De geschiedenis van onzen schapenstand BRITSCHE AANVAL OP HAMBURG te Alkmaar. Marktberichten Veranderingen in de export zijn een barometer voor den schapenstapel Officieele publicatie van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart Officieele Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij Wanneer wij ons willen wagen, al dus vangt een rapport aan, ten be hoeve van het Rijksbureau voor wol, aan de beschouwing van de positie van het schaap in de vee houderijproductie op heden en in de toekomst, dan dienen wij eerst na te gaan, welkè plaats het schaap in de Nederlandsche veehouderij ge durende de laatste halve eeuw heeft ingenomen. Toen na de moeilijke tachtiger faren.door de betere exportmogelijkheden onzer land bouwproducten eenigermate opleving kwam i# den landbouw in het algemeen, was het schapenvleosch een gewild ex,portartikel voor Engeland. De rasverbetering werd snel voort gezet, speciaal in het fokdistrict Texel, waar in de, jaren omstreeks 1900 de schapenfokkerij verreweg de hoofdbron van bestaan was. Waar de afzet van. élit fokdistrict speciaal in de Hollandsche provincies werd gevonden en deze de hoofdleveran ciers voor den export waren, nam de verbetering van de kwaliteit zoo zoo snel toe. dat de Engelsche land bouw in den Nederlandschen im port bezwaren voor zijn afzet zag en in 1918 door middel van mond- en Jklauzeervrees dezen import onmo gelijk wist te maken. Intusschen had zich een afzet op België ten Frankrijk ontwikkeld, welke (speciaal .'Frankrijk! kwalitatief nog hoogere eischen •stelde, doch hieraan bleek het Nederland- sceh schaap, d.w.z. de Texelaar, te kunnen voldoen. Door al deze ups en downs is de sedert de jaren na 1890 groeiende schapenstapel ma 1918 weer aanmerkelijk geslonken en werd de fluctueerende exportkans de baro meter voor den schapenstapel. Texel. Behalve op de heide, zijn er in Nederland bepaalde streken waar sppciaal aan de scha penteelt wordt gedaan. Deze gebieden zijn allereerst het eiland Texel, de bakermat van het bijna uitsluitend thans in Neder land voorkomend schapenras „Texelaar" jten tweede de Groninger Kwelders, de bui- tendi.iksche gronden, welke bij hooge water standen door zeewater worden overspoeld en ten derde de Zeeuwsche schorren, dijken en wegen, met dit verschil, dat men hier de schapen in kudden met een herder houdt. Op Texel is echter sedert de in 1930 ingetre den crisis in de veehouderijbedrijven, de schapenstapel steeds ingekrompen ten be hoeve van akkerbouwgewassen. In overig Nederland wordt de fokkerij op veel kleinere schaal gedreven naast de veel belangrijker rundveehouderij. Voor de verschillende provinciën is de schapenstapel zeer uitecnloopend en varieert van Overijsel met 0.08 tot Noordhölland met 1.17 stuks per hectare grasland. De provinciën langs de westkust, de vroe gere streken, waaruit de export naar Enge len»et Kemakkelijkst ging. zijn het meest sc ha pen ruk. Hier wordt ook in doorsnee het grootste aantal dieren per bedrijf gehou- .?i r' "a,meh)kr volgens de cijfers van 1933. 7,^"; en, lo-9- resp. voor Nooréholland. Zuidholland en Zeeland. Het schapeoaantal per hectare in Noord- noiiand. Groningen en Zeeland, namelijk resp. per hectare 1.17. 0.90 en 0.51. werd be ïnvloed door de speciale schapenstreken als i exfti, de kwelders en de schorren. Doch o<ik als wij dezen invloed zouden wegdenken tlan zou nog Noordholland, zeer waarschijn lijk gevolgd door Friesland en Zuidholland, het grootste aantal per hectare houden. Het verloop van den stapel doet zich als volgt voor: In 1870 bedroeg het totaal 970.430, in 1900 nog slechts 728.967, terwijl dit aantal in 1904 reeds was geslonken tot 008.785 en in 1933 tot 481.623. Bedrijfsuitkomsten. Uiteindelijk zijn het de uitkomsten, wel ke een bedrijfstak doen bloeien of inkrim pen. Deze worden niet alleen door de in komsten gevormd, doch ook de uitgaven zijn een belangrijke factor. Door stijging van de bijvoederprijzen is bijv. voor den Texelschen schapenfokker de kostprijs voor het opfok ken van het lam zeer belangrijk gestegen. In deze omstandigheden mag de vraag worden geuit, aldus besluit het rapport, is uitbreiding van den Nederlandschen scha penstapel wenschelijk? Zoo ja, welke maat regelen dienen te worden genomen om de ze te bevorderen? De eerste vraag dient in algemeenen zin positief bevestigend te wor den beantwoord, zoowel gezien uit het oog punt van de binnenlandsche wolvoorziening als uit dat der vleeschproductie. Doch le vens is zulks ten zeerste bevordelijk voor het rationeele weideverbruik. Waar het Nederlandsche schaap meer en meer uniform gaat worden, doordat - de Texelsche soort overwegend de overhand krijgt, gaat de wolproductie van eerste en prima kwaliteit in de goede richting. Zonder een aanmerkelijke hoeveelheid bij voeder, waardoor zij weer andere diersoor ten in den weg zouden kunnen staan, kan het schaap ook een belangrijke vleeschpro ductie leveren. Bij een lammerproductie van 1.6 lam per ooi, welke hij den Texelaar ge makkelijk wordt verkregen, zou hij 600.000 fokooien een vleeschproductie van 30.000 ton zijn te verkrijgen, uit feitelijk meest af val. Over de wijze, waarop da schapenteelt kan worden bevorderd, kan zeer verschillend worden geacht. Men kan dit doen, door een wat langzam.eiv.dgchzekeren weg te volgen, of door van bovenaf opgelegde dwangmaat regelen, welke natupurlijk met lijdelijk ver zet zou worden ontvangen. Een in principe juiste beslissing in deze richting is reeds, dit voorjaar genomen door de wolprijzen eenigermate te regelen naar de behoefte. Helaas is hiervan door het in zamelsysteem veel verloren gegaan. Vaak profiteerde de handel meer dan de producent. Een systeem, waarbij de pro ducent direct levert is voor de bevordering der schapenteelt beslist noodzakelijk. Zitting van Vrijdag 15 November. UITSPRAAK. Alvorens de zitting een aanvang nam, deed de Kantonrechter, mr. Boerrigter, uit spraak tegen een zekeren W. uit Sint Pan- cras, die zijn vrachtauto niet voor registra tie had doen inschrijven en veroordeelde hem. tot f 3.— boete subs. 1 dag. Warmenhuizen. EEN UITRIT, WELKE GEEN UITRIT WAS. Op 15 September j.l. kwam een zekere J. S. uit een straatje gereden, dat uitkwam op de Dorpsstraat. Verd. kam uit een z.g. uit rit. Alles was goed gegaan als niet juist rechts van verd. langs de Dorpsstraat een fietsrijder was aangekomen. Een botsing Was toen onvermijdelijk. Verd. beweerde, dat het een openbare weg was, waarop hij reed en geen uitrit. Waar loopt die openbare weg dan op uit? vroeg de Ambtenaar van het O.M. Nergens op uit. aldus verd. Die weg loopt dood. Dan is het ook een uitrit, meende mr. de Brueys Tack. Maar die weg is wel 60 M. lang, zeide verd. Doet er niet toe, was het antwoord van uGn Ambtenaar. Bovendien vertelde verd. dat de wielrijder heelemaa! links van den weg reed. Het slachtoffer der aanrijding. A. W. Se vut Sint Pancras, werd als getuige gehoord en vertelde, dat hij op de Dorpsstraat reed en even moest uitwijken voor een Duitscn soldaat, die daar met een meisje liep. Toen kwam verd. ineens uit het steegje en reed legen hem op. Had u schade?, vreog de ambtenaar. Ia, 75 cents, voor reparatie aan m n broek. En eet. toonde de broek aan den Ambtenaar. Keurig gemaakt voor zoo weinig geld. meende mr. de Brueys Tack. Verd. had twee getuigen a décharge mee gebracht. n.1. G. B. en C. A. de N. uit War- menhuizen. Deze echter konden niets an n v.erk,aren dan verd. zelve, noef ,ArriM- van hef O.M. vordering nemend liil- n 7' K- openbare weg wel dege- letten0'1 -"''rit en verd. had dus moeten on- Hornet er ook verkeer naderde uit de deed n' 7 "nks van den weg was. aan het geval niets af. Mr. de Brueys Tack vorderde f 12.boete subs. 10 dagen met toewijziging van de civiele vordering ad. 75 cents. De Kantonrechter vonnis wijzende, veroor deelde verd. tot f 6. boete, subs. 4 dagen en toewijzing van de civiele vordering. Schagen. VRACHTAUTO NIET INGESCHREVEN. De tijdelijk in Schagen wonende vracht rijder J. C. B. had op 17 October aldaar met een vrachtauto gereden zonder dat de ze voor registratie was ingeschreven. Ik was uit dienst gekomen en ben wel eenige keeren op het distrihutiebureau geweest om een formulier te halen, maar ze kon den er mij daar geen geven, was het ver weer van verd. Intusschen was de datum voor de inschrijving verstreken, voegde hij eraan toe. Is het nu in orde? vroeg de Ambtenaar. Ja zeker is het nu in orde, zeide verd. Eisch f 10.— subs. 10 dagen hechtenis. Dat vind ik wel een beetje veel, meneer de rechter, aldus verd. „Meneer de rechter", hield daar rekening mee en veroordeelde verd. tot f 4. boete subs. 2 dagen. Broek op Langendijk. HET VERVOER WAS VERBODEN. Toen kregen we eenige zaken van aard appelen-vervoer door Alkmaar zonder de vereischte vergunning. P. S. uit Broek op Langendijk had op 4 October 175 kg. aardappelen vervoord zen der daartoe vergunning te hebben. Dat wist ik niet, zeide verd. Op de vei ling van 5 October hebben ze me dat pas verteld. Maar het stond al in de Staatscourant v. 30 Scpt. zeide mr. Boerrigter. Die courant lees ik nooit, antwoordde verd. U hadt dat als tuinder moeten weten, meende de Ambt. Waar hier groote belangen voor de volks welvaart op het spel stonden, eischt mr. de Brueys Tack f 40 boete, subs. 30 dagen. De Kantonrechter deed er de helft, af en veroordeelde verd. tot f 20 boete. subs. 10 dagen met verbeurdverklaring van de in beslag genomen aardappelen. Een zelfde onderging de tuinder P. H uit Oudkarspel, die op denzelfden dag 300 kg. blauwe Eigenheimers door den vracht rijder Jonker had doen vervoeren. Ik wist niet. dat het door Alkmaar niet mocht, als de vrachtrijder over Schoorl en Borgen gereden was. had ik geen centje last gehad, verdedigde zich verd. Ook deze verd. wist van het besluit niets af en hoorde er pas van op 5 October. Het was hem op de veiling nooit gezegd Fisrh f 40 boete subs. 30 dagen. onnis, evenals in de vorige zaak f 20 boete, subs. Na de slechte ervaringen, welke de Brit- sche vliegers in den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben opgedaan, hebben zij er Vrijdagavond van af gezien, met sterke strijd krachten het door luchtdoelgeschut bevei ligde Duitsche land binnen te vliegen. Zij hebben in verscheidene golven getracht, van zee uit Hamburg te bereiken. Zij waren ech ter, naar het D.N.B. verneemt, reeds lang voor het bereiken van de kust door deh Duit- schen luchtwachtdienst verkend een werden boven het land terstond door een geconcen- treerden afweer door luchtdoelgeschut en nachtjagers ontvangen. Het heldere weer maakte het mógelijk, zoo goed mogelijk te richten, dat het groot ste deel der aanvallende vliegtuigen nóch de stad, noch de haven van Hamburg be reikte, doch gedwongen werd, om te kee ren. Verscheidene der vijandelijke machi nes lieten, toen zij in het spervuur van het afweergeschut terecht kwamen, haar bom men uit noodweer vallen. Hamburg zelf be reikten slechts weinig vliegtuigen. Het blijk baar door de Engelschen gekoesterde plan, een grootscheepsche aanval op Hamburg te ondernemen, is mislukt. Het aantal bommen, dat zij boven Ham burg konden uitwerpen is betrekkelijk klein. Over de bijzonderheden der uitwer king hiervan is nog niets naders bekend. Er zou naar verluidt, in de binnenstad eenige schade aan gebouwen zijn aange richt, welke echter noch in militair, noch in oorlogseconomisch opzicht van beteekenis is. Zwaar getroffen werd een groot zieken huis, yaar ook verscheidene personen ge dood of gewond werden. Naar ooggetuigen vertellen zijn ten N O. van Hamburg in de buurt van de beneden-Elbe twee vliegtui gen brandend neergestort. VIJANDELIJKHEDEN TUSSCHEN THAI- LAND EN INDO-CHINA? Volgens een speciaal bericht van de Tokio Nitsji Nitsji uit Hanoi zou het aan de noordgrens tusschen Thailand en Fransch Indo-China tot militaire botsingen zijn geko men. De vijandelijkheden tusschen beide landen zouden gaande zijn. Geen Fransche strijdkrachten naar Indo-China. Uit Vichy wordt gemeld: de in het bui tenland verspreide berichten, dat in de Middellandsche Zee gestationneerde Fran sche strijdkrachten naar Indochina vertrok ken zijn, worden van bevoegde Fransche zijde gekenmerkt als volkomen onjuist en een product van fantasie. CYCLOON IN NOORD-FRANKRIJK EN - VLAANDEREN. PARIJS, 15 Nov. (D.N.B.) In den nacht van Wpensdag op Donderdag heeft in Noord Frankrijk, naar de „Paris Soir" uit Rijssel meldt, een hevige cycloon veel schade aan gericht. De storm duurde vijf uur. Te Rijs sel werden veel daken beschadigd. Twee kerktorens zijn ingestort honderden boomen ontworteld, het mooiste ontspanningsoord van Rijssel is geheel verwoest. In Vlaanderen is de schade even groot. Geheele boerderijen zijn door den storm vernield, veel vee is omgekomen. Over het aantal slachtoffers is nog niets bekend. De schade wordt op 2030 millioen frannc ge schat. VERKLARING VAN STIMSON. Op de persconferentie heeft de Amerikaan- sche minister van oorlog, Stimson, verklaard, dat er niets is, dat bij de jongste ontploffin gen op sabotage wijst. Stimson deelde verder mede, dat hij niet voornemens is, uit het kabinet-Roosevelt te treden. ANNA PAULOWNA F 33000.— TE KORT. Onze begrooting toont een nadeelig saldo in den gewonen dienst van f 32.935.44. De oor zaak van dezen geweldigen teruggang is, dat het rijk de bijdragen der gemeenten, o.a. ten aanzien van de gemeentefondsbelasting en het werkloosheidssubsidiefonds heeft ver minderd. dan wel ingetrokken. Zoodoende is de hegrootingspositie van vele gemeen ten, ook de onze. zeer in het nadeel gewij zigd. Bedoeling van het rijk is een inzicht te krijgen in de gemeentelijke finantieele verhoudingen, zoo die werkelijk ziin. om dan later in het dokken van eventueele tekorten te voorzien. Uit de rijksmaatregelen blijkt wel, dat men voorloopig niet van zins is de gemeentelijke autonomie en daarmede waar schijnlijk de gemeenteraden, op te heffen, maar veeleer streeft naar gezonder verhou dingen tusschen rijk en gemeenten. 10 dagen met verbeurdverklaroing van de in beslag genomen aardappelen. J. V. uit Broek op Langendijk had op 7 October aardappelen zonder vergunning vervoerd, doch daar de hoeveelheid grooter was, was het vonnis navenant. De eisch luidde ook voor dit geval f 40 boete, subs. 30 dagen. De kantonrechter veroordeelde deze verd. tot f 25.— boete subs. 10 dagen. En zijn aardappelen was hij voorgoed kwijt. Sint Pancras. GEEN IDENTITEITSBEWIJS. Op 8 November peddelde S. J. v. J. uit Sint Pancras rustigjes langs den Helder- schen weg. toen hij plots werd aangehou den door de politie, met het vriendelijk verzoek z'n identiteitsbewijs te toonen. Maar dat kon verd. niet. Later bleek hem dat hij niet goed had gezocht, want. het zat in een van de zakken van z'n regenjas. Toen verd. terugreed was de politieman verdwenen. Een ongelukkige samenloop van omstandigheden derhalve! Eisch f 10 boete. subs. 10 4agen hechte nis. De Kantorechter maakte er f 4.van subs. 2 dagen. ENQUêTE ELECTROTECHNL SCHE INDUSTRIE. Blijkens beschikking van den Secretaris-Generaal, waarne mend Hoofd van het Departe ment van Handel. Nijverheid en Scheepvaart, gepubliceerd in de Nederlandsche Staats courant van 14 dezer, zijn alle persqnen en lichamen, die zich als hoofd- of nevenbedrijf be zighouden met de vervaardi ging of samenstelling van electrotechnische artikelen (uitgezonderd geleidingsdraad en kabel, alsmede artikelen, dienende voor radio-, tele foon-, telegraaf- en signaalwe zen). resp. beschikken over een eigen reparatiewerkplaats voor electrotechnische artike len, waarin minstens 5 perso nen zich regelmatig bezighou den met de reparatie van de ze artikelen, verplicht, aan de Sectie Electrotechnische Indu strie van het Rijksbureau voor Verwerkende Industrieën, ge vestigd Bezuidenhoutscheweg 7Sb te 's-Gravenhage, opgave te verstrekken van: le. de op 31 October 1940 bij hen voorradige hoeveel heden grondstoffen en half fabrikaten; 2e. de hoeveelheden grond stoffen en halffabrikaten, door hen gedurende het jaar 1939 en gedurende de eerste 10 maanden van het jaar 1940 verbruikt; 3e. de op 31 December 1938, 31 December 1939 en 31 October 1940 bij hen voorradige hoeveelheden electrotechnische artike len; 4e. de hoeveelheden electro technische artikelen, door hen gedurende het jaar 1939 en gedurende het jaar 1940 vervaardigd, sa mengesteld of afgeleverd. Voorts zijn alle personen en lichamen, die zich als hoofd- of nevenbedröf bezighouden met het verhandelen, invoeren of uitvoeren van de in de eer ste alinea bedoelde electro technische artikelen, met uit zondering van detailhandela ren, installateurs en zelf-in- sfalleerende bedrijven, ver plicht, aan bovengenoemde Sectie opgave te verstrekken van: le. de op 31 December 1938, 31 December 1939 en 31 October 1940 bij hen voor radige hoeveelheden elec trotechnische artikelen; 2e. de hoeveelheden electro technische artikelen, door hen gedurende het jaar 1939 en gedurende de eerste 10 maanden van het jaar 1940 gekocht, verkocht, ingevoerd of uitgevoerd. Aan bovenbedoelde verplich tingen moet worden voldaan door indiening van naar waar heid, volledig en zonder eenig voorbehoud, ingevulde formu lieren. welke, voorzoover zij niet reeds door bovengenoem de Sectie aan de betrokkenen zijn toegezonden, vóór 22 No vember a.s. bij deze Sectie die nen te worden aangevraagd. De indiening der formulie ren. houdende opgave betreffe» de electrotechnische artikelen, moet binnen 3 weken, die der formulieren, houdende opgave betreffende grondstoffen en halffabrikaten, binnen 2 weken na den datum, waarop de for mulieren werden ontvangen, geschieden. DISTRIBUTIE VAN PEUL VRUCHTEN. De Secretaris-Generaal, waar- nemend hoofd van het departe ment van Landbouw en Vis scherij deelt mede, dat aan de detailiisten in het tijdvak van 18 tot en met 22 November a.s. toewijzingen voor een tweede voorschot peulvruchten zullen worden verstrrkt, hetwelk ge lijk zal zijn aan het eerste voor schot. De detaillisten dienen deze toewijzingen wederom in te zenden aan hun leverancier. In tègenstelling met hetgeen bepaald was ten aanzien van het eerste voorschot dienen de grossiers geen opgave van het totaal der door hen ontvangen toewijzingen te doen aan de grootgrossiers, doch dienen zij deze toewijzingen op de gebrui kelijke manier tegen verzamel toewijzingen bij de plaatselijke distributiediensten in te wis selen. Deze verzameltouwijzin- gen dienen zij zoo spoedig mo gelijk ter aanvulling van hun voorraad in te zenden aan hun leveranciers. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd, dat zij Maandag 18 November a.s. ook de toewij zingen voor het eerste voor schot, welke zij van de detail listen hebben ontvangen, bij de distributiediensten tegen verza- meltoewijzingen moeten inwis selen. Deze verzameltnewijzin- gen dienen zij eveneens aan hun leveranciers in te zenden. WERKLOOSHEID. Had onze gemeente eenigen tijd geen werkloozen, thans staan weer 12 werkzge- kenden ingeschreven. LOOP DER BEVOLKING Ingekomen: F. C. Swart. Wed. A. Schil t- huizenSchutte, H. A. Schutte en G. Jan sen van Den Helder, Nieuwstraat 25; Mej. F. H. Gorter van Bloemendaal, Zandvoor- terweg 90; Mej. B. van Koelen van Den Hel der, Javastraat 113; C. Vlaming en gezin van Den Helder. Westgracht 23; Jac. Vlam en gezin van Den Helder, Koningstraat 62; L. Reinderman en gezin van Den Helder, v. d. Hamstr. 15; S. Deelstra en gezin van Den Helder, B Ballotstr. 11; M Boeke— Wils en dochter van Amsterdam, Vondel- staat 114; Chr. Veldhuizen en echtg. van Den Helder, Goudsbloemstr. 37; Mej. A. M. Dignum van Zijpe, Keinsmerweg I 9; G BoermanBos en G. Weeke van Wieringen Hippolytushoef, Kerkplein 6; J. H. Zoelen en gezin van Uitgeest, Middelweg 91; M. Rezelman— Boontjes van Zijpe A 7; P. Bor- gerding van Leiden, Haarlemmerstr. 67; Mej. S. Meerse van Den Helder, Havenplein 21; K. M Kapiteyn van Den Helder, Korte- vliet 34c. Vertrokken A van der Hoeven naar Den Helder. Kijkduinlaan 8; Joh. Bierman naar Voorhout, v d. Berch. v Heemstedeweg 3; P Meijer naar IJeiloo, Oostzijde 218; Mej. B. Blok naar Velsen, Kruisstraat 24; Mej. C Ligtendag naar 's Gravenhage, Bezuiden houtscheweg 479, Joh. Wisse naar Hilver sum, Loosdrechtsche Bosch 7; J. Beken- dam naar Wieringen, Huize Noorderlicht; P. Waiboer naar Zijpe, M. J Spierings-Ros- loot naai Deri Helder, Breestraat 64; H. Prins naar Rotterdam, Hoek v Holland, Kaapweg 105; Mej G Dignum naar Zijpe, Belkrrierweg 1 9: M. C. van der Pol naar Landsmeer Zuidpinde 334. Mej. M. van Overmeire naar Zijpe, Oude- sluis; mej. Jac. P. Bakker naar Ürsem, Mo lenweg B 15; A. Braaf naar Zaandam, Acacia straat 6; D Lakeman naar Schermerhom A 164 ;W l.eek naar Wieringerrneer. 7,eUg- wpg I. 30: Mej. M. Faher naar Harradeel. Sexhierum no. 12: J. Wijma naar Barradeel der. Krugerstraat 117; K. Hahof en echtg. naar Ede, Arnhemscheweg 84. BURGERLIJKE STAND Geboren Abraham, z. van J. D. Doves en A. Bood; Antonie d. v. P. Schouwenaar en T. Spruit; Berendina Johanna, d van Joh Bergman en G. Colijn; Francisca Ma ria, d. van A. Menheere en A J. van der Voort :Jan Willem, z. van R. de Vries en E. A. van Baars; Johnnnes Gornelis, z. van C. Jonker en A M. Vlaar; Nieske, d. van H. Loer en A. Groenbroek' Nico z van L. F. Slopsma en N. van der Pol; Elisabeth Johanna. d van C Bot en W. G. Kruk. Ondertrouwd: M. Oudshoorn en H. J. Me- lius; C. P. Suijkeriand en E. M. A. Zandber gen: D. Wentel en A. Gouwma Getrouwd: .1. G. Timmer en P. M. van der Vlugt? .1. Verhoeven en A. Scholten? N. Jon ker en G. Stammes; Joh. Dekker en A. P. Philipsen. Overleden: J. Tijssen, oud 55 jaar. POLITIE. Gevonden: dameshoed; kindermatrasje; regencape; bril in étui; armbandje. Verloren: ceintuur regenjas; rijwielplaat je, glacé handschoenen, lederen handschoe nen; portemonnaie met inhoud; nappa hand schoenen. WIERINGEN HULP AAN VLUCHTELINGEN. De vluchtelingen in deze gemeente (en ook in het algemeen) zullen thans nog weer op éen bijzondere wijze worden tege moetgekomen. Zij. die steun genieten we gens voorziening in eigen huisvesting zul len voortaan ook gebruik mogen maken van de verstrekking van goedkoope levens middelen op dezelfde wijze als plaats heeft voor werkloozen en armlastigen. GEVONDEN. Een vulpotlood en een rijwielplaatje in etui. Inlichtingen gem. bode. BURGERLIJKE STAND (van 8 tot 15 Nov. '40). Geboren: Anna Alida, dochter van S. Slik ker en van G. de Vries; Febe, zoon van G. Nieland en van A. Heikens; Dirk Jacob, zoon van P. Hermans en van A. Bakker; Marie, dochter van .Tb. Bais en van C. D. de Wit. Ondertrouwd: Geen. Getrouwd: J. kunst en Tr. Stobbe. Overleden: W. Mostert, 55 jaar, echtge noot van A. de Vries; E. de Wit, oud 82 jaar, weduwe van Joh. Vroone; D. Wiegman, 65 jaar, echtgenoot van G. Sprenkeling. ALKMAAR. 15 Nov. Andijvie 1—2.10 appelen 4^8. Bloemenda Ier kool 5.60. bloemkool 1 1015. idem II 4 —7.50 boerenkool 2.105.20. bieten 1.60 3.30. druiven 2438, gele kool 33.46. groe ne kool 2—4.60. kropsla 1.205.40. knolsel- derie 2.105.60. koolrapen 3.—. peren 5 16.50.P rei 4.606 peterselie 3.604.50. ra-- dijs 2.10. ronde kool 25.20 selderie 0.502, spinazie 0.420.85, spruiten 4.50—9. snijboo nen 17.50. tomaten 5—11.20. uien 5.207.20, wortelen 2 103.00. boswortelen 3.507.50, witlof I 14—16. idem II 10.50—11.50. ALKMAAR, 15 Nov. Kaasmarkt. Aangevoerd 22 stapels, we gende 46.000 Kg.: Fabriekskaas kleine 35.25, bloerkaas kleine 34.—. per 50. Handel goed. NOGRDSCHARWOUDE. 15 Nov. Aanvoer: 8400 Kg. ronde kool 3.805.80, 11200 Kg gele kool 2.90—3.40. 5800 Kg D. witte kool 3.—. 38700 Kg. Succes witte kool 3.—. 500 Kg groene kool 3.20. 9200 Kg. uien 6.70—7. grove uien 6.206.70. drielingen 4.50. stek 3.20—3.30. 1800 Kg. peen: a 2.20, b 3.40. c 2.80. 24500 Kg. vroege witte kool 2.20—2.50. 28400 struik andijvie 1.50—2.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3