NecmnAKKERTJE Ons Indisch hoekje tftacUrueuujLó Slaapplaatsen voor abonné's Arrondissements rechtbank Alkmaar Kent Uw pioniers, Nederland! YlieuwJ uit Ua&, beJcinq, Kaa!c en Zending, JufcUcfiAipen JjbKeltJih rueuuüb Tweede Blad Men moet beter ver duisteren Kolendampvergiftiging Activiteit der redding booten van de N*ZTLR*M. de ideale verkooper! Schoorsteenbrand op Huisduinen De luchtbeschermers, die niet verschenen Kou Koorts Griep Visscherij Burgerlijke Stand Den Helder Marktberichten Wat de reden is van het plotseling weer zoo onvoldoende verduisteren is niet be kend, doch wel het feit, dat door de sur- veilleerende politie alleen dezer dagen op een avond en nacht niet minder dan vier maal opgetreden moest worden tegen vol strekt onvoldoende verduistering. Het be troffen hier woningen aan de Spoor straat, de Fazantenstraat, de Jah in 't Veltstraat en de Boerhaavestraat. Van al deze perceelen waren de bewo ners vertrokken, zoodat de politie de wo ningen met geweld forceerde en op deze wijze het licht doofde. De desbetreffende bewoners kregen een proces-verbaal. Zooals men weet, zjjn deze boetes zeer hoog. Een ernstige waarschuwing aan de be volking om toch vooral te zorgen, dat er geen enkel licht uit de woningen kan stralen is hier dus wel op zijn plaats. EEN VREEMDE SNOESHAAN. Een van deze slechte verduisteraars bleek bovendien nog over een zeer vreemde men taliteit te beschikken. Niet alleen bracht hij door znij 'onattentheid zijn buurtgenooten in gevaar, maar de overbuurman, die de politie van het lichtuitstralen in kennis stelde, werd door zijn onattentheid zijn buurgenooten in moet je meemaken! Waarschijnlijk zal de kantonrechter hem wel betere manieren leeren. P Goed afgeioopen. Gisterenmorgen werd de politie in kennis kesteld van een geval van kolendampvergif tiging bij de fam. B., wonende bij het Pomp station te Huisduinen. Het echptaar S. en twee zoons voelden zich bij het opstaan on wel. Zij begaven zich naar beneden, waar ze in elkaar zakten. Een dochter, die thuis was en op, een kamer geslapen had, waar de kolendamp niet was doorgedrongen, waarschuwde de politie, die met de politieauto spoedig ter plaatse was, evenals de gemeentearts, dr. Büchlifest. Zoowel het echtpaar S., als de beide zoons, waren spoedig bij kennis, zoodat dit ongeval, dat er aanvankeiijk niet gunstig uitzag nog bizonder goed is afgeioopen. PORTEFEUILLE MET 70 GULDEN VERMIST. Een bewoner van de Vijzelstraat kwam dezer dagen» tot de onaangename ontdek king, dat zijn portefeuille waarin een be drag van 70 gulden aan bankpapier zat, spoorloos verdwenen was. De man deed hiervan aangifte op het hoofdbureau van politie. Op welke wijze hij zijn geld kwijt geraakt kon zijn, daarvan had de man geen idee. HET GAAT MAAR DOOR. Bij de politie werd Zaterdag aangifte ge daan van diefstal van een rijwiel, dat onbe heerd in de Keizerstraat was neergezet. Zondag vervoegde zich weer een stadgenoi op hat Ho:fdbureau, met de mededeeling, d: zijn vehikel ontvreemd was Een tweetal rijwielen, dat voor gestol was opgegeven, is terecht gekomen. De eig naars deden daarvan aangifte. Verzek. rt Uw fiets voor 8 gulden per jar Ejj diefstal krijgt, U ee„ nieuwe terug. K. KOS, Koningstraat 76. i Record aantal reddingen Hoewel het gedurende de maand Octobe; rustig weer was, zijn de reddingbooten dei H.Z.H.R.m. toch herhaalde malen in acti< geweest om te trachten opvarenden van vaar tuigen en vliegtuigen, welke voor of op onz kust in nood verkeerden, te redden. Zestien maal voeren de reddingbooten uit He motorreddingboot ..Arthur" (Schevenin gen) 5 maal, de ..Neeltje Jacoba" (IJmuiden) en „Dorus Rijkers" (Den Helder), 4 maal, de i,President Steyn" (Egmond aan Zee), „Joan Hodshon" (De Cocksdorp) en „Insulinde" (Oostmahorn) eenmaal. In totaal werden 31 man behouden aan wal gebracht. Het totaal aantal geredden over het jaar 1940 is thans gestegen tot 152, het geen een record beteekent, aangezien sedert de oprichting der N.Z.H.R.M. in 1824 het aantal geredden op 1. November nog nimmer hooger ls geweest dan 149. Verschillende der in October 1940 gemaakte, tochten eischten zeer veel van het uithou dingsvermogen. Op een der tochten van de motorreddingboot Dorus Rijkers" heeft de bemanning in groot levensgevaar verkeerd. He te Alkmaar in aanbouw zijnde motor- strandreddingbooten naderen hun voltooiing. He N.Z.H.R.M. hoopt beide booten in den aanvang van 1941 in dient te kunnen stellen. Het zijn de „C. Z. Z. Dudok de Wit", welke te Zandvoort en de „tfohan de Witt", welke voorloopig te Hindeloopen zal worden gesta- tlonneerd. Op deze beide stations komt dan de roeireddingboot te vervallen. In Breezand, Anna Paulowna en Callantsoog. Het doet ons genoegen, dat onze oproep toch niet tevergeefs geweest is en dat we vandaag weer eenige adressen hebben vöor stadgenooten, die 's nachts gaarne buiten Den Helder slapen. Zoowel aan de Kooy (niet het vliegkamp), als in Breezand, Anna Paulowna en Callants- oog, zijn nog slaapplaatsen voor Heldersche vluchtelingen. De adressen kan men aan ons kantoor bekomen. Een familie aan de Kooy kan twee nette menschen te slapen hebben, als ze zelf voor beddengoed zorgen. Kosten zijn hier niet aan verbonden. In Breezand zijn twee mooie slaapkamer tjes te huur a 3 gulden per week, voor „be slist nette menschen", zoo schrijft ons de fa milie, die het aanbiedt. In Callantsoog is een ruime slaapkamer voor twee personen, zelf ledikant en toebe- hooren meenemen. Prijs 3 gulden per week. In Anna Paulowna is een slaapkamertje te huur voor echtpaar met een of twee kinderen. Prijs 2.50. Wij blijven gaarne adressen noteeren om onze gedupeerde stadgenooten te hel pen. Brandweer behoefde geen dienst te doen. Hedenmorgen te omstreeks 8 uur ontstond een schoorsteenbrand in de villa van den heer Winter te Huisduinen. Zoodra van een éi. ander mededeeling was gedaan aan het Hoofdbureau van politie rukte de brandspuit uit. Aangekomen op Huisduinen bleek even wel dat het niet meer noodzakelijk was dat men water gaf. De bewoners hadden reeds het vuur gebluscht. BELEEDIGING! Niettegenstaade er al misère genoeg is in onez wereld en onze stad haar portie toch ook wel krijgt, gaan de verdrietelijkheden van iederen dag gewoon door. Een bewoonster van de Bassingracht deed bij de politie aan gifte, dat ze door een bewoner van de Bassin gracht was beleedigd. VERDACHT GEVAL. Een bewoner van den Kanaalweg deed aan gifte, dat de achterdeur van een perceel aan den Kanaalweg, waarvan de bewoner niet aanwezig was, openstond. Een onderzoek is ingesteld, van vermissing is nog niets ge bleken. (Zitting van Maandag 4 November.) Den Helder. Billijk oordeel van Dr. Krabbe. Eerst kwamen de verschillende zaken tegen verdachten, die hun plicht tegenover den Luchtbeschermingsdienst te Den Helder niet hadden vervuld. Eerst was het A. A. uit Den Helder, die in den nacht van 16 op 17 Augustus j.1. op z'n post ontbrak, toen hij dienst moest doen bij de brandweer van den Luchtbeschermings dienst. Verd. was niet verschenen. Get. C. P. J. B., technisch ambtenaar te Den Helder, tevens commandant der brand weer van den Luchtbeschermingsdienst had verd. in genoemden nacht gemist. Heeft u verder nog 'ast' van dien man ge had? vroeg de Politierechter, mr. Krabbe. Dat niet, zeide get., maar bericht van ver hindering heeft hij toen niet gezonden. De Officier van Justitie, mr. v. Tuyll van Serooskerken, eischte 5.boete, subs. 3 dagen hechtenis en conform dezen eisch werd verd. door den Poltierechter veroordeeld. De volgende verdachte was de onderwijzer S. v. A., te Den Helder, die in den nacht van i8 op 19 Augustus geen dienst b ijde Lucht bescherming gedaan had. Verd. voerde ter verdediging aan, dat hij den oproep ontving, toen hij alreeds met z'n familie naar Driel was verhuisd. Hij had van z'n verhuizing opgave gedaan ten Gemeente huize te Den Helder. Verd. was direct bereid te komen, mits hem 6.aan reisgeld werd vergoed. De opgeroepen getuige, G. J. S., adj.-Com- mies le klasse ten Gemeentehuize te Den Helder, had op 14 Augustus een schrijven voor verd. gereed gemaakt om in den nacht van 18 op 19 Augustus geen dienst bij de Lucht- get. niet bekend, dat verd. was verhuisd. De Officier van Justitie zeide in zijn re quisitoir, dat door de verhuizing van verd zijn verplichting om dienst te doen bij de Luchtbesecherming was opgeheven en requi- reerde derhalve vrijspraak. De Politierechter, vonnis wijzende, ging hiermede accoord. Hetzelfde was het geval met den Helder- schen leeraar M. v. T., die op 11 en op 16 Augustus dienst moest doen bij de Luchtbe scherming en vóór dien naar de gemeente Huizen in het Gooi was vertrokken. Verd. had een en ander eind Juni alreeds bij de Luchtbescherming opgegeven. Op 3 September was de school weder begonnen en keerde verd. noodgedwongen naar Den Helder terug. Get. C. P. J. B. te Den Helder kwam ook dit bevestigen. Hij zeide nimmer een kennis geving te hebben gekregen, dat verd. ver trokken was en voegde eraan toe, dat de burgemeester wilde, dat alle leden der Lucht bescherming, of ze al of niet in de stad wa- In het oneindig groote Indië is en wordt veel pionierswerk verricht. Het aantrekkelijke er van is, dat hierbij jonge menschen opdrachten uitvoeren, waarmee in ons land personen van middelbaren leeftijd worden belast Dat ver trouwen in de jongeren gesteld, werkt het aan pakken in de hand. De jeugd is nu eenmaal krachtiger en optimistischer dan de man van ervaring". Ze is ook sterker van lichaam. Een lichamelijk uithoudingsvermogen en optimisme zijn noodig, want de omstandigheden zijn vaak van dien aard, dat alleen de sterke van geest en lichaam het uithoudingsvermogen bezit om het pionierswerk te kunnen volbrengen. Veel werk van dien aard i3 verricht door be stuursambtenaren. Ik denk aan den aanleg van wegen door moeilijke terreinen. Talrijke bruagen moeten worden aangelegd, bruggen die vaak van bandjirs hebben te lijden, worden weggeslagen. En dan de groote afstanden. Als voorbeeld noem ik den weg door het eiland Flores dat mooie land! Die weg is honderden kilometers lang. Het tracé is uitgezet door een ion" genie-officier. De weg loopt langs diepe ravijnen, over honderden, jo duizenden rivieren, door streken die uiterst dun bevolkt zijn zoo dat het werkvolk schaarsch was. Lag die heer- we" in Europa en niet in het schoone Flores, hij zou beroemd zijn. Op Borneo worden thans wegen aangelegd, die een gezamenlijke lengte nebben van meer dan 2000 km, een afstand gelijk aan ,dien van Amsterdam naar Boeda pest. En die wegen loopen door moerassen en bergland, waar werkvolk zeer schaarsch is. Ik denk ook aan pionierswerk op Java. In Oost-Java heeft de H(andels) V(ereeniging) A(msterdam) suiker-ondernemingen gesticht met een doorzettingsvermogen, dat aan kop pigheid grenst. Moerassen en oerwoud, die niemand durfde ontginnen, heeft ze veran derd in goeden bouwgrond. Op de eene foto ziet u een jonge pionier voor zijn tijdelijk ver blijf in het bosch. Op de andere een tweetal, dat bezig is door zwaar terrein de buizen voor voert. Waar eéns oerwoud was, staat nu een de waterleiding te leggen, die naar de fabriek fabriek met haar talrijke goede woningen. Een van die fabrieken met haar bouwgrond (pl.m. 5000 ha) verschaft werk aan pl.m. 70.000 men schen! Het rainet is 420 km lang! Ook op ander gebied is veel pionierswerk verricht. Ik kan dit niet allemaal noemen. Het bovenaangehaalde dient slechts tot voorbeeld. Ik vermeld alleen, dat naast technisch werk ook op het gebied van wetenschappen, onder wijs, hygiëne, bestuur, enz. heel mooi werk is tot stand gekomen en dat er nog steeds met dien schoonen vredesarbeid wordt voortgegaan tot heil der tientallen millioenen bewoners van het onvolprezen Indië! Moge het Nederland gegeven zijn die ar beid te kunnen voleindigen. H. F. TILLEMA, Namens het Koloniaal Instituut te Amsterdam. De Nederlandse** Pijnstiller ren, aan de oproeping om te komen, gehoor hadden te geven. De volgende get. C. J. S. uit Den Helder kwam verklaren, dat ter secretarie niets be kend was van verdachtes vertrek. Wel deelde deze get. mede, dat alle leeraren en onder wijzers na het sluiten der scholen de stad verlaten hadden. De Officier van Justitie zeide in zijn requi sitoir, dat de zaak hier iets anders lag. Al had verd. bericht gezonden, daarbij begreep mr. v. Tuyll van Serooskerken de moeilijkhe den van den burgemeester zeer goed. Opzet achtte de Officier niet bewezen en vroeg ook tegen dezen verd. vrijspraak. De Politierechter, Mr. Krabbe, kon zich daarmede vereenigen. De laatste zaak was die tegen J. R. te Den Helder. Deze liet verstek gaan. Hem werd ten laste gelegd; dat hij in den nacht van 25 op 26 Augustus niet op het appèl was verschenen. In zijn verweer had verd. aangevoerd, dat hij in Tuindorp woonde en het niet raadzaam achtte zijn vrouw 's nachts alleen achter te laten. De man wa; 62 jaar en meende, dat er wel jongere krachten voor den dienst bij de Luchtbescherming te vinden waren. In deze zaak werd als getuige gehoord een zekere C. N., technisch ambtenaar te Den Helder. Deze vertelde, dat verd. op den bewusten nacht niet op den Centralen Post aanwezig was. Na den 26sten Augustus was zijn huis door een bom getroffen, doch get. voegde er op een vraag van den Poli tierechter aan toe, dat verd. er nog flink en best uitzag. Kent u z'n echtgenoote ook? vroeg mr. Krabbe. Get. antwoordde hierop ontkennend. De Officier van Justitie noemde dit weer een ander geval en vond, dat het niet opging, dat een ieder er maar een eigen meening op nahield. De eisch luidde 5.boete, subs. 3 dagen. Mr. Krabbe vonnis wijzende veroordeelde deze verd. bij verstek tot 50 cents boete, subs. 1 dag. Urk, 4 November. Door 30 vaartuigen werd j.1. Zaterdag aan den Gem. Vischafslag alhier aangevoerd: 150 pond Kuilpaling, van 1023 pond per vaar tuig, prijs 4041 ct.90 pond lijn- of beug aal, 4445 ct.80 pond fuikaal, 4546 ct. 550 pond snoekbaars, 2729 ct.; 500 pond voorn, 56 ct.200 pond baars, 1215 ct.; en 70 pond bot, 28 tot 35 ct.; alles per pond. Van onze groote Noordzèevloot zijn thans eenige vaartuigen weder de Noordzeevisscherij aan het uitoefenen. De garnalenvisschers voor de kust maakten matige vangsten; de prijzen waren zeer hoog. Van deze categorie visschers varieerden de weekresultaten tot 300.De motorvaartuigen, welke de kust- visscherij aan het uitoefenen zijn besomden van 400 tot 555 per Noordzeevaartuig. Jok was de platvisch zeer hoog in prijs. Er vas zeer' veel vraag naar versche visch. Op de voormalige Zuiderzee werd verleden veek door onze vloot nog gevischt op: kuil- laling, lijn- of beugaal, fuikaal, snoekbaars, ilei en voorn. De motorlooze zeilvaartuigen lebben wegens het ruwe weder maar onge veer 3 etmalen kunnen visschen. Per etmaal varieerden de vangsten van 15 tot 25 pond, oer vaartuig. Met een gemiddelde prijs van 8 ct. waren de weekbesommingen tot 30 per vaartuig. Met een gemiddelden prijs van ten maar zeer matige vangsten aan de markt. De stoombeugers hadden ook maar zeer ma tige weekbesommingen. De kustlijnaalvis- schers hadden vangsten veelal niet hoo ger dan 10 pond per vaartuig. De stoombeu gers ten hoogste tot 20 pond. De prijs van der beugaal van de kustlij naanlvisschers was gemiddeld 42 ct. per pond. Van de groote itoombeugers tot 45 ct. per pond. De besom- uingen van de kustlijnaalvisschers waren naar tot 12; van de stoombeugers tot 30. De fuikaalvisschers brachten per etmaal /angsten aan de markt tot 60 pond fuikaal. Met een gemiddelden prijs van 50 ct. p. pond, zoo waren de weekresultaten maar ten hoog ste tot 50. (Er kon maar 3 etmaal wor den gevischt). Verleden week waren de prij zen van de Baarsvisscherij tot zeer duur. Dit was vooral het geval met de Snoekbaars- visscherij. De vangsten waren anders nog maar tot matig. De snoekbaarsvangsten va rieerden van 16 tot 30 pond per snoekbaars- visschers. De verdiensten waren tot 40 per vaartuig. Ook waren de prijzen van de blei en voorn naar verhouding tot zeer hoog te noemen. De levende gedachten van Montaigne, belicht door André Gide.Uitgave N.V. Servire, Den Haag, gebonden in kunstleeren stempelband 2.50. Montaigne schreef slechts één enkel boek, ,,de Essais". Hij publiceerde het eerste deel in 1580, op 47-jarigen leeftijd; daarna nog drie deelen, terwijl bij zijn overlijden in 1592 nog een laatste deel werd nagelaten, dat voor latere uitgaven van veel beteekenis was. Wat was de inhoud en strekking dezer „Es sais?" Niets meer of minder dan het bevorde ren van zelfkennis voor elk individu. Bij het lezen der Essais zal een ieder dan ook een of meerdere plaatsen tegenkomen, welke hij op zichzelf kan toepassen, ja, waarin hij zichzelf als 't ware weerspiegeld ziet. Ongemeen veel omvattend is de stof, welke Montaigne be handelde en daarbij is opvallend het totale gemis aan orde of methode. In bonte menge ling bespreekt hij de meest uiteenloopende onderwerpen zooals, om slechts een klein staaltje te geven. „De beweeglijkheid van den mensch; eene beschrijving van den persoon van Montaigne's vader; de moeilijkheid van zelfstudie; de behandeling van kinderen; de DE ZENDINGSWEEK. Het Nederlandsch zendingsblad schrijft: Het zendingswerk in Indië gaat voort, onder zwa- ren stoffelijken druk en met groote tekort aan krachten. Het gaat voort, ook in deze maan den, waarin de kerk in Nederland niet direct meer kan meeleven. De Indische Christenheid en de niet door den oorlog geteisterde zuster kerken, bieden hulp naar vermogen, maar groo- tendeels zal geteerd worden op de gaven der Nederlandsche gemeente al kunnen die op dit oogenblik niet overgemaakt worden. De zen delingen, de jonge inheemsche kerken, die zon der steun niet Uitkomen, zij versagen niet. Maar zij rekenen op de trouw der Nederland- sche gemeente, die juist in de barste tijden blijken moet. Wij mogen hun vertrouwen niet teleur stellen. AVONDSTILTE IN DEN MIDDAG. Twee maal per maand zal de gewone mid- dagdienst (die in plaats van den avonddienst is gekomen) in een der Amsterdamsche ker ken worden vervangen door een middagstilte. In de zomermaanden worden 's avonds van 8 tot 9 uur in de Oude kerk avondstilten gehou den, diensten, waarbij gezongen, gelezen en ge musiceerd wordt en waarin een kort wijdings woord wordt gesproken. Men wil deze diensten nu ook in den winter houden; de Oude kerk is dan niet geschikt in verband met de koude derhalve gaat men naar de juist aan den rand der city gelegen Koepelkerk. Het ligt in het voornemen voor deze diensten speciale uitnoo- digingen te verzenden, meldend, dat ieder wel kom is. schoonheid; het geheugen en nog talloos andere. Op voortreffelijke wijze is in dit boekje de kern van een groot werk samengevat en ge ïnterpreteerd door een bij uitstek deskundige. Wereldmode-Service, N. V. Wereldmode Prins Hendrikkade 173, Amsterdam C. Gezellig en practisch. Zoojuist verscheen een nieuwe serie Hollandsche handwerkboek jes (Uitgave Otto Beyer), die door haar goede uitvoering en rijke keuze aan modellen menig een zal helpen, de lange winteravonden ge zellig en practisch door te brengen. De uit 6 verschillende boekjes bestaande serie be vat: „Onze Baby". (H. 402). Alleraardigste ge haakte en gebreide modelletjes voor het wie- gekind. Truitjes, broekjes, jurkjes, pakjes, sokjes, kousjes, manteltjes enz., enz. Inder daad alles, wat men voor Baby's uitzet noodig heeft. Prijs 0.35. „Onze Kinderen van 210 jaar". (H. 403). De schitterende afbeeldingen, de duidelijke beschrijvingen, de practisch'- en leuke model len, alles werkt mee om ook dit boekje tot een succes te maken. Men vindt voor ieder wat: jurkjes, pakjes, manteltjes, pullovers, slipovers, rokjes, broekjes, enz. Prijs 0.45. „Gebreide Babykleertjes". (Kleine Beyer Serie H. 60). Dit handige boekje bevat een complete uitzet voor de "Baby. Het breiwerk werd heel eenvoudig gehouden, zoodat ook degene, die de -breinaalden niet zoo vlot han teert, zeer zeker met behulp van dit boekje alleraardigste kleertjes kan maken. Prijs 0.20. „Onze kleintjes in Wol". (Kleine Beyer Serie H. 61). Voor den winter heerlijk warm onder goed voor onze jongens en meiskes van 26 jaar. Behalve broekjes, hemdjes enz., vindt u ook kousen, sokjes, hadschoenen en wanten. In dezen „puntentijd" beslist een welkom boekje. Prijs 0.20. „Wolallerlei voor Dames en Heeren". (Kleine Beyer Serie H 62). Vooral doelmatig is de kleeding in dit boekje. Het vest op den omslag alsook de slipover binnenin zijn zoowel voor dames als heeren geschikt Ondergoed, kou sen, sokken, handschoenen en wanten zullen nu veel gebreid worden, daar dit punten spaart, terwijl eigengebreid goed bovendien veel sterker is. Prijs 0.20. „Nieuwe gehaakte kleedjes. (Kleine Beyer Serie H. 64). Het haken van kleedjes is nog steeds zeer in trek. In dit boekje vindt U allerlei aardige modellen, volgens verschillen de technieken gehaakt (Delta-, Filet-, net-, Iersch haakwerk enz.) waarmee u uzelf en anderen veel plezier zult kunnen doen. Prijs 0.20. Deze geheele Beyer Serie is buitengewoon goed verzorgd en in alle handwerkzaken ver krijgbaar. Hoofdvertegenwoordiger N.V. „Wereld mode, Prins Hendrikkade 173, Amsterdam C. van 4 Nov. 1940. BEVALLEN: S. de RooijColijn, z. OVERLEDEN: J. H. C. van VlietKngff, 51 jaar; K, Kossen, (m.), 89 jaar. DRANK. Wegens dronkenschap moest een man in arrest worden gesteld. Texel, 4 November. Yeemarkl 16 koeien 165275; 9 pinken 150 225; 45 graskalveren 80125; 7 nuchtere kalveren 714; 4 paarden 400700; 6 rammen 4060; 16 schapen 2745; 24 overhouders 1826; 3 biggen 18—22; 150 kippen 0.75—1. Eierenveiling. Aanvoer 14100 stuks. Prijzen kunnen door regeeringsbemoeiin- gen nog niet worden opgegeven.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5