Het Haagje ZOETMONDEN Een pracht van een waschmiddel Oudesluis Radioprogramma Krijgt Hoorn een school voor bloembollenteelt Mark tberich ten Den Haag weet van aanpassen eet koekjes zonder bon kunnen gerust zijn DE WANDADEN TE ZANDVOORT Oude baas trok onwettig steun Londen krijgt geen Zondagsrust Britsche schepen vernietigd Alkmaarder verdronken Offïcieele publicatie van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart In tegenwoordigheid van Mussolini heeft te Rome de onthulling plaats gehad van het monument van den Albaneeschen vrijheidsheld Skanderberg (Foto Romolo) GEMEENTEREINIGING EN TRAMBUS, AVOND-UITGANGETJES. ZONDAGS FIETSERS EN EEN BLOEMENHAL. (Van onzen Haagschen correspondent.) Wanneer het woord en begrip „aanpassen" al niet bestond, zou het ongetwijfeld in dezen tijd worden uitgevonden. De huisvrouwen kunnen er over meespreken, maar ook overi gens wordt deze hoogst actueele bezigheid zeer actief bedreven. Wij hebben indertijd reeds vermeld, dat de Gemeentereiniging hier op lichtgas zou gaan rijden. Van de 35 ophaal auto's zijn er nu al 24 verbouwd en Zaterdag ochtend zijn we in de gelegenheid geweest, de nieuwe installatie te bezichtigen. Het „tank"station met 2 gascompressoren en 2 tanks, ter vulling van de onder de wagens gebouwde reservoirs, kan per uur 300 M3.' gas onder 30 atm. druk afleveren; iedere auto kan 600 liter gecomprimeerd gas medenemen, waarvan het inladen slechts enkele, minuten duurt, waarna één volledige ophaalrit ge maakt kan worden. Aangezien het tanksta tion zich nabij de centrale stortplaats be vindt, behoeft voor het laden geen omrit ge maakt te worden. Dok de H.T.M. is druk bezig met het ver bouwen van haar groote autobussen, welke, zooals wij hebben geschreven, op hout en an- thraciet zullen gaan loopen. Iedereen hoopt, dat men hiermede spoedig flink zal zijn op geschoten, aangezien de Haagsche tram ons 's avonds nu al om 8 uur volledig in de steek laat en de bussen dus tenminste eenige voor naamste verbindingen van de binnenstad met de buitenwijken tot een later uur in stand zouden kunnen houden. Het is nu zóó, dat men 's avonds wel tot 11 uur naar een bioscoop of café kan gaan, maar dat men dan na afloop óf op de fiets óf op de twee eigen beenen is aangewezen. Rij tuigen zijn immers schaarsch en langzaam, taxi's schaarsch en duur.En de afstanden zijn hier in Den Haag over het algemeen nog al groot. De meeste Hagineezen zullen gauw drie kwartier of méér loopen van het eigen lijke centrum, waar dus het avondvermaak zich hoofdzakelijk bevindt, af wonen. Uw schrijvende dienaar zelfs ver over het uur. Van het einde van de Laan van Meerdervoort naar het Binnenhof is een stuk voorbij de 8 KM.! Het is nu niet meer zoo, dat men hier on geveer op etenstijd naar bioscoop of concert moet die beginnen weer veelal om half 8. of gewoon 8 uur maar toch wil het met het „avondleven" nog niét erg vlotten. Het is nu eenmaal geen gezellig vooruitzicht, dat men na een gezellig en warm avond- uitgangejte straks nog op een donkere, kou de expeditie naar huis moet en dit maakt, dat heel wat menschen liever maar thuis blijven of zich beperken tot ouderwetsche bezoeken bij kennissen wat meer in de buurt Er blijven nog middagtooneelvoorstellingen en concerten, maar dat is, zoo maar op een werkdag ook het ware niet en hier ziet men dan ook vooral dames en gepensioneerden, waarin het Hoaagje nogal gesorteerd is, zoo als men weet. Met de verduisteringsverlichting schijnt het nog niet erg te vlotten, toch zal daar nu ook vaart achter gezet moeten worden, want met de vroeg invallende avonden zonder maan is het op sommige punten lang niet zonder gevaar. Ook groot aantal vroegere autorijders is weer tot de fiets teruggekeerd en dat zijn op de spitsuren, wanneer einde- looze files door de straten kronkelen, niet bepaald de handigsten! Een beetje meer licht zal dan heusch geen kwaad kunnen, hoezeer iedereen ook z'n best doet bij de beoefening van de kunst des aanpassens ook op dit ge bied. Dezer dagen is ook gebleken, dat de Haag sche bloemisten zich hebben weten aan te passen; aan het einde der vorige week is hier n.1. geopend de Bloemenhal voor den Groothandel, waartoe het initiatief genomen is onder den druk der toenemende vervoer- moeilijkheden, tengevolge waarvan het voor handelskweeker en grossier vrijwel onmoge lijk was geworden, in het noodzakelijke tem po voor de regelmatige bezorging bij den détailhandel te zorgen. Toen het niet moge lijk bleek, op de gemeentelijke marktterrei nen over voldoende ruimte de beschikking te verkrijgen, hebben de belanghebbenden zelf de handen ineen geslagen en thans is aan de Nieuwe Schoolstraat een leegstaand gebouw voor Bloemenhal van den Groothan del ingericht, waar thans dagelijks bloemen en plantenbeurs gehouden zal worden. Men hoopt reeds, dat deze blijvend zal zijn. Ook wanneer we niet meer behoeven aan te pas sen! Banketbakkers wisten „officieel" nog van niets. (Van onzen Haagschen correspondent) Taartjes en gebak zijn voortaan óók op dé bon, maar de banketbakkers hebben hier omtrent nog geen aanschrijving ontvangen en zoo waren er b.v. hier in Den Haag Zondag nog tal van zaken die geen „neen" verkochten, wanneer snoeplustige dames of heeren zich zonder bonnen kwamen aan melden mits zij maar hun beurs niet hadden thuisgelaten! Wij zagen zelfs zaken meer dan één! waar men zoo tegen twaalf uur in de queue stond te wachten, van wege de bon-looze lekkernijen d;e men daar nog bleek te kunnen koopen. De snoeplust kan bevredigd wor den. Is het een bittere pil, nu met ingang van Zaterdag al de zoete lekkernijen op den bon zijn gegaan? vraagt de Tel. Het eerste oogen blik zou men zeggen, dat het leven minder zoet wordt, maar bij nadere bestudeering van de regeling komen er zooveel lichtpun ten voor den dag, dat het optimisme weer boven komt. Eén ding is zeker: Men zal met St. Nicolaas banketletters kunnen eten. Vast staat dat vrij van bonnen zijn: Bitterkoekjes, Weespermoppen, Paleisban ket, Amandelkoekjes, Hazelnootkoekjes. Dit is nog maar een greep uit de vele soor- ten. Vooral met het oog op St. Nicolaas is het nog belangrijk te weten dat voorts vrij zijn: marsepijn en borstplaat. Maar ook op de bonnen is een aardige hoeveelheid gebak te verkrijgen. In vier weken tijds kan men alleen voor de bloembonnen (acht stuks per persoon) vier banketletters van een pond elk krijgen, of acht maal twee ons koekjes of 48 gebak jes, of een taart van tweeduizend en vier honderd gram. DADER AANGEHOUDEN. Ongetwijfeld herinnert men zich nog de verschillende wandaden, welke in de afge- loopen maanden te Zandvoort werden ge pleegd. Wij herinneren slechts aan het in slaan van winkelruiten en het vernielen van een kruisbeeld bij de R.K. kerk. Nadat in de afgeloopen dagen wederom een viertal etalage-ruiten waren ingewor pen van winkeliers, hetgeen geschiedde on der begunstiging van de diepe duisternis, is het de gem.-politie na 'n uitgebreid onder zoek gelukt Zondagmiddag den dader, een jeudigen ingezetene, aan te houden Hij heeft, volgens de Tel. een volledige bekentenis afgelegd. Aan de hand van dit onderzoek kon de gemeente-politie tevens vaststellen, wie de vroegere vernielingen pleegde. Deze dader werd eveneens aangehouden. Hij be kende. BOMMEN OP GIBRALTAR. Vrijdagmiddag werd ten Oosten van Ceu- ta een op groote hoogte in de richting van Gibraltar gaand vliegtuig van onbekende nationaliteit waargenomen. Kort daarop werden uit de richting Gibraltar vier hevi ge ontploffingen gehoord, alsme-de zwaar vuren van het luchtdoelgeschut. Op zijn te rugweg werd het vliegtuig weer waargeno men; Nog zesduizend gulden achteraf, teraf. Op het politiebureau aan de Pieter Aertz- straat te Amsterdam bevindt zich een 66- jarige man, die zeven jaar lang steun ge trokken had, terwij) hij over een vrij be hoorlijk kapitaaltje beschikte. Deze man had steun aangevraagd als armlastige, doch bij ambtenaren van den steun rees al lengs het vermoeden, dat de man wel de gelijk over eenig geld beschikte. Dit ver moeden bestond reeds lang, doch steeds waren geen voldoende bewijzen 1 aanwezig. Woensdagavond is de man echter naar het politiebureau opgebracht. Bij een huis zoeking, welke tezelfdertijd gehouden werd, kwam vast te staan, dat hier inderdaad van eenig kapitaal sprake was. In een gat, dat in de muur gehakt was, vond men geld, evenals in de bekleeding van de canapé, in een bloempot en in ander huisraad. Ruim zesduizend gulden aan geld had de man op deze wijze verborgen gehouden, Het kapitaal, dat hij in zijn woning verbor gen had, moet omstreeks negenduizend be dragen hebben, temeer daar hijzelf toegaf met wedden eenige geld verloren te hebben. De man is thans voorloopig voorgeleid. Denk om uw legitimatie-bewijs. Nu in heel het land de legitimatie plicht van kracht geworden is, ziet de politie streng toe. Ook de schilders, die de witte strepen trekt voor de donkere avonduren, ontkomt niet aan deze controle (Foto Pax-Holland) 95 pet. krijt en keukenzout. De Provinciale Keuringsdienst van.^fr®" in Groningen heeft bij eenigegrossiersen talrijke winkeliers groote partijen, in totaai meer dan zevenduizend pakken, van een zoo genaamd waschmiddel in beslag genome dat voor 95 pet. bestond uit krijt en keuken zout. De fabrikant verkocht deze ondeugde lijke waar onder de misleidende medededee- ling, dat het een prima waschmiddel was, dat men evengoed kon gebruiken als ^eaP" poeder en het het zelfreinigend was, doch dat een en ander niet op de verpakking mocht worden vermeld, omdat het dan onder de distributie zou vallen. Ook gisteren luchtaanvallen op Engeland. Duitsche vliegtuigen hebben, naar het D.N.B. verneemt, in den loop van den Zon dag bijzonder stoutmoedige aanvallen op voor den oorlog belangrijke delen van En geland ondernomen, ofschoon de weersge steldheid de activiteit van het luchtwapen zeer belemmerde. Daarbij onderscheidden zich de bemanningen van een gevechtsgroep onder leiding van den ridderkruisdrager ka pitein Storp door stoutmoedig uit geringe hoogte ondernomen succesvolle aanvallen op vliegvelden en andere militaire doelen. Het vliegveld Stradishall staat geheel in vlam men. Het vliegveld Wattisham is verwoest. Duitsche gevechtsvliegtuigen vlogen op vijf meter hoogte over een Londensch rangeer station en wierpen hun bommen in de daar staande goederentreinen en opslagplaatsen, die daarop iri vlammen opgingen. Op daken opgestelde lichte afweerkanonnen beschoten de vliegtuigen op de thuisvlucht. Zij werden terstond door machinegeweervuur tot zwij gen gebracht, waarop de thuisvlucht kon geschieden zonder dat van afweer eenigen hinder werd ondervonden. Uit New Yorksche scheepvaartkringen wordt vernomen, dat het Britsche vracht schip Matheran (7653 brt) in den Atlanti- schen Oceaan door het optreden van den vijand tot zinken is gebracht. Canadian Press meldt uit Ottawa den on dergang van het Britsche koopvaardijschip Eurymedon (6223 brt). De plek en de da tum van den ondergang worden niet me degedeeld. Wel wordt er gemeld, dat 34 personen aan boord gedood zijn, terwijl drie opvarenden door een Canadeeschen torpe dojager gered zijn. Zaterdagavond zijn te Alkmaar verschillen de personen, door de duisternis misleid, te water geraakt. In de meeste gevallen kon hulp worden verleend, in één geval kwam zij helaas te laat. Bij den 30-jarigen S. IJpelaan, die uit de Oudegracht werd opgehaald, bleken de le vensgeesten reeds te zijn geweken. DANKBAARHEID IS SCHOON. Onze correspondent schrijft: Oudesluis staat er boven en 't is terwille van ons plaatsje en op verzoek van een Heldersche, dit ikd it schrijf: „Vele plaat sen in de Omgeving van Uw woonplaats zie ik telkens genoemd (alzoo onze Zegs vrouw uit Den Helder) en 't is of men met opzet Oudesluis achterstelt; ik lees het zoo goed als nimmer, noch in den Scha- ger noch in de Heldersch Courant. Dat kan ik niet goed verdragen, want daarvoor hebben de Oudesluizers me tè hartelijk en humaan behandeld of ik één der hunnen was. Ze hebben mijn kinderen direct op school geqomen, ze hebben ons het beste gegeven yan wat ze zelf hadden. Neen, ik kan er niet tegen, 't moet eens op den voor grond gesteld worden." Heelemaal ongelijk heeft ze niet deze Heldersche Moeder, maar toch: Heeft de Burgemeester niet in de Openbare Raads zitting gezegd: „Oudsluis heeft steeds meer vluchtelingen opgenomen, dan het wettelijk verplicht was." Maar: „Eere wien eere toe komt" Oudesluis kan „de pluim," die ons bovengenoemde Moeder op den hoed stak, eervol accepteeren, want hier is door dood gewone menschen heel veel voor evacué's en Heldersche vluchtelingen verricht én men bemerkt: Dankbaarheid is schoon en wordt ten tijde op hoogen prijs gesteld. De tienduizenden lichtgevende speldjes, voor de Leaer rU, u i n Amsterdam gaven de collectrices in tweeërlei opzicht licht werk (Foto Pax-Holland) NON-FERRO METALEN. 's-Gravenhage, 2 November. De Secretaris-Generaal, waar nemend hoofd van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, maakt op grond van artikel 7, lid 4, d non-ferro metalen beschikking 1940 no. 1 bekend, dat, in afwij king tot het in artikel 2 der non-ferro metalen beschikking 1940 no. 3 bepaalde, geen ver gunning van het Rijksbureau voor non-ferro metalen is ver- eischt: a. Voor het verkoopen en koopen van non-ferro metalen en détail. b. Voor het afleveren en vervoeren, gebruiken en ver bruiken, bewerken en verwer ken, van en détail gekochte of verkochte non-ferro metalen. Onder het koopen en verkoo pen en détail wordt verstaan: het koopen en verkoopen aan den verbruiker tot een maxi- müm van 20 kg. per metaal van dezelfde soort per. koop of verkoop. Handelaren en détaillisten moeten aan het einde van iede re kalendermaand aan boven bedoelde Rijksbureau opgeven, welke hoeveelheden op deze wijze zonder vergunning zijn verkocht, met vermelding van de namen van hen, aan wien deze metalen zijn verkocht. Het hiervoor verschuldigde consent- geld van 1 moet eveneens aan het eind van iedere kalen dermaand worden betaald. DINSDAG 5 NOVEMBER 1940. AVRO-Uiteending. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek 9.10 Concertgebouworkest en solist (opn.). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Orgelspel (gr.pl.). 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gramofoonmuziek. 11.00 Wenken voor de huishouding. 11.20 Omroeporkest. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Omroeporkest. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 Reportage. I.15 AVRO-Amusementsorkest en solist. 2.00 Voor de vrouw. 2.10 Piano, zang en declamatie. 2.15 AVRO-Aeolianorkest. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.15 Cabaretprogramma. 5.00 VPRO: Jeugduitzending. 5.15 Vragen van de dag en beursberichten ANP 5.30 Orkest der „Luftwaffe". 6.25 Causerie „Het goudprobleem". 6.45 Actuele reportage of gramofoonmuziek. 7.007.15 Nieuwsberichten ANP, sluiting. Kootwijk, 1875 m. VARA-Uitzending. 7.00 Berichten (Duits). 7.15 Gramofoonmuziek (7.307.45 Berichten Engels) 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziel: 9.00 Berichten 'Duijs). 9.15 Gramofoonmuziek. 10.15 Esmeralda, solist en grami ifoonmuziek. II.15 Gramofoonmuziek. 11.30 Berichten (Engels). 11.45 Orgelspel, 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Berichten (Duits). 12.45 Nieuws- en ecorfomische berichten ANP. 1.00 VARA-orkest. (1.301.45 Berichten En' gels). 2.00 Berichten (Duits). 2.15 Gramofoonmuziek. 2.45 Verkorte operette „Die Czardasfürstin" (gr.pl.). 3.30 Berichten (Engels). 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 „Het puntenprobleem", causerie en vra- genbeantwoording. 4.20 VARA-orkest. 5.00 Berichten (Duits). 5.15 Vragen van de dag en beurs!,«richten ANP 5.30 RVU: Cyclus „Hoofdstukken uit de ge schiedenis van de lach". 6.00 Orgelspel. 6.30 Berichten (Engels). 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00—^.15 Nieuwsberichten ANP, sluiting. MEDEDEELING VAN Ir. RIETSEMA. De Rijkstuinbouwconsulent voor Noord- Holland, ir. C. Rietsema, heelt, volgens He' Volk, in een vergadering van oud-leerlinge» der Rijkstuinbouwwinterschool de mogelijk' beid in uitzicht gesteld, dat in Hoorn ee» Cultuurschool voor de bloembollenteelt 0e" sticht zal worden. Dit jaar zal dit nog niet gaan, maar 'r' Rietsema heeft goede hoop, dat het volgend jaar tot de oprichting zal kunen komen. West-Friesland, de tweede bollenstreek va" Nederland, zal zulk een school zeker haar bestaansrecht bewijzen. Ook aan de opriep ting van een Cultuurschool voor groenten- teelt wordt gedacht. ALKMAAR. 4 Nov. Aanvoer: 60 vette schapen f 4070-

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 4