Het autorijden zonder benzine De Mascotte N1PPER EN PELLE Radioprogramma Vervanging van door de wasch beschadigde textielgoederen Feuilleton H. de Vere Stacpoole Centrale van boerinnen en andere plattelandsvrouwen-organisaties De aanslag op de vliegersvrouw Het Tuschinski-Theater in andere handen Nieuwe steunpunten voor de V.S. 1 Dc Duitsche troepen in ROEMENIË LONDEN dertien uur lang geteisterd Men schrijft ons: Het benzinevraagstuk heeft er toe geleid, dat thans vele auto's uitgerust zijn met ge neratoren, welke gestookt worden met hout of turf. De onderdeelen voor het vervaar digen van deze generatoren zijn echter in beperkte mate voorradig, terwijl ook de be- noodigde brandstoffen, "in verband met de aanwezige voorraden, niet ongelimiteerd verbruikt mogen worden. Voor den inbouw van een gasgenerator is dus een vergun ning noodig. Een andere oplossing voor het vervangen der benzine is het lichtgas, dat in een bal lon boven op den wagen meegevoerd kan worden, of wel samengeperst in cylinders. Twee kubieke meter lichtgas staat onge veer gelijk met een liter benzine, zoodat het rijden op lichtgas goedkooper is. In ver band met de geringe hoeveelheid lichtgas, welke in ballons meegevoerd kan worden, zullen de auto's welke ermede zijn uitge rust, slechts kleine afstanden kunnen rij den. De aanlegkosten zijn echter zeer ge ring, terwijl geen toestemming noodig is van de C.I.V.I., doch alleen van de Rijks verkeersinspectie. In gecomprimeerden vorm kan men een veel grootere hoeveelheid lichtgas meevoe ren. Voor dit doel worden cylinders in den handel gebracht, welke een druk van 125 tot 200 atmosfeer kunnen verdragen. Een nadeel is echter weer, dat de vulling slechts kan geschieden in die plaatsen, waar men over compressors beschikt en in Noord- Holland zijn dit nog slechts Amsterdam, Haarlem. Hilversum, Bussum, Zaandam, Velsen. Alkmaar en Schagen. De aanschaf- fingskosten voor een installatie, welke ber staat uit een of meer cylinders of drukva ten, een reduceercentiel, een gasmenger met regelkleppen, een manometer tevens voorraadmeter, een afsluiter en de noodige leidingen, bedragen, buiten de cylinders, circa 150 gulden. In den handel zijn cylin ders met een inhoud van 36 kubieke me ter, bij een druk van 200 atmosfeer verkrijg baar. Een auto, welke een verbruik van een op zeven heeft, kan hiermede dus onge veer 130 km afleggen. Het plaatsen van de 450 kg wegende in stallatie geschiedt in den koffer of onder de achterzitting. Men dient echter eerst toestemming van de C.I.V.I. aan te vragen, alvorens tot verbouwing over te gaan. Voor het vervaardigen van' 1000 kubieke meter lichtgas zijn namelijk 2500 kg kolen noo dig en indien de aanvragen vöor vergun ningen talrijk zouden worden, zou de ko len voorziening gevaar kunnen loopen, zoo dat ook hier regelend dient ,te worden op getreden. Tenslotte wijzen wij nog op de mogelijk heid den wagen uit te rusten met accu's, welke onder den motorkap geplaatst kun nen worden, nadat de motor is verwijderd. Een kleine personenauto kan met twaalf zes volt accu's een afstand van 60 70 kilo meter afleggen. Het rijksbureau voor de distributie van textielgoederen heeft in antwoord op een verzoek van het hoofdbestuur der Ned. Vereeniging van Huisvrouwen inzake aan schaffing van textielgoederen ter vervan- gig van die, welke in de wasscherij ej'nstjg beschadigd ofwel geheel zoekgeraakt moch ten zijn, medegedeeld, dat de aldus gedu- peerden aan de plaatselijke distributie- diensten een speciale vergunning kunnen aanvragen, waarbij zij goed zullen doen een verklaring yan de wasscherij over te leg gen. Door 47. De sampan werd van onder tot boven be keken en daarna werd Achmat uit het voor onder geroepen, waar hij een onderkomen had gevonden. Achmat had zich met de philosofie, .eigen aan zijn ras, geschikt in zjjn lot. Maya had hem de verzekering gegeven, dat zijn sam pan hem vergoed zou worden en dat hij zelf met de eerste de beste stoomboot die naar Arafura ging terug zou mogen gaan. Dit had hem heel geschikt geleken, maar nu het zoover was, schrok hij er voor terug om alleen de reis te maken. Cray en het meisje kende hij. Zij waren met hem uit Arafura weg getrokken en het was alsof zij een schakel vormden tusschen hem zelf en zijn leven in die stad. Hjj weigerde hen te verlaten en toen zij naar land werden geroeid om de havengelden voor de Itang te betalen, volgde hij hen op den voet en bleef steeds in hun nabijheid. Toen alles geregeld was met de havenautori teiten huurden zjj weer een roeiboot en wer den naar de Itang gebracht. Daar de kajuiten op de Itang zoo goed konden worden afgesloten, bevond alles aan boord van het schip zich nog in den zelfden toestand waarin het was achtergelaten. Pi- roli's simpele platen hingen nog aan den wand in het vooronder, de potten en pannen in de kombuis waren schoon en blank en ge reed om gebruikt te worden. Toen Cray en Maya in de groote kajuit kwamen, zette het meisje zich met een zucht van tevredenheid op een der slaapbanken, vouwde de handen in haar schoot en keek glimlachend om zich heen. Zij was als een vo gel, die moe gefladderd, terug keert naar het nest. Zij verlangde niet anders meer, dan haar leven te mogen leven op de Itang, het eenige „thuis", dat zij ooit had gekend. Alle weelde en rijkdom, de groote hotels der we reld, waren haar niets waard vergeleken bij de Itang. En eigenaardig genoeg voelde Cray het zelfde. Hij zat tegenover haar en had een Waw Hoo wordt weer aan het daglicht gebracht. 1. „Waw Hoo, wat doe je daar binnen Nu zal ik je er uit halen!" 2. Trekken, jongens, uit alle macht! Een, twee, een twee!!" Hulp nadert 1. „Kop op! jongens. Vader komt er aan met Waw Hoo 1. Nipper en Pelle zijn ver dwenen. „Trek gauw Jum bo er twe moeten op pad om ze te zoeken." Beier dagen is te Utrecht ingesteld de Centrale van Boerinnen en andere Platte landsvrouwenorganisaties. Deze centrale omvat de R.K. Boerinnen- bond van dén N.C.B. van den L.L.T.B. en den A.B.T.B.; den Ned. Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen, den Bond van Christenhoerinnen, Boerendochters en andere Plattelandsvrouwen en meisjes. Het aantal leden bedraagt 43.000 Het doel van de centrale is elkanders werk te leeren kennen en samen te werken, waar de moge lij kheid daartoe bestaat. Mej. H. van Hoen- selaer, inspectrice van den R.K. Boerinnen- bond N.C.P. te Tilburg, verVult voor een jaar de functie van voorzitster. Tot secre taresse werd gekozen Mevrouw A.C. Wiers- ma-Risselada, alg. secr. van den Ned. Bond van Boerinnen en andere plattelandsvrou wen te Leeuwarden, en tot 2e secretaresse mevrouw J. Slabbekoorn-Buip te Kampen, bestuursliri van den Bond van Christenboer innen. De Gerechtshof heeft gisteren met geslo ten deuren de strafzaak behandeld tegen J. Leeuwenkamp, de ,67-jarige zwerver, die eind Fe'br. van dit jaar een aanslag pleegde op de vrouw van een adjudant-onderofficier vlieger te Soesterberg. De rechtbank te Utrecht had hem op grond van ontoerekeningsvatbaarheid ont slagen van rechtsvervolging en zijn plaat sing in een krankzinnigengesticht gelast voor één jaar en ter beschikkingstelling van de regeering. Het was een vreeselijk drama, dat zich in de woning van den vlieger, die zelf door de mobilisatie afwezig was, afspeelde. Gedre ven door goedheid had het echtpaar het tuinhuisje, bij de woning onder Soesterberg, tijdelijk afgestaan aan den zwerver. Hij sloop op een avond de woning binnen, mis handelde mevrouw van der G. ernstig, bond haar en stal uit de woning een groot aantal kostbaarheden. Mevr. van der G. kon zich pas vier dagen later bevrijden'. Uitgeput door de mishandeling en het bloedverlies werd zij opgenomen in een ziekenhuis in de na bijheid. Op 3 Maart werd Leeuwenkamp gear resteerd in de boschjes van Poot te Den Haag. Het bewijsmateriaal tegen den zwer ver was overstelpend, doch de man bleef ontkennen. De psychiater die hem onder zocht, verklaarde hem ontoerekeningsvat baar. Voor hot Hof handhaafde verdachte zijn ontkentenis, halstarrig hield hij vol, dat hij van niets wist. De procureur-generaal was van oordeel, dat verdachte wel degelijk voor zijn afschu welijke daad aansprakelijk kan worden ge steld. Wegens zware mishandeling, aanran ding en diefstal eischte hij vijf jaar gevan genisstraf en ter beschikking stelling van de regeering. Naar wij vernemen heeft het Tuschinski concern zijn theaters verpacht aan de in ternationale Tobis Cynema N.V. te Amster dam, die deze theaters verder zal exploi- teeren. Het Tuschinski-theater in de Reguliers- breestraat te Amsterdam, dat voortaan den naam van „Tivoli-Theater" zal bedragen, wordt op 15 November a.s. heropend met de film: „De Trouwelooze Eckehart". De New York Times meldt uit Washing ton, dat spoedig de totstandkming te ver wachten is van ,een accoord tusschen de Ver. Staten en de Spaansch-Amerikaansche landen, waarbij den V. S. wordt toegestaan, lucht- en vlootbases dezer landen te gebrui ken, ingeval- dit in het belang der verdedi ging van het Westelijk halfrond noodig ge acht wordt. De vliegvelden en ma'rinebases zouden door de naties, waaraan zij toebe- lioorcn, zelf bestuurd worden. De V. S. zou den technische adviseurs ter beschikking stellen, zoodra zij verlangd zouden worden. Eveneens luchtafweergeschut en ander ver dedigingsmateriaal, zoodra de wapenpro ductie van Amerika dit mogelijk maakt. De New York Times meldt voorts, dat de V. S. aan de overige Amerikaansche Staten be loofd hebben, dat ook deze gebruik mogen maken van de onlangs door Engeland ver pachte militaire bases op het Westelijk halfrond. De. gevoerde onderhandelingen be treffende het bedoelde accoord met de ver schillende Amerikaansche Staten maken goede vorderingen. De onderhandelignen met de Domnicaansche republiek zijn op het punt te worden afgesloten. De Boemeensche regeering heeft op dé meest categorische wijze het gerucht tegen gesproken, volgens hetwelk dagelijks Duit- sche troepen Roemenië zouden blijven bin- nenstroomerr. Men doet in dit verband op merken. dat het aantal der Duitsche troe pen, die zich in Roemenië bevinden niet, uitgaat en niet zal uitgaan boven het aan tal, dat door de beide regeeringen is vast gesteld voor de reorganisatie van het Roe- meensche leger met de medewerking van een Duitsche militaire missie. •Voorts wordt medegedeeld, dat binnenkort practische manoeuvres zullen beginnen met het nieuwe materiaal, waarvan het Roe- mecnsche leger is voorzien. In den nacht van Woensdag op Donder dag begon het eerste luchtalarm te Londen weer zoo vroeg, dat de meeste menschen niet meer naar hun woningen konden te rugreizen, maar in de stad moesten blijven. In den afgeloopen nacht werden volgens de tot dusver ontvangen Epgelsche berichten voornamelijk Londen en omgeving, Zuid- west-Engeland, Zuid-Wales, East-Anglia, de Midlahds en westelijk Schotland aangeval len. Een geweldige hoeveelheid brisant- en brandbommen werd uitgeworpen op Londen en de indnstrieele voorsteden. De aanvallen hebben' ruim dertien uur geduurd. Nieuwe verwoestingen werden aangericht en nieu wc branden ontstonden, die slechts voor een deel door de onvermoeide brandweerlieden gebluscht konden worden Huizén en. gebou wen, zijn vernield, deelde radio Londen Don derdagmorgen mede zonder verdere bijzon derheden bekend te maken. Een. bijzonder hevige' en succesvolle aanval is gisternacht ondernomen op een stad in West-Schotland, naar alle waarschijnlijkheid Glasgow. ZATERDAG 9 NOVEMBER 1940. Jaarsveld, 414,4 m. VAR A-uitzending. ,8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 VPRO'Morgenwijding 10.20 Voor arbeiders in de Continubedrijven. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Esmeralda en soliste, en gramofoonmuz. 2.00 Letterkundig overzicht. 2.15 VARA-orkest. pijp opgestoken, Zij hoorden Achmat redde ren met de potten en pannen in de kombuis. Zij hadden voor'ze aan boord gingen van alles ingeslagen aan eet- en drinkwaren en Ach mat had zichzelf aangeboden als kok, scheepsjongen en bediende. Zij moesten nog ondervinden of hij inderdaad kon koken, maar veel zorgen maakten zij zich daarover niet. Zij hadden een hulp gekregen in de plaats van Piroli. Of hij een even goede hulp was, zou in de toekomst moeten blijken. En die toekomst zag er voorioopig niet zoo rooskleurig uit. Het scheen alsof het lot, dat voor eenige maanden geleden van plan scheen groote rijkdommen in zijn schoot te werpen, thans bezig was hem een bescheiden bestaan te verschaffen. In "plaats van de we reld rond te reizen oji groote mailstoomers, met al de comfort en de luxe, welke op die schepen kan worden genoten,, moest hij zich tevreden stellen met de kleine Itang. Maar ook het leven op een kleine boot kost geld en waar zou hij dat vandaan halen Met een driehonderd pond per jaar zouden zij op de Itang prachtig rond kunnen komen en wan neer ze bovendien een duizend pond in reserve hadden, om een andere boot te kqo- pen, als de Itang versleten was, zouden ze zelfs rijk zijn geweest. Maar Cray bezat met meer dan een klein bedrag, uitgezonderd dan de vijf en twintig duizend pond aan bank noten, die waardeloos voor hen, waren. Be halve misschien, wanneer hij trachtte ze in te ruilen volgens het plan dat door Maya was gemaakt. HOOFDSTUK LUI. In de speelzaal. Toen de avond was gevallen en overal in haven de lichtjes twinkelden, riep Cray een voorbijkomende sampan aan om hem naar land te brengen. Hij had zijn plannen gemaakt. Hij wilde reeds den volgenden ochtend vroeg met de Itang uitvaren, vóór Kong To Jen er de lucht van zou hebben gekregen dat hij in Sandabar was. Maar eerst wilde hij zoo spoedig mogelijk zien een paar van de bank biljetten in te wisselen. Tusschen de genoteerde biljetten bevon den zich een paar Nederlandsche tot een ge zamenlijke waarde van twee, honderd pond. Hij besloot deze te gebruiken, op de manier zooals Maya hem had voorgesteld. De rest van het geld liet hjj bij Maya aan boord van de Itang. Het was zeer warm en de straten waren vol menschen, die verkoeling zochten in de buitenlucht. In de straten, dicht bij de ha ven, krioelde het van Maleiers, Javanen, Chineezen en uascaren. In de betere wijken zaten de Europeanen op de terrassen van de groote restaurants te genieten van den koelen zeewind. Ook daar was het publiek ge mêleerd, doch op andere wijze. Men vond daar ambtenaren in civielen dienst, de officieren van leger en vloot, de rijke koop lieden en planters, kortom allen die behoor den tot de society van Sandabar. Zoo is het in bijna alle groote havensteden van Nederlandsch Indië. In Batavia bijvoor beeld, zult u in het Tandjong Priok district de Inlandsche bevolking i ar,treffen van rijk tot arm, voor zoover dat bij de inlandsche be volking mogelijk is. In de voorstad Weltevre den zoekt de society haar vermaak. En toch is er /erschil tusschen Sandabar en de andere groote havensteden. Sandabar is het middelpunt van Spelend indië. In Sanda bar neemt men het niet zoo nauw met de mo raal. Men leeft er gemakkelijk, vrooljjk, lucht hartig. In Sandabar wordt toegestaan wat in Batavia zou worden afgekeurd. In Sandabar is net dan ook een zeer gewoon iets, dat in Van Tell's speelzaal dikwijls geweldige som men worden gewonneh en verloren. In Van Tell's speelzaal bestaat het perso neel eheel uit Europeanen.De Hollanders zijn een nuchter volk, zij laten zich niet spoedig mee slepen en geven zich over het algemeen niet over aan den speelduivel. Vandaar dat Van Teil, zelf Ho lander, zijn personeel koos uit Hollanders, omdat nij er zeker van was da> die zich niet lieten meesleepen door het spel en zelf hun geluk zouden beproeven. Onder Van Tell's bezoekers echter bevon den zich slechts enkele Hollandersr, naast een massa, Amerikanen, Engelschen, Franschen, Chineezen, Portugeezen Japanneezen, enz. enz. De Amerikanen spelen over het alge meen het meest roekeloos. Men vertelde onder andere van een New Yorker, die op een avond vyf en twintig duizend pond sterling won en den volgende avond er dertigduizend verloor. Cray liep den sigaren /inkel door, welke toegang verleende tot het speelhuis en trad binnen. De zaal was vol. Er was juist weer eenige opleving in den handel, dus werd er weer verdieno. Zij, die de speelkoorts niet voldoen de op de beurs konden uitvieren, gingen 's avonds naar Van Teil om daar het spel voort te zétten. Er is slechts ééij roulette-tafel in Van Tell's groote speelzaal. De trente et quarante tafel bevinct zich in een ander vertrek. Cray ging naar de cassa eh wisselde daar zijn twee honderd pond in voor fiches, hetgeen zonder eenige moeilijkheden geschiedde. Het was zjjn bedoeling een korten tyd te spelen, iets te winnen of te verliezen en dan 3.00 Tuinbouwhalfuurtje. 3.30 VARA-orkest. 4.10 Causerie „Het Nederlandsche volks karakter". 4.30 De Ramblers. 5.00 Orgelspel en gramofoonmuziek. 5.15 Vragen van den dag en beursberichten. 5.30 Esmeralda. 6.00 VARA-orkest. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. <7,007.15 Nieuwsberichten ANP,' sluiting. Kootwijk, 1875 m. NCRV-uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Gramofoonmuziek. (7.307.45 Berichten Engelsch). 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Schriftlezing en meditatie 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 9.00 Berichten (Duitsch), 9.15 Viool, piano en gramofoonmuziek. 9.55 Gramofoonmuziek. 10.45 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. LL3Ó Berichten (Engelsch). 11.45 Cymbaalsextet. 12.00 Berichten. 12.15 Cymbaalsextet. 1 /'L 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Cymbaalsextet (1.301.45 Berichten Engelsch 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Gramofoonmuziek. 2.30 Berichten (Engelsch). 2.45 Gramofoonmuziek., 3.30 Bericl ten (Engelsch). 3.45 Gramofoonmuziek. 5.30 Spaarne-sextet en gramofoonmuziek. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Vragen van den dag en beursberichten ANP. 5.30 Spaarne-sextat en gramofoonmuziek. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.30 Berichten (Engelsch). 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00—7. ,.5 Nieuwsberichten ANP, sluiting, zjjn fiches voor Hollandsch geld in te wiaselen, Hij moest een minuut of tien wachten voor er een plaats vrij kwam aan de groote tafel Deze plaats was tamelijk dicht bjj den crou pier. Cray liet een paar ke<"het rad rond: draaien zonder ets op te zetten en terwjjl hü daar zat kwam de herinnering in hem op zetten aan dien avond, een paar maanden ge leden, toen hij eveneens hier had gezeten met de Chank in zijn broekzak en zoo'n aardig be drag had gewonnen. En nu kwam, juist al* toen, de zekerheid in hem op dat hij zou win nen. De chank verzekerde hem dit Hjj stak zijn hand in zijn broekzak en betastte gedach- 'oos de kronkels van de schelp, eln toen zette hij plotseling zijn oorspron kelijk plan om op kleur te spelen opzjj en zette het maximum op een nummer, het num mer 3. En nummer drie won. Cray speelde verder. Hij speelde het reso lute spel van den speler, die weet dat het geluk met hem is en die dan ook niet verlie zen kén. Dergelijke spelers ziet men meermalen 1" een jaar in Monto Carlo en in de andere groote speelgelegenheden der wereld. De toeschouwers staan verstomd te kjjken naar zoo'n speler en kunnen niet gelooven, dat zoo'n formidabel geluk slechts afhankelijk 1" van het ronddraaiende balletje. Men 18 meestal van meening dat zulk een speler speelt volgens een systeem. Men kan zich niet voorstellen, dat er zoo iets bestaat als geluk in het spel. Hoe het ook zij, Norman Cray speelde zooals hij speelde, omdat hjj zoo "ast geloofde in de macht van zijn mascotte om hem te laten winnen. Hjj geloofde in zjjn geluk. Dat is bet wat het bezitten van een mascotte waardevol maakt; een masco te geeft haar bezitter het vaste geloof in zijn geluk. Norman Cray verloor geen oogenhlik net vertrouwen- 'n zjjn mas otte. Hjj wist niet precies hoeveel hij gewonnen had, maar het moest eèn klein fortuin zjjn, dat daar 'n fiches naast zijn hand lag. Eindelijk vond hjj het genoeg. Hjj stond op en wisselde zijn fiches in aan de cassa. «u ontving acht duizend, drie honderd en pond sterling in Nederlandsche banknoten van den kassier, die hem dit geld met onbewogen gezicht uitbetaalde. De man verkeerde in de vaste overtuigin*j dat deze speler den volgenden avond terugkeeren en dan zjjn gewonnen geld wee zou verliezen. Zoo ging het immers meesta (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6