getroffen. Enkhtiizer visschers heb- enkele exemplaren gevangen. De aann»? I van (,PZG krabben, die snel in de vi opnemen, heteekent een ramp voor dpj. j- n met snoekbaarsnetten, daar dieren het vischtuig vernielen. De woordvoerder over de bespre kingen in Batavia. In de dagelijksche persconferentie heeft de woordvoerder van het Japansche depar tement van buitenlandsche zaken Yakashiro Soema, toegegeven, dat de besprekingen in Batavia een vertraging ondervinden De woordvoerder voegde hier echter aan toe: onderhandelingen van dit soort hebben ge woonlijk eenigen tijd noodig en van het be gin af aan waren wij op vertragingen in gesteld. Op de vraag of de afwezigheid van Ichizo Kobajasji, het Hoofd van do Japan sche delegatie, een langdurige vertraging van de besprekingen fc Batavia ten gevolge zal hebben, antwoordde do woordvoerder ontkennend. Tijdens dc afwezigheid van Kobajasji zullen Otoji Saito, de Japansche consulgeneraal te Batavia en Tomotsoene Olrta, de plaatsvervangende 'leider van de Japansche delegatie de onderhandelingen met do Nederlandsch-Indische regeering voortzetten. Batavia heeft zich bereid ver klaard om ondanks de afwezigheid van Kobajasji de onderhandelingen met de Ja pansche delegatie voort te zetten. Op de vraag, waarom de onderhandelin gen tusschen Japan en Nederlandsch-In- diö niet naar Tokio verplaatst werden, ant woordde de woordvoerder, dat zoowel do Japansche als de Nederlandsche autoritei ten het 't best achtten de onderhandelin gen in Batavia te voeren, vooral daar op de agenda der besprekingen de economische vraagstukken voorkwamen. Ten slotte werd aan den woordvoerder hot persbericht voorgelegd waarin sprake is van een anti- Ja panache gezindheid onder de bevolking van Nederlandsch-Indië. Hierop antwoord de Soema, dat hij tot dusver geen officieele berichten had ontvangen, waarin dit pers bericht bevestigd werd. SUNNER MINISTER-PRESIDENT Transozean meldt: In politieke kringen te Madrid verzeker de men gisteravond, dat de reorganisatie van de Spaansche regeering met de benoe ming van de minister van binnenlandsche zaken, Serrano Sunner tot minister van buitenlandsche zaken, nog niet geëindigd is. Men houdt rekening met de mogelijk heid, dat nog in den loop van deze weck een principieele nieuwe verandering tot stand zal komen in zooverre waarschijnlijk dat Serrano Suner officiéél tot minstier-presi dent benoemd zou kunnen worden. Als ge volg hiervan zou generaal Franco in de toe komst nog meer het ambt van staatshoofd van nationaal-Spanje kunnen uitoefenen" In de andere ambtsgebieden worden even eens veranderingen verwacht. Hierover zijn echter nog geen officieele of officieuze be vestigingen te verkrijgen. Bovendien houdt men verder ook reke ning met wijzigingen in de leiding van de falangistische partij Met de leiding van het ministerie van binnenlandsche zaken zou onderstaatssecretaris Loren te Sanz worden belast. Een onderhoud tusschen Roose velt en Huil. .Het Witte Huis maakt bekend, dat Pre sident Roosevelt, na het bestudeeren van Telegrammen van overzee, den minister van buitenlandsche zaken. Huil, bij zich ontboden heeft voor een onderhoud. De se cretaris van het Witte Huis, Early, ont week het antwoord op de vraag, of dit duidde op een critieken toestand. De minister van oorlog, Stimson, heeft in een persconferentie verklaard, dat het departement van oorlog de nieuwe weer afdelingen van geweren zal voorzien. De weerafdeelingen zijn van de grootste betee- .kenis, aldus, Stimson, voor de nationale verdediging, vooral indien de Vereenigde Staten weer in een oorlog betrokken zou den worden. Een klein gedeelte krijgt slechts een portie van dc Orlaymillioe nen. Het gerecht te Gent heeft thans uitspraak gedaan in het erfenisproces Orlay. Vijfdui zend „verwanten" maakten aanspraak op het vermogen van de in 1925 gestorven mej Orlay, dat viérmiilioen frank bedroeg. In het testament was haar neef, Eduard Orlay tot eenigen erfgenaam benoemd én na diens dood zouden alle verwanten tot in den 12 den graad deelen. De rechtbank heeft thans beslist, dat niet al dóze verwanten voor de erfenis in aanmerking komen, doch slechts de rechtstreeksche nagelaten betrekkingen van den neef. De glazenier Pieter A. H. Hofman aan den arbeid voor het reusachtig glas in lood raam, dat bestemd is voor het Leidsche stadhuis. Het raam wordt ongeveer negen meter hoog (Foto Schlmmelpenningh) Zout van eigen bodem Meer dan een half mlllloen K.G. zogt wordt lederen dag te Boekelo gewonnen - Een staaf van het kostelijk product wordt gekeurd. Op den achtergrond een der typische boortoren! (Foto rax-rlollandj Ook de naam van de nieuwe Halve- maansbrug over den Binnen Amstel te Amsterdam is niet vergeten. De laatste hand wordt aan het steenen naambord gelegd (Foto Pax-Holland) Minister Göbbels over den stand van zaken. Rijksminister dr. Göbbels hoeft in een groote vergadering het woord gevoerd over het. verloop en den tegonwoordigen stand van den oorlog legen Engeland, Te laat heeft Engeland ingezien, zoo be toogde Göbbels, dat het zich een volkomen verkeerd beeld van Duitschland heeft ge maakt. Zoowel in politiek als in economisch op zicht is Duitschland voor dezen oorlog in elk opzicht gewapend. Van isoleering kan geen sprake zijn. Vooral echter is ditmaal ook de geestelijke oorlogvoering Van Duitsch land verre superieur aan die der Engelschen. Voor eens en altijd is hiermede een eind eraan gemaakt, dat anderen voordeel kun nen behalen uit de Duitschê tweedracht. Een Negende November 191,8 zal in Duitsch land nooit meer voorkomen. Terwijf Londen reeds onder do onafgebroken aanvallen van het Duitschê luchtwapen siddert, probeert Chtirchill voor do wereld nog den schijn te bewaren, alsof er met ongeveer gelijke wa penen en ongeveer dezelfde uitwerking aan Duitschê en aan Engelsche zijde gestreden wordt. Duitschland laat zich echter door deze ty pisch Engelsche opsnijderij nie* van de wijs bréngen. Hol weet, dat de ingeenstor- ting van Engeland komen moot. Zonder re kening te houden met prestigekwesties han delt de Führer naar 't beginsel: lange voor bereiding, korte oorlogen en niet omgekeerd. Duitschland, zoo besloot Göbbels. is in slaat en besloten dezen oorlog zoolang te voeren, lot de Engelsche plutocratie verpletterd is. In eenheid en trouw staaf hot geheele Duit schê volk daarbij naast zijn Ffihrér, die het tot de schitterendste overwinning van dc Duitschê geschiedenis zal brengen. Winterbanen geopend. De ijsvlakte van het Berlijnsche Sportpaleis zal op 4 November a.s. voor het publiek 'wor den opengesteld. Op de Weensche Engel man-Arena wordt reeds eenigen tijd druk ge reden. Ook de kunstijsbanen te Essen. Keu len, Manheim. en Muenchen zullen een dezer dagen wederom worden geopend. De arrestatie van Procureur de Schepper. Wij, vernemen, dat de procureur-generaal bij het hof van beroep te Brussel een on derzoek heett ingesteld in verband met ze kere feiten, die te Antwerpen geleid heb ben tot de opzienbarende aanhouding van Procureur de Schepper en een zijner plaats vervangers. Hij heeft de noodige maatre gelen getroffen, die door de omstandighe den vereischt werden, teneinde een herha ling van dergelijke incidenten te vermijden. Roosevelt een der oorzaken van. den val der democratieën." De republikeinsche presidentscheapscandi- daat Willkie heeft te Harbor-Creek (Penn- sylvanië) geantwoord op Roosevelts rede van Woensdagavond. In 1933, zoo betoogde Willkie, heeft Roosevelt de economische con ferentie van Londen laten mislukken. Zelfs heeft Roosevelt het program eener valuta stabilisatie van de hand gewezen, dat zijn gedelegeerden zouden indienen. Daarmede heeft Roosevelt meer tot den „val der demo cratieën" bijgedragen dan eenig andere re geering. Roosevelt heeft in zijn jongste re de verzekerd, niet aan buitenlandsche oor logen te willen deelnemen en alleen in het geval, dat de Vereenigde Staten zouden worden aangevallen, troepen buiten het Amerikaansche continent te willen zenden. Ik hoop oprecht, zëidé Willkie, dat Roose velt zich deze belofte op grond van het democratische program van 1940 langer zal herinneren dan de verplichtingen die hij op grond van het democratische program van 1932 aanging. Wanneer hij zich die niet langer herinnert, dan zullen onze jongens binnenkort op transportschepen zijn en naar vreemde kusten varen. Wij leven in eender meest critieke tijden der geschiedenis. De Vereenigde Staten, zoo besloot Willkie, kun nen daar echter doorheenkomen, indien zij zich wat de bewapening betreft sterk ma ken en tevens een krachtig eigen bedrijfs leven opbouwen. Het grootste ongeluk van het Noorsche volk. De Noorsche hoogleeraar in het volken recht, professor Aall, verklaarde in een persgesprek, dat hij het altijd als de taak van een rechtskundige beschouwd heeft, het Noorsche volk duidelijk te maken, dat het recht erop heeft tegen de rechteloosheid ter zee beschermd te wórden. Deze rechte loosheid was het grootste ongeluk van het Noorsche volk en juist Engeland heeft de totstandkoming van een volkenrecht ter zee altijd tegengewerkt. Engeland gebruik te .don Volkenhond als machtmiddel om de gewelddadige toestanden van Versailles te handhaven en chvong kleine landen als Noorwegen naar den Volkenbond toe. Voorst wees prol. Aall op de onmogelijk heid, een vrede tusschen de volkeren te verkrijgen, zoolang deze gewelddadige toe standen zouden bestaan. Ten slotte betoog de hij, dat Duitschland altijd voor egn rechtsorde op zee is opgekomen. VIADUCT VAN ACHT SPOOR- LIJNEN VERNIELD. Sterke formaties van het Duitschê lucht wapen zijn Donderdagavond opgestegen, om aanvallen op Londen te ondernemen. Dc Associated Press meldt bijzonderheden uit Londen over de uitgebreide schade aan het Engelsche spoorwegnet door de Duitschê luchtaanvallen. Een zware bom heeft een viaduct van acht spoorlijnen verwoest, zoo dat het verkeer nog slechts met moeite langs twee lijnen kan worden gehandhaafd. Een groot aantal goederen en munitietrei- nen alsmede benzinewagens werden door brandbommen vernield. Een reusachtige bomkrater heeft geruimon tijd alle lijnen in eèn zeer belangrijke streek geblokkeerd. Na den aanval op eilanden. de Bahrein- De succesvolle aanval van Jtaliaansche zeestrijdkrachten op een Engelsch konvooi in de Roode Zee heeft in Egypte, naar uit Cairo aan het D.N.B. gemeld wordt, groot opzien gebaard, daar de Engelsche propa ganda in Egypte steeds beweerd had, dat Italiaansche vlootstrijdkrachten, die van het moederland waren afgesneden, nooit in staat zouden kunnen zijn de Britsche aan vulling voor de troepen in Egypte ernstig in gevaar te brengen. Na het opdringen van Graziani via Sidi el Barrani en na den dapperen Itaiiaanschen luchtaanval op de Bahrein-eilanden, heeft het tot zinken bren gen van zes Britsche koopvaardvschcpen in de Boode Zee opnieuw een zwaar verlies aan prestige voor Engeland in Egypte ten ge volge gehad. Visschersboot vergaan. Tijdens een orkaan op de Zwarte Zee is aan den ingang van de Bosporus een vis schersboot vergaan. Van de uit elf koppen bestaande bemanning zijn er vijf verdron ken. De overigen wisten zwemmende de kust te bereiken. Officieele mededeeling. In het Lagerhuis heeft de Britsche minister van binnenlandsche zaken, Morrison, mede gedeeld, dat dezen winter de zomertijd zal worden gehandhaafd in verband met de bij zondere omstandigheden.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3