V.S. in het teelten der verkiezingen Lichter gestrand te Callantsoog Marktberichten De katholieke kerk in Duitschland Trek van rendieren naar Siberië Havas onder staatscontrole Uit Alkmaar Officieele publicatie van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart Verbeteringen der Japansch^ Russische betrekkingen Duitsche duikbootsuccesseo 50.000 PARljZENAARS AAN 't WERK Uit onze Omgeving Zeven Deensche padvinders verdronken Dc Deensche betrekkingen tot Duitschland Zeven kleeding-winkels gesloten Hall ontvangt Franschen ambassadeur .f v: VERBANDMIDDELEN. De Secretaris-Generaal, waar nemend Hoofd van het Depar tement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, maakt bekend, dat van 1 Nov. tol en met 30 Nov. a.s. aan de bij het Rijks bureau voor genees- en ver bandmiddelen ingeschreven on dernemingen dispensatie wordt verleend van het verbod tot verkoop en afleverinR van ver bandmiddelen. mits van ver bandwatten. vette watten, hout- vvohvat'ten, Weenerwatten en samenstellinRen daarvan Reen Rrootere hoeveelheid wordt verkocht dan overeenkomend met 1/6 Redeelte van de in het eerste halfjaar van 1939 verkochte of afgeleverde hoe veelheid van de betreffende soorten. Van hydrophilegaas. cam- hricRaas en samenstellinRen daarvan maR Reen Rrootere hoeveelheid worden verkocht en afReleverd dan 1/10 Re deelte van de in de bovenge- noemde basisperiode verkochte of afReleverde hoeveelheid van de betreffende soort. VERKEERSONGEVAL MET DOODELIJXEN AFLOOP. GistermorRen had aan den Rijksstraatweg een verkeersongeluk plaats, dat helaas een menschenleven heeft gevraagd. De ongeluk kige was een bekend Alkmaarsch type, P. van Wijngaarden, die reeds sedert jaren te zamen met zijn vrouw, bij zijn klanten vod den en oud papier ophaalde. Zij is erg doof en hij was, vermoedelijk door zijn leeftijd, niet al te vlug meer ter been. Op vaste da gen verschenen ze met hun handkar, den regen en de felste koude trotseerend Het was een eenigszins zielig aandoend span, dat men in alle hoeken van Alkmaar kon aan treffen, altijd echter samen. En ze hadden wonderlijke opvattingen. We herinneren ons eens een groote partij papier voor hen te heb ben verzameld. In plaats van daarmee bijzon der ingenomen te zijn, nam de man het mop perend in ontvangst. Het nam wat veel plaats op de kar en er waren nog veel klanten, waar ze; heen moesten. Een tijd geleden bleven ze weg. Later bleek dat de- man een aanrijding had gehad. Hij herstelde echter spoedig en hernam zoodra mogelijk zijn plaatsje achter de kar. Nu is hetzelfde hem overkomen, maar het geval was ernstiger. Hij was op slag dood. We vreezen, dat door deze tragische ge beurtenis voor de oude vrouw moeilijke da gen zullen aanbreken. Ze zal wellicht op de steun van M. H. kunnen rekenen. Maar er is meer in de wereld dan financieele hulp. De twee hoorden bijeen en zonder haar trou wen metgezel zal de vrouw het moeilijk kun nen stellen. LOSGESLAGEN OF WEG GEDREVEN. Hedennacht is nabij paal 13 een kraan- of kiellichter te Callantsoog op het strand ge- loopen. Het is nog niet vastgesteld of het gevaarte van een sleep is losgeslagen dan wel uit de haven van Den Helder op drift is geraakt. Vermoedelijk hebben zich op den lichter geen menschen bevonden. Wel trof men er een auto en tee. fietsen op aan. Men veronderstelt dat het vaartuig tot het materieel van de Rijkswerf behoort Het loodswezen is van een en ander in kennis gesteld. ALKMAAR, 4 Oct Andijvie f 1—1.80. appelen f 48. bloem kool f 10.5018. idem II f 46.50, boerenkool f 1.504.60. bieten f 1.20—3.30. druiven f 19 —25, gele kool f 2.204.60. groene kool 2.50 4.60. kropsla 2.206.—. koolrapen 2.80, peren f 612. prei f 2.804.60. peterselie f 1.20—1.80 postelein f 0.540.70 roode kool f 2.505.60. selderie f 22.80. spinazie f 0.30 —0.70. spruiten f 510. snijhoonen f 15.50 17.50. tomaten f 611 uien f 49. wortelen f2—3.30, hosortelen f 3.50—6. witlof I f 15 2—3.30. boswortelen 3.50—6. witlof I 15 16. idem 9.50—11, knolselderie 2.205.20. AMSTERDAM. 4 Nov. Veemarkt. 70 Melk- en kalfkoeien f240 —400 per stuk. 68 schapen en lammeren f 3060 per stuk. Overzicht: Schapen ma tige aanvoer, vlugge handel, prijzen vast. Melkkoeien mvige aanvoer, gedrukte han del. hoogere prijzen. NOORDSC.H 4RWOITDE. 4 Nov. Aanvoer: 16700 Kg. roode kool 4.706.20, 1800 Kg. gele kool 3 90—130. 26(00 Kt D. witte kool 170—3 30. 4900 Kg. uien 6 70— 6.30. grove uien 6.206.50. drielingen 4.70 i 30. 90200 Kg. voege witte kool 2.50. 1300 Kg. Succes witte kool 3. BROEK OP T.ANGFNPUK 4 Nov. Aanvoer: 7000 Kr. roode koo' 4.505. 2900 Kg. gele kool 3 10.370, 17300 Kg. Deensche witte kool .33 10. 3400 Kg Kavove kool 9.903 10. 3600 Kg. n'en 7 7?0. grove uien 6 707 ='ek 3.10—3 60. 9300 Kg. peen 2— 3.20. 46000 Ke. vroege witte kool 2.50. 26000 struik andijvie 1.401.50. Het New Yorksche stadsbeeld stond gis teren reeds in sterke mate in het teeken der komende verkiezingen. Propaganda- auto's, redenaars op de hoeken der straten en het toenemende aantal partijinsignes wezen op de groote belangstelling van het publiek. Algemeen wordt aangenomen, dat de deelname aan de verkiezingen alle vroe gere records zal breken. Naar schatting zouden in totaal 50 millioen stemmen kun nen worden uitgebracht. De belangstelling voor de verkiezingen is in alle Staten even hoog. De staat New York heeft 12.000 poli tiebeambten voor den dienst beschikbaar. De rechtbanken blijven vandaag tot het einde der verkiezingen open, teneinde min der zware overtredingen terstond te kun nen behandelen. De verkiezingsmachines zijn reeds opgesteld en in bepaalde stads- fteelen zijn bijzondere voorzorgsmaatrege- 1 entegen verkiezingszwendel getroffen. De verkiezingen eindigen in New York orp 3 uur 's nachts (midden-Europeesche tijd) en ln de westelijke staten naar verhouding la ter. De verkiezingsuitslag in New York zal waarschijnlijk tusschen 5 en 6 uur 's mor gens (M.E.T bekend zijn. De definitieve uitslag der verkiezingen is wellicht pas Woensdag tegen den middag (M.E.T.) be kend, daar een felle strijd verwacht wordt en de laatste stemmen nog de beslissing kunnen brengen. Berlijn, 4 Nov. (D.N.B.). Interessante sta tistische gegevens zijn beschikbaar gewor den over de positie der Katholieke Kerk in groot Duitschland. Van de 96 millioen in woners van het groot Duitsclie rijk zijn er 4» millioen Katholiek. Dit beeld wordt ver der ten gunste van de Katholieken ver schoven wanneer men het gouvernement- generaal meetelt, van welks 12 millioen in woners er negen millioen Katholiek zijn. Groot-Duitschland telt thans elf kerkpro vincies: Keulen, Paderborn, Breslau, Frei- hurg, Muenchcn-Freising, Ramberg, Wee tje n, Salzburg, Praag, Olmuelz en Gnesen- Posen. Hierbij komen in het gouvernement-ge neraal de twee aartsbisschoppen Krakau en Warschau met zes diocesen. Van de Duit sche kerkvorsten bezitten zes de waardig heid van kardinaal. Zonder het gouverne- ment-generaal telt de Katholieke Kerk in Ri'oot-Duitschland 17,183 parochies, met tuim 35 000 daarin werkzame pastoors en kapelaans. In Duitschland telt men 678 ne- iROACttlngen van orden en congregaties met *"•600 paters en broeders. Er zijn 7800 kloos ters en huizen van vrouwelijke or.den en congregaties waarin 101.000 zusters wonen. J" de Oostmark zi|n er 282 kloosters voor mannen en 1206 kloosters voor vrouwen met 6100 resp 18.000 bewoners. Naast de millioen Katholieken wonen er in "groot Uuitschland (zonder' het gouvernement- generaal) 45 millioen protestanten, 100.000 oud-Katholieken 50.000 Orthodoxen, een millioen aanhangers van Tsjechische sec- iTn.en 200.000 leden van vrije Evangelische kerken Roeddisten en Mohammedanen zijn er van elk 3000. SET OPRUIMEN VAN PUIN IN LONDEN. Daily Sketch schrijft in een artikel over n omvang der vernielingen in Londen, dat 11 'echts vier dagen tiid een enkele afdee lt van de talrijke aan het werk gestelde monieis afdeelingen die slechts 280 man om en 6' rond 82.000 centenaar stukken steen hehKleer ^an 'SS0 centenaar stukken hout dat °tie?ruimd- Het blad schrijft verder samf speciale puinruimersploegen ziin. die \ocryB£s.,p'd 7'0n uit Duitsche joden. Uit afdeón heidsoverwegingen worden deze t»n ,!lnRen echter niet bij militaire objec- an het werk gesteld. Grondslag voor een regeling van oude kwesties gelegd. De Japansche bladen publiceeren een pers- gesprek met den - vroegeren ambassadeur in Moskou, Togo. die ten aanzien van de Ja- panschRussische betrekkingen sinds het sluiten van de grensovereenkomst van No- monhan verklaarde, dat deze „toenemend be ter" zijn. Daarmede is de grondslag gelegrt voor een vriendschappelijke regeling van verschillende sinds lang hangende vraag stukken. Twee Britsche kruisers en een koopvaardijschip vernietigd. Wolven in de achterhoede. Naar Tass meldt, trekt in verband met de plotselinge daling der temperatuur in de omgeving van Vertsjansk een kudde van tienduizenden wilde rendieren naar het Zui den. De kudde wordt achtervolgd door wol ven, die op hun beurt worden gevolgl door kleine knaagdieren, welke verorberen wat de wolven overlaten. Het is voor het eerst, dat men een trek op zoo groote schaal waar neemt. Een Duitsche duikboot heeft, naar het D. N.B. verneemt, de beide Britsche hulpkrui- sers Laurentic (18.724 brt.) en Parocles (11.314 brt.) benevens het gewapende Brit sche koopvaardijschip Casanare (5.376 brt.) tot zinken, gebracht. ANNA PAULOWNA BREEZAND. RIJKSPOSTSPAARBANK. Over de maand October is op het kantoor Breezand 2897,11 ingelegd op de Rijks postspaarbank en teruggehaald ƒ- 5760,77. Er zijn twee nieuwe boekjes uitgegeven. WIERINGEh Zich met kano's op gevaarlijk water gewaagd. Op de Furesoe, een-water ten noorden van Kopenhagen, is Zondag een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij volgens de tot dusver ont vangen berichten zeven jongelui van 16 tot 19 jaar oud verdronken zijn. Het betreft mannelijke en vrouwelijke leden van een groep padvinders, die bij een oefening in twee kano's de bij Westenwind steeds ge vaarlijke Furosoe waren overgestoken. De Deensche minister-president Stauning heeft het wpord gevoerd op een sociaal-de mocratische vergadering te Aarhuus. Hij zeide, dat het tot stand brengen van nauwe betrekkingen met Duitschland voor de Deensche sociaal-democraten een volkomen natuurlijke zaak is. Het is mógelijk, dat de Deensche betrekkingen tot de rest van de wereld voortaan minder uitgebreid zullen zijn dan vroeger en dat Duitschland de naaste en belangrijkste relatie, wordt. Het is ook wel waarschijnlijk, dat de economi sche betrekkingen met Duitschland nauwer zullen worden. Wegens ongemotiveerde prijsver- hooging. Binnen het kader van de Fransche maat regelen tegen ongerechtvaardigde prijsver- hoogingen zijn in Vichv, naar uit die plaats gemeld wordt, zeven kleedingwinkels voor den tijd van twee weken tot drie maanden gesloten, aangezien zij hun artikelen te veel in prijs hadden verhoogd. Zeven andere klee dingwinkels werden veroordeeld tot verschei dene duizenden francs boete. ENGELSCH GENERAAL IN ATHENE. De Atheensche correspondent van het Joe goslavische blad Politika meldt, dat Zondag generaal Parrey in de Grieksche hoofdstad is aangekomen. Hij is tot verbindingsofficier tusschen den F.ngelschen generalen stat /an het Orientleger en de Grieksche weermacht benoemd. Uitbreiding van de ondergrond- sche. Naar „La France au Travail" meldt, is 200 millioen francs uitgetrokken voor de uitbrei ding van de Parijsche ondergrondsche spo ren. Op deze wijze zullen 50.000 personen werk krijgen. Fransche staat gemachtigd de aandeelen aan te koopen. De Fransche staatscourant publiceert een wet omtrent de reorganisatie van het Agenee Havas. Artikel 1 bepaalt dat de Fransche staat gemachtigd is aandeelen der onderne ming aan te koopen en financieel in de on derneming deel te nemen. De staat kan ver der een recht van controle uitoefenen, op het agentschap na toekenning van subsidies. De wet bepaalt ten slotte dat hij een later te pu bliceeren decreet'een crediet van 25 millioen francs zal worden geopend ter uitvoering van het bepaalde in artikel 1. De Anierikaansche minister van buiten- landsche zaken Huil heeft gister een lang durig onderhoud gehad met den Franschen ambassadeur Haye, die vervolgens een be- VERLOREN: Een overjas. Gevonden: een jongenspetje. Onbeheerd aangetroffen een heerenrijwiel. Ini. gemeentebode. MAKELAARSVERGADERING. De leden der Ned. Broederschap van Ge- dipl. Makelaars afdeeling Noordholland bo ven het IJ kwamen ter vergadering bijeen in hotel 't Gulden Vlies te Alkmaar. De opkomst uit geheel Noordholland was goed te noemen. Voorzitter deelde mede, dat onderhande lingen gaande zijn door de Hoofdbesturen van de diverse bonden om te komen tot een samenwerking op federatieven grondslag, waarbij echter elke bond zelfstandig blijft en dus niets wordt afgebroken van wat met veel moeite is opgebouwd. Ook zal het broederschapsfonds ten behoeve van We duwen en weezen van overleden leden blij ven bestaan. Daarna werd het woord verleend aan den Rechtskundigen adviseur der afdeeling, Ir. Mr. N. J. van Leeuwen uit Alkmaar. Deze behandelde de" gevolgen welke kun nen, ontstaan ten aanzien van het eigen domsrecht van vaste goederen wegens vast stelling van uitbreidingsplannen, bouwver- bod etc, en tevens bij onteigening ten behoe ve van'publiekrechtelijke lichamen. Vervolgens werd een wederzijdsche ge- daehtenwisseling gehouden over verschil lende practische onderwerpen als de wer king van het Pachtopdrijvingsbesluit, Pacht wet, etc. Hierna sluiting. batety tirst. Kond het vacantiekoloniehuis .Ketelaar te Ellecom loopen brandtrappen en eens per dag moeten de Jeugdige gasten van het huis zich oefenen in het afloopen van deze trappen, om op iedere eventualiteit voorbereid te zijn (Foto Pax-Holland) zoek bracht aan onderstaatssecretaris Welles Huil verklaarde later tegenover vertegen woordigers van de pers, dat Haye hem een nota van maarschalk Pétain had overhan digd, die hij thans Jiet vertalen. Hij nam aan, dat de nota het antwoord was op de mede- deeling, die Roosevelt onlangs tot Pétain had gericht. Huil zeide verder, dat hij met Haye een langdurig onderhoud had gehad over de wederzijdsche betrekkingen, met het doel tot overeenstemming te geraken. Bijzon derheden waren echter niet bespioken. In het bijzonder had men de kwestie van de Fransche bezittingen in West-Indië slechts terloops behandeld. imsm m W-':.,y.< -- k*. v, - Londen" - m iarqe rijen wechlen de bewoners van het Oostelijk deel der tngelscne hoofdstad, om een A,,pl»ii.Tbemachtigen op da stat.ons van de Ondergrondsche, waar zij beschutting zoeken tegen de bombardementen

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3