Verhuizen! Heeft iemand? Evacuatieleed Hebt u nog cadavers Kasteel „Radboud" Geen uitgestorven stad Zaterdag 16 November 1940 XtacUniewMj LICHT Geen verandering in den treinenloop De school te Julianadorp De verbinding met Texel geopend Zij, die in holen slapen Tweedc Blad Kom uw afspraken na. We hebben, korten tijd na den nacht van 24 Juni er in een artikeltje op gewezen, dat verschillende verhuizers, op z'n zachtst ge sproken, wel wat aan den hoogen kant waren met hun prijzen, voor het wegbrengen van een inboedel. We begrijpen de moeilijkheid van de verhuizers en het feit, dat de vraag naar verhuizingen groot is, heeft natuurlijk ook invloed op de prijzen gehad, maar toch moet men en dit geldt niet alleen de verhui zers, gevoel hebben voor de omstandigheden, waaronder velen zich gedwongen zien, hun woonplaats tijdelijk elders te vestigen. Men moet zijn stadgenooten niet het vel over den neus halen en er aan denken, dat dit zich in de toekomst toch zal wreken. Ook nu komen ons klachten ter oore van hooge prijzen voor verhuizingen, terwijl men zijn afspraken niet altijd nakomt. Een gezin, dat acht dagen geleden opgaf, dat het naar Sassenheim verhuisd wenscht te worden, zag eerst tot tweemaal den dag van de verhui- Zing veranderd en toen, op den definitief af gesproken dag, de verhuiswagen voorkwam en de verhuizer de kleine burgerwoning door liep om te zien hoe hij het zaakje stouwen zou, kreeg het gezinshoofd, tot zijn niet ge ringe verbazing te hooren, dat zijn inboedel te groot was en hij de helft moest laten Staan. De verhuizer reed weg en liet den ver baasden bewoner met zijn ergernis en huis boedel achter. Dat zijn geen methoden. Tach tig gulden voor een verhuizing naar Sassen heim is meer dan goed betaald. Men moet dan ook zijn verplichtingen nakomen. Er zijn verscheidene stadgenooten, die tot het voorjaar wegtrekken. De verhui zers beschikken over een geringe hoeveel heid benzine en moeten dus hooger prij zen vragen dan gewoonlijk, maar dan hebben de menschen, die verhuisd moe ten worden, ook recht op het nakomen van een gemaakte afspraak. Men make het elkander niet moeilijker dan noodig Is. Onverstoorbaar voor politie-rapporten, bekeuringen en strenge straffen, gaan di verse Heldersche inwoners, al dan niet in de stad aanwezig gedurende de nachtelijke uren, lustig voort met het niet voldoende verduisteren van hun woning. Wederom toch moest de politie dezer dagen twee maal op één avond handelend optreden. Het betroffen hier woningen aan den Dijk weg en aan de Westgracht, alwaar lampen brandden met naar buiten uitstralend licht Op de gebruikelijke (hardhandige wijze) werd aan dit uitstralen een einde gemaakt, terwijl processen-verbaal volgden. Men zij, dit nog eens ten overmate, op z'n hoede! GEARRESTEERD WEGENS ONTUCHT. Door de politie werd een persoon gearre steerd, die er van wordt verdacht ontucht ge pleegd te hebben met een zijner minderjarige kinderen. De man is na verhoor naar Alkmaar vervoerd, alwaar hij ter beschikking van den Officier van Justitie is gesteld. Koojj- en Werf-trein later? Naar wij vernemen, is de verandering in den treinenloop, die 17 November a.s. zou ingaan, voorloopig een week uitgesteld. Of die verandering van ingrijpenden aard zal zijn, is niet bekend. Waarschijnlijk zal dit niet het geval zijn. In ieder geval is het zoo goed als zeker, dat in de verbinding tusschen Den Hel der en Alkmaar geen wijziging komt, althans wat de officieele diensten betreft, opgenomen in de bestaande winterdienstregeling. Wel is waarschijnlijk, dat de z.g. Kooij-trein en de Werf-trein later zullen rijden, omdat men zoowel op De Kooij als op de Werf het werk regelt naar de uren dat er daglicht is. Officieel is ons van een verandering in deze treinen evenwel nog niets bekend, maar men kan hier wel zoo goed als zeker op rekenen. Deze ver andering zal een dezer dagen wel bekend ge maakt worden. Begint Woensdag. Niet Dinsdag, maar Woensdagmorgen om half tien zullen de lessen aan de O.L. school te Julianadorp beginnen. 170 Julianadorper kinderen zullen op de schoolbanken in de bollenschuur plaats nemen. Daarnaast echter zijn nog een aantal Heldersche kinderen, die in Julianadorp verblijven. Men schat dit aantal op 30. Het is niet bekend of er ook voor deze Heldersc leerlingen ruimte zal zijn in de bollenschuur. Is dat niet het geval, dan zullen de kinderen worden ondergebracht in café Doorn en daar onderwijs genieten van Helder sche leerkrachten. Het vervolgonderwijs, dat eveneens in de bollenschuur zal worden gegeven, vangt aan Woensdagmiddag 6 uur, de landbouwcursus Vrijdag a.s. des namiddags 7 uur. Zooals deze week reeds is aangekondigd, is- de verbinding met Texel, met ingang van heden gewijzigd. Wij verzoeken onze abonné's deze wijziging in onze winterdienstregeling aan te brengen, zoodat men geen teleurstel ling boekt, als men van dezen dienst gebruik zou moeten maken. Van Den Helder vertrekken nu booten om 11 uur en 16.45 uur. Van Oudeschild om 8.45 en 14.45 uur. De nieuwste ophaaldienst. Gezien de minder gunstige veevoeder productie, waarin ons land door de oor logsomstandigheden is komen te verkee- ren, is het noodzakeiyk gebleken maat regelen te treffen om de voor veevoeder- geschikte afvalstoffen zoo intensief en economisch mogelijk in te zamelen en te verwerken. Hoewel in vele gemeenten particuliere han delaren en veehouders zich reeds met de in zameling van deze afvallen bezig houden, biedt naar de meening der regeering het particulier initiatief alleen op dit gebied geen voldoende waarborgen voor een volledig gebruik van de in huishouding en bedrijf vrijkomende afvalstoffen, zoo schrijven B. en W. aan den raad. In verband hiermede is bij besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij, van 5 October 1940, bepaald, dat ten aanzien van het inzamelen en benutten van dierlijke afvallen in onbe- werkten toestand en afvallen van levensmid delen voorschriften worden uitgevaardigd, welke door genoemden Secretaris-Generaal worden vastgesteld, strafbedreigingen mogen bevatten en in de Nederlandsche Staats courant worden bekend gemaakt. In het kort samengevat komen deze voor schriften neer op het volgende: Behoudens de in het besluit omschreven uitzonderingsgevallen is aan een ieder de verplichting opgelegd om alle: a. te zijner beschikking staande afval len van levensmiddelen te bewaren en ter beschikking te stellen; b. cadavers van door hem gehouden honden en katten ter beschikking te stel len, en wel van het bestuur van de gemeente, op welker grondgebied de afvallen en cada vers aanwezig zijn, of, voor zoover de ge meente de inzameling niet zelf ter hand neemt, van de personen of lichamen, die in het bezit zijn van een voor dat doel door Bur gemeester en Wethouders afgegeven vergun- Den Helder heeft zjjn eerste her berg in origineel oud-Hollandschen stijl. Gisteren zijn de deuren van de eerste oud- Hollandsche herberg', niet alleen van de Spoorstraat maar van heel Den Helder, ge opend en hebben de eerste bezoekers hun oogen vergast aan de weelde van het geheel In stijl gehouden historische décor, waarmee men deze taveerne verrijkte. Ongetwijfeld ziet men hier een voorbeeld van goeden smaak: eri dat geldt zoowel voor den gevel als voor het geheele interieur met zijn tallooze ornamenten, zijn kostelijk sier- smeedwerk en zijn even degelijk als comfor tabel meubilèair. Kosten noch moeiten werden gespaard om iets tot stand te brengen, wat buiten het ge wone kader valt. En, wij kunnen niet anders Verklaren, hierin is men ten volle geslaagd. Het werd een herberg, waarin de bezoeker zich vanauit een rijk-gevuld buffet kan voor zien van vrijwel iederen drank en tallooze lekkere beten. En hij doet dat, gezeten op de antieke stoelen, die hem tot b 1 ij v e n - zitten nooden, en met het oog op smeuiige spreuken langs de wanden van deze herberg maal ei, op het sierlijk smeedwerk in den trant van de 8ste eeuw, op de lantaarns langs de rood-bakstenen muren, óp de helle baarden en slagzwaarden, de blazoenen en prenten, de schouw en al die andere antiqui teiten, die „Kasteel Radboud" tot een plaatse lijk uniem maakten. Kortom... ge treedt binnen en op het zelf de moment valt in de sfeer van tien eeuwen terug! Tal van handen waren noodig om het ont werp van deze oude burcht uit te voeren. Wij noemen van de meesters o.a. Ran Vermeu len, die het timmerwerk voor hun rekening namen, Klaas Kool, die het schilderwerk ver- f°rgde; Schellinger, die de verlichting in orde Tin? en tenslotte Hendrik Jonker van de c^m.merfabriek te Oudesluis, die de stoelen ®er,de en daarin als een waar meester 6de. De fa. Klercq stoffeerde. Het Paard van Troje in Café Admiraal 2 Tot welke noodlottige, om niet te zeg gen dramatf&che, verwikkelingen som tijds kleine Vergissingen, misverstanden e.d, kunnen leiden, vindt ge opgeteekend in de regelen hieronder volgend. Men trekke er leeringhe uyt en besluite zich nimmer te geven aan plannen en voor nemens, die op al te losse schroeven staan. Zooals men weet was er namelijk in het begin dezer week bepaald, dat er door de Heldersche evacues, verblijf houdend in Heiloo en naaste omgeving, een organisatie in het leven geroepen zoü worden, met doel en streven een inniger contact te leggen tusschen de diverse, eenzaam in, rond en bijde Heiloo-er wouden en prairiën rondzwer vende Nieuwediepsche familiën. Waarlijk, een edel streven. Een streven om in vervulling te gaan en waar niemand iets tegen zou kunnen hebben. Dus dreunden de van en naar Heiloo en omstreken gaande treinen van de plannen, voorstellen, ideeën, bedenk sels, afspraken, en ontwerpen voor sta tuten en andere soortgelijke bespreek- selen, die de oprichting van een, op behoorlijke basis rustende, organisatie nu eenmaal met zich brengen. Zóózeer was de lust tot oprichting, dat er in meerdere trein-coupé' s reeds een soort van sub-comité's gevormd werden, waarin al die vraagstukken met de losloopende Helderlingen bezui den Alkmaar behandeld werden. Wij hadden het genoegen één der rugge- spraken van één dier sub-comité's bij te wonen. Het bleek dat de gemoederen lichtelijk in opstand waren. Er werd met passie voor de goede zaak gepleit, maar waai de één voor was, daar was de ander tegen! Deze problemen klemden des te meer, aangezien er nog slechts één dag over was alvorens de oprichting een feit zou zijn. Die zou namelijk in vol ornaat geschieden in een der Heiloo-ër taveernen, als wij ons niet vergissen met name „Café Admiraal De ontwerp-notulen, omvattende 65 artikelen (met 165 süb-artikelen) waren zoojuist goedgekeurd. Op twee punten staakten echter de stemmen. De ééne partij wenschte namelijk, dat behalve de mannen ook de vrouwen toegang tot de wekelijksche uitvoeringen zouden heb ben, en dat de organisatie in verband met de tijdsomstandigheden niet als „amusementsclub" ten doop gehouden mocht worden, de andere partij was er vierkant tegen het vrouwelijk elemenent binnen te halen als het paard van Troje en in het clubbanier w e l het embleem „amusement" te voeren. Er werd gepraat, er werd gewikt, en er werd gewogen, maar tot een oplos sing kwam men niet. Er bleek steeds-. evenveel voor te zijnals tegen en waren er ter hoogte van Sint Pancras niet enkele Sintpancrassenaren binnen gestapt, dan zou men wellicht een ont- werp-herrie in optima forma hebben beleefd. Nu staakten de stemmen alleen maar en werd besloten op de vergade ring, die den volgenden avond gehou den zou worden, de leden zélf te laten beslissen. Wie schetst echter onze bittere te leurstelling en wrede ontgoocheling, toen wij des anderen daags vernamen, dat alle plannen als evenzoovele kaar tenhuizen in malkanderen gezakt waren. Wie schetst onze verbazing te verne men, dat er zelfs volstrekt geen plan be staan had tot oprichting van een Nieu- wedieper kolonie in het herfstige Heiloo. Er had weliswaar in een der avond bladen van het Heilooër Nieuws- en Advertentieorgaan een annonce gestaan omtrent aanmelding van leden voor een te stichten Amusementsclub, maar die gold uitsluitend voor Heiloër inboorlin gen en had niets met gevluchte Nieuwe- diepers uit te staan Zoodat de adspirant-sub-comité- leden, die zich des avonds een martel gang door een stroomenden regen (die later zelfs bandjirallure's aannam) ge troost hadden, plus een daverende her rie met moeder-de--vrouw, die met a:l dat amusementsgedoe in eerste instan tie geen cent ophad vanwege boven genoemde tijdsomstandigheden en het Paard van Troje...) en het vierkant gekkewerk vond om zich daarvoor tot op het hemd te laten doorweken. Enfin om kort te gaan er werd verder in den trein niet meer over ge praat. Het geheel bleek op een vergis sing te berusten en er wordt géén orga nisatie opgericht. Zoowel het manlijk element blijft thuis als het Paard van Troje. Hóógstens kan men nog aan sluiting vragen aan de reeds bestaande Heilooër kaart-bridge-dam-schaak-kien erger - kruisjas - pandoer - miezemaus - joker-sjoel en halma-clubDie heeft echter geen sub-en ander bestuur meer van noode. Daar zorgden reeds diverse aldaar woonachtige oud-onderofficieren van de Koninklijke navy voor. Overigens het vereenigen zit ons in het bloéd! Het zou ons dus niets ver wonderen, indien er tóch, ondanks het ineengetuimelde kaartenhuis, alsnog een poging in het werk gesteld werd om te komen (mét of zónder Paard van Troje tot algemeene verbroedering (en verzustering) onder de Heilooër emigranten. last van verstopping, slechte spijsver tering, overmatige vetvorming of de schadelijke gevolgen er van- aambeien, onzuiver bloed en vale onreine huid, dan zuivere men bloed en ingewanden met Dr. Schieffer's Stofwisseiingzout. De betrouwbare en aangename werking hiervan is een weldaad voor het geheele organisme Flacon f 1.05. Dubbele flacon I 1.75 bij apothekers en vakdrogisten. mng. Aan de gemeenteraden wordt de verplich ting opgelegd een verordening vast te stellen ter regeling van de. wijze, waarop de afvallen van levensmiddelen moeten worden bewaard en deze, alsmede de cadavers van honden en katten, ter beschikking moeten worden ge steld. De daadwerkelijke uitvoering dezer regeling is in handen van Burgemeester en Wethouders gelegd. B. en W. zijn van oordeel, dat het voor deze gemeente verre de voorkeur zal verdie nen de inzameling van de afvallen van levens middelen te laten geschieden door de parti culieren, die daarin tot dusver reeds een be staan vonden. In een ontwerp-verordening is hiermede rekening gehouden; daarbij is tevens de mogelijkheid geopend, dat de ge meente-reinigingsdienst voor de inzameling mede zorg draagt, ingeval de vergunninghou ders deze werkzaamheden door omstandig heden niet volledig kunnen verrichten. Voorts is de bepaling opgenomen, dat de genoemde afvalstoffen zonder vermenging met andere stoffen, dus afzonderlijk, moeten worden be waard. Indien de raad zich hiermede kan vereeniging, stellen B. en W. voor een aantal personen voor een ophaalvergunning in aan merking te doen komen. Aan de vergunninghouders zal de verplich ting worden opgelegd om de opgehaalde been deren te sorteeren en deze ter beschikking van de gemeente stellen. B. en W. zullen er dan voor zorg dragen, dat deze (met de cada vers van honden en katten) worden verwerkt in de verv/erkingsinrichting te Schagen. Eiken avond voeren de treinen honderden en nog eens honderden inwoners van Den Helder naar andere plaatsen en de stad blijft eenzaam achter. Eiken avond trekken even zoovelen langs de landwegen om zich voor den nacht een te huis te zoeken, waar men meer rust denkt te vinden dan in de eigen woning. Slechts nau- welijk en soms niet te dragen geldzorgen, vor men geen beletsel. En velen kunnen het nog doen. Maar hoe lang nog zullen zij dit vol kunnen hou den Echter velen zijn er, die zich in 't geheel niet de weelde kunnen permitteeren van treinkosten of kamerhuur in omliggende ge meenten. "OOK 2i ij durven nieb meer 's nachts in ónze plaats blijven slapen. Bij den een heb berii de voorbijé dingen,' die ons allen nog versch in het geheugen liggen, nu eenmaal grootere invloed op het zenuwgestel gehad, dan bij den ander. Er zijn menschen voor wie het absoluut noodzakelijk is, dat zij in een omgeving sla pen, die voor hun gevoel veiliger is. Want wie zal zeggen, waar het gevaar schuilt? Voor hen echter, die de kosten van het eiken avond evueueeren niet kunnen dragen en die de angst, zoodra de schemer valt, de stad uitdrijft, brengt dit toestanden met zich mee, die o.i. niet langer kunnen voortbestaan. Toestanden, die veranderen moeten. Het regent aanhoudend en hard. Uit de straten van den Ouden Helder komt een kleine groep menschen. De wind slaat hen den regen in het gezicht en blaast door de kleeren. Angst heeft hen weggedreven van den warmen gloed van eigen haard. Het duis ter omvat hun ellende. Er wordt niet gespro ken, alleen een kind huilt in den kinderwa gen, de regen slaat onder de kap; dicht bij elkaar tornen de menschen tegen den wind. Het neerstromende water doorweekt jassen en kousen, dringt in de schoenen, want plas sen zijn niet te zien. Ter weerszijden van den weg glimmen de slooten, boordevol. Einde loos schijnt de weg Voorbij de laatste huizen van Huisduinen slaat de stoet van mannen en vrouwen en kinderen een duinpad in en bij het zwakke schijnsel van een zaklantaarn zoekt men zich een weg tusschen helm en duin en loopgra ven. Aan het eind van het pad glijdt het licht van den zaklantaarn over een betonnen schachtopening en tast langs de treden van een twee meter-lage trap, die schuin den grond ingaat. De stoet houdt stil en dringt bijeen voor de opening. Een laatste rukwind veegt over de duinhelling en rillend schuiven allen naar beneden. Het licht glijdt verder naar binnen. De aarde neemt allen op. Beneden knarst een deur over den cement- grond. Een lage langwerpige ruimte wordt zichtbaar. Bij het schijnsel van een petro leumlampje zien de binnenkomenden een groepje mannen, dat rond een tafeltje zit. Ze worden stilzwijgend verwelkomd en schuiven door naar achteren. De achterko- mers dringen op. Er ontstaat beweging en drukte in de ondergrondsche ruimte. Het dak is laag en gebogen, als in alle ge welven. De muren zijn kaal en vochtig. Aan haken en spijkers hangen jassen, het water druipt in plassen op den grond. De nieuw- aangekomenen haasten zich om de meege brachte dekens uit te spreiden op het stroo, dat ter weerszijden van het middenpad ligt uitgespreid. De kinderwagen wordt achterin gereden. Daar is eveneens een ingang geweest. Nu hangt daar een kleed voor en de opening is afgesloten. Ventilatie is onmogelijk: de at mosfeer is benauwd. Langs de wanden zitten de menschen en praten nog wat, maar de koude, vochtige omgeving doet elke poging tot geforceerde vroolijkheid mislukken. Na de binnengekomenen komen anderen door de verzakte deur en telkens als deze open gaat jaagt regen en koude lucht door het gewelf. Dan verstomt langzamerhand elk gesprek, het kleine kind heeft opgehouden te huilen. De moeder dekt het bezorgd toe en gaat dan zelf haar plaats tusschen de ande ren opzoeken, op het koude vochtige stroo, onder vochtige dekens. De vlam in de pe- Hoeveel menschen zijn er 's nachts nog in Den Helder? De pessimist, die zoo goed als nooit meer in Den Helder komt, beweert, dat je 's avonds, na half zes, gerust met een mitrailleur door de straten van Den Helder kan schieten, want dat je toch niemand raakt, om de doodeenvoudige reden, dat er na dat uur geen kop meer in de stad is. Alleen de verlaten katten en honden zouden 's avonds na zes uur Den Helder nog bevolken en daar rond- janken en miauwen. Het zou dus min of meer griezelig zijn, na zes uur in Den Helder te blijven. De gessimist heeft echter altijd onge lijk. Ook hier! Inderdaad zijn er duizen den menschen 's avonds uit onze stad naar buiten, maar er zijn ook nog eenige duizenden in Den Helder en een feit is, dat b.v. oud Den Helder nog flink bewoond is. Hoeveel menschen zijn er nu nog in de stad? Dat is een vraag, die menig een zich gesteld heeft en die men natuur lijk niet afdoende kan beantwoorden, omdat dit waarlijk niet op een duizend tal te schatten is. Naar men ons dezer dagen echter van bevoegde zijde mee deelde, kan men er op rekenen, dat Den Helder 's nachts nog minstens 8 a 10.009 burgers herbergt. Overdag kan men dit aantal met zeker nog zes a zevenduizend vermeer deren, zoodat overdag ongeveer de helft van de bevolking, 's nachts een derde van de bevolking in de stad is. troleumlamp kwijnt. Het duister kruipt uit de hoeken naar het midden en neemt bezit van de ruimte. Slechts het geluid van slapen de menschen wordt nog gehoord. Wind en regen en vliegtuiggeronk dringen niet door in dit ondergrondsch gewelf Eiken avond trekken ze heen en eiken mor gen weer, de van huis verjaagden Dit zijn geen fabeltjes, geen verzinsels uit een of andere roman, maar dit is de waar heid. Een waarheid, die eenige tientallen, mis schien vijftigtallen menschen, misschien hon derdtallen, eiken dag beleven. En dit zijn juist diegenen, die, zooals we al zeiden, niet kunnen evacueeren. Waar om ze dan niet liever hun huis verkiezen en het eigen warme bed? 1 '7"'> J Een vraag, die we in het midden willen laten. Slechts wie de angst aan eigen lichaam heeft ervaren en met eigen oogen de ver- schrikking heeft gezien, weet waarom zij dit ondergrondsche hol (want zoo kunnen we het gerust noemen, een hol, waar niemand gezond in blijven kén), verkiezen boven het nachtelijk verblijf binnen de muren van onze stad. We kunnen dit erg vinden en meelijden hebben. Goed, Maar dit zijn toestanden, die niet langer voortduren mogen. Het algemeen belang, de volksgezondheid wordt hierdoor bedreigd. Want in een dergelijke leefwijze ligt een groot gevaar, niet alleen voor de ge zondheid van de betrokkenen, maar indirect voor de geheele volksgezondheid. In een tij(f als deze, waarin tengevolge van de omstandigheden van het menschelijk lichaam meer gevraagd wordt, dan in nor male tijden, kan zulk een toestand niet an ders dan een bron van ziekten en kwalen zijn. En wat te doen. Vooraf dient dit gezegd: Geen dezer menschen kan men verplichten in Den Helder den nacht door te brengen. Want al zou het gevaar nu betrekkelijk ge ring zijn, velen zijn er voor wier geschokt zenuwgestel het absoluut verkeerd geacht kan worden hier te blijven. Het gevoel veilig te zijn doet ontzettend veel. Daarbij komt nog dit: Waaruit bestaat voor het overgroote deel de bevolkingsgroep, die den nacht in deze en soortgelijke onder komens doorbrengt? Het antwoord ligt voor de hand: Uit de minder goed gesitueerden, dus uit hen, die toch al zoo min mogelijk snel den dokter over den vloer halen. Het gevolg is duidelijk: Zeer groote kans op verwaarloosde ziekten, longontsteking, tuberculose, enz. Het is dus uitgemaakt, dat hier ingegre pen dient te worden en wel snel en af doende. Wat hier noodig is is in één woord samen te vatten: Winter-hulp. Hoe en in welken vorm, die hulp want ieder zal het er over eens zijn, dat hier mèt of tégen den wil van de betrokkenen inge grepen en geholpen moet worden geboden zal worden, ligt niet op onzen weg, maar op die van de betrokken instanties. Wij weten, dat hun taak moeilijk is, voor al in dezen tijd, maar: de gezondheid van velen staat hier op het spel. Wij meenen ons hier niet te kras te hebben uitgedrukt. Want, het geldt hier een gemeenschaps belang. Het spreekt dus vanzelf, dat de ge meenschap hier haar minder bedeelde leden helpen moet. De meest voor de hand liggende oplos sing zou zijn: Op een veilige plaats de bouw van dubbelwandige barakken, ver deeld in verschillende vertrekken, waarin zij, dit dit wenschen, opgenomen zouden kunnen worden. Het geheel zou dan on der medisch toezicht dienen te worden gesteld. Hoe de oplossing gevonden zal worden, laten we over aan hen, die daarin heb ben te beslissen. Maar dat er iets op ge vonden dient te worden is vanzelfspre kend. En de tjjd dringt. Als de vorst invalt en sneeuw de velden bedekt, wordt de zaak orihoum-i»».

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5