Tweede bespreking met Molotov uit de Centrale Keuken! Olieaccoord De heer MAAS DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Voedt U goed met Tokio Verduisteren 5.50 uur in zijn eer hersteld Huurverhooging oog verboden Stoffelijk overschot van Chamberlain verasebt De Japansch Russische betrekkingen KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) DONDERDAG 14 NOVEMBER 1940 68e JAARG. No. 9081 Ook Den Helder krijgt een centrale keuken Zware straffen in Roemenië 20°|0 der Ned» Indische olieproducten naar Japan en duurt tot morgenochtend 9 00 uur Centrale Raad van beroep verklaart ontslag nietig HELDERSCHE COURANT Gast van de Duitsche regeering. MEER DAN VIER UUR IN CONFERENTIE MET DEN FÜHRER. Van semi-officieele zijde wordt uit Ber lijn gemeld: De Führer heeft naar verluidt gis- termiddag, in aansluiting op den door hem gegeven maaltijd ter eere van den voorzitter van den raad van volkscommissarissen der U.S.S.R. in zijn woning, in de nieuwe rijks kanselarij een tweede bespreking ge had met Molotov. Bij de gedachtenwlsseling waren weder om de rijksminister van buitenlandsche za ken, von Ribbentrop, en de plaatsverv. volks commissaris van buitenlandsche zaken, De- kanosow, aanwezig. De functie van tolk werd uitgeoefend door den ambassaderaad Hilger van de Duitsche ambassade in Moskou en den ambassade secretaris Pawlow van de Sowj et-Russische ambassade in Berlijn. Officieus wordt gemeld: Naar men ver neemt heeft het bezoek, dat Molotov gis teren aan den Führer heeft gebracht, langer dan vier uur geduurd. Ruim drie uur daar van waren gewijd aan de reeds gemelde besprekingen. Molotov een noenmaal aangebo den. De voorzitter van den raad van volkscom missarissen Molotov was gistermiddag in kleinen kring de gast van den Führer. Van semi-officieele zijde- wordt in dit ver band gemeld: De Führer heeft gistermiddag om twee uur in zijn woning in de oude Rijkskansela rij ter eere van den voorzitter van den raad van volkscommissarissen der Sowjet-Unie en volkscommissaris van buitenlandsche za ken, den heer Molotov, een noenmaal in kleinen kring gegeven, waartoe eenige hee- ren uit het gezelsehap van den hoogen Rus •sischen gast, alsmede van Duitsche zijde de rijksminister van buitenlandsche zaken, de chef van het Opperbevel van de Weermacht en eenige leden van den persoonlijken Staf van den Führer waren uitgenoodigd. De heer Molotov werd om kwart voor twee door den chef van het protocol, gezant Freiherr von Dörnberg, van kasteel Belle- vue afgehaald en per auto naar de rijks kanselarij gebracht. De permanente wacht van het leger en van de S.S.-Leibstandarte Adolf Hitier brachten den hoogen Russische gast op het voorplein van de oude Rijks kanselarij de militaire eerbewijzen. In het portaal van de woning van den Führer werd de voorzitter van den raad van volks commissarissen ontvangen door den chef der kanselarij van den Führer, Staatsminis ter dr. Meissner. De Führer verwelkomde zijn gast in de met bloemen versierde ont vangzaal in zijn woning. Nadat de Duitsche en de Russische foto graven en filmoperateurs gelegenheid had den gekregen om eenige opnamen te maken namen de heeren plaats aan de ovale tafel in de eetzaal der woning van den Führer, en wel rechts van den Führer de heer Mo- lotof, links de heer Tewossjan, tegenover den Führer rijksminister von Ribbentrop, aan diens rechter- en linkerhand de heeren Sjkwarzev en Dekanosov en aansluitend aan beide kanten de andere heeren van de totaal 25 deelnemers aan het noenmaal. Na den maaltijd werd in den naast de eetzaal gelegen wintertuin de koffie geserveerd. Zonder eenige plechtigheid Op de begraafplaats van het Londensche district Goldersgreen is gisteren het stof felijk overschot van Neville Chamberlain verascht. Er was volgens het D.N.B., geen plechtigheid. Slechts twee leden van het huispersoneel van den oud-premier waren aanwezig. Definitieve regeling spoedig te wachten» Uit de vele verzoeken om inlichtingen blijkt, dat ten aanzien van de vraag, of verhooging van de huren van woningen, winkelpanden, bedrijven, gebouwen e.d. ge oorloofd is, misverstand bestaat. In verband hiermede wordt er de aan dacht op gevestigd, dat krachtens de ver ordening van den opperbevelhebber ya.n het Duitsche bezettingsleger van 17 Mei jl. de verhooging van alle prijzen en diensten is verboden, onder welk verbod ook deze huren vallen. Zoolang dit verbod niet door een regeling terzake is vervangen, blijft het van kracht. Een definitieve regeling, die terugwer kende. kracht zal hebben tot Mei 1940, kan echter binnenkort worden tegemoetgezien. WETENSCHAPPELIJK SAMENGE STELDE MENU'S. De eerste keuken te Rotterdam geopend. In tegenwoordigheid van den burgemees ter van Rotterdam, den heer mr. P. J. Oud, en tal van andere autoriteiten is gisteren te Rotterdam de eerste centrale keuken ge opend. De heer Ir. S. L. Louwes, dir. gen. voor de voedselvoorziening, hield een rede, De keuken is een- proefkeuken, voor de vijftig of zestig keukens, die over het ge- heele land zullen worden ingericht, zeide hij. Bedoeld is om te bevorderen, dat de beschik bare grond en bedrijfsstoffen zoo goed en zoo zuinig mogelijk zullen worden gebruikt, om de bevolking en inzonderheid dat gedeel te ervan, dat daaraan het meeste behoefte heeft,dagelijks een voedzamen warmen maaltijd te verstrekken. Hierbij zal bovenal rekening worden gehouden met de eischen, welke de moderne voedingsleer aan den maaltijd stelt. Daartoe werden door de hier voor aangewezen commissie uit den voe dingsraad de noodige menu's ontworpen, terwijl ook bij het koken zelf, die maatrege len kunnen worden genomen, die het verlies van voedende bestanddeelen tot een mini mum beperken." De wijze van koken. Het eten wordt bereid in groote ketels, volgens een nieuw systeem, naar aanwijzin gen van prof. Visser. In hoofdzaak zal stamppot worden verstrekt. Deze wordt be reid op de volgende wijze: de groenten en aardappleen gaan. na resp. machinaal ge- wasschen en geborstojd. dus niet geschild te zijn, droog in lagen in de potten. Deze wor den dan gesloten en nu wordt er gedurende een tijd van tien a twaalf minuten stoom doorgeblazen. De eerste stoom zal, doordat alles nog koud is, direct condenseeren. Dit vocht wordt opgevangen en bewaard, om la ter, wanneer het eten gaar is. er door te. wor den gemengd. De opgeloste zouten en vita minen,gaan dus niet verloren. Want alles, wat oorspronkelijk in den pan gegaan is. komt er ook weer uit. Verlies van voedings stoffen en vitaminen is dus uitgesloten. Na dat 't voedsel gaar gestoomd is, gaat het in andere pannen een soort hooikisten, waar het gestampt wordt en door blijft koken. Het vleesch wordt in aparte pannen bereid. Ten behoeve van de hygiëne geschiedt het koken op gas en niet op kolen. Iedereen kan van deze centrale keukens eten betrekken. Zij die een klein inkomen hebben, betalen een la gen prijs, lager dan den kostprijs, zij met een hooger inkomen, een hoogeren. Het groote sociale belang van deze keukens maakt, dat de prijzen zoo laag mogelijk worden ge houden. Een eventueel verlies op de ex ploitatie zal door het rijk gaarne wo.den gedragen. Ook in Den Helder een centrale keuken. Voor zoover thans vast staat zullen in Amsterdam vijf, in Den Haag drie, in Rot terdam twee, in Maastricht een, in Den Hel der één, in Middelburg één, in Eindhoven drie, in Utrecht drie. in Groningen één en in Leeuwarden één keuken worden ingericht. De overige 29 of 39 zullen in andere groote gemeenten komen. Bovendien zullen twee rij dende keukencolonnes worden geformeerd. Deze hebben ieder een capaciteit van vier duizend porties en zullen klaar staan, om op ieder gewenscht oogenblik naar ieder ge- wenschte plaats te vertrekken, en daar de voedselvoorziening te verzorgen. Bijv. bij watersnood kan een dergelijke colonne, die vervoerd wordt door auto's met houtgas generatoren. zeer goede diensten bewijzen. Behalve voor lieden met kleine inkomens, zal de centrale keuken ook een uitkomst blijken te zijn voor hen, die thans gewoon zijn buitenshuis te eten. Wij denken daar bij aan de studenten, aan andere alleenwo nende mannen en vrouwen. Deze zouden, door met vrienden en kennissen „lotgenoo- ten" samen te werken, een eetlokaal kunnen inrichten. Bij toerbeurt zou een van hen zich kunnep belasten met het afhalen der por ties en gezamenlijk zou men kunnen eten. De porties zijn zeer ruim. nl. 1,2 liter. Het feit. dat de voedingsraad het toezicht op de menu's heeft en een wetenschappelijk verantwoorde samenstelling is gegarandeerd, maakt dat bijvoeding van vitaminehouden- de spijzen, niet noodzakelijk is. Hij die zich voedt üit de centrale keuken, voedt zich goed. Voor betoogers tegen de be- bestaande sociale ordening. Alvorens naar Rome te vertrekken heeft de staatsleider generaal Antonescu nog twee belangrijke wetten onderteekend. Het eene decreet behelst strafmaatregelen tegen hen, die door betoogingen of acties tegen de be staande sociale ordening van den staat op treden. De straffen bestaan uit een dwangar beid van bijf tot twaalf jaar, bij het ge bruik van geweld zelfs van acht tot vijftien jaar. In een tweede decreet worden straffen vastgesteld tegen hen, die deelnemen aan ongeoorloofde politieke betoogingen, en wel gevangenisstraffen van een tot twee jaar en geldboeten. De dichting van het eerste sluitgat in den Meerdijk voor den Noord-Oostpolder. Dins dag zou het gat worden dichtgegooid. Het ongunstige weer en daarna een machine- storing gooide roet in het eten. Hardnekkig zette men echter door en dank zij onvermoeide arbeid slaagde men er gisteren in het sluitstuk te leggen en daarbij de dijkpan Den Kadoelen—Zwolsche Diep aan elkaar te verbinden. Hieronder: de laatste „happen." Foto Pax Holland. Te Batavia is gisteren bekend gemaakt, dat de onderhandelingen tusschen de Ba- taafsche Petroleum Maatschappij en de Ne- derlandsche Koloniale Petroleum Maat schappij. eenerzijds en de vertegenwoordi gers der Japansche oliebelangen anderzijds, geëindigd zijn met een accoord. Over dit accoord deelt een particulier communiqué het volgende mede: Thans is voorzien in contracten van zes maanden tot een laar, waarbij Nederlandsch-Indië aan Japan jaarlijks 760.000 ton ruwe olie en 650.000 ton olieproducten zal leveren boven het kwantum, dat reeds jaarlijks door Ne derlandsch-Indië aan Japan wordt gele verd. Met inbegrip van dit laatste zal Japan nu een jaarlijksche hoeveelheid van 1.8 mil- lioen ton olieproducten ontvangen. Dit. bericht komt. na de sombere tijdingen der laatste dagen ep de bedreigingen in de Japansche pers, wel zeer onverwacht. Men hoede zich er echter voor. uit deze onmiskenbaar gunstige gang van zaken, te optimistische gevolgtrekkingen te maken. De besprekingen immers, welke- te Ba tavia worden gevoerd, hebben een veel ver der gaande strekking, waarbij komt dat Japan, door het thans toegestane kwantum allerminst van zijn oliezorgen is verlost. Dit zou nauwelijks het geval zijn als de geheele Nederlandsch-Indische productie ter beschikking van Tokio werd gesteld, zoo dat niet moet worden verwacht, 'dat het laatste woord hierover reeds is gesproken. Of Ned-Indië thans moeilijkheden zal krijgen met zijn andere afnemers, die zich benadeeld zouden kunnen voelen, dient te worden afgewacht Mogelijk dat de Neder- landsche maatschappijen kans zien om de productie nog belangrijk op te voeren. Er zijn in onze Oost nog gesloten putten en men betwijfelt of de productiecapaciteit in de laatste jaren wel tot het maximum is opgevoerd Hoe dit alles ook zij het bericht van het gesloten accoord mag. tenzij met het noo dige voorbehoud, als gunstig worden be schouwd. Weinig verandering. De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft gisteren verklaard, dat de Japansche am bassadeur te Moskou. Tatekawa, sèdert 31 October, toen hij den Russischen volkscom missaris van buitenlandsche zaken Molotov had bezocht, geen onderohud meer met de Sovjetregeering had gehad. Op de vraag, of een rapport van Tate: kawa was ontvangen, antwoordde de woord voerder, dat wel enkele rapporten van Tate kawa te Tokio waren ingekomen, doch dat alle berichten slechts kort en onbeteeke- nend waren. Vanavond gaat de verduisteringen om Hedenmorgen heeft de Centrale Raad van beroep te Utrecht uitspraak gedaan in de zaak-Maas. HET BESLUIT TOT ONTSLAG, GENOMEN DOOR HET HELDER SCHE SCHEIDSGERECHT, WERD VERNIETIGD EN DE CENTRALE VERKLAARDE HET BESTREDEN RAADSBESLUIT EVENEENS NIE TIG. Wij laten hieronder nog eens een korte samenvatting van een en ander volgen. Aan den- heer Maas, directeur van gemeen tewerken en plantsoenen te Den Helder, was oneervol ontslag gegeven o.m. op grond van het feit, dat hij in voornoemde functie steek penningen zou hebben aangenomen. Op 29 April j.1. heeft het scheidsgerecht dit ontslag bevestigd. De voornaamste grond waarop het ontslag was gegeven betrof het feit, dat de heer Maas in zijn voornoemde hoedanigheid een bedrag van drieduizend guldén zou hebben aangeno men, van een directeur van een scheeps werf. bi.i welke het gemeentebestuur van Den Helder een schip in bestelling had. Appellants verdediger, Mr. Dr. J. A. E. Buiskool uit Schagen, had er in zijn plei dooi op gewezen, dat zijn cliënt inderdaad deze drieduizend gulden heeft ontvangen van den scheepswerfdirecteur, doch dat deze gelden zouden zi.in te beschouwen als een vergoeding voor onkosten door appellant gemaakt met octrooiproeven. Op grond hiervan vroeg de verdediger den Raad van beroep nietigverklaring van de uitspraak van het scheidsgerecht. In een nieuwe zitting van den Centralen Raad van beroep werd de directeur van de scheeps werf als getuige gehoord. Deze verklaarde toen, dat na de levering van het schip aan de ge meente Den Helder, de heer Maas inderdaad een bedrag van driedui zend gulden had ontvangen. Dit zou echter volgens getuige niet gegeven zijn als gevolg van de levering aan de gemeente, doch alleen omdat ge tuige van oordeel was. dat den heer Maas dit geld toekam, omdat hij zoo veel had gedaan om voor het patent van het schip (een vuilnistrantport- schip) zorg te dragen, waardoor het de scheepswerf mogelijk was gewor den ook aan verscheidene andere gemeenten dergelijke schepen te kunnen leveren. De burgemeester van Den Helder, de heer G. Ritmeester, voerde hiertegenover aan, dat het ontslag was gegeven, omdat volgens B. en W. was komen vast te staan, dat de drie duizend gulden wel degelijk aan de ge meentekas waren onttrokken. Dat de ver hooging van den prijs voor het schip van f48.000.tot f 51.000.veroorzaakt zou zijn door het feit. dat de materialen na verloop van een paar jaar zoozeer in prijs zouden zijn gestegen, werd door spreker in twijfel ge trokken. Repliceerejide concludeerde Mr. Dr. Buis kool, dat er drie punten waren komen vast te staan. Ten eerste, dat de heer Maas het geld niet ontving in zijn functie van ge meente-directeur, ten tweede, dat deze som alleen is uitbetaald als gevolg van een rela tie en tèn plotte dat de gemeente Den Hel der niets te veel heeft betaald, althans dat het geld zeker niet uit de gemeentekas ge vloeid is. GEEN HUWELIJK VAN ROEMEENSCHE AMBTENAREN MET VREEMDELINGEN. Krachtens een wet is het den ambtenaren van den Roemeenschen staat, van de distric ten, de gemeenten en de openbare bedrijven en ondernemingen verboden met niet-Roe- meensche vrouwen te trouwen. Uitzonderin gen worden slechts toegelaten, in zooverre zij voorzien zijn in de scheidsrechterlijke uitspraak van Weenen

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1