dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Italianen 90 KI NIEUWE BONNEN Motorbrandstof opgerukt Een winterjas voor elk gezin voor November Verduisteren 6.11 uur Op het spoor van johaooa de Nigtere? PATRAS OPNIEUW GEBOMBARDEERD Electrisch licht of carbid De overstroomingsramp in de Pyreneeën KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) V R IJ D A G 1 NOVEMBER 1940 68e JAARG. No. 9070 Van hef Grieksche front en duurt tot morgenochtend 8 37 uur Amerikaansehe vloot in zeven jaar verdubbeld HE LDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Mt). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Het Bulgaarsche blad „Vreme" meldt uit Saloniki, dat de Italiaansche troe pen 90 km. zijn opgerukt op Grieksch gebied tot St. Nicola. Volgens de laatste berichten is de te genstand der Grieksche troepen in dezen sector Woensdagavond bezwe ken. Van de Zuid-SlavischGrieksche grens, uit het plaatsje Dragosj, meldt de „Vreme", dat de strijd tusschen Italiaansche en Grieksche troepen voortduurt. Het kanongebulder is ook hoorbaar geweest in de Zuid-Slavi sche grensgebieden. Patras weer gebombardeerd. Het Grieksche ministerie voor de veilig heid heeft volgens de „Politika" medege deeld, dat de aanvallen van Italiaansche vliegtuigen op Patras zijn voortgezet. Het to taal aantal slachtoffers in Patras op den eer sten dag van het bombardement bedroeg on geveer 100 dooden en 250 gewonden. In Nau- paktus aan de Golf van Korinthe is één per soon gedood en vielen acht gewonden. De actie der Italiaansche weermacht in Griekenland vormt het voornaamste thema der 'Romeinsche ochtendbladen, wier cor respondenten den aanvang van den op- marsch der Italiaansche colonnes en de eer ste successen van de aanvallen van het luchtwapen op de Grieksche vloot en de luchtsteunpunten beschrijven. Met voldoe ning wordt vastgesteld, dat Italië weer eens de regeering Churchill is voor geweest en Engelsche verwachtingen te niet heeft ge daan. De speciale correspondent van de Popoio di Roma meldt, dat de Italiaansche troepen, toen zij het bevel kregen op eenige plaat sen de grens te passeeren ontvangen werden met geweersalvo's en geschutvuur. De Ita liaansche gemotoriseerde afdeeiingen rea geerden uiterst fel en de weerstand werd in korten tijd gebroken. Ondanks het slechte weer en de terreinmoeilijkheden rukten de Italianen snel op. zoodat reeds op den dag talrijke dorpen aan gene zijde der grens wa ren bezet. De bevrijde Albaneezen hadden dé troepen geestdriftig ontvangen. Een andere speciale correspondent van hetzelfde blad constateert dat de Grieksche luchtsteunpunten die moesten dienen als Engelsche lucht- bases tegen Italië onder controle staan van het Italiaansche luchtwa pen dat reeds het Grieksche lucht ruim beheerscht. De „Messaggero" schrijft, dat de veelgepre zen „hulp" van Churchill voor Griekenland klaarblijkelijk niet bestaat in een militai ren, maar vooral in een agitatorischen steun, waarbij het Britsche leugenministerie om den Grieken moed in te boezemen, een op stand in Albanië heeft uitgevonden. In verband met de Italiaansche luchtaan vallen op de Grieksche stunpunten merkt de „Corriere della Sera" op, dat Griekenland in de afgeloopen jaren dé organisatie van zijn luchtwapen zeer sterk heeft ontwikkeld. Het aantal Grieksche vliegvelden op het vasteland en op' de eilanden bedraagt ruim 60; Daarbij komen noodlandingsterreinen en geheime vliegvelden voor het geval van een conflict. Griekenland staat in zijn militaire voorbe reiding geheel onder hetjoevel, van Londen, dat er reeds naar gestreefd heeft het land eventueel te vormen tot een groote basis voor zijn militaire acties en tot een steunpunt voor zijn ravitailleering. Niet'minder dan 3000 benzinedepots voor vliegtuigen en voor oorlogsschepen zijn de laatste jaren aangelegd. Zij hadden geen ander doel daan het vor men van een uitrusting voor een leger en een vloot zoo groot als Griekenland nooit kon hebben. Het. Britsche radiobericht, volgens hetwelk het tot de Dodekanesos behoorende eiland Stampalia door Engelsche luchtstrijdkrach ten zwaar zou zijn gebombardeerd, wordt in welingelichte Italiaansche kringen catego risch tegengesproken. De „Giornale d'Italia acht het Engelse plan om den geheelen Balkan tegen Italië in het geweer te brengen om zich zoo te ontrek ken aan de verplichting tot hulpverleening aan Griekenland mislukt. Ten bewijze hiervan vestigt het blad er uc aandacht op, dat het fabeltje van den op stand in Albanië reeds ondubbelzinnig dooi de feiten is weerlegd en het andere fabeltje van een verstrakking in de houding van Joe goslavië tegenover Italië eveneens slechts een Engelsche wenschdroom is. Joegoslavië, aldus het blad, blijft rustig en intervenieert niet. Het weet zeer wel, welke concrete rede pen voor de Italiaansche actie bestaan. Het weet eveneens nauwkeurig, dat de Italiaan se Balkanpolitiek het niet op avontuur ge munt heeft, doch immer op verbetering der en stehite met de, Balkan-mogendheden mnici !'6 vaP den vrede op loyalen Joegos!av"ië heeft dus geenerlei houding on£erustheid en tot een vijandige Maar ook Engclands hoop, dat Bulgarije zich zou roeren, zoo gaat het blad voort, is bedt iegelijk gebleken. Bulgarije heeft sym pathie voor de zaak van Italië. Zijn verant- woordélijkheidsbewuste, vierkante politiek getrouw, ziet het er van af complicaties te scheppen. Onder deze omstandigheden heeft ook Turkije geen reden om ernstig het pro bleem van interventie te overwegen. Oiidanks het bezoek der Brjtsche ge neraals aan Ankara en den koorts- achtigen druk van de Grieksche re geering en de Engelsche diplomatie blijft Turkije het beginsel getrouw zijn onafhankelijkheid te verdedigen, die in tegenstelling tot het gekon kel van de Engelsche politiek van de zijde der asmogendheden recht streeks noch zijdelings dreigd. wordt be- Wat Rusland betreft, dat de Engelsche plutocraten als hun laatste troef beschou wen, zijn houding is reeds, naar te verwach ten was, rustig en objectief gebleken. Men kan dus constateercn, zoo besluit de „Gior nale d'Italia". dat Griekenland en Groot- Brittannië volkomen geisoleerd zijn. Drie dagen voor het Italiaansche ultima tum aan Athene, zoo schrijft de „Regime Fascista". heeft de Engelsche pers op grond van de richtlijnen van het Londensche mi nisterie van voorlichting in alle windrichtin gen rondgebazuind, dat Engeland aan Grie kenland alle hulp zou verleenen. Gisteren echter verklaarde Churchill, dat men voor Griekenland het weinige zou doen, dat men kon doen. De waarheid is deze, dat men voor Grie kenland nog minder zal ondernemen, dan voor de andere staten die zich door het aan nemen der Londensche garantie in het te gen de as-mogendheden gericht kamp plaats ten. Ook als men geen oude kleeren heeft ingeleverd. BON A EN AA VAN DE TEXTIELKAART. Naar het Hsbl. verneemt, is met in gang van heden een nieuwe rege- lina voor de aanschaffing van win terjassen en -mantels in werking getreden, waarbij elk gezin zich een dergelijk kleedingstuk kan aan schaffen. waneer men nog niet vol gens de oude regeling een jas of mantel heeft ontvangen. Deze regeling is zoo. dat in elk gezin op de distributiestamkaart van hei hoofd en tegen inlevering van de bonnen A en AA van de textielkaart een winterjas of -mantel kan worden gekocht. Deze rege ling blijft geldig tot 31 December. In plaats van een jas of een mantel kan men zich ook de stof voor zoo'n kleedingstuk aanschaffen. Berucht type uit de onderwereld liet zich onvoorzichtig uit. Nog steeds hangt er een sluier van ge heimzinnigheid over de verdwijning van Johanna de Nigtere, het Amsterdamsche kantoormeisje. Naar de Tel verneemt vol gen justitie en politie te Amsterdam een nieuw spoor in zake haar verdwijning. Naar aanleiding van een anoniemen brief was in den afgeloopen zomer een be rucht lid uit de onderwereld der hoofdstad voor deze zaak aangehouden. Hij is een veertigjarige Haagsche koop man, die sinds één jaar te Amsterdam woonachtig is. een berucht smokkelaar, die reeds herhaaldelijk veroordeeld werd. Destijds was hij er zelfs in geslaagd uit de gevangenis te Haarlem te ontsnappen. Men zou hem met Johanna, de Nigtere op de pier te Scheveningen hebben gezien. Wegens gebrek aan bewijs kon tot dusver den man niets ten laste ge legd worden in verband met de mysterieuze verdwijning van lift meisje. Thans zijn er echter ern stige aanwijzingen, dat hij van deze zaak meer afweet. De man. in don goeden tijd bezitter van een luxe-auto, maakt den indruk van een levenslustiger» koopman. Zelfs in dezen tijd maakte hij nog reizen naar Frankrijk. Hij had door allerlei voorspiegelingen een meisje trachten te verlokken, hem op dat reisje te vergezellen. Dat kwam de politie ter oore. En bij zijn thuiskomst werd hij wegens poging tot schaking gearresteerd. Bij het onderzoek kwam vast te staan, dat in een der gesprekken, waarbij hij het meisje trachtte mee te lokken naar Parijs, zij hem had toegevoegd: „Je wil mij mee lokken zeker net als Johanna de Nigtere?" Daarop zou de man geantwoord hebben: „Johanna de Nigtere is al lang dood, die wou niet". Van het feit, dat hij zich thans in voor- loopige hechtenis bevindt, maken politie en justitie gebruik na te gaan, in hoe verre hij het de verdwijning van Johanne de Nigtere iets uitstaande kan hebben. De verdachte ontkent hardnekkig, doch waar voor de tweede maat het spoor leidt naar dit beruchte type uit de onderwereld, wordt een diepgaand onderzoek noodzake lijk geacht. Er zal zeer weinig benzine, pe troleum en gasolie zijn. De toenemende schaarschte aan aardolieproducten (petroleum, benzi ne, gasolie) doet ernstig vreezen, dat de land- en tuinbouwbedrijven niet voldoende petroleum voor ver lichting van stallen en schuren, alsook onvoldoende petroleum, ben zine ot gasolie, beschikbaar zal krij- gen als hrandstoi voor de noodige krachtinstallaties. Belanghebbenden worden derhal ve herinnerd aan de wenschelijk- heid, zich zoo mogelijk tijdig van licht- en krachtbronnen te voorzien. Indien daartoe gelegenheid be staat verdient het daarom aanbeve ling te overwegen zich te laten aan sluiten op "het electrische net. Ook wordt het gebruik van carbid, welk artikel in ons land in voldoende mate aanwezig is, aangeraden. rroote jaarmarkt te Steenwijk, beter bekend als de „Elt duuzend-markt", had ook a 7pn keer weer de belangstelling uit heel het land. Hoe druk het was. (Foto Pax-Holland.) De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en vis- scherij deelt het volgende mede: BOTER EN VETTEN. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 2 No vember tot en met Vrijdag 8 November a.s„ geeft de met „15" genummerde bon van de boterkaart recht op het koopen van een half pond boter. Van de vetkaart geeft gedurende genoemd tijdvak de met „15" genummerde bon recht op het koopen van een half pond margarine of boter. De bonnen welke op 8 November a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Vrijdag 15 November a.s. KAAS. Gedurende het tijdvak van Maandag 4 No vember tot en met Zondag 10 November a.s., geeft de met „52" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 100 gram kaas. De met „52" ge nummerde bonnen, welke op 10 November a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 17 November a.s., met dien verstande, dat deze bonnen gedurende de week van 11 tot en met 17 November a.s. niet gebruikt mogen worden ter verkrijging van kaas in hotels, restaurants e.d. VLEESCH EN VLEESCHWAREN. Van de vleeschkaart geeft gedurende het tijdvak van Maandag 4 November tot en met Zondag 10 November a.s. elk der vier met „07" vleesch'" gemerkte bonnen recht op het koopen van 100 gram vleesch been inbe grepen, of een rantsoen vleeschwaren. De met „07 worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft gedurende dat tijdvak uitsluitend recht op het oopen van een rantsoen vleeschwa ren. De bovengenoemde bonnen van de vleesch kaart, welke op 10 Novembèr a.s. nog niet ge bruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 17 November a.s. Ook voor deze bon nen geldt, dat zij gedurende de week van hun geldigheidsduur dus van 11 tot en met 17 November a.s. niet gebruikt zul len mogen worden in hotels en restaurants e.d. voor het betrekken van vleesch of vleeschwaren, Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten 100 gram voor gekookte worstsoorten, rol pens en knakworst. 125 gram voor lever artikelen. tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. Bloem of bakmeel, grutters waren en brood. Tenslotte wordt er de aandacht opgeves- tigd, jJat de geldigheidsduur van de nader aan te wijzen bon ter verkrijging van tar webloem, roggebloem,, roggemeel, zelfrij zend bakmeel en boekweitmecl niet op Za terdag 2 November a.s., maar eerst op Maandag 4 November a.s zal aanvangen. Nadere mededeeling hierover volgt, alsme de over de aanwijzingsbronnen voor grut terswaren (griesmeel, rijst, havermout, ma caroni enz.) en brood. HET CIJFER 5 OP DE COUPONS. Het Departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart deelt in overleg met het Departement van Waterstaat mede, dat als vijfde dis tributieperiode voor motorbrandstof wordt aangewezen het tijdvak van 1 lot en met 30 November. Als gevolg hiervan zullen weder- verkoopers de voor November ont worpen coupons met paarsen op druk op grijzen ondergrond, beves tigd aan een op lichtgrijzen onder grond gedrukte vergunning, waar- o.m. in paarse kleur het cijfer 5 voorkomt, gedurende deze periode mogen accepteeren. Vanavond gaat de verduistering in om Eet meer visch. Als het koud is, smaakt een gebakken vischje best en de bakkerij in de openlucht heeft goeden aftrek (Foto Pax-Holland) Ontbossching de oorzaak. De Fransche staatssecretaris van het mi nisterie van verkeer, Berthelot, die zoojuist van een inspectiereis is teruggekeerd, heeft een beschrijving gegeven van de door den overstroomingsramp in de Pyreneeën aange richte schade. De Parijsche bladen, die hierover berichten publiceeren, melden, dat de verwoestingen nog erger zijn clan men zich eerst voorstelde. In de getroffen gebieden is het water binnen een dag twintig meter gestegen. In Perpig- nan heeft men in enkele dagen 347 millime ter neerslag gemeten. In verscheidene dalen is de grond tot op de diepte van tien meter door de watermassa's weggespoeld. De we gen zijn ernstig beschadigd. Voor het her stellen van de ernstige schade is een bedrag van honderd millioen francs noodzakelijk. De verbindingen met Spanje zijn onderbro ken en men zal minstens zes weken moeten werken om een voorloopige verbinding tot stand te kunnen brengen. De ramp wordt geweten aan de ontbossching ter plaatse. Men wil thans, om iri de toekomst een her haling van de ramp te voorkomen, in deze streken weer bosschen gaan aanleggen. In een verkiezingsrede in Boston heeft president Roosevelt vooral gesproken over bewapeningskwesties In den loop der laatste zeven jaar, zoo verklaarde hij is het aan tal van de in dienst zijnde oorlogsbodems gestegen van 193 tot 337. Nog 119 schepen zijn in aanbouw. Het personeel der marine is in dezelfde periode gestegen van 106.000 man tot 210.000 man. Op de marinewerven werken thans achtmaal zooveel menschen als in 1933. De vlootbases op de vooruitge schoven posten zijn aanzienlijk versterkt. Bovendien kan men thans rekening houden met de daarbij gekomen Britsche vloot- en luchtbases aan de Atlantische kust. De kracht van het geregelde leger is ver dubbeld en omvat tezamen met die van de nationale garde thans meer dan 430.000 man. Overgaande tot de bewapening in de lucht verklaarde Roosevelt dat het doel een jaardlijksche productiecapaciteit van 50.000 vliegtuigen is. Engeland heeft, aldus Roose velt, het verzoek gedaan met Amerikaansehe fabrikanten te onderhandelen over de leve rantie van verder wapenmateriaal, de pre sident heeft het bureau voor de beslissingen in de prioriteitskwstie verzocht dit voorstel tegemoetkomend in overweging te nemen. NIEUWE ROEMEENSCHE BIJ PéTAIN. GEZANT Nar uit Vichv wordt gemeld, heeft de chef van den Franschen staat, maarschalk Pétain, Woensdag in officieele audiëntie den nieuwen Roemeenschen gezant, Dinu Hiott ontvangen die hem zijn geloofsbrie ven overhandigde.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1