dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier boodschap van Roosevelt W1LKIE in het kabinet Moeilijke opmarscb in Griekenland Verduisteren 5.59 uur Vlaamsche en Waalsche caltuurraden geïnstalleerd Vergunning noodig voor verkoop van motorrijtuigen Hoog water in Noord-Brabant Biljarten in den tijd van den werkgever KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) V R IJ D A G Na de verkiezingen in Amerika Minister van binnenland sche zaken vraagt ontslag Nederlaadscbe kaas oaar België Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 8 50 uur Het vorderen van eieren Oude materialen en afvalstoffen Groote troepen-parade in Moskou HELDERSCHE COURANT 8 NOVEMBER 1940 Uitgave der Ultg.-Ml). Holland» Noorderkwartier N.V. te Den Helder 68e JAARG. No. 9076 „SPORTIEVE BELANGSTELLING" IN DUITSCHLAND EN ITALIË. Vier betichten uit de Ver. Sta ten hebben thans de aandacht: Roosevelt zal zich Maandag a.s. tot het Amerikaansche volk richten ter gelegenheid van den Wapenstil standsdag. De minister van binnen- landsche zaken Ickes heelt zijn ont slag aangeboden om den president in staat te stellen zijn kabinet te hervormen. Morgsnthau, de minis ter van iinanciën gaat op reis naar Portorico en een militaire missie is op weg naar Engeland. _De correspondent van de „New York He rald Tribune" te Washington schrijft, dat gezien het feit, dat Roosevelts buitenland- sche politiek bij de verkiezingen den alge- meenen steun heeft gevonden, de hulp voor Engeland en China wel spoedig zal worden versterkt. Men mag aannemen, dat Ameri ka jegens Japan een krachtiger politiek zal voeren en dat het land zich zal concen- treeren op de bewapening. Willkie in het kabinet? De correspondent van de „New York He rald Tribune" is van meening, dat de ver kiezingen waarschijnlijk ook tot het opne men van verscheidene republikeinen in het kabinet en in de overheidslichamen zullen leiden. Ook de naam van Willkie wordt genoemd. De laatste verkiezingsuitslagen zijn; in 119.174 van de 127.245 districten heeft Roose velt 25.957.977 stemmen verworven. Willkie 21.592.173. Roosevelt beschikt over 468 kies mannen, Willkie over 63. Volgens de tot dusver bekend zijnde ver kiezingsuitslagen ziet de samenstelling van den nieuwen senaat er voorloopig als volgt uit: Republikeinen 27 zetels (tot dusver 25), de mocraten 66 zetels (tot dusver 69), progressie ven 1 zetel (tot dusver 1), onafhankelijken 2 zetels (tot dusver 1). Persstemmen. Naar Transocean meldt, verklaardt Gayda gisteravond in het Giornale d'Italia, dat Roo sevelts zege Italië niet veel belang kan in boezemen. Dit is een aangelegenheid, van de binnenlandsche politiek der Vereenigde Sta ten. Voor de buitenlandsche politiek schijnt de keuze van den eenen of den anderen can- didaat geen bijzondere beteekenis te hebben, daar hun program op het gebied der buiten landsche politiek hetzelfde is. De houding van de Ver. Staten tegenover den oorlog in Europa, die de V.S. niet raakt en niet kan raken, is een aangelegenheid, die voor alles de burgers der V.S. zelf, hun vermogen en bun lot aangaat. in zake de herkiezing van Roosevelt con stateert de Voelkischer Beobachter dat de herkiezing geen beslissing voor eenig pro gram of doelstelling gebracht heeft, dat de De chef van het Duitsche militaire be stuur voor België en Noord Frankrijk, re- Reeringspresident Raeder, heeft de k°rIe~ hngs ingestelde Vlaamsche en Waalsche cultuurraden, die in het vervolg tot taak zullen hebben het cultureele leven in het Vlaamsche en het Waalsche gebied te con troleeren en te verzorgen, geïnstalleerd. In een toespraak wees dr. Raeder op de hoo- Re taak, die den leden der cultuurraden cinnen het kader van de nieuwe orde van bet Vlaamsche en Waalsche cultureele le ven is gesteld. Aan de tot dusverre bestaan hebbende, door de partijpolitiek bepaalde tegenstellingen op het gebied der cultuur, z°o zeide hij, moet een einde worden ge blaakt. In plaats van de oude partijgebondenheid van hoogescholen, moet een eenheid vor mend, tot het geheele volk sprekend, hoo- Keschoolwezen komen Een verdere belang rijke taak van de cultuurraden bestaat in ne verzorging van een vruchtbare samen werking met Duitschland. In hun antwoorden zeiden de voorzitter van den Vlaamschen cultuurraad, de dich- er Verschaeve en de voorzitter van den •vaalschen cultuurraad, Fourenarier, dank oor rie krachtdadige Duitsche hulp ter be- piiu l van de Vlaamsche en Waalsche ui tuur en legden zij den nadruk op den tot samenwerking met Duitschland. ICKES (Eigen Foto-archief). verkiezingsleuzen van beide candidaten el kaar zoo sterk genaderd hadden, dat men de verkiezing als een beslissing tusschen twee mannen en niet tusschen twee stelseis moet kenmerken. De Essener Nationalzeitung meent, dat de presidentsverkiezing in Duitschland met een soort sportieve belangstelling is ge volgd. Noch een militaire noch een economi sche macht is in staat de nederlaag van En geland te verhinderen. Voor het Duitsche rijk en voor Italië bestaat er in dezen oor log geen compromis meer, onverschillig wie zich als helper of bemiddelaar zou aandie nen. In Duitschland heeft men voor den eenen of anderen, candidaat geen positie ge kozen, daar het een binnenlandsche Ameri kaansche aangelegenheid betrof. De toe komst zal leeren, welke politiek de regeering Roosevelt met betrekking tot Duitschiand en Europa zal voeren. Amerika heeft zijn Mon- roeleer en Europa verlangt de erkenning van eenzelfde politiek ten aanzien van zich zelf. Roosevelts nieuwe taken. Leidende New Yorksche ochtendbladen bespreken in hun hoofdartikel de kwestie der nieuwe taken van Roosevelt. De „New York Times" zegt o.m., dat men de verkie zingen kan beschouwen als een goedkeuring van de buitenlandsche politiek der regee ring van Roosevelt. Door den moed en de voorzichtigheid van Willkie is de kwestie van een verdere hulp voor Engeland bui ten den verkiezingsstrijd gehouden. Roose velt heeft een duidelijk votum van vertrou wen voor de voornaamste punten van zijn buitenlandsche politiek gekregen. De „New York Herald Tribune" schrijft o.m., dat Roosevelt over voldoende macht beschikt om wel de centraliseéring en con centratie der regeeringsmacht^ de sociali seering der industrie en'controle op den arbeid vast te leggen, dan wel zijn persoon lijke eerzucht af te zweren en te trachten van Amerika weer een werkelijke demo cratie te maken. De Nederlandsche Melkcentrale zal met toestemming van de Duitsche autoriteiten tot September 1941 een groote hoeveelheid kaas naar België uitvoeren. Een deel is reeds verzonden. Rubberbureau spréékt een woord je mee. Zooals bekend zal zijn moesten kort gele den alle houders van banden zoowel van wagens als van in gebruik zijnde of opgeleg de motorrijtuigen, dan wel 'van losse ban den opgave daarvan verstrekken aah het Rijksbureau voor Rubber. In de desbetreffende verordening werd be paald, dat het verboden is zonder de ver gunning van den Directeur vart het Rijksbu reau voor Rubber feitelijke of rechtshande lingen ten aanzien van deze banden te ver richten. De K.N.A.C. wijst er op. dat onder een zoodanige handeling ook wordt ver staan de verkoop van de banden mèt het motorrijtuig. Indien men dus een bijv. opgelegd motor rijtuig met de daarop gemonteerde banden wenscht te verkoopen. dient men daartoe mogelijk na den verkoop het Rijksbureau daarvan in kennis te stellen, onder vermel ding van de gegevens van het motorrijtuig en de daarbij behoorende banden. Door de overvloedige regens van de laat ste dagen is de rivier de Mark weer buiten haar oevers getreden. Over onafzienbaren afstand zijn ten zuiden van Breda de wei landen blank gezet, terwijl men ook in de bebouwde kom van de gemeente Ginneken reeds overlast ondervindt. Overstroomingen van de Mark zijn dit jaargetijde geen verrassing, zij plegen zich jaar op jaar te herhalen. Maar dit jaar is de waterovervloed, die vooral uit de Ant- werpsche Kempen afkomstig is, wel zeer vroeg gekomen. De vele slagregens van de laatste dagen hebben het anders zoo kal me riviertje tot een breeden, snellen stroom gemaakt, die nochthans onmogelijk al het bovenwater kan verzetten. PIONIERS VOOR EEN REUZEN WERK In verband met het overschrijden van de rivier de Kalamas door de Italiaansche di visies wijst de „Giornale 'd Italia" in een bericht van het front op de reusachtige moei lijkheden, die de Italianen bij hun opmarsch in Griekenland moeten overwinnen. Er zijn in dit gebied in het geheel geen straatwegen, waardoor de Italiaansche pio niers gedwongen zijn in voortdurenden ar beid wegen en muildierpaden te veranderen in rijwegen, die noodig zijn voor den op marsch van modern uitgeruste colonnes. Voor den bewegingsoorlog op dit door klo ven doorsneden en zeer afwisselende terrein en voor de overmeestering Ier vijandelijke stellingen is een zeer gedétailleerde orga nisatie noodig. die vee! tijd kost. Aan den strijdlust der Italiaansche troepen doen al deze hindernissen overigens geen afbreuk. Zeven schepen met Italiaansche troepen in Duiazzo. Volgens U. P. berichten zouden Woensdag avond zeven Italiaansche transportschepen met verdere contingenten gemotoriseerde troepen te Durazzo zijn aangekomen. Men gelooft hier dat deze troepen naar het front van Koritza zullen worden gediri geerd. Naar het Joegoslavische blad de Politika meldt, heeft de Grieksche generale staf Woensdagavond bekend gemaakt, dat de Grieksche troepen op den linkervleugel aan het Epirusfront zijn begonnen terug te trek ken. De Politika en de Vreme melden eenstem mig van de Grieksch-Joegoslavische grens, dat dé gevechten aan het Macedonische front Woensdag voortdurend aan felheid toenamen. De Italiaansche luchtmacht heeft de Grieksche stellingen met succes gebombar deerd. Aan het Epirusfront trekken de Grie ken terug. ir Nader meldt de Politika, dat de Grieken ook op Macedonisch gebied reeds alle brug gen, alsmede alle belangrijke wegen onder mijnd en talrijke tankversperringen opge richt hebben. Lerin is Woensdag viermaal door de Italianen gebombardeerd. De Vreme meldt, dat de Italianen de Griek sche stellingen aan het Macedonische front met zeer goed gericht vuur hebben bestookt De Grieken hebben de inwoners van ver scheidene dorpen naar het achterland over gebracht. Britsche propaganda op vollt toeren. Naarmate de Italiaansche troepen in Epi- rus oprukken, verdubbelt Engeland zijn te legrammen en radio-uitzendingen. Na het herhaalde bericht over den opstand in Al banië, welks soldaten evenwel aan de zijde der Italianen in denzelfden gemeenschaps- en heldengeest strijden, zegt het D.N.B., hielden de agenten van den heer Duff Coo- per, gesteund door radioberichten uit Athene vol, dat de Grieksche troepen op trekken naar het steunpunt Koritza op Al- baneesch gebied. Daar zou een Italiaansche infanterie divisie van 15.000 man omsingeld zijn en 1200 man, onder wie twee generaals, gevangen genomen. De Grieksche radio meldde voorts een grooten slag op de hoogte van Korfoe. Te gelijkertijd publiceert men berichten over groote verliezen, die Italiaansche vliegtui gen en pantserwagens geleden zouden heb ben. De bomaanvallen der Italiaansche vliegtuigen zouden geen effect gehad heb ben. Het is overbodig te verklaren, dat al deze berichten in geenerlei opzicht met de waar heid overeenkomen en dat zij verzonnen zijn ter versterking van het moreel der bevolking besluit het D.N.B. Gemeentebeambte ontslagen. De centrale raad van beroep behandelde op 17 October j.1. de zaak van het college van B. en W, van Rotterdam tegen een be ambte dier gemeente, o.a. op grond van het feit, dat hij in diensttijd tergens in een café had staan biljarten. De centrale raad van beroep vernietigde gisteren het besluit van het scheidsgerecht hetwelk van oordeel was, dat de beambte niet oneervol mocht worden ontslagen en dat een jaar onslag uit den dienst een betere straf voor hem was en opnieuw recht doende, stelde hij alsnog het college van B. en W. van Rotterdam in het gelijk. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en vis- scherij maakt bekend, dat op de zgn. „blauwe werhmachtsbezugscheine" in den vervolge, naast de levensmiddelen versch vleesch, versche vleeschwaren, boter, ver- sche aardappelen en versche groenten, te vens eieren zullen worden gevorderd. Handelaren die eieren hebben afgeleverd tegen blauwe wehrmachtsbezugscheine, die nen deze bescheiden voor hun herbevoor rading door te zenden aan de Nederlandsche centrale voor eieren en pluimvee te Beek bergen. Ziekenhuizen behoeven niet te verzamelen. Het is, zooals bekend, een ieder verboden oude materialen en afvalstoffen te ver nietigen, weg te werpen of zoo te bewaren, dat hierdoor hun waarde als grondstoffen voor industrieele bewerking wordt vermin derd of te niet gedaan. Daar het verbod voor iedereen geldt, zoo dat ziekenhuizen, klinieken en alle ande re inrichtingen, waar patiënten een genees kundige behandeling ondergaan, daaronder zijn begrepen, heeft de directeur van het rijksbureau voor oude materialen en af valstoffen, met het oog op het besmettings gevaar, dat aan het bewaren van gebruikt verbandmateriaal is verboden, bepaald, dat ten aanzien van deze afvallen het verbot.' niet zal worden toegepast. ^^^d^achter van den vuurtoren op Urk, de heer A. Loosman, gaat binnenkort na ruim 35-jarigen I r\ II m #J a I L-1 aIr a11uy non A\/on diensttijd zijn post verlaten. - De heer Loosman is de Urker kleederdracht trouw^gebleven Op het Roode Plein in Moskou is van ochtend ter gelegenheid van den 23-sten verjaardag der bolsjewistische revolutie in aanwezigheid van alle toonaangevende Sovjet-Russische staatslieden met Stalin en Molotov aan het hpofd, benevens de leden der regeering, de hoogste vertegen woordigers der generaliteit etc. de tradio- neele groote troepenparade gehouden. Voor de eerste maal werd de November- parade, die onder bevel stond van den be velhebber van-het Moskousche militaire district, legergeneraal Tjoelenef, gehouden voor den commissaris van oorlog Timos- jenko. De commissaris opende de parade met een korte toespraak in den geest van de uitgevaardigde legerorder (zie elders in dit nummer). Na de toespraak van Timos- jenko begon de parade, waaraan werd deelgenomen door formaties van alle soor ten troepen. Voor de eerste maal zag uieli de nieuwe, prachtige uniformen der Sov- jet-genenaals en de eveneens nieuwe bont mutsen bij de troepen. De parade werd ge opend door afdeelingen van de Moskousche krijgsscholen en academies, benevens troe pen van de grensbescherming, de binnen landsche beveiliging en de marine. Daarop volgden formaties der z.g. eerste Moskou sche proletarische divisie in veldtenue, af deelingen cavallerie en gemotoriseerde in fanterie op motorrijwielen en in pantser auto's. Bij de parade van dit jaar was echter de nadruk gelegd op de demonstratie van de zwabe en zwaarste gemotoriseerde wapens. Zoo zag men schijnwerpers, luchtafweerge schut. van alle kalibers, pantserafweerge- schut, mijnwerpers. lichte, zware en *e®![ zware veldartillerie. Voor de eerste maal merkte men verder op verdragend ge schut en mortieren van het moderne t>pe. Daarop volgden ongeveer 250 tanks van alle groepen, o.m. tien van het zwaarste type. De parade werd besloten met eenige hon derden bommenwerpers en jachttoestellen van verschillende types, die over het Roode Plein vlogen. Op de militaire parade volgde een massa- betooging. in den loop waarvan verscheidene honderdduizenden personen met vladen, transparanten, leuzen en portretten van Sowjetrussische staatslieden over het Roode Plein trokken, terwijl Stalin en zijn omge ving op de trappen van het mausoleum van Lenin voor het Kremlin staande hun hulde in ontvangst namen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1