Tiet-Utrecht MAANDAG 11 NOVEMBER Ingezonden JUTTERTJES steeds geopend Vroom Dreesmann MactitiLeuujLó De werftrein Ons tijdelijk adres Droeve plechtigheid Betrekkingen Te huur ONGEVALLEN Te huur Te koop Diversen u\n daoiloapend cfeajtend van 9-5 u. WIE IN DIT BLAD ADVERTEERT K,z\k en Zending. Maandag 4 November 1940 Tweede Blad I KOOPT TIJDIG UW KANS! BIJ DE BEKENDE LOTISICO-AGENT SCHAPPEN Een tijdbom? En de burgerreizigers Wie heeft nog slaapplaats Adressen voor vluchtelingen fan Mens schrijft. Hoe gaat het met U allen? aangeboden aangeboden A. KOGER, Brieven opadvertentiën gevraagd aangeboden Veilig.dat is de „Hei-Utrecht" coulance Onze magazijnen JjfcUcPiïLfiien toezicht Louise de ColUgny straat 2 te 's Gravenhage. LOTISICO TREKT Enkele dagen na de trekking wordt de uitslag in dit blad bekend gemaakt. Brouwerstraat en omgeving ontruimd Gistremiddag hebben de bewoners van Brou werstraat en omgeving een zeer onprettige er varing opgedaan. Om ongeveer vier uur werd hun aangezegd, dat ze met spoed hun huizen moesten verlaten, omdat aan het einde van de Brouwerstraat, waar een aantal autoboxen gtaan, een onontplofbare bom was ontdekt, die gevaar opleverde voor de omgeving. Vele menschen waren teneinde raad waar heen ze zich moesten begeven. Het was uiterst moeilijk op dit uur nog aan een behoorlijk onderdak te komen. De omgeving werd door de gemeente politie afgezet. De bewoners ver trokken of naar een ander stadsdeel of stap ten op-den trein om te trachten elders een onderkomen te vinden. Ons bereiken klachten van verschillende rei zigers, die 's avonds 6.50 uur, met den werf trein naar hun evacuatie-oord wenschen te vertrekken, over de onhebbelijke houding van verschillende leden van het werfpersoneel. Als deze houding tot de nitzonderingen behoorde zouden we er hier niet over schrijven, doch het komt geregeld voor, dat burgerreizigers, dcor het werfpersoneel worden afgesnauwd, dat men weigert binnen te laten in een coupé, die niet vol is, omdat men geen „roode kaart" heeft. Het behoort zelfs niet tot de zeldzaam heden, dat men vrouwen en kinderen weigert. Deze houding stelt ons teleur. We begrijpen, dat de trein van 10 min. voor zeven 's avonds, in de eerste plaats bestemd is voor het perso neel van de Marinewerf. Als er plaat sen tekort zouden zijn, zouden de burgers uit moeten maken. Maar... als er plaatsen over zijn, dan is er toch geen enkel bezwaar, dat daar stadgenooten, die ook liefst zoo gauw mogelijk op hun tijdelijke verblijfplaats komen, gebruik van maken Men moet, vooral in dezen tijd, elkaar helpen, elkander het leven niet moeilijker maken dan noodig is. Gemakzucht en egoïsme blijken ook nu nog twee karakterfouten te zijn, die hoogtij vieren: .De onhebbelijkheid van vele reizigers, die „vol" roepen, zoodra de coupédeur opengaat en er nog plaats is, doet onprettig aan. Wanneer zullen we leeren naast elkaar te staan en met elkaar de moeilijkheden te dragen Men kan in vele opzichten een voorbeeld nemen aan de pioniers van de z.g. Kooitrein, die meestal zeer inschikkelijk zijn en dikwijls hun zitplaatsen afstaan aan vrouwen of meisjes, of bejaarde menschen. Het kan zijn, dat heel de omgeving van Den Helder zoo eivol zit, dat nergens meer een slaapplaatsje te maken is, het kan ook zijn, dat men uit gemakzucht zoo goed als geen gehoor heeft gegeven aan onzen oproep, om slaapplaatsen te maken voor Heldersche vluchtelingen, die tevergeefs zoeken naar een nachtverblijf. We wagen het er op, nog eens een beroep te doen op de bewoners van ons platteland. Laat men nog eens rondneuzen, laat men zich voor al inschikkelijk toonen en de helpende hand bieden aan menschen in nood. Wij nemen gaarne de adressen op en geven die door. Stuur ons een kaartje, met vermelding van het bedrag, dat men vraagt voor zjjn slaapplaatsen. Wjj zeg gen bjj voorbaat allen dank, die zich deze moeite willen getroosten. Wg hebben op ohs kantoor eenige adressen '^A?n Voor vluchtelingen. Allereerst werd ons aangeboden nachtlogies Vo®r een heer te Schagen. Te Hippolytushoef is er plaats voor een echtpaar, ledikant met toebehooren mede- nemen. In hetzelfde dorp op Wieringen zijn nog slaapplaatsen, waarvoor alleen een bed medegenomen behoeft te worden, daar hier eh bedstede aanwezig is. n Alkmaar wordt aangeboden een zit- aaPkamer en 2 kleine slaapkamertjes. De van de 2 kleine kamertjes is 2.50 per is f Dekens meenemen. De zit-slaapkamer e huren voor 5 per week. kom adressen- kan men op ons kantoor be- 31 October slaagde te Leiden voor het candidaatsexamen theologie, onze vroegere Plaatsggnoote mej. A. Blom. D. B. DORTMUNT, Stationstraat 13, Win. ,thans Huize „De Zwerm" "nelminast raat 81, Egmond aan Zee. Slachtoffers van het bombardement ter-aarde-besteld. Zaterdag heeft, onder vrij groote belang stelling van de zijde van het publiek de ter- aarde-bestelling van een achttal slachtoffers van "het laatste bombardement plaats gehad. Zaterdagmorgen werd het echtpaar Kars naar zijn laatste rustplaats gebracht. Om 1 uur volgde de droeve stoet waarmee de familie Bakker, bestaande uit 5 personen, naar de Alg. Begraafplaats werd vervoerd, terwijl 's middags om 2 uur de heer v. d. Hoop naar zijn laatste rustplaats werd gebracht. 's Morgens sprak de burgemeester een af scheidswoord bij de geopende groeve van het echtpaar Kars en de fam. Bakker, waarin hij de deelneming van het gemeentebestuur ver tolkt. Wethouder v. Loo voerde 's middags het woord bij het graf van den' heer v. d. Hoop, die hij als een plichtsgetrouw beambte kenschetste. Vedschillende andere sprekers voerden het woord. Vanmorgen om half twaalf is op de R. K. Begraafplaats het stoffelijk overschot van de fam. Mulder, bestaande uit 3 personen, ter- aarde-besteld. Qok hierbij was vrij veel belangstelling. „Ik kan grienen van ellende als ik aan uw stad denk." Jan Mens, de bekende Amsterdamsche schrij ver, die onze stad een zoo warm hart toe draagt, schrijft ons een brief, die we zijn vele Heldersche vrienden en bekenden door geven. Jan Mens schrijft: „Beste Helderse vrienden, „Met enige schroomvalligheid zet ik mij ertoe, om U eens te schrijven. Wij zouden zo graag eens weten, hoe het met U allen gaat. En toch: ik durf het bij kans niet. Er is zo veel ellendigs gebeurd, speciaal in Uw vroeger zo gezellige stad, dat de moed daartoe mij steeds ontbro ken heeft. Als ik in de kranten de ver woestingen zag, die Uw stad getroffen hebben, dan kan ik wel grienen van wan hoop, dat rit e n s e n zoiets elkaar kun nen aandoen. Hoe herinner ik me de Za terdagavonden in de Spoorstraat en Kei zerstraat en Koningstraat, hoe we daar liepen te branieën en boodschappen de den, alles zo vredig en zo mild. Plotseling is dat uit, afgelopen. Er is nog wai her innering, en dan het bittere heden. Hoe gaat het met de krant? Ik zou 't zo graag weten. En hoe is het met mijn ouden opstandigen Klaas Oort- gijzen? Leef je nog, Klaas? En is het museum nog intact En hoe is het met de vriendelijke meisjes uit het De Gruy- terfiliaal? En met mijn naamgenoot den dichter? En staat het huisje in Huis duinen nog overeind, en waar zit de fa milie Boogaard? En blinde Leo, beste jongen, wat maak jij een harde tijd mee. Woon je nog in Huisduinen? Vragen, vragen. Ik zou wel eens willen komen kijken, maar na botterdam durf ik niet goed. De dingen vreten je op, vooral als 't mis is. Tóch waag ik 't erop, U allen eens te schrijven. Want we moeten bijeen blijven, deze zware tijd gaat voorbij. Lang of kort ik hoop U allen nog eens terug te zien en de hand te drukken. Iets dat goed en eerlijk en gaaf is, (en dat w^s Uw stad), gaat niet zo maar ten gronde. Phenix, Phenix Wij kunnen onzen Amsterdamschen literator meedeelen, dat al is het inderdaad met onze stad op het oogentflik vrij droevig gesteld, alle personen, waarnaar hij in zijn brief infor meert, nog in leven zijn. Wel brengen zij de nachten buiten Nieuwediep door, maar over dag zien we de meesten van hen weer door de Jutterstad rondstappen. Ook ons bedrijf staat gelukkig nog en heeft zoo goed als geen schade opgeloopen. Natuur lijk ondervinden we in erge mate de gevolgen van den toestand, maar daaraan ontkomt niemand. Heden ia ons plotseling ontnomen onze innig ge liefde Vrouw, Moeder, Be huwd- en Grootmoeder, Mevr. J. H. C. v. VLIET— K.MJFF, in den ouderdom van 51 jaar. Den Helder, 3 Nov. 1940. 2e Emmadwarsstraat 1. Uit aller naam: C. v. VLIET. HELDERSCHE DRAGERS BEGRAFENISVEREENIGING Uitvoerder A. P. DE WIT. Stakm. Bossestraat 67 Telefoon 636 Ie klas Rouwmateriaal Transporten billijk in prijs NET DAGMEISJE gevraagd. Aanmelden: Lombokstraat 29, tusschen 4 en 5 uur. BEKENDMAKING. H e e renkapperszaak, Kloksteeg 2 h. Wachtsfraat GEOPEND van 9 u. tot 6.30 u. zoowel In- als bulten beroep Assurantiekantoor Koningstraat 90 Teletoon 934 Biedt zich aan voor het KNIPPEN VAN HOORNVEE, 30 ets. per stuk. Beleefd aanbevelend, P. SLIKKER KLZN„ H. 39, Oudesluis. KONIJN Meermalen komt het voor, dat vv(j brieven ontvangen, geadres seerd aan de „Heldersche Cou rant", die bij opening betrekking blijken te hebben op een in ons blad geplaatste advertentie. Men heeft er dan niet aan gedacht, het nummer van de advertentie op de envelop te vermelden. Wü verzoeken beleefd steeds het nummer duidelijk op de envelop te schrijven in den linkerbenedenhoek. Adressen Bureau van dit blad worden na 4 u. bekend gemaakt. HUISDUINEN. Te huur vrij gelegen Villa met garage, Duin weg No. 6, Bevr.: Duinweg 9. Te huur flinke tooneelruimte, geschikt voor Woongelegenheid. Tevens gedeelte van woning, voorz. van stookgelegenh., in rustig dorp, 20 min. vanaf Schagen. Adres: JOH. v. d. MOLEN, Café „De Moerbeek", N. Niedorp Gezond en rustig wonen. Te huur aangeboden nieuw zomerhuisje (1 gr. kamer) met gas, water, electr. en stook plaats voor kachel, 2.50 p. w. Wilhelminastraat 77a, Egmond a. Zee. Zlt-Slaapkamer gezocht door- 2 jongelui, centrum of omge ving Dijkstraat. Brieven onder No. 42, Bureau van dit blad. TE KOOP IN BERGEN: Onder arch. geb. Landhuis met centrale verw., bev. 2 k., keuken, 3 slaapk., bad, gr, tuin. Hypotheek beschikbaar. R. Langenberg, Natteweg 19. Te koop wegens vertrek: Een prima Singer Trapnaai- machine en een z. g. a. n. Stof zuiger. Adres: Bureau van dit blad. Gevraagd KOSTHUIS, omtrek Anna Paulowna of Huisduinen. Brieven- onder No. 41, aan het Bureau van dit blad. verkoopswaarde I 100 °U De „Tiel-Utrecht"-Brand verzekering 1811 staat vóór alles bekend voor haar groote coulance, haar veiligheid! Een kapitaal van f. 1.360.000.- geheel geplaatst. Gezamenlijke Reservesruim f. 4.000.000.- De verzekerde bij de „Tiel-Utrecht" is veilig verzekerd, omdat hij ver zekerd is bij 'n Maatschappij met groote Reserves. BRAND - INBRAAK - STORM - VARIA VERZEKERINGEN KROMME NIEUWE GRACHT 76-80 - UTRECHT. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redact!» Niet geplaatste stukken worden niet Leruggezonden.) Burgerlijke Stand Den Helder van 2 November 1940. BEVALLEN: A. E. Tot—Bosma, z. OVERLEDEN: G. C. Mulder, m., 36 jaar; T. MulderHerczeg, 30 jaar; T. Mulder, v., 2 jaar. bereikt alle gezinnen van ZSk 8®*'ndt«n. HET HUURPROBLEEM. Geachte Redactie, Het is een teleurstelling als mén met goede becfoelingen en uit bezorgdheid voor het lot van zijn stad een artikel schrijft, verdacht te worden van drogredenen en sp.tsvondigheden. Een pennestrijd over dit probleem was niet mijn bedoeling, doch een oplossing in onder ling overleg, gebaseerd op recht en billijkheid. „Verhurder" kon niet verwachten dat ik zijn kastanjes uit 't vuur haal. Een welwillend lezer, zooals verhurder C. Bot blijkens in zijn ingezonden stuk, -al 't een en ander beg-\pen hebben, beter dan „verhuurder" met zijn verdachtmakingen, die een eerlijke discussie en een wederlegging van zijr redeneeringen dezerzijds onmogelijk maken. Men zou dit probleem kunnen voorleggen aan een onpartijdig rechtsgeleerde en een finantieel deskundige en hu beschouwingen kunn enpubliceeren. Gaarne laat ik stappen daartoe over aan de vereeniging van huis eigenaren. We kunnen dan zien wie in 't ge lijk gesteld wordt. .jn beschouwing in Uw blad van 22 Octo ber j.1.. dat ik ter herlezing aanbeveel, blijf ik handhaven. Hoogachtend, Een Huurder. Ons Nederland. Orgaan der Alg. Nederl Ver. v. Vreemdel. Verk. October-nummer. Uitgave A. J. G. Strengholt te Amsterdam. Mr. R. H. Woltjer opent dit „Ons Neder- land"-nummer met de bijdrage getiteld „Het vreemdelingenverkeer irj nieuwe banen". Sa mensteller zegt daarin diverse behartigens waardige dingen, die het overdenken ongetwij feld waard zijn. Johan Wesselink schrijft over „het Nederlandsche "landschap", welke bijdrage prima geïllustreerd werd. Wij noemen voorts nog van den gevarieerden inhoud „monumen tenzorg iji ons land", „de organisatie van het pensionbedrijf" en „de vleeschhal te Haarlem" Eon uitstekend nummer. Moks Magazijn. September-nummer. Uit gave Firma Morks, Dordrecht. J. J. van Raalte schrijft ditmaal over... den redacteur, den be kenden H. G. Cannegieter. Wat hij daarover schrijft, is ongetwijfeld het kennisnemen waard! De redacteur zelf heeft het over het boekbinden en voert ons naar Willie Kits van Waveren, die een exper: is. Er zijn goede gedichten van Bram van Strienen, terwijl voorts de aandacht gevestigd moge worden op de rubriek Vlaamsche lette ren. Tillema levert zijn gewaardeerd deel aan dit nummer, terwijl er voorts een gevarieerde boekenrevue opgenomen werd. HET EENHEIDSSTREVEN. De classis Amsterdam van de Christelijke Gereformeerde kerk heeft in haar laatstgehou den vergadering met algemeene stemmen de volgende uitspraak, mede met de bedoeling daaraan publicatie te geven, aangenomen: 1. Dat het kerkelijk eenheidsbesef naar de Hoo- gepriesterlijke bede, zich dient uit te strekken, niet slechts tot een eventueele vereeniging met de Gereformeerde kerken, maar evenzeer tot tenminste alle groepen van Gereformeerde be lijden, als: de Gereformeerde gemeenten, de Oud-Gereformeerde gemeenten, de Nederland- sche Hervormde kerk, (Gereformeerden bond, Confessioneelen)Dit te meer, waar: 2. De re denen waarom wij van de Gereformeerde ker ken gescheiden leven niet minder gewichtig zijn, dan die waarom wij met de andere groe pen niet vereenigd zijn. 3. Wie in den ernst der tijden roepstemmen Gods meent te moeten be luisteren, welke zouden bedoelen de kerkelijke eenheid te zoeken, vertolkt edele zielsgevoelens, die. wij niet hebben te verachten, op voorwaar de, dat zulks niet zal zijn uit den huidigen tijds geest, noch uit angstgevoelens. Maar dan diene men evenzeer, zoo niet in de allereerste plaats, wat eigen kerk aangaat, er roepstem men in ie beluisteren om te waken tegen de in dringende oppervlakkigheid, veruitwendiging en eenzijdige voorwerpelijkheid, waardoor we in menig opzicht gevaar loopen van af glijden van het spoor van 1934. 4. Zal er ooit sprake kun nen zijn van vereenigingsmogelijkheid, nu in casu met de Gereformeerde kerken, dan niet anders, dan tenzij door de Gereformeerde ker ken de leer der onderstelde wedergeboorte c.a. met de daarop gebohwde methode en praktijk principieel zij herzien. 5. Men sprake niet zon der meer van zondige gedeeldheid, maar van de zondige oorzaken, die reden gaven en' geven tot ons afzonderlijk voortbestaan. 6. IA ernstige overweging wordt gegeven, om alle geschrijf over deze stof in eigen kerkelijke bladen te staken, nademaal het verre van denkbeeldig is, dat anders de vrede, rust en welstand in eigen kerk zouden dreigen gevaar te loopen, getuige de alom en aXmcer te beluisteren geluiden in onze kerk, die de kerkelijke eenheid in eigen kerk zelf bedreigen. DE DOMINEE VAN DRIE-EN-TWINTIG. Dr. M. H. den Hertog, Nederlandsch Her vormd predikant te 's-Gravenhage, vertelt in „Het Doetinchemsche werk" het volgende: „Ik kwam op mijn drie-en-twintigste jaar in mijn eerste gemeente. In de week, die aan de bevestiging voorafging, hadden we de pastorie al betrekken. Officieel dominee was ik dus nog niet, want eerst de bevestiging leidt in tot het ambt. Zaterdagsmorgens zat ik op mijn stu deerkamer te zwoegen aan mijn preek. Tus schen elf en twaalf begon de klok te luiden, plechtig en sonoorIk begreep dat er een doode begraven werd en informeerde in mijn huis of iemand wist wie het was. 's Middags kwam een van mijn toekomstige ouderlingen bij mij en zei mij: „de dominee hoe gek klinkt dat in het eerst! zal vanmorgen wel gehoord hebben dat er een begraven werd. We hebben u maar niet gevraagd, den dienst in huis te leiden, om dat u eigenlijk pas morgen onze dominee bent. De consulent heeft het gedaan. Maar het zou niet kwaad zijn, als u vanmiddag eens naar het sterfhuis ging". Hij wees op een huisje schuin tegenover de pastorie en vertelde me, dat ouders hun eenig kind, een meisje van dertien jaar, hadden moeten missen. Dit maakte op mij zeker een geweldigen indruk, want nóg weet ik den naam van de menschen. Mijn brave ouder ling meende, dat ik daar wel een woord van troost kon gaan brengen. Maar h$e hulpeloos voelde ik mij, toen hij vertrokken was. Daar stond ik nu met mijn kennis van het Nieuw- Testamentisch Grieksch, mijn kerkgeschiedenis en mijn dogmatiek. Hoe moest ik mij van die taak kwijten? Maar ik ben gegaan. Van wat ik heb gezegd, weet ik niet veel meer. Toen ik die verslagen menschen zag, heb ik meer zitten huilen dan zitten praten. Later hoordé ik nog, dat de moeder „er wat aan gehad had". Zeker omdat ik noodgedwongen het apostolische woord: „weent met de weenenden" had gehoor zaamd. Maar als ik ooit gevoeld heb, dat drie en twintig jaar toch wel heel jong is om pasto raal werk te doen, dan is het toen geweest. Meent nu vooral niet, dat ik reglementswijzi ging ga voorstellen. Ik ben op een leeftijd ge komen, waarin ik liefst de dingen bij het oude wil houden. Maar als er studenten zijn, die wat ouder zijn en misschien met spijt denken, dat ze wat achteraan komen, laat mijn ervaring hen dan troosten. En laat jonge menschen, die vlug studeeren, gymnasium en academie door vliegen, dit woord gezegd zijn: Jezus trad voor het eerst op omtrent dertig jaren oud zijnde. Gij moogt volgens de reglementen zooveel eer der het profetisch ambt bedienen en den her dersstaf zwaaien. Maar denkt u in een stil oogenblik eens in, dat om waarlijk dominee te zijn, meer noodig is dan kennis van exegese en kennis van Hebreeuwsch".

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5