Ingezonden Meien KOUSENREPARATIE SCHOENREPARATIE PEDICURE &€MÉkt. VERDUISTEREN!!! JUTTERTJ steeds geopend Distributie-nieuws ïUeuuM uit Ua& Xe^cehcA ttLeuwn lieA$c m Zending, Keizerstraat 92 - Telefoon no* 654 - Den Helder Gebruikt daarvoor ons materiaal! DRUKKERIJ DE BOER Een zaak? Diversen Betrekkingen $utteAtjeb Te huur Te huur Te koop Te koop voor winkeliers Wij verwachten opnieuw onze uitgebreide klantenkring, welke als voorheen de haar bekende, goede schoenen en kousen bij ons kan koopen Onze sorteering schoenen en kousen is nog zeer belangrijk, waarvan U zich reeds kan overtuigen bij het bezichtigen der etalages Onze drie beroemde diensten zijn ook weer present (N-Br.) Nederlands grootste schoenfabriekei Spoorstraat 51 vanaf Zaterdag weer geopend 0 Veel voordeeliger dan triplex 0 Gemakkelijker aan te brengen en weg te nemen Veel beter dan zwart papier Geef ons de maten op en wij leveren U het materiaal op maat gesneden KONINGSTRAAT aangeboden aangeboden gevraagd aangeboden gevraagd Hotels, café's en restaurants. Zooals reeds eerder is vermeld, kunnen in stellingen voor het koopen van distributiegoe deren bij détaillisten en andere leveranciers nooit de wisselbonnen, Wehrmachtsmarken, of Duitsche reizigersbonnen gebruiken, doch zij dienen deze bij den distributiedienst in te wis selen tegen losse rantsoenbonnen. Deze rantsoenbonnen kunnen dan aangewend worden voor aanvulling van den voorraad distributiegoederen. Het volgende schema zal bjj de inwisseling gevolgd worden: Vleesch. 4 wisselbonnen voor J4 rantsoen vleesch 1 bon ,,Een rantsoen vleesch". 2e Wehrmachtsmarken (50 gram) 1 bon „Een rantsoen vleesch". 2 Duitsche reizigersbonnen (50 gram) 1 bon „Een rantsoen vleesch". Brood. 2 wisselbonnen voor ]/2 rantsoen brood 1 bon „Een rantsoen brood". 2 Wehrmachtsmarken (50 gram) 1 bon „Een rantsoen brood". 2 Duitsche reizigersbonnen van 50 gram 1 bon „Een rantsoen brood". 4 Duitsche reizigersbonnen van 25 gram 1 bon „Een rantsoen brood". Kaas. 4 wisselbonnên voor rantsoen kaas 1 bon „Een rantsoen kaar". 4 Wehrmachtsmarken (25 gram) 1 bon „Een rantsoen kaas". 3 Duitsche reizigersbonnen van 30 gram 1 bon „Een rantsoen kaas". Al deze bonnen hebben een onbeperkten gel digheidsduur. De bonnen van de „Haushaltkar- ten" zijn in Nederland niet geldig. Deze bonnen hebben een beperkte geldig heidsduur, b.v. van 23 September20 October 1940. Men lette er derhalve op, alléén bonnen met onbeperkten geldigheidsduur in ontvangst te nemen. Voor schoenen- en tevtielwinkeliers. In bijzondere gevallen wordt door de be voegde Duitsche autoriteiten aan ambtenaren, beambten en arbeiders in dienst van den Rijks commissaris voor de bézette Nederlandsche gebieden, een bon Bezugscheinafgegeven, die betrekking heeft op leveranties van textiel- goederen en sehoenen ten behoeve van ge noemde personen. De aflevering van bovengenoemde goederen aan deze personen mag naast afgifte van de gewone punten van de textielkaart, thans uit sluitend geschieden tegen afgifte van een des- betreffenden, door de Duitsche autoriteiten onderteekenden bon. Eén afbeelding van deze nieuwe Bezugscheine zal binnenkort in de dagbladen worden afgedrukt. Deze wijken eenigszins af van de reeds bestaande bonnen, die betrekking hebben op leveranties van textielgoederen en schoenen ten behoeve van de individueele militairen van de Duitsche Weermacht in Nederland, leden van politie of S.S., van den versterkten Grenswachtdienst, van de Duitsche Rijkspost of van de Duitsche Rijksspoorwegen. Indien op deze Bezugscheine schoenen zijn gekocht, dan kunnen zij met de desbetreffende schoenenbonnen of vergunningen, te zamen met de bestelbonnen voor schoenen (form. MD 248) worden opgezonden aan het Rijks bureau voor Huiden en Leder, Keizersgracht 129131 te Amsterdam, voor de aanvulling van den voorraad. Zijn op de Bezugscheine textielgoederen af geleverd, dan moeten deze door den leveran cier worden bewaard, totdat voor dit artikel tot herbevoorrading op punten wordt overge gaan. De kooper moet den Bezugschein aan de achterzijde ingevuld en onderteekend hebbon, door deze anders niet geldig is. Extra voorschotten van vleesch - waren. Detaillisten, die in het algemeen uitsluitend gedurende de wintermaanden vleeschwaren (voornamelijk worstsoorten) verkoopen en dientengevolge thans niet over een voorraad vleeschwaren beschikken, kunnen bij den distributiedienst een voorschottoewijzing aan vragen. (Bulten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) HET HUURPROBLEEM NOGMAALS BELICHT. Geachte redactie. Het artikel „Het Heldersche huurprobleem door een huurder belicht", gelezen hebbende in Uw krant, en tevens dat de gelegenheid aan verhuurders geboden wordt hierop in te gaan, aanvaard ik dit laatste gaarne. Laat ik be ginnen erop te wijzen, dat ik uit dit schrijven heb opgemaakt, dat het schrijvers bedoeling is werkelijk tot een oplossing te komen; hij verdedigt huurder en verhuurder, hetgeen ik een zeer serieus standpunt noem. Wat punt 2 (punt 1 wil ik hier niet bespreken) betreft: Schrijver zegt, dat deze menschen wel een veer kunnen laten; dat kan ook wel, als het maar geen veeren zijn. Punt 3. Deze menschen zijn er ook nog niet* zoo erg aan toe, dus daar gaat het ook direct niet om. Punt 4. Dit is erger; schrijver doet hier al direct in uitkomen, dat deze menschen er het slechts aan toe zijn en... terecht. Maar laat ik hier dan direct aan toevoegen, dat dit het grootste percentage wöningeigenaars is in Den Helder. Zoodat wij bij dit punt wel even stil mogen blijven staan. Gesteld dat de Overheid zou besluiten de vaste lasten te verlagen (iets, dat mijn in ziens toch zeker voor Den Helder op zijn plaats zou zijn), dan was men direct uit de ellende vandaan, zoowel de huurder als de verhuurder. Het is toch zeker onzedelijk, in dien men geld vordert, voor iets, hetwelk niets, of zoo goedals niets, oplevert. Mochten wij daar in slagen, dan is het ver der eenvoudig genoeg; dit komt den huurder direct ten goede. Ik weet niet of schrijver onder stadsnieuws zich al eens heeft afge vraagd, wat de kosten zijn op een woning; doet hij dit wèl, dan zou hij zich afvragen, hoe het eigenlijk mogelijk is, dat de woningen in Den Helder nog zóó laag worden verhuurd. Dus mijn meening is: laat de overheid begin nen, en... zoo spoedig mogelijk. Wij zijn dan spoedig uit de ellende. C. BOT, Aannemer, Huiseigenaar, Vergierdeweg 173, Haarlem (Noord). AAN DEN GRON1Ï GELOOPEN. Tengevolge van de dikke mist liep be westen de haven een groote rijnaak, die met steen was geladen, aan den grond. Het bleek niet mogelijk het schip weer vlot te krijgen zonder de, lading te lossen. Dit gebeurde dan ook, waarna men met zeer veel moeite het schip weer vlot kreeg en in de Urker haven bracht. WATERPEIL VERLAAGD. Het water in de haven staat momenteel zeer laag, zoodat de schepen op de werf van W. Metz niet eens op de werf kunnen. Om dit ongemak te voorkomen, is men reeds begon nen om een geul te baggeren voor de schepen om zoodoende "Weer te kunnen werven. Het peil zal in de naaste toekomst i>og ongeveer 20 cm worden verlaagd, zulks met het oog op de droogmaking van den polder. Het ge volg is dat nu voor de sluiting van het laat ste dijkvak zoo weinig mogelijk water in de polder staat. Daar verschillende oud-Urkers van uit Den Helder soms eens per dag naar Urk komen en des middags weder vertrekken, moet men er rekening mee houden, dat de boot des middags ongeveer 12 uur van Enkhuizen te Urk aan komt. De boot vertrekt echter nu niet meer om kwart voor 2 weer naar Enkhuizen, maar om kwart over 1, zoodat men'maar 1 uur op Urk kan vertoeven. Deze regeling is getrof fen in verband met de aansluiting op de trei nen te Enkhuizen. Oud-Urkers en Urkers te Den Helder mogen hiervan goede nota nemen. Visscherij Urk, 23 October. Door 16 vaartuigen werd heden aan den Ge meentelijken Vischafslag alhier, aangevoerd 280 pond kuilpaling, van 2045 pond per vaartuig, prijs 3335 ct.; 140 pond lijn- of beugaal, 41—42 ct.; 190 pond fuikaal, 36—37 van ct., alles per pond. diaconi TWEE SCHROEFPOMPGEMALEN OFFICIEEL IN GEBRUIK GENOMEN. In tegenwoordigheid van de bestuursleden der dertig polders, het gemeentebestuur en de ingenieurs van Provinciale Waterstaat, zijn Woensdag door den dijkgraaf, den heer C. Keyser Hzn., de beide gemalen van het waterschap officieel in gebruik gesteld. Reeds vorig jaar in April, toen het besluit tct be maling was genomen, deden wij hierover' uit voerig mededeeling. In een volgend nummer komen wij hierop nader terug. DE PROTESTANTEN IN FRANKRIJK. Het Protestantisme in Frankrijk maakt op het oogenblik, naar de Zwitsersche Evange lische persdienst mededeelt, bijzonder moeilijke tijden door. Reeds het feit, dat eenige predi kanten in den oorlog vielen en anderen in ge vangenschap geraakten is een belangrijke oorzaak van moeilijkheden, terwijl daarnaast de uiterst zorgwekkende economische toestand in Frankrijk op de kerkelijke omstandigheden een ongunstigen invloed uitoefent. De Hervormde kerk heeft, onder leiding van haar praeses ds. Mare Boegner, dezer dagen in Valenciennes een algemeene vergadering ge houden, waarin besloten werd, hoewel de kerk principieel haar eenheid bewaart, het kerkelijk leven voor het bezette gebied zelfstandig te doen functionneeren. De predikanten van de gemeenten in het bezette gebied zijn voor het meerendeel teruggekeerd, zoodat het gemeen televen daar weer in ordelijke banen wordt geleid. Voor bepaalde deelen van het bezette gebied is de terugkeer nog verboden, zoodat verschillende gemeenten nog zonder predikant moeten blijven. De offervaardigheid is groot, zoodat reeds een fonds gevormd kon worden voor den wederopbouw van vernielde kerkge bouwen in het bezette gebied. Een bijzonder probleem, waarmede de Pro testanten in Frankrijk te maken krijgen, is de vorming van de algemeene jeugdorganisatie, die door de regeering-Petain wordt voorbereid. In dit opzicht zijn de Protestanten met hun jeugdvereenigingen en -bonden de voorloopers en wegbereiders geweest en zij zullen, dank zij hun gedegen ervaring op dit terrein, bij de zoo noodzakelijke algemeene organiseering van de Fransche jeugd een leidende rol hebben te vervullen, zonder dat nochtans hun eigen ver- eenigingswerk het eigene van zijn karakter daarbij verliest. Meer dan ooit te voren, zoo werd op de conferentie te Valenciennes be toogd, is het noodzakelijk, dat het opgroeiend geslacht van Protestantschen huize zijn kracht uit het Evangelie blijft putten, opdat het in de moeilijkste tijden van Frankrijk sterk sta en een voorbeeld zij voor anderen, ja een levend getuigenis van Christelijken moed en Christelijke toekomstverwachting. CATACOMBEN IN JOEGOSLAVIË. Nabij de stad Bihiftsch in het noordwesten van Bosnië zijn diep in den grond grafgewel ven ontdekt, die zich over een lengte van 5 kilometer uitstrekken. Zij dateerën uit den Romeinschen tijd en dienden, zooals uit de te voorschijn gekomen symbolen blijkt, tot ge heime vergaderplaatsen voor de Christenen, zooals dat ook in Rome het geval was. In de onmiddellijke nabijheid dezer grafgewelven be vinden er zich soortgelijke, die tot hetzelfde doel gebruikt werden door de aanhangers van den Mithras-cultus. De sinds Constantyn ver volgde Mithras-vereerders schiepen in Bosnië onderaardsche gelegenheden voor het uit oefenen van hun godsdienstige gebruiken op plaatsen die tevoren den Christenen tot toe vluchtsoorden hadden gediend. Zwitsersche Evangelische persdienst LEGATEN. Met groote dankbaarheid maakt de Doops gezinde gemeente te Alkmaar melding van twee door broeder J. de L. geschonken legaten 3000 en £000 voor gemeente en diaconie. openden wij onze zaak te DEN HELDER weer Be Heldersche Lunchrooi Voor een „EXC E L' SI OR"-stofzu.ger naar Het Stofzuigerhuis en Reparatie-lnr. Sluisdijkstraat 84 (hoek Goversstraat) en Sanderse, v. Galenstraat 117. Hoo 7e inruilkortingZeer lage bet.condities/ KONIJN Nog te koop Heeren- en Dames fiets, merk R.S., met nieuwe banden. In- en verkoop van tweedeh. Rijwielen en Motorpn. De goedkoopste reparatie-inr. MOLENSTRAAT 95. TE KOOP: Fornuizen, gr. en kl. maat, Verwarmkachels, Gasstellen, Gasfornuis, vaste Wasch tafel, Ameublementen, Tafels en 2-p. Ledikanten en Bedstellen, Dressoir, prima Theemeubel Spiegels, Divans, Waschmach., Wringers, Trappen, Rijwielen, enz. enz. 3. J. VOS, MOLENSTR. 147 A. LICHT IN DE DUISTERNIS! Frans Neyts bezit het LUMINEX Laat Uw bel en sleutelgat verlichten Kosten zeer gering. WWMMWWWMI L In Huize „Levensavond" te Medemblik zijn momenteel eeni ge KAMERTJES beschikbaar voor ouden van dagen, waaron der één voor een echtpaar. Inlichtigen bij de Directie, Torenstraat 9, te Medemblik. Tel. 88, U wilt een rendabele zaak overnemen. Of zoekt U een kooper voor Uw bedrijf. £ett uiteAlfe is de zekerste weg naar een geslaagde transactie BELOONING VOOR VINDER. Zaterdag 19 Oct. tijdens ver huizing van Den Helder naar Barsingerhorn, 1 keukentafel, 1 actetasch met inhoud, 1 pak klontjes, 2 dekzeilen verloren. Inl. gevr: A. W. HARMS, Dorpstr. A 32, Barsingerhorn. Gevraagd HUISHOUDSTER, 30 tot 40 jaar. Brieven onder No. 12, aan het Bureau van dit blad. 100 °/o verkoopswaardel Gezocht Slaapgelegenheid voor 3 personen, buiten Den Helder, niet voorbij Schagen. Brieven: Sluisdijkstraat 38, Den Helder. Rijksambtenaar zoekt v. eeni- gen tijd gemeub. Zit-Slaapk. of Zit- en Slaapk. m. volledig pens, Geen huiselijk verk., geen be roepspens. Brieven onder No. 11, aan het Bureau van dit blad. Te koop: 1 Dressoir, Thee meubel en Vulkachel, alles z°° goed als nieuw. Ook ruilen. Adres: Anjelierstraat 8. Te koop: Moderne Winterjas (Tweed) voor jongeman, 18 h 19 j. Adres: Walvischstraat 30. Te koop: Elf Kippen en een Haan en twee Kalkoenen. Kramer, Vischstraat 100. Te koop: Een mooie TIGERKACHEL of in ruil voor een fornuis. Adres: Rijksweg 58. Gedeeltelijke Inboedel te koop. Adres: Bureau van dit blad. Te huur aangeboden: Gem. Zit- en Slaapkamer met vr(je keuken, voor echtpaar zonder kinderen te IJmuiden, tegen bill. prijs. Br. Koningstem, Kennemer- l&an 139, Dmuiden. Spoedig te koop gevraagd een 2e hands FORNUIS, niet duur der dan 18.— tot 20.—. Adres: M. BRUIN, Oudeschiio S 30, Texel.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 4